Page 1 of 18 1234511 ... LastLast
Results 1 to 25 of 450

Thread: Moratorijum na kredite zbog korona virusa (COVID-19)

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,270
    Thanks Thanks Given 
    2,770
    Thanks Thanks Received 
    3,920
    Thanked in
    1,900 Posts

    Default Moratorijum na kredite zbog korona virusa (COVID-19)

    Cijenjeni forumasi,
    Na ovoj temi ćemo pisati o mjerama koje se tiču moratorijuma na otplatu kredita koju je prepisala Centrlana Banka Crne Gore.

    Evo plasticnog primjera. Pretpostavimo da je dug 10,000 eura. I da je rata 300€. i da je ostalo 50 anuiteta.
    Ovom mjerom se ne plaća kredit 3 mjeseca, ali se obračunava kamata na preostali dio glavnog duga i pripisuje se tom glavnom dugu koji se UVECAVA.
    Primjera radi ako ste dužni 10,000€ i sad plaćate ratu od 300€ koja se sastoji od 200€ kamate i 100€ glavnice na kraju moratorijuma ćete biti dužni 10,600€ glavnice umjesto sadašnjih 10,000€.
    Tih preostalih 10,600nećete platiti za 50 mjeseci nego za 53 mjeseca i nece vam rata biti 200€ nego 215€.

    Ovo su proizvoljne cifre obracuna ali se u principu svodi na to. Za kredite koji imaju dugacku rocnost i preostali period otplate ovo znaci povecanje rate za par eura, za goovinske i potrosacke kredite ovo moze biti osjetno povecanje rate.

    Jako bitno: Ne morate da idete u Banku. Mozete mailom, viberom ili telefonom. Mjere stupaju na snagu 23. sto znaci da ce banke za vikend poslati poruke sa preciznim upustvima sto da radite.

    Pojašnjenje za ovo gore što sam pisao na linku https://www.cbcg.me/me/javnost-rada/...entima?id=1696

    Iako banke tokom trajanja moratorijuma neće vršiti naplatu potraživanja po osnovu kamate, istu će obračunavati i na kraju perioda trajanja moritorijuma kapitalizovati. Korisnici kredita će nakon isteka moratorijuma nastaviti sa otplatom kredita u periodu koji je produžen za period trajanje moratorijuma, u skladu sa novim planom otplate koji će dobiti od banke nakon obustave vanrednih oklolnosti.
    Last edited by hercules; 20-03-20 at 18:20.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  2. The Following User Says Thank You to hercules For This Useful Post:


  3. #2
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5,809
    Thanks Thanks Given 
    195
    Thanks Thanks Received 
    460
    Thanked in
    242 Posts

    Default

    Mislim da je bolje da bude 54 rate i da sve bude isto..

  4. #3
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,933
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    907
    Thanked in
    481 Posts

    Default

    Slicna je tema, pa neka stoji odje.
    Htio sam da aktiviram ebanking i mbanking i za takvu stvar mora da se ide u banku. Pa kako ljudi nemaju malo osjecaja za neke stvari nego su ograniceni. Jos sto je najbolje daju besplatno ali se mora u banku aktivirati.
    A ocemo da se ne siri Korona. E ne znam.

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  5. #4
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    podgorica
    Posts
    2,069
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    142
    Thanked in
    92 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bojankov View Post
    Slicna je tema, pa neka stoji odje.
    Htio sam da aktiviram ebanking i mbanking i za takvu stvar mora da se ide u banku. Pa kako ljudi nemaju malo osjecaja za neke stvari nego su ograniceni. Jos sto je najbolje daju besplatno ali se mora u banku aktivirati.
    A ocemo da se ne siri Korona. E ne znam.

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
    Jos u hipotekarnu zahtjev predajes, pa opet moras doc kovertu sa podacima da podignes..znaci dva puta ....

    Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
    ПОДГОРИЧКА БУДУЋНОСТ !

  6. #5
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Cijenjeni forumasi,
    Na ovoj temi ćemo pisati o mjerama koje se tiču moratorijuma na otplatu kredita koju je prepisala Centrlana Banka Crne Gore.

    Evo plasticnog primjera. Pretpostavimo da je dug 10,000 eura. I da je rata 300€. i da je ostalo 50 anuiteta.
    Ovom mjerom se ne plaća kredit 3 mjeseca, ali se obračunava kamata na preostali dio glavnog duga i pripisuje se tom glavnom dugu koji se UVECAVA.
    Primjera radi ako ste dužni 10,000€ i sad plaćate ratu od 300€ koja se sastoji od 200€ kamate i 100€ glavnice na kraju moratorijuma ćete biti dužni 10,600€ glavnice umjesto sadašnjih 10,000€.
    Tih preostalih 10,600nećete platiti za 50 mjeseci nego za 53 mjeseca i nece vam rata biti 200€ nego 215€.

    Ovo su proizvoljne cifre obracuna ali se u principu svodi na to. Za kredite koji imaju dugacku rocnost i preostali period otplate ovo znaci povecanje rate za par eura, za goovinske i potrosacke kredite ovo moze biti osjetno povecanje rate.

    Jako bitno: Ne morate da idete u Banku. Mozete mailom, viberom ili telefonom. Mjere stupaju na snagu 23. sto znaci da ce banke za vikend poslati poruke sa preciznim upustvima sto da radite.

    Pojašnjenje za ovo gore što sam pisao na linku https://www.cbcg.me/me/javnost-rada/...entima?id=1696
    Znaci reprogramira se. Ipak sam dobro shvatio. Magareca usluga.
    Sto bi prost narod rekao, go .|.
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  7. #6
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,516
    Thanks Thanks Given 
    1,922
    Thanks Thanks Received 
    2,505
    Thanked in
    1,079 Posts

    Default

    E svaki nam je ovakav posao taman usluga go kujac...
    Tu es mon héro!

  8. #7
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    ne razumijem bas ali pise ovako ...
    Ovo podrazumijeva privremenu obustavu svih plaćanja obaveza po osnovu kredita - glavnice, kamate, zatezne kamate, naknada i dr, na period do 90 dana
    ...Za vrijeme trajanja moratorijuma banka ne smije obračunavati zateznu kamatu na
    dospjela neizmirena potraživanja po kreditu, neće pokretati postupak izvršenja,
    odnosno prinudne naplate niti preduzimati druge pravne radnje sa ciljem naplate
    potraživanja, neće vršiti obračun dana kašnjenja, ni reklasifikaciju kredita u nižu
    klasifikacionu grupu.

    jel ovo znaci da je smrznut kredit i nema kamate vec posle prestanka moratorijuma se samo nastavlja placanne rata

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  9. #8
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Nevjesta Jadrana
    Posts
    5,014
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    108
    Thanked in
    59 Posts

    Default

    Kod nas moratorijum ima drugo znacenje ako ce biti ovako kako je kolega u prvom postu napisao...A izgleda da je ovako i u Srbiji...
    Last edited by fotograf; 20-03-20 at 19:22.
    Sve poskupljuje samo je covjek sve jeftiniji...

  10. #9
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Mislim ok, moraju i bankari od nečega živjeti, njima je ta kamata glavni izvor prihoda.
    Ali nijesam shvatio jednu stvar, @hercules možda ti možeš da pojasniš. Uzmimo ovaj tvoj primjer sa 10k eura glavnice i 200 eura kamate mjesečno koja bi na kraju moratorijuma bila obračunata i dodata na glavnicu. Na sajtu CBCG piše sledeće:

    "Korisnici kredita će nakon isteka moratorijuma nastaviti sa otplatom kredita u periodu koji je produžen za period trajanje moratorijuma, u skladu sa novim planom otplate koji će dobiti od banke nakon obustave vanrednih oklolnosti."

    Jasno je da će novi plan otplati morati da bude izmijenjen u dijelu glavnice. Ali, ako znaš, a mislim da si ti ođe među najupućenijima, odgovori mi na ovo pitanje: Da li će novi plan otplate biti izmijenjen i u dijelu kamata, i da li će novi plan otplate da računa preostalu glavnicu uvećanu za obračunatu kamatu za vrijeme moratorijuma kao osnov za obračun nove kamate? U glavi mi je ovo pitanje mnogo prostije zvučalo
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  11. The Following User Says Thank You to Dejan For This Useful Post:


  12. #10
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,516
    Thanks Thanks Given 
    1,922
    Thanks Thanks Received 
    2,505
    Thanked in
    1,079 Posts

    Default

    A ne nego se obracunava kamata i za ta 3 mjeseca i ona se dodaje na ukupan dug.
    E mater im jbm, da mi je rascistiti sa govnima
    Tu es mon héro!

  13. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,270
    Thanks Thanks Given 
    2,770
    Thanks Thanks Received 
    3,920
    Thanked in
    1,900 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dejan View Post
    Mislim ok, moraju i bankari od nečega živjeti, njima je ta kamata glavni izvor prihoda.
    Ali nijesam shvatio jednu stvar, @hercules možda ti možeš da pojasniš. Uzmimo ovaj tvoj primjer sa 10k eura glavnice i 200 eura kamate mjesečno koja bi na kraju moratorijuma bila obračunata i dodata na glavnicu. Na sajtu CBCG piše sledeće:

    "Korisnici kredita će nakon isteka moratorijuma nastaviti sa otplatom kredita u periodu koji je produžen za period trajanje moratorijuma, u skladu sa novim planom otplate koji će dobiti od banke nakon obustave vanrednih oklolnosti."

    Jasno je da će novi plan otplati morati da bude izmijenjen u dijelu glavnice. Ali, ako znaš, a mislim da si ti ođe među najupućenijima, odgovori mi na ovo pitanje: Da li će novi plan otplate biti izmijenjen i u dijelu kamata, i da li će novi plan otplate da računa preostalu glavnicu uvećanu za obračunatu kamatu za vrijeme moratorijuma kao osnov za obračun nove kamate? U glavi mi je ovo pitanje mnogo prostije zvučalo
    Hoce. Bas tako kako si napisao. To i stoji u linku od sajta centralne banke.
    Pripisuje se glavnom dugu.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  14. #12
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Hoce. Bas tako kako si napisao. To i stoji u linku od sajta centralne banke.
    Pripisuje se glavnom dugu.
    Ali da li se onda na osnovu novog glavnog duga, da ga tako nazovemo, obračunava i shodno njemu uvećava kamata? Ili ostaje ista kao i u prethodnom planu otplate?
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  15. #13
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by no-mercy View Post
    A ne nego se obracunava kamata i za ta 3 mjeseca i ona se dodaje na ukupan dug.
    E mater im jbm, da mi je rascistiti sa govnima
    Ma ok je to, ako na kraju kad sve sabereš i oduzmeš, ne platiš kamate više nego što si u startu dogovorio. A ako obračunavaju novu kamatu koristeći novu glavnicu kao osnov, e onda nećeš majkoviću
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  16. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,270
    Thanks Thanks Given 
    2,770
    Thanks Thanks Received 
    3,920
    Thanked in
    1,900 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dejan View Post
    Ali da li se onda na osnovu novog glavnog duga, da ga tako nazovemo, obračunava i shodno njemu uvećava kamata? Ili ostaje ista kao i u prethodnom planu otplate?
    Veca je glavnica na koju ce da se obracunava kamata nakoj moratorijuma tako da ces platiti vise kamate.

    To je ovo sto pominjem 10,000 pa 10,600.

    Ziva istina gost je guverner Zugic.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  17. #15
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5,809
    Thanks Thanks Given 
    195
    Thanks Thanks Received 
    460
    Thanked in
    242 Posts

    Default

    Mogu oni obračunavat što oće, ako ovo potraje svi smo u kanal zajedno..
    Moraće kamate da spuste ozbiljno nakon što prodje kriza.

  18. #16
    Join Date
    May 2011
    Location
    BP-PG-BR ♥ Montenegro ♥
    Posts
    6,766
    Thanks Thanks Given 
    827
    Thanks Thanks Received 
    771
    Thanked in
    524 Posts

    Default

    Znači vratiće se na kraju kredita ove 3 rate i plus kamata za ta 3 mjeseca... Znači ako sam sad vraćao 250e kredita za 3 mjeseca je 750e. Vratiću im tih 750e i plus kamatu koja je u tih 750e. Kolika je kamata zavisi, ali sigurno ću im vratit bar 1000e...

    Je li ovo sprdnja neka ili ?
    Love, peace and respect.

  19. #17
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,516
    Thanks Thanks Given 
    1,922
    Thanks Thanks Received 
    2,505
    Thanked in
    1,079 Posts

    Default

    Pa vrlo lici na sprdnju...
    Tu es mon héro!

  20. #18
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,708
    Thanks Thanks Given 
    1,112
    Thanks Thanks Received 
    891
    Thanked in
    551 Posts

    Default

    Mislio sam da će dat neko "zamrzavanje" kredita na 3 mjeseca i produžit 3 mjeseca na kraju otplate...
    Ada banke, i iz ovoga gledaju da izvuču koris`.

  21. #19
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    <3 JEDNA JE DOMOVINA, JEDNA JE CRNA GORA <3
    Posts
    6,075
    Thanks Thanks Given 
    1,276
    Thanks Thanks Received 
    253
    Thanked in
    126 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    Mislio sam da će dat neko "zamrzavanje" kredita na 3 mjeseca i produžit 3 mjeseca na kraju otplate...
    Ada banke, i iz ovoga gledaju da izvuču koris`.
    I ja sam mislio da ce bit ovakav scenario..
    E jbga.. banka ko banka, 'oce da omrse brke u svakoj situaciji..

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
    So I will come back from the dead and lay claim to what I am owed. - captain Flint

  22. #20
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,927
    Thanks Thanks Given 
    4,971
    Thanks Thanks Received 
    2,396
    Thanked in
    1,282 Posts

    Default

    Moze li neko iz Vlade da ovo regulishe kako treba da regulishe,a ne da sve ide po ledjima jebnom narodu koji ne zna dje ce prije a ovi hoce josh kamatu na kamatu?
    U chemu je fora,da im se plate ne smanje ova 3 mjeseca ili trpaj po narodu?
    ...

  23. #21
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,708
    Thanks Thanks Given 
    1,112
    Thanks Thanks Received 
    891
    Thanked in
    551 Posts

    Default

    Dobro je i ovo.
    Mene je stra` bilo e' će i ove "crkavice" smanjit za vrijeme ove "nepogode"...

  24. #22
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,515
    Thanks Thanks Given 
    7,373
    Thanks Thanks Received 
    4,439
    Thanked in
    1,731 Posts

    Default

    E sram ih i stid ako bude ovako... Bolje je onda regularno plaćat rate, ko može naravno...

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  25. #23
    Join Date
    May 2011
    Posts
    734
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mneonly View Post
    Znači vratiće se na kraju kredita ove 3 rate i plus kamata za ta 3 mjeseca... Znači ako sam sad vraćao 250e kredita za 3 mjeseca je 750e. Vratiću im tih 750e i plus kamatu koja je u tih 750e. Kolika je kamata zavisi, ali sigurno ću im vratit bar 1000e...

    Je li ovo sprdnja neka ili ?
    Ajde sad napisi dje si ovo procitao i napravi ovu racunicu kamate.
    A ovome narodu ne treba nista cinjeti, odma sa crne strane gledaju i pricaju budalastine. Ti drug onda placaj kredit normalno i ne sjekiraj se.

  26. #24
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    12
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Na ovakav aranzman bi banke pristale i u normalnim okolnostima. Uvijek bi
    banke pustile da se dug prolongira par mjeseci. Uz dodatnu kamatu, podrazumijeva se.

  27. The Following 2 Users Say Thank You to prosjek For This Useful Post:


  28. #25
    Join Date
    May 2011
    Location
    BP-PG-BR ♥ Montenegro ♥
    Posts
    6,766
    Thanks Thanks Given 
    827
    Thanks Thanks Received 
    771
    Thanked in
    524 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ChaD View Post
    Ajde sad napisi dje si ovo procitao i napravi ovu racunicu kamate.
    A ovome narodu ne treba nista cinjeti, odma sa crne strane gledaju i pricaju budalastine. Ti drug onda placaj kredit normalno i ne sjekiraj se.
    https://www.vijesti.me/vijesti/ekono...u-moratorijuma

    To znači, kako je "Vijesitma" objasnio izvor iz bankarskog sektora, da ako neko sada u rati koju plaća ima 100 eura kamate, na kraju perioda moratorijuma imaće dug po tom osnovu od 300 eura. Banka će onda napraviti novi plan otplate gdje će u novu ratu uračunati i ovih 300 eura.
    Nadam se da griješimo i da nismo dobro shvatili, ali čisto sumnjam.
    Last edited by mneonly; 20-03-20 at 21:23.
    Love, peace and respect.

Page 1 of 18 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. [COVID-19] S v i j e t
    By ASC in forum COVID-19
    Replies: 7867
    Last Post: 13-01-24, 22:35
  2. Ko daje kredite za poslovni prostor?POMAGAJTE
    By Raul Duke in forum Ekonomija
    Replies: 2
    Last Post: 22-11-10, 08:40

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •