Page 74 of 200 FirstFirst ... 246470717273747576777884124174 ... LastLast
Results 1,826 to 1,850 of 4985

Thread: Načisto / Reflektor - teme, gosti... [reakcije]

  1. #1826
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    U jednom trenutku pomislih da \ivim u dru[tvu gdje je onakav nivo komunikacije iyme]u vlasti i opoyicije. Ali avaj...
    E kad bi cijela opozicija bila ko SDP mnogo bi nam bolje bilo... Ista stvar bi se mogla reći i kad bi cijela parlamentarna većina bila ko Bojanić...

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  2. The Following User Says Thank You to kimmi For This Useful Post:


  3. #1827
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Konjevic odlican. Bojanic dobar. To be fair, pozicija Konjevica je lagodnija.

    Jasno je da je vlada napravila veoma los posao kad je rijec o pandemiji. Mozemo da pricamo sto hocemo, ali rezultati su najboji pokazatelj. U tom dijelu su rezultati Crne Gore katastrofalni. Od "covid free" zemlje i najbolje zemlje u Evropi smo dosli u poziciju da smo medju najgorim na svijetu.

    Bojanic je postavio dobro pitanje Konjevicu, " a sto biste vi uradili"? Nije se tu Konjevic najbolje snasao. Trebao je da odgovori da bi licnim primjerom pokazao kako se postuju mjere, a ne kao premijer Krivokapic da krsi mjere, time podrivajuci epidemolosku politiku vlade koju predvodi. Nije premijer balavac pa da ne zna sto se ne smije raditi. Onakvo ponasanje premijera u jeku epidemije je prosto neshvatljivo. Posebno sto se radi o ponavljanju iste greske.

    A prica o Migu Stijepovicu je najbolja slika naseg pravosudja. Blam. Naocigled cijele Crne Gore koja je mogla da vidi onu kovertu i - nema odgovornosti? Trulo pravosudje je jedan od najvecih problema CG.

    Konjevic je dobro poentirao i kod predloga zakona o tuzilastvu. Mislim da je tu vlada napravila "gresku u koracima". Taj zakon je trebalo da predlozi vlada uz prethodnu konsultaciju s EU. Umjesto toga, ako sam dobro razumio Konjevica, predlog je potekao od klubova poslanika, naravno bez dijaloga i konsultacije. I onda je dosla packa od EU.

    Naravno, mnogo je lakse kritikovati nego nesto raditi. Zato sam napisao da je pozicija Konjevica bila lagodnija.

  4. The Following User Says Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  5. #1828
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    E kad bi cijela opozicija bila ko SDP mnogo bi nam bolje bilo... Ista stvar bi se mogla reći i kad bi cijela parlamentarna većina bila ko Bojanić...

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Preduga je to priča. Za početak, bio bih zadovoljan da se poslanici ponašaju i da im je rječnik kao negdje 90-tih i do referenduma, prije ulaska Medovog narativa u Skupštinu. I sada zaboravi to, jer imamo i Vučićevu radikalsku školu kod Fronta. Nije za očekivati da druga strana ostane dužna. Narativ će biti sve gori.

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Konjevic odlican. Bojanic dobar. To be fair, pozicija Konjevica je lagodnija.

    Naravno, mnogo je lakse kritikovati nego nesto raditi. Zato sam napisao da je pozicija Konjevica bila lagodnija.
    Naravno da je lagodnije iz opozicije kritikovati i biti rečit i slavan. Takođe, kada vladaš nekada praviš izbore između dvije ili više loših alternativa koja je najmanje loša. Vlast te, jednostavno, potroši kod javnosti. Izuzev ako si Front, vlast a kritikuješ. Milina... Jbg jedino malo žena pizdi jer joj muž nije ministar. Ali joj to nadomjestiš u Beograd kad Vučko dadne džeparac

  6. #1829
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Nije mi sasvim jasna prica Bojanica o tome da je pomoc drzave MA bila nezakonita. Cinjenica je da su neke od velikih avio kompanija dobile ogromnu pomoc od drzava kao pomoc u krizi izazvanoj pandemijom. Recimo, Lufthansa je dobila nekoliko milijardi dolara od njemacke vlade.

    Moguce je da je Bojanic mislio na nesto drugo.

  7. #1830
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Nije mi sasvim jasna prica Bojanica o tome da je pomoc drzave MA bila nezakonita. Cinjenica je da su neke od velikih avio kompanija dobile ogromnu pomoc od drzava kao pomoc u krizi izazvanoj pandemijom. Recimo, Lufthansa je dobila nekoliko milijardi dolara od njemacke vlade.

    Moguce je da je Bojanic mislio na nesto drugo.
    I o tome je priča bila više puta. Lufthanza nikad nije bila korisnik državne pomoći, dok MA jeste i zbog toga nije mogla da dobije centa meščini do "23.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  8. #1831
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    I o tome je priča bila više puta. Lufthanza nikad nije bila korisnik državne pomoći, dok MA jeste i zbog toga nije mogla da dobije centa meščini do "23.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Govorim o sadasnjoj krizi. Minut pretrage na Google-u:

    https://www.reuters.com/article/us-h...-idUSKBN21K1Q5

    Ima toga puno. Da ne kvotujem dalje, lako je naci na netu. Lufthansa 9 milijardi dolara, American Arlines 12 milijardi dolara, ANA 18 miljardi dolara...

    Ne vidim zasto MA nije mogao dobiti pomoc po osnovu krize izazvane pandemijom. Radi se o vanrednoj situaciji. Pretpostavljam da tu postoji neka procedura, ali osnov se, vjerujem, mogao naci.

  9. #1832
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,494
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Poenta je da Lufthansa prije navedene pomoći, uzrokovane Covid krizom, nije dobijala državnu pomoć...

    Nije imalo nikakvog smisla, ni poente, spašavati MA (čak i da je bilo zakonito)... Pitanje je treba li nam uopšte avio kompanija, ali ako smo već odlučili da treba, bolje iz temelja sagraditi nešto da valja, nego sipati u bunar bez dna...
    #fakenews

  10. #1833
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,344
    Thanks Thanks Given 
    3,484
    Thanks Thanks Received 
    8,465
    Thanked in
    4,566 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Preduga je to priča. Za početak, bio bih zadovoljan da se poslanici ponašaju i da im je rječnik kao negdje 90-tih i do referenduma, prije ulaska Medovog narativa u Skupštinu. I sada zaboravi to, jer imamo i Vučićevu radikalsku školu kod Fronta. Nije za očekivati da druga strana ostane dužna. Narativ će biti sve gori.
    od 81 poslanika, desetak je normalno ostalo dimosevi. Božena Jelušić je nešto najgospodskije u onom ruglu, Demokrate imaju Moma Koprivicu i par dobrih poslanika. recimo, Konatar bez potrebe ulazi u rasprave po tviteru, smatrah da je normalniji lik. ostalo je po istom receptu. jedni brane, ovi drugi napadaju. niko o problemima ove države. zato ministrima neće biti lako, treba se spuštiti na nivo Meda, Radunovića, Vučurovića ili Pure Popovića
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  11. #1834
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Grad N
    Posts
    727
    Thanks Thanks Given 
    116
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    50 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    od 81 poslanika, desetak je normalno ostalo dimosevi. Božena Jelušić je nešto najgospodskije u onom ruglu, Demokrate imaju Moma Koprivicu i par dobrih poslanika. recimo, Konatar bez potrebe ulazi u rasprave po tviteru, smatrah da je normalniji lik. ostalo je po istom receptu. jedni brane, ovi drugi napadaju. niko o problemima ove države. zato ministrima neće biti lako, treba se spuštiti na nivo Meda, Radunovića, Vučurovića ili Pure Popovića
    Srdja Pavicevic je bio dobar na uvodno obracanje.

  12. #1835
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Poenta je da Lufthansa prije navedene pomoći, uzrokovane Covid krizom, nije dobijala državnu pomoć...

    Nije imalo nikakvog smisla, ni poente, spašavati MA (čak i da je bilo zakonito)... Pitanje je treba li nam uopšte avio kompanija, ali ako smo već odlučili da treba, bolje iz temelja sagraditi nešto da valja, nego sipati u bunar bez dna...
    Nijesam se nesto previse udubljavao u ovu pricu, tako da je moja prica s rezervom. Moja poenta je da su prosle godine postojale vanredne okolnosti kojima se, vjerujem, moglo pravdati odstupanje od redovnih pravila. Neka vrsta "vise sile", a ova pandemija to jeste. Ne radi se samo o avio saobracaju, nego su mnoge kompanije dobile finansijsku pomoc od drzave na koju inace ne bi mogle nikako da racunaju u redovnim okolnostima. Cak su i ljudi dobijali odredjeni iznos po osnovu krize (mislim i u CG?). Tako, to da li je neko dobijao ranije pomoc jednostavno nije relevantno kad se radi o vanrednim okolnostima. Druga su pravila.

    Drugo je pitanje da li je imalo smisla ulagati u MA i da li CG treba da ima svoju avio kompaniju. U to ne ulazim. Moja opaska se odnosila na zakonitost pomaganja, jer je Bojanic kazao da bi to bilo nezakonito. A ja mislim da se, barem za proslu godinu, mogao nacin model pomaganja po osnovu pandemije kao vanredne okolnosti.

    Ponavljam, nijesam se ovim pitanjem posebno bavio, tako da je sasvim moguce da nijesam u pravu.

  13. #1836
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,719
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,881
    Thanked in
    2,290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Nijesam se nesto previse udubljavao u ovu pricu, tako da je moja prica s rezervom. Moja poenta je da su prosle godine postojale vanredne okolnosti kojima se, vjerujem, moglo pravdati odstupanje od redovnih pravila. Neka vrsta "vise sile", a ova pandemija to jeste. Ne radi se samo o avio saobracaju, nego su mnoge kompanije dobile finansijsku pomoc od drzave na koju inace ne bi mogle nikako da racunaju u redovnim okolnostima. Cak su i ljudi dobijali odredjeni iznos po osnovu krize (mislim i u CG?). Tako, to da li je neko dobijao ranije pomoc jednostavno nije relevantno kad se radi o vanrednim okolnostima. Druga su pravila.

    Drugo je pitanje da li je imalo smisla ulagati u MA i da li CG treba da ima svoju avio kompaniju. U to ne ulazim. Moja opaska se odnosila na zakonitost pomaganja, jer je Bojanic kazao da bi to bilo nezakonito. A ja mislim da se, barem za proslu godinu, mogao nacin model pomaganja po osnovu pandemije kao vanredne okolnosti.

    Ponavljam, nijesam se ovim pitanjem posebno bavio, tako da je sasvim moguce da nijesam u pravu.
    Ovdje je razrađena konkretna tema https://forum.cdm.me/showthread.php?...gro-Airlines-u

    Sent from my moto e5 using Tapatalk

  14. #1837
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,426
    Thanks Thanks Given 
    953
    Thanks Thanks Received 
    548
    Thanked in
    306 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    E kad bi cijela opozicija bila ko SDP mnogo bi nam bolje bilo... Ista stvar bi se mogla reći i kad bi cijela parlamentarna većina bila ko Bojanić...

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Apsolutno... Koliko bi Skupština bilo bolje mjesto za slušanje /gledanje kada ne bi bilo dobrog dijela DF-a, stare garde DPS-a...

    Što se tiče MA, ja bih volio da sam odgledao neki duel tipa Šćurić-Bojanić- Spajić-Todorović da se sve razjasni...

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk

  15. #1838
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Nijesam se nesto previse udubljavao u ovu pricu, tako da je moja prica s rezervom. Moja poenta je da su prosle godine postojale vanredne okolnosti kojima se, vjerujem, moglo pravdati odstupanje od redovnih pravila. Neka vrsta "vise sile", a ova pandemija to jeste. Ne radi se samo o avio saobracaju, nego su mnoge kompanije dobile finansijsku pomoc od drzave na koju inace ne bi mogle nikako da racunaju u redovnim okolnostima. Cak su i ljudi dobijali odredjeni iznos po osnovu krize (mislim i u CG?). Tako, to da li je neko dobijao ranije pomoc jednostavno nije relevantno kad se radi o vanrednim okolnostima. Druga su pravila.

    Drugo je pitanje da li je imalo smisla ulagati u MA i da li CG treba da ima svoju avio kompaniju. U to ne ulazim. Moja opaska se odnosila na zakonitost pomaganja, jer je Bojanic kazao da bi to bilo nezakonito. A ja mislim da se, barem za proslu godinu, mogao nacin model pomaganja po osnovu pandemije kao vanredne okolnosti.

    Ponavljam, nijesam se ovim pitanjem posebno bavio, tako da je sasvim moguce da nijesam u pravu.
    U 40 miliona potkapitalizovanu firmu je glupo išta ulagat tj bez ekonomskog rezona. Pa da sve ima brend i goodwill Coca Cole, Apple i sličnih kompanija.
    I to je lako odbraniti, ali baš.

    Raško je bio odličan, Bojanić vrlodobar 4. Ipak je Rašku pozicija lagodnija. Situacija sa virusom se nije mogla odbraniti nikako, pa da je ne znam koliko sagovornika bilo sa druge strane.
    Za brodove što pita @bitrate lako je odgovoriti - taj isti kadar je prešao u SD i to vam je najbolji pokazatelj ali mislim da Bojanić nije htio da burgija.
    Zaduživanje je Bojanić obranio, a Raško tu nije htio da potkopava što bi sa transparetnim radom Vlade, već je bocnuo Spajićev kapacitet da prospekt sredi za 2 dana.
    Bilo je tu još zicera i sa jedne i druge strane, npr Bojanić osuđuje napada na LGBT osobu, što svakako treba, a Raško mu tu nije uzvratio džabe ti je to kad ti tvoji podržavaoci iz parlamenta nisu podržali zakon koji reguliše prava tih osoba.
    Reklo bi se da je bilo sve krajnje politički korektno.
    Sve u svemu jedna normalna politička emisija koja nije prerasla u opšti neukus težak za gledanje.

    Konačno su obojica nadglasali Komnenića i došli do riječi izgurali svoje da reču a da ih ovaj ne prekida.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  16. #1839
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    U 40 miliona potkapitalizovanu firmu je glupo išta ulagat tj bez ekonomskog rezona.
    Samo da se ponovim, nijesam ulazio u ekonomski rezon. Samo sam komentarisao izjavu Bojanica da bi finansijska pomoc MA bila nezakonita. Razumijem da postoje propisi o konkurenciji koji zabranjuju subvencije. Ali, mislim da se u tim propisima za proslu godinu mogla naci rupa zbog postojanja panedmije. U Japanu postoji poseban fond za pomoc privredi iz kojega mogu dobiti pomoc sve kompanije koje su morale smanjiti poslovanje zbog pandemije. Propisi o konkurenciji za ovu situaciju ne vaze. Mnoge svjetske avio kompanije su dobile pomoc od svojih drzava zbog pandemije prosle godine i nijesam naisao na neku osudu zbog krsenja propisa o konkurenciji. Na tu vrstu primjedbi sam naisao samo u CG povodom price o MA. Tako, mislim da je bolje zatvaranje MA pravdati ekonomskim razlozima i losim dosadasnjim poslovanjem, zbog kojeg je ta kompanija ekonomski posrnula.

    Za sve ostalo se slazem. Samo bih, mozda, dodao u vezi LGBT, kad je Rasko vec potegao pitanje ambijenta u kojem su onakvi napadi moguci, mogao je da pomene i ulogu SPC u stvaranju takvog ambijenta. Ipak je SPC neka vrsta mentora vlade. A posebno premijera.

  17. #1840
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG, CG; NS, RS
    Posts
    537
    Thanks Thanks Given 
    97
    Thanks Thanks Received 
    40
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Kad odgledas Konjevica u Nacisto i uporedis sa Konjevicem na Twitteru prosto mozes jedino da dodjes do zakljucka da se radi dvostrukoj licnosti ili mu mozda neko drugi vodi Twitter profil.
    Za Konjevica od sinoc bi lagano neko sa strane pomislio da je clan Demokrata ili mozda cak i URE i prosto se covjek zacudi kako moze takav covjek da dijeli politicku propadnost sa Draginjom kad se prci.
    Ko zna, zna!
    Ko ne zna, naučiće!

  18. The Following User Says Thank You to SCHUMACHER For This Useful Post:


  19. #1841
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Grad N
    Posts
    727
    Thanks Thanks Given 
    116
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    50 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Bilo je tu još zicera i sa jedne i druge strane, npr Bojanić osuđuje napada na LGBT osobu, što svakako treba, a Raško mu tu nije uzvratio džabe ti je to kad ti tvoji podržavaoci iz parlamenta nisu podržali zakon koji reguliše prava tih osoba.
    Mislim da mu je to i nabio na nos, ako sam te rezumio da je propustio to da iskoristi.

  20. #1842
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Samo da se ponovim, nijesam ulazio u ekonomski rezon. Samo sam komentarisao izjavu Bojanica da bi finansijska pomoc MA bila nezakonita. Razumijem da postoje propisi o konkurenciji koji zabranjuju subvencije. Ali, mislim da se u tim propisima za proslu godinu mogla naci rupa zbog postojanja panedmije. U Japanu postoji poseban fond za pomoc privredi iz kojega mogu dobiti pomoc sve kompanije koje su morale smanjiti poslovanje zbog pandemije. Propisi o konkurenciji za ovu situaciju ne vaze. Mnoge svjetske avio kompanije su dobile pomoc od svojih drzava zbog pandemije prosle godine i nijesam naisao na neku osudu zbog krsenja propisa o konkurenciji. Na tu vrstu primjedbi sam naisao samo u CG povodom price o MA. Tako, mislim da je bolje zatvaranje MA pravdati ekonomskim razlozima i losim dosadasnjim poslovanjem, zbog kojeg je ta kompanija ekonomski posrnula.

    Za sve ostalo se slazem. Samo bih, mozda, dodao u vezi LGBT, kad je Rasko vec potegao pitanje ambijenta u kojem su onakvi napadi moguci, mogao je da pomene i ulogu SPC u stvaranju takvog ambijenta. Ipak je SPC neka vrsta mentora vlade. A posebno premijera.
    Mogla je CG da pomogne MNE Airlines naravno. Ali bi je to zaustavilo u pregovorima o zatvaranju par poglavlja. Druga stvar, većina evropskih nacionalnih kompanija nije primila u zadnjih 10 godina pomoć, pa EU toleriše takve intervencije 1x ne i više puta.
    Treće, nije isto kad EU članica pomaže svoju firmu i kad to radi kandidat za članstvo.

    Evo ovdje o pomoćima avio kompanijama:
    https://www.transportenvironment.org...ailout-tracker

    I jedan link o ovome kako nije isto kad Lufthanza dobije pomoć i MNE Airlines
    https://www.marketwatch.com/story/lu...ons-2020-05-27

    Za crkvu i LGBT slažem se, ima i taj momenat.

    @SCHUMACHER taman sam to htio da napišem. Mada ima dobrih momenata na tweeter sa Konatarem

    Quote Originally Posted by H1ghLand3R View Post
    Mislim da mu je to i nabio na nos, ako sam te rezumio da je propustio to da iskoristi.
    Nije išao Raško đonom. Na loptu, nije na igrača što je jedan čuveni forumaš govorio
    Last edited by hercules; 05-03-21 at 23:37.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  21. #1843
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Mogla je CG da pomogne MNE Airlines naravno. Ali bi je to zaustavilo u pregovorima o zatvaranju par poglavlja. Druga stvar, većina evropskih nacionalnih kompanija nije primila u zadnjih 10 godina pomoć, pa EU toleriše takve intervencije 1x ne i više puta.
    Treće, nije isto kad EU članica pomaže svoju firmu i kad to radi kandidat za članstvo.

    Evo ovdje o pomoćima avio kompanijama:
    https://www.transportenvironment.org...ailout-tracker

    I jedan link o ovome kako nije isto kad Lufthanza dobije pomoć i MNE Airlines
    https://www.marketwatch.com/story/lu...ons-2020-05-27


    Nije išao Raško đonom. Na loptu, nije na igrača što je jedan čuveni forumaš govorio
    Ovi linkovi koje si dao u stvari potvrdjuju ono sto sam pisao. Da se pomoc aviokompanijama smatra opravdanom zbog pandemije:
    Airlines have received over $120 billion in financial assistance from governments, Alexandre de Juniac, chief executive of the International Air Transport Association (IATA), which represents 290 airlines around the world said. “That is helping to avert a big number of bankruptcies. But the number of airlines going under is growing. So we continue our call on governments to provide financial support,” de Juniac added.
    Dakle, ne da se osudjuje i kritikuje pomoc koju vlade daju aviokompanijama, nego se to podrzava. Situacija s pandemijom se smatra vanrednom okolnoscu, cime se pravila o konkurenciji stavljaju u podredjen polozaj. Naravno, privremeno. Jasno je da nije isto kad se daje pomoc od 9 milijardi za Lufthansu ili "nesto sitno" za MA. Lufthansa je globalni igrac koji leti po citavom svijetu, dok je MA "sitna riba" koja tesko moze ugroziti neku od EU avio kompanija. Ponavljam, nijesam detaljno pratio ovu pricu, ali vjerujem, cisto logicki razmisljajuci, da se mogao naci nacin koji bi bio prihvatljiv za EU "gazde". Ako su svjetske avio kompanije primile 120 milijardi dolara pomoci od svojih vlada, zbog krize izazvane pandemijom, vjerujem da se mogla naci argumentacija da se opravda pomoc od nekoliko desetina miliona (pricam napamet) za MA.

    Nijesam pratio pa ne znam da li je CG uopste i pokusala da o ovom razgovara sa EU, ili se sve zavrsilo time sto je neka lokalna agencija za konkurenciju kazala da to ne moze jer je protivzakonito. Ili se doslo do zakljucka da nema potrebe razgovarati sa EU, jer se odgovor unaprijed znao?

  22. #1844
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Ostoja 10 godina treba da prođe između dvije pomoći države. I ove kompanije su dobile pomoć jer je nisu dobile unazad 10 godina. Lufthazna nije koristila državnu pomoć npr.
    Znao se odgovor unaprijed. Imaš Sloveniju koja je pomagala Adria airways pa je puštila niz vodu, dobrim dijelom zbog natege sa EU i to prije korone.
    Evo npr za Alitaia:
    ROME, May 7 (Reuters) - The Italian government will inject at least 3 billion euros ($3.2 billion) fresh capital into Alitalia, the industry minister said on Thursday, laying out the plan for the nationalisation of the ailing carrier.
    Rome is preparing to retake control of the loss-making airline after 11 years of difficult private management and three failed restructuring attempts.
    Sad jasnije nadam se. Opet kažem, mogli smo usut u MA pare. Prethodna Vlada je bila pripremila 155 miliona za njih, a to nije našlo na odobravanje Brisela nikad.
    Samo što ni tih 155 miliona nisu garantovali da će biti dovoljno da MA stane na noge i nastavi da posluje bez pomoći države. COVID je samo dotukao MA koji je već bio sa obije noge pod zemljom.
    Za 155 miliona se moglo 10 modernih škola i vrtića napravit, a nekako bi preživjeli bez tog orla na nebu.
    Inače ne bi loše bilo da Vlada obavi tu studiju kad istekne oznaka tajno čisto da vidimo kako se opravdavalo ulaganje tih 155 miliona.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  23. The Following 3 Users Say Thank You to hercules For This Useful Post:


  24. #1845
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Ostoja 10 godina treba da prođe između dvije pomoći države. I ove kompanije su dobile pomoć jer je nisu dobile unazad 10 godina. Lufthazna nije koristila državnu pomoć npr.
    Znao se odgovor unaprijed. Imaš Sloveniju koja je pomagala Adria airways pa je puštila niz vodu, dobrim dijelom zbog natege sa EU i to prije korone.
    ...........
    Ako se znao odgovor unaprijed, to znaci da se nije ni pokusalo razgovarati sa EU? To je ono sto me interesovalo, jer, kako napisah, nijesam pratio.

    Jasna su meni pravila o konkurenciji i da se moraju postovati. Moja prica se odnosi upravo na to da su za vrijeme korone ta pravila o konkurenciji gurnuta u cosak, kako bi se spasile avio kompanije. Tako, ni EU drzave se nijesu drzale tih pravila o konkurenciji, na koja se mi pozivamo u slucaju MA. Kad se radi o vanrednim okolnostima, prave se izuzeci od pravila, ukljucujuci pricu o 10 godina. Ako je postojao interes da se spasi MA i neka sansa da se to moze postici nekom finansijskom pomoci, vjerujem da bi EU imala sluha za tu situaciju, upravo zbog pandemije i cinjenice da takvu finansijsku pomoc i same zemlje clanice EU daju svojim avio kompanijama. Uostalom, kad vec govorimo o konkurenciji, na sto EU Komisija obraca najvecu paznju kad se radi o konkurenciji? Pa o ucescu na EU trzistu. Tako da Komisija moze da ne odobri merger neke dvije velike kompanije, ako to moze poremetiti odnose na trzistu stvaranjem nove kompanije s velikim ucescem na trzistu EU. Ako se iz te perspektive pogleda polozaj MA na evropskom trzistu, jasno je da je minoran i da je ta kompanija tesko mogla nekog ugroziti u EU.

    Situacija bi bila drugacija, u pogledu ove price, da je CG poslala zahtjev EU s obrazlozenjem da se zbog novonastale situacije, kao izuzetak, trazi dozvola da se omoguci finansijska pomoc MA, uz obavezu da ce ubuduce CG striktno postovati pravila o konkurenciji. Ili tako nekako. Pa ako EU odbije, onda bismo imali jasnu situaciju. Pokusao si, nije moglo. Idemo dalje. Mislim da odluka da se ne pomogne MA ima mnogo vise veze s CG situacijom, nego sa EU i pravilima o konkurenciji. Moj je utisak da se u slucaju MA nije ni pokusalo razgovarati sa EU, jer se doslo do zakljucka da je bolje ugasiti MA. Pa je prica o protivzakonitosti pomoci dosla kao zgodan izgovor.

    Ne dovodim u pitanje argumente o ekonomskoj opravdanosti gasenja MA. To je druga prica.

  25. #1846
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Neću trajat, još jedan komentar duela Raško Mladen. Petrova zahvalnica na kraju za njihovo ponašanje. Moje oduševljenje njihovim ponašanjem. Ponašanje im je bilo NORMALNO.

    Kuku nama đe smo završili. Oduševljeni smo kad su se dva čovjeka, koje plaćamo iz budžeta i dali im sada ili ranije neke značajne stvari na hendluju, na TV emisiji ponašala normalno i civilizovano. Zamislite koliko smo nisko pali kad nam to nije UOBIČAJNO, nego maltene SENZACIJA.

    Kuku... što ostavismo đeci. Da se nadamo da će doći imigranti iz Somalije i Pakistana pa da uz njih postanemo malo kulturniji pošto nema gorih od nas. A obaveza nam je da đecu natjeramo da idu odavde.

  26. #1847
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    montenegro-pg
    Posts
    19,795
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    143
    Thanked in
    93 Posts

    Default

    Blago gradjanima NIksica...kod god da pobijedi. A blago. Daka i onaj iz DF-a..auh neka su zdravo.
    Leo Messi no es de este mundo !!! Gvardiola...14. Grazias Pep.

  27. #1848
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG, CG; NS, RS
    Posts
    537
    Thanks Thanks Given 
    97
    Thanks Thanks Received 
    40
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Mogla je CG da pomogne MNE Airlines naravno. Ali bi je to zaustavilo u pregovorima o zatvaranju par poglavlja. Druga stvar, većina evropskih nacionalnih kompanija nije primila u zadnjih 10 godina pomoć, pa EU toleriše takve intervencije 1x ne i više puta.
    Treće, nije isto kad EU članica pomaže svoju firmu i kad to radi kandidat za članstvo.

    Nije ovdje samo stvar o pregovorima vec i nasem zakonu o drzavnoj pomoci. Pretpostavljam da je ista odredba prepisana iz evrope u sklopu poglavlja 8 ali nas zakon kaze da kad jednom primi drzavnu pomoc firma ne moze 10 godina da primi pomoc.
    Ogromni problem sa MA je to sto je dobio pomoc ne jednom nego par puta, da ne pricam o "pozajmicama" od aerodroma i drugih drzavnih izvora koje nisu nikada vracane da bi se izbjeglo da se prica da je opet drzavna pomoc.
    Pa decembra 2019 je Lex specialis upotrebljen da se dodijeli 150 miliona MA pa je i to na kraju palo.
    Nekoliko puta je Bojanic naglasio: Nema ZAKONITOG nacina da se pomogne MA. Naravno sa krsenjem zakona se moglo pomoci, ali gdje to vodi.

    Rasko je o tome pricao u Nacisto prije 4 godine kad je i tada nezakonito dodijeljena drzavna pomoc:
    Od 9:25 pogledaj:
    Last edited by SCHUMACHER; 06-03-21 at 21:13.
    Ko zna, zna!
    Ko ne zna, naučiće!

  28. #1849
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SCHUMACHER View Post
    Nije ovdje samo stvar o pregovorima vec i nasem zakonu o drzavnoj pomoci. Pretpostavljam da je ista odredba prepisana iz evrope u sklopu poglavlja 8 ali nas zakon kaze da kad jednom primi drzavnu pomoc firma ne moze 10 godina da primi pomoc.
    Ogromni problem sa MA je to sto je dobio pomoc ne jednom nego par puta, da ne pricam o "pozajmicama" od aerodroma i drugih drzavnih izvora koje nisu nikada vracane da bi se izbjeglo da se prica da je opet drzavna pomoc.
    Pa decembra 2019 je Lex specialis upotrebljen da se dodijeli 150 miliona MA pa je i to na kraju palo.
    Nekoliko puta je Bojanic naglasio: Nema ZAKONITOG nacina da se pomogne MA. Naravno sa krsenjem zakona se moglo pomoci, ali gdje to vodi.

    Ja u klin ti u plocu.


    Koliko puta treba da ponovim da ja govorim o dodjeljivanju pomoci zbog krize izazvane pandemijom? Dakle, ne sporim ono sto vazi za redovno stanje, niti sporim da je poslovanje MA bilo lose. Govorim o vanrednim okolnostima kada je i po Zakonu o kontroli drzavne pomoci
    dozvoljena drzavna pomoc za "otklanjanje šteta nastalih usljed prirodnih nepogoda ili vanrednih okolnosti" (clan 6 st.6). "Izuzetno, ukoliko zbog okolnosti na koje nije moglo uticati, privredno društvo zapadne u poteškoće, nova državna pomoć za spašavanje može biti ponovo dodijeljena i prije isteka perioda iz stava 3 ovog člana (Uredba o kriterijumima za dodjelu drzavne pomoci)."

    Dakle, Bojanic nije u pravu. Postojao je nacin da se pomogne MA u skladu s postojecim propisima. E sad, pitanje je hocete li vjerovati Bojanicu ili svojim ocima

    Meni je bilo i logicno da se u vrijeme pandemije primjenjuju neki drugi kriterijumi. Provjerio sam sto pise u propisima. Ovo sto sam citirao potvrdjuje ono sto sam prethodno tvrdio.

    Ne sporim opravdanost gasenja MA. Ponavljam, to nije tema ovog sto sam ja pisao.

  29. #1850
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,388
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,001
    Thanked in
    1,546 Posts

    Default

    Aooo ostoja. Nije MA bio Lufthanza. Pomoc ukoliko steta nastane usred vanrednih okolnosti ili zapadne u poteskoce zbog nepredvidivih okolnosti.
    Jes MA bio zdrava firma, pa je steta nastala usled korona krize ili je zapala u probleme zbog nepredvidjenih okolnosti.
    A ona raspad 8 godina unazad

Page 74 of 200 FirstFirst ... 246470717273747576777884124174 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Neželjene reakcije na antibiotike
    By BiTrAtE in forum Medicina
    Replies: 15
    Last Post: 10-06-16, 21:14
  2. Gdje su gosti?
    By monitor in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 17
    Last Post: 04-06-06, 16:14

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •