Page 227 of 315 FirstFirst ... 127177217223224225226227228229230231237277 ... LastLast
Results 5,651 to 5,675 of 7868

Thread: [COVID-19] S v i j e t

  1. #5651
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Novi momenti, novi obrat


    WHO nahvalio švedski pristup koronavirusu: To je model za budućnost

    index.hr


    SVJETSKA zdravstvena organizacija pohvalila je jučer švedski odgovor na epidemiju koronavirusa.

    Dr. Mike Ryan, izvršni direktor WHO-a, čvrsto je na presici branio pristup ove skandinavske zemlje, koja se našla na udaru kritika javnosti zbog blagih mjera koje je uvela.
    "Mislim da vani vlada percepcija da Švedska nije kontrolirala mjere i da je jednostavno dozvolila širenje bolesti", rekao je Ryan. "To ne može biti dalje od istine. Švedska je uvela vrlo jaku javnozdravstvenu politiku, fizičko distanciranje ljudi, brigu i zaštitu ljudi u bolnicama i drugim ustanovama", dodao je.


    "Model za budućnost"



    "Ono što je učinila drugačije jest da se oslanjala na svoj odnos prema građanima te na sposobnost i spremnost građana da provedu fizičko distanciranje i da se samoreguliraju, ako želite koristiti tu riječ", nastavio je Ryan.


    Opisao je švedski pristup koronavirusu kao "partnerstvo sa stanovništvom".


    "Ako želimo postići novu normalnost, Švedska će na mnogo načina predstavljati model za budućnost, ako se želimo vratiti životu bez karantena", rekao je u Ženevi.




    Prema posljednjim podacima, Švedska ima nešto više od 20.000 potvrđenih slučajeva koronavirusa i više od 2.400 smrtnih slučajeva.

    Kao što je poznato, Švedska se odlučila na puno slobodnije mjere, odnosno nije išla u uvođenje restriktivnih mjera kretanja, već je dozvolila rad kafićima, restoranima i sličnim djelatnostima koje ljudi i dalje ležerno posjećuju.
    Okupljanja više od 50 ljudi su zabranjena, poziva se na osobnu odgovornost, rad od kuće, u kafićima i restoranima se poziva da ljudi ne sjede jedni pored drugih, osnovne škole su otvorene, dok srednjoškolci i studenti uče od kuće.


    Kakve smo mi ovce

    The more things change, the more they stay the same.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to starwalker For This Useful Post:


  3. #5652
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    titograd
    Posts
    3,647
    Thanks Thanks Given 
    2,664
    Thanks Thanks Received 
    1,060
    Thanked in
    496 Posts

    Default

    Who pred gasenjem,koliko kontradiktornosti iz dana u dan

    Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
    Tebe mi je žao a za mene me duša boli

  4. #5653
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,953
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    nothing comes from violence and nothing ever could

  5. #5654
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Daj taj link?
    ...

  6. #5655
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Novi momenti, novi obrat


    WHO nahvalio švedski pristup koronavirusu: To je model za budućnost

    index.hr





    Kakve smo mi ovce

    WHO radi pod ko zna cijim instrukcijama.

    Svedska jeste kratkorocno zrtvovala nekoliko stotina zivota, ali je dugorocno spasila mnogo vise, kao i zivotni standard miliona.

    Donosioci odluka moraju da donose teske odluke, neke od njih se ticu zivota i smrti. U istoriji su i milioni zrtvovani, da bi vecina zivjela. Ali danas niko nema muuda da misli svojom glavom. Osim svedjani.

    Prvo su ih svi osudjivali. A sad ce svi da uce o tome sto au oni radili.

    WHO ugasiti.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  7. #5656
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    WHO radi pod ko zna cijim instrukcijama.

    Svedska jeste kratkorocno zrtvovala nekoliko stotina zivota, ali je dugorocno spasila mnogo vise, kao i zivotni standard miliona.

    Donosioci odluka moraju da donose teske odluke, neke od njih se ticu zivota i smrti. U istoriji su i milioni zrtvovani, da bi vecina zivjela. Ali danas niko nema muuda da misli svojom glavom. Osim svedjani.

    Prvo su ih svi osudjivali. A sad ce svi da uce o tome sto au oni radili.

    WHO ugasiti.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
    Kako bi se pricalo da umjesto sedam umrlih imamo trista umrlih ? Mislite da bi zbog toga sezone bilo ? Da bi vec bili puni gostiju ?
    Slaba naseljenost i ono najvaznije tamo niko ne zivi sa roditeljima a kamoli sa babon i djedom .
    Gledam i danas imaju preko sto dvadeset umrilih .
    Zasto ne uzmu Vijetnam kao primjer ? Ali oni nisu zapad jbg

  8. #5657
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brodomaketar View Post
    Kako bi se pricalo da umjesto sedam umrlih imamo trista umrlih ? Mislite da bi zbog toga sezone bilo ? Da bi vec bili puni gostiju ?
    Slaba naseljenost i ono najvaznije tamo niko ne zivi sa roditeljima a kamoli sa babon i djedom .
    Gledam i danas imaju preko sto dvadeset umrilih .
    Zasto ne uzmu Vijetnam kao primjer ? Ali oni nisu zapad jbg
    Nasa drzava, tj oni koji upravljaju njom svake godine ubija neposredno hiljade ljudi, zbog toga sto su baceni na prosjacki stap i razaraju ih bolesti poput stresa, depresije, kardiovaskularnih bolesti... Na hiljade ljudi umre vise nego sto bi trebalo.

    Tako da nasi donosioci odluka rade ove mjere, zato sto to svi rade naokolo, a ne zato sto ih je briga za tebe i mene. Kad bi njihov status bio ugrozen i tebe i mene bi pustili niz vodu odma, nemoj mislit da ne bi. Odma bi ovo sto svedjani rade uradili da im je u interesu.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  9. #5658
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brodomaketar View Post
    Kako bi se pricalo da umjesto sedam umrlih imamo trista umrlih ? Mislite da bi zbog toga sezone bilo ? Da bi vec bili puni gostiju ?
    Slaba naseljenost i ono najvaznije tamo niko ne zivi sa roditeljima a kamoli sa babon i djedom .
    Gledam i danas imaju preko sto dvadeset umrilih .
    Zasto ne uzmu Vijetnam kao primjer ? Ali oni nisu zapad jbg
    mi nismo Švedska i kod nas je mnogo lakše ispratiti slučajeve i preduzeti potrebne mjere, takođe mortalitet je kod nas znatno niži nego kod njih (da li je BCG ili nešto drugo nebitno)
    She is only here to annoy herself!

  10. #5659
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    mi nismo Švedska i kod nas je mnogo lakše ispratiti slučajeve i preduzeti potrebne mjere, takođe mortalitet je kod nas znatno niži nego kod njih (da li je BCG ili nešto drugo nebitno)
    Koliko nas zivi za roditeljima ? Eto ovim koji ee zalazu za svedski model neka zrtvuju svoje roditelje ili sebe ako su stariji da primjerom pokazu i nama ostalim . To je posteno zar ne ?

  11. #5660
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    885
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    135
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    WHO radi pod ko zna cijim instrukcijama.

    Svedska jeste kratkorocno zrtvovala nekoliko stotina zivota, ali je dugorocno spasila mnogo vise, kao i zivotni standard miliona.

    Donosioci odluka moraju da donose teske odluke, neke od njih se ticu zivota i smrti. U istoriji su i milioni zrtvovani, da bi vecina zivjela. Ali danas niko nema muuda da misli svojom glavom. Osim svedjani.

    Prvo su ih svi osudjivali. A sad ce svi da uce o tome sto au oni radili.

    WHO ugasiti.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
    WHO je u sustini privatna organizacija, sa privatnim finansiranjem, i privatnim interesima. WHO nikako ne moze biti iznad suverenosti odredjene zemlje i njenog ministarstva zdravlja, i zdravstvenih strucnjaka, u slucaju gdje postoji ozbiljna zemlja, i ozbiljni ljudi koji analiziraju sve pojave i na lokalnom, i na globalnom nivou. E sad sto u nekim zemljama nema strucnjaka ili su to prepaid strucnjaci koji guraju stetne ljekove (ili ljekove ko zna koje klase koji nemaju kvalitet/efikasnost), ili koji guraju obaveznu vakcinaciju, ni ne ispitivajuci sta je hemijski sastav tih vakcina (i kakve posljedice taj sastav moze da nosi), to je vec druga stvar. Da ima pameti (vecinske) u narodu itekako bi se znao red, i sta moze, sta ne moze, jer bi sam narod radio pametno, i odlucivao u interesu citavog drustva, a ne slusao gluposti od strane WHO i ko zna kojekakvih kvazi-naucnih, i kvazi-humanitarnih organizacija.
    Last edited by techlinkit; 30-04-20 at 21:43.

  12. #5661
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Mi ulazimo u fazu koju sad predlazete vas dvojica,NSX i Mojsije,samo se bojim sa nashim glavama kako cemo proc'.

    Ja se sad vrnuh iz prodavnice,usput sreo komshiju,radi u javnoj sluzbi,shto si kaze stavio masku i rukavice,ovaj virus je izmishljen...nema dalje shto.
    ...

  13. #5662
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,864
    Thanks Thanks Given 
    1,632
    Thanks Thanks Received 
    2,807
    Thanked in
    1,217 Posts

    Default

    otkrivena tajna WHO. FOTO + VIDEO.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    f6

  14. #5663
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brodomaketar View Post
    Koliko nas zivi za roditeljima ? Eto ovim koji ee zalazu za svedski model neka zrtvuju svoje roditelje ili sebe ako su stariji da primjerom pokazu i nama ostalim . To je posteno zar ne ?
    moze se sve to organizovati, ko je zabrinut za roditelje(a nema mjesta) posalje ih u karantin i to je to, imali smo nekoliko hiljada mjesta u karantinima umjeso zarazenih mogli smo tamo poslati starije osobe eto ja bih svoje poslao prvi mada pitanje je bi li oni htjeli
    She is only here to annoy herself!

  15. #5664
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    228
    Thanks Thanks Given 
    124
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    55 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brodomaketar View Post
    Koliko nas zivi za roditeljima ? Eto ovim koji ee zalazu za svedski model neka zrtvuju svoje roditelje ili sebe ako su stariji da primjerom pokazu i nama ostalim . To je posteno zar ne ?
    Švedski model, primjenjen na CG je 1300 zaraženih i oko 170 umrlih, umjesto sadašnje situacije. Previše zar ne? Plus, kod nas je infekcija ugašena a kod njih tek ide uzlaznom putanjom. Takođe, ne bih nikako uporedio naše i njihovo zdravstvo, i šta bi to impliciralo na krajnji broj umrlih kod nas...

  16. #5665
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    outcasted kako si to izračunao?!


    Quote Originally Posted by AL no1 View Post
    Mi ulazimo u fazu koju sad predlazete vas dvojica,NSX i Mojsije,samo se bojim sa nashim glavama kako cemo proc'.

    Ja se sad vrnuh iz prodavnice,usput sreo komshiju,radi u javnoj sluzbi,shto si kaze stavio masku i rukavice,ovaj virus je izmishljen...nema dalje shto.
    ljude koji se primicu na manje od metar (i to potpuno bespotrebno) bih samo kaznjavao i to 20e dovoljno(i one koji ne nose maske unutra), samo komunalna da pregleda kamere i da kaznjava na izlaz, hiljadu njih kaznis dok se prosiri prica i nece se vise 99% njih primicat i kad prodje korona
    Last edited by NSX; 30-04-20 at 21:49.
    She is only here to annoy herself!

  17. #5666
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    outcasted kako si to izračunao?!




    ljude koji se primicu na manje od metar (i to potpuno bespotrebno) bih samo kaznjavao i to 20e dovoljno(i one koji ne nose maske unutra), samo komunalna da pregleda kamere i da kaznjava na izlaz, hiljadu njih kaznis dok se prosiri prica i nece se vise 99% njih primicat i kad prodje korona
    Volio bih da može to kako si napisao,ali mislim da je teshko izvodljivo,no ajde da vidimo od pon. kako ce to ici,ovdje ni u prodavnicama radnice ne nose vishe,sve opushteno,donekle kapiram,mladi su pa im ne moze niko nishta,ali kad shibaju kazne onda bi bila druga pricha.
    ...

  18. #5667
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    228
    Thanks Thanks Given 
    124
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    55 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    outcasted kako si to izračunao?!
    Upoređivanjem dvije zemlje na 1 milion stanovnika (koji btw tome i služi)

    Sweden 2088 oboljelih/1mil, 256 umrlih/1mil
    Crna Gora 513 oboljelih/1mil, 11 umrlih/1mil

    Znači imamo oko 4 puta manje oboljelih i oko 23 puta manje umrlih.

    Onda pomnožiš 322 x 4 i 7 x 23 i to je to.
    Last edited by Outcasted; 30-04-20 at 23:36.

  19. #5668
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,244
    Thanks Thanks Given 
    419
    Thanks Thanks Received 
    2,569
    Thanked in
    1,252 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    WHO radi pod ko zna cijim instrukcijama
    Ne moraju cak ni da rade po necijim instrukcijama. Sasvim je dovoljno sto su izgubili najveceg donatora da bi pricali pricu koja tom donatoru odgovara u pateticnom pokusaju ulizivanja.

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Svedska jeste kratkorocno zrtvovala nekoliko stotina zivota, ali je dugorocno spasila mnogo vise, kao i zivotni standard miliona.
    Sad se pretvaramo da Italija i Spanija ne postoje.

    Svedski "model" funkcionise za Svedsku, ako se uopste moze reci da funkcionise.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  20. The Following User Says Thank You to VanjaTheMan For This Useful Post:


  21. #5669
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    228
    Thanks Thanks Given 
    124
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    55 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Ne moraju cak ni da rade po necijim instrukcijama. Sasvim je dovoljno sto su izgubili najveceg donatora da bi pricali pricu koja tom donatoru odgovara u pateticnom pokusaju ulizivanja.


    Sad se pretvaramo da Italija i Spanija ne postoje.

    Svedski "model" funkcionise za Svedsku, ako se uopste moze reci da funkcionise.
    Izgleda da svi zaboravljaju da je prije švedskog modela bio UK model imuniteta krda, a vidimo rezultate toga btw.

  22. #5670
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AL no1 View Post
    Volio bih da može to kako si napisao,ali mislim da je teshko izvodljivo,no ajde da vidimo od pon. kako ce to ici,ovdje ni u prodavnicama radnice ne nose vishe,sve opushteno,donekle kapiram,mladi su pa im ne moze niko nishta,ali kad shibaju kazne onda bi bila druga pricha.
    Svedska je uradila mjere shodno svojim potrebama i kapacitetima.

    Jedno rjesenje ne moze bit primjenjivo na 200 drzava svijeta. Svi u kucu kao misevi i da se nadamo da virus magicno ispari. Ne moze.

    Evo kazu i da ga suzbijemo do kraja ljeta, da ce se opet vratit na jesen. Pa ne mozemo u kucu do vakcine za 2 godine.

    Sa ovim virusom cemo zivjeti makar jos 18- 24 mjeseca, ako ne i duze. Nema sakrivanja i povlacenja, nismo misevi.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  23. #5671
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Outcasted View Post
    Upoređivanjem dvije zemlje na 1 milion stanovnika (koji btw tome i služi)

    Sweden 2088 oboljelih/1mil, 256 umrlih/1mil
    Crna Gora 513 oboljelih/1mil, 11 umrlih/1mil

    Znači imamo oko 4 puta manje oboljelih i oko 23 puta manje umrlih.

    Onda pomnožiš 322 x 4 i 7 x 23 i to je to.
    pa ne može se to tako brojat znači kad bi imali 4 puta više zaraženih imali bi 25 puta više umrlih, ne ide to tako

    mi nemamo precizne podatke ni za nas a ne za njih, kod nas je vjerovatno(bilo) 3 puta zaraženih kod njih možda i 30 puta jer oni ne testiraju detaljno kao mi

    druga stvar, u CG mjesečno umre blizu hiljadu ljudi, kad bi svi bili zaraženi i kad bi mjesečno umrlo hiljadu ljudi njih bi sve pisali kao da su umrli od korone, ista priča i za Švedsku
    She is only here to annoy herself!

  24. #5672
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Procitah juce da je u SAD vise umrlo od korone nego sto je poginulo u ratu u Vijetnamu.

    Provjerih:
    za desetak godina rata u Vijetnamu je poginulo 58.318 Amerikanaca
    za 2-3 mjeseca od korone je umrlo 63.801 Amerikanaca (do kraja maja ce se ovaj broj vjerovatno popeti na 100.000 - svaki dan umire preko 2.000 ljudi)

    OK, zrtve u ratu nijesu isto sto zrtve gripa.

    Pa da vidimo zrtve gripa: za sezonu 2018/2019 podatak je da je u SAD umrlo 34.157 ljudi.

    Znam da ima ljudi koji potcjenjuju koronu i smatraju da se pretjeruje s procjenama rizika. Brojke ih demantuju. A oni mogu da misle sto god hoce.

  25. The Following 2 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  26. #5673
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    MNE
    Posts
    22,562
    Thanks Thanks Given 
    2,339
    Thanks Thanks Received 
    4,428
    Thanked in
    2,560 Posts

    Default

    Sve to stoji.





  27. #5674
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    pa ne može se to tako brojat znači kad bi imali 4 puta više zaraženih imali bi 25 puta više umrlih, ne ide to tako

    mi nemamo precizne podatke ni za nas a ne za njih, kod nas je vjerovatno(bilo) 3 puta zaraženih kod njih možda i 30 puta jer oni ne testiraju detaljno kao mi

    druga stvar, u CG mjesečno umre blizu hiljadu ljudi, kad bi svi bili zaraženi i kad bi mjesečno umrlo hiljadu ljudi njih bi sve pisali kao da su umrli od korone, ista priča i za Švedsku
    Odakle ti ovaj podatak za hiljadu ljudi mjesečno, nešto mi se čini mnogo.

    Edit. Nađoh za 2018, umrlih 6504.
    Last edited by remark; 01-05-20 at 03:17.

  28. #5675
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,332
    Thanks Thanks Given 
    512
    Thanks Thanks Received 
    543
    Thanked in
    364 Posts

    Default

    Sviđa mi se ovaj švedski način borbe protiv ovog virusa, naravno iz ove perspektive u kojoj se nalazimo.
    Last edited by Markys; 01-05-20 at 06:40.
    "Što bi, ne bi" - Felix Brych, 05.03.2019.

Page 227 of 315 FirstFirst ... 127177217223224225226227228229230231237277 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Teorije i drugačiji pogledi na COVID-19
    By Jacques in forum COVID-19
    Replies: 1048
    Last Post: 02-10-22, 15:24
  2. Replies: 449
    Last Post: 28-07-21, 20:49
  3. Psihološki aspekti i posljedice COVID-19
    By starwalker in forum COVID-19
    Replies: 160
    Last Post: 18-02-21, 19:27
  4. [UPDATE] Crna Gora COVID-19
    By goozica in forum COVID-19
    Replies: 9559
    Last Post: 25-07-20, 15:52

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •