View Poll Results: Treba li drzava da pomogne investira u MNE airlines?

Voters
58. You may not vote on this poll
  • Da

    9 15.52%
  • Ne

    43 74.14%
  • Crkva ipak prvo da se rijesi

    6 10.34%
Page 4 of 21 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 76 to 100 of 511

Thread: Pomoc Drzave Crne Gore Montenegro Airlines-u

  1. #76
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,457
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,160
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    ko je ovaj Predrag Marković, prepadoh se.

  2. #77
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,290
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    4,616
    Thanked in
    2,431 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    kad već pomenu


    https://m.cdm.me/ekonomija/ristic-uv...egro-airlines/


    Izvršni direktor Montenegro Airlinesa MA Vlastimir Ristić narednih dana očekuje komunikaciju sa novom vladom o primjeni Zakona o konsolidaciji, kojim je predviđeno 155 miliona eura državne pomoći tom preduzeću. On je u razgovoru za CdM kazao da će novoj vlasti predstaviti trenutno stanje kompanije radi pronalaska održivog modela poslovanja


    Tapatalk
    Ja bih predlozio da se sa njim sastane Dritan i da ga ugasi kao Veljovica. Vrlo kratko i precizno - "Dosta je bilo kume, aj polako"
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  3. #78
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,290
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    4,616
    Thanked in
    2,431 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    ko je ovaj Predrag Marković, prepadoh se.
    Ne znas?

    Ovo ti je sin ex-premijera Duska Markovica.

    Evo jedan clanak, od milion: https://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrik...tum=2017-05-11

    Eh zivote, prazna kanto Jupola.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  4. The Following User Says Thank You to Fidel Castro For This Useful Post:


  5. #79
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,457
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,160
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Ne znas?

    Ovo ti je sin ex-premijera Duska Markovica.

    Evo jedan clanak, od milion: https://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrik...tum=2017-05-11

    Eh zivote, prazna kanto Jupola.
    Sprdnja


    Kad smo već kod đece zaslužnih građana da neće biti kakva sistematizacija u cbcg?

  6. #80
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,365
    Thanks Thanks Given 
    2,804
    Thanks Thanks Received 
    3,996
    Thanked in
    1,934 Posts

    Default

    Vjerovali ili ne MA ide na ruku ova situacija u smislu opravdavbanja ulaganja.
    Sve vodeće svjetske aviokompanije sudobile državnu pomoć, tako da se uvijek mogu pravdati time.

    Inače, nisu primili plate za oktobar još uvijek. Situacija je baš zategnuta.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  7. #81
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,290
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    4,616
    Thanked in
    2,431 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Vjerovali ili ne MA ide na ruku ova situacija u smislu opravdavbanja ulaganja.
    Sve vodeće svjetske aviokompanije sudobile državnu pomoć, tako da se uvijek mogu pravdati time.

    Inače, nisu primili plate za oktobar još uvijek. Situacija je baš zategnuta.
    Pa sto predlazes?

    Ja znam koliko su supljih prica ispricali, da mi je muka.

    Prvo su rekli da im treba manja pomoc. Pa da ima treba 155 miliona i da ce nakon toga bit' profitabilna kompanija. Poslije toga je bilo da 155 miliona nece biti dovoljno i da ce im trebat' dodatna sredstva. A onda su i pojasnili da ni sa tim dodatnim sredstvima nece bit' profitabilni jer se to od njih i ne treba ocekivat'.

    Ocigledno je da je MA sipanje MNOGO novca u bunar i ne vidim sta bi moglo da opravda takvo tracenje sredstava, pogotovo u ovoj ekonomskoj situaciji u kojoj smo.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  8. #82
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,761
    Thanks Thanks Given 
    10,902
    Thanks Thanks Received 
    2,125
    Thanked in
    1,084 Posts

    Default

    Dritan je rekao u intervju kod Komnenića da je najveći br turista upravo MNE doveo svojim letovima u CG i da praktično samo ta tri mjeseca radi da valja i da je kao ta njegova zasluga za turističku sezonu prilično dobra podloga za uspješnu sezonu (pogotovu 2019. koja je valjda bila najuspjesnija ikad...evo neka bude da sam pogrijesila ali cini mi se da je pominjao 80 %?!) Sa druge strane, aerodrome koji dobro posluju bi mogli dobro da udome...rekao je da je čudno ali da je istina, da preduzece koje dobro posluje oćemo da prodamo, iako ima logike, na trzistu ce se bolje kotirati plus bi strane firme aerodrome modernizovale, a MNE zadrze i ulazu grdne pare a oni samo tri mjeseca rade....kao, tek ce da razmisljaju sto ce oko toga da rade....znaci jos nije sigurno da ce ga ugasiti ili po kojemu modelu ce sa njim nesto cinjeti ali ej izvjesno da ce aerodrome udomiti
    Zamislite da ugase MNE i dobijemo neke druge kompanije PG- BG duplo jeftiniji letovi Ja sam imala let Dotmund-BG-PG prošle godine, ali posto je let iz Dortmunda kretao oko 9 ipo ujutro, a BG-PG je imao neki let oko podne, nijesmo smjeli da rizikujemo da uzmemo taj let a prvi naredni je bio u 18:30, pa smo taj imali rezervisan i stignemo u BG nesto oko 11 i ja na salter MNE da vidim ima li slobodnih mjesta, znaci vec je počelo čekiranje, ima slobodnih mjesta, ajde da zamijenimo karte, doplata za dvije karte 180 eura?! MRŠ! Skuplja doplata nego povratna pg-bg-pg...kako nsu htjeli da zarade 200 eura go***ri
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  9. #83
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,589
    Thanks Thanks Given 
    7,520
    Thanks Thanks Received 
    4,585
    Thanked in
    1,775 Posts

    Default

    Niđe veze to za turiste, posebno za cifru od 80%... MA ubjedljivo najveći dio prometa ostvari na letu za BG, ako se ne varam blizu 40% putnika koje prevezu je na tom letu, što bi Air Srbija lagano pokrila...

    Takođe, da kompanija ima tako dobar učinak (broj preveznih turista), ne bi imala ovakve gubitke... Očigledno je da je većina linija nerentabilno i da imaju bar 1/3 viška zaposlenih...

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  10. #84
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,266
    Thanks Thanks Given 
    2,760
    Thanks Thanks Received 
    2,631
    Thanked in
    1,274 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Dritan je rekao u intervju kod Komnenića da je najveći br turista upravo MNE doveo svojim letovima u CG i da praktično samo ta tri mjeseca radi da valja i da je kao ta njegova zasluga za turističku sezonu prilično dobra podloga za uspješnu sezonu (pogotovu 2019. koja je valjda bila najuspjesnija ikad...evo neka bude da sam pogrijesila ali cini mi se da je pominjao 80 %?!) Sa druge strane, aerodrome koji dobro posluju bi mogli dobro da udome...rekao je da je čudno ali da je istina, da preduzece koje dobro posluje oćemo da prodamo, iako ima logike, na trzistu ce se bolje kotirati plus bi strane firme aerodrome modernizovale, a MNE zadrze i ulazu grdne pare a oni samo tri mjeseca rade....kao, tek ce da razmisljaju sto ce oko toga da rade....znaci jos nije sigurno da ce ga ugasiti ili po kojemu modelu ce sa njim nesto cinjeti ali ej izvjesno da ce aerodrome udomiti
    Zamislite da ugase MNE i dobijemo neke druge kompanije PG- BG duplo jeftiniji letovi Ja sam imala let Dotmund-BG-PG prošle godine, ali posto je let iz Dortmunda kretao oko 9 ipo ujutro, a BG-PG je imao neki let oko podne, nijesmo smjeli da rizikujemo da uzmemo taj let a prvi naredni je bio u 18:30, pa smo taj imali rezervisan i stignemo u BG nesto oko 11 i ja na salter MNE da vidim ima li slobodnih mjesta, znaci vec je počelo čekiranje, ima slobodnih mjesta, ajde da zamijenimo karte, doplata za dvije karte 180 eura?! MRŠ! Skuplja doplata nego povratna pg-bg-pg...kako nsu htjeli da zarade 200 eura go***ri
    aerodromima ne fali nista ovakvi su u vecini malih turistickih drzava, samo sto se krade naveliko u toj firmi
    She is only here to annoy herself!

  11. #85
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    1,693
    Thanks Thanks Given 
    307
    Thanks Thanks Received 
    709
    Thanked in
    324 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    aerodromima ne fali nista ovakvi su u vecini malih turistickih drzava, samo sto se krade naveliko u toj firmi
    Mislim da je broj zaposlenih možda i veći problem. Neki dan od terminala do aviona sam sreo 6-7 ljudi koji tu nešto kao stoje i gledaju. Let za Beograd je bio u pitanju avion poluprazan. U Rimu jednom prilikom kad sam putovao dupke pun avion je opsluživalo troje ljudi. Samo da se optimizuje broj zaposlenih i da se poradi na automatizaciji određenih procesa mnogo bi se dobilo na finansijskom planu.

    Sent from my CPH1951 using Tapatalk

  12. #86
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Tg
    Posts
    6,942
    Thanks Thanks Given 
    1,500
    Thanks Thanks Received 
    791
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    A jel ti misliš da tamo moze da radi na principu ej ti mali na ulici ajde dodji da radis na aerodromu(licence, provjera kod db itd itd) ? Zaposlenih ima jer su isti planirani za iz godine i godine veći promet da nema virusa ne bi ni vidio više od 3je ljudi jer bi ostali bili raspolaganju na drugim poslovima. A kako nema više posla ti ljudi rade sta ima ne sjede kuci i primaju full platu kao neki... Ovo se odnosi na dio zaposlenih koji si komentarisao za ostale sluzbe ne ulazim u raspravu to je dio druge problemtaike

    Sent from my Huawei Mate 30 pro using Tapatalk
    Satelitski resiveri/oprema

  13. #87
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,973
    Thanks Thanks Given 
    3,228
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Na aerodrom u Tivat radi SD kadar koji veze sa zivotom nema. Izmisljaju radna mjesta kao ludi. Makar 50% radnika je viska na Tv aerodrom, to mogu da tvrdim jer godinama sam povezan s turistickim sektorom tivta. Kakvi balvani tamo rade...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  14. #88
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    1,693
    Thanks Thanks Given 
    307
    Thanks Thanks Received 
    709
    Thanked in
    324 Posts

    Default

    Ista stvar je bila i kad sam putovao prije korone, tako da to da bi ih bilo manje da je veća gužva ne stoji.

    Sent from my CPH1951 using Tapatalk

  15. #89
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    889
    Thanks Thanks Given 
    1,860
    Thanks Thanks Received 
    204
    Thanked in
    132 Posts

    Default

    vecinu radnika mogu da zamijene stubici sa trakama, kao na PG aerodromu prolazis kroz spalir zaposlenih do aviona. Vecina samo stoji i usmjerava

  16. The Following User Says Thank You to skodilak For This Useful Post:


  17. #90
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Tg
    Posts
    6,942
    Thanks Thanks Given 
    1,500
    Thanks Thanks Received 
    791
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    Kakvi balvani sve putuju i koliko njih pokušava da zapali ispred aviona s sve cisternom punom kerozina ili promasi avion jer hoce da ide u prvi koji vidi iako nema stepenica itd itd vjerujte da ti,, stubovi" moraju da su tu makar neki... Na kraju krajeva sve je to propisano procedurama koliko cega i sta od strane ECAC-a I ICAO-a... Sve bi to se rijesilo s avio mostovima ali kako iste nemamo jbga...
    @Mojsije kazem za aerodrom u podgorici za tivat ne znam...

    Sent from my Huawei Mate 30 pro using Tapatalk
    Satelitski resiveri/oprema

  18. #91
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,290
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    4,616
    Thanked in
    2,431 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Na aerodrom u Tivat radi SD kadar koji veze sa zivotom nema. Izmisljaju radna mjesta kao ludi. Makar 50% radnika je viska na Tv aerodrom, to mogu da tvrdim jer godinama sam povezan s turistickim sektorom tivta. Kakvi balvani tamo rade...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
    A koji kadar radi na aerodromimu u Podgorici?



    Mogao si napisan na "aerodromima Crne Gore". Nikakve razlike izmedju Tivta i Podgorice nema osim sto u Podgorici ima znatno veci broj parazita.

    Ja mogu samo u potpunosti da potvrdim ove gornje tvrdnje - da od aviona do izlaza sa carinskog prolaza sretnes najmanje 10-ak djevojaka koje apsolutno nista ne rade. Neke kao mlataraju rukama da pokazu kuda da se ide (a ne postoji drugi prolaz), druge samo stoje i cekaju da prodju putnici kako bi se dovatile telefona i instagram-a.

    Uz to znam vise djevojaka koje primaju full platu a pojave se povremeno na aerodromu. Vjerujem da je ista praksa i na visim pozicijama ili nekim izmisljenim gdje se 'zaposljeni' i ne pojavljuju ali za te stvari vec nemam tvrdje iako sam ubjedjen da ce se i to objelodanit' kad tad, nadam se ubrzo.



    P.S. Nije za MA ali jeste za aerodrome...

    https://www.bankar.me/2020/12/10/kon...-dalje-opcija/
    Last edited by Fidel Castro; 10-12-20 at 12:57.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  19. #92
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,365
    Thanks Thanks Given 
    2,804
    Thanks Thanks Received 
    3,996
    Thanked in
    1,934 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Pa sto predlazes?

    Ja znam koliko su supljih prica ispricali, da mi je muka.

    Prvo su rekli da im treba manja pomoc. Pa da ima treba 155 miliona i da ce nakon toga bit' profitabilna kompanija. Poslije toga je bilo da 155 miliona nece biti dovoljno i da ce im trebat' dodatna sredstva. A onda su i pojasnili da ni sa tim dodatnim sredstvima nece bit' profitabilni jer se to od njih i ne treba ocekivat'.

    Ocigledno je da je MA sipanje MNOGO novca u bunar i ne vidim sta bi moglo da opravda takvo tracenje sredstava, pogotovo u ovoj ekonomskoj situaciji u kojoj smo.
    Ma mozda, pod jednim velikim mozda moze da bude pozitivan sa svega par linija koje su isplative. Drzanje predstavnistva na Champ Elysee godinama nije imalo nikakve logike. Kao ni Letova za Cirih npr.
    Beograd, Ljubljana, Bec, Frnakfurt, Moska i Istanbul je mislim jedino isplativo, nemam pristup brojkama.

    Svi ostali letovi - to su preskupi slotovi za koje mislim da nema ekonomske logike da se placaju.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  20. #93
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Tg
    Posts
    6,942
    Thanks Thanks Given 
    1,500
    Thanks Thanks Received 
    791
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    Mgx nema liniju za istanbul(ide turkish) bec rade codshere za austrian airlinesom tako da se bez njega moze... Isplativ je Pariz makar je bio veci dio godine nekih 9 mjeseci i to bas isplativ prije ovog haosa... Frankfurt tako tako kao i cirih vecinom ljeti i pred ng. Beograd je naisplitavija linija u evropi kad se pogleda udaljenost i cjena karte

    Sent from my Huawei Mate 30 pro using Tapatalk
    Satelitski resiveri/oprema

  21. The Following User Says Thank You to darko cfc For This Useful Post:


  22. #94
    Join Date
    May 2009
    Posts
    8,369
    Thanks Thanks Given 
    1,355
    Thanks Thanks Received 
    1,473
    Thanked in
    598 Posts

    Default

    Nije MA, ali jeste Montenegro Lines i brod Sveti Stefan slava mu i milost, 90 eura je bila povratna karta do Barija i to bez kabine, znaci avio sjedista, naravno za kabinu je bila karta oko 120 eura, dok su iste karte iz Draca za Bari bile 30 eura za avio i oko 50, 60 za kabinu, duplo jeftinije i poslije se cude zasto brod sa 700 kabina nema ni 5% zauzetih kabina i zasto se samo kamioni prevoze... ista stvar je i sa MA, kradju pokusavaju da nadomjeste i izbalansiraju skupim kartama, jeftinije je lecet iz Lisabona za Moskvu, no iz Pg za Bg sa MA... Povratna vozom do bga je bila oko 50 eura prije par godina, a putovanje traje po 13, 14 sati i to kad je po redu voznje... bice bolje

    Sent from my SM-A505F using Tapatalk
    Quote Originally Posted by Biznismen Podgorica View Post
    Oli da se kladimo ti das 50e a ja cu 200e.
    Ako ne prodje ti imas 200e.. :wink:

  23. The Following User Says Thank You to ^izzy^ For This Useful Post:


  24. #95
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,290
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    4,616
    Thanked in
    2,431 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Ma mozda, pod jednim velikim mozda moze da bude pozitivan sa svega par linija koje su isplative. Drzanje predstavnistva na Champ Elysee godinama nije imalo nikakve logike. Kao ni Letova za Cirih npr.
    Beograd, Ljubljana, Bec, Frnakfurt, Moska i Istanbul je mislim jedino isplativo, nemam pristup brojkama.

    Svi ostali letovi - to su preskupi slotovi za koje mislim da nema ekonomske logike da se placaju.
    Ta predstavnistva ionako nikad razumio nisam. A ne znam ni gdje su zvanicno ugasena a gdje jos postoje, makar na papiru.

    Recimo, Rim je ugasen prije makar 5-6 godina ako se ne varam.

    Za Bec Austrian, za Moskvu Pobeda, za Istanbul Turkish

    Lupam sad al' svi bi svaku liniju pokrili i jeftinije od MA a mi bi zatvorili jednu veliku rupu bez dna. Fokusirat' se na aerodrome kao zlatnu koku i to na ekonomski i logisticki dio a ne na neka nebitna kicenja i sl. Dobro, mogli bi krov koji godinama prokisanjava da srede al' ostalo je ok.

    Quote Originally Posted by darko cfc View Post
    Mgx nema liniju za istanbul(ide turkish) bec rade codshere za austrian airlinesom tako da se bez njega moze... Isplativ je Pariz makar je bio veci dio godine nekih 9 mjeseci i to bas isplativ prije ovog haosa... Frankfurt tako tako kao i cirih vecinom ljeti i pred ng. Beograd je naisplitavija linija u evropi kad se pogleda udaljenost i cjena karte

    Sent from my Huawei Mate 30 pro using Tapatalk
    Ja bas ne pamtim kad sam letio sa MA a letim prilicno cesto, kad gledamo prosjek.

    Za koji dan preko BG-a, naravno JU (AirSerbia).

    Ne znam koje je tacno trenutno stanje sa flotom MA ali vjerujem da je mizerna i da bi samo za flotu trebalo grdne pare dat', da ne pominjem sve ostale izdatke.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  25. #96
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Tg
    Posts
    6,942
    Thanks Thanks Given 
    1,500
    Thanks Thanks Received 
    791
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    3 E195 i jedan F100.. I airserbia je pukla koliko cujem

    Sent from my Huawei Mate 30 pro using Tapatalk
    Satelitski resiveri/oprema

  26. #97
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,365
    Thanks Thanks Given 
    2,804
    Thanks Thanks Received 
    3,996
    Thanked in
    1,934 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by darko cfc View Post
    Mgx nema liniju za istanbul(ide turkish) bec rade codshere za austrian airlinesom tako da se bez njega moze... Isplativ je Pariz makar je bio veci dio godine nekih 9 mjeseci i to bas isplativ prije ovog haosa... Frankfurt tako tako kao i cirih vecinom ljeti i pred ng. Beograd je naisplitavija linija u evropi kad se pogleda udaljenost i cjena karte

    Sent from my Huawei Mate 30 pro using Tapatalk
    Yato rekoh nemam sve informacije tipa da rade codeshare sa nekim i sl. Svakako je mnogo manje rentalbilnih linija od ukupnog broja koje drze. Ne vjerfujem da su letovi ya Hanover i Lion krcati svaki put.
    Quote Originally Posted by darko cfc View Post
    3 E195 i jedan F100.. I airserbia je pukla koliko cujem

    Sent from my Huawei Mate 30 pro using Tapatalk
    AirSerbia? To je teski kriminal sto se tamo radilo. Stranci imaju 50% + 1 kontrolnu akciju a dryava sipa u njih to sto moze i opet su pred stecajem. I to sve nakon brisanja dugova koje je JAT imao a bili su preko 60 miliona eura.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  27. #98
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Tg
    Posts
    6,942
    Thanks Thanks Given 
    1,500
    Thanks Thanks Received 
    791
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    Letovi za hanover lion i slično se rade na bazi aranzmana avione zakupljuju njihove agencije i tu je kompanija zasticena 100% koliko god putnika bilo njima se placa ista cjena. Takvi letovi su najmanji mgx-ov problem... Ali linija za London npr jeste

    Sent from my Huawei Mate 30 pro using Tapatalk
    Satelitski resiveri/oprema

  28. #99
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    1,292
    Thanks Thanks Given 
    744
    Thanks Thanks Received 
    887
    Thanked in
    463 Posts

    Default

    Svaka država u zavisnosti od svojih interesa i potreba kreira saobraćajnu politiku. Specifičnosti destinacije zavise od mnogo faktora, ekonomskih, privrednih, populacionih, turističkih, transportnih, političkih... a to utiče i na karakter saobraćaja.
    Neke države imaju svoje nacionalne prevozioce koji drže avio dostupnost sa destinacijama za koje se, iz navedenih razloga, procjenjuje da trebaju biti održavane. One koje nemaju tzv. flag carrier-e obično objave javne tendere sa uslovima za koje destinacije daje pravo saobraćanja na određen period i eventualne dotacije koje će država kao kontrubiciju plaćati prevozniku koji ponudi najbolje uslove (u slučaju da linija nije rentabilna a da bi se ostvarila margina profita). Ovdje se ne podrazumijevaju destinacije za koje neka kompanija procijeni da može biti rentabilna npr. turistički pa sama otvori liniju.
    Crna Gora nije globalni ili regionalni ekonomski, finansijski centar niti transportno čvorište kao npr. Beograd (ka kojem kao nama najbližem habu imamo i najveći saobraćaj) ili drugi evropski centri i ima veoma izražen sezonalni karakter (ljetnja sezona). Druga činjenica je da mnogo više ljudi dolazi u Crnu Goru (turistika) nego što naših ljudi putuje vani (dominantno jer živi u inostranstvu, studira, manje razonoda i šetnja). Tako i kompanije koje saobraćaju uzimaju sve ove faktore, kojih ima dosta, u obzir jer neće da posluju negativno samo da bi održavale linije.

    Zbog toga i Crna Gora treba ozbiljno da razmotri i analizira šta joj zaista treba i za koji model da se opredijeli u realizaciji tog cilja. Hoće li da nastavi da održava nacionalnog prevoznika koji će da servisira destinacije ili će da prihvati trošak da linije povjeri nekoj drugoj kompaniji.
    Ovdje naravno ne treba razmišljati o Beogradu kao najbližem habu, gdje će uvijek postojati tražnja i gdje sada važi duopol koji izgleda odlično funkcioniše.

    U suštini, veoma zahtjevno pitanje koje traži ozbiljan pristup. Ali i ovdje važi prvo pravilo koje uče u ekonomiji - nema besplatnog ručka.

    Sent from my SM-G975F using Tapatalk

  29. #100
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,973
    Thanks Thanks Given 
    3,228
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Na konto price da Mne Erlajnz dovede vecinu putnika u CG... Jos nisam vidio nikakve brojke koje ovo potvrdjuju, osim da su populisticka postapalica.

    Recimo za 2019tu, da vidimo po mjesecima broj dolazaka putnika avionom po mjesecu, i koliko od toga je MA, a koliko druge aviokompanije... Iz ove racunice iskljuciti dolaske iz Bg-a, jer to moze da prihvati Air Serbia u slucaju gasenja MA. Sigurno MA nema 50+% dovedenih putnika u CG.

    Nadam se da ce Jakov i Milojko dobro promisliti sto da rade sa MA iduce godine, ali ono sto je evidentno je da ce svi dugovi pasti na budzet, a to je dobrih 80+ miliona...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Page 4 of 21 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 78
    Last Post: 13-06-11, 19:55
  2. Replies: 2
    Last Post: 19-11-09, 22:35
  3. Montenegro Airlines, moze/mora li bolje
    By NMNU in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 63
    Last Post: 13-09-09, 19:04
  4. Montenegro Airlines ili Jat ???
    By Koma[MFHN] in forum Sve i svašta
    Replies: 95
    Last Post: 23-05-09, 11:25
  5. JAT kupuje Montenegro Airlines
    By Lost In Space in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 28
    Last Post: 26-02-07, 01:17

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •