Page 1 of 8 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 178

Thread: Kvalitet vazduha

  1. #1
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default Kvalitet vazduha

    Da li i vi imate utisak da je vazduh ove zime zagađen kao nikad prije? U Podgorici uveče ne može da se diše, a ni danju situacija nije sjajna - mogu da zamislim što je onda tek u Nikšiću:



    Ovi podaci sa sajta www.epa.org.me/vazduh su nevjerovatni. Podsjećam da srednje dnevne vrijednosti za PM2.5 treba da budu ispod 50, a u Nikšiću je večeras u 21 čas bilo 538,1 μg/m3 čestica PM 2.5. Čak i Pljevlja večeras imaju niže vrijednosti u odnosu na Nikšić (336 μg/m3), ali ništa manje štetne.

    Opšte je poznato da postoji snažna veza između udisanja ovih PM2.5 čestica i smrti usljed bolesti srca i pluća. Te čestice su uzročnik brojnih hroničnih respiratnornih bolesti, poput astme, bronhitisa, raka pluća i drugih oboljenja disajnih puteva. Takođe, kada dospiju u krvotok, one počinju da cirkulišu kroz tijelo i povećavaju rizik od moždanog ili srčanog udara.

    -----------------

    Radi li država šta po ovom pitanju?

    Da li se rade procjene na koji način zagađenje vazduha utiče na zdravlje stanovništva?

    Zašto još uvijek nemamo odgovarajući sistem mjerenja kvaliteta vazduha u svim opštinama?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Nk.jpg 
Views:	99 
Size:	12.7 KB 
ID:	165684  
    Last edited by Viscount; 16-12-19 at 22:35.
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  2. #2
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Evo i legende:

    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  3. #3
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8,514
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    24
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    baš je nešto zagadjen vazduh u Nikšiću, ne znam je li zato što se svi griju na drva/drvima ili rade teorije zavjere, što kažu komšije da se u Željezari po noći topi radio-aktivni materijal.

    ali baš je loše, nije prijatno biti napolju i disati.

  4. #4
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    1,681
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    190 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by novakb14 View Post
    baš je nešto zagadjen vazduh u Nikšiću, ne znam je li zato što se svi griju na drva ili rade teorije zavjere, što kažu komšije da se u Željezari po noći topi radio-aktivni materijal.

    ali baš je loše, nije prijatno biti napolju i disati.
    Gori smeće na Budošu.... smrdi evo par mjeseci, umiranje.

    Послато са SM-G955F помоћу Тапатока

  5. #5
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8,514
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    24
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    šta su ono uradili ljudi u ekološkoj državi, deponiju smeća na brdu ne tako dalekom od centra grada. baš su to zapalili? ima li svijeta da oduzme titulu ekološke države ili mi to nismo?

  6. #6
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    1,681
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    190 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by novakb14 View Post
    šta su ono uradili ljudi u ekološkoj državi, deponiju smeća na brdu ne tako dalekom od centra grada. baš su to zapalili? ima li svijeta da oduzme titulu ekološke države ili mi to nismo?
    Zvao sam 100 puta nevladine organizacije, čak i ovog Milačića... svi kuliraju. Sad da prosetas dodjes smrdljiv kuci. Najveca sramota da na 2km od grada, na brdu imas deponiju. Kad pane kiša, sve se slije u kanal i podvodne vode... kukala nam majka sta udišemo i jedemo. Ali bitno je ko je Srbin a ko siptar, to su nam teme.

    Послато са SM-G955F помоћу Тапатока

  7. #7
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8,514
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    24
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    e moj Nikšiću.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vojvotk|nja od Fund|ne
    Posts
    20,926
    Thanks Thanks Given 
    1,011
    Thanks Thanks Received 
    1,852
    Thanked in
    704 Posts

    Default

    Slušah jutros na Radio Titogradu da je Sarajevo najzagađeniji glavni grad na svijetu
    Beograd je na 14-om mjestu, a Podgorice nema među prvih 26...
    Sell the Vatican, Feed the World!

  9. #9
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Italia
    Posts
    9,396
    Thanks Thanks Given 
    2,169
    Thanks Thanks Received 
    300
    Thanked in
    184 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Viscount View Post
    Ovi podaci sa sajta www.epa.org.me/vazduh su nevjerovatni. Podsjećam da srednje dnevne vrijednosti za PM2.5 treba da budu ispod 50, a u Nikšiću je večeras u 21 čas bilo 538,1 μg/m3 čestica PM 2.5. Čak i Pljevlja večeras imaju niže vrijednosti u odnosu na Nikšić (336 μg/m3), ali ništa manje štetne.
    Stvarno je vazduh bio užasan juče, žalili su mi se ljudi masovno. Inače spavam sa otvorenim prozorom, ali sinoć nisam mogao.

    Bravo za temu.

  10. #10
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Niksic/Podgorica
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    306
    Thanks Thanks Received 
    284
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    Odlična tema. Rezultati sa mjernog mjesta su katastrofalni, a treba imati u vidu da je stanica kod gimnazije, na značajnoj udaljenosti od deponije i željezare...

    Ima li možda građana da udruženo reaguju ili će radije na kavu u Floyd?

  11. #11
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Ništa građani, samo stanovnici. A o čemu se radi, odakle zagađenje u Nk? Je li moguće da je od deponije?
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  12. #12
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Niksic/Podgorica
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    306
    Thanks Thanks Received 
    284
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    Vjerovatno više faktora, oblačnost i magla u spoju sa dimom od čvrstih i tečnih goriva i izduvima željezare i deponije. Zdravlje

  13. #13
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Ovo pitanje je od suštinskog značaja za život građana, tako da zaslužuje posebnu temu. Iz izvještaja Agencije za zaštitu životne sredine i prirode može se zaključiti da je najkvalitetniji vazduh u Baru. Makar od ovih mjesta gdje se vrše mjerenja, ali vjerujem da je na primorju generalno vazduh manje zagađen nego u centralnom ili sjevernom regionu.
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  14. #14
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Niksic/Podgorica
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    306
    Thanks Thanks Received 
    284
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    Ironija je što ovim ne treba da se bave ljudi na forumima nego prvenstveno Agencija za zaštitu životne sredine.

    Kao što nas RHMZ redovno obavještava o žutim i crvenim alarmima, tako je minimum što Agencija može uraditi objavljivanje saopštenja za javnost da se u periodima povećane koncentracije izbjegava boravak na otvorenom. Dodatna ironija je što nas malo jači vjetar i više kiše ne može "oštetiti" ni približno koliko izlaganje otrovnom vazduhu.

    Obavještenje za javnost po mom mišljenju mora ići čim se pređe crvena granica, a sada smo već u fazi vanrednog stanja.

  15. #15
    Join Date
    May 2004
    Posts
    7,759
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    202
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Podrška za otvaranje teme.

    Paljenje guma i ostalog je sigurno nešto što mnoge gradove dodatno zagađuje.

  16. #16
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,293
    Thanks Thanks Given 
    394
    Thanks Thanks Received 
    89
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Noćas je u Podgorici baš loša situacija. Čitav sam smrdio na loženje kad sam u kuću ušao...
    I did it for me. I liked it. I was good at it. I felt alive. - Walter White

  17. #17
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,432
    Thanks Thanks Given 
    94
    Thanks Thanks Received 
    149
    Thanked in
    84 Posts

    Default

    U gradskim naseljima u kojima se ljudi pretežno griju na drva vazduh je oduvijek u ovom periodu bio zagađen. Sve i svašta se trpa u šporete, ne postoji regulativa koja definiše sa čime se može nalagati, a neosušena drva dime kao parna lokomotiva. Kad dodamo izduvne gasove i ovo pretežno kišovito vrijeme bez sjevernog vjetra koji to sve rastjera, dobijemo ovaj užas koji udišemo svake zime. Naročito je teško posle 5, kad padne mrak pa do ujutru. Baš se ne može disati. Ovo se odnosi na PG, a mogu misliti kako je u drugim gradovima.
    "K'o mi, kad zovemo velikim čovjeka sitne duše,
    a ko zna koliko je tihih što divovi u njima čuče."

  18. #18
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Ja stvarno nijesam primijetil da je u Podgorici nešto problematično...evo poslednje tri noći (izuzev večeras) sam nekoliko sati provela setajući i boraveći na vazduhu...Nikšić vjerujem da ima problem, pogotovo sad kad se loži masovno...a ja sam prilično osjetljiva na te izduvne gasove, jer recimo, Sarajevo je za mene zabranjeni grad a počne jesen! Ja ljudi tamo bukvalno kao riba na suvom dišem, baš, baš imam problem....i promuknem i gušim se a i imam dijagnozu Hronične Opstruktivne Bol. Pluća...ovdje mi se to nikada nije desilo...
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  19. #19
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,180
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,280
    Thanked in
    1,996 Posts

    Default

    Kad se pominje Sarajevo


    The more things change, the more they stay the same.

  20. #20
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,432
    Thanks Thanks Given 
    94
    Thanks Thanks Received 
    149
    Thanked in
    84 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Ja stvarno nijesam primijetil da je u Podgorici nešto problematično...evo poslednje tri noći (izuzev večeras) sam nekoliko sati provela setajući i boraveći na vazduhu...Nikšić vjerujem da ima problem, pogotovo sad kad se loži masovno...a ja sam prilično osjetljiva na te izduvne gasove, jer recimo, Sarajevo je za mene zabranjeni grad a počne jesen! Ja ljudi tamo bukvalno kao riba na suvom dišem, baš, baš imam problem....i promuknem i gušim se a i imam dijagnozu Hronične Opstruktivne Bol. Pluća...ovdje mi se to nikada nije desilo...
    Prošetaj Maslinama, Murtovinom, Zlaticom...

    Послато са E6653 помоћу Тапатока
    "K'o mi, kad zovemo velikim čovjeka sitne duše,
    a ko zna koliko je tihih što divovi u njima čuče."

  21. #21
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    pg
    Posts
    5,531
    Thanks Thanks Given 
    2,166
    Thanks Thanks Received 
    989
    Thanked in
    435 Posts

    Default

    Ovo napisah na drugoj temi prije 15 dana dok nije bilo ove
    Copy/Paste

    Ajde da uletim, nisam rodjen na dvor, a ni u London, Berlin, Paris ali bih lagano pripremao stanovništvo koliko je moguće zabraniti ili donekle ograničiti grijanje na drva/ugalj, naravno ponuditi neke ekoloske alternative a ima ih pa ukinuti tipa carinu i pdv na uvoz tipa inverter klima i drugih stvari za grijanje, ali bez zaebancije potrovasmo se, ja volim da šetam pa to je pakao dje god da krenem ja ne znam ovi što vrše mjerenja jesu li se zatvorili/ugasili ili šta već...

  22. #22
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Struja da pojeftini i 300% losa je opcija za grijanje. Gas je druga stvar...

    Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

  23. #23
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Titograd
    Posts
    1,633
    Thanks Thanks Given 
    1,456
    Thanks Thanks Received 
    508
    Thanked in
    263 Posts

    Default

    Pored lozenja svega i svacega, ogromna kolicina dizel vozila ne pomaze alarmantoj situaciji. Dan nakon jakog sjevera, koji iscisti vazduh donekle, imamo oblak smoga iznad Podgorice. A kako je samo kad se umiri, kad ne duva nista i ne pada kisa neko vrijeme. Ali pusti djaola dobro je, nikad vise 1918!

  24. #24
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Naravno, dizelaši su uz grijanje na drva/ugalj najveći zagađivači. Inače, čim je pala kiša i počeo jugo, vazduh se odmah popravio, pa je danas i juče dobrog kvaliteta na svim mjernim mjestima. Ipak, ne možemo se vječito oslanjati na vremenske prilike i čekati da dune sjever ili jugo da prodišemo, već moramo naći sistemsko rješenje, u vidu prelaska na druge oblike grijanja i smanjenje upotrebe (dizel) vozila u gradovima.
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  25. #25
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Struja da pojeftini i 300% losa je opcija za grijanje. Gas je druga stvar...

    Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
    Ne slažem se uopšte.

    Split sistem sa inverterom nije skupo rješenje za grijanje. Pričam o mjesečnoj potrošnji, ulaganje u kupovinu je druga stvar.

    Jeftinije je grijanje nego na centralno grijanje na drva npr. Da ne pričamo o ekološkim posljedicama. Nije samo vazduh već i šume stradaju. Da je sreće nešto bi se radilo po tom pitanju, ekološka smo kao država no ajde.

    Pelet je relativno ok što se tiče zagadjenja, tu ima i nekih beskamatnih kredita za kupovinu sistema na pelet itd.

    Nadam se da će ova električna auta zaživjeti...



    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Page 1 of 8 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. P/M: Jonizator,preciscivac vazduha
    By pettar in forum Ostali oglasi
    Replies: 20
    Last Post: 16-05-15, 14:17
  2. I/T:Odvlaživač vazduha/isušivač vlage
    By volimdakucam in forum Ostali oglasi
    Replies: 10
    Last Post: 05-12-11, 16:04
  3. K:filter vazduha(kuciste) za speedfight 2 100ccm
    By apple in forum Ostali oglasi
    Replies: 1
    Last Post: 23-05-10, 14:05
  4. k&n filteri vazduha dje?
    By Mladjo in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 21
    Last Post: 15-09-07, 23:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •