Page 302 of 315 FirstFirst ... 202252292298299300301302303304305306312 ... LastLast
Results 7,526 to 7,550 of 7868

Thread: [COVID-19] S v i j e t

  1. #7526
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    1,808
    Thanks Thanks Given 
    85
    Thanks Thanks Received 
    51
    Thanked in
    37 Posts

    Default

    Po ovome https://covid19ireland-geohive.hub.a...s-icu--testing, na današnji dan u Irskoj se nalazi 497 covid pacijenata u bolnicama. S populacijom od 4,995 miliona, dolazimo do toga da na milion stanovnika imaju 99,5 covid pacijenata u bolnicama.
    Na današnji dan https://www.ijzcg.me/ u Crnoj Gori imamo 348 covid pacijenata u bolnicama. S populacijom od 621 hiljade stanovnika, dolazimo do toga da na milion stanovnika imamo 560 covid pacijenata u bolnicama. Mi od sredine avgusta maltene stalno imamo preko 300 pacijenata u bolnicama.
    U poređenju s Irskom, imamo na današnji dan 5,5 puta više pacijenata u bolnicama. Ili da smo ko Irska, danas bi imali 348/5,5=63 pacijenta u čitavoj Crnoj Gori. U Kliničkom centru, umjesto što imamo 120 paccijenata, zamislimo da imamo 20ak pacijenata..
    A umrlih, gledano prema broju stanovnika, imaju 3 puta manje (mi 3297 na milion, oni 1027 na milion). Zamislimo da je kod nas umjesto 2000 preminulih ta brojka tri puta manja..
    Ne bih rekao da je Irska u lošoj situaciji.

    Francuska, Irska, Portugal, Danska, Norveška, Irska, Island... sve te zemlje su od početka ljeta imale mali broj covid pacijenata u bolnicama: jedino je Španija jedno vrijeme imala iznad 200 pacijenata na milion, sve ostale zemlje su od početka ljeta imale ispod 100 na milion.. Italija, Norveška Španija, Portugal, Island od početka sepembra imaju manje od 50 covid pacijenata na milion stanovnika.. Dakle, imale su maltene 10 puta manje hospitalizovanih od Crne Gore.
    Opet navodim na zamišljanje, šta da smo ovaj prethodni period imali po 30ak pacijenata u čitavoj Crnoj Gori..

    Podaci o broju pacijenata koji su smješteni u bolnici su dobar pokazatelj tereta koji bolest, u ovom slučaju covid, predstavlja po zdravstveni sistem. Naravno, nije skroz nebitan i broj slučajeva ali opet taj pokazatelj nije lako uporediv među zemljama jer različite zemlje mogu u različitom obimu da testiraju. Ipak, svaka zemlja mora da vodi računa o covid pacijentima zbog njihovog posebnog smještaja u covid odjeljenja, jer se ne može covid pacijent smjestiti recimo usred sobe pune pacijenata koji boluju od nečeg drugog tako da je taj pokazatelj pouzdan.

    Elem, kad smo napravili ova gore poređenja, šta je to recimo po čemu se npr ove zemlje razlikuju od Crne Gore (i npr Rumunije)?

    Ili recimo, sem toga što je kod njih procenat vakcinisanih MNOGO veći nego kod nas, postoji li još šta da može objasniti ovakve drastične razlike?

  2. #7527
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,269 Posts

    Default

    postoji, briga za svoje zdravlje...dostinu ođe boli uvo jednostavno, pogotovo starijih
    She is only here to annoy herself!

  3. #7528
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,324
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DzekOfAllTrades View Post
    postoji li još šta da može objasniti ovakve drastične razlike?
    Uporedi vecinu zemalja koje si naveo sa CG u periodu kada nije bilo vakcina i dobiti ces odgovor, ili pak pitaj bilo koga ko je prelezao COVID19 sa tezim simpotima u najgorem periodu za CG (kraj 2020. - pocetak 2021.).

  4. #7529
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    1,276
    Thanks Thanks Given 
    740
    Thanks Thanks Received 
    875
    Thanked in
    456 Posts

    Default

    Da li mi i dalje nastavljamo da uporedjujemo kapacitete, spremnost, organizacioni nivo, kvalitet usluge, znanja i svega sto ima veze sistema javnog zdravlja Crne Gore i npr. Norveske, Danske, Islanda, Irske i slicnih?
    Kod njih bi vjerovatno primarni nivo adekvatnom i pravovremenom njegom rijesio znacajno veci broj bolesnih brije nego li stigne do bolnice. Ili se to meni samo cini pa je i kod njih isti nivo kao npr. u kovid objektu na Starom aerodromu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. The Following User Says Thank You to Shaneman For This Useful Post:


  6. #7530
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,324
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shaneman View Post
    Da li mi i dalje nastavljamo da uporedjujemo kapacitete, spremnost, organizacioni nivo, kvalitet usluge, znanja i svega sto ima veze sistema javnog zdravlja Crne Gore i npr. Norveske, Danske, Islanda, Irske i slicnih?
    Kod njih bi vjerovatno primarni nivo adekvatnom i pravovremenom njegom rijesio znacajno veci broj bolesnih brije nego li stigne do bolnice.
    Ocigledno neki vole da nas uporedjuju sa tim zemljama 24/7 i vjeruju kako 100% vakcinisanost napravila kod nas situaciju da smo na istom nivou kao i te zemlje... Yep, kako da ne.

  7. #7531
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    1,276
    Thanks Thanks Given 
    740
    Thanks Thanks Received 
    875
    Thanked in
    456 Posts

    Default

    Kako ne.
    Posmatraj to ovako, pod pretpostavkom kako funkcionisu oba sistema, kome bi po slobodnoj procjeni dao vise sanse za prezivljavanje: nevakcinisanom norvezaninu koji je zaglavio u bolnici u Oslu ili vakcinisanom crnogorcu/srbinu/.../strancu koji je zaglavio u KCCG?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #7532
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,494
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shaneman View Post
    Da li mi i dalje nastavljamo da uporedjujemo kapacitete, spremnost, organizacioni nivo, kvalitet usluge, znanja i svega sto ima veze sistema javnog zdravlja Crne Gore i npr. Norveske, Danske, Islanda, Irske i slicnih?
    Kod njih bi vjerovatno primarni nivo adekvatnom i pravovremenom njegom rijesio znacajno veci broj bolesnih brije nego li stigne do bolnice. Ili se to meni samo cini pa je i kod njih isti nivo kao npr. u kovid objektu na Starom aerodromu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Zbog čega onda brojke nijesu bile ovako drastično različite i prije vakcine...?

    Zašto izostavljaš Portugal, koji je među siromašnijim EU zemljama...?

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  9. The Following User Says Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


  10. #7533
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,494
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    Ocigledno neki vole da nas uporedjuju sa tim zemljama 24/7 i vjeruju kako 100% vakcinisanost napravila kod nas situaciju da smo na istom nivou kao i te zemlje... Yep, kako da ne.
    Vjerovatno ne bi bili na istom nivou, ali bi bili u nekoliko puta boljoj situaciji nego sad...

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  11. The Following User Says Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


  12. #7534
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,620
    Thanks Thanks Given 
    10,574
    Thanks Thanks Received 
    5,018
    Thanked in
    2,338 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    Ocigledno neki vole da nas uporedjuju sa tim zemljama 24/7 i vjeruju kako 100% vakcinisanost napravila kod nas situaciju da smo na istom nivou kao i te zemlje... Yep, kako da ne.
    Ahaaa,sad kapiram.Ljudi se kod nas nisu vakcinisali znajući da nam zdravstveni sistem nije na istom nivou kao u Irskoj,Norveškoj... A ja mislio da se kod nas 90% nevakcinisanih nije vakcinisalo jer su čuli od drugove komšinice kojoj je tetka doktor jer joj fali još 3 ispita da završi Višu medicinsku u Berane,da vakcina steriliše,čipuje,GPS-uje...
    Kako sam ja živio u zabludi.

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Last edited by joni; 26-10-21 at 06:54.

  13. The Following User Says Thank You to joni For This Useful Post:


  14. #7535
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    1,276
    Thanks Thanks Given 
    740
    Thanks Thanks Received 
    875
    Thanked in
    456 Posts

    Default

    Nije, zamjenuju se teze, odgovor je bio replika na pitanje kolege koji je uporedjivao broj hospitalizovanih u CG i u Irskoj, a pomenuo je jos i Norvesku i te razvijene zemlje Evrope, a pitanje je bilo u cemu se ove zemlje razlikuju od nase odnosno Rumunije osim toga sto je kod njih broj vakcinisanih mnogo veci.
    Meni se cini da na brojku hospitalizovanih uticu i navedeni elementi zdravstvenog sistema jedne drzave, i vi mozete da se ne slazete sa time. Ali nemojmo o tim neozbilljnim pricama tipa cipovanja, Gejtsa i slicno.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #7536
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    1,276
    Thanks Thanks Given 
    740
    Thanks Thanks Received 
    875
    Thanked in
    456 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Zbog čega onda brojke nijesu bile ovako drastično različite i prije vakcine...?

    Zašto izostavljaš Portugal, koji je među siromašnijim EU zemljama...?

    Sent using Tapatalk
    Ne znam zaista osim da pretpostavljam.
    Mozda uticaja nekog imaju i drugaciju sliku imamo i zbog mentaliteta, drustvenih dogadjaja, vjerskih obreda, uticaja propusnosti granica na oporavak ekonomije.
    Znas kako kazu, nigdje na svijetu nema takve ljubavi i prisnosti kao kod nas, to je gore sve hladan narod i niko ne obraca paznju ni na koga.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #7537
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,324
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Zašto izostavljaš Portugal, koji je među siromašnijim EU zemljama...?
    Koliko je Portugal siromasan ili ne nema potrebe diskutovati al' "njegovo siromastvo" nema nikakve veze sa losijim zdravstvenim sistemom, naprotiv, imaju bolji zdravstveni sistem nego veliki broj drugih EU zemalja koje su daleko bogatije.

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Vjerovatno ne bi bili na istom nivou, ali bi bili u nekoliko puta boljoj situaciji nego sad...
    U niti jednom trenutku to nisam osporio, velika je sansa da bi bilo poprilicno bolje ali niti priblizno koliko pojedini ovdje zele da predstave. Sve mi se cini da ljudi i dalje zive u zabludi kako bi nam sve bilo sjajno i bajno da imamo 100% vakcinisanih.



    Quote Originally Posted by joni View Post
    Ahaaa,sad kapiram.Ljudi se kod nas nisu vakcinisali znajući da nam zdravstveni sistem nije na istom nivou kao u Irskoj,Norveškoj... A ja mislio da se kod nas 90% nevakcinisanih nije vakcinisalo jer su čuli od drugove komšinice kojoj je tetka doktor jer joj fali još 3 ispita da završi Višu medicinsku u Berane,da vakcina steriliše,čipuje,GPS-uje...
    Kako sam ja živio u zabludi.
    Ako ne mozes da diskutujes normalno nemoj ni pokusavati da izvrces ono sto je receno. Ne znam gdje je pomenuto ista od toga sto si naveo i ko je uopste pomenuo cipovanje, sterilisanje i slicno.

    Opet se vracamo na pricu o tri kosa, gdje se ljudi koji imaju bila sta protiv obavezne imunizacije protiv COVID19 (molio bih da ne krecemo u pricu da nije obavezna) stavljaju u tabor "ravnozemljasa".

  17. #7538
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,620
    Thanks Thanks Given 
    10,574
    Thanks Thanks Received 
    5,018
    Thanked in
    2,338 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    Ako ne mozes da diskutujes normalno nemoj ni pokusavati da izvrces ono sto je receno. Ne znam gdje je pomenuto ista od toga sto si naveo i ko je uopste pomenuo cipovanje, sterilisanje i slicno.
    .
    Kao prvo,ja sam spomenuo čipovanje,sterilisanje i slično.Tako da ne izvrćem ništa što si ti pomenuo,a pomenuo si,parafraziram:
    Ne možemo upoređivati podatke o broju hospitalizovanih sa EU zemljama jer nam primarna zaštita nije na njihovom nivou,odnosno da kod nas isti stepen vakcinacije ne bi dao rezultate koje oni imaju.
    Pošto znaš da kod nas vakcinacija ne bi dala takve rezultate,trebao si reći i kolika bi ta razlika bila.Ne moraš u procentima,ali reci bili kod nas ta vakcinacija spasila 2 života.Ne moraš više ulaziti u proračune,samo reci da li bi ili ne bi i onda se okreni oko sebe i tome broju 2 pridruži imena i prezimena nekog koga si znao.
    Kad se sjetiš tih ljudi,onda završi razmišljanje sa tvojim:"Yep,kako da ne"

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  18. #7539
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,324
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by joni View Post
    Kao prvo,ja sam spomenuo čipovanje,sterilisanje i slično.Tako da ne izvrćem ništa što si ti pomenuo,a pomenuo si,parafraziram:
    Ne možemo upoređivati podatke o broju hospitalizovanih sa EU zemljama jer nam primarna zaštita nije na njihovom nivou,odnosno da kod nas isti stepen vakcinacije ne bi dao rezultate koje oni imaju.
    Pošto znaš da kod nas vakcinacija ne bi dala takve rezultate,trebao si reći i kolika bi ta razlika bila.Ne moraš u procentima,ali reci bili kod nas ta vakcinacija spasila 2 života.Ne moraš više ulaziti u proračune,samo reci da li bi ili ne bi i onda se okreni oko sebe i tome broju 2 pridruži imena i prezimena nekog koga si znao.
    Kad se sjetiš tih ljudi,onda završi razmišljanje sa tvojim:"Yep,kako da ne"

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Sto bi pojedini kolege forumasi rekli, ne budi lijen pa pogledaj sam. Vecina zemalja ima oficijalne podatke, uporedi YoY periode bilo koje od navedenih zemalja sa CG u periodu kada prakticno nije bilo vakcinisanih i javi mi sta ces naci.
    Iznenadit ces se sta ces pronaci.

    Ili pak pretrazi neke od mojih postova unazad par mjeseci, mozda se isto tako iznenadis te naucis ponesto interesantno a ujedno i shvatis da apsolutno nisam protiv COVID19 vakcinacije ali jesam protiv obavezne, neplanske, te protiv vakcinacije po bilo koju cijenu pa cak i u situacijama kada apsolutno nije potrebna te rizici daleko prelazilaze benefite (citaj: djeca).

    ---

    Samo nemoj molim te da igras na kartu morala i etike, jer u ovoj prici nema niti jednog, niti drugog a ljetos smo vidjeli koliko su ljudski zivoti vazni mnogim "bucnim forumasima" kao i nadleznim ogranima.
    Uostalom ne znam cemu takva igra, zar ne zakljucismo vise da se ljudi ne vakcinisu (COVID19)da bi spasili druge, vec da bi spasili zdravstveni sistem?
    Last edited by beatnological; 26-10-21 at 12:46.

  19. #7540
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    1,808
    Thanks Thanks Given 
    85
    Thanks Thanks Received 
    51
    Thanked in
    37 Posts

    Default

    Niko ne spori da je zdravstveni sistem balkanskih zemalja znatno gori nego što je recimo u Skandinaviji i ostalim zemljama Zapadne Evrope.
    No to ne znači da je to razlog zašto te iste zemlje imaju nekoliko puta manje covid pacijenata u bolnicama u poređenju s nama.
    Pacijenti se u većini zemalja manje-više slično liječe. Ako je blaga klinička slika, pacijent će uglavnom biti kući i piti paracetamol, tečnost i slično. Ako je malo teža, dobiće možda antibiotik uz vitaminsku suplementaciju itd. Ali će pacijenti u većini zemalja da završe u bolnici onda kad im treba kiseonik ili imaju teže forme bolesti s drugim komplikacijama što sve zahtijeva bolnički tretman.

    Dakle, šta je to što u tim zemljama Evrope sprečava da veliki broj ljudi ima tako tešku kliničku sliku koja iziskuje da oni budu primljeni u bolnicu? Šta to štiti pacijente? Šta je dovelo do toga da Portugal ovog ljeta ima, gledano u poređenju s nama, 5 puta manji broj covid pacijenata u bolnicama? Ako mi dva-tri mjeseca imamo na nivou države oko 350 pacijenata, oni taj isti period imaju, proporcionalno gledano u odnosu na naš broj stanovnika, ne više od 50? Da li je u Portugaliji zdravstveni sistem nivoa Mejo klinike? Kako su uspjeli da nemaju ogroman broj ljudi kojima je potrebno bolničko liječenje?

    Plus što ako posmatramo balkanske zemlje, baš zato što je zdarvstveni sistem takav kakav jeste ja se usuđujem reći da je kod nas stanje čak i gore nego što izgleda. Zašto to kažem? Upravo zbog slabihh i bolničkih i ljudskih kapaciteta, ubijeđen sam da postoji znatan broj osoba čije zdravstveno stanje možda diktira da oni budu primljeni na bolničko liječenje a da ne može da ostvari tu zdravstvenu potrebu jer nema mjesta u bolnici. Vidimo po primjeru Rumunije, pacijenti čekaju da se oslobodi mjesto u bolnici ili jedinici intenzivne njege pa da budu primljeni. U prevodu, osoba će u Portugaliji (da ne spominjem ostale zemlje) lakše da dobije bolnički tretman nego što će kod nas iako imaju iste simptome. Lakše će dobiti jer tamo ima iviše postelja u bolnicama i više ljekara i više sestara i više svega. Tako da je prava situacija čak i gora kad se poredimo s njima iako su i one gore brojke dovoljno loše.

  20. The Following User Says Thank You to DzekOfAllTrades For This Useful Post:


  21. #7541
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    1,276
    Thanks Thanks Given 
    740
    Thanks Thanks Received 
    875
    Thanked in
    456 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shaneman View Post
    Kako ne.
    Posmatraj to ovako, pod pretpostavkom kako funkcionisu oba sistema, kome bi po slobodnoj procjeni dao vise sanse za prezivljavanje: nevakcinisanom norvezaninu koji je zaglavio u bolnici u Oslu ili vakcinisanom crnogorcu/srbinu/.../strancu koji je zaglavio u KCCG?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Hajde, kome vise vjerujete u ovoj pretpostavljenoj situaciji? Sta ce vas prije spasiti?
    Ili to nema veze, svejedno, mozda je i tamo isto kao kod nas, trenutno stanje u jedinom objektu covid na Starom aerodromu:




    Sent from my iPhone using Tapatalk

  22. #7542
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,620
    Thanks Thanks Given 
    10,574
    Thanks Thanks Received 
    5,018
    Thanked in
    2,338 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shaneman View Post
    Hajde, kome vise vjerujete u ovoj pretpostavljenoj situaciji? Sta ce vas prije spasiti?
    Ili to nema veze, svejedno, mozda je i tamo isto kao kod nas, trenutno stanje u jedinom objektu covid na Starom aerodromu:




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Da dodam,a ti to shvati kao oponiranje tvom postu,da smo u Moj Lab čekali od 12-15,30h na pregled pulmologa.Istina,imali smo muziku u čekaonici.Platili im 115€(pregled+skener) i nikom,pa i nama nije palo na pamet da se istresamo na sestre i doktore.Nisam slikao tu situaciju ali je razlika u odnosu na tvoju sliku samo u tome da nas je 5-oro sjedjelo u čekaonici a ostali su visili ispred gorepomenute poliklinike.

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  23. #7543
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    1,808
    Thanks Thanks Given 
    85
    Thanks Thanks Received 
    51
    Thanked in
    37 Posts

    Default

    Ponavljam, nisam znao da u Portugaliji vlada blagostanje.

    Istina, dobro organizovan sistem domova zdravlja tj primarne zdravstvene zaštite jeste kičma zdravstvenog sistema.
    Ipak, najprije treba učiniti da ljudima ni ne treba dom zdravlja a kamoli bolnica. Cilj je sprečavanje a ne samo uspješno liječenje. Ako imate metodu koja može da dovede do toga da 50 posto ljudi i ne dođe do toga da mora do covid ambulante a 90 posto ljudi ne dođe do toga da mora u bolnicu, hoćete li je primijeniti? Ili ćete se samo osloniti na liječenje? Šta je problem u preventivnom pristupu?

    https://www.digi24.ro/stiri/peste-20...identa-1713811

    Kaže tekst da je danas u Rumuniji više od 20 000 ljudi u bolnici a bogzna koliki broj čeka da bude primljen ali nema mjesta.
    Da Rumunija ima broj stanovnika kao Crna Gora, na današnji dan bi ta zemlja imala 644 covid pacijenta u bolnicama.
    Da Portugalija ima broj stanovnika kao Crna Gora, na današnji dan bi ta zemlja imala 18 covid pacijenata u bolnicama.
    Crna Gora danas ima 330 covid pacijenata u bolnicama.


    Ili ako hoćete broj novih slučajeva (iako smo napomenuli da taj pokazatelj nije najpouzdaniji jer ne testiraju sve zemlje isto), pri čemu su takođe podaci od juče:
    Da Rumunija ima broj stanovnika kao Crna Gora, juče bi u njoj bilo registrovano oko 540 novih slučajeva.
    Da Portugalija ima broj stanovnika kao Crna Gora, juče bi u njoj bilo registrovano oko 19 novih slučajeva.
    Juče je u Crnoj Gori registrovano 370 novih slučajeva.
    Kako je Portugalija uspjela da ima ovako niske brojke? Kakve veze taj mali broj novoobooljelih s domovima zdravlja? Domovi zdravlja su da liječe ali ne mogu da spriječe bolest.



    Ponavljam:
    Ako imate metodu koja može da dovede do toga da 50 posto ljudi i ne dođe do toga da mora do covid ambulante a 90 posto ljudi ne dođe do toga da mora u bolnicu, hoćete li je primijeniti? Ili ćete se samo osloniti na liječenje? Šta je problem u preventivnom pristupu?

    Da ste neko ko donosi odluke u državi, da li bi se samo bavili posledicama ili bi djelovali na uzrok? Da li bi vam fokus bio na liječenju ili na sprečavanju? Da li bi voljeli da su vam covid ambulante super-funkcionalne i dobro organizovane i da imate dovoljno mjesta u bolnicama i dovoljno anesteziologa i svih drugih specijalnosti ili bi radije da ne morate da dođete u situaciju da morate da ih stavite u službu?

  24. #7544
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,620
    Thanks Thanks Given 
    10,574
    Thanks Thanks Received 
    5,018
    Thanked in
    2,338 Posts

    Default

    @beatnological je u pravu kad kaže da nije protiv vakcinacije nego protiv načina organizovanja iste.
    Moj predlog bi bio da se postavi cijena vakcine koja se prima na otprilike 140€,ista organizuje u nekom objektu tipa Multicom mega store-a a onda staviš vikend akciju na vakcine sa popustom na 70% za prvih 1000 građana ili do isteka zaliha!
    Onda bi bilo:
    Last edited by joni; 26-10-21 at 15:09.

  25. The Following 2 Users Say Thank You to joni For This Useful Post:


  26. #7545
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    1,276
    Thanks Thanks Given 
    740
    Thanks Thanks Received 
    875
    Thanked in
    456 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by joni View Post
    Da dodam,a ti to shvati kao oponiranje tvom postu,da smo u Moj Lab čekali od 12-15,30h na pregled pulmologa.Istina,imali smo muziku u čekaonici.Platili im 115€(pregled+skener) i nikom,pa i nama nije palo na pamet da se istresamo na sestre i doktore.Nisam slikao tu situaciju ali je razlika u odnosu na tvoju sliku samo u tome da nas je 5-oro sjedjelo u čekaonici a ostali su visili ispred gorepomenute poliklinike.

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Nisam razumio kao oponiranje niti sam aludirao na neku posebnu razliku u odnosu na privatne ustanove.
    Ja zaista ne znam da li i u toj Norveskoj ili kojoj drugoj zemlji zakazu pregled za dva ili tri dana pd trenutka zakazivanja osim ukoliko nemas ozbiljnije simptome (ne znam razliku u gradaciji jacine simptoma).
    Inace, dok se ceka narod prica o svemu, od pet starijih gospodja sto su cekale cetiri uredno vakcinisane (sto je pohvalno naravno zbog rizika) ali isto to izgleda ne umanjuje potrebu pregleda na tom primarnom nivou, mozda na tercijarnom da. Tako da, ima tu dosta varijabila koje uticu na konacan status odgovora zajednice na kovid epidemiju


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  27. #7546
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    1,276
    Thanks Thanks Given 
    740
    Thanks Thanks Received 
    875
    Thanked in
    456 Posts

    Default

    Zaboravih, iskreno me zanima odgovor, iskren naravno, kojem dajes vece sanse od nasa dva zamisljena pacijenta u ovoj pretpostavljenoj situaciji?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  28. #7547
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    1,808
    Thanks Thanks Given 
    85
    Thanks Thanks Received 
    51
    Thanked in
    37 Posts

    Default

    Sjećamo se da su Danska, Norveška, Švedska ima mjesec dana ukinule sve covid restrikcije.

    https://www.euronews.com/2021/09/10/...h-restrictions
    https://www.abc.net.au/news/2021-09-...ions/100492390
    https://www.aa.com.tr/en/europe/swed...ctions/2378287



    Da vidimo situaciju kod njih i kod nas:




    Dakle, nekoliko puta više novih slučajeva bilježi Crna Gora u odnosu na njih.







    Desetak puta više smrtnih ishoda kod nas nego kod njih, što je tek katastrofa.









    Vidimo da u tim zemljama broj covid pacijenata u bolnicama je ispod 25 na milion stanovnika. Kod nas danas imamo 330 pacijenta u bolnicama, dakle na milion stanovnika imamo 531 covid pacijenta u bolnicama odnosno 21 PUTA VIŠE U ODNOSU NA NJIH. Ili, da je kod nas stanje kao u tim zemljama, danas bi u Crnoj Gori umjesto 330 pacijenta u bolnicama imali 16 pacijenata.


    Zašto su te zemlje ukinile sve restrikcije? Dakle, nemaju ni covid propusnice niti su maske obavezne na većini mjesta, zašto su to učinile? Jer imaju dobre covid ambulante? Ali kako će covid ambulante učiniti da imaju nekoliko puta manje oboljelih od nas? Ambulante i bolnice ne sprečavaju bolesti, one ih liječe.



    Te zemlje su ukinule restrikcije jer sse najveći dio stanovništva vakcinisao:



  29. #7548
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,442
    Thanks Thanks Given 
    5,234
    Thanks Thanks Received 
    3,744
    Thanked in
    1,493 Posts

    Default

    Dzabe si ulozio energiju stari, sad ce rada, starki, beton da ti okace klipove kako to veze nema.

    Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

  30. The Following User Says Thank You to kaemSe For This Useful Post:


  31. #7549
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,324
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by joni View Post
    @beatnological je u pravu kad kaže da nije protiv vakcinacije nego protiv načina organizovanja iste.
    Opet insuiras da sam rekao nesto sto nisam, procitaj moj post jos jednom. Hvala.

    Kod nas je vakcinacija odradjena veoma, veoma dobro rekao bih, barem uzevsi u obzir kako kasno je pocela.


    Quote Originally Posted by DzekOfAllTrades View Post
    Pacijenti se u većini zemalja manje-više slično liječe.
    Apsolutno netacno ako se gleda iz ugla "vecina zemalja" vs "Crna Gora" jer mi imamo ogromna odstupanja cak u poredbi sa zemljama regiona. Cisti dokaz koliki nisi upucen u trenutnu a isto tako ni situaciju koju smo imali u proslom talasu.
    Po ko zna koji put ponavaljam (iako ce se opet naci neki pametnjakovic da kaze kako nisam u pravu) da mi dan, danas nemamo adekvatnu proceduru za klasifikaciju COVID19 pacijenata ( a ovo je KLJUCNA stavka u manjem broju teze oboljelih ) vec se sve svodi na par stavki (upala pluca = YES/NO, saturacija = DOBRA/NIJE).

    Niko ne spori da veci procenat vakcinisanih dovodi i do manje tezih slucajeva (barem na kraci rok) ali ono sto ti guras, kao i jos par pojedinih forumasa je smijesna prica. Nije razlog "blagostanja" u pojedinim zemljama EU samo veliki procenat vakcinisanih, vec mnogo, mnogo drugih faktora. To se najbolje vidi na primjeru i poredbi (iako nije lako tako nesto porediti) u kakvoj smo situaciji svi bili prije nego sto su vakcine bile dostupne.

    Dovoljno je proletjeti kroz par stranica topica "licna iskustva" da bi covjek dobio sliku u kakvom gadnom smo stanju bili te isto tako u kakvom *ranju smo sad, bili vakcinisani ili ne.

    ----

    O tvojim poredbama sa chartovima SE vs MNE vs XYZ ne bi trebalo previse pricati ali posto to uporno radis evo da ti ilustrujem koliko je bez smisla kada se nesto poredi bez konteksta. Ovo ispod su oficijalne vladine brojke za UK.

    UK ljeto 2020 vs 2021 broj hospitalizovanih (COVID 19 pozitivni)

    2020:

    • Jul 4700
    • Aug 2234
    • Sep 4604


    2021:

    • Jul 18052
    • Aug 28477
    • Sep 29391



    UK ljeto 2020 vs 2021 broj preminulih (COVID19 pozitivni)

    2020:

    • Jul 624
    • Aug 289
    • Sep 747


    2021:

    • Jul 1701
    • Aug 3098
    • Sep 4000


    Neko ko zeli da izgura odredjenu pricu bi mogao da uzme ove gore brojeve i lagano progura pod krinkom "Evo, 2020.za vrijeme ljeta nije bilo vakcine, pogledajte koliko manje je bilo hospitalizovanih i preminulih od COVID19!" a to je veoma slicno onome sto ti radis, poredis babe i zhabe.
    Last edited by beatnological; 26-10-21 at 17:03.

  32. #7550
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,620
    Thanks Thanks Given 
    10,574
    Thanks Thanks Received 
    5,018
    Thanked in
    2,338 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    da apsolutno nisam protiv COVID19 vakcinacije ali jesam protiv obavezne, neplanske...
    Joni:@beatnological je u pravu kad kaže da nije protiv vakcinacije nego protiv načina organizovanja iste.

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    Opet insuiras da sam rekao nesto sto nisam, procitaj moj post jos jednom. Hvala.

    Kod nas je vakcinacija odradjena veoma, veoma dobro rekao bih, barem uzevsi u obzir kako kasno je pocela.
    .

    Dogovori se sam sa sobom prvo

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Last edited by joni; 26-10-21 at 19:12.

Page 302 of 315 FirstFirst ... 202252292298299300301302303304305306312 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Teorije i drugačiji pogledi na COVID-19
    By Jacques in forum COVID-19
    Replies: 1048
    Last Post: 02-10-22, 15:24
  2. Replies: 449
    Last Post: 28-07-21, 20:49
  3. Psihološki aspekti i posljedice COVID-19
    By starwalker in forum COVID-19
    Replies: 160
    Last Post: 18-02-21, 19:27
  4. [UPDATE] Crna Gora COVID-19
    By goozica in forum COVID-19
    Replies: 9559
    Last Post: 25-07-20, 15:52

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •