Results 1 to 21 of 21

Thread: Hedonizam

  1. #1
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8,514
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    24
    Thanked in
    14 Posts

    Default Hedonizam

    šta mislite? da ne tražimo definiciju.

    hedonista.

  2. #2
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Here and now
    Posts
    1,848
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Pa, ima veze sa poimanjem ovozemnog zivota. Ako se vodis mislju da je ovo put ka vjecnom mraku, iskoristi dan. Ako mislis da je samo pocetak puta ka necem uzvisenijem, pazi sta radis.

  3. #3
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8,514
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    24
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    ali život nije tako prost.
    to 'pazi šta radiš'...ako postoji granica, ako se ostali ne ugrožavaju/iskorišćavaju na bilo koji način...ako se ne djeluje negativno na njih...

  4. #4
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Konzumeristicko drustvo, zapadnjacko kojem i mi tezimo svim silama, propagira maksimalni hedonizam i narcisizam. To nema dodira sa humanoscu i pravom ljudskom prirodom. Ko zarilja duboko u konzumerizam i narcisizam... zavrsice kao Narcis.

    Ovaj put kojim sad idemo nije zdrav ni odrziv... treba uzeti koliko nam je dovoljno, a ne samo grabiti sve vise bez ikakve mjere... a koliko nam je dovoljno? Kljucno pitanje.

  5. #5
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Konzumeristicko drustvo, zapadnjacko kojem i mi tezimo svim silama, propagira maksimalni hedonizam i narcisizam. To nema dodira sa humanoscu i pravom ljudskom prirodom. Ko zarilja duboko u konzumerizam i narcisizam... zavrsice kao Narcis.

    Ovaj put kojim sad idemo nije zdrav ni odrziv... treba uzeti koliko nam je dovoljno, a ne samo grabiti sve vise bez ikakve mjere... a koliko nam je dovoljno? Kljucno pitanje.
    To koliko je kome dovoljno je stvar ambicije, mada će neko reći da je ambicija isto što i pohlepa. E sad ako krenemo u tom pravcu odosmo u off, jer će se povestu priča o apetitima ka dostizanju materijalne sigurnosti i bogatstva.

    Hedonizam doživljavam kao ugadjanje sebi.
    Ne svidja mi se kad ljudi pretjeruju u tom ugadjanju pa to ide na kredite i na uštrb nekih drugih osnovnih potreba ili se neke bitne stvari ne rješavaju da bi se živjelo u trenutku. Kad se riješe te neke osnovne stvari logično mi je da treba i sebi malo udovoljiti.

    Vrijeme je nekako resurs kog najmanje imamo, pa mi se čini da je ostavljanje malo kvalitetnog vremena za sebe svojevrstan hedonizam. Svako treba da nadje neki svoj ventil i da uživa. Ne mora to biti nešto skupo... bitno je da prija.





    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  6. #6
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    To koliko je kome dovoljno je stvar ambicije, mada će neko reći da je ambicija isto što i pohlepa. E sad ako krenemo u tom pravcu odosmo u off, jer će se povestu priča o apetitima ka dostizanju materijalne sigurnosti i bogatstva.

    Hedonizam doživljavam kao ugadjanje sebi.
    Ne svidja mi se kad ljudi pretjeruju u tom ugadjanju pa to ide na kredite i na uštrb nekih drugih osnovnih potreba ili se neke bitne stvari ne rješavaju da bi se živjelo u trenutku. Kad se riješe te neke osnovne stvari logično mi je da treba i sebi malo udovoljiti.

    Vrijeme je nekako resurs kog najmanje imamo, pa mi se čini da je ostavljanje malo kvalitetnog vremena za sebe svojevrstan hedonizam. Svako treba da nadje neki svoj ventil i da uživa. Ne mora to biti nešto skupo... bitno je da prija.





    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Vrijeme je realno najbitniji resurs koji imamo, i bas jes 'hedonizam' dati sebi oduska, a ne trcati svaki sat pretvarati u novac. Onda se vracamo na onu... koliko nam je dosta? Treba li nam i taj jos veci stan, i to novije auto, i taj najnoviji telefon, i deseti par cipela itd itd...

    Odlican dokumentarac DW na tu temu...


  7. #7
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Prečesto to uživanje i ugađanje sebi preraste u nešto jače. Kao npr obična šoljica kafe ili cigar bez kojih se ne može. Zadovoljstva bez kojih se ne može kod mene stvaraju utisak nedostatka slobode. Ako me šoljica kafe uslovljava onda... Tako nešto malo kao šoljica kafe meni da govori da moram da je popijem. Šta je tek sa većim zadovoljstvima i ugađanjima? ne govorim da ne treba i popiti kafu i ispaliti cigar ali da se ne može bez toga? I tako uživanje po uživanje i eto Hedonizma ili robije. Rekao bi prije da je hedonizam ograničavanje sebe nego što je ugađanje sebi.

    Često pominjemo svoja prava i slobode u državi, a pri tome ni sami sebi nismo u stanju slobodu da priuštimo. Kad to uspijemo možda će sloboda koja nam zavisi od drugih biti nebitna.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  8. #8
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Ultimativno vodi ka slabosti uma i sama zavisnost od uzivanja postaje tezina.. Uzivanje vise nije uzivanje i zivot se pretvara u borbu za oslobodjenje od istog. Nepotreban krug, ili mozda potreban da bi se uvidjele neke stvari - Zavisi ko je gdje.
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  9. The Following User Says Thank You to Nista For This Useful Post:


  10. #9
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8,514
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    24
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    kakva zavisnost? od uživanja?

    @Caesar ja sam prestao da pijem kafu i pušim cigare jer ne želim da postoji obrazac zavisnosti.

  11. #10
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Od uzivanja, da. Svi tezimo lijepom, ugodnom i izbjegavamo neugodna stanja. Stalnim ugadjanjem sebi bilo cime navikavamo um na to, postoji veza ja- objekat uzivanja - osjecaj koji izaziva taj objekat i postajemo zavisni od samog osjecaja ali taj objekat koji ga je izazivao vise nije u stanju to da proizvede. Javlja se zasicenost, tolerancija- nazovi je kako hoces , ali ostaje zavisnost od samog tog objekta kao i lijepog osjecaja koji je vise nemoguce proizvesti na isti nacin. Neminovno kao i sve drugo pretvara se u svoju suprotnost i ono sto je nekada bilo lijepo kao i sama potreba za takvom vrstom zadovoljenja stvara tezinu, kacenje, samo nazalost kada to prepoznamo vec je kasno.. i tako u krug bla bla, moze se primjeniti na sve i svja u svakodnevnici. Izvinjavam se ako su isprekidane misli- trijezan sam.
    Hedonizam je samo lijepa rijec za slabost.
    Da li to znaci da ne treba ugadjati sebi? Ne ako znas gdje si u svemu tome. Ij, pij ,uzivaj u sexu drogi i r' n r' ,ne bicuj se zbog grize savjesti i ne kukaj kada nema niceg od toga.. To stanje koje je prirodno nazalost dozivljavamo kao dosadu..
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  12. The Following User Says Thank You to Nista For This Useful Post:


  13. #11
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by novakb14 View Post
    kakva zavisnost? od uživanja?

    @Caesar ja sam prestao da pijem kafu i pušim cigare jer ne želim da postoji obrazac zavisnosti.
    @Nista je u postu #10 objasnio sta sam htjeo reci
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  14. #12
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8,514
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    24
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    ne mora da znači da će doći do zavisnosti, sve je stvar percepcije. lakše je ako se zaobidje taj neki obrazac (pattern).

  15. #13
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Here and now
    Posts
    1,848
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by novakb14 View Post
    lakše je ako se zaobidje taj neki obrazac (pattern).
    Dobro si preveo na engleski, drugacije ne bih razuimio o cemu pricas.

  16. #14
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by novakb14 View Post
    ne mora da znači da će doći do zavisnosti, sve je stvar percepcije. lakše je ako se zaobidje taj neki obrazac (pattern).
    ne mora da znači naravno. Al poenta je da uglavnom vodi nekoj vrsti vezivanja. Ona kletva "Dabogda imao pa nemao" ima u korjenu upravo to. Ljudi se jako teško lišavaju tih ugađanja, uglavnom svom tijelu, al kad ih život naglo strefi to bude jako bolno. Ne dopada mi se život čiji kvalitet zavisi od okolnosti. Poenta je da se može uživati i ako samo ponekad sebi neke stvari priuštiš bez da bude zavisnosti od tig stvari.

    Ovo gore naravno važi za obične ljudove. neobični ljudovi se nalaze uvijek u sadašnjem momentu. Takvih ljudova je jako malo i oni u principu mogu da "uživau" i da prestanu da "uživau" a da ne osjete promjenu. Kada si u sadašnjem momentu ne živiš sjećanja (prošlost) niti živiš maštu (budućnost). Ti ljudovi uživaju u tom malom momentu gdje je čitav svemir i sva mudrost ovoga svijeta. Tako se priča za njih.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  17. #15
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8,514
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    24
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    - uglavnom vodi nekoj vrsti vezivanja, pa ko je tu kriv? kriv je taj 'dobar osjećaj' ili taj koji to proživljava? on je sam kriv ako dozvoli neko vezivanje sa tim i to nije hedonizam već bolest zavisnosti.

  18. #16
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Here and now
    Posts
    1,848
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Bogami ti je to povezano u vecini slucajeva i ne znam hedonistu koji nije zavistan od neke supstance ili necega sto je u biti dekadentno. Taj tvoj koncept zdravog hedoniste ja jos nisam vidio, nigdje.

  19. #17
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Ovo gore naravno važi za obične ljudove. neobični ljudovi se nalaze uvijek u sadašnjem momentu. Takvih ljudova je jako malo i oni u principu mogu da "uživau" i da prestanu da "uživau" a da ne osjete promjenu. Kada si u sadašnjem momentu ne živiš sjećanja (prošlost) niti živiš maštu (budućnost). Ti ljudovi uživaju u tom malom momentu gdje je čitav svemir i sva mudrost ovoga svijeta. Tako se priča za njih.
    I ja sam cuo da postoje ljudovi takvi koji mogu sve a ne moraju nista. Upoznao jednoga kada sam mali zelenko bio.. Pricase on tako nesto o trenutku, ovome koji jeste( ili mozda onome koji bi tada), no kako sam malo sto bi rekli u narodu pritvrd ili otvrdji ne razumjedoh ga djavolju.. Godine prolazile vec se sprijateljismo , on je i dalje ponekada pricao.. pomno sam nerazumjevajuci slusao i pokusavao intelektom da shvatim .. dok on pricase o mirisu, ukusu, zalasku sunca ..Ja njemu o zenama ili mudro pod okriljem cutanja i klimanjem glave nerazumjevanje pokusavah sakriti..
    Kasnije vec (prodje - brat bratu - jos koja godina) ,kada sam izucio sve knjige starosavne te u kojima se nalazase mudrosti velike ovo i onozemaljske ,misljadoh ( Bogomi) da sam nesto i razumijo i jos vise da sam blizu rjesenja zagonetke vjecne , poceh mu pricati o trenutku koji jeste, i ostala blebetanja ta ,zanemarih zene ka' Ricard Gir Sindi Kraford u svoje pero ( ono onda kada se rukovao svako malo sa Dalaj Lamom) a i one mene, e su odvec vidjele da imaju veze sa specijalnim momkom pa digle ruke...akhm rekoh zanemarih vecinu ugodnosti kao pravi junak podviznik..
    Tako jednom u setnji docekasmo i jutro, mozda bas negdje oko petnaestog nisana ..
    Prodje jedna zenska( u trenu tom u kojem se nalazi sva mudrost i znanje ovog svijeta), ' nako skladna, fina..mirisna, vjetar mrsi kose kovrdzave a ( more bit' neces mi vjerovati) gazi taman kao gazela, lagano, jedva zemlju dodiruje... bez secera zasecerena i bez meda zamedljenja.. nego u magnovenju i zaru govornickom jer me odista obuze neka vatra zar i plam.. ne primjetih , ne cuh, ne omirisah..
    - A? Upita me.
    - Sta ? Kratko i odsjecno odgovorih ( ocekujuci najzad priznanje rjesenja tajne postojanja i nepostajanja)
    Rece tada ljud- E budalo!..
    Last edited by Nista; 19-12-19 at 17:52.
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  20. #18
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,042
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Biti dio nečega. Suprotnost pukom sjedenju i posmatranju dešavanja. Biti dio toga. Imati osjećaja za sredinu u kojoj živiš. Za mene, to je porok, jer nikad nećeš znati kada je dovoljno. Tanka je linija između umjerenosti i hedonizma, ma koliko pozitivnih stvari ovaj potonji donosi.
    Međutim, čar ove osobine je upravo u sreći kao posljedica svega onoga u čemu učestvujemo. To je nevjerovatna, izvorna snaga stvaralaštva.
    Život mi pokazuje često da su osnovni uslovi koji se mogu obezbijediti familiji hrana, pića i radosti. Međutim, kao što dobar temelj čini dobru kuću, to je odušak od takvog standarda, zapravo i sam standard.
    Nekad sam bio zadovoljan i sa parčetom ljeba i sira, a danas je i majonez malo uz to.
    Definicija zadovoljstva se proširila. Samo to?
    Da li uopšte postoji argument protiv hedonizma?



  21. #19
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Here and now
    Posts
    1,848
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    U dvadesetima sam bio blago naklonjen tom stilu zivota, ne zalim zbog toga, niti kao Bora Stankovic zalim sto je to proslo. Sad mi i nije do toga, ako hedonizam povezem sa mladoscu, gledam na to kao nesto sto se trebalo probati u tom dobu da bih prosto to prozivio i saznao i osjetio sta mogu imati od toga. Neke stvari i dalje radim povremeno, kojima bi se mogla pripisati ta hedonisticka crta, ali mnogo umjerenije i sa ove vremenske distance odgovornije.

  22. #20
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Nekreativna osoba teško da može biti hedonista. Nekako taj hedonizam i proističe iz osobine kao što je kreativnost. Pročitah na gugl da pod hedonistom podrazumijevaju svaku osobu koja se predaje nekoj vrsti uživanja??? Možda i jeste tako..... ali ja to tako ne mogu da gledam. Ipak je hedonizam nešto mnogo više od toga. I gledam ga kao nešto pozitivno i prirodno. "Opasan" jeste, jer najčešće prelazi u sebičnost, ali i mnoge druge pozitivne stvari mogu imati i negativne efekte.... pa tako i hedonizam. Ljudi često misle da su prevazišli hedonizam..... ali varaju se u stvari je samo hedonizam promijenio svoj oblik i to zna da ide čakkkk sve dotle da doseže i do "požrtvovanja".
    Ljudiii.... hedonizam je dio naše prirode! Samo je razlika u tome ko će ga na kakav način konzumirati.

  23. #21
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Neki smatraju da nema potrebe putovati jer sreća ne ovisi o mjestu, sva su mjesta načelno ista. Na svakom možeš biti i sretan i tužan, samo mjesto ne donosi sreću. Stoga onaj kome je dobro doma, misli da nema smisla nikamo ići, jer bi mu svugdje bilo isto kao doma. Nisu mi razvidni oni koji kažu da je neko mjesto dosadno, mrtvo, uvijek isto, ništa se ne događa. Naravno da isto mjesto izgleda uvijek isto, što bi se trebalo događati? Što bi neko mjesto trebalo imati kako bi bilo zabavno? Tamo nema ništa, samo neka utvrda. Što bi drugo trebalo biti osim utvrde, utvrda je valjda sama po sebi vrijedna kulturno-povijesna znamenitost? To je obično bezvrijedno selo, samo kuće i crkva. Pa što bi drugo trebalo biti u selu? Što bi ti htio da se zbiva putem, kako bi bilo zabavno?


    Nekome su zabavni samo kafići i noćni klubovi, koji meni ništa ne predstavljaju. Ništa zabavno ne vidim u izvođenju neartikuliranih pokreta na glazbu i pijenju kad nisam žedan. Isto ti je bio pijan doma, u Španjolskoj, na Filipinima, u Ekvadoru ili u Gabonu. Zašto zato putovati? Što je dosada? Može ti i u Veljoj Međi i u New Yorku i na karipskoj plaži biti podjednako dosadno? Karipska plaža na snimci izgleda previše prelijepo, no pokušavam vizualizirati što bih konkretno radio kad bih bio tamo mjesec dana. Legneš ispod palme pola sata, okupaš se u moru pola sata, i što onda? Što drugo plaža nudi? Zabavnije mi je na kupalištu u Dubrovniku gdje mogu igrati vaterpolo, nego što bi mi bilo na plaži na Karibima.


    Je li sve što je uvijek isto dosadno? Zašto onda ljudi prate nogomet i gledaju utakmice? Pravila su uvijek ista, igralište je uvijek isto, samo su varijacije je li pogodak postignut u lijevu ili u desnu stranu i je li postignut lijevom ili desnom nogom. Pogledaš 20 utakmica i vidio si ama baš sve što se teoretski u nogometu može dogoditi. Pa opet netko zazanimano gleda na tisuće utakmica i uvijek mu je zabavno, iako je sve to već na stotine puta vidio. Zašto ljudi idu na misu? Pođeš na jednu i znaš kako izgleda misa. Obred je identičan, uvijek isti na svakoj misi. Pa opet netko svake nedjelje ide na misu prisustvovati identičnom obredu koji je već na tisuće puta vidio, i nikad mu nije dosadno.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •