Page 4 of 16 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 76 to 100 of 395

Thread: Jezička diskriminacija

  1. #76
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,232
    Thanks Thanks Given 
    785
    Thanks Thanks Received 
    1,518
    Thanked in
    756 Posts

    Default

    Cekajte, koliko ja znam, Splićani, Dalmatinci.. isto koriste to slovo ś, zar ne?


  2. #77
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    8,146
    Thanks Thanks Given 
    1,126
    Thanks Thanks Received 
    580
    Thanked in
    339 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    Za mene je neprirodno na našem govornom području reči: "reci mi", "baci loptu", "tuci ga", "voliti", "nisam", "nedelja", "dvesta", "svetsko" i sl.
    Ne znam što bi nepravilno bilo: reči, bači, istuči ga i sl?
    Pričam teškom ijekavicom, ali "nisam, dvesta i nedelja" izgovaram upravo tako i tako mi je prirodnije

  3. #78
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,798
    Thanks Thanks Given 
    1,486
    Thanks Thanks Received 
    4,955
    Thanked in
    2,321 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Čini ti se. Brzo se navikneš. Ja obično koristim ENG, ali ovaj put namjerno koristim "naški" samo da pokažem da nije problem.

    E sad, rizikujem da mi se naljute podržavaoci 32 slova, ali nikad nijesam tražio na tastaturi ona dva nova slova, niti ih imam namjeru koristiti. Iz principa. Jer mislim da je to bilo nepotrebno. Zbog par riječi...Tako, povlačim pr(ije)edlog za ono 33. slovo, koje mi jeste potrebno ako ću da napišem dzivre. Pade mi na pamet i (d)zift, ali je to, moguće, makedonska riječ za katran. Makedonci imaju to slovo "s", ali evo, već nađoh tri riječi đe se to slovo koristi u makedonskom: sид, ѕвезда, ѕифт

    Ne ide, brate, zbog dvije riječi dodavati slovo u azbuku. Mlade generacije će, izgleda, morati da koriste ta slova. Mada, ni to ne vidim kao neki problem. Što bi da smo Kinezi pa da moramo da učimo nekoliko hiljada znakova?
    bi*in, *in*ula,... ovo ,,*'' je nepostojeće slovo koje se izgovara kao ,,z'', ali je jezik dolje. Poenta, to je posebnost dijalekta, a ne poseban jezik. Naziv ,,crnogorski jezik'' je ispravan, ali zašto karikirati?

    Kada smo god toga, sjećam se kada je na ,,trgu pjesnika'' u Budvi svojeveremeno došlo do žestoke rasprave između Svetislava Basare i mog profesora srpsko-hrvatskog jezika. U jednom momentu je Basara rekao kako je Vuk Karadžić svojom reformom jezika unakazio izražavanje, te da smo mi koji pišemo ostali uskraćeni za mnoge izraze. Tu skoči profesor kojemu je ,,jedno slovo jedan glas'' revolucija koju još niko nije sproveo... Uglavnom, zaboravismo zašto je Svetislav Basara došao na ,,trg pijesnika'', jer je ovo prepucavanje između njih dvojice trajalo skoro sat vremena.

  4. #79
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    "Karikiranje" je dobar termin. Toga je dosta bilo u Hrvatskoj u namjeri (pretpotstavljam) da se napravi distanca od Srbije i srpskog.

    Par primjera: televizija > dalekovidnica, telefon > brzoglas, helikopter > zrakomlat, mobitel > nosiglas, turizam > putničarstvo, invazija > velenapadaj, akumulator > munjosprem

    Nije usvojeno, jer je i narodu bilo strano. I karikaturno.

    Nemam problem sa nazivom "crnogorski jezik", ali imam problem s karikiranjem.

  5. #80
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,690
    Thanks Thanks Given 
    127
    Thanks Thanks Received 
    624
    Thanked in
    277 Posts

    Default

    Meni se cini da smo kod naziva jezika propustili priliku da se izdignemo iznad ostalih.
    Trebalo je na neki nacin ozvaniciti da pricamo isti jezik kao i Hrvati, Srbi, Bosanci.

    Recimo da je jezik zove Juznoslovenski - Crnogorski dijalekt.
    Kada mozak ne koristiš, čekaš da ti kažu
    tada misliš da sve znaš, ne vidiš da lažu

  6. #81
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Sve jezike (srpski, hrvatski, bosanski i crnogorski) je trebalo nazvati "jugoslovenski" ili "juznoslovenski". Jer to jeste jedan jezik. Ali, koliko je to realno kod usijanih balkanskih glava?
    Primjer sa "trga pjesnika" koji je dao wulfy dovoljno govori koliko je to bilo realno.

    Zaboravih da napomenem, tvrdnja tog profesora s "trga pjesnika" da je ,,jedno slovo jedan glas'' revolucija koju još niko nije sproveo - i nije bas tacna. U svahili jeziku postoji to pravilo.

  7. #82
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,232
    Thanks Thanks Given 
    785
    Thanks Thanks Received 
    1,518
    Thanked in
    756 Posts

    Default



    Buducnost. ;-)


  8. #83
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    CG
    Posts
    784
    Thanks Thanks Given 
    33
    Thanks Thanks Received 
    50
    Thanked in
    34 Posts

    Default

    U PG Domu zdravlja radila je davne 2002 god. doktorka-specijalista, kod koje sam tad "vadio" ljekarsko uvjerenje.
    Pita me jedan sluzbenik KCCG kad sam donio uvjerenje: "kako bjese zecanka " ? Reko na koga misli, samo mi je jedna doktorka izdavala uvjerenja a ona je valjda iz SRB jer prica ekavski.
    E pa na nju i mislim, ona ti je iz Zete i po rodu i po domu, znam je dobro.Kad je zavrsila fakultet i specijalizaciju u BG vratila se u tadasnji Titograd i pricala kao i prije-ijekavski.Medjutim onda je primijetila da je pacijenti manje shvataju ozbiljno, postuju i cijene od koleginice doktorke koja je iz SRB i u PG je dosla udajom, i normalno govori ekavski.
    Tako da je i ona rijesila da se presalta na ekavicu, i to joj je ocigledno dalo rezultate jer je i dalje govori.

  9. #84
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Naziv srpska Sparta je iz SFRJ? Jesi li ti onda glup u ovom slučaju? :-)

    Interesantno je da ovi koji skaču oko jezika (druga strana, suprotna Milačiću) dok su učili srpski, nisu se naravno bunili, niti oni, a ni njihovi roditelji. Tada im je to bilo u redu. Sad su veliki pobornici da to bude samo crnogorski. Interesantno. Ja npr. koji se izjašnjavam kao Srbin, ne bih imao ništa protiv da se zove crnogorski, samo bez ovih slova koje Rakun i slični njemu potenciraju. Ali moralo se po svaku cijenu otkloniti od Srbije. I onda se neko čudi Milačiću. A ovima sa "druge strane" ne. Na stranu što je Milačić posebna priča.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Ja nikad Srpski učio nisam.

    Sent from my Mi A2 using Tapatalk
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  10. #85
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Cekajte, koliko ja znam, Splićani, Dalmatinci.. isto koriste to slovo ś, zar ne?
    Znam ih gomilu, bio xy puta tamo (doduše ne toliko u Dubrovniku koliko u Splitu, a pogotovo u Rijeci) i nisam primjetio da koriste ś (osim kad parlaju 'talijanski)

    Sent from my Mi A2 using Tapatalk
    Last edited by Rakun; 28-11-19 at 17:33.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  11. #86
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Sve jezike (srpski, hrvatski, bosanski i crnogorski) je trebalo nazvati "jugoslovenski" ili "juznoslovenski".
    Pa i bilo je tako , i to dva puta I pogodi kojoj je grupaciji to jedino smetalo (onoj koja je nastala devedesetih godina)

    Prvi put je bio Srpsko-Hrvatski
    Drugi put je bio Maternji

    Sent from my Mi A2 using Tapatalk
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  12. #87
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    "Karikiranje" je dobar termin. Toga je dosta bilo u Hrvatskoj u namjeri (pretpotstavljam) da se napravi distanca od Srbije i srpskog.

    Par primjera: televizija > dalekovidnica, telefon > brzoglas, helikopter > zrakomlat, mobitel > nosiglas, turizam > putničarstvo, invazija > velenapadaj, akumulator > munjosprem.
    Ako su te riječi išta to su približavanje Srpskom
    Jer su sve originalno strane riječi koje su pokušane da se prevedu

    Hrvati čak i ne koriste imena svojih mjeseci poput Travanj, Sječanj, Veljača, Listopad itd... ,a uvjek su bila zvanična imena mjeseci već govore po brojevima

    Sent from my Mi A2 using Tapatalk
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  13. #88
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,285
    Thanks Thanks Given 
    2,792
    Thanks Thanks Received 
    4,608
    Thanked in
    2,430 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Hrvati čak i ne koriste imena svojih mjeseci poput Travanj, Sječanj, Veljača, Listopad itd... ,a uvjek su bila zvanična imena mjeseci već govore po brojevima

    Sent from my Mi A2 using Tapatalk
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  14. #89
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,857
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,388
    Thanked in
    2,206 Posts

    Default

    Skorije sam imao posla sa nekim Hrvatima, koristili svoje nazive mjeseci. Čuo sam da ponekad koriste borjeve, ali tipa na granici, da bi se olakšalo razumijevanje sa putnicima koji nisu iz Hrvatske.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  15. #90
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,285
    Thanks Thanks Given 
    2,792
    Thanks Thanks Received 
    4,608
    Thanked in
    2,430 Posts

    Default

    Radio sam sa Hrvatima vise puta, bio u njihovom drustvu, i odrzavam neke od tih kontakata.

    Uvijek su koristili njihove nazive mjeseci a to koriscenje brojeva ima logike kad je birokratija u pitanju, posebno onamo gdje se ocekuju stranci.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  16. #91
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,337
    Thanks Thanks Given 
    44
    Thanks Thanks Received 
    95
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    ja radim sa Hrvatima non stop, i oni u 99.999% slucajeva koriste redne brojeve za mjesec. e sad, moji su Dalmatinci, moze biti da je drugacije u drugim djelovima Lijepe njihove

  17. #92
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,432
    Thanks Thanks Given 
    962
    Thanks Thanks Received 
    549
    Thanked in
    307 Posts

    Default

    Redovno čujem od Hrvata nazive mjeseca ali isto tako i npr "u devetom mjesecu"...

    Sent from my POCO F1 using Tapatalk

  18. #93
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,857
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,388
    Thanked in
    2,206 Posts

    Default

    Možda je korišćenje brojeva neka poslovna navika.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  19. #94
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,285
    Thanks Thanks Given 
    2,792
    Thanks Thanks Received 
    4,608
    Thanked in
    2,430 Posts

    Default

    A mozda zavisi i sa kim razgovaraju

    Ali vjerujem da je ovdje vise rijec kako prirodno pricaju medju sobom nego kako se "steluju" da se bolje sporazumiju sa drugima...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  20. #95
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,761
    Thanks Thanks Given 
    10,902
    Thanks Thanks Received 
    2,125
    Thanked in
    1,084 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dejan View Post
    Izvini mu se u moje ime ako grešim, ali neka bude da tvrdim da je koristio ekavicu dok je bio u žiriju pinkovih zvezdica.
    A verujem da nije teško proveriti.

    Što se bivšeg sugrađanina Andrije tiče, nesam ni tu nenormalan. Ako sam, tu me seci jer ne govorimo o ekavici za vreme igranja likova u predstavama, serijama ili filmovima već u emisijama zabavnog tipa gde je on voditelj.
    Griješiš sinak i to mnoooogo griješiš! Sergej govori ijekavsi uvijek i u svakoj prilici bez greške! Jedino što tebe možda asocira na ekavski govor Sergeja Ćetkovića, a nije, jeste što malo drugačije, nego što to prosječni Podgoričanin radi, acentuje riječi kada gostuje u tv emisijama u Srbiji!

    Dalje, Andrija govori ekavski i kao voditelj je obavezan da govori ekavski kao što je to radio i Marinko Madzgalj, iako je privatno jako često govorio ijekavski...a sve kolege iz pozorišta su naučili da koriste crnogorske izraze u svakodnevnom govoru pa ćeš mnoge čuti da u sred priče ubace "a što veliš to jadan" akcentovano ka da su u Podgoricu porasli...
    Ako te ne mrzi pogledaj sezonu 2016. i 2017. pa zabilježi koliko je puta Sergej rekao pesma, dete, lepa...nijednom Tvrdim...lako je provjeriti!
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  21. #96
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by darijan View Post
    ja radim sa Hrvatima non stop, i oni u 99.999% slucajeva koriste redne brojeve za mjesec. e sad, moji su Dalmatinci, moze biti da je drugacije u drugim djelovima Lijepe njihove
    Eto ja po Fidelu standardno ili glup ili lažem, a možda i trolujem
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  22. #97
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Griješiš sinak i to mnoooogo griješiš! Sergej govori ijekavsi uvijek i u svakoj prilici bez greške! Jedino što tebe možda asocira na ekavski govor Sergeja Ćetkovića, a nije, jeste što malo drugačije, nego što to prosječni Podgoričanin radi, acentuje riječi kada gostuje u tv emisijama u Srbiji!

    Dalje, Andrija govori ekavski i kao voditelj je obavezan da govori ekavski kao što je to radio i Marinko Madzgalj, iako je privatno jako često govorio ijekavski...a sve kolege iz pozorišta su naučili da koriste crnogorske izraze u svakodnevnom govoru pa ćeš mnoge čuti da u sred priče ubace "a što veliš to jadan" akcentovano ka da su u Podgoricu porasli...
    Ako te ne mrzi pogledaj sezonu 2016. i 2017. pa zabilježi koliko je puta Sergej rekao pesma, dete, lepa...nijednom Tvrdim...lako je provjeriti!
    Sergej nikad riječ na ekavici izgovorio nije. Na strani priča onako kako su ga učili u školi(Srpsko-Hrvatski) sa malim izletima u Crnogorski,a kad priča sa našim ljudima priča ka i svaki Crnogorac
    Last edited by Rakun; 29-11-19 at 03:09.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  23. #98
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,193
    Thanks Thanks Given 
    1,275
    Thanks Thanks Received 
    4,306
    Thanked in
    2,010 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by institucija View Post
    Redovno čujem od Hrvata nazive mjeseca ali isto tako i npr "u devetom mjesecu"...

    Sent from my POCO F1 using Tapatalk
    To je i moje iskustvo. U upotrebi su obje varijante zavisno od situacije i konteksta. Tvrdnja da uopšte ne koriste spomenute nazive je totalni nonsens.

    Tapatalk
    The more things change, the more they stay the same.

  24. #99
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8,514
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    24
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Sjećam se kako je u školi 2005/2006e godine odjednom okrenut novi list sa novim nastavnicima, primjetno lošijim od postojećih, koji su na silu krenuli sa mijenjanjem onoga što nije imalo potrebu za promjenama.

    Kaže: slijedeći, a svakom od nas to zvuči pogrešno i mi pišemo - sledeći. (next)

    Pismeni vam je u poneđeljnik? Bježi vrano.

    Imao sam, da kažemo sreću, što su me velikim dijelom školovanja zapali nastavnici i profesori 'starog kova' koji su bili toliko dobri i pametni da ih nisu smjeli promijeniti zbog politike.

    Ako ostanem da živim u CG i budem imao djecu, biće školovana od kuće...osim ako ne dodje do većih promjena na bolje.

  25. #100
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by novakb14 View Post
    Kaže: slijedeći, a svakom od nas to zvuči pogrešno i mi pišemo - sledeći. (next)
    Eto ja ne čuh da u Crnoj Gori neko govori sledeći (osim ako nije stranac)
    Quote Originally Posted by novakb14 View Post
    Pismeni vam je u poneđeljnik? Bježi vrano.

    Imao sam, da kažemo sreću, što su me velikim dijelom školovanja zapali nastavnici i profesori 'starog kova' koji su bili toliko dobri i pametni da ih nisu smjeli promijeniti zbog politike.

    Ako ostanem da živim u CG i budem imao djecu, biće školovana od kuće
    ...osim ako ne dodje do većih promjena na bolje.
    Milačiću dobro došao na topic čije je temelje udarila sprdnja na tvoj račun
    Ta jadna đeca će učiti kako su Srbi najstariji narod na svijet, a i predavaćeš im i vjeronauku u kojoj je centralna ličnost jedan poznati Srbin - Isus
    Last edited by Rakun; 29-11-19 at 06:18.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

Page 4 of 16 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kako sam jezički postao ugrožen
    By golozlo in forum Politika generalno
    Replies: 14
    Last Post: 10-12-12, 23:39
  2. Diskriminacija
    By Enjoy_The_Silence in forum Sve i svašta
    Replies: 42
    Last Post: 25-11-11, 16:22
  3. Diskriminacija
    By August Dominus in forum Religija i filozofija
    Replies: 0
    Last Post: 09-01-10, 12:22
  4. više jezični sajt
    By IvanC in forum Software
    Replies: 10
    Last Post: 01-02-07, 16:59
  5. Diskriminacija
    By Bijesno pile in forum Sve i svašta
    Replies: 35
    Last Post: 12-04-04, 18:53

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •