Page 34 of 125 FirstFirst ... 243031323334353637384484 ... LastLast
Results 826 to 850 of 3114

Thread: Ekonomske posljedice koronavirusa u CG i svijetu

  1. #826
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,723
    Thanks Thanks Given 
    2,090
    Thanks Thanks Received 
    4,631
    Thanked in
    2,474 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Prvi dan kad otvore granice, reći će 30% više nego prošle godine...

    Sent using Tapatalk
    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Jedva cekam prvu uporednu statistiku, ono: "..u odnosu na isti period prosle godine."

    Kakav ce tek ovo poklon da im bude iduce godine, bice vise turista po 1.000.000%, ka nekadYu industrija sto je imala rast posle ukidanja sankcija :-D
    Forever young, i want to be forever young

  2. #827
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,332
    Thanks Thanks Given 
    512
    Thanks Thanks Received 
    543
    Thanked in
    364 Posts

    Default

    Ovo je bas neprecizno, koje su to ugrožene djelatnosti
    Ova prva grupa je jasna
    "Što bi, ne bi" - Felix Brych, 05.03.2019.

  3. #828
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Mjere SLO Vlade i ove nashe...ka da stavish pored Ferrarija zastavu 101 i to slupanu ali bash!
    ...

  4. #829
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,332
    Thanks Thanks Given 
    512
    Thanks Thanks Received 
    543
    Thanked in
    364 Posts

    Default

    Dje je Monstat sa mjerama, onolike procente rasta zadržali za sebe.
    Rudnik zlata je ono
    "Što bi, ne bi" - Felix Brych, 05.03.2019.

  5. #830
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    6,891
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    73
    Thanked in
    39 Posts

    Default

    Samo da se nadovežem na ovu priču za krizu 2008., pošto imam iskustva. Nije cijena stana bila 1650 na pocetku godine a 1100 na kraju godine. Cijena stanova je pala bukvalno za 7 dana. Mislim da ako cijene stanova budu padale zbog Korone, da će to ići postepeno.. Razvuće se bar na 2-3 mjeseca ta regulacija cijene.

  6. #831
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sandor Kolar View Post
    Cijena stanova je pala bukvalno za 7 dana.
    Nijesam ovo znao. Ja sam taj stan isao da gledam sa nekim i znam da je tada toliko bio.. Poslije godinu i nesto prica sa istom osobom, veli onaj sad moze za 1100 da se uzme
    One Ring to Rule them all...

  7. #832
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Markys View Post
    Ovo je bas neprecizno, koje su to ugrožene djelatnosti
    Ova prva grupa je jasna
    Ovo je tek najava mera, odnosno neki okvir na osnovu kojeg se može dosta toga naslutiti.

    Svi precizniji detalji će biti poznati donošenjem propisa o implementaciji najavljenih mera. To bi moglo biti za nekih 7-10 dana.

  8. #833
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AL no1 View Post
    Mjere SLO Vlade i ove nashe...ka da stavish pored Ferrarija zastavu 101 i to slupanu ali bash!
    Ne treba ni gledati Sloveniju.
    Oni su svemirski brod za sve ostale jugoviće. Njihov nivo je jedna Češka recimo.

    Po meni su Makedonci izašli sa sasvim solidnim merama.
    Evo nekih crtica:

    -Smanjenje plata državnih službenika i zaposlenih u javnom sektoru u aprilu i maju 2020. godine na minimalnu platu koja trenutno iznosi MKD 14.500 (EUR 235). Predsednici i članovi opštinskih veća, članovi upravnih i nadzornih odbora javnih ustanova radiće bez naknade. Ova mera se ne odnosi na zdravstvo, policiju, vojsku, prosvetu


    -Za sve zaposlene u privatnim kompanijama koje su pogođene krizom izazvanom širenjem pandemije koronavirusa biće obezbeđena naknada u visini minimalne plate zaposlenih koji se finansiraju iz budžeta, i to u aprilu i maju 2020. godine (pod određenim uslovima).


    -Zaposleni koji su izgubili posao zbog krize primaće mesečnu naknadu u visini 50% prosečne zarade zaposlenih.


    -Nezaposlena lica i zaposleni u sivoj ekonomiji primaće novčanu pomoć u iznosu od MKD 7000 (EUR 115) po domaćinstvu.

  9. #834
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,350
    Thanks Thanks Given 
    3,485
    Thanks Thanks Received 
    8,465
    Thanked in
    4,566 Posts

    Default

    https://www.vijesti.me/vijesti/ekono...-i-investicije


    SB: Crnogorski BDP će pasti 1,3 odsto, doći će do recesije, smanjiće se privatna potrošnja i investicije
    Iz SB su rekli da će niža ekonomska aktivnost i veća neizvjesnost dodatno, prema procjenama, smanjiti privatnu potrošnju i investicije, iako će državna potrošnja biti jaka zbog ranije planiranog povećanja zdravstvenih i plata u prosvjeti


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  10. #835
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Ne treba ni gledati Sloveniju.
    Oni su svemirski brod za sve ostale jugoviće. Njihov nivo je jedna Češka recimo.

    Po meni su Makedonci izašli sa sasvim solidnim merama.
    Evo nekih crtica:

    -Smanjenje plata državnih službenika i zaposlenih u javnom sektoru u aprilu i maju 2020. godine na minimalnu platu koja trenutno iznosi MKD 14.500 (EUR 235). Predsednici i članovi opštinskih veća, članovi upravnih i nadzornih odbora javnih ustanova radiće bez naknade. Ova mera se ne odnosi na zdravstvo, policiju, vojsku, prosvetu


    -Za sve zaposlene u privatnim kompanijama koje su pogođene krizom izazvanom širenjem pandemije koronavirusa biće obezbeđena naknada u visini minimalne plate zaposlenih koji se finansiraju iz budžeta, i to u aprilu i maju 2020. godine (pod određenim uslovima).


    -Zaposleni koji su izgubili posao zbog krize primaće mesečnu naknadu u visini 50% prosečne zarade zaposlenih.


    -Nezaposlena lica i zaposleni u sivoj ekonomiji primaće novčanu pomoć u iznosu od MKD 7000 (EUR 115) po domaćinstvu.
    E zamisli u kakav smo kanal kad makedonija ima jace mjere od balkanskog tigra, regionalnog lidera cija ekonomija rasla brze no austrije.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  11. The Following User Says Thank You to Mojsije For This Useful Post:


  12. #836
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,956
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    mi smo gospoda, a ne radna snaga.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  13. #837
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    https://www.vijesti.me/vijesti/ekono...-i-investicije


    SB: Crnogorski BDP će pasti 1,3 odsto, doći će do recesije, smanjiće se privatna potrošnja i investicije
    Iz SB su rekli da će niža ekonomska aktivnost i veća neizvjesnost dodatno, prema procjenama, smanjiti privatnu potrošnju i investicije, iako će državna potrošnja biti jaka zbog ranije planiranog povećanja zdravstvenih i plata u prosvjeti


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Što se tiče zemalja u regionu, SB prognozira pad privrede Hrvatske 6,2 odsto, Bosne i Hercegovine 1,9 odsto, Srbije 0,5 odsto i u Sjeverne Makedonije 0,4 odsto.

    Ni Vučić se ne bi usudio ovakav optimizam širiti

    On je obećao poginuti da pad bude samo oko 2%
    Last edited by Dača; 09-04-20 at 21:35.

  14. #838
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5,809
    Thanks Thanks Given 
    195
    Thanks Thanks Received 
    460
    Thanked in
    242 Posts

    Default

    Nama ne pada

  15. #839
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,115
    Thanks Thanks Given 
    426
    Thanks Thanks Received 
    464
    Thanked in
    211 Posts

    Default

    Znaci nase mjere su takve da ne mogu realnom sektoru (od kojeg inace i primaju te plate) obezbijediti cak ni vrijednost minimalne zarade od 220 eur-a vec 70% od te vrijednosti.... a sa druge strane nisu ni pomenuli mjere stednje u javnom sektoru ili nedaj boze neku solidarnost u smislu izjednjacavanja zarada ili dijeljenja tereta zajednicki....

    Jer znate i ove plate koje ce dobijati javni sektor, dobice samo i iskljucivo zaduzivanjem... a zaduzuju se na racun svih gradjana CG

    Uglavnom meni su ove mjere em nedorecene em sramne.

  16. #840
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Mjere su... Da svi pozelimo da smo na jasle.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  17. #841
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Vlada će sjutra oko ovih mjera pocheti savjetovanje...i sa poslanicima?
    A nema zime za nas onda!
    ...

  18. #842
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    436
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    12
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Ovaj virus uvešće drugačiji način života nego što smo navikli.Manje putovanja, skupih automobila i nepotrebnih troškova..

  19. #843
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    1,520
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    290
    Thanked in
    171 Posts

    Default

    Vreme je da ovaj narod plati račun za svoju glupost i neodgovornost

  20. #844
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by osvajaci pg View Post
    Znaci nase mjere su takve da ne mogu realnom sektoru (od kojeg inace i primaju te plate) obezbijediti cak ni vrijednost minimalne zarade od 220 eur-a vec 70% od te vrijednosti.... a sa druge strane nisu ni pomenuli mjere stednje u javnom sektoru ili nedaj boze neku solidarnost u smislu izjednjacavanja zarada ili dijeljenja tereta zajednicki....

    Jer znate i ove plate koje ce dobijati javni sektor, dobice samo i iskljucivo zaduzivanjem... a zaduzuju se na racun svih gradjana CG

    Uglavnom meni su ove mjere em nedorecene em sramne.

    Sem ovih sila što imaju taj luksuz da mogu štampati novac, sve ostale zemlje će ove ekonomske mere pokriti zaduživanjem.
    Tu nema nikakve dileme. Pitanje je samo koliko koja zemlja ima prostora za zaduživanje.

    U Hrvatskoj recimo razmišljaju da "privremeno nacionalizuju" privatni penzionerski fond. :numbness:

    U Federaciji BiH predložen je "Korona zakon", sa kojim se ekonomske mere u spašavanju radnih mesta svode samo na subvencionisanje doprinosa na platu radnika u privatnom sektoru.
    U RS-u, Dodik je već uzeo lovu od MMF-a, pa je izašao jače i velikodušnije sa merama.

    Predloženi zakon o ublažavanju negativnih posljedica koronavirusa na ekonomiju u Federaciji BiH izazvao je oprečna tumačenja, a posebno su kritični bili iz Udruženja poslodavaca FBiH. Neke nelogičnosti u samom prijedlogu iznio je i zastupnik SDP-a u Domu naroda Aner Žuljević.

    Žuljević kaže kako je famozni "Korona-zakon" promašio i radnike i poslodavce, a samim tim izgubio suštinu samog naslova zakona.

    "Predlažu zakon da se zaustavi epidemija otkaza mjerama po kojim je isplativije otpustiti radnika nego ga zadržati", kaže Žuljević aludirajući na činjenicu da su sredstva predviđena za subvencioniranje doprinosa manje nego su davanja nezaposlenima na Zavodu za zapošljavanje.

    On navodi kako premijer FBiH Fadil Novalić znao naglasiti kako je Republika Srpska ekonomski slabiji dio BiH, "međutim mjere koje donosi RS u smislu podrške radnicima i poslodavcima ispade da su Švicarska za nas".

    "Za mart je Vlada RS uplatila doprinose za sve radnike u uslugama koje su odlukama Vlade bile zatvorene, u aprilu će uplatiti osnovnu platu od 520 KM plus doprinose. Prva mjera ih košta 18 miliona, a druga blizu 50 miliona KM mjesečno i Vlada RS će to raditi sve dok traje kriza", navodi Žuljević.

    https://www.klix.ba/biznis/privreda/...anje/200408109

  21. #845
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gitarista View Post
    Ovaj virus uvešće drugačiji način života nego što smo navikli.Manje putovanja, skupih automobila i nepotrebnih troškova..
    Moze da ne bude nista od toga, a moze i nesto dobro da se izrodi. Ja se bar nadam da cemo dobro nauciti ovu lekciju o vaznosti poljoprivrede. Nesto sto nam je ispred nosa, a uvijek se oslanjamo na druge i, je li, trziste.


  22. #846
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    601
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Ovo je vrijeme kada će puno teže da ide naplata potraživanja. I ovako je svako svakome dužan a sada će još da se zakomplikuje jer će se svi teže odvajati od para. Tu leži krupan problem. Zašto ja da danas dam iz svog džepa kada očekujem da sjutra onaj ko treba da stavi u moj džep kaže da nema. To će da bude ogroman problem za svaki, čak i ekonomsko potpuno opravdani poduhvat.
    Ovo krizno vrijeme ne može biti povoljno čak ni za razvoj poljoprivrede iz najmanje 2 razloga:
    poljoprivreda kao kor biznis i strateška grana je sektor sa niskim profitnim stopama u svim razdobljima svog postojanja i tome se pridodaje to što u podgrani poljoprivrede za sopstvene potrebe može se računati samo(nije zanemarivo) na individualne vrijednosti koje će oni koji proizvode za sebe omogućiti svojim bližnjima. Za CG kumulativno to ne mogu biti značajni rezultati.
    E sad, što je to što može da na kratak i srednji rok u ovim okolnostima bude nova vrijednoat za našu privredu teško je predvidjeti.

  23. #847
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Ubi me ovo “ uhljebi “ oa “ uhljebi “ dajte imajte malo obzira .
    Jesam li ja bio uhljeb sto sam poceo da radim dom je “ stari “ bio ziv ? Casno i posteno radio . Ili moje kolege koji na orvoj liniji jis uvjek rade ? Ili doktori ?
    Ili vaspitacice , nastavnici , profesori koji brinu o vasoj djeci i uce ih ( mnogi sad to tek od roditelja vudjese koliko je tesko ) ?
    Ili oni po opstinama i slicnim gdje vam kopaju razne papire koje ste vi izgubili ?
    Ili oni koji po najgorem nevremenu popravljaju stubove da bi imali sto prije struju ? Ili oni koji to istp rade da bi imali vode ?
    Sve du to po vama uhljebi kojima tteba ukinut platu zar ne .
    Da sam zloban mogao bih vam odgovoriti “ sto me boli za nrkog npr konobara koji kad radi ina vecu platu nego dokor i tehnicar zajedno , a njegov gazda mhesecno mijenja novi dzip “ Ali nisam zloban i srecan sam ako npt taj konobar ima veliku platu .

    Sem toga svake 4 godine imate srestvo koje se zove olovka pa eto izaberite mozda nekog ko ce ukinuti plate javnom sektoru a sve usmjeriti vama . ( ne sumnjam da medju partijama inamo i takvu , ako smo imali one letace mozemo k takve imati )

    Os izvinjavam se zbog gresaka u kucanju sve losije vidom
    Last edited by brodomaketar; 09-04-20 at 22:41.

  24. The Following 5 Users Say Thank You to brodomaketar For This Useful Post:


  25. #848
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by green box View Post
    E sad, što je to što može da na kratak i srednji rok u ovim okolnostima bude nova vrijednoat za našu privredu teško je predvidjeti.
    Visoke tehnoligije, IT industrija ili re-eksport brašna iz Kolumbije.

  26. The Following User Says Thank You to Dača For This Useful Post:


  27. #849
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    601
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Jer smo talenti.

  28. #850
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brodomaketar View Post
    Ubi me ovo “ uhljebi “ oa “ uhljebi “ dajte imajte malo obzira .
    Jesam li ja bio uhljeb sto sam poceo da radim dom je “ stari “ bio ziv ? Casno i posteno radio . Ili moje kolege koji na orvoj liniji jis uvjek rade ? Ili doktori ?
    Ili vaspitacice , nastavnici , profesori koji brinu o vasoj djeci i uce ih ( mnogi sad to tek od roditelja vudjese koliko je tesko ) ?
    Ili oni po opstinama i slicnim gdje vam kopaju razne papire koje ste vi izgubili ?
    Ili oni koji po najgorem nevremenu popravljaju stubove da bi imali sto prije struju ? Ili oni koji to istp rade da bi imali vode ?
    Sve du to po vama uhljebi kojima tteba ukinut platu zar ne .
    Da sam zloban mogao bih vam odgovoriti “ sto me boli za nrkog npr konobara koji kad radi ina vecu platu nego dokor i tehnicar zajedno , a njegov gazda mhesecno mijenja novi dzip “ Ali nisam zloban i srecan sam ako npt taj konobar ima veliku platu .

    Sem toga svake 4 godine imate srestvo koje se zove olovka pa eto izaberite mozda nekog ko ce ukinuti plate javnom sektoru a sve usmjeriti vama . ( ne sumnjam da medju partijama inamo i takvu , ako smo imali one letace mozemo k takve imati )

    Os izvinjavam se zbog gresaka u kucanju sve losije vidom
    Pod uhljebima se ne smatraju svi zaposleni u javnom sektoru.

    Uhljebi su obično osobe nekvalifikovane i nesposobne za posao, za koji primaju platu...a do kojeg su došle zahvaljujući političkim ili rodbinskim vezama.
    Oni su uglavnom nevidljivi i beskorisni, a imaju neku funkciju na papiru.

    U kapitalizmu, uglavnom parazitiraju u javnom sektoru.
    Last edited by Dača; 09-04-20 at 22:55.

Page 34 of 125 FirstFirst ... 243031323334353637384484 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ekološke katastrofe i posljedice po svijet
    By starwalker in forum Društvena hronika
    Replies: 31
    Last Post: 11-01-20, 07:38
  2. Teološke posljedice postojanja vanzemaljaca
    By SpongeBob in forum Religija i filozofija
    Replies: 67
    Last Post: 11-03-17, 13:35
  3. Posljedice nuklearnog rata
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 0
    Last Post: 15-06-14, 12:28
  4. Cetinje - voda i ostale posljedice...
    By metuzalem in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 12
    Last Post: 02-07-10, 14:58
  5. Forum Ekonomske Skole
    By dewas in forum Internet
    Replies: 1
    Last Post: 14-04-08, 13:21

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •