Results 1 to 3 of 3

Thread: Karantinske bolesti da li smo spremni ?

  1. #1
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default Karantinske bolesti da li smo spremni ?

    Ovako ova epidemija koja je trenutno prisutno potakla me je na pitanje da li mi ovdje mozemo umjemo imamo da se borimo i izborimo sa karantinskim bolestima !
    1995 kada se pojavila epidemija u Zairu ( danasnji Kongo ) onako lud i zeljan adrenalina kumio sam i molio ministarstvo da me posalju .nazalost kao moze samo tim tj doktor i tehnicar a ja nisam imao dovoljnp ludog zeljnog hrabrog doktora . I tako odem kap volonter grlom u jagode . Naravno volonteri su uvjek dobro dosli samo sto to da sam tehnicar onako na rijec ne znaci nista . Medjutim manjak ljudi , virus koji ubija sve oref sobom lako me je doveo da su mi ubrzo dali prvo muskularns inekcije a potom infuzije i sve ostalo .
    E sad dolazimo do onog da li znamo mozemo imamo . Strasna logistika je potrsbna . Recimo ja sam dnevno mijenjal pet sest kopleta . Odjeca obuca , maska za lice i naocare koje bukvalno hermeticli prijenjaju za lice , preko toga kapuljaca sa orovidnom plastikom koja sluzi samo da neka izlucevina ne prsne u nepokrivene djelovo tijela . “Srecom” sve su uglavnom mtsavi bili sa dobrim venama kod rijetkih gdje se vene ne vide ( tu se plasira igla u venu po palpatornom osjecaju ) e sad zamislite trebate dati venski na dodir a nosite dvoje ili troje rukavica .
    Bio sam nesto oko tri mheseca i posle toga sam molio da se obuci jedan tim zlu ne trebalo a on ce obuciti vec ovdje . Naravno nista od togs , sve je to palo u zaborav do epidemije pticjeg grpia i strasno neodgovornog pistipka u Bgd u klinici za zarazne bolestp . Smjestili su dvoje potencijalno zarazenih u klinici koja ke u samom centru grada . Tek posle urgiranja javnosti prebaceni su van grada .
    Ako ste gledali film Variola Vera vidjeli ste kako bolnica ide u karantin ali tada da su htjeli mogli su i miliondki grad staviti u karantin . U danasnje vrijeme kas desetine hiljafa letova imats dnevno sve je mnogo teze .
    Da se sada nedaj Boze javi pat desetina bolesnih od koronovirisa oni bi zatvorili kbc jer njih recimo trideset bolrsnih sa koliko ljudi je bilo unkontaktu u zadnjih 14 dana svi oni moraju u karantim plus i neki blizi njima . To je vec ogromna brojka . Sad zamislite ovih trideset a to je recimo kompley jedno odjeljenje u kbc . Ono moraju bito potpuno odvojeni sa potpuno odvojenom dojagnostikom , intezivnom njegom operacionim blokom , kuhinjom , praonicom itd itd itd .
    A gdje su svi oni koji du bili sa nima u kontaktu jer i za nih sve to isto vazi .
    Ovo nije kritika naseg zdravstva jer nijedna drzava Balkana nema ni kadra ni opreme ni smjestaja za tako nesto .
    Ovog puta je bilo u Kinu za koju vidimo koliko se muci a imaju i uskustva i svega istalog pa je sve na ivici pucanja .
    Ovo pisem kao neki apel da se molimo da nam se to ne desi .
    Jedan sam od rijetkih stecnika ( ili nesrecnika ) iz Istocne Evrope koji je ima priliku da vidi i pomogne u lijecenju ebole ( Zairska ebola ima smrtnost od 85% koronoviri oko 2% ) i koji zna sto bi nam se desilo .
    Svako nek zamisli ( ne daj Boze ) da je on bolestan i sa koliko ljudi je bio u kontaktu za 14 dana ( kid ebole i tri nheseca ) i bice vam jasno kolika je mogucnost sirenja .
    I najgore je sto se u startu ne moze mnogo ucinjeti . Recimp dodje par njih , nemau simptome ni nista kao ona grupa turista koja je obilszils okolne zenlje . Oni se vrate kuci i neko se razboli a koliko je taj neko zarazil za te dvije nedelje na putovanju , vodici ugostitelji itd pa mozda koliko su oni zarszli pre nego su im se pijavili simptomi .
    Ps izvinjavam se zbog liseg kucanja jer slabo vidim i sa naocarima jbg bolesto samo oristizu .

  2. #2
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Uz dužno poštovanje, znam da si u zdravstvu i sigurno ti ne prija kad su kritikovani ovoliko koliko, nažalost, zaslužuju ali mi bi sad uložili da svijet spasimo i obezbijedimo i karantin i sve što treba...naravno na priču...nijesam još čula da neko saopšti, tipa, ozbiljna je situacija u svijetu, srećom u CG još nema naznaka da ima korona virusa i ostaje nam da se molimo da ga i ne bude jer mi nemamo uslove da se izborimo sa evetualnom epidemijom, pa molimo građane da se odgovorno ponašaju tako što..." pa lijepo daju neka uputstva ljudima, tipa "bolje spriječiti nego liječiti" pa ministarstvo ljudima maske nabavi, neka sredstva na bazi alkohola za dezinfekciju ruku pa da se insistira da svako ko osjeća bilo kakvu slabost ili ne da bože temperaturu obavezno posjeti izabranoga i to bez zakazivanja, da se eventualno nekim testom utvrdi da nema neke eventualne predznake virusa, pa ljudima strogo zabraniti da idu na posao bez obzira na privatne poslove (zakonom regulisati da nemaju prava privatni poslodavci da zakeraju) ako su slabi ili imaju temperaturu dok ne prođe opasnost.....ali ne, naše ministarstvo piše saopštenje kako su spremni da dočekaju korona virus i da se IZBORE sa njim, mada i sugerišu da će se teško desiti da on do nas uopšte dođe...zamisli panike da neki od radnika koji rade na auto putu a putuju doma donese odje taj virus? Samo zamišljam naše stručnjake!
    Izvinjavam ti se ponovo, pošt je i moja majka bila zdravstveni radnik, znam da uvijek ima onih koji su savjesni i koji se barem trude da pokušaju u datim uslovima najbolje što se može obave svoj posao, ali naše zdravstvo danas je na dnu i tavori dolje sa tendencijom da potone još dublje!

    Recimo, danas, moja komšinica, starija žena, je popla po terapiju, prije nedelju dana zakazani termin kod izabrane , sjela u čekaonicu i čekala skoro sat ipo da je prozovu ...i nakon sat ipo pošto je prošlo njeno vrijeme odavno, pita sestru o čemu se radi da je nije preskočila....aaaa ne, izabrana je na bolovanju a ova sto je mijenja ne preuzima njene zakazane nego samo hitne, tako da tek za nedelju može da dođe ponovo, ako se ova vrati sa bolovanja....ej, ljekovi se propisuju jednom mjesecno, vec nedelju čeka, što znaci da joj ljekovi sad, za dan ili dva nestaju....ovo je sitnica, ali služa im je organizovana za bruku! Svaka
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  3. #3
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Zvoncice sad sam penzionet i samo pacijent . U zdrsvstvu je bar devedeset posto casnih i radnih ljudi , onih necasnih ima malo ali se o njima pise i slicno , naxalost desetak posto ima neradnika . Poceo sam da radim ajd da kazem u tvrdo komunisticko vrijeme i do pre godinu dana , i nista se nije promjenill neradnika ima i bice . Problem he sto oni naprefuju imaju vece plate nagrade i slicno . Oni svoju energiju ne trose navrad nego na uluzivanje onim visim .

    Znate li koliko malo tteba za epidemiju . Evo jedan primjer .
    Simptomi svih do sada tih bolesti su slicni gripu .
    Dodje bolestan i zarazen recink korona virusom . Prvo ceka kod izabranog ujutro kontakt sa drugim pacijentima onda za doktorom pa sa sestrom pa sa laborantom i naravno sa farmaceutom . Vraca se kuci kontakt sa porodicom . Ne biva mu bolhe i popodnd opey kod drugog izabranog doktora opet kontak sa doktorom sestrama i ode u bolnicu .
    I da zamislimo da su u bolnici spremni inace imamo nove kontakte .
    Sad samk prebrojte ljudi sa kojima je bio samo taj jedan jedini samo tog jednog dana . Svi onu moraju u karantin .
    A najgore sto moze da se desi da se razbole zdravstveni radnici em sto oni imaju na poslu puno kontakata sa ljudima znaci sirenje zaraze em sto se gube oni kojj trebaju da vas lijece .
    Ovo je saf u Kini da je bilo gdje u Evropi ilk Americi vjerujte bilo bi mnogo gore .
    O recimo Indiji ili Africkim zemljama ne smijem ni pomisliti .
    A sto se nad tice ovog puts nema opasnosto ( bar se nadam jer ce Kinezi odraditi za svijet ) ali ko moze garantivati da nam se neki sledeci put nece desiti . A po Marfijevom zakonu desice se sigurni k zato moramo biti spremni sa kadrovima sa opremom sa smhestajem . Moramo imati logistiku ako se desi . A sve pocinje za jednim bolesnim i ako se nevreaguje kako treba imate nesto strasno za desetak dana

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 50
    Last Post: 29-11-11, 22:21
  2. Replies: 8
    Last Post: 03-11-11, 23:49
  3. Kad smo vec kod zajebanih bolesti...
    By Hombre in forum Sve i svašta
    Replies: 38
    Last Post: 05-12-04, 16:39
  4. ŠTA SMO TRAŽILI, TO SMO DOBILI
    By Rap Superstar in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 16-02-04, 11:20
  5. Zasto smo tu dje smo?
    By Nije bitno... in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 115
    Last Post: 12-02-04, 14:21

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •