Page 5 of 5 FirstFirst 12345
Results 101 to 108 of 108

Thread: Poimanje jedne vjere/religije i prihvatanje/negiranje drugih

  1. #101
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    Svih? Ne bih baš reka`.
    Okle znaš, možda je to za Isusa sve izmišljeno?
    Okle znaš da je Biblija autentična?
    Što misliš što skriva Vatikan?
    Skriva istinu, da je sve laž...
    Jokašu, ti si jedan vrlo inteligentan momak(odavno sam na forum) koji je svoju inteligenciju fokusirao ka svijetu kompjutera. Gdje si se vjerovatno i na neki način ostvario. Nemoj da misliš da ćeš istom riješiti i "problem" shvatanja(prepoznavanja) istine.
    Vatikan??? To je nešto mnogo loše, i "za sad" ne želim ništa da pišem o njima.

  2. #102
    Join Date
    Nov 2016
    Location
    Podgorica
    Posts
    369
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    26
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pecaros View Post
    Nemam Bibliju u digitalnoj formi a muka mi je sad da kucam sve ono što i ti i ja i bilo ko drugi imamo isto ispred sebe da pročitamo. Zakon je isuviše jednostavan i jasan. I dobro znamo i ti i ja što Bog kaže u zapovijesti o idolopoklonstvu. Ostalo je na nama da se odlučimo kome ćemo vjerovati.... Bogu ili čovjeku? Stvar je vrlo ozbiljna i ulog je ogroman. Pa ti sam odluči. I ja ovdje završavam.
    ne treba ti Biblija u digitalnoj formi da mi objasniš to što si napisao i što su tvoja mišljenja na ona dva evandjelja koje sam gore naveo, u tvojoj glavi je to shvatanje čim si ga napisao, u kojim religijama postoje ti „idolopoklonici“ koji imaju rezervisano mjesto u paklu, a koji se mole SLIKAMA i rezanim izmišljenim likovima kako si naveo koje će Isus mršnut? mislim da si u velikom grču trenutno da svoju konstataciju argumentovano objasniš, pa pominješ Lucifera, pa neke zakone pfff, iskreno siguran sam da znaš odgovor na ovo moje pitanje, ali ipak idemo onom ideologijom „to je tako, ne možemo mi to shvatiti, pusti“ ali ipak osjećam da shvataš što je najbitnije.. najlakše je sad reći „svi ste intelektualno superiorniji od mene“.

    Da te podsjetim:

    Matej 7:22

    Mnogi će reći meni u onaj dan: Gospode! Gospode! nijesmo li u ime tvoje prorokovali, i tvojijem imenom đavole izgonili, i tvojijem imenom čudesa mnoga tvorili?

    Matej 7:23

    I tada ću im ja kazati: nikad vas nijesam znao; idite od mene koji činite bezakonje.

    Tvoj odgovor:

    „Naravno.... ovdje jasno Isus kaže za sebe da je Bog i da će idolopoklonici u sudnji dan pasti mu pred noge moleći za milost a on će im reći da su se molili slikama i likovima rezanim sa IZMIŠLJENIM likom čovjeka kojega Isus ne poznaje i samim tim ne zna ni ko su oni!
    Hvala ti što si naveo ove citate iz Biblije. Mislim da se umiješao i sam Bog....... jer ne postoji bolji tekst od ovoga a koji jasnije objašnjava našu diskusiju. Još jednom ti zahvaljujem!“

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

  3. #103
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,712
    Thanks Thanks Given 
    1,114
    Thanks Thanks Received 
    891
    Thanked in
    551 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pecaros View Post
    Jokašu, ti si jedan vrlo inteligentan momak(odavno sam na forum) koji je svoju inteligenciju fokusirao ka svijetu kompjutera. Gdje si se vjerovatno i na neki način ostvario. Nemoj da misliš da ćeš istom riješiti i "problem" shvatanja(prepoznavanja) istine.
    Vatikan??? To je nešto mnogo loše, i "za sad" ne želim ništa da pišem o njima.
    Fala na lijepim riječima.
    Ima bitnijih stvari od svijeta kompjutera.
    Niko za ništa od prije 2000 godine ne može da tvrdi da je 100% tačno.
    Mnoge su se knjige spaljivale, trgale strane, sve kako je kojoj konfesiji odgovaralo.
    Sjeli su ljudi i dogovarali se kad će bit koji datum za što i tako odlučili.
    Mnogi se sporo oko datuma Hristovog rođenja i tvrde da je to bilo u ranu jesen a ne u zimu???
    Da li si za to znao?
    Ja sam agnostik i to mi je u ovoj svijesti i razumu za sada najbliže istini.
    Naravno čojak se vremenom mijenja i nema jedno mišljenje čitav životni vijek i traga za odgovorima.
    Mišljenja sam da se treba držat (koliko je to moguće), nekih stvari koje krase dobrog čovjeka (da nikog ne ubiješ, da poštuješ svoje roditelje, da ne lažeš, da ne kradeš, da ne ljubaviš, da se držiš svoje riječi, poštuješ svakoga i sl.)
    Najlakše je pristupit nekoj većoj skupini (grupi, religiji) ljudi kao npr. hrišćani te su, i ne lomiti glavu zašto se mole ikonama, zašto se popovi bahato ponašaju i sl.
    Dostina tako razmišlja i dobro im je.
    Ali kod mene je kad vidim neku lošu stvar kod neke religije odmah se isključujem iz tih grupa (po razmišljanju).
    Za Vatikan i to sveštenstvo koje se tamo nalazi kažu da je loše ali ja nijesam bio tamo nit znam koga da bih im sudio.

  4. #104
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,102
    Thanks Thanks Given 
    2,720
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pecaros View Post
    Pazi.... nisam vam ja uopšte "lik" dostojan diskusije, jer ste većina ovdje MNOGO obrazovaniji od mene. I ovo nije lažna skromnost već SUVI fakat. Ali, i pored milijardu razloga koji su na stranu kreacionizma i milijardu nelogičnosti koje prkose Darvinu, dovoljno je samo postaviti sebi pitanje....."Kako mi ljudi znamo što je dobro, a što JE TOoo loše?"
    Gore neđe napisah kako inteligencija nema dodirnih tačaka sa prihvatanjem vjere u Stvoritelja. I to jeste tako! Ali, u nekim situacijama jeste i "inicijalna kapisla" koja može da pokrene situaciju iz mrtve tačke.......a to se upravo može primijeniti u traženju odgovora na ovo pitanje.
    Nemoj žuriti s odgovorom, jer ako uopšte postoji dubina u ljudsjkom umu..... ovo je "stvar" koja se nalazi neđe pri samom "dnu "
    Ne znam kakve veze ima obrazovanje sa ovom diskusijom. Ako je sarkazam, jako je lose 'postavljen'. Ako nije, onda tek ne razumijem pominanje istog.

    Mozes li mi nabrojat' neke od milijardu razloga na strani kreacionizma kao i neke od milijardu nelogicnosti koje prkose Darvinu? Kad se vec toliko bahatis sa izmisljenim brojkama, da makar budes malo konkretniji.

    Dovoljno je postavit' pitanje "Kako znamo sto je dobro a sto lose?" kazes... Mozes li da obrazlozis malo problem sa tim? Da li ti tvoja biblija govori sta je dobro a sta lose? Da li se ti drzis onoga sto ti bibilija govori? Sta radis kada se nadjes u situaciji koje nema u bibliji?

    Eto, par pitanja da ti pruzim priliku da budes malo precizniji i konkretniji.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  5. #105
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,827
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Bitno pitanje je da li se slaže sa svim što piše u Bibliji, ukoliko je odgovor DA onda da li sve iz nje primjenjuje, a ukoliko je NE, onda....

    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  6. #106
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Ljudi ovo je premnogo za mene diskusije .....biću kratak i povlačim se. Povlačim se ali ne zbog toga što nemam adekvatne odgovore....čak štoviše mislim da bih mogao knjigu od 1000 stranica i to u A4 formatu ispisat i OPET ne bih rekao sve ono što bih imao. Ali JA SAM JEDNA KLASIČNA LJENČUGA i to me prati kroz cio život.
    Biću kratak i povlačim se!
    @yespeace.e ... moje je mišljenje da i ti dobro znaš ono što i ja znam, ali iz nekog razloga to prećutkuješ i OPET iz meni nejasnog razloga želiš da napišem nešto što bi uvrijedilo mnoge vjernike. Ali ja to ne želim da uradim. Uradio bih VRLO RADO sve što je do mene da ukažem ljudima na zablude u koje ih uvlače "duhovni gurui" samo kad bih znao da je to izvodljivo. Ali na žalost to bi imalo kontraefekat i samo bi napravilo još veći zid između njih i istine.
    @jokaš.... u svemu ovome vidim tvoju iskrenost i hvala ti na tome jerrrrr takvi ljudi mi uljepšaju dan. Najviše volim kad vidim kod ljudi naivnost i iskrenost..... u današnja vremena to su DIJAMANTSKI ukrasi karaktera i ličnosti.
    Potpuno je nebitno spaljivanje i trganje knjiga jer se tokom vjekova istina prenosila s koljena na koljeno. Bitna je INFORMACIJA. Imaš je! A sve ostalo je posao Svetog Duha. Ako nijesi do sad imao prilike da čuješ KOMPLETNO jevanđelje.... pođi do nekog pravoslavnog sveštenika da ti predoči jevanđelje(to mu je i posao), pa da vidimo tvoju reakciju To je istina i nema druge alternative.
    @Fidel Castro..... toliko je razloga da moj um(skromni) bilo kakvu diskusiju na temu evolucije doživljava kao udaranje čekićem po glavi. Izvini molim te ali stvarno sam bio iskren.
    Što se tiče Biblije, ja jevanđelje ODLIČNO poznajem, ali nijesam neki naročit poznavalac kompletne knjige. Znam osnovne istine koje su dovoljne da mi niko ne može citate vaditi iz konteksta i iskrivljivati istinu.
    A što se tiče PREpoznavanja lošeg i dobrog??? Nisam mislio na to što nam Biblija kaže. Već je pitanje bilo postavljeno u smislu "evolutivnog" razvoja svijesti i razuma. Odnosno, da li je uopšte IZVODLJIVO da se u borbi za opstanak u kojoj preživljavaju PO LOGICI STVARI najsuroviji i najjači "predatori" razvije svijest koja PO NEČEMU?!?!?!?! prepoznaje i PRAVI RAZLIKU IZMEĐU DOBROG I LOŠEG!?!
    To je n e i z v o d lj i v o!
    @Bugi..... ODLIČNO pitanje.
    Ljudi razvalih se kucajući, ovo mi je škola da više ne ulijećem u diskusije
    Last edited by pecaros; 16-01-20 at 17:39.

  7. #107
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Bogami smo dobro srozali Boga, ako ga ima, zao mi ga je.
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  8. #108
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    591
    Thanks Thanks Given 
    190
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by yespeace.e View Post
    Fina tema, pozdrav za sve.
    Prije svega da pomenem, a imam osjećaj da će se većina složiti, da je porazno koliko je u društvu zastupljeno da religiju i vjerovanje shvatamo i praktikujemo kroz način koji smo naslijedili od naših iz familije, od oca, otac od djeda, i sve tako redom. Možete zamisliti koliko smo zarobljeni u startu, kad ono bez preispitivanja prihvatamo načine vjerovanja i praktikovanja vjere, koji su ko zna na kakve načine shvatani i interpretirani. To je po meni najveći problem i dešavaju se primjeri kakvi se dešavaju. Mi jednostavno odbijamo da kao pojedinci sagledamo širu sliku svega, sami, evo mali milon načina u današnje vrijeme da provjerimo što je to u šta vjerujemo, a preko čega se, složićete se, na neki način i kontrolišemo. Komično je, što većina ljudi, u svim sferama života prihvata da bude vodjeno od strane "ljudi koji ono kao BOLJE ZNAJU - ne pitaj ništa ovako je kako ti kažem" kao da smo ovce. Da je manje ove potrebe da budemo “vodjeni” i više praktikovanja propisanih stvari u svetim knjigama mislite li da bi bilo ovako loših stvari u ovolikoj mjeri.
    Dosta osjetljiva tema, ali smatram da je ovo razmisljanje jedinke koja cvrsto stoji na zemlji i zivi u korak sa vremenom.

    Zabrinjavajuca je cinjenica da smo debelo zagazili u 21. vijek a i dalje se bojimo da razmisljamo svojom glavom i sagledamo svijet u kom zivimo. Smatram da su religije svoj zadatak opismenjavanja i usmjeravanja narodnih masa davno ispunile.

Page 5 of 5 FirstFirst 12345

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Predavanje u CANU: Nema nauke bez vjere!
    By Ćipur in forum Nauka generalno
    Replies: 0
    Last Post: 23-06-10, 01:46
  2. Battle of vjere
    By cpu in forum Religija i filozofija
    Replies: 31
    Last Post: 05-03-09, 18:22
  3. Nepravda i nasilje u ime vjere/ideologije sa primjerima
    By edin1 in forum Religija i filozofija
    Replies: 174
    Last Post: 19-09-07, 13:45
  4. Narodi i vjere, da li je mjesavina dozvoljena?
    By andrija81210 in forum Politika generalno
    Replies: 75
    Last Post: 04-04-07, 23:58

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •