Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 51 to 75 of 108

Thread: Poimanje jedne vjere/religije i prihvatanje/negiranje drugih

  1. #51
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    @yespeace.e ... Isus nije ni približno bio "svjestan sebe". Već je bio nadahnut Svetim Duhom taman onoliko koliko bi mogao biti nadahnut i svaki običan čovjek koji bi živio u skladu sa Očevom riječju. Jedina razlika je u tome što Isus nije naslijedio palu ljudsku prirodu (mada se s ovim mnogi "stručnjaci" ne slažu). Isus jeste Bog i to JEDAN JEDINI koji je došao u ljudskom tijelu da bi nastavio onamo odakle je Adam pao. Nemoj da te buni trojstvo, jer Isus ima OTVOREN pristup istoj onoj moći(Bogu Ocu) na koju je RAČUNAO ("kidisao") i Lucifer koji je imao cilj da preuzme ISUSOVO MJESTO.......i samim tim da on postane Bog.

  2. #52
    Join Date
    Nov 2016
    Location
    Podgorica
    Posts
    369
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    26
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pecaros View Post
    @yespeace.e ... Isus nije ni približno bio "svjestan sebe". Već je bio nadahnut Svetim Duhom taman onoliko koliko bi mogao biti nadahnut i svaki običan čovjek koji bi živio u skladu sa Očevom riječju. Jedina razlika je u tome što Isus nije naslijedio palu ljudsku prirodu (mada se s ovim mnogi "stručnjaci" ne slažu). Isus jeste Bog i to JEDAN JEDINI koji je došao u ljudskom tijelu da bi nastavio onamo odakle je Adam pao. Nemoj da te buni trojstvo, jer Isus ima OTVOREN pristup istoj onoj moći(Bogu Ocu) na koju je RAČUNAO ("kidisao") i Lucifer koji je imao cilj da preuzme ISUSOVO MJESTO.......i samim tim da on postane Bog.
    Sad si me ti zbunio sa ovim "nije bio svjestan sebe" i "nadahnut od Svetog duha". Kako to da Isus, za kojeg kazes da je Bog (JEDAN JEDINI koji je dosao u ljudskom liku), nije svjestan sebe, i potrebno mu je neko nadahnuce. Bas ne kapiram, Bog je u svim svetim knjigama sveznajuci, zna sto mislis itd. Bas me zanima tvoje vidjenje trojstva koje kazes da mene zbunjuje, zanemari ostale Lucifera i Adama za sad

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

  3. #53
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Postoji Dobro, LJubav, Empatija, Respect, Razumijevanje, Tolerancija, Nesebicnost, Korektnost, Svjesnost...
    Postoji zlo, mrznja, bezobzirnost, gramzivost, lose misli, planovi i radnje protiv zivota drugih ljudi...
    Jasno je ko ima kakvu viziju svog Boga..
    Diferencijacija je sasvim konkretna..

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 08-01-20 at 14:28.

  4. #54
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Poimanje jedne vjere/religije i prihvatanje/negiranje drugih

    Imaju dva nacina shvatanja religije. Egzoterični i ezoterični. Vidim ovdje po burgijanju koje odjekuje da je u pitanju ovo prvo. Tako se moze pricati do u beskraj bez ikakvog rezultata i to je zapravo razlog poricanja drugih religija. Na zalost za drugi nacin neophodna je odredjena doza opste edukovanosti. Govorim o sistematizovanom znanju a ne o opstoj informisanosti. Ne treba previse toga al mora odredjeni minimum da se ima. To znaci da se mora po malo poznavati istorija, filozofija, psihologija... Pored toga potrebno je procitati to malo svetih knjiga iz svih religija kao i pratece literature i tek ondamozemo reci da smo na pocetku necega. Tu obicno kod onih koji dodju do tog pocetka javi se uvjerenje da masu znaju i tu stanu. Naravno poenta svega je licni razvoj za koji nalazimo potvrdu u onome sto smo procitali. Dakle svete knjige nisu tu da nas vode vec da nas potvrde. Naravno prvi znak da neko pojma nema sta prica je kad pocne da palamudi o trojstvima i Bogu kao da sve zna. Ovo vazi i za druge sfere.

    Druga stvar je da nam je dar govora dat da bi mogli da se svega dotaknemo bez da ulazimo u suštinu bilo čega. Riječi nikad nisu bile dobar iskaz za suštinu. Simboli jesu. Simbole shvatamo kad ih dozivimo i vidimo potvrdu dozivljenog u njima. Malom broju ljudi je dato znanje. A jos manjem i mudrost da ga prenesu.

    Sve u svemu price o religijama na osnovu YT, wikipedije, biblije for damiz itd su u suštini rasprave bez pobjednika. O ovim stvarima se ne priča bar ne na nacin da se porice tudje a svoje uzdize do neba. Tako ne rade pravi mangupi već boranijaši.
    Last edited by Caesar; 08-01-20 at 21:17.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  5. #55
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,102
    Thanks Thanks Given 
    2,720
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    @Caesar

    Koji je procenat vjernika (od 5-6 milijardi, koliko ih ukupno ima) posjeduje 'sistematizovano znanje' o kojem pricas i na 'pocetku necega' su kad je diskusija u pitanju?

    Pitam jer ako ne moze da se prica o religiji i filozofiji a da se nije proctala svaka sveta knjiga od korice do korice i studiralo koju godinu istorija, filozofija, psihologija... onda mozemo i cijeli ovaj dio foruma da stavimo pod kljuc, a?

    Mislim.. ovo tvoje vidjenje svakako treba vise da smeta vjernicima koji nisu ni blizu tvog poimanja 'vjernika', meni je samo preambiciozna definicija vjernika kada je danas vjernik onaj koji drzi krst na retrovizoru i zna kojom rukom da se prekrsti... uglavnom.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  6. The Following User Says Thank You to Fidel Castro For This Useful Post:


  7. #56
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,445
    Thanks Thanks Given 
    5,237
    Thanks Thanks Received 
    3,745
    Thanked in
    1,494 Posts

    Default

    U normalnim zemljama se desava sledece

    https://www.cbs.nl/en-gb/news/2018/4...-not-religious

    Sent from my Redmi 6 Pro using Tapatalk

  8. #57
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    2018.. davno proslo vrijeme..
    Mnogo sto sta se izdesavalo u medjuvremenu. Zamislili su se ljudi, a pametni ne ucestvuju u anketama...Bar ja ne znam ni jednu osobu koja jeste ili bi ikad bila dio ankete...Boh..

    Hvala Lepo

  9. #58
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,445
    Thanks Thanks Given 
    5,237
    Thanks Thanks Received 
    3,745
    Thanked in
    1,494 Posts

    Default

    Desilo se da je manje vjernika za jos koji procenat vjerovatno

    Sent from my Redmi 6 Pro using Tapatalk

  10. #59
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    @Caesar

    Koji je procenat vjernika (od 5-6 milijardi, koliko ih ukupno ima) posjeduje 'sistematizovano znanje' o kojem pricas i na 'pocetku necega' su kad je diskusija u pitanju?

    Pitam jer ako ne moze da se prica o religiji i filozofiji a da se nije proctala svaka sveta knjiga od korice do korice i studiralo koju godinu istorija, filozofija, psihologija... onda mozemo i cijeli ovaj dio foruma da stavimo pod kljuc, a?

    Mislim.. ovo tvoje vidjenje svakako treba vise da smeta vjernicima koji nisu ni blizu tvog poimanja 'vjernika', meni je samo preambiciozna definicija vjernika kada je danas vjernik onaj koji drzi krst na retrovizoru i zna kojom rukom da se prekrsti... uglavnom.


    Sa aspekta foruma si u pravu. Ponekad to zaboravim. Moze da se prica al Sa aspekta da cujes nesto korisno...Evo ti reci. Samo ce isplivati ekstremi, svadja, tenzija... Uglavnom tvrdnje bez ijednog argumenta. Ko je dovitljiviji i ko koga upeca na kiks. Mozda sam prestrog.

    Ja u auto gdje nema krst da visi ne sjedam. Ako vidim ikonicu sa Ostrogom to uliva dodatnu sigurnost cak i ako nema ABSa ili EPSa
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  11. The Following User Says Thank You to Caesar For This Useful Post:


  12. #60
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by yespeace.e View Post
    Sad si me ti zbunio sa ovim "nije bio svjestan sebe" i "nadahnut od Svetog duha". Kako to da Isus, za kojeg kazes da je Bog (JEDAN JEDINI koji je dosao u ljudskom liku), nije svjestan sebe, i potrebno mu je neko nadahnuce. Bas ne kapiram, Bog je u svim svetim knjigama sveznajuci, zna sto mislis itd. Bas me zanima tvoje vidjenje trojstva koje kazes da mene zbunjuje, zanemari ostale Lucifera i Adama za sad

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    TROJSTVO ..... Boga Oca ne bi bilo moguće NIKAD vidjeti nijednome STVORENOM biću. Bog Otac je U! svakom atomu našen BITISANJA. Počevši od otkucaja srca pa sveee do SVIJESTI(za razliku od mišljenja "stručnjaka ") u kojoj mi bitišemo. On je APSOLUTNI "kapo od makine " svega što se dešava. Odnosno.... ništa se ne može desiti bez Njegove dozvole. I ako je Bog Otac SVEMOGUĆ, njegovo djelovanje funkcioniše U OKVIRIMA zakona. Sve što je izvan okvira ovog zakona je nepostojanje.... ili SMRT. Upravo zbog ovoga(Adamovog kršenja zakona) je MORAO da žrtvuje Isusa(svoje drugo lice) i samim tim pokazao da njegova AGAPE ljubav djeluje svemoćno, tj. i VAN okvira zakona gdje je NEIZBJEŽNA SMRT(nepostojanje). Njegovo DIREKTNO obraćanje ljudima je preko NJEGOVOG TREĆEG lica..... Svetog Duha. Na taj način "razgovara" s nama, i osvjedočava nas o svom postojanju........ i SVAKI čovjek ima svoj V R L O! LIČNI(a zove se "iskrenost") odnos sa svojim tvorcem.
    Isus Hrist je drugo lice Boga Oca, i Isus kaže...... "ko vidje mene, vidje oca".... odnosno, Isus je UTJELOVLJENJE karaktera Boga Oca. Tako ga i možemo vidjeti i tako ćemo i živjeti s njim na OBEĆANOJ obnovljenoj zemlji.
    Ovo bi trebalo da ti da i ostale odgovore na pitanja koja su te "zbunjivala" ?

  13. #61
    Join Date
    May 2018
    Posts
    721
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    43
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Samo ću reći GRE O TE.

    Oprostite što će to neko doživjet kao neodgojeno ali nemam iskustva u teološkim raspravama, pasivni sam ateista.

  14. #62
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,337
    Thanks Thanks Given 
    44
    Thanks Thanks Received 
    95
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pecaros View Post
    TROJSTVO ..... Boga Oca ne bi bilo moguće NIKAD vidjeti nijednome STVORENOM biću. Bog Otac je U! svakom atomu našen BITISANJA. Počevši od otkucaja srca pa sveee do SVIJESTI(za razliku od mišljenja "stručnjaka ") u kojoj mi bitišemo. On je APSOLUTNI "kapo od makine " svega što se dešava. Odnosno.... ništa se ne može desiti bez Njegove dozvole. I ako je Bog Otac SVEMOGUĆ, njegovo djelovanje funkcioniše U OKVIRIMA zakona. Sve što je izvan okvira ovog zakona je nepostojanje.... ili SMRT. Upravo zbog ovoga(Adamovog kršenja zakona) je MORAO da žrtvuje Isusa(svoje drugo lice) i samim tim pokazao da njegova AGAPE ljubav djeluje svemoćno, tj. i VAN okvira zakona gdje je NEIZBJEŽNA SMRT(nepostojanje). Njegovo DIREKTNO obraćanje ljudima je preko NJEGOVOG TREĆEG lica..... Svetog Duha. Na taj način "razgovara" s nama, i osvjedočava nas o svom postojanju........ i SVAKI čovjek ima svoj V R L O! LIČNI(a zove se "iskrenost") odnos sa svojim tvorcem.
    Isus Hrist je drugo lice Boga Oca, i Isus kaže...... "ko vidje mene, vidje oca".... odnosno, Isus je UTJELOVLJENJE karaktera Boga Oca. Tako ga i možemo vidjeti i tako ćemo i živjeti s njim na OBEĆANOJ obnovljenoj zemlji.
    Ovo bi trebalo da ti da i ostale odgovore na pitanja koja su te "zbunjivala" ?
    Nemoj više ovako da pišeš postove, ovo nije čitljivo, oči bole.

    Ako su Isus i bog Otac dva lica istog bića, kome se Isus obraća kad na krstu kaže "Oče, oprosti im, ne znaju šta rade".
    Ili je ta rečenica izmišljena ili su neke stvari pojednostavljivane da ljudi lakše shvate, prihvate i nikad ne pokušaju to da ispitaju?

    Sent using Tapatalk

  15. The Following User Says Thank You to darijan For This Useful Post:


  16. #63
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,723
    Thanks Thanks Given 
    2,090
    Thanks Thanks Received 
    4,631
    Thanked in
    2,474 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kaemSe View Post
    U normalnim zemljama se desava sledece

    https://www.cbs.nl/en-gb/news/2018/4...-not-religious

    Sent from my Redmi 6 Pro using Tapatalk
    Iz tvojeg pisanja na forumu sam zakljucio da zivis ili si zivio u Nizozemsku.
    Pitacu te za procenat religioznih kad je preplave migranti :-D


    Quote Originally Posted by Maja View Post
    2018.. davno proslo vrijeme..
    Mnogo sto sta se izdesavalo u medjuvremenu. Zamislili su se ljudi, a pametni ne ucestvuju u anketama...Bar ja ne znam ni jednu osobu koja jeste ili bi ikad bila dio ankete...Boh..

    Hvala Lepo
    Znaci, svaki i svaki religiozni koji je ucestvovao u anketi je glup?
    Meni je tebe iskreno zao, a pogotovo ljude oko tebe.
    Last edited by technus; 09-01-20 at 09:46.
    Forever young, i want to be forever young

  17. #64
    Join Date
    Nov 2016
    Location
    Podgorica
    Posts
    369
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    26
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by darijan View Post
    Nemoj više ovako da pišeš postove, ovo nije čitljivo, oči bole.

    Ako su Isus i bog Otac dva lica istog bića, kome se Isus obraća kad na krstu kaže "Oče, oprosti im, ne znaju šta rade".
    Ili je ta rečenica izmišljena ili su neke stvari pojednostavljivane da ljudi lakše shvate, prihvate i nikad ne pokušaju to da ispitaju?

    Sent using Tapatalk
    Jutros na brzaka procitah i nisam znao sta da odgovorim iskreno, van CG sam pa ostavljam kad stignem da opet procitam i pokusam na nesto da dam argumentovan odgovor.
    Nego se plasim da se ljudi nesto ne povuku sa pricom o religiji i vjerovanju, jer ono sa kim god nacnes tu temu svako je "van" toga, a svi nazovi hardcore hriscani i muslimani, brane sopstveni nacin poimanja vjere i religije.
    Plus vidim pisu ljudi da ce se dizati tenzije i cuda, valjda smo toliko edukovani da prihvatamo i dobre argumente i provjerene cinjenice u bilo kojim temama.

    Ponovicu se opet, cudo da i dalje odbijamo da ukljucimo mozak, da samostalno prihvatimo i preispitamo sve sto nasledjujemo, uzmemo i procitamo kad nam je sve na dohvat ruku. Izgled je ovako najlakse zivjeti.

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

  18. #65
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kaemSe View Post
    U normalnim zemljama se desava sledece

    https://www.cbs.nl/en-gb/news/2018/4...-not-religious

    Sent from my Redmi 6 Pro using Tapatalk
    Pew Research
    Unlike their Central and Eastern European neighbors, most Czechs don’t believe in God

    About seven-in-ten Czechs (72%) do not identify with a religious group, including 46% who describe their religion as “nothing in particular” and an additional 25% who say “atheist” describes their religious identity.
    When it comes to religious belief — as opposed to religious identity — 66% of Czechs say they do not believe in God, compared with just 29% who do.

  19. #66
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Originally Posted by Maja
    2018.. davno proslo vrijeme..
    Mnogo sto sta se izdesavalo u medjuvremenu. Zamislili su se ljudi, a pametni ne ucestvuju u anketama...Bar ja ne znam ni jednu osobu koja jeste ili bi ikad bila dio ankete...Boh..

    Hvala Lepo
    Quote Originally Posted by technus View Post



    Znaci, svaki i svaki religiozni koji je ucestvovao u anketi je glup?
    Meni je tebe iskreno zao, a pogotovo ljude oko tebe.
    Ne znam otkud vam takav zakljucak.. Ja glupe ne spominjem nikad, ne komentarisem iste, njihove radnje posebno ne procjenjujem, ali sto jes - jes, na forumu svima odgovorim jer su me x puta banovali zato sto sam ih ignorisala.. Ako je takav red, evo I sad cu da ispostujem.
    Pametni ne ucestvuju u anketama jer im niko ne gaarantuje, niti iko kontrolise da ce njihovi odgovori biti validno zavedeni.. Sto znaci, pametni ne ucestvuju u necemu sto im ne garantuje nista.
    Naivni ne moraju biti glupi, a vi to tvrdite sa Vasim komentarom a ne ja, vec moze biti da su samo naivni mozda kroz religijsku prizmu koja je u odnosu na anketara koji je placen ko zna od koga I sa ko zna kojim ciljem moguce I totalni ateista..

    Eto.. Nemojte … tj.. "don't put your words in to my mouth" sto bi rekao Trump novinarima...- or in my writing...

    Znate, za Gebelsa su govorili da je on bio pametan, ovo ono.. a u stvari, polako istina izlazi na vidjelo, da je taj lik bio u stvari bolestan, a ne genijalan.. Njegova percepcija nije savladavala realnost, ali je narodu objasnjeno da je on bio pametan, pa su naivno poceli da prihvataju njegovo ludilo kao opste misljenje…

    Religija je ipak za mentalno zdrave ljude…

    Hvala Lepo

  20. #67
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    *edit^
    Naivni ne moraju biti glupi, a vi to tvrdite sa Vasim komentarom a ne ja, vec moze biti da su samo naivni mozda kroz religijsku prizmu koja je u odnosu na anketara koji je placen ko zna od koga I sa ko zna sa kojim ciljem, moguce I totalni ateista po nekom ovozemaljskom placenom zadatku za svog "sefa" - svog jedinog boga..

    *Evo I ova opcija da se ne moze korigovati ili izbrisati Sopstveni tekst ne gori od "pameti", vec od "OZNA" izvitoperenosti , ali sta se moze..


    Hvala Lepo

  21. #68
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by darijan View Post
    Nemoj više ovako da pišeš postove, ovo nije čitljivo, oči bole.

    Ako su Isus i bog Otac dva lica istog bića, kome se Isus obraća kad na krstu kaže "Oče, oprosti im, ne znaju šta rade".
    Ili je ta rečenica izmišljena ili su neke stvari pojednostavljivane da ljudi lakše shvate, prihvate i nikad ne pokušaju to da ispitaju?

    Sent using Tapatalk
    Isus je mnogo toga pojednostavljivao da bi ga ljudi mogli shvatiti. Ali u ovom slučaju se ne radi o nikakvom "pojednostavljivanju". Već se stvarno molio Ocu, i to su često bile vrlo, vrlo duge molitve.
    O čemu se tu radi?......
    Radi se o neophodnosti molitve čak i Isusu kao Bogu ali Bogu u tijelu čovjeka. Jer Bog Otac za sebe kaže... "Ja sam put, istina, pravda, ljubav...... i između ostalog On je i zakon! Čak i Isus je morao da putem molitve dobije milost od Oca, a da bi bio u savršenom skladu sa zakonom i da bi milost mogla da se "ostvari". Hijerarhija u tom međusobnom odnosu postoji. Ali, ne radi se tu o hijerarhiji koja funkcioniše poput ovozemaljske.
    Ako misliš da smo mi u stanju da shvatimo kako funkcioniše Bog??? Varaš se. A jedino čega treba da se držimo jeste ono što je Isus rekao.... "ko vidje mene vidje Oca jer sam ja u njemu i on je u mene"
    I sve osim ovoga vodi u vrlo klizav i opasan teren. Idolopoklonstvo je najperfidniji način odvajanja čovjeka od Boga, ali i negiranje Isusa kao Boga nije ništa manje destruktivnije od idolopoklonstva.
    A obije "ideje" dolaze sa iste adrese.

  22. #69
    Join Date
    Nov 2016
    Location
    Podgorica
    Posts
    369
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    26
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pecaros View Post
    Isus je mnogo toga pojednostavljivao da bi ga ljudi mogli shvatiti. Ali u ovom slučaju se ne radi o nikakvom "pojednostavljivanju". Već se stvarno molio Ocu, i to su često bile vrlo, vrlo duge molitve.
    O čemu se tu radi?......
    Radi se o neophodnosti molitve čak i Isusu kao Bogu ali Bogu u tijelu čovjeka. Jer Bog Otac za sebe kaže... "Ja sam put, istina, pravda, ljubav...... i između ostalog On je i zakon! Čak i Isus je morao da putem molitve dobije milost od Oca, a da bi bio u savršenom skladu sa zakonom i da bi milost mogla da se "ostvari". Hijerarhija u tom međusobnom odnosu postoji. Ali, ne radi se tu o hijerarhiji koja funkcioniše poput ovozemaljske.
    Ako misliš da smo mi u stanju da shvatimo kako funkcioniše Bog??? Varaš se. A jedino čega treba da se držimo jeste ono što je Isus rekao.... "ko vidje mene vidje Oca jer sam ja u njemu i on je u mene"
    I sve osim ovoga vodi u vrlo klizav i opasan teren. Idolopoklonstvo je najperfidniji način odvajanja čovjeka od Boga, ali i negiranje Isusa kao Boga nije ništa manje destruktivnije od idolopoklonstva.
    A obije "ideje" dolaze sa iste adrese.
    Mislim da u ovom postu ukazujes na postojanje ocigledne hijerarhije izmedju Isusa i Boga, cim MOLI za milost, znaci da mu tu milost moze samo neko VECI obezbijediti. I ona je shvatljiva iako tvrdis da nije "ovozemaljska", ili se baziras na ono "tako treba shvatati, tako je oduvijek, i ne moze se to mijenjati sad".

    Ima li dje u Bibliji da Isus potvrdjuje i govori da je Bog, da treba da ga posmatramo kao Boga, obozavamo ga i slicno? Suprotno od ove teze gore, imamo evandjelja koja JA mozda pogresno tumacim, ali evo tu sam da spoznam i ukoliko dodjem do objasnjenja koji se ne kosi sa logikom i zdravim razumom, priznam gresku

    Jovan 14:28 "Čuste da vam ja kazah: idem, i doći ću k vama. Kad biste imali ljubav k meni, onda biste se obradovali što rekoh: idem k ocu; jer je otac moj veći od mene"

    Jovan 5:30 "Ja ne mogu ništa činiti sam od sebe; kako čujem onako sudim, i sud je moj pravedan; jer ne tražim volje svoje nego volju oca koji me je poslao."

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

  23. #70
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by yespeace.e View Post
    Mislim da u ovom postu ukazujes na postojanje ocigledne hijerarhije izmedju Isusa i Boga, cim MOLI za milost, znaci da mu tu milost moze samo neko VECI obezbijediti. I ona je shvatljiva iako tvrdis da nije "ovozemaljska", ili se baziras na ono "tako treba shvatati, tako je oduvijek, i ne moze se to mijenjati sad".

    Ima li dje u Bibliji da Isus potvrdjuje i govori da je Bog, da treba da ga posmatramo kao Boga, obozavamo ga i slicno? Suprotno od ove teze gore, imamo evandjelja koja JA mozda pogresno tumacim, ali evo tu sam da spoznam i ukoliko dodjem do objasnjenja koji se ne kosi sa logikom i zdravim razumom, priznam gresku

    Jovan 14:28 "Čuste da vam ja kazah: idem, i doći ću k vama. Kad biste imali ljubav k meni, onda biste se obradovali što rekoh: idem k ocu; jer je otac moj veći od mene"

    Jovan 5:30 "Ja ne mogu ništa činiti sam od sebe; kako čujem onako sudim, i sud je moj pravedan; jer ne tražim volje svoje nego volju oca koji me je poslao."

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    To što je Otac veći, ni mrvicu ne negira božansko "porijeklo" Isusa. A što se tiče hijerarhije nije to odnos tipaaa.... moraš da me slušaš jer sam ja "gazda"?! NE! Već sam citirao Bibliju gdje Isus kaže da je on u Ocu i Otac u njemu i ko vidje njega vidje Oca..... što znači da su "jedno" i apsolutno ta hijerarhija nema sličnosti sa ovozemaljskom. I u čitavoj vječnosti ćemo se moliti Bogu Ocu a jedino utjelovljenje Boga ćemo imati u Isusu Hristu. I to je jedini način da možemo razgovarati sa Bogom Ocem. Jer na nijedan drugi to ne bi bilo nikako izvodljivo.
    A ako želiš da vidiš logiku u svemu ovome onda ne možemo a da se ne taknemo Lucifera i ono što je on vidio na koji način bi se "izjednačio s višnjim". Jer Lucifer kao stvoreno biće ma koliko bio moćan anđeo nikako ne može biti konkurentan Bogu da bi zauzeo njegovo mjesto osim na onaj koji je i isplanirao(pobunu protiv Isusa). A zašto baš protiv Isusa? Na koji način bi se izjednačio s višnjim?
    Osim ovoga.... zar misliš da bi neko drugi mogao na krstu otkupiti grešnike i preuzeti sve grijehe spašenih vjernika na sebe?
    Naravno da ne.

  24. #71
    Join Date
    Nov 2016
    Location
    Podgorica
    Posts
    369
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    26
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pecaros View Post
    To što je Otac veći, ni mrvicu ne negira božansko "porijeklo" Isusa. A što se tiče hijerarhije nije to odnos tipaaa.... moraš da me slušaš jer sam ja "gazda"?! NE! Već sam citirao Bibliju gdje Isus kaže da je on u Ocu i Otac u njemu i ko vidje njega vidje Oca..... što znači da su "jedno" i apsolutno ta hijerarhija nema sličnosti sa ovozemaljskom. I u čitavoj vječnosti ćemo se moliti Bogu Ocu a jedino utjelovljenje Boga ćemo imati u Isusu Hristu. I to je jedini način da možemo razgovarati sa Bogom Ocem. Jer na nijedan drugi to ne bi bilo nikako izvodljivo.
    A ako želiš da vidiš logiku u svemu ovome onda ne možemo a da se ne taknemo Lucifera i ono što je on vidio na koji način bi se "izjednačio s višnjim". Jer Lucifer kao stvoreno biće ma koliko bio moćan anđeo nikako ne može biti konkurentan Bogu da bi zauzeo njegovo mjesto osim na onaj koji je i isplanirao(pobunu protiv Isusa). A zašto baš protiv Isusa? Na koji način bi se izjednačio s višnjim?
    Osim ovoga.... zar misliš da bi neko drugi mogao na krstu otkupiti grešnike i preuzeti sve grijehe spašenih vjernika na sebe?
    Naravno da ne.
    Matej 7:22

    Mnogi će reći meni u onaj dan: Gospode! Gospode! nijesmo li u ime tvoje prorokovali, i tvojijem imenom đavole izgonili, i tvojijem imenom čudesa mnoga tvorili?

    Matej 7:23

    I tada ću im ja kazati: nikad vas nijesam znao; idite od mene koji činite bezakonje.

    Pretpostavljam da ovo nije "dovoljno" ovozemaljsko, da bi se shvatilo, ili treba da neko pojednostavi, jer su sveti spisi i vjera uopste toliko "komplikovani" ?

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

  25. #72
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by yespeace.e View Post
    Matej 7:22

    Mnogi će reći meni u onaj dan: Gospode! Gospode! nijesmo li u ime tvoje prorokovali, i tvojijem imenom đavole izgonili, i tvojijem imenom čudesa mnoga tvorili?

    Matej 7:23

    I tada ću im ja kazati: nikad vas nijesam znao; idite od mene koji činite bezakonje.

    Pretpostavljam da ovo nije "dovoljno" ovozemaljsko, da bi se shvatilo, ili treba da neko pojednostavi, jer su sveti spisi i vjera uopste toliko "komplikovani" ?

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    Naravno.... ovdje jasno Isus kaže za sebe da je Bog i da će idolopoklonici u sudnji dan pasti mu pred noge moleći za milost a on će im reći da su se molili slikama i likovima rezanim sa IZMIŠLJENIM likom čovjeka kojega Isus ne poznaje i samim tim ne zna ni ko su oni!
    Hvala ti što si naveo ove citate iz Biblije. Mislim da se umiješao i sam Bog....... jer ne postoji bolji tekst od ovoga a koji jasnije objašnjava našu diskusiju. Još jednom ti zahvaljujem!

  26. #73
    Join Date
    Nov 2016
    Location
    Podgorica
    Posts
    369
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    26
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pecaros View Post
    Naravno.... ovdje jasno Isus kaže za sebe da je Bog i da će idolopoklonici u sudnji dan pasti mu pred noge moleći za milost a on će im reći da su se molili slikama i likovima rezanim sa IZMIŠLJENIM likom čovjeka kojega Isus ne poznaje i samim tim ne zna ni ko su oni!
    Hvala ti što si naveo ove citate iz Biblije. Mislim da se umiješao i sam Bog....... jer ne postoji bolji tekst od ovoga a koji jasnije objašnjava našu diskusiju. Još jednom ti zahvaljujem!
    Ovom tvojom konstatacijom direktno negiras sve krsne slave, sveceve kojima se ljudi mole i 99% pravoslavaca si nazvao "idolopoklonicima"


    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

  27. #74
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by yespeace.e View Post
    Ovom tvojom konstatacijom direktno negiras sve krsne slave, sveceve kojima se ljudi mole i 99% pravoslavaca si nazvao "idolopoklonicima"


    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    To si ti rekao.

  28. #75
    Join Date
    Nov 2016
    Location
    Podgorica
    Posts
    369
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    26
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pecaros View Post
    Naravno.... ovdje jasno Isus kaže za sebe da je Bog i da će idolopoklonici u sudnji dan pasti mu pred noge moleći za milost a on će im reći da su se molili slikama i likovima rezanim sa IZMIŠLJENIM likom čovjeka kojega Isus ne poznaje i samim tim ne zna ni ko su oni!
    Hvala ti što si naveo ove citate iz Biblije. Mislim da se umiješao i sam Bog....... jer ne postoji bolji tekst od ovoga a koji jasnije objašnjava našu diskusiju. Još jednom ti zahvaljujem!
    brate evo ti prilika da objasnis sto si napisao onda. u kojim religijama se ljudi mole izmisljenim likovima, i to na slikama i izrezbarenim stvarima koje si naveo i ko su ti bezboznici koji to rade?

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Predavanje u CANU: Nema nauke bez vjere!
    By Ćipur in forum Nauka generalno
    Replies: 0
    Last Post: 23-06-10, 01:46
  2. Battle of vjere
    By cpu in forum Religija i filozofija
    Replies: 31
    Last Post: 05-03-09, 18:22
  3. Nepravda i nasilje u ime vjere/ideologije sa primjerima
    By edin1 in forum Religija i filozofija
    Replies: 174
    Last Post: 19-09-07, 13:45
  4. Narodi i vjere, da li je mjesavina dozvoljena?
    By andrija81210 in forum Politika generalno
    Replies: 75
    Last Post: 04-04-07, 23:58

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •