Page 4 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast
Results 76 to 100 of 178

Thread: Kvalitet vazduha

  1. #76
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,942
    Thanks Thanks Given 
    509
    Thanks Thanks Received 
    1,813
    Thanked in
    658 Posts

    Default

    Dje se lozi ugalj u PG? Ovo nije pitanje gradova pojedinačnih, nego cijelog regiona. To što su u CG konstantno nekoliko istih gradova najzagadjeniji nema veze sa tim što se konkretno u njima stvara zagađenje (osim u PV, što je i logično), već sa reljefnim strukturama i kretanjem vazdušnih masa.

  2. #77
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    2,668
    Thanks Thanks Given 
    1,687
    Thanks Thanks Received 
    380
    Thanked in
    190 Posts

    Default

    Odavno je situacija kriticna, samo nadležni ćute....

    Sent from my SM-G955F using Tapatalk

  3. #78
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Niksic/Podgorica
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    306
    Thanks Thanks Received 
    284
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    Samo ogrijev je razlog enormnog skoka štetnih čestica u vazduhu tokom hladnih mjeseci - konkretno ugalj, drva i smeće koje se pali bez kontrole.

    Nijesam siguran da je zabrana sječe najsjajnije rešenje, jer bi u tom slučaju proradio uvoz i novac bi završio u inostranstvu umjesto u džepovima naših ljudi. Zabrana uvoza ogrijevnog drveta ima smisla, s tim što može biti u neskladu sa sporazumima o slobodnoj trgovini.

    Subvencionisanje jeste dio rešenja, s tim što u ovom momentu nije realno da država ponudi paket koji bi motivisao građane da ulažu u energetski efikasne sisteme. Razlog je što država jedva sastavlja kraj sa krajem za osnovna davanja, a i građani.

    Rešenje, po mom mišljenju treba biti:

    1. Agresivna kampanja o značaju energetske efikasnosti i štetnosti trenutnog stanja, putem svih medija - da se konačno objasni građanima da dugoročno drva nijesu jeftinija opcija.
    2. Motivisanje komercijalnih banaka na kreiranje ponude koja bi definisala dugoročne otplate energetski efikasnih sistema, uz povoljne kamatne stope. Ako ćemo da objasnimo ljudima da je nakon 6 godina isplativije imati multisplit, onda im treba omogućiti da tokom tog perioda otplaćuju sisteme. Ovdje bi moglo da se igra na kartu korporativne odgovornosti, u interesu države i banaka.
    3. Uvođenje obaveze reciklaže, tačnije kvota za reciklažu najvećim uvoznicima/proizvođačima/potrošačima, što već postoji u EU. Primjera radi, uvoznik guma tokom godine uveze 20 tona, država stvara obavezu da isti dostavi dokaze da je 10% reciklirano u određenim reciklažnim centrima ili povjereno specijalizovanim organizacijama čime bi se izvršio transfer odgovornosti - tzv. OTR.
    4. Kontrola tokova otpada uopšte, učestale provjere na terenu, kažnjavanje pojedinaca, fizičkih i pravnih lica koja ne deponuju otpad na definisani način.

    Ima još toga što bi se moglo uraditi sa ovim u vezi, ali ovo mi prvo pada na pamet.
    Last edited by Mile_Djikanovic; 16-01-20 at 09:25. Reason: mistake

  4. The Following User Says Thank You to Mile_Djikanovic For This Useful Post:


  5. #79
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,138
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,400
    Thanked in
    2,971 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djed_Djuro View Post
    Nekontrolisana sjeća drveća je sigurno jedan od problema, jer drveće značano prečišćava vazduh. Gužve u saobraćaju sigurno utiču u PG, mada kako onda objasniti Nikšić, BP ili Pljevlja? Tamo gužvi nema. Najveći problem su termoelektrane koje su zastarjele i iz godine u godinu su sve gore. Pogledajte grafik što sam postavio i sve će vam biti jasno.

    Nije problem grijanje, nemojte se sprdati. Nikad zime nisu bile blaže nego zadnjih godina, ovo je vjerovatno najtoplija zima ikad, makar ja ne pamtim ovako nešto. Plus se mnogo više ljudi danas grije na struju. U CG su se prije 20-30 godina svi grijali na drva, a zime su bile paklene, trajale po 3-4 mjeseca.
    Komplet prigradska naselja, a malo li ih je, nalažu. Koliko je to desetina hiljada kuća i dimnjaka

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  6. #80
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,578
    Thanks Thanks Given 
    7,477
    Thanks Thanks Received 
    4,574
    Thanked in
    1,772 Posts

    Default

    Inače, znam da je ranije bilo beskamatnih kredita za prelazak na pelet, nisam siguran za multisplit sisteme i toplotne pumpe, ali svakako bi valjalo to promovisati...


    Sent from my iPad using Tapatalk
    #fakenews

  7. #81
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,942
    Thanks Thanks Given 
    509
    Thanks Thanks Received 
    1,813
    Thanked in
    658 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Komplet prigradska naselja, a malo li ih je, nalažu. Koliko je to desetina hiljada kuća i dimnjaka

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Šta nalažu, ugalj?

  8. #82
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    2,668
    Thanks Thanks Given 
    1,687
    Thanks Thanks Received 
    380
    Thanked in
    190 Posts

    Default

    Ja bih prešao na pelet da ne koristim šporet ga kuvanje ručka i pečenje hleba i ostalog... ja električni ne palim do ljeta... racun zimi mi ne prelazi 30e.

    Sent from my SM-G955F using Tapatalk

  9. #83
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Homeland
    Posts
    9,119
    Thanks Thanks Given 
    420
    Thanks Thanks Received 
    166
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Pelet je rješenje, inverterske klime itd.

    U gradovima loženje drva i uglja mora da se zabrani. Možda ne možeš da zabraniš ljudima da lože po selima, ali možeš zabraniti prodaju drva i uglja za ogrijev i omogućiti subvencije za zamjenu sistema grijanja. Na kraju, pojeftiniti (uvesti jeftine tarife zimi) za električnu energiju.

    Valjda ima i nekih dobrih para u predpristunim fondovima EU za ekologiju. Ne znam jesu li ovi naši činjeli što po tom pitanju.

    Mislim, paradoksalno je da se zabranjuje pušenje u kaficima a napolje se disat ne može.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Kako moze bit pelet resenje kad je to isto drvo.
    Inace sto neko rece gore, zime nisi blaze nego ekstremnije, tako da iz godine u godine
    imamo najhladnije zime i najtoplija
    ljeta. A struja je poskupila toliko da se nije isplativo grijat na nju bez ko zivi u zgradi, i masovno
    su ljudi presli na grijanje na pelet, iz tog razloga je cijena peleta skocila 100% u zadnjih 5 godina.

  10. #84
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,138
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,400
    Thanked in
    2,971 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djed_Djuro View Post
    Šta nalažu, ugalj?
    Nebitno.... drva neka budu svi.

    U PG ima makar 30 hiljada kuća, ovo je minimum, a od kojih se nedje 80% grije na drva. Ajde neka bude da je 20 hiljada dimnjaka koji furnjaju po cijeli dan. Malo li je??

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  11. #85
    Join Date
    May 2010
    Location
    Boka Kotorska HN♥️
    Posts
    4,093
    Thanks Thanks Given 
    633
    Thanks Thanks Received 
    656
    Thanked in
    409 Posts

    Default

    Ne znam dje je ta zima,kad u Novom bude 16°,a ispod 3° preko noci nije padalo.I prosle godine je bila blaga zima.Snijeg je na Orjen samo jednom pao(2019).2017 je bilo par dana u Januaru kad je i kod nas bilo do -10
    Zadnje dvije zime mozes preko dana u majcu kratlih rukava

    Na sjever jeste druga prica,ali je toplije u odnosu na zimu 2016/2017

  12. #86
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,432
    Thanks Thanks Given 
    94
    Thanks Thanks Received 
    149
    Thanked in
    84 Posts

    Default

    Ljudi, problem je tek sada možda dopro do javnosti, ali je već godinama prisutan u Podgorici, u naseljima đe se ljudi pretežno griju na drva. To je uvijek bio pakao uveče, pogotovo danima kad je vlažnost vazduha povećana, a nema vjetra ili duva slab južni. Nema tu neke filozofije.

    Послато са E6653 помоћу Тапатока
    "K'o mi, kad zovemo velikim čovjeka sitne duše,
    a ko zna koliko je tihih što divovi u njima čuče."

  13. #87
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Italia
    Posts
    9,398
    Thanks Thanks Given 
    2,187
    Thanks Thanks Received 
    304
    Thanked in
    185 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kEDOWN View Post
    Inace sto neko rece gore, zime nisi blaze nego ekstremnije, tako da iz godine u godine
    imamo najhladnije zime i najtoplija ljeta.
    Quote Originally Posted by Randy Orton View Post
    Ne znam dje je ta zima,kad u Novom bude 16°,a ispod 3° preko noci nije padalo.I prosle godine je bila blaga zima.Snijeg je na Orjen samo jednom pao(2019).2017 je bilo par dana u Januaru kad je i kod nas bilo do -10
    Zadnje dvije zime mozes preko dana u majcu kratlih rukava
    Evo i ja se pitam đe su te hladnije zime, ko to tvrdi?

    Za NK i PG mogu reći da su dosta toplije, evo godinama.

  14. #88
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,725
    Thanks Thanks Given 
    1,114
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Griju se đe su se i prije grijali na drva.
    Ja ne znam što je ta pomama oko zagađenog vazduha?
    Podgorica se u potonje 20 godina baš rapidno naselila, poveća se broj stanovnika, šporeta, kola.
    Kakva zima? U toku dana se može u kratke rukave.
    Ja pamtim kad su klinovi visili s nastrešnjica, kad šćaše zaledi sve, ulice pa do podna mrdnut ne moš niđe, po mjesec sjever udari...
    Jedino što su ljeta nepodnošljivija nego prije.
    Ja ljeti ne mogu da dišem kad je zapara, zaspat se navečer ne može.

  15. #89
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,558
    Thanks Thanks Given 
    3,534
    Thanks Thanks Received 
    8,570
    Thanked in
    4,627 Posts

    Default

    https://www.vijesti.me/vijesti/drust...duha-u-niksicu


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  16. #90
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    14,738
    Thanks Thanks Received 
    4,088
    Thanked in
    2,069 Posts

    Default

    Ranije su i u stanovima nalagali. Danas u dosta kuća je situacija da imaju grijanje na pelet ili Klima/toplotna pumpa. Naravno da ima dosta onih koji se griju na drva ali mnogo manje nego ranije. U Podgorici se zima praktično ne bi ni osjetila da nema sjevera. Nedavno je bio podatak koliko vozila dnevno prođe kroz Podgoricu. Zaboravio sam tačnu cifru ali znam da sam se zaprepastio. Jel moguće nešto preko 100 000?

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  17. #91
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,735
    Thanks Thanks Given 
    1,479
    Thanks Thanks Received 
    4,400
    Thanked in
    1,697 Posts

  18. #92
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,790
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,312
    Thanked in
    2,164 Posts

    Default

    Pa ne vidi EPA od smoga.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  19. The Following User Says Thank You to NHM For This Useful Post:


  20. #93
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Botswana
    Posts
    1,738
    Thanks Thanks Given 
    250
    Thanks Thanks Received 
    248
    Thanked in
    144 Posts

    Default

    Sinoć prođoh ulicom Radosava Burića i toliko je dima bilo da se nebo jedva viđelo. Znači sve one kuće onuda se griju na drva i ugalj.
    Sad zamislite na šta se griju sva ova prigradska naselja (Vrela, Konik, Masline, Zagorič, Tološi, G i D Gorica). Džabe svemu što se u zgradama grijemo na struju kad mnogo više objekata ima koji se griju na drva i ugalj.

  21. #94
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Eto vam komunisti i jugonostalgičari, koji slijepo obožavate propalu bivšu državu, vidite koliko je industrijalizacija u Jugoslaviji bila dobro odrađena. Titoisti su zaslužni što su gradovi kojima su upravljali najonečišćeniji na svijetu. Sarajevo, Beograd, Zagreb, Skoplje, Podgorica, Bijelo Polje, Pljevlja, Zenica, Tuzla, Lukavac, Slavonski Brod, Tetovo. Sve rijeke u Bosni kao septičke jame. Nije džaba dimnjak bio na grbu SR BiH. Komunistička vlast moćne nesvrstane države za kojom uzdišete uprljala sve glavne gradove svojih republika.

  22. #95
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,942
    Thanks Thanks Given 
    509
    Thanks Thanks Received 
    1,813
    Thanked in
    658 Posts

    Default

    Ja stvarno ne vjerujem da ljudi pricaju kako su zime poslednjih godina ostrije i duze? Zivimo li mi u istoj drzavi i imate li vi vise od 12 godina???

  23. The Following 2 Users Say Thank You to Djed_Djuro For This Useful Post:


  24. #96
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    montenegro-pg
    Posts
    19,795
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    143
    Thanked in
    93 Posts

    Default



    Sent from my SM-G975F using Tapatalk
    Leo Messi no es de este mundo !!! Gvardiola...14. Grazias Pep.

  25. #97
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,393
    Thanks Thanks Given 
    386
    Thanks Thanks Received 
    136
    Thanked in
    88 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Samotnjak View Post
    Eto vam komunisti i jugonostalgičari, koji slijepo obožavate propalu bivšu državu, vidite koliko je industrijalizacija u Jugoslaviji bila dobro odrađena. Titoisti su zaslužni što su gradovi kojima su upravljali najonečišćeniji na svijetu. Sarajevo, Beograd, Zagreb, Skoplje, Podgorica, Bijelo Polje, Pljevlja, Zenica, Tuzla, Lukavac, Slavonski Brod, Tetovo. Sve rijeke u Bosni kao septičke jame. Nije džaba dimnjak bio na grbu SR BiH. Komunistička vlast moćne nesvrstane države za kojom uzdišete uprljala sve glavne gradove svojih republika.
    Kakve gluposti nevjerovatno... Prije 30 godina kad je prestala da postoji ta država, te fabrike ništa nisu više zagadjivale u odnosu na EU fabrike, čak možda i manje, problem je što u ovih 30 godina se nije investiralo u smanjenje zagađivanja (nove tehnologije,filteri) kao što je u EU, (sem u Sloveniju gdje jesete ulagano pa ovih dana u Ljubljani nema ni blizu ovakvih parametara). Nisam jugonostalgičar da se ogradim...

  26. #98
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,578
    Thanks Thanks Given 
    7,477
    Thanks Thanks Received 
    4,574
    Thanked in
    1,772 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Samotnjak View Post
    Eto vam komunisti i jugonostalgičari, koji slijepo obožavate propalu bivšu državu, vidite koliko je industrijalizacija u Jugoslaviji bila dobro odrađena. Titoisti su zaslužni što su gradovi kojima su upravljali najonečišćeniji na svijetu. Sarajevo, Beograd, Zagreb, Skoplje, Podgorica, Bijelo Polje, Pljevlja, Zenica, Tuzla, Lukavac, Slavonski Brod, Tetovo. Sve rijeke u Bosni kao septičke jame. Nije džaba dimnjak bio na grbu SR BiH. Komunistička vlast moćne nesvrstane države za kojom uzdišete uprljala sve glavne gradove svojih republika.
    Biće da je do Tita što se 30 godina ne ide u korak sa vremenom i ne modernizuju postrojenja i filteri za prečišćavanje.


    Sent from my iPad using Tapatalk
    #fakenews

  27. #99
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Jadna tastatura i jadni ekrani, šta sve trpe.
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  28. The Following 5 Users Say Thank You to Dejan For This Useful Post:


  29. #100
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,558
    Thanks Thanks Given 
    3,534
    Thanks Thanks Received 
    8,570
    Thanked in
    4,627 Posts

    Default

    liše Slovenije, nekadašnje države SFRJ su naprednije bile u Titovom periodu no sad


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

Page 4 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. P/M: Jonizator,preciscivac vazduha
    By pettar in forum Ostali oglasi
    Replies: 20
    Last Post: 16-05-15, 13:17
  2. I/T:Odvlaživač vazduha/isušivač vlage
    By volimdakucam in forum Ostali oglasi
    Replies: 10
    Last Post: 05-12-11, 15:04
  3. K:filter vazduha(kuciste) za speedfight 2 100ccm
    By apple in forum Ostali oglasi
    Replies: 1
    Last Post: 23-05-10, 13:05
  4. k&n filteri vazduha dje?
    By Mladjo in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 21
    Last Post: 15-09-07, 22:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •