View Poll Results: Kako je naša Vlada (država) reagovala na COVID-19 prijetnju?

Voters
117. You may not vote on this poll
  • 1. Reakcija je bila adekvatna i pravovremena

    57 48.72%
  • 2. Ništa nije bilo dobro

    12 10.26%
  • 3. Reakcija je bila pretjerana od početka

    13 11.11%
  • 4. Počeli su dobro, ali kratko je trajalo

    35 29.91%
Page 323 of 383 FirstFirst ... 223273313319320321322323324325326327333373 ... LastLast
Results 8,051 to 8,075 of 9560

Thread: [UPDATE] Crna Gora COVID-19

  1. #8051
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    1,719
    Thanks Thanks Given 
    342
    Thanks Thanks Received 
    923
    Thanked in
    471 Posts

    Default

    Naglasak je da ima prijatelja koji ima privatni avion.

  2. The Following 9 Users Say Thank You to bayo For This Useful Post:


  3. #8052
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,391
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,003
    Thanked in
    1,547 Posts

    Default

    kod nas se rade besplatno koliko znam

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  4. #8053
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,454
    Thanks Thanks Given 
    1,911
    Thanks Thanks Received 
    5,154
    Thanked in
    1,778 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bayo View Post
    Naglasak je da ima prijatelja koji ima privatni avion.
    I jebe mu se za 500 €.

  5. #8054
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7,130
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    1,677
    Thanked in
    976 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    Sa boldovanim se mogu sloziti ali tako mizerni kapaciteti (i ne povecavanje istih) i jesu problem, ne vidim nikakvu logiku koja bi to mogla da ospori kako god da okrenes jer je jasno kao dan kakvi su nam kapaciteti. Sa ovim "koji su ocijenjeni" ne da se ne slazem nego je takva izjava apsolutno smijesna.

    Sto se tice povecavanja testiranja objasnit cu ti veoma jednostavno u cemu je razlika. Slazem se da je "400 smisljenih" bolje nego "1000 nasumicnih", al' samo u slucaju da je 10000 nasumicnih u potpunosti "nasumicno" (i bez razloga da bude tako). Tu lezi tvoj problem shvatanja povecanog broja testiranja jer si ubijedjen da svi pricaju o "nasumicnom testiranju" kada se pomene povecanje testiranih uzoraka. Pa nije niko u potpunosti lud da testira 100% nasumicno, osim u slucaju da zeli uzorak za nesto (kao sto je npr. uradio Island na samom pocetku radi istrazivanja), valjda se ide logikom da ces i sa povecanim brojem da testiras potencijalno zarazene a ne "random mete".

    Sa povecanim brojem testiranja dolazis do toga da:
    - Prije pronalazis potencijalne nosioce virusa i izolujes ih.
    - Smanjujes vremenski period u kojem je potencijalni nosioc virusa bio pozitivan a da se to nije znalo (radi manjka testiranja).
    - Po automatizmu smanjujes i period koji je potreban da se nadju njegovi kontakti jer je osoba testirana na vrijeme a radi toga u isto vrijeme i smanjujes brzinu prenosenja virusa. Recimo da testiras dnevno 400 ljudi, a osoba X je u trecoj grupi testiranih (znaci testirana je treci dan kao test broj 1200 i pozitivna je), automatski si eliminisao 2 dana sirenja virusa od strane kontakata (koji mogu biti zarazeni) osobe X.
    Ti prenebregavas cinjenicu da srazmjerno velicini i broju stanovnista mi odgovaramo na istovjetan nacin kao i mnoge drzave u svijetu i u mjeri moguceg. Druga stvar je da ovo nije ebola pa da nekim pojacanim testiranjem nesto preduprijedis vec je ovo grip koji ima kontoverzne posljedice i simptome pa mozes da nekim pojacanim radnjama samo bez potrebe da trosis vrijeme i resurse. Testiranjem kakvog ga vi ovdje zamisljate apsolutno ne rjesavate nista nego je po meni krajnje uzaludan posao. Ja bi testirao samo kontakte i lica koja pokazuju simptome a kad uzmemo broj stanovnika dolazimo upravo do cifre od 500ak testova dnevno maksimum.

  6. #8055
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    546
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    62
    Thanked in
    39 Posts

    Default

    ja nemam ekskluzivne informacije, ali znam osobu koja se testirala u srijedu i jutros su joj javili da je pozitivna, tako da danas ce sigurno biti makar jedan slucaj

  7. #8056
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,391
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,003
    Thanked in
    1,547 Posts

    Default

    na stranu nase nepovjerenje u zdravstveni sistem, i da smo skloni da mozda preuvelicavamo ili sklapamo price...
    mislim da imamo 10 mikrobiologa, koji su radili u dvije smjene po 12 sati dnevno, spavali po hotelima ili po kancelarijama....
    da vam nije palo na pamet da i ti ljudi imaju dusu pa da su mozda poslati na odmore, da se ne satru jer su, i pored nemanja slucajeva, i dalje radil.
    vjerovatno se pokusava raditi pod manjim pritiskom na te ljude.
    mi sjedimo po kafana, izlezavamo se na plazi, skacemo po klubovima a ocekujemo da se tih 10 ljudi satre od posla, napravi gresku i zaraze porodice i kolege...
    vazi, koliko pazimo i ovo nam je dobro

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
    Last edited by Hell Raiser; 03-07-20 at 14:40.

  8. The Following 8 Users Say Thank You to Hell Raiser For This Useful Post:


  9. #8057
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,351
    Thanks Thanks Given 
    264
    Thanks Thanks Received 
    853
    Thanked in
    565 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rodion Romanovich View Post
    Ti prenebregavas cinjenicu da srazmjerno velicini i broju stanovnista mi odgovaramo na istovjetan nacin kao i mnoge drzave u svijetu i u mjeri moguceg. Druga stvar je da ovo nije ebola pa da nekim pojacanim testiranjem nesto preduprijedis vec je ovo grip koji ima kontoverzne posljedice i simptome pa mozes da nekim pojacanim radnjama samo bez potrebe da trosis vrijeme i resurse. Testiranjem kakvog ga vi ovdje zamisljate apsolutno ne rjesavate nista nego je po meni krajnje uzaludan posao. Ja bi testirao samo kontakte i lica koja pokazuju simptome a kad uzmemo broj stanovnika dolazimo upravo do cifre od 500ak testova dnevno maksimum.
    Da, u pravu si, srazmjerno broju stanovnika odgovaramo kao mnoge drzave u svijetu ali ne one drzave na koje ti aludiras vec one u koje ne bi trebali da se "ugledamo".

    Ti izgleda po bilo koju cijenu samo zelis da odbranis trenutne akcije koje sprovodimo, elem, nije ni to problem al' barem budi realan i nemoj da pricas totalne gluposti. Dat cu ti hint... Drzave sa najvecim procentom testiranih su upravo najmanje po broju stanovnika a najbolje su prosle sto se tice pandemije. Pitas se sta im je svima zajednicko (osim toga da su pretezno bogate naravno - sto mi nismo)? Veliki broj testova kako bi se sto prije izolovali zarazeni i stavili u karantine/samoizolaciju.


    +
    Ne radimo 500 testova dnevno, sta vise, uzmi sam i izvuci srednju vrijednost za testiranje u zadnjih 10-15 dana i vidjet ces da broj nije ni 400 a ne 500.

    Quote Originally Posted by Rodion Romanovich View Post
    Ja bi testirao samo kontakte i lica koja pokazuju simptome a kad uzmemo broj stanovnika dolazimo upravo do cifre od 500ak testova dnevno maksimum.
    Volio bih da mi objasnis kojom metodom si dosao do broja od kriterijuma da je 500 testova dnevno (maksimum) dovoljno u trenutnoj situaciji. Da se ne bavis epidemioloskom statistikom profesionalno mozda, ustvari, dovoljno bi ti bila i statistika da objasnis na koji nacin izvlacis takve zakljucke.
    Last edited by beatnological; 03-07-20 at 15:17.

  10. #8058
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,351
    Thanks Thanks Given 
    264
    Thanks Thanks Received 
    853
    Thanked in
    565 Posts

    Default

    edit
    Dupli post greskom!
    Last edited by beatnological; 03-07-20 at 15:18.

  11. #8059
    Join Date
    May 2007
    Posts
    506
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    16 Posts

    Default

    Ljudi shvatite ovu koronu ozbiljno. Nije sprdnja ovo. Drug moj mlad momak, sportista, momak u formi. Nije srčani bolesnik niti imao bilo koje respiratorne probleme. Zaražen je Coronom i bore mu se za život.
    Shvatite to ozbiljno, nije za sprdnju. Pazite na sebe i na druge. Dako preguramo nekako ovo.
    Ko napisa da treba svi da se zarazimo sad. Ne daj bože da si pozitivan, ne znaš koje su muke kad ne možeš vazduh da udahneš no si na vještačka pluća spojen.
    Tako da u pamet se ljudi.

  12. The Following 5 Users Say Thank You to Napumpani For This Useful Post:


  13. #8060
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7,130
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    1,677
    Thanked in
    976 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    Volio bih da mi objasnis kojom metodom si dosao do broja od kriterijuma da je 500 testova dnevno (maksimum) dovoljno u trenutnoj situaciji. Da se ne bavis epidemioloskom statistikom profesionalno mozda, ustvari, dovoljno bi ti bila i statistika da objasnis na koji nacin izvlacis takve zakljucke.
    Negdje je vec bilo pominjano a i moj licni stav je da je broj testiranja u odnosu 100/1 optimalan. Obzirom da se radi specificnom virusu koji je maltene neki tezi grip svako trosenje sistema i resursa ne smatram korisnim naprotiv i odatle moj anomozitet prema poruci SZO i ostalima koji porucuju "testirajte, testirajte, testirajte" jer je u sustini neizvodljivo, sami testovi u vrijeme kreiranja parole nepouzdani i potpuno neopravdano izlaganje ljudi eventualnom riziku da se i sami zaraze. Samo kontakti i osobe sa simptomima, mjere opreza, zastite i distanca. Sva ostala prica moze da se svodi na kritiku npr sto vakcinu ili lijek ne izmisle i slicna mastanja. Niti lijeka, a vakcine tek nece biti skoro, niti ce testiranje ikoga spasiti. Danas da napravis 600.000 testiranja u CG nista nisi rijesio jer ih sjutra treba napraviti isto toliko itd., itd. Vi svi imate dozivljaj da je ovo neka kuga ili ebola. Ovo je nesto sta cime treba da se suocimo kao i da podignemo svijest da se prema okolini i zdravlju odnosimo sa postovanjem.

  14. #8061
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,356
    Thanks Thanks Given 
    32
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    +47 novih..

    Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
    "Ako roboti ikad budu igrali kosarku, igrace je kao Tim Duncan".

  15. #8062
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    novih
    aktivnih
    Preminuli 1953 godište
    hospitalizovano
    Prosječna starost oboljelih godine
    Prosječna starost hospitalizovanih godine
    Oboljelih zdravstvenih radnika
    Laboratorije Instituta za javno zdravlje Crne Gore (IZCG) su u poslednja 24 časa završile analizu 475 uzorka na novi koronavirus, među kojima je 47 rezultata bilo pozitivno.

    Radi se o pacijentima iz Rožaja (17), Podgorice (16), Tivta (5), Danilovgrada (2), Budve, Petnjice, Andrijevice, Bara, Herceg Novog, Cetinja i Nikšića po 1
    Od 47 novootkrivenih, 28 su kontakti prethodno potvrđenih slučajeva dok se kod 17 oboljelih traga za izvorom infekcije.
    Od početka juna ukupan broj registrovanih slučajeva je 339, četiri su smrtna ishoda a broj aktivnih slučajeva je 335.
    AKTIVNI slučajevi po opštnama su:
    RO94
    PG92
    BA28
    BP19
    BD 16
    GS14
    BR12
    PV10
    TV8
    CT 8
    DG 8
    NK6
    PT 6
    UL4
    HN 4
    KO3
    TZ2
    AN1
    One Ring to Rule them all...

  16. #8063
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,582
    Thanks Thanks Given 
    3,540
    Thanks Thanks Received 
    8,582
    Thanked in
    4,635 Posts

    Default

    opet mnogo ovih kod kojih se traga za izvorom infekcije


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  17. #8064
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,937
    Thanks Thanks Given 
    3,214
    Thanks Thanks Received 
    5,607
    Thanked in
    2,270 Posts

    Default

    Izgleda da nam je 3000 slucajeva limit za zdravstveni sistem, tako kaze ovaj doktor na konferenciju za novinare. Ovim tempom mi smo za nekoliko nedelja na taj broj, a onda opet zatvaranje svega...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  18. #8065
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Caffe del Montenegro
    Posts
    9,928
    Thanks Thanks Given 
    834
    Thanks Thanks Received 
    605
    Thanked in
    239 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Izgleda da nam je 3000 slucajeva limit za zdravstveni sistem, tako kaze ovaj doktor na konferenciju za novinare. Ovim tempom mi smo za nekoliko nedelja na taj broj, a onda opet zatvaranje svega...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
    tada bi bilo kasno zatvarat.

  19. The Following 2 Users Say Thank You to nickname For This Useful Post:


  20. #8066
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,937
    Thanks Thanks Given 
    3,214
    Thanks Thanks Received 
    5,607
    Thanked in
    2,270 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nickname View Post
    tada bi bilo kasno zatvarat.
    Onda je pitanje do koliko idemo? 2000? Jer ne vidim da mi ovo mozemo zaustavim kako sad radimo...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  21. #8067
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Onda je pitanje do koliko idemo? 2000? Jer ne vidim da mi ovo mozemo zaustavim kako sad radimo...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
    Ako nastavi ovim tempom 40-50 dnevno( a za očekivati je mnogo više, ja već kroz 5-6 dana očekujem da ide preko 100).
    U najboljem mogućem scenariju bez mjera još rigoroznijih imaćemo oko 3000 do 5-10 avgusta
    One Ring to Rule them all...

  22. #8068
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,937
    Thanks Thanks Given 
    3,214
    Thanks Thanks Received 
    5,607
    Thanked in
    2,270 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Ako nastavi ovim tempom 40-50 dnevno( a za očekivati je mnogo više, ja već kroz 5-6 dana očekujem da ide preko 100).
    U najboljem mogućem scenariju bez mjera još rigoroznijih imaćemo oko 3000 do 5-10 avgusta
    Slucajevi rastu eksponencijalno... A sad izgleda ne vise... Ili nesto nam ne govore.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  23. #8069
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,582
    Thanks Thanks Given 
    3,540
    Thanks Thanks Received 
    8,582
    Thanked in
    4,635 Posts

    Default

    smatram da one baš rigorozne mjere (zabrana kretanja, zabrana saobraćaja imedju gradova i još par) neće donositi

    recimo od prvog dana se u kafanama ne poštuju mjere (bilo tokom dana ili uveče), teško će se ubijedit ljude da ne śede po njih 5-6 (ili više), sem da kazniš baš njih i to žestoko. ista stvar važi i za nošenje maski. evo 4 mjeseca ljudi ne umiju (ili neće) da skapiraju da nošenje maske pomaže. i još se žale kako će je nosit’ na 40+ ali ne zapitaju se kako je medicinskim radnicima koji ih po vas dan moraju nosit sa sve onom zaštitnom opremom


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  24. The Following User Says Thank You to outline For This Useful Post:


  25. #8070
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Send me location
    Posts
    7,088
    Thanks Thanks Given 
    968
    Thanks Thanks Received 
    581
    Thanked in
    289 Posts

    Default

    Imamo po 40-50 dnevno jer nemamo kapaciteta da testiramo preko 400-500 ljudi dnevno. Vjerujem da bi taj broj bio mnogo veci da se testiraju vise ljudi na dnevnom nivou.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk


  26. #8071
    Join Date
    May 2013
    Location
    Budva
    Posts
    988
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Kao sto reče Tramp,manje testiranja pa manje i pozitivnih

    Послато са SM-A750FN помоћу Тапатока

  27. #8072
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Slucajevi rastu eksponencijalno... A sad izgleda ne vise... Ili nesto nam ne govore.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
    Quote Originally Posted by nexus4 View Post
    Imamo po 40-50 dnevno jer nemamo kapaciteta da testiramo preko 400-500 ljudi dnevno. Vjerujem da bi taj broj bio mnogo veci da se testiraju vise ljudi na dnevnom nivou.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Evo ti je odgovorio čovjek Mojsije.
    Kaže Lazović stiže im 800 uzoraka dnevno a oni mogu da testiraju 400.
    Ja sam se nedje nadao da je taj broj oko 600.
    Ali ako je 700-800 to je baš zabrinjavajuće.
    Znači da sad gledamo podatke od prije 4-5 dana a kroz 10-15 dana testovi ce kasniti 7-9 dana
    Pa kroz još 10 Dana 11-14 Dana


    Ako uzmeš da je prosjek zaraženi/testirani oko 10% .
    To znači da na 800 uzoraka koji su stigli danas juče i prekjuce imaš 240 zarazenih... Mi znamo za 120
    Last edited by Gandalf_White; 03-07-20 at 16:57.
    One Ring to Rule them all...

  28. The Following User Says Thank You to Gandalf_White For This Useful Post:


  29. #8073
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    14,014
    Thanks Thanks Given 
    5,022
    Thanks Thanks Received 
    2,429
    Thanked in
    1,308 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Evo ti je odgovorio čovjek Mojsije.
    Kaže Lazović stiže im 800 uzoraka dnevno a oni mogu da testiraju 400.
    Ja sam se nedje nadao da je taj broj oko 600.
    Ali ako je 700-800 to je baš zabrinjavajuće.
    Znači da sad gledamo podatke od prije 4-5 dana a kroz 10-15 dana testovi ce kasniti 7-9 dana
    Pa kroz još 10 Dana 11-14 Dana


    Ako uzmeš da je prosjek zaraženi/testirani oko 10% .
    To znači da na 800 uzoraka koji su stigli danas juče i prekjuce imaš 240 zarazenih... Mi znamo za 120
    A chim testovi kasne,stvar se komplikuje,nazalost.
    ...

  30. #8074
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,454
    Thanks Thanks Given 
    1,911
    Thanks Thanks Received 
    5,154
    Thanked in
    1,778 Posts

    Default

    Interesantno, niko ne pravi zalihe brašna i toalet papira, nemoj poslije da nisam rekao.
    Generalno svi ovo nešto opuštenije primamo nego što je bio slučaj prilikom prvog talasa, samo se nadam da nam se to ne obije o glavu.

  31. The Following User Says Thank You to remark For This Useful Post:


  32. #8075
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,425
    Thanks Thanks Given 
    2,988
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    interesantno, niko ne pravi zalihe brašna i toalet papira, nemoj poslije da nisam rekao.
    Generalno svi ovo nešto opuštenije primamo nego što je bio slučaj prilikom prvog talasa, samo se nadam da nam se to ne obije o glavu.
    Ја их морам обновит.

    Послато са sm-g950f помоћу Тапатока
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

Page 323 of 383 FirstFirst ... 223273313319320321322323324325326327333373 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. [COVID-19] S v i j e t
    By ASC in forum COVID-19
    Replies: 7867
    Last Post: 13-01-24, 21:35
  2. Prodajem Nargile Crna Gora, Nargila Crna Gora, Shisha Montenegro
    By nargile crna gora in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 23-09-15, 12:16
  3. Pa da se krene: CRNA GORA - Bugarska; CRNA GORA - Irska
    By ckamalama in forum Ostali sportovi
    Replies: 141
    Last Post: 07-09-08, 12:25

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •