Page 14 of 16 FirstFirst ... 410111213141516 LastLast
Results 326 to 350 of 395

Thread: Jezička diskriminacija

  1. #326
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,580
    Thanks Thanks Given 
    7,486
    Thanks Thanks Received 
    4,579
    Thanked in
    1,773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Nisam pominjao glagol spriječiti, nego glagolsku imenicu sprečavanje.
    Šta ćemo onda sa "agencijom za spriječavanje korupcije"...
    #fakenews

  2. #327
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,227
    Thanks Thanks Given 
    2,759
    Thanks Thanks Received 
    4,537
    Thanked in
    2,402 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Za uvrijedu i povrijedu nisam nikog čuo, prijedlog jesam, a prijevoz i nisam baš. Prve dvije riječi su svakako nepravilne, a pretpostavljam da se mogu pročitati po portalima zbog toga što tekstove pišu ljudi koji se ne bave previše svojom pismenošću, nego neka pravila primjenjuju i đe treba i đe ne treba.

    Slažem se da su dvije odvojene stvari upotreba dvojakih pravilnih oblika nekih riječi i upotreba potpuno nepravilnih riječi, koje su kreirane primijenjenom nekih pravila koja se ne odnose na te riječi. Jer sličnost.
    Pazi, ja sam prilicno siguran da je "prijevoz" HR rijec i da se tamo regularno koristi.

    Ipak, rekoh vec da sam je vidio kod nekih nasih prevoznika (ili sto bi oni rekli "prijevoznika") ali nemam trenutno "materijalne dokaze" da to i prikazem. Ako naidjem na kakav bus/kamion sa takvim natpisom, nadam se da cu se sjetit' i slikat', kako bi ovdje postavio primjer.

    Sto se tice "uvrijede" i "povrijede" mozemo dalje polemisati. Zasto? Zato sto to nisu primjeri koji se koriste na nekom forumu ili po nekim portalima koji pisu nepismeni kvazi novinari. Primjere mozes da nadjes u SLUZBENIM dokumentima, cak i drzavne uprave. Igrom slucaja, sam trazio nesto u "PRAVILNIK O ZVANJIMA I USLOVIMA ZA STICANJE ZVANJA I IZDAVANJE OVLAŠĆENJA ZA ČLANOVE POSADE POMORSKIH BRODOVA" gdje jedna od stavki, pod rednim brojem 7.9, za zapovjednika do 100 BT glasi: "Izvori povrijeda na brodu"

    Evo ti link do PDF dokumenta, direktno sa sajta ministarstva saobracaja: http://www.msp.gov.me/ResourceManage...e%20posade.pdf

    (strana 101 od 199)

    Ovo znam jer sam skoro citao a kad bi dalje trazio sigurno bi naisao na dosta drugih primjera kako za "povrijedu" tako i za "uvrijedu" a i za mnoge druge primjere za koje ti tvrdis da su nepravilni a eto se koriste i na najvisim nivoima drzave.
    Last edited by Fidel Castro; 10-12-19 at 12:01.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  3. #328
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,796
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,316
    Thanked in
    2,168 Posts

    Default

    U Hrvatskoj prijevoz da i tamo se dominantno koristi. Kod nas je pravilna, ali ja nisam čuo da je narod koristi. Uostalom, Hrvati svakako imaju drugačiji praopis. Imaju dosta više izuzetaka od jednačenja po zvučnosti i još neke takve stvari.

    Službena dokumenta nisu nikakav dokaz. Odnosno, jesu dokaz, ali dokaz nepismenosti ljudi koji sastavljaju ta dokumenta i odsustvo želje da se lektor bavi njima. Osim toga, imaš i zvanične nazive institucija koji su potpuno pogrešni: Uprava za sprJečavanje pranja novca i finansiranja terorizma (čak se i zakon zove Zakon o sprječavanju...), Uprava za kadrove, iako je riječ kadar singularia tantum, odnosno nema oblik za množinu... Pvih 5-6 godina nezavisnosti na tablama pola državnih institucija i dalje je stajalo republika Crna Gora, iako Crna Gora nije republika, nego država republikanskog oblika vladavine... Imaš primjera koliko oćeš.

    Redovno ćeš viđet vrjednovanje, vrjedniji i slične primjere, ali to ne znači da su ti primjeri pravilni.
    Last edited by NHM; 10-12-19 at 12:04.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  4. #329
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,338
    Thanks Thanks Given 
    14,755
    Thanks Thanks Received 
    4,095
    Thanked in
    2,074 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Za uvrijedu i povrijedu nisam nikog čuo, prijedlog jesam, a prijevoz i nisam baš. Prve dvije riječi su svakako nepravilne, a pretpostavljam da se mogu pročitati po portalima zbog toga što tekstove pišu ljudi koji se ne bave previše svojom pismenošću, nego neka pravila primjenjuju i đe treba i đe ne treba.

    Slažem se da su dvije odvojene stvari upotreba dvojakih pravilnih oblika nekih riječi i upotreba potpuno nepravilnih riječi, koje su kreirane primijenjenom nekih pravila koja se ne odnose na te riječi. Jer sličnost.


    @ekstravaganica
    Lično mislim da nije u pitanju diskriminacija, nego autocenzura. I nema šansi da je Srba samo 2% u državnim ustanovama. To što političari srpskih stranaka poistovjećuju procenat članova i glasača njihovih stranaka sa cijelim narodom, to je zasebna priča. A sigurno ima i takvih više od 2%.
    Siguran sam i ja da ih anonimno ima više od 2 posto. Ali da li bi ti ljudi smjeli reći da su Srbi? Ne! Tako da jeste diskriminacija.
    Tema jeste o jeziku ali je povezano i sa ovim. Jer je kod nas jezik ustvari politika. Politika pro-crnogorskih partija. I politika stvaranja indetiteta ( i raskola ) na osnovu jezika, himne, crkve itd.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  5. #330
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,796
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,316
    Thanked in
    2,168 Posts

    Default

    Moje iskustvo sa državnim institucijama potpuno je drugačije. Što je čoek grlatiji da je Srbin, Albanac, katolik, musliman, to je zaštićeniji jer šta god da se desi da mu nije potaman, odma ide vika o diskriminaciji. Uostalom, osim trpanja podobnih, treba održavat i iluziju otvorenosti za sve. Takođe, niko ti ne može sprovodit bilo kakav popis sa pitanjima o pripadnosti, a i prilikom zapošljavanja, u tim rijetkim slučajevima kad se konkurs i objavi, zakonom je zabranjeno da se pitaju takva pitanja.

    Sa druge strane, ako se pojaviš na razgovoru za posao sa podignuta tri prsta i sa vikom "Milo lopove", ne znam oće li te primit.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  6. #331
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,227
    Thanks Thanks Given 
    2,759
    Thanks Thanks Received 
    4,537
    Thanked in
    2,402 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    U Hrvatskoj prijevoz da i tamo se dominantno koristi. Kod nas je pravilna, ali ja nisam čuo da je narod koristi. Uostalom, Hrvati svakako imaju drugačiji praopis. Imaju dosta više izuzetaka od jednačenja po zvučnosti i još neke takve stvari.

    Službena dokumenta nisu nikakav dokaz. Odnosno, jesu dokaz, ali dokaz nepismenosti ljudi koji sastavljaju ta dokumenta i odsustvo želje da se lektor bavi njima. Osim toga, imaš i zvanične nazive institucija koji su potpuno pogrešni: Uprava za sprJečavanje pranja novca i finansiranja terorizma (čak se i zakon zove Zakon o sprječavanju...), Uprava za kadrove, iako je riječ kadar singularia tantum, odnosno nema oblik za množinu... Pvih 5-6 godina nezavisnosti na tablama pola državnih institucija i dalje je stajalo republika Crna Gora, iako Crna Gora nije republika, nego država republikanskog oblika vladavine... Imaš primjera koliko oćeš.

    Redovno ćeš viđet vrjednovanje, vrjedniji i slične primjere, ali to ne znači da su ti primjeri pravilni.
    U redu, a cime onda da se vodi covjek koji zeli da bude pismen, da govori i pise pravilno? Kad, gdje god se okrene, okruzen je nepravilnim oblicima mnogih rijeci?

    Kao sto rekoh, veliko je pitanje i koliko su nasi udzbenici "pravilni" a ako bi sto trebalo da predstavlja 'korektnu formu' onda su to udzbenici u skoli, prvenstveno za predmet o samom jeziku.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  7. #332
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    "Prijevoz" je croatizam. Mislim da se kod nas ne koristi. Moguce da je jezicki ispravan, nijesam siguran. Uvrijeda i povrijeda? Nikad cuo. Na nivog mog "primjera" "trijebati":loyal:

    Mada, "uvrijedjen" i "povrijedjen" se redovno koriste i jezicki su ispravni. Tako da...

    Sto se napravi od jezika, da vise nijesi siguran sto je ispravno u tvom maternjem :chargrined:

  8. #333
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,796
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,316
    Thanked in
    2,168 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    U redu, a cime onda da se vodi covjek koji zeli da bude pismen, da govori i pise pravilno? Kad, gdje god se okrene, okruzen je nepravilnim oblicima mnogih rijeci?

    Kao sto rekoh, veliko je pitanje i koliko su nasi udzbenici "pravilni" a ako bi sto trebalo da predstavlja 'korektnu formu' onda su to udzbenici u skoli, prvenstveno za predmet o samom jeziku.


    Uprkos tome što ima prilično grešaka, možeš se rukovodit Pravopisom crnogorskog jezika sa pravopisnim rječnikom. Tako se zove dokument. Pošto je ovaj dokument daleko od sveobuhvatnog, za stvari koje ne možeš tu da nađeš, okreneš se pravopisu srpskog jezika. Moje je iskustvo da je www.kakosepise.com prilično fin alat da se čoek potpomogne. Dosta pravila ima koja se mogu primijenit i na crnogorski i na srpski jezik, a stvari koje postoje na oba mjesta i koje su međusobno u koliziji treba uzet iz našeg pravopisa. Kod tebe, konkretno, upotreba riječi povezanih crticom zna da bude nepravilna po oba pravopisa, a pogotovo t aupotreba zna da bude neusklađena sa našim pravopisom.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  9. #334
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,227
    Thanks Thanks Given 
    2,759
    Thanks Thanks Received 
    4,537
    Thanked in
    2,402 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    "Prijevoz" je croatizam. Mislim da se kod nas ne koristi. Moguce da je jezicki ispravan, nijesam siguran. Uvrijeda i povrijeda? Nikad cuo. Na nivog mog "primjera" "trijebati":loyal:

    Mada, "uvrijedjen" i "povrijedjen" se redovno koriste i jezicki su ispravni. Tako da...

    Sto se napravi od jezika, da vise nijesi siguran sto je ispravno u tvom maternjem :chargrined:
    O tome se radi. Ja sam uvijek pokusavao da govorim i pisem sto je pravilnije moguce ali kako vrijeme odmice i kako se nova pravila 'radjaju' sve vise problema imam u tome.


    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Uprkos tome što ima prilično grešaka, možeš se rukovodit Pravopisom crnogorskog jezika sa pravopisnim rječnikom. Tako se zove dokument. Pošto je ovaj dokument daleko od sveobuhvatnog, za stvari koje ne možeš tu da nađeš, okreneš se pravopisu srpskog jezika. Moje je iskustvo da je www.kakosepise.com prilično fin alat da se čoek potpomogne. Dosta pravila ima koja se mogu primijenit i na crnogorski i na srpski jezik, a stvari koje postoje na oba mjesta i koje su međusobno u koliziji treba uzet iz našeg pravopisa. Kod tebe, konkretno, upotreba riječi povezanih crticom zna da bude nepravilna po oba pravopisa, a pogotovo t aupotreba zna da bude neusklađena sa našim pravopisom.
    Da li postoji pristup sirokim narodnim masama ka "Pravopisu crnogorskog jezika, sa praviposnim rjecnikom" ?

    Trazis da se okrenemo pravopisu srpskog jezika? Da provjeravamo ispravnost na SRB sajtu? Sta bi na to rekli ucesnici ove teme poput lepetanca, Rakuna i mnogih drugih?
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  10. #335
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,796
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,316
    Thanked in
    2,168 Posts

    Default

    Uvrijeđen i povrijeđen su izvedeni iz glagola uvrijediti i povrijediti, ne iz imenica uvreda i povreda.


    Ne tražim ja ništa, samo saopštavam svoje mišljenje.

    Ukuca se u google Pravopis crnogorskog jezika sa pravopisnim rječnikom i prvi link se otvori. Sa sajta ministarstva prosvjete. Čak mislim da je ovo neko ažurirano izdanje, ja imam neki fajl iz 2009. godine. Ovaj je iz 2010.

    Ostavio bih link, ali meni iz nekog razloga odmah nudi da snimim fajl, ne otvara mi ga u pretraživaču pa da iskopiram link.
    Last edited by NHM; 10-12-19 at 12:33.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  11. #336
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,227
    Thanks Thanks Given 
    2,759
    Thanks Thanks Received 
    4,537
    Thanked in
    2,402 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Uvrijeđen i povrijeđen su izvedeni iz glagola uvrijediti i povrijediti, ne iz imenica uvreda i povreda.
    Da ali kao sto si vidio, cak se i imenice koriste u toj formi - "uvrijeda" i "povrijeda".

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Ne tražim ja ništa, samo saopštavam svoje mišljenje.
    Salim se ja malo, da cujem misljenja i ostalih. Ja isto nerijetko odem na pomenuti sajt kad imam neku nedoumicu. Ali se pitam da li bi neki drugi dozvolili sebi tako nesto...

    Da se razumijemo... ja bi najvise volio kad bi postojao sat "kakosepise.me" ali ga nema i bojim se da ga nece ni bit' u skorijoj buducnosti.

    A sva druga 'zvanicna literatura' je ocigledno tesko dostupna ili ogranicena pa izgleda nema mnogo koristi od iste.

    Nego svako prica/pise onako kako oce, ma koliko to nepravilno bilo. Svako dobronamjerno ispravljanje se tretira kao "napad" i onda takva osoba nastavlja nepravilnom putanjom. I neka sto ce takva osoba nepravilno pricat' do kraja zivota nego sto ce svoje potomke ucit' da tako pricaju i pisu pa to onda postaje i problem buducnosti, ne samo trenutna "tranziciona kriza".
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  12. #337
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,796
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,316
    Thanked in
    2,168 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Da ali kao sto si vidio, cak se i imenice koriste u toj formi - "uvrijeda" i "povrijeda".
    Što bi rekli stari Sumeri: i na autobusu piše koka kola pa to ne znači da je autobus limenka. Da ne pominjemo što bi rekli stari dpsovci - vlada radi za peticu, standard je najbolji u regionu, zapošljavamo 40 hiljada od 35 hiljada nezaposlenih... Svašta se može pročitat.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  13. #338
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    O tome se radi. Ja sam uvijek pokusavao da govorim i pisem sto je pravilnije moguce ali kako vrijeme odmice i kako se nova pravila 'radjaju' sve vise problema imam u tome.




    Da li postoji pristup sirokim narodnim masama ka "Pravopisu crnogorskog jezika, sa praviposnim rjecnikom" ?

    Trazis da se okrenemo pravopisu srpskog jezika? Da provjeravamo ispravnost na SRB sajtu? Sta bi na to rekli ucesnici ove teme poput lepetanca, Rakuna i mnogih drugih?
    zasto bi trazio ispravnost na SRB sajtu kad mozes i na HRV isto tako , a sve imas u pravopisu crngorskog jezika.

    U crnogorskome jeziku normativan je samo (i)jekavski izgovor. Nekadašnji slogovikoji su se bilježili grafemom jat (ď) ukoliko su bili kratki zamijenjeni su sa je, a dugislogovi s ije. Ili, drukčije rečeno, crnogorsko se ije javlja u položajima đe se uikavskome izgovoru upotrebljava dugo i, a u ekavskom dugo e (npr.: vrijeme – vrime –vreme);
    a crnogorsko je javlja se na mjestima ikavskoga kratkog i i ekavskoga kratkog e(npr. pjesma – pisma – pesma).
    Međutim, navedeno pravilo ima izuzetke, a u ovomepoglavlju kategorijalno su objašnjeni oni izuzeci koji su danas pravopisno značajni,dok se u Rječniku na kraju Pravopisa donose rješenja za pojedinačne riječi.

    6. Nekadašnji prijedlog prě (prď) u funkciji prefiksa ima različite glasovne vrijednosti uzavisnosti od toga da li predstavlja sastavni dio glagola, imenice ili pridjeva:a. Kao dio glagola taj se prefiks izgovara samo kao pre-. Npr.: prelaziti,predlagati, prevariti, prelomiti, predvojiti, preskočiti, prenijeti, presaditi i sl.
    b. Kao dio imenica pomenuti prefiks ima dvostruku izgovornu vrijednost. Usavremenoj standardnojezičkoj normi u imenicama o kojima je riječdozvoljena su oba prefiksa: i prije- i pre-.Npr.: prijedlog/predlog, prijevod/prevod, prijelom/prelom, prijekor/prekor,prijenos/prenos, prijevoz/prevoz, prijepis/prepis, prijestup/prestup, prijesad/presad,prijeplet/preplet i sl.
    Last edited by lepetanac; 10-12-19 at 13:45.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  14. #339
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    ne morate ici u Srbiju za neke stvari

    1. Ako je riječ o pridjevima koji su izvedeni od glagola, taj se prefiksupotrebljava isključivo kao pre-. Npr.: prekrojen, preśečen/presječen, preoran,prebačen, prevaren, preveden, prepečen, pretučen, prepolovljen i sl.
    2. Pridjevi izvedeni od imenica s prefiksom prije- odnosno preizgovaraju se kao i imenice od kojih su izvedeni. I tu je, dakle,dozvoljena dubletna upotreba, npr.: prijekorni/prekorni,prijestupni/prestupni, prijedložni/predložni, besprijekorni/besprekorni,prijevozni/prevozni i sl.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  15. #340
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,338
    Thanks Thanks Given 
    14,755
    Thanks Thanks Received 
    4,095
    Thanked in
    2,074 Posts

    Default

    Kako se kopiraju tekstovi. :-)

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  16. #341
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    stari moj sve imas u PRAVOPISU CRNOGORSKOG JEZIKA odakle je naravno kopirano, nijesam ga ja pisao niti se pravio da sam ja to izmislio.
    samo Vam pokazao da ne morate ici u Srbiju za te stvari
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  17. #342
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Siguran sam i ja da ih anonimno ima više od 2 posto. Ali da li bi ti ljudi smjeli reći da su Srbi? Ne! Tako da jeste diskriminacija.
    Tema jeste o jeziku ali je povezano i sa ovim. Jer je kod nas jezik ustvari politika. Politika pro-crnogorskih partija. I politika stvaranja indetiteta ( i raskola ) na osnovu jezika, himne, crkve itd.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Siguran sam i ja da ih anonimno ima više od 2 posto. Ali da li bi ti ljudi smjeli reći da su Srbi? Ne! Tako da jeste diskriminacija.
    Tema jeste o jeziku ali je povezano i sa ovim. Jer je kod nas jezik ustvari politika. Politika pro-crnogorskih partija. I politika stvaranja indetiteta ( i raskola ) na osnovu jezika, himne, crkve itd.
    NHM je vec objasnio, tako da sam mislio da se i ne javljam. No ajd, da bude corba gusca.

    Ne postoji diskrimnacija prema nekom samo zbog toga sto je Srbin, vec zato sto znacajan dio Srba predstavlja opoziciju ne samo vlasti, nego i drzavi. Znacajan dio te populacije se "upisao" u Srbe na talasu srpskog nacionalizma koji je buknuo 90tih godina i ostao mu vjeran i nakon promjena koje su se desile nakon toga. To su ljudi koji u velikom procentu jos uvijek imaju netolerantan odnos prema ljudima druge vjere, u cemu nailaze na podrsku i u SPC, svojim "duhovnim pastirom". Oni su jos vecem sukobu s Crnogorcima, jer su im osporavali ili osporavaju naciju, a kao sto vidimo na ovoj temi i jezik. Uz to osporavaju i istoriju potenciranjem recimo da je Njegos srpski pisac, iako je svakom normalnom jasno da se radi o crnogorskom vladaru i piscu. To sto je on slavio srpstvo ga ne cini srpskim piscem ili vladarom. I Milo Djukanovic je u svoje pero slavio srpstvo. A uzimati kao dokaz da je on Srbin tako sto je on nedje to rekao jeste tricky, jer u to vrijeme nacije nijesu jasno bile definisane. Treba samo navesti kao primjer da je Italija kao moderna drzava stvorena nakon Njegoseve smrti, tako da u vrijeme Njegosa nije postojala jasno definisana ni italijanska nacija, a kamoli crnogorska. Njegos je taj narod nazivao Latinima, a nedje sam cak nasao da je i Marko Miljanov nazivao Malisore Latinima zbog njihove katolicke vjere. Sto je samo jedna ilustracija konfuzije koja je postojala u 19. vijeku u odnosu na nacije. Meni ne smeta ako Srbi smatraju Njegosa i svojim, iako mislim da vecina Srbijanaca iz Srbije ima problem i da razumije Gorski vijenac. Ali ne da smeta, nego iritira ako se to pretvori u pokusaj prisvajanja. Sto ide i do bizarnog pokusaja prikazivanja crnogorske nosnje kao srpske, kako smo nedavno vidjeli. A to je sve u funkciji negiranja postojanja crnogorske nacije, sto je potpuno besmisleno jer crnogorska nacija postoji. Tako, vodi se unaprijed izgubljena borba, a jedina posledica jeste produblivanje podjele u narodu, a u korist DPS-a koji i potencira tu podjelu. A nalazi najbolje saveznike u Marku Milacicu, Andriji Mandicu i slicnim likovima. Da li oni rade u korist DPS-a svjesno ili ne, u to vec ne bih ulazio. Ostavljam obje opcije otvorenim. Ono sto je van sumnje jeste da prvenstveno rade u svom licnom interesu. Uostalom, kao i Milo & Co. I, naravno, ako si Srbin i clan DPS-a, nema sanse da ces biti diskriminisan zbog svog srpstva.

  18. #343
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,338
    Thanks Thanks Given 
    14,755
    Thanks Thanks Received 
    4,095
    Thanked in
    2,074 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    NHM je vec objasnio, tako da sam mislio da se i ne javljam. No ajd, da bude corba gusca.

    Ne postoji diskrimnacija prema nekom samo zbog toga sto je Srbin, vec zato sto znacajan dio Srba predstavlja opoziciju ne samo vlasti, nego i drzavi. Znacajan dio te populacije se "upisao" u Srbe na talasu srpskog nacionalizma koji je buknuo 90tih godina i ostao mu vjeran i nakon promjena koje su se desile nakon toga. To su ljudi koji u velikom procentu jos uvijek imaju netolerantan odnos prema ljudima druge vjere, u cemu nailaze na podrsku i u SPC, svojim "duhovnim pastirom". Oni su jos vecem sukobu s Crnogorcima, jer su im osporavali ili osporavaju naciju, a kao sto vidimo na ovoj temi i jezik. Uz to osporavaju i istoriju potenciranjem recimo da je Njegos srpski pisac, iako je svakom normalnom jasno da se radi o crnogorskom vladaru i piscu. To sto je on slavio srpstvo ga ne cini srpskim piscem ili vladarom. I Milo Djukanovic je u svoje pero slavio srpstvo. A uzimati kao dokaz da je on Srbin tako sto je on nedje to rekao jeste tricky, jer u to vrijeme nacije nijesu jasno bile definisane. Treba samo navesti kao primjer da je Italija kao moderna drzava stvorena nakon Njegoseve smrti, tako da u vrijeme Njegosa nije postojala jasno definisana ni italijanska nacija, a kamoli crnogorska. Njegos je taj narod nazivao Latinima, a nedje sam cak nasao da je i Marko Miljanov nazivao Malisore Latinima zbog njihove katolicke vjere. Sto je samo jedna ilustracija konfuzije koja je postojala u 19. vijeku u odnosu na nacije. Meni ne smeta ako Srbi smatraju Njegosa i svojim, iako mislim da vecina Srbijanaca iz Srbije ima problem i da razumije Gorski vijenac. Ali ne da smeta, nego iritira ako se to pretvori u pokusaj prisvajanja. Sto ide i do bizarnog pokusaja prikazivanja crnogorske nosnje kao srpske, kako smo nedavno vidjeli. A to je sve u funkciji negiranja postojanja crnogorske nacije, sto je potpuno besmisleno jer crnogorska nacija postoji. Tako, vodi se unaprijed izgubljena borba, a jedina posledica jeste produblivanje podjele u narodu, a u korist DPS-a koji i potencira tu podjelu. A nalazi najbolje saveznike u Marku Milacicu, Andriji Mandicu i slicnim likovima. Da li oni rade u korist DPS-a svjesno ili ne, u to vec ne bih ulazio. Ostavljam obje opcije otvorenim. Ono sto je van sumnje jeste da prvenstveno rade u svom licnom interesu. Uostalom, kao i Milo & Co. I, naravno, ako si Srbin i clan DPS-a, nema sanse da ces biti diskriminisan zbog svog srpstva.
    Opoziciju državi jel? Interesantno. Samo je srpski nacionalizma buknuo 90ih? I samo srpskog nacionalizma ima i danas? Uopšte nisi realan. Suzdržaću se daljih komentara.Što se tiče Njegoša, neću ga citirati, jer sam siguran da ti to odlično znaš.


    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  19. #344
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    "povreda"

    Ti je koristis iskljucivo u EKAVSKOM obliku, zar ne? IJEKAVSKI, ili ti "po Crnogorskom" (kako ti kazes) bi definitivno bilo "povrijeda".

    Slicna stvar je za "uvreda" "predlog" i mnogim drugim rijecima gdje svakako ne znam statistiku ali onako 'roughly' pola ljudi prica ovako a pola onako.
    Nikad nisam izgovorio "povreda", kao i koliko sam primjetio malo ljudi (u Crnoj Gori). Isto važi i za "predlog" što nikako i ni na koji način ne možeš tisnuti u ijekavicu
    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    @NHM
    Složiću se da je zapošljavanje prvenstveno po partijskoj liniji. Ali ćeš se isto tako ti složiti da sad napraviš popis u državnim ustanovama da neće biti ni 2 posto Srba? I to nije diskriminacija?

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    U Državnim ustanovama ćeš naći barem 30% "srba"(neko bi ih nazvao drugačije). Ogroman broj njih radi tu đe radi koju deceniju tj. zapošljavali su se kad je Milo gazio sve što je crnogorsko
    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Opoziciju državi jel? Interesantno. Samo je srpski nacionalizma buknuo 90ih? I samo srpskog nacionalizma ima i danas? Uopšte nisi realan. Suzdržaću se daljih komentara.Što se tiče Njegoša, neću ga citirati, jer sam siguran da ti to odlično znaš.


    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    U Crnoj Gori je samo srpskog nacionalizma ikada bilo (paradoks, ali tako je). Ili možda kao i svaka pos, pardon, svaki srbin smatraš nacioalizmom to što ogroman broj Crnogoraca želi da uči svoj jezik
    Last edited by Rakun; 11-12-19 at 02:26.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  20. #345
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,227
    Thanks Thanks Given 
    2,759
    Thanks Thanks Received 
    4,537
    Thanked in
    2,402 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Nikad nisam izgovorio "povreda", kao i koliko sam primjetio malo ljudi (u Crnoj Gori). Isto važi i za "predlog" što nikako i ni na koji način ne možeš tisnuti u ijekavicu
    Pa u tvom post-u sam vidio upravo "povreda", da ne trazim sad. Greska, lapsus? Zapravo kazes/pises "povrijeda"? To je pravilno po tvojim izvorima?
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  21. #346
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Prihvatam Fidelovu sugestiju i brisem post. Iako je post bio reakcija na post extravagance, post jeste debelo izasao izvan okvira teme.
    Last edited by Ostoja; 12-12-19 at 00:10.

  22. #347
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,227
    Thanks Thanks Given 
    2,759
    Thanks Thanks Received 
    4,537
    Thanked in
    2,402 Posts

    Default

    Ja bi isto volio da se fokusiramo na jezik.

    Razumijem da uvijek ima politicke konotacije i moze se pomenuti ali ne da se udaljavamo od kompletne price o jeziku i eventualne diskriminacije istog a vracamo na neku pricu koje vec ima vise nego dovoljno po drugim temama...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  23. #348
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Fidel jel ti bar jasno oko prijevoza, prijekora, prijedlog, prijeloma itd. ??
    da se ne mora traziti bar oko toga po Srpskim sajtovima, i sta bi Rakun ili ja rekli na to.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  24. #349
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,187
    Thanks Thanks Given 
    1,275
    Thanks Thanks Received 
    4,300
    Thanked in
    2,005 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    poslije 100 godina trovanja naroda i nasilno uvodjenje Srpskog jezika normalno je da se neke rijeci izgube i u govoru samim tim i u pisanju.
    Preteške riječi i prilično površan pristup temi.

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    Nas je a pretpostavljam i vecinu odje profesorica ispravljala kad bi napisali "nijesam" "prijedlog" itd.
    e sad ako mene neko ispravlja 12 godina skolovanja to sasvim je normalno da ja na kraju pisem i govorim onako kako su me ucili iako nismo mi nista pogresno prije radili.
    znaci vremenom se pokusavala ta ijekavica svesti na neki minimum i govorili su za dosta rijeci da su nepravilne ako ih pisemi i govorimo na ijekavici.
    Fabrikuješ. Naš sistem obrazovanja 90ih i dijelom 2000ih (ne znam za 80e i ranije) skoro sav program i udžbenike preuzima od beogradskog Zavoda za udžbenike, osim čitanki srpskog jezika i udžbenika istorije koji su ipak bili od crnogorskih autora, pisani ijekavicom i štampani na Cetinju. Dakle, u predmetu maternjeg jezika (tada srpski jezik) njegovan je standardni ijekavski izgovor s oblicima nijesam i sjutra tipičnim samo za cg. područje i to se ne može osporiti jer ti materijali još negdje postoje. Tvrdnja da su nastavnici terorisali učenike zbog upotrebe ijekavice, iako je to jedan od dva standardna izgovora srpskoj jezika je - zlonamjerna i totalni nonsens. Kroz cijelo moje školovanje tako nešto se nikad nije desilo, a bilo je svakakvih likova koji su se profesorima zvali.

    Treba istaći da u uslovima gdje su drugi programski materijali (npr. geografija, fizika, matematika...) napisani ekavicom, uopšte ne treba biti iznenađenja što su određene riječi i oblici netipični za crnogorsku sredinu ušli u vokabular domicilnog stanovništva. Krivicu za to možemo i trebamo pripisati kako nemarnosti obrazovnog sistema matične države (nije obezbijedila vlastita nastavna sredstva), tako i samim govornicima (poput tebe) koji ni(je)su u stanju da očuvaju ono što sad odjednom smatraju izvorno svojim.

    Eto, ijekavica je srećom pretekla u CG pored svih nedaća.. Mada, moramo priznati da su se neki Crnogorci, istorija to može potvrditi, prečesto trudili da budu veći Srbi od Srba, a mnogi i da lEpše pričaju beogradski od rođenih Beograđana. No offence.

    Drugačija vremena, drugačiji interesi. No, kod nas je prečesto sve nekakav interes. Sjeća li se još neko građevinskog buma na primorju? Ne? Želi li se zaboraviti tortura bilbordima, reklamama, na svakom koraku sa kojih vrište недвижимость... продажа... cкидка.... Spada li to djelovanje u nasilno uvođenje stranog jezika i nepoštovanje vlastitog? Spada. Ali nećemo da krivimo sebe, jer je lakše optužiti one druge.

    I za kraj ovog javljanja pr(ij)edlog lepetnacu da uputi dopis upravi RTCG u kojem će da zatraži hitno pojašnjenje zašto ovaj javni medijski servis ne poštuje službeni jezik zemlje i konstantno forsira filmski i serijski sadržaj titlovan ekavicom. Takođe može i podnijeti i prijavu za trovanje i nasilno nametanje stranog jezika

    Poyy
    Last edited by starwalker; 11-12-19 at 20:18.
    The more things change, the more they stay the same.

  25. #350
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,747
    Thanks Thanks Given 
    10,864
    Thanks Thanks Received 
    2,117
    Thanked in
    1,079 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    U Hrvatskoj prijevoz da i tamo se dominantno koristi. Kod nas je pravilna, ali ja nisam čuo da je narod koristi. Uostalom, Hrvati svakako imaju drugačiji praopis. Imaju dosta više izuzetaka od jednačenja po zvučnosti i još neke takve stvari.

    Službena dokumenta nisu nikakav dokaz. Odnosno, jesu dokaz, ali dokaz nepismenosti ljudi koji sastavljaju ta dokumenta i odsustvo želje da se lektor bavi njima. Osim toga, imaš i zvanične nazive institucija koji su potpuno pogrešni: Uprava za sprJečavanje pranja novca i finansiranja terorizma (čak se i zakon zove Zakon o sprječavanju...), Uprava za kadrove, iako je riječ kadar singularia tantum, odnosno nema oblik za množinu... Pvih 5-6 godina nezavisnosti na tablama pola državnih institucija i dalje je stajalo republika Crna Gora, iako Crna Gora nije republika, nego država republikanskog oblika vladavine... Imaš primjera koliko oćeš.

    Redovno ćeš viđet vrjednovanje, vrjedniji i slične primjere, ali to ne znači da su ti primjeri pravilni.
    Inače na svakom uputu u Domu zdravlja na Starom piše: Dom zdravlja Stari AerodrUm....tolik o tome koliko je validno nešto što se tretira dokumentom....
    A što se tiče uvrijede i povrijede....Fidel, ja nikad nijesam čula a evo podosta godina napunih i mogu slobodno reći da moji roditelji govore tipično crnogorskim jezikom, sa čak padežima, tj manjkom padeža, koje su naši stari koristili, slovima koja su sporna i nikad ne čuh ovo uvrijede i povrijede...do tebe prije par dana u nekoj našoj prepisci.....mislila sam da si greškom, ali vidim da si ponovio posle pa shvatih da to koristiš...onda se sjetih da sam čula da je jedna prof.književnosti odavde uvijek govorila povrijede za povrede...ja je nijesam čula ali su mi rekli da je tako govorila...prije par dana sam pročitala da nije nepravilno ni prijedlog ni predlog, medjutim u množini, oblik prijedlozi nije ispravan, nego predlozi...

    kao što reče NHM imamo pravopis i sajtove, najmanje je teško pronaći sve nedoumice koje imamo i barem znati kako je ispravno. Ja govorim nijesam, prijedlog, ali kažem i posle, umjesto poslije...lakše mi
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

Page 14 of 16 FirstFirst ... 410111213141516 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kako sam jezički postao ugrožen
    By golozlo in forum Politika generalno
    Replies: 14
    Last Post: 10-12-12, 23:39
  2. Diskriminacija
    By Enjoy_The_Silence in forum Sve i svašta
    Replies: 42
    Last Post: 25-11-11, 16:22
  3. Diskriminacija
    By August Dominus in forum Religija i filozofija
    Replies: 0
    Last Post: 09-01-10, 12:22
  4. više jezični sajt
    By IvanC in forum Software
    Replies: 10
    Last Post: 01-02-07, 16:59
  5. Diskriminacija
    By Bijesno pile in forum Sve i svašta
    Replies: 35
    Last Post: 12-04-04, 18:53

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •