Page 14 of 18 FirstFirst ... 4101112131415161718 LastLast
Results 326 to 350 of 450

Thread: Moratorijum na kredite zbog korona virusa (COVID-19)

  1. #326
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Cetinje
    Posts
    6,556
    Thanks Thanks Given 
    1,912
    Thanks Thanks Received 
    775
    Thanked in
    347 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ben Dover View Post
    Zanimljivo je sto je meni operater call centra NLB banke insistirao da oni ne obracunavaju "kamatu na kamatu" nego ce se samo 3 mjeseca produziti rok otplate, dok su suorugi u Societe Generale izricito rekli da se 3mjesecna kamata dodaje glavnici i ta nova glavnica postaje osnov za novi plan otplate...
    Mozda ne znaju kako se racuna

    Sent from my MI 8 using Tapatalk
    two things are infinite:
    the universe and human stupidity;
    and I'm not sure about the universe

  2. #327
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    doma
    Posts
    3,040
    Thanks Thanks Given 
    149
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    32 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ben Dover View Post
    Zanimljivo je sto je meni operater call centra NLB banke insistirao da oni ne obracunavaju "kamatu na kamatu" nego ce se samo 3 mjeseca produziti rok otplate, dok su suorugi u Societe Generale izricito rekli da se 3mjesecna kamata dodaje glavnici i ta nova glavnica postaje osnov za novi plan otplate...
    Meni su upravo iz te banke, 3 različite osobe iz supporta, rekle 3 različite verzije!
    Očigledno je da ni sami ne znaju što je CBCG propisala.

    Prvi mi je rekao da mi se anuitet uvećava max 2€, drugi je bio siguran da nema nikakvog uvećanja već samo produženje roka otplate za 3 mj,
    treći reče da će mi uvećanje biti 5€. Ovaj treći će bit najbliže istini vjerovatno...

  3. #328
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,663
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    64
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Najveća krađa u svemu ovome je reprogram kredita, a o tome vam svi bankari mudro ćute. Kad vam izrade novi plan otplate, odnos glavnice i kamate u anuitetu će se vratiti na onaj koji je na početku vraćanja kredita. To je najveća pljačka i prevara u čitavoj priči. Da nije toga, ovih +5-6€ na anuitet bi im i mogao oprostit nekako...

    Lopovi bili i ostali...

  4. #329
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    e zamislite meni što se desilo....plata je 20. u mjesecu a rata za kredit se skida 5. u mjesecu.....e ja sam mislila da ću prosto sad u aprilu, maju i u junu primiti punu platu bez odbitaka, ali ne lezi vraže!
    Poslah zahtjev odmah čim je banka objavila i stigne poruka da je sve ok da je prhvaćeno (znači vec sam primila platu za februar- u martu kad je objavljeno da imamo pravo na moratorijum) kad, 5. aprila meni legne na račun uplata od banke...oni su od februarske plate koju sam primila 20. marta rezervisali sredstva za naplatu kredita i čim su mi odobrili moratorijum oslobodili mi ta sredstva i pustila mi ga na racun....tako da sam pošto sam primila ovu platu cijelu vec dva mjeseca moratorijuma "odradila"...znači, 20.maja primam još cijelu platu i prijatno! Ne razumijem!
    Kako i zašto?!
    Ima li neki ekspert da mi ovo objasni?!
    Moratorijum je krajem marta usvojen i logično bi bilo da mi od martovske plate važi? Ja sam ovaj mjesec primila ratu od kredita i posle deset dana punu platu?! i primiću još sledeći mjesec punu platu i ko me šiša! A nadala sam se i jun da ću da premostim jer posle mi je jul lakši, ako se ova korona završavaše ikad! Erste je moja banka bago mene šnjom
    Ima li jo ko ovakvo iskustvo?
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  5. #330
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,332
    Thanks Thanks Given 
    512
    Thanks Thanks Received 
    543
    Thanked in
    364 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vlado View Post
    Najveća krađa u svemu ovome je reprogram kredita, a o tome vam svi bankari mudro ćute. Kad vam izrade novi plan otplate, odnos glavnice i kamate u anuitetu će se vratiti na onaj koji je na početku vraćanja kredita. To je najveća pljačka i prevara u čitavoj priči. Da nije toga, ovih +5-6€ na anuitet bi im i mogao oprostit nekako...

    Lopovi bili i ostali...
    Neka, oni bi ta sredstva plasirali po povoljnim kamatama od 12% ugrozenoj privredi, da nije bilo odlaganja.
    "Što bi, ne bi" - Felix Brych, 05.03.2019.

  6. #331
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    PG
    Posts
    6,681
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    403
    Thanked in
    195 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    e zamislite meni što se desilo....plata je 20. u mjesecu a rata za kredit se skida 5. u mjesecu.....e ja sam mislila da ću prosto sad u aprilu, maju i u junu primiti punu platu bez odbitaka, ali ne lezi vraže!
    Poslah zahtjev odmah čim je banka objavila i stigne poruka da je sve ok da je prhvaćeno (znači vec sam primila platu za februar- u martu kad je objavljeno da imamo pravo na moratorijum) kad, 5. aprila meni legne na račun uplata od banke...oni su od februarske plate koju sam primila 20. marta rezervisali sredstva za naplatu kredita i čim su mi odobrili moratorijum oslobodili mi ta sredstva i pustila mi ga na racun....tako da sam pošto sam primila ovu platu cijelu vec dva mjeseca moratorijuma "odradila"...znači, 20.maja primam još cijelu platu i prijatno! Ne razumijem!
    Kako i zašto?!
    Ima li neki ekspert da mi ovo objasni?!
    Moratorijum je krajem marta usvojen i logično bi bilo da mi od martovske plate važi? Ja sam ovaj mjesec primila ratu od kredita i posle deset dana punu platu?! i primiću još sledeći mjesec punu platu i ko me šiša! A nadala sam se i jun da ću da premostim jer posle mi je jul lakši, ako se ova korona završavaše ikad! Erste je moja banka bago mene šnjom
    Ima li jo ko ovakvo iskustvo?
    ja sam u erste ali mi ide preko admin.zabrane tj firma placa ratu banci direkt a meni umanjeni iznos zarade.

    zahtjev poslao 20 i nekog, plata bila 29og, rekao da mi puste kompletnu, ovi se javili tek posle vikenda 31. da je odobreno... tako da je nisu gledali, strucnjaci

    MIX 2

  7. #332
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Tg
    Posts
    6,889
    Thanks Thanks Given 
    1,482
    Thanks Thanks Received 
    774
    Thanked in
    485 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    e zamislite meni što se desilo....plata je 20. u mjesecu a rata za kredit se skida 5. u mjesecu.....e ja sam mislila da ću prosto sad u aprilu, maju i u junu primiti punu platu bez odbitaka, ali ne lezi vraže!
    Poslah zahtjev odmah čim je banka objavila i stigne poruka da je sve ok da je prhvaćeno (znači vec sam primila platu za februar- u martu kad je objavljeno da imamo pravo na moratorijum) kad, 5. aprila meni legne na račun uplata od banke...oni su od februarske plate koju sam primila 20. marta rezervisali sredstva za naplatu kredita i čim su mi odobrili moratorijum oslobodili mi ta sredstva i pustila mi ga na racun....tako da sam pošto sam primila ovu platu cijelu vec dva mjeseca moratorijuma "odradila"...znači, 20.maja primam još cijelu platu i prijatno! Ne razumijem!
    Kako i zašto?!
    Ima li neki ekspert da mi ovo objasni?!
    Moratorijum je krajem marta usvojen i logično bi bilo da mi od martovske plate važi? Ja sam ovaj mjesec primila ratu od kredita i posle deset dana punu platu?! i primiću još sledeći mjesec punu platu i ko me šiša! A nadala sam se i jun da ću da premostim jer posle mi je jul lakši, ako se ova korona završavaše ikad! Erste je moja banka bago mene šnjom
    Ima li jo ko ovakvo iskustvo?
    Vrlo vjerovatno ce se produziti moratorijum, nesto ne vidim kako bi moglo sve da krene 1 juna a volio bi da grijesim... Gledaj na to ovako imat ces manje troskova u svemu ovome kad dodje na naplatu

    Sent from my P 30 pro using Tapatalk
    Satelitski resiveri/oprema

  8. #333
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vlado View Post
    Najveća krađa u svemu ovome je reprogram kredita, a o tome vam svi bankari mudro ćute. Kad vam izrade novi plan otplate, odnos glavnice i kamate u anuitetu će se vratiti na onaj koji je na početku vraćanja kredita. To je najveća pljačka i prevara u čitavoj priči. Da nije toga, ovih +5-6€ na anuitet bi im i mogao oprostit nekako...

    Lopovi bili i ostali...
    Reprogram nije isto sto i moratorijum. Reprograme banke nisu radile zbog korona virusa, to dolazi kasnije. Svakako pricati je potpuno neutemeljena.
    Dobro pogledaj plan otplate i vidi ratu prije moratorijuma i nakon moratorijuma kako izgledaju. Odnos kamate i glavnice je priblizno isti, osim ako nisi na pocetku kredita.
    Valjalo bi nekad argumentovano pricati.

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    e zamislite meni što se desilo....plata je 20. u mjesecu a rata za kredit se skida 5. u mjesecu.....e ja sam mislila da ću prosto sad u aprilu, maju i u junu primiti punu platu bez odbitaka, ali ne lezi vraže!
    Poslah zahtjev odmah čim je banka objavila i stigne poruka da je sve ok da je prhvaćeno (znači vec sam primila platu za februar- u martu kad je objavljeno da imamo pravo na moratorijum) kad, 5. aprila meni legne na račun uplata od banke...oni su od februarske plate koju sam primila 20. marta rezervisali sredstva za naplatu kredita i čim su mi odobrili moratorijum oslobodili mi ta sredstva i pustila mi ga na racun....tako da sam pošto sam primila ovu platu cijelu vec dva mjeseca moratorijuma "odradila"...znači, 20.maja primam još cijelu platu i prijatno! Ne razumijem!
    Kako i zašto?!
    Ima li neki ekspert da mi ovo objasni?!
    Moratorijum je krajem marta usvojen i logično bi bilo da mi od martovske plate važi? Ja sam ovaj mjesec primila ratu od kredita i posle deset dana punu platu?! i primiću još sledeći mjesec punu platu i ko me šiša! A nadala sam se i jun da ću da premostim jer posle mi je jul lakši, ako se ova korona završavaše ikad! Erste je moja banka bago mene šnjom
    Ima li jo ko ovakvo iskustvo?
    Kad ti po novom planu otplate dospijeva rata?
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  9. #334
    Join Date
    May 2011
    Location
    Prijeko Morače
    Posts
    4,679
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    Meni su na aplikaciji(addiko) na glavnicu dodali 90,14 eura(kredit 4500), rata je bila 127,70, sada mi stoji da je rata 140 eura s tim da mi na aplikaciji nije produžen rok otplate kredita. Kad to završe trebalo bi da rata bude 130, ako ne bude tako zajebali su me

    Sent from my p20 lite using Tapatalk
    Priroda je lijepa, al' zajebano društvo.

  10. #335
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,663
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    64
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Reprogram nije isto sto i moratorijum. Reprograme banke nisu radile zbog korona virusa, to dolazi kasnije. Svakako pricati je potpuno neutemeljena.
    Dobro pogledaj plan otplate i vidi ratu prije moratorijuma i nakon moratorijuma kako izgledaju. Odnos kamate i glavnice je priblizno isti, osim ako nisi na pocetku kredita.
    Valjalo bi nekad argumentovano pricati.
    Prica mi je potpuno na mjestu i odlicno znam sta pricam. Mozda ti nisi inforimisan, ali eto igrom slucaja drugi isto znaju ponesto

    Kad istekne moratorijum na preostali dio glavnice cete da odradite novi plan otplate po kojem cete da primijenite odnos izmedju glavnice i kamate kao da je korisnik na pocetku kredita. To je za one koji su placali tipa 10 godina stambeni kredit i razmisljali u nekom momentu o privremenoj otplati bas pogubno, jer cete pad glavnice da usporite maksimalno, odnosno da ga vratite na pocetak.

    + cete da prihodujete dodatne pare od kamate za vrijeme trajanja moratorijuma koja ce da poveca vec postojeci anuitet.

    Klasicna medvedja usluga. Al jbg, nisu poslovne banke krive, nego narod koji ne razmislja previse kaf mu se ponudi neki privremeni priliv sredstava u ovoj opstoj histeriji koja vlada vec pet sedmica.

    Banke bi trebalo da upoznaju svoje klijente sa time sta ce im se desit sa kreditom kad ovo prodje, al recimo meni to niko nije spomenuo dok se nisam dosjetio da sam pitam...

    Postoji legenda koja kaze da je nekad negdje neka banka otisla 0.01 cent na svoju stetu :lolblue:

  11. #336
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,600
    Thanks Thanks Given 
    400
    Thanks Thanks Received 
    279
    Thanked in
    171 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vlado View Post
    Prica mi je potpuno na mjestu i odlicno znam sta pricam. Mozda ti nisi inforimisan, ali eto igrom slucaja drugi isto znaju ponesto

    Kad istekne moratorijum na preostali dio glavnice cete da odradite novi plan otplate po kojem cete da primijenite odnos izmedju glavnice i kamate kao da je korisnik na pocetku kredita. To je za one koji su placali tipa 10 godina stambeni kredit i razmisljali u nekom momentu o privremenoj otplati bas pogubno, jer cete pad glavnice da usporite maksimalno, odnosno da ga vratite na pocetak.

    + cete da prihodujete dodatne pare od kamate za vrijeme trajanja moratorijuma koja ce da poveca vec postojeci anuitet.

    Klasicna medvedja usluga. Al jbg, nisu poslovne banke krive, nego narod koji ne razmislja previse kaf mu se ponudi neki privremeni priliv sredstava u ovoj opstoj histeriji koja vlada vec pet sedmica.

    Banke bi trebalo da upoznaju svoje klijente sa time sta ce im se desit sa kreditom kad ovo prodje, al recimo meni to niko nije spomenuo dok se nisam dosjetio da sam pitam...

    Postoji legenda koja kaze da je nekad negdje neka banka otisla 0.01 cent na svoju stetu :lolblue:
    Recimo, meni je stigao novi plan otplate, sve je obracunato ali mi je nastavljena otplata, odnos glavnica/kamate. Nista se nije promijenilo.

    10 god stambenog kredita, 5 ostalo, trenutno je odnos 233e glavnica + 88 kamata...

  12. #337
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,663
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    64
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    A koliko ti je bio iznos kamate na posljednjem anuitetu koji si platio prije moratorijuma? Imas li stari plan otplate da pogledas?

    Mada ako imas varijabilnu stopu ne znam kako funkcionise, iskreno. Ova moja prica se odnosi na kredite sa fiksnom kamatnom stopom, to sam zaboravio da pomenem a vazno je.
    Last edited by Vlado; 19-04-20 at 00:13.

  13. #338
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,600
    Thanks Thanks Given 
    400
    Thanks Thanks Received 
    279
    Thanked in
    171 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vlado View Post
    A koliko ti je bio iznos kamate na posljednjem anuitetu koji si platio prije moratorijuma? Imas li stari plan otplate da pogledas?

    Mada ako imas varijabilnu stopu ne znam kako funkcionise, iskreno. Ova moja prica se odnosi na kredite sa fiksnom kamatnom stopom, to sam zaboravio da pomenem a vazno je.
    Fiksna kamata je u pitanju, addiko banka. Evo ti screenshot otplate.

    317 - rata.
    228 - glavnica
    88 - kamata

    Ova 0 predstavlja vrijeme Moratorijuma.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  14. #339
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post


    Kad ti po novom planu otplate dospijeva rata?
    E nijesam gledala....ali provjeriću sjutra mada meni to ne znači ništa pošto banka svakako sredstva rezerviše ...
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  15. #340
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,546
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by skostic View Post
    Fiksna kamata je u pitanju, addiko banka. Evo ti screenshot otplate.

    317 - rata.
    228 - glavnica
    88 - kamata

    Ova 0 predstavlja vrijeme Moratorijuma.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Ako si tacno na 5g platices 60*5.4 = 324 vise ukupno a obracunata ti je kamata od 262.57 znaci 324-262 = 62 eura kamate na kamatu.

    Iako formalno sad placas manji udio kamate u anuitetu

    88.51 / 322.41 = 0.274526
    88.32 / 317.01 = 0.278603

    ipak su pretvorili 262 od 324 kamate u glavnicu pa novi odnos mora biti u korist glavnice. Ali da nisi pretvorio - Vlado bi bio u pravu jer placas min 262 vise kamate.

    Banke bi bez mjera imale mnogo klijenata koji bi preskocili jednu ili sve rate i morale bi da izdvajaju rezervacije iz kapitala. Trenutno novi plasman banaka je maltene nemoguc. Moratorijum je tehnicki 3mjesecni replasman sredstava po starim kamatnim stopama. Sto je u ovoj situaciji bingo za banke, realno.

    Sad dospijeva prva stvarno problematicna rata i za ocekivati je da bi kasnilo u otplati izmedju 0.5 i 1 milijarde i da bi se moralo izdvojiti minimum 15-30 ako ne i 50ak miliona za rezervacije a oni ce zapravo obracunati prihod od min 5 miliona. Tokom svih 3 mjeseca vjerovatno bi morali bi da obracunaju i 100miliona rezervacija jer postoji kritican prag od 90 dana nakon kojeg su rezervacije drasticno vece. Zavisno od strukture portfolia banke neke od njih bi mogle biti na ivici ili za zatvaranje kao Atlas.

    Tako da je prica poslovnih banaka a pogotovo dir Lovcen banke na Reflektoru bas bez ikakvog smisla jer je ovo zapravo mjera za spasavanje banaka.
    Last edited by ShestO; 19-04-20 at 04:11.
    +382 ...

    Weekend house for renting

    https://www.facebook.com/grandpashouse1/

    @grandpashouse1

  16. #341
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,824
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Što sam ja i rekao dan nakon predstavljanja mjera..

    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  17. #342
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,600
    Thanks Thanks Given 
    400
    Thanks Thanks Received 
    279
    Thanked in
    171 Posts

    Default

    Ma da, ja sam samo zelio da kazem da je nastavljen taj odnos glavnica/kamata. Ostale cinjenice smo utvrdili, tj. zaradili su poprilicno dosta novca na nas

  18. #343
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,663
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    64
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Kako su mogli da ti daju vec plan otplate a ne zna se oce li (primjera radi) moratorijum na kredite biti produzen?

    Je li ovo zvanican dokument iz banke koji ste potpisali ili su ti dali "procjenu" na osnovu onog sajta koji je bio aktivan par dana dok je ovo bilo aktuelno?

  19. #344
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vlado View Post
    Prica mi je potpuno na mjestu i odlicno znam sta pricam. Mozda ti nisi inforimisan, ali eto igrom slucaja drugi isto znaju ponesto

    Kad istekne moratorijum na preostali dio glavnice cete da odradite novi plan otplate po kojem cete da primijenite odnos izmedju glavnice i kamate kao da je korisnik na pocetku kredita. To je za one koji su placali tipa 10 godina stambeni kredit i razmisljali u nekom momentu o privremenoj otplati bas pogubno, jer cete pad glavnice da usporite maksimalno, odnosno da ga vratite na pocetak.

    + cete da prihodujete dodatne pare od kamate za vrijeme trajanja moratorijuma koja ce da poveca vec postojeci anuitet.

    Klasicna medvedja usluga. Al jbg, nisu poslovne banke krive, nego narod koji ne razmislja previse kaf mu se ponudi neki privremeni priliv sredstava u ovoj opstoj histeriji koja vlada vec pet sedmica.

    Banke bi trebalo da upoznaju svoje klijente sa time sta ce im se desit sa kreditom kad ovo prodje, al recimo meni to niko nije spomenuo dok se nisam dosjetio da sam pitam...

    Postoji legenda koja kaze da je nekad negdje neka banka otisla 0.01 cent na svoju stetu :lolblue:
    Kao sto vec rekoh, a evo ti dadose plan otplate, prica ti nije nikako na mjestu. Ponavljam iz prethodnog posta: "Dobro pogledaj plan otplate i vidi ratu prije moratorijuma i nakon moratorijuma kako izgledaju. Odnos kamate i glavnice je priblizno isti, osim ako nisi na pocetku kredita."
    Isto bi bilo i da je varijabilna kamata, jer je EURIBOR negativan već par godina, i biće još dugo vremena zbog svepšte situacije.

    Kamata koja je obračunata u moratorijumu je dodata na glavnicu. Za građane, to se kreće od 100e do 1000e zavisno od iznosa kredita, a to ne može da resetuje odnos glavnice i kamate u anuitetu kao što ti pričaš.
    Da bi se to uradilo, mora se promijeniti način obračuna kamate, a to je stavka koja je definisana u ugovoru o kreditu, pa Banka ne može da je mijenja jednostrano. Zakon o Bankama je tu precizan.

    Quote Originally Posted by Vlado View Post
    Kako su mogli da ti daju vec plan otplate a ne zna se oce li (primjera radi) moratorijum na kredite biti produzen?

    Je li ovo zvanican dokument iz banke koji ste potpisali ili su ti dali "procjenu" na osnovu onog sajta koji je bio aktivan par dana dok je ovo bilo aktuelno?
    Ovo vec otkriva koliko si neupucen u temu. Evo cijele odluke. Da citiram najbitnije:

    1.Ovom odlukom utvrđuju se privremene mjere koje se odnose na tretman kredita koje su odobrile banke, a u cilju ublažavanja negativnih uticaja novog koronavirusa u poslovanju banaka i održavanja stabilnosti finansijskog sistema kao cjeline
    2. Za vrijeme trajanja ove odluke, korisnici kredita (pravna lica, fizička lica, preduzetnici i ostali korisnici kredita) odobrenih od strane banaka imaju pravo na moratorijum na otplatu kredita u trajanju do 90 dana....
    ...
    ...
    7. Ova odluka trajaće do donošenja odluke Centralne banke Crne Gore o prestanku njenog važenja.


    Kao što rekoh prije - valjalo bi nekad argumentovano pricati.

    Quote Originally Posted by ShestO View Post
    Ako si tacno na 5g platices 60*5.4 = 324 vise ukupno a obracunata ti je kamata od 262.57 znaci 324-262 = 62 eura kamate na kamatu.

    Iako formalno sad placas manji udio kamate u anuitetu

    88.51 / 322.41 = 0.274526
    88.32 / 317.01 = 0.278603

    ipak su pretvorili 262 od 324 kamate u glavnicu pa novi odnos mora biti u korist glavnice. Ali da nisi pretvorio - Vlado bi bio u pravu jer placas min 262 vise kamate.

    Banke bi bez mjera imale mnogo klijenata koji bi preskocili jednu ili sve rate i morale bi da izdvajaju rezervacije iz kapitala. Trenutno novi plasman banaka je maltene nemoguc. Moratorijum je tehnicki 3mjesecni replasman sredstava po starim kamatnim stopama. Sto je u ovoj situaciji bingo za banke, realno.

    Sad dospijeva prva stvarno problematicna rata i za ocekivati je da bi kasnilo u otplati izmedju 0.5 i 1 milijarde i da bi se moralo izdvojiti minimum 15-30 ako ne i 50ak miliona za rezervacije a oni ce zapravo obracunati prihod od min 5 miliona. Tokom svih 3 mjeseca vjerovatno bi morali bi da obracunaju i 100miliona rezervacija jer postoji kritican prag od 90 dana nakon kojeg su rezervacije drasticno vece. Zavisno od strukture portfolia banke neke od njih bi mogle biti na ivici ili za zatvaranje kao Atlas.

    Tako da je prica poslovnih banaka a pogotovo dir Lovcen banke na Reflektoru bas bez ikakvog smisla jer je ovo zapravo mjera za spasavanje banaka.
    Nije nikako u pravu. Ne možeš odnos glavnice i kamate da mijenjaš kako ti se ćefne, napisah gore već zbog čega.
    262 je kamata u moratorijumu koja je dodata na glavnicu to je ovo što pisah ranije kamata iz anuiteta prije moratorijuma 88€ puta 3 mjeseca moratorijuma je 264€. To je okvirna računica (promaših u 2€) koliko će se kamate dodati na glavni dug i na taj novi glavni dug nastaviti da obračunava kamata kako je ugovoreno. (grejs sa kapitalizacijom bi neki rekli).

    Rezervacije jesu problem nekim bankama, čim pređe 90 dana mora se 20% rezervisati najmanje. I to jede kapital. A tek ako narod masovno još digne depozite, jer moratorijum je samo za kredite rekosmo li to pa se depoziti moraju isplaćivati.
    Mjera je više orijentisana ka građanima, jer većina banaka su dio stranih banaka i prate međunarodne računovodstvene standarde gdje obračun rezervacija drugačiji od ovog lokalno.
    Većina bi ih pretekla, odobrila reprograme kredita pa ne bi imala toliko velika rezervisanja. Mada i tu imaš ove mjere kreditiranja na 6 godina, a ovom odlukom je omogućeno na još 2 dodatne odnosno 8 ukupno da prolongiraš rok klijentima što za manje kredite ima smisla, a ovi koji imaju preko 14-5k kredita a recimo ne rade zbog virusa ne možeš pomoć zbog ove regulative nikako.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  20. #345
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,600
    Thanks Thanks Given 
    400
    Thanks Thanks Received 
    279
    Thanked in
    171 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vlado View Post
    Kako su mogli da ti daju vec plan otplate a ne zna se oce li (primjera radi) moratorijum na kredite biti produzen?

    Je li ovo zvanican dokument iz banke koji ste potpisali ili su ti dali "procjenu" na osnovu onog sajta koji je bio aktivan par dana dok je ovo bilo aktuelno?
    Ovo mi je poslao referent iz banke. E sad ako produze il sta vec, ne znam kako ide procedura za to...

    Inace, nema potpisivanja nikakvog, nista.

  21. #346
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,546
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Nije nikako u pravu. Ne možeš odnos glavnice i kamate da mijenjaš kako ti se ćefne, napisah gore već zbog čega.
    Slazem se ali se valjda i ti slazes da nije moguce vratiti manje ili vise glavnice od originalno podignutog iznosa? Sem ako ne mijenjas kategorije kako ti se cefne

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Većina bi ih pretekla, odobrila reprograme kredita pa ne bi imala toliko velika rezervisanja. Mada i tu imaš ove mjere kreditiranja na 6 godina, a ovom odlukom je omogućeno na još 2 dodatne odnosno 8 ukupno da prolongiraš rok klijentima što za manje kredite ima smisla, a ovi koji imaju preko 14-5k kredita a recimo ne rade zbog virusa ne možeš pomoć zbog ove regulative nikako.
    Vecina bi pretekla na 3 mjeseca ali je dovoljna 1 za domino efekat. A koliko ce preteci nakon 6,9,12,15 mjeseci bez turizma?

    Banka ne moze da reprogramira znacajan dio svog portfolio bez osnova jer bi u tom slucaju centralna banka mogla da ih na razne nacine onemoguci da rade ili natjera da rezervisu u skladu sa stvarnim rizicima.

    Da li bi banke bile jednako efikasne u nagovaranju klijenta na reprogram pod starim uslovima? Ja mislim da ne.

    Pravi efekat na bankarski sistem cemo vidjeti kad CBCG objavi podatke o depozitima i rezervacijama na nivou sistema.

    Djeluje suludo da ovim mjerama banke maltene nece rezervisati 1 euro vec obracunati prihod iako nas suocava najveca kriza u modernoj istoriji.
    +382 ...

    Weekend house for renting

    https://www.facebook.com/grandpashouse1/

    @grandpashouse1

  22. #347
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ShestO View Post
    Slazem se ali se valjda i ti slazes da nije moguce vratiti manje ili vise glavnice od originalno podignutog iznosa? Sem ako ne mijenjas kategorije kako ti se cefne
    Ne mijenjam kategorije, samo odogovrih da se odnos kamate i glavnice zbog moratorijuma nije u mnogome promijenio, osim ako je kredit u samom pocetku otplate.
    Da bi se promijenio odnos glavnice i kamate jednom započet, i koji je u stalnom opadanju učešće kamate i povećanja uticaja glavnice kod svih banaka, neophodno je promijeniti metod obračuna kamate a to ne može jednostrano.

    Zbog moratorijuma, vratićeš više glavnice nego što si uezo jer se kamata iz moratorijuma dodaje na glavnicu. To je jasno kao dan


    Quote Originally Posted by ShestO View Post
    Vecina bi pretekla na 3 mjeseca ali je dovoljna 1 za domino efekat. A koliko ce preteci nakon 6,9,12,15 mjeseci bez turizma?

    Banka ne moze da reprogramira znacajan dio svog portfolio bez osnova jer bi u tom slucaju centralna banka mogla da ih na razne nacine onemoguci da rade ili natjera da rezervisu u skladu sa stvarnim rizicima.

    Da li bi banke bile jednako efikasne u nagovaranju klijenta na reprogram pod starim uslovima? Ja mislim da ne.

    Pravi efekat na bankarski sistem cemo vidjeti kad CBCG objavi podatke o depozitima i rezervacijama na nivou sistema.

    Djeluje suludo da ovim mjerama banke maltene nece rezervisati 1 euro vec obracunati prihod iako nas suocava najveca kriza u modernoj istoriji.
    Mogle bi. Cak je i EBA odustala od rigoroznih kriterijuma za proglašavanje loših plasmana, i prepoznala COVID-19 uticaj pa bankama omogućava da ne izdvajaju značajno više rezervacija itd da ne trujem temu ko zeli evo dokumenta a za sami post kratak citat:
    These Guidelines detail the criteria to be fulfilled by legislative and non-legislative moratoria on loan repayments applied in the light of the COVID-19 crisis before 30 June 2020. The aim of these Guidelines is to clarify the requirements for public and private moratoria, which if fulfilled, will help avoid the classification of exposures under the definition of forbearance or as defaulted under distressed restructuring.
    Što se reprograma tiče, uslovi su što se kamate tiče skoro pa uvijek isti, ne vjerujem da iko podiže kamatu klijentu koji je već u problemu. Jedino mu prolongira rok, a to znači da plaća više kamate sumarno nego prije to niko ne može da ospori.
    Pomenuh samo mjere CBCG koje te ograničavaju da keš kredit možeš reprogramirati na max 8 godina. I tu onda ako želiš reprogram moraš da mu tražiž neko obezbjeđenje, a ko je lud da ponudi hipoteku ili nešto ako ovo ima beu ičega? Niko
    Neće sad obračunati ništa, ali je pitanje što će se desiti sa tim moratorijumskim izloženostima nakon isteka moratorijuma. Koliko će ljudi stvarno moći da plaća kredite? Svi neće to je sigurno, pogotovo ovi koji zavise od turizma. E tu onda kreće igranka prava za sve banke.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  23. #348
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post


    Kad ti po novom planu otplate dospijeva rata?
    od banke sam dobila mail prije dvadesetak dana đe me obavještavaju da je odobren moratorijum....naredni bančin korak je priliv (u visini iznosa rate, pa zato mislimo da je to rata) početkom mjeseca, tj 5.u mjesecu a onda nakon deset dana stiže plata u punom iznosu!
    Od banke jop nikakav plan otplate nijesmo dobijali niti neko obavještenje, čekamo...a sto se tiče rate, mi samo pretpostavljamo da je ono bila rata jer nema što drugo banka da nam da?! Takođe, ne znamo koji je datum dospijeća naplate rate inače, nego pretpostavljamo da je 5.u mjesecu jer smo 5. imali neobjašnjivi priliv a to je jedino objasnjenje....
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  24. #349
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,663
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    64
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules
    Kao što rekoh prije - valjalo bi nekad argumentovano pricati
    Važi...

    Sačekaćemo da se ovo ****** završi pa da podijelite zvanične nove planove otplate klijentima. Neka bude do tada da ja nisam u pravu.

    I jos nesto, ovi laicki komentari da visina kamate u anuitetu nece bit ista kao na pocetku- pa normalno da nece jer nije isto kad je obracunas na 50 ili 35 hiljada... ali sacekajmo
    Last edited by Vlado; 19-04-20 at 22:55.

  25. #350
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    doma
    Posts
    3,040
    Thanks Thanks Given 
    149
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    32 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Kamata koja je obračunata u moratorijumu je dodata na glavnicu.
    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Zbog moratorijuma, vratićeš više glavnice nego što si uezo jer se kamata iz moratorijuma dodaje na glavnicu. To je jasno kao dan
    Meni zaista nije jasno KAKO JE OVO MOGUĆE?
    KAKO banka može kamatu, ČIJU NAPLATU JE SAMO ODLOŽILA, NIJE MI JE OPROSTILA, da doda glavnici??
    Meni je kamata oko 250€ u ova 3 mjeseca, i znači banka računa kao da mi je dala 12.750€ a ne 12.500€ koliko jeste?
    KAKO TO MOŽE LJUDI?

    Neću ja propasti zbog tih 250€, ali euro više da su mi uzeli od onog što smo potpisali, kako to može?
    OK, potpisali smo da ću im ja pare vraćati bez zastoja, ALI DRŽAVA JE OVO PROPISALA KAO POMOĆ GRAĐANIMA (kako to žalosno zvuči),
    zašto država nešto ne uradi u vezi ovoga? Ovo je nevjerovatno, da nam banka bukvalno obračunava kamatu na pare koje nam NIJE DALA, ZAR NE?!



    Quote Originally Posted by ShestO View Post
    Slazem se ali se valjda i ti slazes da nije moguce vratiti manje ili vise glavnice od originalno podignutog iznosa?
    Moguće je itekako izgleda! To je upravo i najveći problem u ovoj priči.

Page 14 of 18 FirstFirst ... 4101112131415161718 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. [COVID-19] S v i j e t
    By ASC in forum COVID-19
    Replies: 7867
    Last Post: 13-01-24, 22:35
  2. Ko daje kredite za poslovni prostor?POMAGAJTE
    By Raul Duke in forum Ekonomija
    Replies: 2
    Last Post: 22-11-10, 08:40

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •