Page 1 of 7 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 161

Thread: Psihološki aspekti i posljedice COVID-19

  1. #1
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,164
    Thanks Thanks Given 
    1,273
    Thanks Thanks Received 
    4,264
    Thanked in
    1,987 Posts

    Default Psihološki aspekti i posljedice COVID-19


    U svakoj epidemiji uobičajeno je da se pojedinci osjećaju uplašeno i zabrinuto. Uobičajeni odgovori ljudi koji su pogođeni (direktno i indirektno) mogu uključuju:



    • Strah da se ne razbole i umru.


    • Izbjegavanje približavanja zdravstvenim ustanovama zbog straha od infekcije dok sa druge strane osjećaju neke tegobe i imaju potrebu za zdravstvenom zaštitom.


    • Strah od gubitka sredstava za život, nemogućnosti rada tokom izolacije i strah od otpuštanja sa posla.


    • Strah od socijalne isključenosti/ smještanja u karantin (izolaciju) može da dovede do stigme povezane sa bolešću (npr. negativan stav prema osobama koje potiču ili za koje se smatra da su iz pogođenih područja).


    • Osjećanje nemoći da zaštite voljene i straha od gubitka voljenih zbog virusa.


    • Strah da moraju da se zbog karantina/ izolacije odvoje od svojih voljenih i svojih njegovatelja i uobičajene rutine.


    • Strah ko će biti sa njihovom djecom ako budu u izolaciji, strah ko će brinuti o njihovim ostarjelim roditeljima. Odbijanje brige o maloletnicima bez pratnje, osobama koje žive sa invaliditetom ili starijim osobama zbog straha od infekcije, jer roditelji ili njegovatelji su odvedeni u karantin.


    • Ojsećanje bespomoćnosti, dosade, usamljenosti i depresije zbog izolovanosti.


    • Strah od ponovnog proživljavanja iskustva prethodne epidemije.




    Postoje posebni stresni faktori koji utiču na ponašanje i emocionalne reakcije kod COVID 19:



    • Rizik da se ne zarazimo ili da ne zarazimo druge, posebno u situaciji kada transmisija bolesti nije 100% jasna. To povećava naš strah.


    • Uobičajeni simptomi drugih zdravstvenih problema (groznica) mogu da dovedu do pogrešnog tumačenja simptoma i straha kod ljudi da su se zarazili.


    • Roditelji mogu da budu zabrinuti i osećaju strah da će njihova deca biti sama bez podrške i brige ukoliko se oni razbole i budu u izolaciji.


    • Rizik od pogoršanja fizičkog i mentalnog zdravlja ranjivih kategorija stanovništva (starije osobe i osobe sa invaliditetom) ako su njihova deca, roditelji ili negovatelji smešteni u karantin.


    Kako se nosite u ovoj situaciji i koliko ste psihički jaki?




    .
    Last edited by starwalker; 22-03-20 at 20:07.
    The more things change, the more they stay the same.

  2. #2
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,515
    Thanks Thanks Given 
    7,374
    Thanks Thanks Received 
    4,439
    Thanked in
    1,731 Posts

    Default

    Bivšim gejmerima ova lagano pada... No tek je početak...

    Generalno, preporučuje se da se napravi neki dnevni raspored/ritam, i da ga se čoek pridržava... Bar pola sata fizičkih vježbi, makar samo istezanje/zagrijavanje... Malo više čitanja, spremi se kakvo novo jelo, ograniči se vrijeme provedeno na netu itd...

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  3. The Following User Says Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


  4. #3
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Bivšim gejmerima ova lagano pada... No tek je početak...

    ...spremi se kakvo novo jelo, ograniči se vrijeme provedeno na netu itd...

    Sent using Tapatalk
    E kako te ustrojila
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  5. The Following User Says Thank You to Dejan For This Useful Post:


  6. #4
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,515
    Thanks Thanks Given 
    7,374
    Thanks Thanks Received 
    4,439
    Thanked in
    1,731 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dejan View Post
    E kako te ustrojila
    Nemoj me ofirat, moram da budem moderan na forumu...

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  7. The Following User Says Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


  8. #5
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Guanghzou, China
    Posts
    2,078
    Thanks Thanks Given 
    340
    Thanks Thanks Received 
    282
    Thanked in
    130 Posts

    Default

    Kad se pomenu ovo stavjanje u red, danas smo napravili neki plan kako dalje, đeca, žena i ja :-)
    Ovih dana je sve bilo super, spremali, radili oko kuće, igrali se itd itd ali primjetio sam da su se svi (i ja) mnogo opustili. Napravili smo organizaciju, kada se uči, kada se igra, kada se malo i trenira.
    Trenutno smo u mogućnosti da se možemo što više izolovati od spoljašnjeg svijeta ali što će biti ako ovo potraje to ne možemo znati ali treba biti spreman i za tako nešto.
    This time next year we'll be millionaires

  9. The Following 2 Users Say Thank You to sparky For This Useful Post:


  10. #6
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,252
    Thanks Thanks Given 
    3,461
    Thanks Thanks Received 
    8,423
    Thanked in
    4,545 Posts

    Default

    dobro je nisam jedini što znam za sad ide okej, ali drugačije će biti za 15 dana ako se ovo nastavi vjerovatno. lakše je ljudima koji imaju kuću pa nešto rade oko nje


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  11. The Following 2 Users Say Thank You to outline For This Useful Post:


  12. #7
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,927
    Thanks Thanks Given 
    4,971
    Thanks Thanks Received 
    2,396
    Thanked in
    1,282 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    dobro je nisam jedini što znam za sad ide okej, ali drugačije će biti za 15 dana ako se ovo nastavi vjerovatno. lakše je ljudima koji imaju kuću pa nešto rade oko nje


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Svi znamo konachno prednosti zivota u kuci,no ajde ko ima neke prijedloge za ljude u stanu sa dvoje djece iz osnovne shkole...?
    ...

  13. #8
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,948
    Thanks Thanks Given 
    3,936
    Thanks Thanks Received 
    6,445
    Thanked in
    3,086 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sparky View Post
    Kad se pomenu ovo stavjanje u red, danas smo napravili neki plan kako dalje, đeca, žena i ja :-)
    Ovih dana je sve bilo super, spremali, radili oko kuće, igrali se itd itd ali primjetio sam da su se svi (i ja) mnogo opustili. Napravili smo organizaciju, kada se uči, kada se igra, kada se malo i trenira.
    Trenutno smo u mogućnosti da se možemo što više izolovati od spoljašnjeg svijeta ali što će biti ako ovo potraje to ne možemo znati ali treba biti spreman i za tako nešto.
    bravo. lose bi bilo inace, a kamoli u ovoj situaciji, ne razmisljati dugorocno. dok se vecina danas bavi trivijalnim stvarima, dolazi nesto sto ni sami ne poznajemo, vidimo se tada.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  14. #9
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,164
    Thanks Thanks Given 
    1,273
    Thanks Thanks Received 
    4,264
    Thanked in
    1,987 Posts

    Default

    Meni generalno nije problem sadašnjost, znam se organizovati, ispuniti vrijeme i biti koristan. No, puca me jako neizvjesnost i ono što nose naredni mjeseci
    The more things change, the more they stay the same.

  15. The Following 2 Users Say Thank You to starwalker For This Useful Post:


  16. #10
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,113
    Thanks Thanks Given 
    246
    Thanks Thanks Received 
    1,105
    Thanked in
    539 Posts

    Default

    Ne zezajte ljudi ovo je top. Igra! Ples! Ritam da te pitam!
    Vlada nešto smisli uz konsultacije (sa forumom), onda donese odluku i objavi na TV-u i društvenim igricama, onda narod naredna dva dana pokušava da isprati pravila.
    Meni jedino nedostaje spicy Maja i Raquel sa nekim predlogom, a ne bi valjalo ni da Prijeki, Hell i ovizionizi ne talasaju, to dodatno začini sve!

    A ne nego posao! Radno vrijeme! Pare!

    Smor. Đe je tu dinamika, neizvjesnost, znakovi pored puta?

    Realno.

    Sad ozbiljno, već neko vrijeme sam na dan za danom modu, tako da totalna predaja pa što bude. A biće. NeštA.

  17. #11
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    69
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    12 Posts

    Default

    Gejmerima je najlakse, ja kad sjednem nema me do sjutra a da ne osjetim, i definitivno mogu tako mjesecima, a angazovan si svake sekunde pa nemas kad da se smaras usput.

    Dok pored TV-a vrijeme nikad da prodje, ok i da je neki wow film to je opet samo 2h stvarnog drzanja paznje, niti uz druge aktivnosti po stanu.

    Igrajte igrice, sad za sad.

  18. The Following User Says Thank You to stefank For This Useful Post:


  19. #12
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,113
    Thanks Thanks Given 
    246
    Thanks Thanks Received 
    1,105
    Thanked in
    539 Posts

    Default

    Nekako ovaj pazl nema koga nije do/takao. Mislim da se može reći da svjedočimo pravdi

  20. #13
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,742
    Thanks Thanks Given 
    10,815
    Thanks Thanks Received 
    2,115
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    ovao ne osjećam da sam pod stresom, ali potpuno nonšalantno i rutinski izvršavam neke higijenske mjere koje sam uvela sebi i porodici, bez osjećaja da m je to kao nešto teško...to ipak znači da sam podsvjesno zabrinuta. Takođe primjećujem da jedem....to e definitivno na nervnoj bazi, ali mi se i metabolizam sam po sebi ubrzao, inače je usporen, što je definitivno posledica stresa.
    Najveći mi je problem objasniti omladini da je ne izlazi iz kuće- NE IZAZI IZ KUĆE- a ne "ne mrdam niđe samo do...." mada ne mogu reći, prilično su disciplinovani.
    Sve mi je ok u kući samo što mi fali malo kretanja...tek sad vidim da sam dnevno mnooooogo puta niz ove stepenice gore dolje...sve drugo izdržavam
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  21. #14
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,927
    Thanks Thanks Given 
    4,971
    Thanks Thanks Received 
    2,396
    Thanked in
    1,282 Posts

    Default

    U Sarajevu pod opsadom si mogao da izadjesh,znash odakle vrijeba opasnost,da sjednesh popijesh neshto,isprichash se sa nekim...
    E sad je yebeno jer izlaska nema,ali bolje da istrpimo mjesec pa da se polako vratimo u normalu!
    ...

  22. #15
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,164
    Thanks Thanks Given 
    1,273
    Thanks Thanks Received 
    4,264
    Thanked in
    1,987 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Nekako ovaj pazl nema koga nije do/takao. Mislim da se može reći da svjedočimo pravdi
    Pa, e. Kako li se drže ovi silni biznismeni tipa Žaro, vazda gladni eura - gutaju li kakve dodatne supstance?
    The more things change, the more they stay the same.

  23. #16
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,113
    Thanks Thanks Given 
    246
    Thanks Thanks Received 
    1,105
    Thanked in
    539 Posts

    Default

    Sigurno plače na grudima neke kubanke.

  24. #17
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,927
    Thanks Thanks Given 
    4,971
    Thanks Thanks Received 
    2,396
    Thanked in
    1,282 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Pa, e. Kako li se drže ovi silni biznismeni tipa Žaro, vazda gladni eura - gutaju li kakve dodatne supstance?

    https://www.index.hr/vijesti/clanak/...va/289948.aspx
    @drzavni bik
    ...

  25. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Pa, e. Kako li se drže ovi silni biznismeni tipa Žaro, vazda gladni eura - gutaju li kakve dodatne supstance?
    Njima je brate moj najlakše.
    Dobiće o drzave subvencije + kredite sa grejsom 4 godine po više miliona + će biti jeftine radne snage.

    -----

    Meni je ovo lagano jer sam navikao da pola godine radim od kuće ili da sam kući stalno sa familijom ali vidim da dosta prijatelja nije naviklo i da se ne snalaze najbolje posebno ovi što imaju veću djecu 4-5+ godina i u manjim su stanovima.

    Oko kuće non stop ima nešto da se radi, sadi se bašta, cvijeće , ima sta da se čita, zaliha ima ne mora se napuštati dvorište.

    Problem će biti ekonomske prirode za većinu to zna da slomi čovjeka, nesigurnost i neizvjesnost.

    A sve su prilike da će toga u CG biti baš dosta u vremenu ispred nas.
    Mislim da su ovo sad srećna vremena sta sleduje
    One Ring to Rule them all...

  26. #19
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,252
    Thanks Thanks Given 
    3,461
    Thanks Thanks Received 
    8,423
    Thanked in
    4,545 Posts

    Default Psihološki aspekti i posljedice COVID-19

    kako Gando zrači optimizmom


    U doba koronavirusa, Eliša Nohomovic uspio je da istrči maraton - na svom balkonu!

    On je pretrčao 42 kilometra tako što je neprekidno trčao na sedam metara dugačkom balkonu, u stanu u Tuluzu.

    "Ovo sam shvatio kao mentalni, više nego fizički izazov, ali i komični u ovoj ludoj situaciji", kazao je 42-godišnjak.

    Trebalo mu je šest sati i 48 minuta.

    https://www.vijesti.me/sport/ostali-...ton-na-balkonu


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  27. The Following User Says Thank You to outline For This Useful Post:


  28. #20
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    2,608
    Thanks Thanks Given 
    945
    Thanks Thanks Received 
    1,146
    Thanked in
    615 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AL no1 View Post
    U Sarajevu pod opsadom si mogao da izadjesh,znash odakle vrijeba opasnost,da sjednesh popijesh neshto,isprichash se sa nekim...
    E sad je yebeno jer izlaska nema,ali bolje da istrpimo mjesec pa da se polako vratimo u normalu!
    Najmanji je problem izdrzati ovaj mjesec. Vrlo je moguce da ce mjere ostati na snazi i dalje s' obzirom na stanje u svijetu.

    Sto se mene tice najvise mi za sad nedostaje teretana. Fizicki sam aktivan od kako znam za sebe, pokusavam nesto kuci da improvizujem ali nije to to. Takodje pomisao da od ljetnje sezone nece biti nista baca u neku depru. Na primorju se jedino tad nesto desava. Zimi je najmanji problem sjedat kuci uz filmove i serije.

  29. #21
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,927
    Thanks Thanks Given 
    4,971
    Thanks Thanks Received 
    2,396
    Thanked in
    1,282 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dzi View Post
    Najmanji je problem izdrzati ovaj mjesec. Vrlo je moguce da ce mjere ostati na snazi i dalje s' obzirom na stanje u svijetu.

    Sto se mene tice najvise mi za sad nedostaje teretana. Fizicki sam aktivan od kako znam za sebe, pokusavam nesto kuci da improvizujem ali nije to to. Takodje pomisao da od ljetnje sezone nece biti nista baca u neku depru. Na primorju se jedino tad nesto desava. Zimi je najmanji problem sjedat kuci uz filmove i serije.
    Uvjerismo se nazalost da nije tako,ima krshenja da ne ponavljam...idemo prvo mjesec pa da vidimo shta ce biti,niko ne zna shta vec sjutra moze biti...svakog chasa se neshto mijenja,mozda izbace spasonosni lijek,strpljenje je najbitnije,a to ti pishem ja koji sam po prirodi nervozan ka pit bull.
    ...

  30. #22
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,164
    Thanks Thanks Given 
    1,273
    Thanks Thanks Received 
    4,264
    Thanked in
    1,987 Posts

    Default

    I Madonna je prsla ili je samo doživjela prosvjetljenje?

    The more things change, the more they stay the same.

  31. #23
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    2,608
    Thanks Thanks Given 
    945
    Thanks Thanks Received 
    1,146
    Thanked in
    615 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AL no1 View Post
    Uvjerismo se nazalost da nije tako,ima krshenja da ne ponavljam...idemo prvo mjesec pa da vidimo shta ce biti,niko ne zna shta vec sjutra moze biti...svakog chasa se neshto mijenja,mozda izbace spasonosni lijek,strpljenje je najbitnije,a to ti pishem ja koji sam po prirodi nervozan ka pit bull.
    Pa nece vremenom biti lakse. Oni sto ni sad ne mogu mirovat, tek ce im biti tesko ako ovo potraje. Zato rekoh da je sad najmanji problem u odnosu na potencijalnih mjesec ili vise trenutnih mjera.

  32. #24
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,927
    Thanks Thanks Given 
    4,971
    Thanks Thanks Received 
    2,396
    Thanked in
    1,282 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dzi View Post
    Pa nece vremenom biti lakse. Oni sto ni sad ne mogu mirovat, tek ce im biti tesko ako ovo potraje. Zato rekoh da je sad najmanji problem u odnosu na potencijalnih mjesec ili vise trenutnih mjera.
    Jesi bio da ne navodim druge primjere,ali recimo u vojsci?
    Dodjesh doma,zavrshio si,svi oko tebe,ugadjaju ti samo tako,a tebi ipak pomalo fali budjenje u 5 pa trk na vjezbe,pa drndanje po chitavi dan...
    Chudo je glava,na sve se navikne, neko brze, neko sporije.
    ...

  33. #25
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7,118
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    1,674
    Thanked in
    973 Posts

    Default

    Mozda ce poslije ovoga biti akcija #izlazite napolje. Ono racunam, javice se kod ljudi strah od otvorenog prostora

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ekološke katastrofe i posljedice po svijet
    By starwalker in forum Društvena hronika
    Replies: 31
    Last Post: 11-01-20, 07:38
  2. Teološke posljedice postojanja vanzemaljaca
    By SpongeBob in forum Religija i filozofija
    Replies: 67
    Last Post: 11-03-17, 13:35
  3. Posljedice nuklearnog rata
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 0
    Last Post: 15-06-14, 12:28
  4. Koliko su roditelji u CG psihološki pismeni?
    By Bona Fide in forum Nauka generalno
    Replies: 33
    Last Post: 25-07-10, 13:46
  5. Cetinje - voda i ostale posljedice...
    By metuzalem in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 12
    Last Post: 02-07-10, 14:58

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •