Page 1 of 125 123451151101 ... LastLast
Results 1 to 25 of 3114

Thread: Ekonomske posljedice koronavirusa u CG i svijetu

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default Ekonomske posljedice koronavirusa u CG i svijetu

    Da rasteretimo malo druge teme, ekonomska pitanja bi mogla ovdje jer su isto toliko bitna.
    She is only here to annoy herself!

  2. The Following User Says Thank You to NSX For This Useful Post:


  3. #2
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    464
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Nijesam ekonomista ali da probam.
    Turisticka sezona je pukla, ovo ce dobro osjetiti svi koji su imali bilo kakve veze sa turizmom.
    Mislim i da ce naduvane cijene po primorju da panu, bar kod ovih koji stvarno zele nesto da prodaju umjesto sto lupe cijenu pa ako ko naleti. A i gradjevinci generalno ce imati manje prihode, nek spuste cijenu 100e po kvadratu izgubise milione a mislim da je to neminovno, jer ne znam ko ce sad da kupuje ovoliko stanova.
    Mali proizvodjaci hrane ce bit stabilni, oni veci sto su radili sa hotelima i restoranima su donji.
    Isto se odnosi na trgovine.
    Jedini koji ce bit u dobrom plusu ce da budu veliki lanci trgovina a posebno Voli, ne samo zbog pohare marketa vec zbog toga sto pokrece sopstvenu proizvodnju.
    Prevoznici, restorani, ugostitelji, katastrofa.
    Ovima sto rade kod veceg dijela privatnika mislim da nije svejedno.
    Osjetice ovo dobro zaposleni u drzavnim firmama, mislim da ce oni sto su na odredjeno da idu kuci, a ostale ce dobro da rebnu, bonusa i dodataka bez a rebnuce ih na suvu platu jedno 10-20%, prije ili poslije izbora na bar godinu-dvije.
    Ne znam koja je definicija recesije i ekonomske krize, ali mislim da je to to.

  4. #3
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    540
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    38 Posts

    Default

    Osjetice oni koji imaju veze sa turizmom? A Podgorica vjerovatno ima razvijenu robotiku pa ce lagano biti

    U CG novac ulazi preko turizma - ako nema jula i avgusta ne moze nikom bit dobro, jer tu se pegla nas deficit uvoz/izvoz i svi ostali cemerni pokazatelji..

  5. The Following 2 Users Say Thank You to A01 For This Useful Post:


  6. #4
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    464
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Napisao sam da nijesam ekonomista.
    Jasno je da ce drzava dobro osjetit ovu krizu, najvise zbog udara na turizam sto sam prvo i naveo.
    Samo mislim da nije u istu poziciju Podgoricanka koja radi u Voli ili neki drzavni organ i Budvanin koji je digao ne bas povoljan kredit da napravi i opremi apartmane za izdavanje ili zakupio lokal 3000e mjesecno i sl, bez ako nijesu napravili stek za crne dane, ali gledajuci stil zivota pojedinaca, mislim da mnogi nijesu na ovo racunali.
    Ne bi bilo lose da se javi neko malo strucniji pa da ekonomsku situaciju malo detaljnije objasni

  7. #5
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,939
    Thanks Thanks Given 
    509
    Thanks Thanks Received 
    1,812
    Thanked in
    657 Posts

    Default

    Ovo je mnogo siroka tema. Posljedice su nepredvidive. Po mom mišljenju, ako ovo potraje do tri mjeseca kriza će se osjetiti ali će moći da se u dobroj mjeri sanira uz precizne mjere Vlade, disciplinu preduzeća i solidarnost.

    Turizam je već razoren. Zimska sezona je propala, ljetnja predsezona takođe, a u najboljoj varijanti špic sezone ne može biti na nivou većem od 30-40% od prošlogodišnjeg. Ako ovo potraje duže sezone neće ni biti. To je veliki broj zaposlenih.

    Problem će predstavljati priroda ljudi koji se kod nas bave biznisom. Mali je broj kompanija koje imaju neku akumuliraju dobit. Mi volimo da trošimo bez mjere. Zato će u ugostiteljstvu i turizmu da pljušte otkazi vrlo brzo.

    Ključno je da se od danas pa i posle ovoga promoviše kupovina domaćih proizvoda. Iako izgleda beznačajno na dnevnom nivou, to će mnogo pomoći očuvanju njihove likvidnosti, manjem odlivu novca, sigurnosti plata zaposlenima u tim preduzećima. Isto se odnosi i na odmor - solidarnost mora da bude takva da nikome ne pada da ljetuje ili zimuje bilo gdje van CG (ako to uopšte bude moguće).

  8. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    s druge strane ako(a to je veliko ako) ovo prođe za par mjeseci evropski turisti odnosno oni kojima je preteklo nešto para će izbjegavat Portugal Španiju Francusku Italiju a onda smo im najbliža destinacija Hrvati i mi...tako da ima šanse da jul avgust i septembar baš budu dobri u nekoj takvoj varijanti
    She is only here to annoy herself!

  9. #7
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,939
    Thanks Thanks Given 
    509
    Thanks Thanks Received 
    1,812
    Thanked in
    657 Posts

    Default

    Teško. Stranci najčešće putuju preko aranžmana koje prave turoperatori, a to ne ide na brzaka. Svi će se smiriti ove sezone. Pitanje je i da li će hoteli biti spremni, mnogi već otpuštaju i zatvoreno je sve. Haos je u turizmu kako god da bude. Jedino da se ovo završi za mjesec dana, onda nešto možda bude. Ako potraje do kraja maja zbogom sezono.

    Plus, sve i da kod nas se završi tada, recimo da u Njemačkoj bude imalo u tom trenutku 5 zaraženih osoba, hoćemo li primiti njemačke turiste? Problem sa Koronom je što ne znaju ništa o njoj.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Djed_Djuro For This Useful Post:


  11. #8
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    464
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Moguce da ce biti turista ali mislim da ce i to biti mnogo tanje nego ranije. Plus sto ce nasi ugostiteljski magovi dooobro da dignu cijene kad krenu da se vade, a domacih turista ce sigurno biti najvise.
    Mozda izvucemo i pouku pa se malo okrenemo domacoj proizvodnji, jes da je lakse kad kaplje po malo para od apartmancica, ali ovo je dokaz da ni to nije toliko sigurna para.

    Dobra tema.
    Last edited by Totalno Lagan; 22-03-20 at 16:17.

  12. #9
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,939
    Thanks Thanks Given 
    509
    Thanks Thanks Received 
    1,812
    Thanked in
    657 Posts

    Default

    Krizu će najlakše da prebrode države koje imaju jaku industriju i svoje sirovine. Ekonomije kao što je naša su vrlo ranjive. Oslonjeni smo previše na turizam, to nam je glavna grana. I đe imamo industrije to malo, sirovine nam zavise najčešće od uvoza. Ova kriza će dati mnogo argumenata za rasprave o valjanosti crnogorskog ekonomskog modela.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Djed_Djuro For This Useful Post:


  14. #10
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    69
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    12 Posts

    Default

    Nije problem samo kako ce hoteli ili bilo koja druga karika u turizmu da se pripreme.

    Problem je sto ce globalno da zavlada strah od guzvi i putovanja bar na neko vrijeme, plus sto ce isto tako globalno dosta ljudi da ostane bez posla, bar na koji mjesec, a cak i da se jako brzo vrate na poslove opet, turisticka putovanja sigurno nisu prioritet kad se cijeli svijet potrosi, imace ljudi precih troskova u pocetku vracanja u normalu. Tako da mislim da ce prvo da "prorade" poslovna putovanja, kojih je puno manje od klasicnih turistickih. Da ne pominjemo totalni kolaps i vjerovatno bankrot mnogih avio i kruzing kompanija, gubici tih sektora se vec broje u milijardama.

    Sve u svemu, nista od jake sezone bilo dje na svijet, ne tice se nas uopste...

  15. #11
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    464
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    https://www.bankar.me/2020/03/21/ecb...ilijardi-eura/

    Sto mislite o ovome, moze li doc do inflacije i obezvredjivanja novca?

  16. #12
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    69
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    12 Posts

    Default

    Nema tu moze li, to je neminovno, skolski primjer, pitanje je samo koliko.

  17. #13
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,939
    Thanks Thanks Given 
    509
    Thanks Thanks Received 
    1,812
    Thanked in
    657 Posts

    Default

    Mora, ali ako se iskontroliše i bude u nekoj razumnoj mjeri inflacija ne mora da bude toliko loša u ovoj situaciji. Naravno, za kontrolu inflacije je potrebna jaka ekonomska politika i disciplina, a nisam siguran koliko smo mi spremni za to.

  18. #14
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    titograd
    Posts
    3,647
    Thanks Thanks Given 
    2,664
    Thanks Thanks Received 
    1,060
    Thanked in
    496 Posts

    Default

    U vrijeme kad amerikanci stampaju1000 milijardi bez pokrica, danas vidim i evropa najavila istu mjeru, pored toliki jakih ekonomija. cemu mi da se nadamo uz posledice takvih odluka nit privrede nit svoje monete nit icega.da ova drzava ima mozga, ko sto ga nema, da da neku pomoc svakome da se dovati poljoprivrede u danima koji dolaze
    #ostanidomanaseloradinesto

    Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
    Tebe mi je žao a za mene me duša boli

  19. The Following User Says Thank You to aleksa111111 For This Useful Post:


  20. #15
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by aleksa111111 View Post
    U vrijeme kad amerikanci stampaju1000 milijardi bez pokrica, danas vidim i evropa najavila istu mjeru, pored toliki jakih ekonomija. cemu mi da se nadamo uz posledice takvih odluka nit privrede nit svoje monete nit icega.da ova drzava ima mozga, ko sto ga nema, da da neku pomoc svakome da se dovati poljoprivrede u danima koji dolaze
    #ostanidomanaseloradinesto

    Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
    To je vec stara vijest . Kongres trazi jis dvije

  21. #16
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djed_Djuro View Post
    Mora, ali ako se iskontroliše i bude u nekoj razumnoj mjeri inflacija ne mora da bude toliko loša u ovoj situaciji. Naravno, za kontrolu inflacije je potrebna jaka ekonomska politika i disciplina, a nisam siguran koliko smo mi spremni za to.
    Crna Gora koristi euro, pa njena CB ne može kontrolisati inflaciju emisijom novca. Ali može povećanjem kamatnih stopa, što opet ima svoje posledice

  22. #17
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Botswana
    Posts
    1,737
    Thanks Thanks Given 
    250
    Thanks Thanks Received 
    248
    Thanked in
    144 Posts

    Default

    Eh da nam je sad Titeks, fabrika celuloze i papira Beranka, željezara Nikšić (ništa ili minorno proizvodi), fabrika cementa Pljevlja, razne drvoprerade, poljoprivreda...Ovo su samo neke koje su, da je sreće, mogle da posluju i dan danas kako u redovnim tako i u ovim vanrednim okolnostima kad je potražnja za proizvodima iz ovakvih fabrika ogromna...
    Last edited by B3lv3d3r; 22-03-20 at 17:11.

  23. #18
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Kako masu preduzetnika neće moći da rade zapravo će doći do smanjenja potrošnje kod jednog dijela stanovništva.
    Pa će doći do akumulacije novca. Ubrizgavanje para bi trebalo da ide onima koji će ostati bez zarada.

  24. The Following User Says Thank You to autodijagnostika For This Useful Post:


  25. #19
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Od turizma cemo imat manje 1 000 000 000 (slovima jednu milijardu) eura. To je samo turizam. Kako izvleda imati u drzavi makar 1 000 000 000 eura manje vidjece se vec od aprila...

    Ja se nadam da ce 2021 biti godina povratka, ovu mozemo vec otpisati.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  26. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,823
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Možda nam zimska predsezona bude dobra.
    Tako možda završilo godinu na 50% do 60% od prošle.

    Sa obzirom da očekujem visok porast zaraženih, ti isti (tj. oni koji ozdrave) će ići na ljetovanja i radiće poslove tako da treba očekivati u budućnosti da te poslodavac pita jesi li preležao COVID jer ako nisi to je izgubljenih mjesec dana...

    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  27. #21
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    69
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    12 Posts

    Default

    Nazalost, nisu to boginje pa da ih prelezis i cao. Rekose da nema nikakvih dokaza da se ne moze fasovat' opet. Sto je katastrofa ako se ispostavi za tacno, i iskreno se nadam da su makar to omasili...

  28. #22
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    MNE
    Posts
    22,564
    Thanks Thanks Given 
    2,339
    Thanks Thanks Received 
    4,428
    Thanked in
    2,560 Posts

    Default

    Osim Kine, sve ostale drzave ce biti ekonomski mrtve posle ovoga.


  29. #23
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    U Italiji sve firme zatvorene do 03.04.

    Neka javi neko doktoru Nestorovicu da ne može u šoping još neko vrijeme.
    Last edited by remark; 22-03-20 at 19:59.

  30. The Following User Says Thank You to remark For This Useful Post:


  31. #24
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,864
    Thanks Thanks Given 
    1,632
    Thanks Thanks Received 
    2,808
    Thanked in
    1,217 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guest View Post
    Ove godine ce se od turizma uzeti jedna nula prekrizena. Rata za autoput krece brzo. Utuli nas coronavirus.
    Prezivjeli smo vece jade pa cemo i ove... ne brini


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    f6

  32. #25
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5,809
    Thanks Thanks Given 
    195
    Thanks Thanks Received 
    460
    Thanked in
    242 Posts

    Default

    Rekoh ja imali smo većih problema pa ih nismo rijesili

Page 1 of 125 123451151101 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ekološke katastrofe i posljedice po svijet
    By starwalker in forum Društvena hronika
    Replies: 31
    Last Post: 11-01-20, 07:38
  2. Teološke posljedice postojanja vanzemaljaca
    By SpongeBob in forum Religija i filozofija
    Replies: 67
    Last Post: 11-03-17, 13:35
  3. Posljedice nuklearnog rata
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 0
    Last Post: 15-06-14, 12:28
  4. Cetinje - voda i ostale posljedice...
    By metuzalem in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 12
    Last Post: 02-07-10, 14:58
  5. Forum Ekonomske Skole
    By dewas in forum Internet
    Replies: 1
    Last Post: 14-04-08, 13:21

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •