Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 62

Thread: COVID-19 - Klinicka slika pacijenata

  1. #1
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Botswana
    Posts
    1,737
    Thanks Thanks Given 
    250
    Thanks Thanks Received 
    248
    Thanked in
    144 Posts

    Default COVID-19 - Klinicka slika pacijenata

    Užasan video stanja u bolnici u Bergamu Ja sam se iskreno potresao. Kakvu oni imaju opremu i opet im toliko ljudi umire.


  2. #2
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    975
    Thanks Thanks Given 
    106
    Thanks Thanks Received 
    50
    Thanked in
    27 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Brk View Post
    Колико сам ја похватао они користе већ постојеће љекове или их комбинују.
    Ovo je trenutan protokol u Americi koji koriste da liječe coronavirus.



    azithromycin je kod nas Hemomicin.

  3. The Following User Says Thank You to Sharpz For This Useful Post:


  4. #3
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    .../localhost/
    Posts
    6,381
    Thanks Thanks Given 
    54
    Thanks Thanks Received 
    321
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Evo tekst za pročitati

    Pacijentkinja iz HN za Standard: Pomislila sam – da nije ovo korona, a imala sam kontakt sa 200 osoba u Srbiji na svadbi


    Stigla sam u Beograd dva dana prije svadbe i imala uobičajene kontakte sa rodbinom. Preko 200 ljudi je bilo na svadbi, a bilo je dosta njih iz drugih zemalja…Njemačka, Austrija, Švedska. I ne znam iz kojih još drugih zemalja, jer nisam poznavala goste sa druge strane.

    https://www.standard.co.me/drustvo/p...iji-na-svadbi/
    the World's leading dance event
    Sensation


  5. The Following User Says Thank You to dnikola For This Useful Post:


  6. #4
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,915
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    54 Posts

    Default


  7. #5
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default


  8. #6
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,915
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    54 Posts

    Default


  9. The Following User Says Thank You to Superhik For This Useful Post:


  10. #7
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default


  11. #8
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,956
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    jezivo

    nothing comes from violence and nothing ever could

  12. #9
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default


  13. #10
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Studentica iz Firence opisala svoje simptome: "Nisam osjećala ono o čemu svi govore"


    Novi simptom

    Otorinolaringolozi su još jučer upozorili na još jedan simptom za koji vjeruju da je povezan s tom bolešću - anosmija, odnosno gubitak osjeta mirisa.

    Anosmija je iznenadan gubitak njuha, ali bez začepljenja nosa, ponekad praćen gubitkom okusa (ageuzija).

    Nekoliko ljudi koji su oboljeli od Covida-19 prijavili su anosmiju kao jedan od simptoma, kazao je drugi čovjek francuskog ministarstva zdravstva Jerome Salomon.

    Poznati francuski košarkaš izgubio je osjet okusa i mirisa

    Zaraženi francuski košarkaš Rudy Gobert, koji igra za Utah Jazz u SAD-u, rekao je da je izgubio osjet okusa i mirisa.

    U slučaju pojave anosmije treba odmah nazvati liječnika i izbjegavati samoliječenje, upozorio je Salomon.

    No simptom je prilično rijedak i najčešće se javlja u mladih pacijenata s blagom kliničkom slikom Covida-19. Francusko društvo otorinolaringologa ipak poziva da se na to obrati pažnja.

    "Svi izolirani anosmičari bili su pozitivni na virus"

    Postoji očita veza između anosmije i virusa, tvrdi Jean-Michel Klein, predsjednik nacionalnog saveza otorinolaringologa.

    "Neće svi s Covidom-19 razviti anosmiju, ali svi izolirani anosmičari, bez lokalne upale, bili su pozitivni na koronavirus", dodao je i naglasio:

    "Ljudi koji iskuse anosmiju moraju se izolirati."

    Klasična terapija za anosmiju, kortikosteroidima, ovdje se ne smije koristiti jer će sniziti imunološki odgovor organizma na virus, napomenuo je.

    Do sličnog zaključka, povezivanja anosmije s Covidom-19, došli su i njemački i američki stručnjaci.
    The more things change, the more they stay the same.

  14. #11
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default

    “It’s Brutal”: Man Who Tested Positive For COVID-19 Shares The Innocent First Symptoms He Experienced

    Iskustvo zdravog čovjeka od 42. godine od prvih simptoma do bolnice.

  15. The Following User Says Thank You to ASC For This Useful Post:


  16. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sharpz View Post
    Ovo je trenutan protokol u Americi koji koriste da liječe coronavirus.



    azithromycin je kod nas Hemomicin.
    imna li informacije da li u našem KBCu liječe ovako(ili možda čak daju i ovima što su kući), pošto u BG to već rade?
    She is only here to annoy herself!

  17. #13
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,915
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    54 Posts

    Default



    I bcg vakcinu testiraju kao potencijalno preventivno sredstvo
    Last edited by Superhik; 25-03-20 at 00:43.

  18. #14
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,915
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    54 Posts

  19. #15
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    .../localhost/
    Posts
    6,381
    Thanks Thanks Given 
    54
    Thanks Thanks Received 
    321
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Da podijelim situaciju, možda navede nekoga da skala kući ...

    - od početka februara manje više provođenje vremena kući - razlog dva nova člana familije - blizanci
    - jedini izlazak je trening sa par ljudi uvijek u istim uslovima, sa istim ljudima itd ali se nisu vodila posebno računa o nečemu čega još uvijek nema - coronavirusa
    - od 10.03 povećana svijet o mogućoj zarazi, kompletna izolacija kući
    - aktivnosti van kuće 10.03 - jutarnja trgovina Naš diskont Voli, 15.03 - do suprugine majke - što bi naš narod rekao tašte , 18.03 papirologija u fond PIO, 23.04 - Dječija bolnica pregled
    - od prvog slučaja koji je izolovan 15.03 - strogo poštovanje higijene sa maskom, rukavicama i dezifenkcionim sredstvima, izolacija kući, zabrana dolaska gostiju od 10.03
    - 20.03 počinje blagi bol po sredini pluca, praćen grebuckanjem u grlu - dodaju se čajevi - sepotlete za grlo preventivno i tako par dana
    - 23.03 naveče i 24.03 ujutru pojačani bol u mišićima, blaga iznemoglost - što se sve prepisuje neispavnosti od prethodne dvije večeri zbog dvije bebe koje su haos činjele
    - 25.05 danas i dalje pristuan bol u mišićima, plućima, malo veća malaksalost
    oko 14h počinje blaga groznica, koja se pojačava do 15h kad mjerim temperaturu i iznenađenje - 37.2, duboki uzdah i izdah daje bol u grudima kao i nadražaj za suvlji kašalj, ali ništa prećerano
    supruga paralelno sa mnom ima iste simptome, bez temperature samo i odlučujem se da pored svega čega smo se pridržavali nazovemo i prijavimo situaciju i tako zovnem Call centar instituta oko 15:15h
    Na liniji čekam nekih 25min, javlja se cura kojoj u detalje objašnjavam simptome i svu situaciju baš ovim redosledom kao što sam napisao ovdje, osim jednog detalja a to je posjeta od 15.03 - zaboravio sam na nju.
    nakon razgovora cura mi je objasnila da pošto nisam bio sa nekim u kontaktu ko je bio zaražen, i posebno čega smo se pridržavali da ne spadam u grupu koja je kritična, da se obratim izabranom ljekaru kako bi onda dalje dala upute za tretiranje / dijagnoza - mogući grip - SUPER
    naravno s obzirom da je doktorica prva smjena nisam mogao stupiti u kontakt sa nekim ko bi mi mogao dati neke instrukcije te se vodimo time ok - grip
    u roku od 10 min, u kontaktu sa supruginom familijom dolazimo do saznanja da su upravo stavljeni u izolaciju kućnu - ŠOK
    razlog je upravo ovaj detalj koji sam zaboravio da navedem curi iz Call centra - jer ga u svojoj glavi nisam rezonovao kao bitan i zbog toga sam ispustio - osoba koja živi sa djecom je stavljena sa naše strane u izolaciju time što je kupljeno sve što je traženo od namirnica kako ne bi došla u situaciju da neko od njih mora izlaziti. Međutim 15.03 je došla u posjetu osoba neposredno prije moga dolaska, koju nisam zatekao, sa ukućanima nisam dolazio u kontakt iz prevencije, kući odradio dezifnekciju ruku itd itd, ali sam bio u istom prostoru gdje i ta posjeta, dodirnuili istih dvoje vrata itd. Za osobu iz posjete se prije 2 dana ispostavilo da ima virus, ona je u bolnici, familija u izolaciji, pola komšiluka u izolaciji
    U trenutku se sve mijenja, nastaje pakao - otkuda sad to pazili smo - neviđena glupost, trenutak nepažnje nastao iz nekog povjerenja, čuš povjerenja...
    odmah nakon toga u 16h zovem call centar - srećom opet ista cura da ne moram objašnjavati od starta kojoj govorim o komplikaciji situacije, šta sam upravo saznao, navodeći imena iz kontakta, koje pronalaze u bazi kod njih i dobijam instrukcije od epidemiloga sa kojim ćemo nastaviti razgovor.
    Kroz pola sata nazvao je je čovjek srednjih godina sa kojim sa porazgovarao o detaljima, izuzetno ljubazan i staložen, i njihova konstatacija je da zbog načina komunikacije, pridržavanja pravila i bukvalne samoizolacije vjerovatnoća je vrlo mala i predlaže dalji nastavak istog ponašanja i ponovno javljanje ukoliko dođe do pogoršanja situacije, a i oni obrađuju testom kontakte iz PRETHODNA DVA DANA (čisto da znate). Šta sa djecom? Da li uključivati nekog trećega,da li ima smisla kaže NE, bukvalno sjedi đe si u situaciji kakvoj jesi. Teško padaju ti trenuci i da moraš da se pomiriš, a ne znaš sa čime se miriš i u šta da vjeruješ.
    Nazvali smo sina osobe koja je dolazila u posjetu kako bi ispratili tok dešavanja kod njih. Ona je već 2 puta bila kod doktora zadnjih dana - ako sam dobro izračunao nekih 7 do 8 dana je to trajalo, gdje je čitavo vrijeme imala simptome ovakve i konstatovana joj je upala pluća od strane izabranih doktora jer su joj svi nalazi bili dobri, te je poslata na infektivnu da joj istu utvrde, ali su ipak uradili test i potvrdili koronavirus.


    Nisam paničar po prirodi, ali da je svejedno nije, lakše bi bilo znati kakvo je stanje pa i da imamo virus.
    Trenutno temperatura 38.5, bol u grudima, dio iza usiju, glava, malaksalost mišića i blagi bol u grlu sa kašljom, supruga isto sa temperaturuom od 37.2

    Naredne 4 nedjelje stroga izolacija, prošlo odmah ili se zadržalo svejedno, što je sigurno sigurno je, a vas opet molim još jednom #ostanitedoma za dobro i vas i vaših ukućana.


    Poenta posta, u kojem sam iznio i neke privatne detalje je da shvatite koliko je bitno OSTATI KUĆI. Ne treba vam virus pored trenutka kad držite dijete od 2.5 mjeseca i razamišljate jeste li mu uradili nešto, da bi se osjećali loše. Virus bi pored toga bio mala stvar. Jedan pogrešan kontakt može da vam promijenim čitavi život naopačke, ako ništa makar ti trenuci neizvjesnosti, brige, preslišavanja u sebi zašto i kako. Svako ima kući i dijete i ženu i muža i babu i tatu i đeda i majku ... Ako vam to nije dovoljan razlog, šta je?


    PS. Zamolio bih doktore bez dijagnoza imam dovoljno snage da brišem postove :P
    the World's leading dance event
    Sensation


  20. The Following 7 Users Say Thank You to dnikola For This Useful Post:


  21. #16
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,444
    Thanks Thanks Given 
    5,237
    Thanks Thanks Received 
    3,744
    Thanked in
    1,493 Posts

    Default

    Da se brzo oporavite, nije laka situacija sigurno

    Sent from my Redmi 6 Pro using Tapatalk

  22. #17
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Crnom Gorom uzduz i poprijeko
    Posts
    22,210
    Thanks Thanks Given 
    732
    Thanks Thanks Received 
    2,137
    Thanked in
    1,618 Posts

    Default

    Je be no.
    A izvini, moram pitati, nije mi jasno kako si samo tako što si dotakao kvaku se inficirao?
    Želim vam brz oporavak!
    Ako ne postoji razlog da se pije, to nije razlog da se ne pije...

  23. #18
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Nije zgoreg ponoviti koji su to simptomi bolesti COVID-19.

    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  24. The Following User Says Thank You to Viscount For This Useful Post:


  25. #19
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,915
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    54 Posts

    Default


  26. #20
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,915
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    54 Posts

    Default

    Ja i žena smo oko 10. februara imali virusnu infekciju. Vjerovatno je dobili od mog sestrića i sestre, a oni iz vrtića. Bilo je slično gripu, ali blaže i dugotrajnije. Malaksalost, bolovi u tijelu, manje problema sa nosem za razliku od gripe. Temperatura, kod žene je nije bilo, kod ostalih jeste. Ali kod nas je bio i ovaj simptom gubitka osjećaja mirisa, što ne pamtim da sam ikada imao. Isto tako nismo imali otežano disanje ni bolove u grudima. Bivalo je dana kada smo mislili da je bolest prošla pa sledeći dan na vr’ glave. Trajalo je oko 8,9 dana. Ako nas zaobiđe ova muka, baš ću se testirati kad budu dostupni testovi na antitijela. Kopka me isključivo zbog ovog simptoma gubitka mirisa iako znam da je mala šansa da je tada virus bio rasprostranjen kod nas.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  27. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    uopšte nije mala šansa, realno virus je cirkusao po Italiji još u decembru a znamo da svako malo neko odavde ide za Italiju i oni dolaze ovamo

    da ne pričam koliko Kineza dolazi

    mada u tom slučaju vjerovatno trenutno imamo hiljade nepotvrđenih slučajeva tako da bolje da nije
    She is only here to annoy herself!

  28. #22
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,915
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    54 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    uopšte nije mala šansa, realno virus je cirkusao po Italiji još u decembru a znamo da svako malo neko odavde ide za Italiju i oni dolaze ovamo

    da ne pričam koliko Kineza dolazi

    mada u tom slučaju vjerovatno trenutno imamo hiljade nepotvrđenih slučajeva tako da bolje da nije
    U tom slučaju bi imali mnogo više kritičnih i smrtnih slučajeva od onoliko koliko smo imali a koji se mogu uklopiti u sezonski grip koji je takođe, potvrđeno, bio aktuelan


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  29. #23
    Join Date
    Mar 2020
    Location
    Podgorica
    Posts
    24
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Kraj januara sami pocetak februara, 3 dana preko 38.8 konstantno, samo duple doze paracetamola su me obaljiivale na 38.0, bolovi u misicima nesnosni, umor, kasalj sa malo sekreta bas malo..
    u dom zdravlja longete za grlo (koje me nije boljelo i to sam rekao jasno), neke tablete za iskasljavanje i da mirujem upustva..
    Clan porodice je bio u Barselonu pocetkom januara, takodje katastrofa stanje samo duzina trajanja shodno godinama mnogo mnogo duze, 5 puta u bolnicu konstatovana upala pluca i to je to, sjedi doma..

    Pa ti prolazi kroz glavu kad se ova hajka digla da nije covid, medjutim niko iz okoline nije bio bolestan nakon mene..

    e da, culo mirisa mi je od tada uzas, ali ukus radi kako treba..
    Last edited by phaseone; 26-03-20 at 16:31.

  30. #24
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Ako je virus cirkulisao još u decebru i januaru onda je velika šansa i da ima gomila ljudi koji su ga već preboljeli i stekli imunitet.

  31. #25
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default



    The imagery shows extensive damage to the lungs of a generally healthy 59-year-old male with high blood pressure, Mortman said.
    Since becoming seriously ill, the patient requires a ventilator to help him breathe, but even on the highest setting, it's not enough.
    He also needs another machine that circulates and then oxygenates his blood, Mortman said.

    "This is not a 70, 80-year-old immunosuppressed, diabetic patient," Mortman said. "Other than high blood pressure, he has no other significant medical issues.
    This is a guy who's minding his own business and gets it ...
    If we were to repeat the 360VR images now, that is one week later, there is a chance that the infection and inflammatory process could be worse."

    Areas marked in yellow on the video represent infected and inflamed parts of the lung, Mortman said.
    When the lungs encounter a viral infection, the organ will start to seal the virus off.

    From the scan, it is clear that the damage isn't localized to a single area, but instead covers massive swaths of both lungs, showing how rapidly and aggressively the infection can take hold, even in younger patients.
    A patient with healthy lungs would have no yellow on the scan, he said.

    The patient remains in critical condition in the ICU.
    "For these patients who essentially present in progressive respiratory failure, the damage to the lungs is rapid and widespread (as evidenced in the VR video)," Mortman said in an email.
    "Unfortunately, once damaged to this degree, the lungs can take a long time to heal. For approximately 2-4% (depending on which numbers you believe) of patients with Covid-19, the damage is irreversible and they will succumb to the disease."

    The coronavirus is primarily respiratory in nature. It "gets into the mucus membranes, and then it's in the lung. The way the body tries to control that is with inflammation," Mortman said.
    The yellow marks both infection and inflammation.
    "So you get this pretty strong inflammatory process in the lungs in the body's attempt to control the infection," Mortman said.

    Inflammation prevents the lungs from being able to oxygenate the blood and to remove carbon dioxide.
    That would cause a patient to gasp, or inhale a lot of air to balance the oxygen and carbon dioxide levels
    Last edited by ASC; 26-03-20 at 16:46.

  32. The Following User Says Thank You to ASC For This Useful Post:


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ljekar se ne "obrce"- žalbe pacijenata
    By alien in forum Medicina
    Replies: 67
    Last Post: 26-02-24, 22:14
  2. [COVID-19] S v i j e t
    By ASC in forum COVID-19
    Replies: 7867
    Last Post: 13-01-24, 22:35
  3. Replies: 7
    Last Post: 24-02-13, 12:41
  4. Stvarnost/Folirancija/Slika o sebi, slika drugima...
    By odli in forum Religija i filozofija
    Replies: 8
    Last Post: 10-12-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •