Mislim da ovo zaslužuje posebnu temu pa rekoh da ,,raspalimo''

Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
Podgorica nije Njujork... 2 linije tramvajske bi nam riješile sve probleme i olakšale život... Nijesam tehničar neki ili nešto ali eo na brzinu otpirlike rute...

Quote Originally Posted by zvoncica View Post
trebalo bi tu malo vise linija, jos jedno tri duge i da imamo prevoz ka pravi
Quote Originally Posted by Bronx-PG View Post
Autobuska karta je 0,70€ ili 0,80€ ne znam stvarno nisam se vozio od kad je karta bila 0,40€ a davno je to bilo.
Pokupe se 4 druga/drugarice taksi ispred zgrade dođe i tačno ispred škole ih ostavi za 1,5~2€ maksimum. To im je ušteda u jednom pravcu 0,20€ minimum po osobi + ih taksi ostavi ispred škole ako je kiša da se ne mokre i ne moraju da pješače od stanice do škole i od kuće do stanice.

Realno gledano isplativije je da 4 djaka idu zajedno taksijem nego da idu autobusom.
Quote Originally Posted by Ben Dover View Post
Karta je 0.90 EUR...
Quote Originally Posted by NSX View Post
ne mogu se tramvajske linije postavit tek tako, + sa nasom saobracajnom kulturom racunaj da bi svako malo neko bio parkiran preko tramvajskih sina "samo da zavrsi nesto" a tek haos oko semafora i uskakanja da ne pominjem
Quote Originally Posted by Babbo Natale View Post
ma ne moraju ni tramvaji, lagani autobusi... evo npr jedna linija koja bi dosta toga rijesila (duzina 11km)

Office Center KONIK
OS Marko Miljanov
Hotel Kostas (ulicom Žrtava fašizma)
OS 21. maj
Hotel HILTON
CEDIS
Toloska suma
Stadion FK Crvena Stijena
Tolosko groblje
Euro Enterijer
Imanje Knjaz

Treba li bit nekakav ekspert pa ovo smislit? Dovedes svu djecu sa Konika i Starog Aerdoroma do skole + sve ljude odatle na posao u centar i preko Morace.
Quote Originally Posted by goldfinger View Post
Bolje bi im bilo da uvedu nove autobuse jer ove šklopocije kupljene na otpadima po Njemačkoj koje su ko zna kojom magijom prošle tehnički kod nas jednostavno nisu vrijedne cijene karte
Quote Originally Posted by NHM View Post
Sasvim ok autobuska linija koja je navedena gore. Ubaci se više autobusa da se postigne da idu na makar 20 minuta i puna kapa. Ovako je prosjek za svaku liniju da ide na 40 minuta, a ako se neki autobus pokvari, ko te šiša. Anije da baš za svaku lokaciju postoji više linija koje te mogu dovest blizu željene destinacije. Za pojedina mjesta i postoje, ali za većinu mjesta ne.

Gradski saobraćaj je oblast koju nije trebalo privatizovat, jer je u javnom interesu. Privatnik neće da drži linije koje mu nisu isplative, a ne živi svako u strogom centru grada, čuš mene na Starom Aerodromu a.k.a. Koniku.

Kvalitetan gradski saobraćaj + paprene cijene parkinga + paprene cijene taksija = manje gužve, manje zagađenja, bolja povezanost djelova grada. Samo što je ovaj prvi sabirak osnovni preduslov i treba ga prvog implementirat. Naši stručnjaci rade obrnuto.
Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
Polako se to promijeni.

Ova nekolika dana izgubio sam sigurno 3-4 sata u autu čekajući na semaforima, u redu, tražeći parking. Kod kineske ambasade juče na jednom divljem parkingu zamalo ne slomih cijelo auto. Vidim lokva i vidim parking i ja preko lokve kad ono 30 centi dubine puče auto mislio sam ispade mi i motor i sve.

Onako 3-5 min pješke od kuće tramvajska stanica - izadjes lijepo dje hoces po gradu, zavrsis i vratis se doma.
Isto za djecu i skolu.




Ali ovo je glavni problem.
Busevi vec kasne zbog uzasnih guzvi, zbog debila koji po bulevarima staju sa 4 žmigavca, debila koji se parkiraju po autobuskim stajalištima itd.

Zamisli da uvedeš jos jedno 30-40 buseva kakav bi haos nastao.
Nešto mora da se radi jer je ovo postalo neizdrživo
Quote Originally Posted by NHM View Post
Uvedeš 30-40 buseva koji dobro pokrivaju najfrekventnije relacije, uz uslov da se možeš oslonit da će bit tačni. To ti automatski znači na stotine, ako ne i hiljade manje kola. Misliš da bi neko sijedao u kola za svaku sitnicu ako će da se provede kao ti u prethodnom postu?

Eto nisam čak ni računao na udaljenu sumnju da bi saobraćajna i komunalna policija mogle da počnu da rade svoj posao i da dosljedno kažnjavaju vlasnike nepraviilno zaustavljenih i parkiranih vozila.
Quote Originally Posted by goldfinger View Post
Kako se stimuliše gradski prevoz u centru grada najbolje se može vidjeti na primjeru beligijskog grada Genta:

Centralni deo grada može se obilaziti pešice, biciklom, kočijom, vespom ili odlično organizovanim gradskim prevozom. Gradski prevoz u Gentu obuhvata autobuse i tramvaje. Gradska saobraćajna mreža podeljena je u zone, a za plaćanje prevoza mogu se koristiti karte kupljene unapred – na prodajnim mestima De Lijn, u novinarnicama, na automatima ili SMS porukom. U zavisnosti od dužine boravka i kretanja u ponudi su i karte prilagođene potrebama stanovnika i posetiocima Genta.


CityCard Gent omogućava besplatni gradski prevoz i ostvarivanje brojnih popusta i besplatnih ulaznica, uključujući ulaznice za najpoznatije znamenitosti grada, muzeje i vožnju brodom.

Neki ovakav sistem bi se mogao primjeniti i u Podgorici jer stvarno 210.000 auta u PG je bukvalno da svaki stanovnik PG ima svoje auto a gradske saobraćajnice sigurno nisu predviđene za toliki broj auta a i taj broj će se sigurno povećavati narednih godina, vjerovatno i djelimično zatvaranje centra grada za automobile bi pomoglo ali samo ako se gradski prevoz dovede u red.
Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
Kao sto NSX pomenu, ne zelim ni da zamislim kakav bi haos nastao u bilo kojem slucaju (nije da ga sad nema, da se razumijemo).

Znaci sa nasom kulturom u saobracaju + saobracajnom i komunalnom koja je jako NEefikasna = HAOS

Uvedes jos 30/40 buseva... vec je haos, sa dodatnim vozilima kao sto su autobusi bi se sve to jos vise usporilo.

Tramvaji zvuce kao bolja opcija ali to je do onog trenutka kad vidis nase profi vozace kako se ubacuju ispred tramvaja "jer je on sporiji i manje bitan", parkiraju tik uz sine ili taman preko njih itd. itd.


Daleko od toga da ne postoji rjesenje i da ne treba nista da se radi ali je gomila preduslova da bi se ista od toga efikasno realizovalo a mentalitet je jedan od najtezih (ako ne i nemoguc) za promjenit' na bolje.


Inace je ova prica bas za: https://forum.cdm.me/showthread.php?...emi-i-rjesenja
Quote Originally Posted by Ben Dover View Post
Da da meni je auto bilo malo duze na popravci pa sam isao na posao busom (a i sa porodicom dje god smo isli malo dalje; zivim u Donjoj Gorici)...
Kad god bi kolege cule da se vozim busom, imali bi onaj greotice komentar... Ne vidim nikakav problem, nijesam djavoljom gubio vise vremena na put do i sa posla...
Svakako da ima jako puno prostora za unapredjenje ali i u glavi nam je remont potreban...
Pa premijer austrije koristi javni prevoz. Mora da je on lud, a mi pametni...