Results 1 to 7 of 7

Thread: Koji 32 ili 27 monitor do ~700€?

  1. #1
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    16,208
    Thanks Thanks Given 
    200
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    20 Posts

    Default Koji 32 ili 27 monitor do ~700€?

    Došlo vrijeme da mijenjam svoj matori Samsung 2232BW, a slabo više pratim šta se pravi i šta izlazi. Elem, ono što bi mi trebalo je:

    - 27 ili 32 inča, nisam neki gejmer, već sam u četrdesetima, tako da je kvalitet slike prioritet u odnosu na refresh rate, ali ako može u tom cjenovnom rangu, podška za viši refresh rate i možda g-sync ne bi bila loša (trenutno imam nVidia 1050 Ti, ali uskoro ću da mijenjam kompletnu konfiguraciju, no svakako će biti nVidia kartica)

    - 1440p ili 4K, nisam pametan, možda 1440 za 27 i 4K za 32"?

    - podešavanje visine, rotiranje, nagib i ostalo vrlo poželjno, ovaj postojeći monitor nema apsolutno ništa od toga, a i kako će, 15 godina ima skoro


    Monitor prije svega planiram da koristim za rad na tekstu (prevodilac sam), pa je povremeno korisno imati 2 prozora sa tekstom jedan pored drugog. Razmišljao sam se da bi zbog toga bilo dobro imati ultrawide, ali kako sam malo čitao, mimo te prednosti, UW kreiraju više problema, nego prednosti i poenta im je da su za gejming prije svega.

    Vidim da se na Benchu preporučuje LG 27GL850 u toj klasi, da li se to odnosi prije svega na preporuke za gejming monitor ili je dobar kao all-rounder? Takođe, prije sam dobio neki cjenovnik, i Samsung 32" UH850 UHD 4k QLED Monitor se u teoriji uklapa u ono što tražim:
    i https://www.samsung.com/uk/monitors/led-uh850u/

    Pored monitora na komp držim nakačen LG OLED tv, tako da monitor neće biti korišten za gledanje filmova

    Svi predlozi su dobrodošli
    Uzgajivačnica miševa & Centar za uništavanje vozila Vesko Dakić https://youtu.be/W2Dxh_A9vyM

  2. #2
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Ne mogu ti predložiti konkretan model al ti mogu reći na šta da obratiš pažnju.

    Imaš tri tipa panela TN, VA i IPS. TN je najgori. Imaju ga stari monitori, između ostalog i taj tvoj Samsung. Moja preporuka je da izabereš VA ili IPS. Za VA kažu da je npr najbolji za gledanje filmova. Istraži na google malo razliku između VA i IPS panela. Takođe ne daje svaki IPS panel istu sliku. To dosta zavisi i od kvaliteta monitora. Ja imam jedan Dell IPS monitor i zadovoljan sam njime. Mislim da Dell pravi dobre IPS monitore.

    E sad visok refresh rate. Te monitore koriste gameri koji žele više fragova u conter strike-u jer je imaju brži odziv, igra djeluje fluidnije itd. Nemaju sve igre podršku za visok refresh rate tipa 144 Hz. Monitori sa takvim refresh rate-om imaju jednu manu - uglavnom koriste TN panele koji su gori od VA i IPS panela. Monitori sa višim refresh rate-om manje zamaraju oči zbog tog refresh rate-a. Za tebe bi bilo idealno ako bi mogao da nadješ neki monitor na 75 Hz (nije potrebno 144) sa VA ili IPS panelom. Ne znam da li se takvi mogu naći u CG. Najbolje bi bilo da ti lično pogledaš kakvu sliku daju novi monitori sa TN, VA i IPS panelom. Jedan moj prijatelj koristi monitor sa TN panelom i visokim refresh rateom i za igre i za posao i kaže da je prezadovoljan.

    G-sync: obično su monitori sa G-syncom skupi a taj g-sync je jedino dobar za igre. Ti monitori obično imaju visok Zbog toga mislim da g-sync tebi i nije neka bitna stavka. Nvidia kartice takođe od skoro podržavaju i neke (ne sve) monitore sa Freesync tehnologijom. Freesync monitori mogu biti jeftiniji od G-sync monitora koji su uglavnom skupi.

    Rezolucija: Većina monitora u cjenovnom rangu koji si naveo imaju podršku za 1440p ili veću rezoluciju. Mislim da je 1440p za 27" sasvim dovoljno. Što se tiče monitora sa većom dijagonalom (32") ili ultrawide monitora tu te ne mogu posavjetovati jer nemam iskustva sa njima. Meni trenutno ne treba ništa veće od 27". Imaj u vidu i da će ti za igranje u 4k biti potrebna neka jača grafička. Naravno uvijek možeš smanjiti rezoluciju u igri ukoliko nemaš jaku grafičku.

    Dakle da sumiram:
    Visok refresh rate = manji zamor za oči. Mana: TN panel.
    VA i IPS monitori = kvalitetnija slika. Mana: refresh rate je obično 60 Hz

    Kao što rekoh, najbolje da isprobaš sve ukoliko si u mogućnosti i vidiš šta tebi najviše odgovara. Srećno!

  3. #3
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    16,208
    Thanks Thanks Given 
    200
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    kolega Kaz, svaka čast na opširnom odgovoru ride:

    otprilike sam znao sve što si naveo, dakle taj teoretski dio oko panela, refresh rate-a i sl. Ne koriste svi high refresh rate monitori TN panel, posebno ne u klasi koju sam pomenuo, dakle 700e. Svakako nije esencijalna funkcija, ali ne bi mogla da škodi. Isto i za g-sync, odnosno freesync. Sve od toga (IPS, freesync) se može naći na pomenutom LG 27GL850, samo ne znam ima li ga kod nas i po kojoj cijeni (raspitaću se, u Mađarskoj je ispod 600e, ali znajući naše prilike, ovamo će biti 800+).

    Lijepo bi bilo da se kod nas monitori mogu isprobavati prije kupovine, ali mimo onog što stoji izloženo, nisam siguran da ijedna maloprodaja ima želje da raspakuje recimo 5 monitora i pusti mušteriju da svaki isprobava dok ne odabere onaj koji mu se dopadne Ako znaš neku maloprodaju da bi to dopustila, uputi me, ne šalim se i nisam ironičan, pošao bih do njih
    Uzgajivačnica miševa & Centar za uništavanje vozila Vesko Dakić https://youtu.be/W2Dxh_A9vyM

  4. #4
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    397
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Što se tiče DTP-a ili višečasovnog rada na obradi tekstova ovo je monitor za te rabote.
    https://www.datalink.me/BenQ-PD2700Q.
    Svakako pogledajte recenzije i testove.
    l.p.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    @verbalni_fajter

    Taj monitor što si naveo mi djeluje odlično samo ne znam da li se može naći kod nas. Za svaki slučaj pitaj forumasa sasa.mne da li ti ga može nabaviti i po kojoj cijeni.
    Znam ja da postoje monitori 144 Hz koji su IPS ili VA i koji koštaju u svijetu manje od sume koju si ti spreman da izdvojiš samo ne znam da li se mogu naći kod nas. A i ako mogu onda je pitanje koliko su skuplji od evropske ili američke cijene.

    Kad sam pominjao isprobavanje mislio sam da pogledaš ako neki tvoji prijatelji ili poznanici imaju monitore sa IPS ili VA panelima ali ti si koliko vidim upućen u materiju. Nažalost nije mi poznata nijedna maloprodajna radnja kod nas koja bi te pustila da isprobaš monitor prije kupovine.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    16,208
    Thanks Thanks Given 
    200
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Onino View Post
    Što se tiče DTP-a ili višečasovnog rada na obradi tekstova ovo je monitor za te rabote.
    https://www.datalink.me/BenQ-PD2700Q.
    Svakako pogledajte recenzije i testove.
    l.p.
    baciću pogled na recenzije, danke Cijenom ne premašuje budžet, OK
    Quote Originally Posted by Kaz View Post
    @verbalni_fajter

    Taj monitor što si naveo mi djeluje odlično samo ne znam da li se može naći kod nas. Za svaki slučaj pitaj forumasa sasa.mne da li ti ga može nabaviti i po kojoj cijeni.
    Znam ja da postoje monitori 144 Hz koji su IPS ili VA i koji koštaju u svijetu manje od sume koju si ti spreman da izdvojiš samo ne znam da li se mogu naći kod nas. A i ako mogu onda je pitanje koliko su skuplji od evropske ili američke cijene.

    Kad sam pominjao isprobavanje mislio sam da pogledaš ako neki tvoji prijatelji ili poznanici imaju monitore sa IPS ili VA panelima ali ti si koliko vidim upućen u materiju. Nažalost nije mi poznata nijedna maloprodajna radnja kod nas koja bi te pustila da isprobaš monitor prije kupovine.
    Saša ga nije imao u ponudi prije pola godine, kad mi je slao cjenovnik, generalno mislim da nije imao ništa od LG-evih modela iz te klase (IPS na 144Hz).
    Za maloprodaje kod nas, slabo ko je spreman slabo šta da ti da da probaš prije kupovine. Sjećam se kad sam kupovao Panasonic LG 50" plazmu poodavno, tražio da je probam, kaže ženska da dođem sjutra. Dolazim sjutra, ženska mi pokazuje Panasonic LCD TV od 42" i kaže "pa to je to, skoro isto". Brao, kraljice :mrgreen:

    Kad sam postojeći monitor trgovao u BG, nevoljno, ali me jesu pustili da ga probam, jer tad je bilo mnogo problema sa mrtvim pixelima, a garancija se nije priznavala ako ih je 4 ili manje mislim...
    Uzgajivačnica miševa & Centar za uništavanje vozila Vesko Dakić https://youtu.be/W2Dxh_A9vyM

  7. #7
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    16,208
    Thanks Thanks Given 
    200
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Na kraju sam uzeo LG 27GL850 Možda dan nakon zadnjeg posta u ovoj temi, jer sam morao brzo da djelam, u cijeloj CG je ostao samo taj jedan primjerak, a zbog epidemije korona virusa nema pošiljki nove robe u ove naše krajeve. Još je i cijena bila OK, ako se dobro sjećam, kod @sasa.mne 559 ili 569 eura

    I naravno, da se zahvalim pustom biznismenu "super ja", koji me još jednom samo iscimao na CM, dao nekakvu ponudu i onda prestao da se javlja na PM :-/


    reakcija na prvo paljenje mi je bila WTF, jer i u ondosu na moj stari Samsung BW 2232 sa TN panelom, da ne pominjem OLED TV, probijanje pozadinskog osvjetljenja pri butovanju je bilo ogromno, ali sam onda ušao malo u podešavanja, naravno monitor dođe namunjen na neki gaming picture mode i brightness na 100%, stavio sam sRGB mod i brightness na NULA (na starom monitoru sam držao na 15%), za kuckanje teksta i browsing mi to najviše prija, čak mi je za Word sa bijelom pozadinom i 0% uveče mnogo
    Uzgajivačnica miševa & Centar za uništavanje vozila Vesko Dakić https://youtu.be/W2Dxh_A9vyM

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Koji monitor TN ili IPS?
    By Gam3r48 in forum Hardware
    Replies: 8
    Last Post: 23-06-12, 20:15
  2. Kako da znam koji je procesor 32-bitni a koji 64-bitni ?
    By Captain Jack Sparrow in forum Hardware
    Replies: 9
    Last Post: 14-09-06, 21:34
  3. Replies: 0
    Last Post: 22-02-05, 17:03
  4. Koji je poslednji film koji ste odgledali ?
    By Anonymous in forum Film
    Replies: 5
    Last Post: 29-02-04, 11:58

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •