Page 117 of 125 FirstFirst ... 1767107113114115116117118119120121 ... LastLast
Results 2,901 to 2,925 of 3114

Thread: Ekonomske posljedice koronavirusa u CG i svijetu

  1. #2901
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,956
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Ja sam platila kaznu (jednu na ime firme a drugu na ime direktora) jer nisam na vrijeme predala završne račune. Nego sreća što je sudija izrekla najmanju kaznu, iako sam joj objašnjavala da u trenutku primanja poziva to je već bilo predato.
    moj post se odnosio na relaciju firmi dobavljaci-kupci, a ti si imala rok za predju (koji je produzen zbog korone), trenutak sudskog poziva ti ne znaci nista i ne oslobadja te kazne.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  2. #2902
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,102
    Thanks Thanks Given 
    2,720
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Samo gledam kako se lokal za lokalom prazni i stavlja na vrata "izdaje se".

    Ne izgleda dobro nikako.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  3. The Following User Says Thank You to Fidel Castro For This Useful Post:


  4. #2903
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,388
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,001
    Thanked in
    1,546 Posts

    Default

    Bio sam nekoliko dana poslom u Pljevljima i BP. Pa se nekoliko puta provezoh kroz Platije. Nijedan restoran ne radi uz put. Rekoh da nije zatvoren MK ili Kolasin pa ne rade one drumske kafane. Juce bas pogledah koji su gradovi zatvoreni i samo je ocigledan manjak posla razlog zatvaranja.

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
    Last edited by Hell Raiser; 02-11-20 at 07:54.

  5. The Following User Says Thank You to Hell Raiser For This Useful Post:


  6. #2904
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,388
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,001
    Thanked in
    1,546 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    u zadnje vrijeme primjecujem kako izvrsitelji bas imaju posla. vise niko strpljenja nema, samo utuzenja i naplate.
    lose, bas lose, a bice jos gore.
    Jer su to utuzenja stara preko 6 mjeseci a najcesce godinu. Niko nece da ceka da vidi hoce li neko da posalje firmu u stecaj i da se pozdravi sa parama. Svi nedje su na ivici strpljenja sa parama. I nisu to dugovi od mjesec dana, vec je svaki oko 6 mjeseci do godinu

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  7. #2905
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,956
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Jer su to utuzenja stara preko 6 mjeseci a najcesce godinu. Niko nece da ceka da vidi hoce li neko da posalje firmu u stecaj i da se pozdravi sa parama. Svi nedje su na ivici strpljenja sa parama. I nisu to dugovi od mjesec dana, vec je svaki oko 6 mjeseci do godinu

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
    ima ih i kracih. bar ove sto sam ja vidjela.

    drugo, drugarica oce neki jorgan da kupi, podji na sajt studio moderne, nicega na stanju nema. majka oce usisivac kao moj iz beka, podji na sajt, 2 usivaca samo i ostalo oni parocistaci sa stopom i drskom. zadnjih dana masu firmi pootvaralo instagram profil, sve vise givaveja u cilju reklame... podji u nas diskont na tegle kiśele, 2,3 brenda, podravke i vitaminke nidje.

    odlicno je to kako ce bit.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  8. #2906
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,388
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,001
    Thanked in
    1,546 Posts

    Default

    S obzirom da je ovaj ekonomski tigar bazirao poslovanje na trampi iliti kompenzaciji a da je vecina poslovanja se svodilo na placanje kad mozes i koliko imas, ovo nam je samo napravilo presjek stanja.
    Interni dugovi CG firmi na prinudnoj naplati ili kroz stecaj su 800 miliona i vecina nenaplativa.
    Kako je trazenje avansa ili bankarske garancije pocelo da se trazi naveliko, mislim da ce se brzo ovo spiralno sunovratiti.
    Jer su ovako poslovali sa prometom od 5 eura kao i oni sa prometom od milion

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  9. #2907
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,911
    Thanks Thanks Given 
    1,345
    Thanks Thanks Received 
    1,636
    Thanked in
    929 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Bio sam nekoliko dana poslom u Pljevljima i BP. Pa se nekoliko puta provezoh kroz Platije. Nijedan restoran ne radi uz put. Rekoh da nije zatvoren MK ili Kolasin pa ne rade one drumske kafane. Juce bas pogledah koji su gradovi zatvoreni i samo je ocigledan manjak posla razlog zatvaranja.

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
    Kolasin nije radio (tj tek danas su opet otvorili)

  10. #2908
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,388
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,001
    Thanked in
    1,546 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stefke View Post
    Kolasin nije radio (tj tek danas su opet otvorili)
    E hvala. Rekoh sta je ovo, a stalno neletim na stare izvjestaje dje je rad ugostiteljskih objekata u kolasinu odobren do 22 sata

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  11. The Following User Says Thank You to Hell Raiser For This Useful Post:


  12. #2909
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,783
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Interni dugovi CG firmi na prinudnoj naplati ili kroz stecaj su 800 miliona i vecina nenaplativa.
    Odakle ti ovaj podatak?
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  13. #2910
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,882
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Odakle ti ovaj podatak?
    Taj podatak (ja sam ga čuo, naša lokalna radio stanica prenosi njihove vijesti) o unutrašnjem dugu sam čuo na Rado Slobodna Evropa, ne sjećam da li bila baš ta brojka od 800 miliona. To je rečeno u okviru priloga o koroni.

    Sent from my Motorola 8400

  14. #2911
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,783
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Čisto da imate kratki pregled to je COVID-19 uradio od ekonomije svih zemalja.

    https://www.ft.com/content/18527e0c-...b-c26c3680c8ad
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  15. #2912
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Čisto da imate kratki pregled to je COVID-19 uradio od ekonomije svih zemalja.

    https://www.ft.com/content/18527e0c-...b-c26c3680c8ad
    Paywall
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  16. The Following 2 Users Say Thank You to Dejan For This Useful Post:


  17. #2913
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,783
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Probaj 2-3 refreshprođe nekad. Svakako evo teksta.

    Pandemic fuels global ‘debt tsunami’

    Governments and companies took on $15tn more borrowing in first nine months of 2020, says IIF


    Global debt rose at an unprecedented pace in the first nine months of the year as governments and companies embarked on a “debt tsunami” in the face of the coronavirus crisis, according to new research.The pace of debt accumulation will leave the global economy struggling to reduce borrowing in the future without “significant adverse implications for economic activity”, the Institute of International Finance warned on Wednesday.The total level of global indebtedness has increased by $15tn this year, leaving it on track to exceed $277tn in 2020, said the IIF, which represents financial institutions. It expects total debt to reach 365 per cent of global gross domestic product by the end of the year, surging from 320 per cent at the end of 2019.Debt burdens are especially onerous in emerging markets, having risen by 26 percentage points so far this year to approach 250 per cent of GDP, the IIF said. The share of EM governments’ revenues spent on repayments has also risen sharply this year, according to IIF data.This week Zambia became the sixth developing country to default or restructure debts in 2020. More defaults are expected as the cost of the pandemic mounts.The G20 group of the world’s largest economies has launched an initiative that has so far allowed 46 of the world’s poorest countries to delay about $5bn in debt repayments due this year. They are also edging towards unlocking additional IMF funds for poorer nations.But analysts said more action was needed to fend off the rising risk of a fiscal crisis in a large number of developing countries.

    Luis Oganes, head of emerging market research at JPMorgan, said emerging economies ran the risk of rising inflation if they sought to monetise debt by buying their own bonds, as some have done this year, or of deflation if they allowed debts to rise too far.“High debt levels will lead to zombie banks and zombie companies that constrain growth,” he said.Since the start of the pandemic, leading central banks have cut interest rates and pumped monetary stimulus into the world economy, which has helped to lower borrowing costs worldwide. Despite this, collapsing tax revenues have made emerging market debts much harder to service.Some $7tn of debt will have to be repaid by borrowers in emerging markets between now and the end of next year, according to IIF estimates, of which about 15 per cent is in US dollars, exposing debtors to the risk of currency fluctuations.

    Emre Tiftik, IIF director of sustainability research, said debt levels had risen much faster than anticipated at the start of the crisis.From 2016 to the end of September, global debt rose by $52tn; that compares with an increase of $6tn between 2012 and 2016. The pace of growth in global GDP changed little over that period until the onset of the pandemic triggered a historic recession.The change in debt — without a corresponding change in the pace of output growth — “suggests we are seeing a significant reduction in the GDP-generating capacity of debt”, Mr Tiftik said. “Aggressive support measures will be with us for some time and will inevitably increase debt significantly.”The rise in emerging market debt was driven by a surge in non-financial corporate debt in China, bringing total emerging market indebtedness to $76tn. Excluding China, the US dollar value of debts in other emerging markets declined this year, reflecting the falling value of local currencies against the dollar.Mr Tiftik said financial institutions had tried to “build buffers against the Covid shock”. “A significant proportion of their new debts has been directed to clients, which has been very useful in absorbing the initial shock of the crisis,” he said.Debts in advanced economies rose by more than 50 percentage points this year to hit 432 per cent of GDP by the end of September. The US accounted for nearly half of this; its debts are set to reach $80tn this year, from $71tn at the end of 2019.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  18. The Following 4 Users Say Thank You to hercules For This Useful Post:


  19. #2914
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,102
    Thanks Thanks Given 
    2,720
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Ono kad ti je turizam jedina privredna grana koju imas u zemlji. I onda kad dodje nepredvidljiva situacija, gotov si.


    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  20. The Following User Says Thank You to Fidel Castro For This Useful Post:


  21. #2915
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    bitno je da smo zatvorili granice i da smo se spasili korone..oh wait
    She is only here to annoy herself!

  22. #2916
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,180
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Odličan motiv da se napokon počne razmišljati o poljoprivredi i proizvodnji hrane. Taman može nova vlada kad ode u prvu posjetu Briselu da se informiše o pristupnim fondovima i mogućnostima finansiranja raznih projekata.

    Sent from my Huawei P30
    The more things change, the more they stay the same.

  23. The Following 3 Users Say Thank You to starwalker For This Useful Post:


  24. #2917
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,102
    Thanks Thanks Given 
    2,720
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Odličan motiv da se napokon počne razmišljati o poljoprivredi i proizvodnji hrane. Taman može nova vlada kad ode u prvu posjetu Briselu da se informiše o pristupnim fondovima i mogućnostima finansiranja raznih projekata.

    Sent from my Huawei P30
    Ocigledna lekcija da turizam ne moze i ne smije biti jedina privredna grana na cijoj pociva citava zemlja.

    DPS i sateliti to nisu ukapirali tokom poslednjih 30 godina. Vidjecemo oce li ovi novi i kad.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  25. #2918
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,827
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Ni jedna grana ne smije da bude dominantna niđe.

    Ekonomisti to zovu diversifikacija rizika, Inženjeri disperzija, a softveraši load balance


    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  26. The Following User Says Thank You to Bugi For This Useful Post:


  27. #2919
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Mi turizam i saobracaj ne mozemo zamijeniti u u kratkom roku. Mozemo da stvaramo uslove za diverzifijaciju ekonomije, tj da ulozimo u poljoprivredu i druge vidove proizvodnje, IT... ali to da bi krenulo treba makar 10 godina... Znaci sad da krenemo da stvaramo pretpostavke, tek za 10 godina mozemo vidjet da nam turizam cini manje od 30% bdpa.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  28. #2920
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,180
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Naravno da ne treba jedna biti dominantna, samo.... mi trenutno nemamo ni jednu. Proizvdnja hrana nikad neće biti promašaj. Kako god da se okrene - ljudi moraju jesti.

    Sent from my Huawei P30
    The more things change, the more they stay the same.

  29. The Following User Says Thank You to starwalker For This Useful Post:


  30. #2921
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Naravno da ne treba jedna biti dominantna, samo.... mi trenutno nemamo ni jednu. Proizvdnja hrana nikad neće biti promašaj. Kako god da se okrene - ljudi moraju jesti.

    Sent from my Huawei P30
    Biznis barijere su kineski zid... Da bi nesto dobio kod IRFa ili ne daj boze banaka... Prije bi dobio posao u Teslu nego sve papire zavrsio da dobijes kredit...

    Ja sam se interesovao preko IRFa... Jedino da imas debelih veza... Nazalost. Ocemo li to promijeniti u naredne 4 godine... Ostaje da se vidi.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  31. #2922
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,496
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Ne znam zašto vlada takvo mišljenje o IRF-u, tj da se samo preko veze može dobiti kredit... Ja sam preko njih digao kredit 30k, bez ikakve veze i samo kroz komunikaciju sa kreditnim savjetnikom... Sam sam radio biznis plan, i bukvalno nikom sa strane nisam jedan jedini euro dao... A znam još 2 primjera lično koji su digli kredite, bez ikakve veze (jedan 50k, drugi 10k)...

    Na stranu što su užasno spori, što je procedura takva da istresu iz gaća cijelu porodicu, tj treba masu papira i para... Na stranu što čoek osijedi zbog nesposobnosti i neznanja, pa se jedna jedina informacija čeka po 10-15 dana (sad kad razmislim možda bi sve išlo masu brže da sam ponudio nekog da podmažem)... Ako imate kolateral (bez kolaterala nemojte gubiti vrijeme pokušavajući) i ok biznis plan, osim loše procedure, nećete imati problema da dobijete kredit...
    #fakenews

  32. The Following 3 Users Say Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


  33. #2923
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,245
    Thanks Thanks Given 
    711
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Ili da imaš kolateral ali čemu onda dobar biznis plan jelte ili da te prepozna teren sto bi rekla gospodja.

  34. #2924
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,388
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,001
    Thanked in
    1,546 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Ne znam zašto vlada takvo mišljenje o IRF-u, tj da se samo preko veze može dobiti kredit... Ja sam preko njih digao kredit 30k, bez ikakve veze i samo kroz komunikaciju sa kreditnim savjetnikom... Sam sam radio biznis plan, i bukvalno nikom sa strane nisam jedan jedini euro dao... A znam još 2 primjera lično koji su digli kredite, bez ikakve veze (jedan 50k, drugi 10k)...

    Na stranu što su užasno spori, što je procedura takva da istresu iz gaća cijelu porodicu, tj treba masu papira i para... Na stranu što čoek osijedi zbog nesposobnosti i neznanja, pa se jedna jedina informacija čeka po 10-15 dana (sad kad razmislim možda bi sve išlo masu brže da sam ponudio nekog da podmažem)... Ako imate kolateral (bez kolaterala nemojte gubiti vrijeme pokušavajući) i ok biznis plan, osim loše procedure, nećete imati problema da dobijete kredit...
    Pa o tome svi i pricaju. Treba ti gomila zivaca, istresaju ko je ko u porodici, treba gomila novca i gooomila vremena. Nesto sto ce ti komercijalna banka odobriti u roku od 7 dana sa istim tim kolateralom, uz gore uslove.
    Evo i ja znam bar 10 ljudi koji su jedva srednju skolu zavrsili, sa jako upitnom gramatikom i matematikom, pa su dobili kredite 50k i 100k, dok su meni trazili podatke o roditeljima, zeni, braci.... Dje sam ih pozdravio poslije 20 dana natege. To nije spisak pitanja za posao, vec za trazenje mjesta pritiska ukoliko ikad zatreba.
    Ili je za davanje kredita jako bitna stavka obrazovanje roditelja, dje su radili i kolika im je penzija
    Tako da preskoci tu pricu da je to ista drugo do sipanje para u dps kadrove koji su nesolventni da im ijedna komercijalna banka da kredit

  35. The Following User Says Thank You to Hell Raiser For This Useful Post:


  36. #2925
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,496
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Pa o tome svi i pricaju. Treba ti gomila zivaca, istresaju ko je ko u porodici, treba gomila novca i gooomila vremena. Nesto sto ce ti komercijalna banka odobriti u roku od 7 dana sa istim tim kolateralom, uz gore uslove.
    Evo i ja znam bar 10 ljudi koji su jedva srednju skolu zavrsili, sa jako upitnom gramatikom i matematikom, pa su dobili kredite 50k i 100k, dok su meni trazili podatke o roditeljima, zeni, braci.... Dje sam ih pozdravio poslije 20 dana natege. To nije spisak pitanja za posao, vec za trazenje mjesta pritiska ukoliko ikad zatreba.
    Ili je za davanje kredita jako bitna stavka obrazovanje roditelja, dje su radili i kolika im je penzija
    Tako da preskoci tu pricu da je to ista drugo do sipanje para u dps kadrove koji su nesolventni da im ijedna komercijalna banka da kredit
    Ko ne želi da "gubi" vrijeme i živce za kamatu od 2% ili 2.5%, uvijek može da pođe u banku i za par dana digne kredit sa kamatom od 8%-10%+...

    Ja pričam svoje iskustvo, i iskustvo svojih par poznanika, od kojih niko nema nikakve veze sa DPS-om, i koji su regularno digli kredit (uz sve navedene probleme)...

    Možemo ih kritikovati da zapošljavaju dps kadrove, možemo ih kritikovati da su nesposobni i spori, možemo ih kritikovati da preko veze mnogo lakše odobravaju kredite, tj odobravaju one kredite koje ja ili ti ne bi mogli dobiti bez kolaterala, ali jednostavno nije tačno da se ne može regularnim putem dići kredit u IRF-u...
    #fakenews

  37. The Following 3 Users Say Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


Page 117 of 125 FirstFirst ... 1767107113114115116117118119120121 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ekološke katastrofe i posljedice po svijet
    By starwalker in forum Društvena hronika
    Replies: 31
    Last Post: 11-01-20, 07:38
  2. Teološke posljedice postojanja vanzemaljaca
    By SpongeBob in forum Religija i filozofija
    Replies: 67
    Last Post: 11-03-17, 13:35
  3. Posljedice nuklearnog rata
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 0
    Last Post: 15-06-14, 12:28
  4. Cetinje - voda i ostale posljedice...
    By metuzalem in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 12
    Last Post: 02-07-10, 14:58
  5. Forum Ekonomske Skole
    By dewas in forum Internet
    Replies: 1
    Last Post: 14-04-08, 13:21

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •