Page 69 of 125 FirstFirst ... 195965666768697071727379119 ... LastLast
Results 1,701 to 1,725 of 3114

Thread: Ekonomske posljedice koronavirusa u CG i svijetu

  1. #1701
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,973
    Thanks Thanks Given 
    3,228
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Sigurno je da nas ceka paklena godina i, ako cemo pravo, ne znam cemu da se nadamo... nista nema na vidiku za sto mozemo da se uvatimo i da kazemo da izgleda dobro. Jedino da ce se svjestski zelenasi smilovati da nam pozajme makar 500-600 miliona da imamo da damo plate i penzije. A makar nam jos toliko treba da makar malo nadoknadimo stetu u privatnom sektoru.

    I onda da se nadamo da ce 2021 bit godina oporavka svjetske ekonomije, i da ce opet turisti doc i ostavit nam tu milijardu koja nam je nasusno potrebna da izgledamo kao drzava.

    Kratkorocno mi nikakve reforme ne mozemo da sprovedemo, niti ima volje za to. Pa sto nam bog da. A nije da smo puno zasluzili.

  2. #1702
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    N/A
    Posts
    13,801
    Thanks Thanks Given 
    2,238
    Thanks Thanks Received 
    3,409
    Thanked in
    1,502 Posts

    Default

    Ja se apsolutno nicemu dobrom ne nadam,takoda sve sto bude preko toga,bice dobro.
    - Smrt fasizmu baba
    - I tebi sinko, i tebi

  3. #1703
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Sigurno je da nas ceka paklena godina i, ako cemo pravo, ne znam cemu da se nadamo... nista nema na vidiku za sto mozemo da se uvatimo i da kazemo da izgleda dobro. Jedino da ce se svjestski zelenasi smilovati da nam pozajme makar 500-600 miliona da imamo da damo plate i penzije. A makar nam jos toliko treba da makar malo nadoknadimo stetu u privatnom sektoru.

    I onda da se nadamo da ce 2021 bit godina oporavka svjetske ekonomije, i da ce opet turisti doc i ostavit nam tu milijardu koja nam je nasusno potrebna da izgledamo kao drzava.

    Kratkorocno mi nikakve reforme ne mozemo da sprovedemo, niti ima volje za to. Pa sto nam bog da. A nije da smo puno zasluzili.
    Znaš kako...

    Ono što meni nije jasno je to kako pomoći turističkom sektoru na održiv način a imajući u vidu da ne raspolažemo sa novcem i da je upitno kako-po kojim uslovima- i koliko ćemo se zadužiti.

    Tri probolema tu imaju :

    1. Rente
    2. Krediti za kupovinu objekata ili neki drugih krediti
    3. Zaposleni


    Znači CG apsolutno nema novca da subvencioniše kirije do sledeće godine a pitanje je koliko se bankama isplati da daju moratorijum još godinu dana i da li će na to pristati. A evo u turizmu sam 15 godina pa znam kako funkcionišu resotrani, kafići, suvenirnice, smještaji, etno sela a i većina malih hotela. Dobar dio radi od aprila do oktobra-novembra, pa onda ima prazan hod pola godine gdje akumulira sredstva da izmiri obaveze - poreze, kirije, rate za kredite i uloži u pripremu sledeće sezone. Za ovu godinu većina onih koji se ozbiljno bave ugostiteljstvom i turzimom već su pripremili sezonu i uložili što znači da su pare od prošle godine već potrošili.
    Kakva god da bude ova sezona - nema ni teorijske šanse da ostvarimo preko 20-25% prihoda u odnosu na prošlu godinu (200-250 miliona ukupno). Što znači da većina ugostielja mora sačekati maj sledeće godine (ako se ovo smiri i ako se pronađe vakcina) za prve ozbiljne prihode.
    Država je dala po 222 eur zaposlenim u turizmu za 2 mjeseca, ali šta posle ? To 222 eur nije dovoljno ni za pola izdvajanja za hranu mjesečno a šta je sa kirijama, računima, životom generalno ? Većina konobara, kuvara, radnika generalno su ljudi pod kirijama ili kreditima, ali nema odakle da im se da po 400-500eur mjesečno do sledeće godine i jednostavno nije održivo.

    Za bilo kakva sredstva od IRF ili banke - i jedni i drugi ti traže hipoteku, ovo meki kolateral što pričaju to možda može nekim povlašćenim. Drug što drži pab tražio je da se premosti 5000 ovaj kredit za likvidnost - tražili mu ili hipoteku ili dobrog žiranta... Tako da baš ne vidim na kakav način može da se očuva turistička privreda.

    Ovi veći hoteli su lagani, zavale kod IRF taj hotel i dobri su. Ali 80% turističke privrede CG su apartmani i mali objekti, restorani, pabovi, kafane koji su pod kirijama i nemaju šta da zavale.
    One Ring to Rule them all...

  4. #1704
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    realno ako ovi ne se cijene na nasem primorju ne obale za 50% za nas domace goste nek propadnu lacmani, nit ce mene gledati niti vecinu iz cg pa nek pucaju na elitni turizam i dalje

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  5. #1705
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5,809
    Thanks Thanks Given 
    195
    Thanks Thanks Received 
    460
    Thanked in
    242 Posts

    Default

    Mora se turizmu odobrit moratorijum na kredite (pravi) na 12 mjeseci..
    Inače sledeću godinu nemamo što čekat.

    Gle kauboja da komsiji crkne krava haahhaha
    E nećeš bez u Sutomore ić
    Last edited by kupus; 02-05-20 at 18:30.

  6. #1706
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,973
    Thanks Thanks Given 
    3,228
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Znaš kako...

    Ono što meni nije jasno je to kako pomoći turističkom sektoru na održiv način a imajući u vidu da ne raspolažemo sa novcem i da je upitno kako-po kojim uslovima- i koliko ćemo se zadužiti.

    Tri probolema tu imaju :

    1. Rente
    2. Krediti za kupovinu objekata ili neki drugih krediti
    3. Zaposleni


    Znači CG apsolutno nema novca da subvencioniše kirije do sledeće godine a pitanje je koliko se bankama isplati da daju moratorijum još godinu dana i da li će na to pristati. A evo u turizmu sam 15 godina pa znam kako funkcionišu resotrani, kafići, suvenirnice, smještaji, etno sela a i većina malih hotela. Dobar dio radi od aprila do oktobra-novembra, pa onda ima prazan hod pola godine gdje akumulira sredstva da izmiri obaveze - poreze, kirije, rate za kredite i uloži u pripremu sledeće sezone. Za ovu godinu većina onih koji se ozbiljno bave ugostiteljstvom i turzimom već su pripremili sezonu i uložili što znači da su pare od prošle godine već potrošili.
    Kakva god da bude ova sezona - nema ni teorijske šanse da ostvarimo preko 20-25% prihoda u odnosu na prošlu godinu (200-250 miliona ukupno). Što znači da većina ugostielja mora sačekati maj sledeće godine (ako se ovo smiri i ako se pronađe vakcina) za prve ozbiljne prihode.
    Država je dala po 222 eur zaposlenim u turizmu za 2 mjeseca, ali šta posle ? To 222 eur nije dovoljno ni za pola izdvajanja za hranu mjesečno a šta je sa kirijama, računima, životom generalno ? Većina konobara, kuvara, radnika generalno su ljudi pod kirijama ili kreditima, ali nema odakle da im se da po 400-500eur mjesečno do sledeće godine i jednostavno nije održivo.

    Za bilo kakva sredstva od IRF ili banke - i jedni i drugi ti traže hipoteku, ovo meki kolateral što pričaju to možda može nekim povlašćenim. Drug što drži pab tražio je da se premosti 5000 ovaj kredit za likvidnost - tražili mu ili hipoteku ili dobrog žiranta... Tako da baš ne vidim na kakav način može da se očuva turistička privreda.

    Ovi veći hoteli su lagani, zavale kod IRF taj hotel i dobri su. Ali 80% turističke privrede CG su apartmani i mali objekti, restorani, pabovi, kafane koji su pod kirijama i nemaju šta da zavale.
    Hrvatska je dala makar 12 mjeseci moratorijum na kredite. To i ovi nasi moraju da urade, makar za turizam, a onda da vide i za ostale grane na zahtjev, ukoliko je opravdano.

    Ovu 'pomoc' od 222 eura nije vrijedno ni komentarisati. Od sredine marta su zaposleni poslati doma, tako da vecina u turizmu nece ni aplicirati za ovo, jer ne ocekuju te ljude da zaposle opet. Ne ocekuje se biznis da bi bila potreba za radnom snagom. Tako da ce ovaj broj nezaposlenih gore jos makar 20-30000 minimu, imacemo 25-30% stopu nezaposlenosti.

    Ko radi u turizmu mora da gleda da ide van makar do iduce sezone, u drzave dje se ta grana opet otvara, tipa emirati, amerika, azija... inace nema leba godinu dana.

  7. #1707
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kauboj24 View Post
    realno ako ovi ne se cijene na nasem primorju ne obale za 50% za nas domace goste nek propadnu lacmani, nit ce mene gledati niti vecinu iz cg pa nek pucaju na elitni turizam i dalje

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Ko ce druze ići ove teške godine na ljetovanje reci mi?
    Sve da je apartman 20 eur
    One Ring to Rule them all...

  8. #1708
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    2,645
    Thanks Thanks Given 
    961
    Thanks Thanks Received 
    1,169
    Thanked in
    626 Posts

    Default

    Vesna Maras

  9. The Following User Says Thank You to Dzi For This Useful Post:


  10. #1709
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    ako bude apartman za 20 eura eto mene dolje sa fameljom nedelju dana
    nije bas tako crno kao sto se predstavlja nego bolje kukati malo vise pa ce ti se prinijeti nesto.


    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  11. #1710
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kauboj24 View Post
    ako bude apartman za 20 eura eto mene dolje sa fameljom nedelju dana
    nije bas tako crno kao sto se predstavlja nego bolje kukati malo vise pa ce ti se prinijeti nesto.


    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Pae nije loše

    Samo je glavna grana privrede mrtva
    One Ring to Rule them all...

  12. #1711
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    to sto je mrtvo odsjeci

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  13. #1712
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kauboj24 View Post
    to sto je mrtvo odsjeci

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Svakako se ka tome i ide sa ovim "mjerama"

    Biće zanimljivo u avgustu - septembru kad ne bude sezone, makar ćemo imati te plaže za sebe
    One Ring to Rule them all...

  14. #1713
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,395
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,006
    Thanked in
    1,550 Posts

    Default

    a izvini kako da ga odsijeces. sta mislis koliko je male privrede naslonjeno na taj turizam 10 ili 12 godina.
    koliko je godinama ljudi sa drugih struka prebaceno u kuvare, konobare, turisticke vodice...
    koliko je ljudi radilo kao vozacin za transfere, recepcioneri ili logisticari u hotelskim centrima. koliko je malih firmi bilo naslonjeno na usluge koje su pruzale tom turizmu od hrane, prodaje namjestaja, marketinskih agencija koje su vodile promocije ili medija naloge....
    ljudi koji su poceli poslove sa brzom hranom ili snabdijevanje lokala poslasticama ili mlijecnim proizvodima...
    koliko su komercijalne banke kao i Evropska banka usule novca u turizam u CG za razvoj te grane.....
    i sad mislis da je lako odsjeci sve to. tako i DPS vodi ekonomsku politiku. mozga bez. sto se vidi i po poslednjim saopstenjima o pravcima restruktuiranja privrede

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  15. #1714
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Gandalfe ti si dugo u turizmu pa nam eto ako mozes objasni nesto . Slusam ove moje prijatelje u BD od kojih neki drze restorane kafice izdaju apartmane ne godinama nego decenijama i kad se cujemo toliko kukaju da mi dodje da ih pitam treba li za leb da im pozajmim od moje penzije koja je malo preko dvesta evra.
    E sad i pitanje .
    Ako se nekim poslom bavis toliko godina ( cak i da nije turizam u pitanju ) da li je moguce da nemaju ustedjeno da jednu godinu prezive ( plate jesu teret ali ionakp nemaju oni puno stalno zaposlenih , pola njih nema zakupe a druga polovina ce se vec dogovoriti sa izdavaocem , oni koji imaju apartmane do sledece godine nece imati trosak)
    Suma sumarum tu su osteceni radnici i drzava koje nece imati porez .
    U stvari da li je realno da se bavis bilo kojim privatnim poslom vise od deset dvadeset trideset godina i da nemas za jednu godinu ???
    Meni padaju samo dva scenarija . Prvi vjerovatniji da se uz godine u godinu trosi vise nego sto treba i da se ceka sezona za skedecu zaradu i trosenje . Druga manje vjerovatnija da ne znaju posao . Ako deset dvadeset godina nesto privatno drzis a nisi nista zaradio onda taj posao nije za tebe .

    Ovdje ne racunam one koji tek pocinju i nisu imali vremena da nesto ustede

  16. The Following 5 Users Say Thank You to brodomaketar For This Useful Post:


  17. #1715
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,517
    Thanks Thanks Given 
    5,386
    Thanks Thanks Received 
    3,877
    Thanked in
    1,532 Posts

    Default

    Sve si u pravu ali gledaj na primer drugu stranu. Ja sam ulozio 30k u aprtaman za izdavanje. Jedna rezervacija za 29. Jul. Pitanje oce li i ona bit. E sad zamisli da sam digao kredit i da nemam posao...
    Bila je namjera roditelji time da se bave jer su penzije vise nego sramne za ljude koji su odradili 40g staza. Ali ajd, samo zdravlja pa se nadamo sledecoj sezoni.


    Sent from my Redmi 6 Pro using Tapatalk

  18. #1716
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    1,520
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    290
    Thanked in
    171 Posts

    Default

    Nije ti jasno da mu je guzica porasla i da je već imala percepciju kako će i koliko da se našklapa i sad kada zna da nema toga guzica kuka

  19. The Following User Says Thank You to Beton For This Useful Post:


  20. #1717
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    1,520
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    290
    Thanked in
    171 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kaemSe View Post
    Sve si u pravu ali gledaj na primer drugu stranu. Ja sam ulozio 30k u aprtaman za izdavanje. Jedna rezervacija za 29. Jul. Pitanje oce li i ona bit. E sad zamisli da sam digao kredit i da nemam posao...
    Bila je namjera roditelji time da se bave jer su penzije vise nego sramne za ljude koji su odradili 40g staza. Ali ajd, samo zdravlja pa se nadamo sledecoj sezoni.


    Sent from my Redmi 6 Pro using Tapatalk
    Pa poenta svega ne samo biznisa je da procijeniš rizik i da li si spreman da ga prihvatiš

  21. #1718
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,517
    Thanks Thanks Given 
    5,386
    Thanks Thanks Received 
    3,877
    Thanked in
    1,532 Posts

    Default

    Slazem se i zato nemam problema
    Ali ima ljudi koji iz kredita ove stvari rade, treba im pomoci. A pomoc im nece niko

    Sent from my Redmi 6 Pro using Tapatalk

  22. #1719
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kaemSe View Post
    Sve si u pravu ali gledaj na primer drugu stranu. Ja sam ulozio 30k u aprtaman za izdavanje. Jedna rezervacija za 29. Jul. Pitanje oce li i ona bit. E sad zamisli da sam digao kredit i da nemam posao...
    Bila je namjera roditelji time da se bave jer su penzije vise nego sramne za ljude koji su odradili 40g staza. Ali ajd, samo zdravlja pa se nadamo sledecoj sezoni.


    Sent from my Redmi 6 Pro using Tapatalk
    Zato sam i napisao da ne mislim da ove koji tek pocinju ( unazad par godina )
    Evo da si recimo ulozio to pre deset godina do sada bi otplatio i sto je onda frka da sacekas sledecu sezonu , ili sto kazes imao si novac ulozio si i ok . Apartman ce tu biti i sledece godine .
    Opet kazem radnici ce da ne,, bu .

  23. The Following User Says Thank You to brodomaketar For This Useful Post:


  24. #1720
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brodomaketar View Post
    Gandalfe ti si dugo u turizmu pa nam eto ako mozes objasni nesto . Slusam ove moje prijatelje u BD od kojih neki drze restorane kafice izdaju apartmane ne godinama nego decenijama i kad se cujemo toliko kukaju da mi dodje da ih pitam treba li za leb da im pozajmim od moje penzije koja je malo preko dvesta evra.
    E sad i pitanje .
    Ako se nekim poslom bavis toliko godina ( cak i da nije turizam u pitanju ) da li je moguce da nemaju ustedjeno da jednu godinu prezive ( plate jesu teret ali ionakp nemaju oni puno stalno zaposlenih , pola njih nema zakupe a druga polovina ce se vec dogovoriti sa izdavaocem , oni koji imaju apartmane do sledece godine nece imati trosak)
    Suma sumarum tu su osteceni radnici i drzava koje nece imati porez .
    U stvari da li je realno da se bavis bilo kojim privatnim poslom vise od deset dvadeset trideset godina i da nemas za jednu godinu ???
    Meni padaju samo dva scenarija . Prvi vjerovatniji da se uz godine u godinu trosi vise nego sto treba i da se ceka sezona za skedecu zaradu i trosenje . Druga manje vjerovatnija da ne znaju posao . Ako deset dvadeset godina nesto privatno drzis a nisi nista zaradio onda taj posao nije za tebe .

    Ovdje ne racunam one koji tek pocinju i nisu imali vremena da nesto ustede
    Znaš kako to ide.
    Prošlo je vrijeme kad se u slamaricu stavljalo, sad je popularan taj termin - reinvestiranje.

    Kao što rekoh gore, imaš 6 mjeseci (mnogi samo 2-3 mjeseca) da zaradiš dovoljno novca da preživiš ti, firma, porodica, da platiš poreze, kirije, i da ti ostane za sledeću godinu da reinvestiraš. Kupiš nove posteljine, osvježiš prostore, okrečiš, možda uzmeš auto za transfere, nove stolice ili stolove za lokal, tende, nove mašine za pranje sušenje, dušeke... šta god
    Pa onda neko ima kredite koje su banke izdašno davale po visokim stopama za ulaganje u turziam - renoviranje i adaptaciju objekata itd. Ja znam makar 10 ljudi koji su podigli do 10 000 eur da renoviraju, pa se i to mora vraćati... Da ne pričamo o ljudima koji su u ozbiljnijim kreditima, koji su kupovali turističke autobuse najviše klase koji sad leže prazni a lizing ide, ili one koji su od 0 počinjali pa sa livade pravili objekte...

    I jednostavno kako imamo taj turizam sezonskog tipa, svi se trude da izvuku što više iz te sezone a da onda sledeće godine dodaju nešto novo kako bi imali više zarade.

    Ja opet pričam o nekih 80% CG turističke privrede, ne o ovima što imaju hotele sa 4-5 zvjezdica i restorane đe se jede biftek od 40 eur i to.

    Većina mojih kolega nema da preživi godinu upravo jer su neki kupili kombije zimus, neki su uzeli nove objekte i opremili, neki su zatvorili kredite, neki su ušli u full renoviranje posle nove godine.
    Niko se nije nadao da će ovako da bude, ovo je bukvalno scenario jednom u milion godina, nikad se ovo do sada nije dogodilo.
    Što se tiče zarade, sve zavisi kako računaš šta je zarada. Nekada je zarada bila da se drži ušteđevina, a sad je zarada koliko si objekata opremio, vozila kupio itd. Tako da su tehnički ti zarađeni novci već uloženi tj potrošeni
    Što se tiče dogovora sa izdavaocima to jako teško ide, neki moji prijatelji već imaju problema (iako isti taj izdavaoc zna da će mu biti prostor prazan i da ga ne može izdati) ali i dobrom dijelu tih izdavalaca je to jedini izvor prihoda.


    Što se tiče države tj. poreza i radnika, bojim se da su oni sad problem države. Država je odlučila da nema diversifikaciju privrede pa je sva jaja držala u jednoj korpi. Sad korpe nema, a država je toliko zadužena da ne može da podmiri ni javni sektor a ne da pomaže privatnom.

    Ja lično mogu preživjeti godinu i dvije, od države mi ništa ne treba.

    Ali će biti zanimljvo kad sledeće godine bude apartman 10-15eur na pjenu od mora
    Last edited by Gandalf_White; 02-05-20 at 19:38.
    One Ring to Rule them all...

  25. #1721
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    1,520
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    290
    Thanked in
    171 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kaemSe View Post
    Slazem se i zato nemam problema
    Ali ima ljudi koji iz kredita ove stvari rade, treba im pomoci. A pomoc im nece niko

    Sent from my Redmi 6 Pro using Tapatalk
    Slažem se ja da im treba pomoći ali valjda su znali u kojoj državi žive i šta mogu da očekuju kad kreću u biznis

  26. #1722
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,266
    Thanks Thanks Given 
    2,760
    Thanks Thanks Received 
    2,631
    Thanked in
    1,274 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brodomaketar View Post
    Gandalfe ti si dugo u turizmu pa nam eto ako mozes objasni nesto . Slusam ove moje prijatelje u BD od kojih neki drze restorane kafice izdaju apartmane ne godinama nego decenijama i kad se cujemo toliko kukaju da mi dodje da ih pitam treba li za leb da im pozajmim od moje penzije koja je malo preko dvesta evra.
    E sad i pitanje .
    Ako se nekim poslom bavis toliko godina ( cak i da nije turizam u pitanju ) da li je moguce da nemaju ustedjeno da jednu godinu prezive ( plate jesu teret ali ionakp nemaju oni puno stalno zaposlenih , pola njih nema zakupe a druga polovina ce se vec dogovoriti sa izdavaocem , oni koji imaju apartmane do sledece godine nece imati trosak)
    Suma sumarum tu su osteceni radnici i drzava koje nece imati porez .
    U stvari da li je realno da se bavis bilo kojim privatnim poslom vise od deset dvadeset trideset godina i da nemas za jednu godinu ???
    Meni padaju samo dva scenarija . Prvi vjerovatniji da se uz godine u godinu trosi vise nego sto treba i da se ceka sezona za skedecu zaradu i trosenje . Druga manje vjerovatnija da ne znaju posao . Ako deset dvadeset godina nesto privatno drzis a nisi nista zaradio onda taj posao nije za tebe .

    Ovdje ne racunam one koji tek pocinju i nisu imali vremena da nesto ustede
    ljudi ulažu u druge poslove ono što zarade ili ima onih koji ne vole pare da drže u banci nego kupe stan plac itd.
    She is only here to annoy herself!

  27. #1723
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5,809
    Thanks Thanks Given 
    195
    Thanks Thanks Received 
    460
    Thanked in
    242 Posts

    Default

    Naravno dane drži niko u bankama jer vidjesmo i atlas i slično..
    Reinvestira se a ko je ovo mogao predvidjeti?
    Preživjeće primorci ne sjekirajte se, samo je problem ako potraje i sledeće godine

  28. #1724
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Ja pisem o ljudima sa kojim sam odrastao sa kojima se druzim i za koje znam da imaju . Stanivi u bgd u pg skolovanje djece u milano , nova kola svaje godine za njih a dzip za zene itd itd .
    A ovo o novim trendovima da se sve jnvestira pa to spada u losu procjenu rizika .
    Bilo he kriza i ranije velikih , bilo ue i zemljotresa , cak i epodemija ( srecom ne kod nas ali bilo he i teroristickih napada ) i sve to niko nije uzimao u obzir.


    Ps malo van price . Sjecate se kad sam ovdje pisao da mora ostati javno zdravtsvo i da moramo odvajati za njega , znate li sto su najcesce zadnje rijeci u americi pre nego ih zbog korone prikljuce na respirator “ a ko ce ovo da plati “
    Jer osiguranja im ne placaju koronu tj od korone , cak ni medicinskim radnicima

  29. The Following User Says Thank You to brodomaketar For This Useful Post:

    Tom

  30. #1725
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bar
    Posts
    4,151
    Thanks Thanks Given 
    721
    Thanks Thanks Received 
    479
    Thanked in
    246 Posts

    Default

    Sve ovo citam i jedino mi je brodomaketar jasan, mislim jasno mi je i sto vi ostali pisete ali mi nisu jasni ti magovi o kojima pišete. Pravdam cinjenicom da su halapljivi i raskalasni bili(poznavajuci dosta njih).

    Ja sam poceo kao mlad da radim za sebe, i nikad bisam isao u sledeću investiciju ako prije toga nisam zatvorio sve obaveze i ostavio dovoljno bar za 6 mjeseci troškova koje pravim.

    Ljudi zarađuju dobre sume u toku sezone i samo se na to oslanjaju, ne zanima ih da se necim "bave, stvaraju i prihoduju" ostalih 8 mjeseci.
    Sta ako bude zemljotres na primorije pa ti apartman sidje u vodu? Sta ako bude nekih tenzija usijanih balkanskih glava pa niko ne dodje te godine, sta ako 100 drugih stvari koje nas mogu pogoditi kao corona?

    Evo nista, kukamo.

    Najlakse je uzeti kredit i da probamo, a kad se ima keša ne mislimo o sjutra, vazda mozemo uzeti novi kredit - razmišljaju kao i ova nasa vlast. Nego vlast ce prodati nas, a mi čije mozemo?

    Zanimljivo bas.


    Edit: evo napisa brodomaketar "bilo je kriza i prije".

    Poslato s Jadrana
    Last edited by Tom; 02-05-20 at 19:49.

  31. The Following 2 Users Say Thank You to Tom For This Useful Post:


Page 69 of 125 FirstFirst ... 195965666768697071727379119 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ekološke katastrofe i posljedice po svijet
    By starwalker in forum Društvena hronika
    Replies: 31
    Last Post: 11-01-20, 06:38
  2. Teološke posljedice postojanja vanzemaljaca
    By SpongeBob in forum Religija i filozofija
    Replies: 67
    Last Post: 11-03-17, 12:35
  3. Posljedice nuklearnog rata
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 0
    Last Post: 15-06-14, 11:28
  4. Cetinje - voda i ostale posljedice...
    By metuzalem in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 12
    Last Post: 02-07-10, 13:58
  5. Forum Ekonomske Skole
    By dewas in forum Internet
    Replies: 1
    Last Post: 14-04-08, 12:21

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •