Page 303 of 315 FirstFirst ... 203253293299300301302303304305306307313 ... LastLast
Results 7,551 to 7,575 of 7868

Thread: [COVID-19] S v i j e t

  1. #7551
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,788
    Thanks Thanks Given 
    10,930
    Thanks Thanks Received 
    5,158
    Thanked in
    2,406 Posts

    Default

    Edit...

  2. #7552
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,379
    Thanks Thanks Given 
    267
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    569 Posts

    Default

    Vidim da imas problema sa citanjem i razumijevanjem onoga sta je napisano, da sam na tvom mjestu ne bih se upustao u neku iole ozbiljniju polemiku.

  3. #7553
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,788
    Thanks Thanks Given 
    10,930
    Thanks Thanks Received 
    5,158
    Thanked in
    2,406 Posts

    Default

    Ok,pošto teško kapiram,možeš li mi kratko i jasno reći je li kod nas vakcinacija neplanska i slabo organizovana pa se nisi vakcinisao ili veoma dobro odrađena pa si se vakcinisao?
    Evo neću više diskutovati.Hvala

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  4. #7554
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    1,808
    Thanks Thanks Given 
    85
    Thanks Thanks Received 
    51
    Thanked in
    37 Posts

    Default

    @beatnological



    Kada već poredimo prošlo i ovo ljeto, prvo moramo znati da je u većini zemalja sjeverne hemisfere situacija prošlog ljeta bila mnoga povoljnija nego ovog. Pravi problemi su nastali tokom zime i tokom ljeta 2021. kada je zarazniji delta soj bio dominantan. Možda je bolje da poredimo stanje prošle jeseni/zime u odnosu na ovo ljeto. Da vidimo grafikone za UK:







    Prvo broj novooboljelih. Da se vidjeti da je u UK situacija prošlog ljeta bila znatno blaža nego što je ovog ljeta. Kao što sam već rekao, pravi problemi su nastali s dolaskom hladnih dana i onda potom ponovo ovog ljeta s pojavom zaraznijeg delta soja.

    Da vidimo kako se taj broj novooboljelih odrazio na broj pacijenata u bolnicama:






    Iako je ovog ljeta broj novooboljelih bio maltene 50 posto u odnosu na broj tokom zime, broj pacijenata u bolnicama u ovom ljetnjem periodu u odnosu na zimu je bio nekoliko puta manji.

    Da vidimo broj umrlih:





    Opet, situacija drastično bolja nego zimus.


    Dakle, ovog ljeta je u UK bilo jedno 50 posto manje oboljelih u odnosu na zimski period. Ipak, uprkos tome broj pacijenata u bolnicama je bio nekoliko puta manji (300-500 posto) a broj umrlih desetak puta manji (1000 posto!). Kako?
    Možemo da zamislimo da su ljekari bili znatno iskusniji i imali više znanja ovog ljeta i da je zato broj umrlih mnogo manji nego zimus (iako to ne može biti glavni razlog ali ajde da uvažimo taj argument zarad diskusije) ali zašto je broj hospitalizovanih mnogo manji? Zašto su pacijenti manje završavali u bolnicama? Šta se to značajno desilo na nivou populacije? Šta se do dešavalo prije ovog ljeta a nije prije prošle zime? Šta ako ne vakcinacija?
    Last edited by DzekOfAllTrades; 26-10-21 at 21:16.

  5. The Following User Says Thank You to DzekOfAllTrades For This Useful Post:


  6. #7555
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,981
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,337
    Thanked in
    1,865 Posts

    Default

    Jednostavno je.
    Uporediš stanje u zemljama a vakcinacijom od preko 85% sa stanjem prije vakcinacije.

    To je isti sistem zdravstva, isti su građani, a rezultati su drugačiji iako je delta soj zarazniji i opasniji.

    Nikad lakše nije bilo braniti državu i građane, nekad si morao pušku u ruke, pa po blatu, pa po zimi, a sada vakcinu u rame i odmaraš eto više kući na toplom.

    Ali ne...

    Poslato sa kornjo komunikatora Z Fold 3
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  7. The Following User Says Thank You to Bugi For This Useful Post:


  8. #7556
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    1,810
    Thanks Thanks Given 
    2,211
    Thanks Thanks Received 
    584
    Thanked in
    343 Posts

    Default

    Jedno pitanje ne znam jel na pravom mjestu;

    Posto sam u septembar prelezao koronu, ne smijem se jos vakcinisati. U SAD moze jedino uz vakcine…. Mogu li ja potencijalno sa potvrdom o antitijelima ili moram cekat da se vakcinisem?!

  9. #7557
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,266
    Thanks Thanks Given 
    2,760
    Thanks Thanks Received 
    2,631
    Thanked in
    1,274 Posts

    Default

    moraš čekat da se vakcinišeš, ali šta drugo očekivati od životinjske rase kojoj trebaju semafori da se ne bi sudarala dok se mimoilazi
    She is only here to annoy herself!

  10. #7558
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    1,808
    Thanks Thanks Given 
    85
    Thanks Thanks Received 
    51
    Thanked in
    37 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by p0smatrac View Post
    Jedno pitanje ne znam jel na pravom mjestu;

    Posto sam u septembar prelezao koronu, ne smijem se jos vakcinisati. U SAD moze jedino uz vakcine…. Mogu li ja potencijalno sa potvrdom o antitijelima ili moram cekat da se vakcinisem?!
    Evo šta sami amerikanci kažu:

    People with COVID-19 who have symptoms should wait to be vaccinated until they have recovered from their illness and have met the criteria for discontinuing isolation; those without symptoms should also wait until they meet the criteria before getting vaccinated. This guidance also applies to people who get COVID-19 before getting their second dose of vaccine.
    https://www.cdc.gov/coronavirus/2019...2D19%20vaccine.

    U prevodu, vakcina se može primiti čim se steknu uslovi da osoba izađe iz izolacije tj kad se osoba oporavi. Naši naravno odlažu jer nemamo običaj da pratimo aktuelne preporuke.

  11. #7559
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,379
    Thanks Thanks Given 
    267
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    569 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by joni View Post
    Ok,pošto teško kapiram,možeš li mi kratko i jasno reći je li kod nas vakcinacija neplanska i slabo organizovana pa se nisi vakcinisao ili veoma dobro odrađena pa si se vakcinisao?
    Evo neću više diskutovati.Hvala

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Kao po zelji, iako ne bih trebao da se upustam u diskusiju uopste jer je potpuno ocigledno da trollujes.

    1. Nisam vakcinisan iako sam imao mogucnost da se vakcinisem prakticno odmah sa oficijalnim pocetkom vakcinacije u CG.
    2. Ne vidim smisao da se vakcinisem kao neko ko i dan, danas, vise od osam mjeseci poslije zaraze ima antitijela (zadnji put sam ih provjeravao prije 2 sedmice - imam skoro pa duplo veci broj antitijela nego 3 mjeseca poslije prelezanog COVID19). Pogotovo ne kada sva istrazivanja ukazuju da oni koji su prelezali (POZITIVNI != PRELEZALI) COVID19 imaju drasticno, drasticno bolju zastitu nego vakcinisani.
    3. Onog momenta kada budem bez antitijela cu da se vakcinisem.

    U medjuvremenu sam u zadnjih 2-3 mjeseca odradio vise od 30-ak puta test jer mi "zakoni" tako nalazu a par puta i samovoljno (radi klasicnih simptoma prehlade). Na svakom letu je bila manja sansa da ja licno zarazim nekoga (jer sam testiran te samim tim je veca vjerovatnoca i da nisam zarazen) nego drugi vakcinisani koji su imali slobode koje su meni licno limitirane a biti ce sve vise i vise ogranicene (vec se ne moze da putuje u pojedine zemlje bez green pass-a, dzabe negativni testovi). Ovo je glupost, takvo misljenje imam sada a isto misljenje bih imao i da sam vakcinisan, ko god to ne vidi ima problema sa rasudjivanjem sta je normalno, sta nije.

    Sta ce biti novi korak? Obavezna vakcinacija protiv gripe ili ne mozes u autobus, na fakultet, u avion, na posao? Obavezna vakcinacija svakih 6 mjeseci ili gubis green pass (vec smo ovdje u nekim zemljama)?

  12. #7560
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,379
    Thanks Thanks Given 
    267
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    569 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DzekOfAllTrades View Post
    @beatnological



    Kada već poredimo prošlo i ovo ljeto,
    Ono je bila poredba u kojoj su stvari izvucene iz konteksta namjerno (sto sam i naglasio ali ti je izgleda promaklo). Ocigledno je da nisi shvatio poentu a to je da su neke stvari neuporedive (sto si opet pokusao da uradis).
    Last edited by beatnological; 27-10-21 at 08:34.

  13. #7561
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    1,808
    Thanks Thanks Given 
    85
    Thanks Thanks Received 
    51
    Thanked in
    37 Posts

    Default

    A možemo li da poredimo vakcinisane i nevakcinisane...


    Recimo, nevakcinisana osoba u 4.deceniji života u prosjeku u istom procentu završi u bolnici kao i vakcinisana osoba u 9.deceniji života. Dok nevakcinisane osobe u 9.deceniji života završavaju u bolnici devet puta češće nego vakcinisane osobe istog uzrasta. Zamislite to, prosječan osamdesetogodišnjak ako se vakciniše ima isti rizik da završi u bolnici kao i prosječan nevakcinisani tridesetogodišnjak. Dalje, od 100 000 osoba vakcinisanih osoba uzrasta 70-79 godina, u bolnici će da završi njih 54. Od 100 000 uzrasta 12-29 godina, u bolnici će da završi njih 66, dakle u većem je riziku prosječna nevakcinisana osoba uzrasta 15 godina nego prosječna vakcinisana osobaa uzrasta 75!






    Vakcinisane osobe uzrasta 70-89 godina manje završavaju na intenzivnoj njezi nego nevakcinisane osobe uzrasta 12-39!!






    Niko od vakcinisanih osoba koje imaju ispod 40 godina starosti nije umro, dok na 100 000 nevakcinisanih osoba uzrasta 12-29 i 30-39 umrlo oko 30ak osoba. Razlika je naravno drastična i za ostale uzrasne grupe.

    https://www.cbc.ca/news/canada/calga...tion-1.6178449

  14. #7562
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,379
    Thanks Thanks Given 
    267
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    569 Posts

    Default

    Direktno vezano sa COVID19, ko ne vidi zasto ne treba ni da razmislja.

    Mandatory flu vaccine policy
    Johns Hopkins requires all students, trainees, postdoctoral fellows, faculty, and staff to receive an annual influenza (flu) vaccine and to upload proof to the Vaccine Management System (VMS), or obtain an approved medical or religious exception, by Nov. 19, 2021. The inactivated flu vaccine (injectable) will be administered to students and employees at a series of on-site JHU clinics, or you can get vaccinated at your local pharmacy or by your primary care physician.

    https://covidinfo.jhu.edu/health-saf...accine-policy/

  15. #7563
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    1,808
    Thanks Thanks Given 
    85
    Thanks Thanks Received 
    51
    Thanked in
    37 Posts

    Default

    https://www.rts.rs/page/oko/sr/story...i-italija.html
    Kako je Italija obuzdala koronu: 80% vakcinisanih, kovid-propusnice i nulta tolerancija za antivaksere
    Mario Dragi je od prvog dana vodio politiku nulte tolerancije prema antivakserima i ostalim "anti" grupama, uključujući i "antigrinpasere". Italijanski premijer nije dozvolio desničarskim partijama, Ligi i Braći Italije, za koje glasaju u velikoj meri "antivakseri" i "antigrinpaseri", da uslovljavaju rad vlade, kampanju vakcinacije i sprovođenje mera za suzbijanje pandemije.
    Izvršna vlast u Rimu se nijednog trenutka nije pokolebala pred pretnjom štrajka zbog uvođenja "grinpasa" i pored toga što je funkcionisanje ključnih luka u Ligurskom i Jadranskom moru već otežano zbog hroničnog nedostatka kamiondžija. Na kraju se najavljeni štrajk dokera protiv "zelene propusnice" razvodnio i u Trstu i u Đenovi kao sneg u proleće, a iza je ostala samo razjarena manjina antivaksera nahuškana od strane ekstremnih desničara.


    Da vidimo kako se poredimo s njima:

    https://ourworldindata.org/explorers...ountry=MNE~ITA

    Od ljeta (a i ranije, nego poredimo periode kad je vakcina postala dostupna), otkad je delta dominantna, imamo negdje na dnevnom nivou 10ak puta više oboljelih, hospitalizovanih i umrlih od Italije. U septembru u Crnoj Gori smo imali 15-16 hiljada oboljelih, oko 200 umrlih... da su te brojke 10ak puta manje...ali avaj..
    E sad, moguće je da su te dramatične razlike posledica ivermektina, hidroksihlorokina, razvijene mreže domova zdravlja...zezam se, naranvo da nije moguće da su to glavni razlozi. Zna se šta je najefikasnija preventivna mjera. Međutim, ne moramo se ubjeđivati, ostavljam pojedincima da misle da nije u vakcinama spas nego u nečem drugom. Mi možemo ovdje da pišemo šta želimo, naš glas nije toliko bitan iako ja pišem najviše od muke kad vidim gdje smo a kad vidim gdje su drugi. Država je ta koja je trebala da bude ozbiljna i da radi stvari na ozbiljan način i da ne dozvoli da je strah od glasnih antivaksera i ostalih anti-grupa poremeti. No niko se posebno ne potresa što imamo najveći broj oboljelih (prema broju stanovnika), takođe smo među prvima i na listi zemalja po broju umrlih na broju stanovnika. Žrtve imamo kao da smo u ratu a tragično je što nije tako moralo biti. No naša je taktika izgleda Ko preživi, pričaće. ​Srećno nam svima bilo.

  16. The Following 2 Users Say Thank You to DzekOfAllTrades For This Useful Post:


  17. #7564
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    1,292
    Thanks Thanks Given 
    744
    Thanks Thanks Received 
    887
    Thanked in
    463 Posts

    Default

    Nastavice sa slicnom politikom i kod nas ali do nedgje aprila ili maja, onda ce poceti pripreme za ljeto i opet ce se upaliti onaj osjecaj za ekonomiju u odnosu na osjecaj za javno zdravlje (sto je kazem da je lose vec je samo odluka nadleznih vlasti, kakva god da je).
    I tako ce biti ciklicno, sve dok ne izumre populacija koja ne zeli da se vakcinise.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #7565
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    798
    Thanks Thanks Given 
    715
    Thanks Thanks Received 
    73
    Thanked in
    56 Posts

    Default

    Samo vi vjerujte medijima.

  19. #7566
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,197
    Thanks Thanks Given 
    1,277
    Thanks Thanks Received 
    4,309
    Thanked in
    2,012 Posts

    Default

    Nešto je Gandalf utihnuo.. ne dobijamo više ni slova o uspjesima obećane zemlje na protivpandemijskom planu.... šta se dešava down under?




    More than 4,000 unvaccinated health workers in Qld suspended with full pay

    skynews



    Izjave protestujućeg medicinskog osoblja:


    https://www.facebook.com/SteveMaher0...3329689506436/
    The more things change, the more they stay the same.

  20. #7567
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Nešto je Gandalf utihnuo.. ne dobijamo više ni slova o uspjesima obećane zemlje na protivpandemijskom planu.... šta se dešava down under?




    More than 4,000 unvaccinated health workers in Qld suspended with full pay

    skynews



    Izjave protestujućeg medicinskog osoblja:


    https://www.facebook.com/SteveMaher0...3329689506436/
    Srećom se vratih u CG da me ne vakcinišu prisilno na ulici ili da mi se ko ne prikrade i vakciniše me... Oh wait, ja sam to obavio sam bez prisile.

    Australija je vakcinisala skoro 90% 16+, revakcinisala 80%.
    Imaš 10% osoba koje i dalje odbijaju. Iako nijesam saglasan sa svim mjerama i ne podržavam nasilje to ne bi uspjeli da nijesu bili odlučni.
    Kod nas su sve zajebali sa - uvede mjere, neko se malo pobuni, ukida mjere i zato imamo najgoru epidemiološku situaciju u Evropi trenutno.
    One Ring to Rule them all...

  21. The Following User Says Thank You to Gandalf_White For This Useful Post:


  22. #7568
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    5,033
    Thanks Thanks Given 
    798
    Thanks Thanks Received 
    447
    Thanked in
    358 Posts

  23. #7569
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,266
    Thanks Thanks Given 
    2,760
    Thanks Thanks Received 
    2,631
    Thanked in
    1,274 Posts

    Default

    nevakcinisanim poslanicima u Letoniji zabranjeno da dolaze na sjednice i da glasaju...
    She is only here to annoy herself!

  24. #7570
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,909
    Thanks Thanks Given 
    220
    Thanks Thanks Received 
    877
    Thanked in
    512 Posts

    Default

    AKTIVNA 39.034 SLUČAJA KORONAVIRUSA

    U Hrvatskoj preminule 63 osobe, više od 7,2 hiljade novozaraženih

    Vakcinisano je 51,63 odsto ukupnog stanovništva, odnosno 61,67 odsto odraslog

    https://www.vijesti.me/svijet/balkan...-novozarazenih


  25. #7571
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,379
    Thanks Thanks Given 
    267
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    569 Posts

    Default

    Bukvalno 50% zaposlenih u firmi koji rade iz Berlina ili ima COVID19 trenutno, ili zesci oblik gripe. Biti ce ovo veoma "interesantna" zima. Inace izgleda idu ka NL metodi, obavezni testovi i za vakcinisane za pojedine regije.

    2G Plus
    https://www.france24.com/en/europe/2...surge-in-cases

  26. #7572
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    U Austriji od ponedjeljka totalni lockdown, a od 1.decembra obavezna vakcinacija za sve.
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  27. #7573
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,113
    Thanked in
    1,724 Posts

    Default

    Znači biće veselo
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  28. #7574
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,266
    Thanks Thanks Given 
    2,760
    Thanks Thanks Received 
    2,631
    Thanked in
    1,274 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dejan View Post
    U Austriji od ponedjeljka totalni lockdown, a od 1.decembra obavezna vakcinacija za sve.
    1. februara, ako ne bude većih protesta možda će im i upaliti
    She is only here to annoy herself!

  29. #7575
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    1. februara, ako ne bude većih protesta možda će im i upaliti
    jes, vidjeh na hrvatskom sajtu pa pomijesah mjesece.

    Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

Page 303 of 315 FirstFirst ... 203253293299300301302303304305306307313 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Teorije i drugačiji pogledi na COVID-19
    By Jacques in forum COVID-19
    Replies: 1048
    Last Post: 02-10-22, 14:24
  2. Replies: 449
    Last Post: 28-07-21, 19:49
  3. Psihološki aspekti i posljedice COVID-19
    By starwalker in forum COVID-19
    Replies: 160
    Last Post: 18-02-21, 18:27
  4. [UPDATE] Crna Gora COVID-19
    By goozica in forum COVID-19
    Replies: 9559
    Last Post: 25-07-20, 14:52

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •