Page 1 of 10 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 228

Thread: Javni prevoz, koja su rješenja?

  1. #1
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,716
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,880
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default Javni prevoz, koja su rješenja?

    Mislim da ovo zaslužuje posebnu temu pa rekoh da ,,raspalimo''

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Podgorica nije Njujork... 2 linije tramvajske bi nam riješile sve probleme i olakšale život... Nijesam tehničar neki ili nešto ali eo na brzinu otpirlike rute...

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    trebalo bi tu malo vise linija, jos jedno tri duge i da imamo prevoz ka pravi
    Quote Originally Posted by Bronx-PG View Post
    Autobuska karta je 0,70€ ili 0,80€ ne znam stvarno nisam se vozio od kad je karta bila 0,40€ a davno je to bilo.
    Pokupe se 4 druga/drugarice taksi ispred zgrade dođe i tačno ispred škole ih ostavi za 1,5~2€ maksimum. To im je ušteda u jednom pravcu 0,20€ minimum po osobi + ih taksi ostavi ispred škole ako je kiša da se ne mokre i ne moraju da pješače od stanice do škole i od kuće do stanice.

    Realno gledano isplativije je da 4 djaka idu zajedno taksijem nego da idu autobusom.
    Quote Originally Posted by Ben Dover View Post
    Karta je 0.90 EUR...
    Quote Originally Posted by NSX View Post
    ne mogu se tramvajske linije postavit tek tako, + sa nasom saobracajnom kulturom racunaj da bi svako malo neko bio parkiran preko tramvajskih sina "samo da zavrsi nesto" a tek haos oko semafora i uskakanja da ne pominjem
    Quote Originally Posted by Babbo Natale View Post
    ma ne moraju ni tramvaji, lagani autobusi... evo npr jedna linija koja bi dosta toga rijesila (duzina 11km)

    Office Center KONIK
    OS Marko Miljanov
    Hotel Kostas (ulicom Žrtava fašizma)
    OS 21. maj
    Hotel HILTON
    CEDIS
    Toloska suma
    Stadion FK Crvena Stijena
    Tolosko groblje
    Euro Enterijer
    Imanje Knjaz

    Treba li bit nekakav ekspert pa ovo smislit? Dovedes svu djecu sa Konika i Starog Aerdoroma do skole + sve ljude odatle na posao u centar i preko Morace.
    Quote Originally Posted by goldfinger View Post
    Bolje bi im bilo da uvedu nove autobuse jer ove šklopocije kupljene na otpadima po Njemačkoj koje su ko zna kojom magijom prošle tehnički kod nas jednostavno nisu vrijedne cijene karte
    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Sasvim ok autobuska linija koja je navedena gore. Ubaci se više autobusa da se postigne da idu na makar 20 minuta i puna kapa. Ovako je prosjek za svaku liniju da ide na 40 minuta, a ako se neki autobus pokvari, ko te šiša. Anije da baš za svaku lokaciju postoji više linija koje te mogu dovest blizu željene destinacije. Za pojedina mjesta i postoje, ali za većinu mjesta ne.

    Gradski saobraćaj je oblast koju nije trebalo privatizovat, jer je u javnom interesu. Privatnik neće da drži linije koje mu nisu isplative, a ne živi svako u strogom centru grada, čuš mene na Starom Aerodromu a.k.a. Koniku.

    Kvalitetan gradski saobraćaj + paprene cijene parkinga + paprene cijene taksija = manje gužve, manje zagađenja, bolja povezanost djelova grada. Samo što je ovaj prvi sabirak osnovni preduslov i treba ga prvog implementirat. Naši stručnjaci rade obrnuto.
    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Polako se to promijeni.

    Ova nekolika dana izgubio sam sigurno 3-4 sata u autu čekajući na semaforima, u redu, tražeći parking. Kod kineske ambasade juče na jednom divljem parkingu zamalo ne slomih cijelo auto. Vidim lokva i vidim parking i ja preko lokve kad ono 30 centi dubine puče auto mislio sam ispade mi i motor i sve.

    Onako 3-5 min pješke od kuće tramvajska stanica - izadjes lijepo dje hoces po gradu, zavrsis i vratis se doma.
    Isto za djecu i skolu.




    Ali ovo je glavni problem.
    Busevi vec kasne zbog uzasnih guzvi, zbog debila koji po bulevarima staju sa 4 žmigavca, debila koji se parkiraju po autobuskim stajalištima itd.

    Zamisli da uvedeš jos jedno 30-40 buseva kakav bi haos nastao.
    Nešto mora da se radi jer je ovo postalo neizdrživo
    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Uvedeš 30-40 buseva koji dobro pokrivaju najfrekventnije relacije, uz uslov da se možeš oslonit da će bit tačni. To ti automatski znači na stotine, ako ne i hiljade manje kola. Misliš da bi neko sijedao u kola za svaku sitnicu ako će da se provede kao ti u prethodnom postu?

    Eto nisam čak ni računao na udaljenu sumnju da bi saobraćajna i komunalna policija mogle da počnu da rade svoj posao i da dosljedno kažnjavaju vlasnike nepraviilno zaustavljenih i parkiranih vozila.
    Quote Originally Posted by goldfinger View Post
    Kako se stimuliše gradski prevoz u centru grada najbolje se može vidjeti na primjeru beligijskog grada Genta:

    Centralni deo grada može se obilaziti pešice, biciklom, kočijom, vespom ili odlično organizovanim gradskim prevozom. Gradski prevoz u Gentu obuhvata autobuse i tramvaje. Gradska saobraćajna mreža podeljena je u zone, a za plaćanje prevoza mogu se koristiti karte kupljene unapred – na prodajnim mestima De Lijn, u novinarnicama, na automatima ili SMS porukom. U zavisnosti od dužine boravka i kretanja u ponudi su i karte prilagođene potrebama stanovnika i posetiocima Genta.


    CityCard Gent omogućava besplatni gradski prevoz i ostvarivanje brojnih popusta i besplatnih ulaznica, uključujući ulaznice za najpoznatije znamenitosti grada, muzeje i vožnju brodom.

    Neki ovakav sistem bi se mogao primjeniti i u Podgorici jer stvarno 210.000 auta u PG je bukvalno da svaki stanovnik PG ima svoje auto a gradske saobraćajnice sigurno nisu predviđene za toliki broj auta a i taj broj će se sigurno povećavati narednih godina, vjerovatno i djelimično zatvaranje centra grada za automobile bi pomoglo ali samo ako se gradski prevoz dovede u red.
    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Kao sto NSX pomenu, ne zelim ni da zamislim kakav bi haos nastao u bilo kojem slucaju (nije da ga sad nema, da se razumijemo).

    Znaci sa nasom kulturom u saobracaju + saobracajnom i komunalnom koja je jako NEefikasna = HAOS

    Uvedes jos 30/40 buseva... vec je haos, sa dodatnim vozilima kao sto su autobusi bi se sve to jos vise usporilo.

    Tramvaji zvuce kao bolja opcija ali to je do onog trenutka kad vidis nase profi vozace kako se ubacuju ispred tramvaja "jer je on sporiji i manje bitan", parkiraju tik uz sine ili taman preko njih itd. itd.


    Daleko od toga da ne postoji rjesenje i da ne treba nista da se radi ali je gomila preduslova da bi se ista od toga efikasno realizovalo a mentalitet je jedan od najtezih (ako ne i nemoguc) za promjenit' na bolje.


    Inace je ova prica bas za: https://forum.cdm.me/showthread.php?...emi-i-rjesenja
    Quote Originally Posted by Ben Dover View Post
    Da da meni je auto bilo malo duze na popravci pa sam isao na posao busom (a i sa porodicom dje god smo isli malo dalje; zivim u Donjoj Gorici)...
    Kad god bi kolege cule da se vozim busom, imali bi onaj greotice komentar... Ne vidim nikakav problem, nijesam djavoljom gubio vise vremena na put do i sa posla...
    Svakako da ima jako puno prostora za unapredjenje ali i u glavi nam je remont potreban...
    Pa premijer austrije koristi javni prevoz. Mora da je on lud, a mi pametni...

  2. #2
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,716
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,880
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Javni prevoz Pg:

    0. Vise razlicitih prevoznika, svaki svoju politiku, nema sinhronizacije izmedju njih, svi su profitno orjentisani jer su privatniji. Javni prevoz treba da je JAVNI, dakle u sluzbi gradjana primarno, jer je to djelatnost od javnog znacaja, a ne radi profita.
    1. Cijena karte EUR 0.90- previse za samo jednu kartu. Moze bit ova cijena, ali da karta traje makar 90 minuta, pa da se moze presijedati za istu cijenu jednom ili 2 puta. Uvesti dnevne, nedeljne, mjesecne karte koje vaze za sve linije.
    2. Frekvencija- na svake 30-45 min- previse. frekvencija mora bit svake 10-15 min makar, i da su linije sinhronizovane za one sto presijedaju
    3. Zastarelost i nehigijena autobusa
    4. Nema klime. Ljeti se umire od vrucine, a zimi smrzavanje.

    Godinama sam koristio autobuse, i znam koje su im falinke. Problem je kao i za sve ostalo u drzavi. Politika. Nema para u budzet grada da sa nekoliko miliona godisnje subvencionise javni prevoz, jer je ipak JAVNI. Ali sve pare odose na parazite u gradske sluzbe zbog glasova, tako da naravno nema para da grad preuzme ovu djelatnost. KAMBODZA, sta reci drugo...
    Quote Originally Posted by djordjije View Post
    Tramvaj bi imao svoju traku i ne bi zapadao u neke guzve ili kasnio na stanice, mislim i da je tu veca prednost, jer vjerovali ili ne i ako je grad mali i realno nema nekih velikih guzvi, autobusi i dalje kasne i ne mos se oslonit na njih.
    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Upravo zato sam nacrtao ove linije. Picis i vidimo se
    Jes ulaganje ali bi rijesilo problem
    Makar skole sve povezati i to ti je to
    Quote Originally Posted by NSX View Post
    ta traka za tramvaj bi morala onda cijelom dužinom bit ograđena (osim na raskrsnicama i stanicama naravno), + đe bi je stavio u većinu ulica jednostavno nema mjesta bez trotoar da se sužava
    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Izmislila bi se.
    Morali bi je ogradjivati radi debila koji bi vozili tramvajskim sinama.
    To sam i u Australiju gledao kad su guzve a ne odje
    Quote Originally Posted by Isak View Post
    Kod mene ovamo u Nikšić cijena karte je 60 centi , a mjesečna za srednjoškolce 17 eura.
    Pa još ko je kao ja tako "namješten" da mu odgovaraju obje linije prevoznika , ima bus svako pola sata.
    Banja. Ne sjećam se kad sam zadnji put išao taksijem do grada i nazad.
    Sve gradskim prevozom.

    Послато са SM-A105F помоћу Тапатока
    Quote Originally Posted by Babbo Natale View Post
    Moze 140m sa skijalista da se investira u JAVNI PREVOZ i makar zavrsi jedan goruci problem...
    A ne ovo sto sad sipaju u godini izbora u Sjever, odnosno BACAJU U SMECE
    Quote Originally Posted by outline View Post
    moraju prvo da izbače 50% buseva i kombija iz gradskog prevoza, pa onda da objasne nekim vozačima da ne moraju da voze ka’ muve bez glave. i onda što ovo što neko napisa da karta važi makar sat/sat ipo. koristim i ovaj gradski prevoz i nije to toliko loše. tramvaj dobra ideja al nema šanse da to može u PG.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Quote Originally Posted by Babbo Natale View Post
    Postoji simpatičan sistem naplaćivanja karti u Spaniji
    Upravo zbog ovakvih stvari se neko dosjetio ne da karte ogranicava na 1 voznju ili vremenski interval (nezahvalno je, jer ljudi nikad ne znaju kakva nepredvidjena okolnost moze da se desi i nesto sto je trebalo da traje pola sata potraje sat itd)

    Oni karte prodaju po broju voznji

    Pa primjera radi imate ovakvu situaciju

    minimum je 2 voznje (logicno, da mozes da se vratis tamo odakle si krenuo) i to kosta 1.00 eur
    5 voznji je 2 eura
    10 voznji je 3.80 eura

    Karte se cekiraju svaki put pri ulasku u javni prevoz i displej pokaze koliko je voznji ostalo na karti nakon cekiranja

    Sa vecim brojim voznji cijena karte opada, pa tako na kraju dodjete na to da vam se najvise isplati kupiti mjesecnu kartu, dok je recimo ova varijanta i vise nego povoljna za turiste...
    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    A gle čuda poreska uprava nikako da uvede red u taxi prevoz. Nema fiskalnih računa, nema PDVa...

    Koliko ima prostora da se neke stvari dovedu u red to je strašno.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Quote Originally Posted by pg020 View Post
    Besmisleno je pricati o tramvaju u Podgorici. Jedina ludja opcija od tramvaja je metro npr od “Mase” do “Gintasa” ispod rijeke, naravno…
    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Šinski prevoz (bilo koji) u Podgorici? Teško. Ukratko.
    - Metro je najefikasniji sistem javnog prevoza jer ne zavisi od ostalog saobraćaja. Ipak, zbog visoke cijene nije isplativ ukoliko nema minimum 15.000 putnika po satu. (gradovi od milion i više stanovnika sa većom koncentracijom istih)
    - gradska željeznica je jeftinija alternativa metrou, ali takođe traži ogromna ulaganja jer traži posebnu infrastrukturu, te posebna stajališta sa peronima. Takođe neisplativo gdje nema velikog broja korisnika.
    - tramvaj saobraća u nivou ostalog saobraćaja, iako je najeftinija varijanta šinskog prevoza i dalje je neisplativ ukoliko nema par hiljada putnika na sat vremena. Većina trase se može izolovati, no raskrsnice, pojedini prelazi ostaju u nivou tako da ima uticaja ostalog saobraćaja na tramvaje.

    Neka još jeftinija alternativa tramvajima bili bi trolejbusi, no i oni zahtijevaju posebnu infrastrukturu (električni vodovi za napajanje).

    U svakom slučaju efikasni gradski prevoz podrazumijeva da se prvo urade sledeće stvari:
    - iz gradskih sredina izmjestiti sav tranzitni saobraćaj
    - uraditi računice uticaja na ekologiju te odrediti određene subvencije za gradski prevoz.

    Sent from my Motorola 8400
    Quote Originally Posted by high View Post
    Problemi u saobracaju su napravljeni neplanskom gradnjom. Zgrade su nicale na postojecim parkinzima, parkovima, djecijim igralistima.
    Korisceni su neki stari propisi koliko parking mjesta mora da se napravi, iako sad ljudi imaju realno vise automobila. Veoma cesto I muz I zena imaju svoj.
    A onda su I ti takvi propisi izigravani na razne nacine.
    Pa su investitori pravili mjesta u podzemnoj garazi, koje je trebalo papreno platiti, pa sad zvrje prazna a napolju haos.
    Trebalo je kupovinu stana u ovim zgradama usloviti kupovinom garaznog mjesta.
    Kad se otvara neki javni objekat treba voditi racuna kako ce to uticati na saobracaj u tom dijelu grada.
    Nama je godinama glavni projektant ulica bio Mugosa. Licno je isao na gradilista I komandovao kuda staviti ivicnjake. Sprdnja.

    Realno je Podgorica imala mjesta da se planski i lijepo siri….kao sto je nekada uradjen blok V I blok VI. Umjesto da danas radimo puno pametnije od toga, mi radimo 10 puta gluplje.
    Ali su zgrade gdje im mjesto nije gradili ljudi bliski vlasti. Tolerisalo se da divlja gradnja opkoli grad jer su tako ti glasovi bili jeftini.
    I sad se ta ista vlast iscudjava sto je guzva I ponasa kao da je to neka visa sila koja nas je zadesila.
    Ubijedjuju nas da je to ovako jer smo mi nekulturni.

    Ja sam za njih gospodin Tesla.
    evo druga tura postova

  3. #3
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,716
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,880
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Viscount View Post
    Tramvaj Konik/Stari aerodrom - budući stadion - željeznička stanica - Gintaš - Union bridge - KBC - Univerzitet/City kvart bi po meni bio revolucija za Podgoricu.

    Pri planiranju saobraćaja jako je bitno uvezati što više tačaka prema kojima gravitira veliki broj ljudi (željezničke i autobuske stanice, obrazovne ustanove, pijace, bolnice, tržne centre, sportske objekte i slično). Tramvaj jeste skup i jeste neisplativ, ali, brate, kad vidiš tramvaj, kaže sebi - e ovo je GRAD. Pritom, to je ekološki najisplativiji vid prevoza.

    A pošto se svi pitaju okle pare, neka imaju u vidu samo jedno: kad su već na desetine miliona naših para otišle na razne Limenke, Carine, KAP-ove i Telekome, ne znam zašto ne bi moglo i na tramvaj. Uostalom, tramvaj će se isplatiti - donijeće bolji kvalitet života, čistiji vazduh, manje gužve, veću mogućnost kretanja za slabo pokretljive, bolje zdravlje i sve što ide uz to. Afeere se neće isplatiti nikad.

    Isto tako, moramo misliti i na jednu jako bitnu stvar: crnogorska populacija stari, produžava se životni vijek, i imaćemo sve veći broj ljudi koji će imati ogromnu potrebu za javnim prevozom. Stariji treba da idu do doktora, do pijace, do familije. Postavlja li neko pitanje kako će ti ljudi da obavljaju sve ove stvari? To je dovoljan razlog da napravimo potpuni zaokret u organizaciji saobraćaja.

    Kako napraviti prostor za tramvaj? Vrlo lako. Opredijeliti po jednu traku u oba smjera bulevara samo za tramvaj ili bus. Što je to teško?

    Sad će se neki pametni da skoče: "A što veliš to, druže?? Pa tek će onda biti gužve, i ovako ne znamo đe ćemo s autima". E tu je glavna caka. Možda će biti šok u početku, ali će ljudi vrlo brzo uvidjeti da je javni prevoz sasvim dostojna alternativa. I promijeniće navike bez problema.
    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Podgorica je 1990. imala 20.000 registrovanih auta a danas ima 100.000, znaci povecanje broja auta od 5 puta uz povecanje protocnosti saobracaja za 50% e pa ne moze... sve je pocelo od berkovica cuvenih, i prije 20 god je znao da bude haos onamo pored pozorista sjecam se da se hitna hvatala da se ide za njima
    Quote Originally Posted by Vlado View Post
    Slažem se.

    Samo, pri kreiranju mreže javnog prevoza potrebno je definisati ključnu tačku gdje se većina linija ukršta i gdje je najveći broj presijedanja.

    Primjera radi u Londonu je to Liverpool Street, u Madridu je Sol, u Moskvi je Leningratsky, u Ljubljani Bavarski Dvor/Kongresni trg. Koju lokaciju izabrati u Podgorici kao "žarište"?

    Totalno nejasan grad. Nigdje nije dovoljno frekventno. Da me je neko pitao prije 10 godina bez razmisljanja bih mu rekao Hotel Crna Gora, a danas? Najveca fluktuacija ljudi je u City Kvartu, a to je bukvalno izlaz iz grada.
    Quote Originally Posted by Babbo Natale View Post
    Vidis, o ovome nikad nisam razmisljao.

    Pakao.
    Quote Originally Posted by Viscount View Post
    Dobra ideja. Žarište bi možda bio Trg Svetog Petra Cetinjskog - tu je Univerzitet, tu su državne institucije, tu su banke, tu je Capital, tu su kafići i restorani. Drugi presjek je, naravno, Hotel (za mene će uvijek biti centar), a treći bi mogao biti Gintaš, jer je tu pijaca, tržni centar, hotel, 2 srednje škole, jedna osnovna, veliki park i put prema Zabjelu, Starom aerodromu, Aerodromu, Tuzima i Golubovcima.
    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Tačno, ali to je trend.
    Trgovinama je prije bio interesantan centar grada, no neadekvatnom komunikacijom centra sa periferijom (ne samo PG) trgovinama prestaje biti interesantan centar grada te grade svoje centre na periferiji (lakša organizacija parkinga i lakši pristup većeg broja ljudi). Uz trgovinu idu i ostale djelatnosti. Time se dešava da centri gradova gube svoju bit (prije par godina sam čitao interesantnu studiju o tome), te prestaju biti sjedište dešavanja i razmjene (novčane, kulturne,...). Upravo želja očuvanja tzv. centra grada mnogi posežu za efikasnim javnim prevozom kako bi se ljudi zadržali tu, kako bi grad bio živ i u sociološkim smislu. Onog momenta kada cjena nekretnine u centru grada bude manja nego na periferiji može se reći da je počelo umiranje centra grada. Poenta, naravno da je tačno sve što si napisao jer se ništa ne nije radilo/radu već se sve prepušta stihiji.

    Sent from my Motorola 8400
    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    svi imate manje vise pogresne pocetne stavke. da je tipa autobus na svakih 10 minuta i da je organizovan kako treba, tj da postoji vise tacaka ukrstanja, bilo bi i manje vozila. trenutno stanje da ako hoces od delte do splicanke na zabjelo je glupost od organizacije preko pola grada pa opet pjeske. i naravno da kasne, a red voznje je na svakih 40 minuta
    drugi problem je sto mi nismo isplanirali kao ostali grad uopste.
    godinama pricam da je mugi grobar ovog grada, ali se velika vecina nije slagala, vec je tvrdila da mugi pravi metropolu. eto vam je sad metropola i nije mi zao iskreno ni jednog podrzavaoca mugijeve izgradnje. i treba da se vozite po 3 sata za 2 kilometra.
    parkinzi na trotoarima preko morace. koliko lud treba da budes da napravis onakve parkinge u moskovskoj i u svetozara markovica
    selo u eu je bolje urbanizovano nego "mugijeva metropola"

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
    Quote Originally Posted by Dejan View Post
    Pa eno recimo u Sarajevu se traka za tramvaj kroz centar koristi i za tramvaj i za vozila. U Pragu je cini mi se isto tako. Nije to nista strano, a i pravila su tu definisana. A ovo sto @Viscount rece je ziva istina. Tek kad i ako Pg dobije tramvaj, moci ce covjek reci, e ovo je grad. A to sto se tice guzve i uskakanja ispred tramvaja i slicno, mislim da bi uvodjenjem tramvaja guzva bila mnogo manja, samim tim i nervoze bi bilo mnogo manje. Danas svi nedje "zure".
    Ne znam da li sam uspio da prenesem sve postove...

  4. #4
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,716
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,880
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Inače, postoji ,,studija dugoročnog razvoja javnog gradskog i prigradskog saobraćaja u Podgorici'' iz 2010 god. koju je radila firma OMEGA consult, projektni management, d.o.o., Gregorčičeva 7, 1000 Ljubljana

    evo je ta studija https://www.ucg.ac.me/skladiste/blog...icu%202010.pdf

  5. #5
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    I koja je plaćena 150.000 eura i nakon 4 godine odbačena, jer je...'zastarjela'?

    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  6. #6
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,684
    Thanks Thanks Given 
    126
    Thanks Thanks Received 
    616
    Thanked in
    272 Posts

    Default

    E sad si sve pokvario.
    Sta ce nam studija....taman nam je lijepo krenulo.
    Planirali smo kao Mugosa…... ovde tramvaj, tamo trolejbus, ovde 5 bazena.
    Kada mozak ne koristiš, čekaš da ti kažu
    tada misliš da sve znaš, ne vidiš da lažu

  7. #7
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,936
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    908
    Thanked in
    482 Posts

    Default

    A metro? :-D

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,821
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,289
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by high View Post
    E sad si sve pokvario.
    Sta ce nam studija....taman nam je lijepo krenulo.
    Planirali smo kao Mugosa…... ovde tramvaj, tamo trolejbus, ovde 5 bazena.
    Ne možeš da kažeš "planiramo kao Mugoša" već "kao Mugoša".

    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  9. #9
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Tg
    Posts
    6,887
    Thanks Thanks Given 
    1,482
    Thanks Thanks Received 
    774
    Thanked in
    485 Posts

    Default

    Potrebno je samo na prvo mjesto staviti gradjane kao korisnike tog prevoza i sve se samo kaze...

    Sent from my Mate 10 pro using Tapatalk
    Satelitski resiveri/oprema

  10. #10
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,684
    Thanks Thanks Given 
    126
    Thanks Thanks Received 
    616
    Thanked in
    272 Posts

    Default

    Procitao sam sta pise u studiji. Uopste nema podataka o ukupnoj gustini saobracaja u pojednim ulicama. Postoji crtez koji prikazuje broj putnika u javnom prevozu.

    Prije neko vece je bila emisija na ovu temu. Bio neki profesor sa Masinskog fakulteta i rece da su brojali saobracaj na mostovima.
    Ne kapiram zasto grad nema automatske brojace saobracaja na bitnim pozicijama.

    Studija daje analizu kako unaprijediti poslovanje javnog saobracaja. I zakljucuju da nije isplativo povecanje broja linija.
    Cak nema ni analize da li bi neke linije trebalo modifikovati.
    Zakljucuju da je isplativo I korisno uvodjenje elektronske karte.

    Ima intersantan podatak da Budva ima oko 9 puta vise taksija po glavi stanovnika nego bilo koji drugi grad u Evropi koji je ovde obradjivan.

    Glavno sto ovde fali je dio koji bi objasnio kako javni prevoz treba da izgleda da bi ga stanovnici znatno vise koristili nego sad.

    Ovakve studije ne mogu rijesiti problem o kome mi pricamo.
    Kada mozak ne koristiš, čekaš da ti kažu
    tada misliš da sve znaš, ne vidiš da lažu

  11. #11
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,113
    Thanks Thanks Given 
    426
    Thanks Thanks Received 
    464
    Thanked in
    211 Posts

    Default

    Tramvaj i elektricni busevi.... i potenciranje biciklizma... znaci izgradnja biciklistickih staza kroz citav grad....
    Bacamo pare na razne gluposti...ovo je nesto sto svakako bi imalo pozitivne efekte na Podgoricu.
    I ako imamo 140 miliona eur-a za skijalista.... onda mozemo pronaci i 100injak za zapocinjanje tramvajske infrastrukture.

  12. #12
    Join Date
    May 2018
    Posts
    721
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    43
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Nepopularno mišljenje, ali ...

    Ako znam što je pomama i napad na gradski saobraćaj. Povremeno se vozim autobusima, možda 2-3 puta mjesečno. Nikad mi se nije desilo da autobus ne dođe, a bogami ne mogu se sjetit ni da zakasni. Kad se sjetim kao dijete kad sam se vozio autobusima, sad je mnogo bolja situacija. Jesu li stari autobusi, jesu. Ali nije to problem. Problem su privatnici bliski vlasti koji drže taksije + iskompleksirani narod koji neće da se vozi busom + nekoliko puta više kola nego što ulice trpe.
    Kakve crne tramvaje pominjete, mi nemamo đe biciklističke trake da uguramo a ne tramvaj.
    Treba uzet pare ovima što zarađuju i investirat u infrastrukturu.

  13. #13
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,271
    Thanks Thanks Given 
    14,559
    Thanks Thanks Received 
    4,038
    Thanked in
    2,046 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Kao sto NSX pomenu, ne zelim ni da zamislim kakav bi haos nastao u bilo kojem slucaju (nije da ga sad nema, da se razumijemo).

    Znaci sa nasom kulturom u saobracaju + saobracajnom i komunalnom koja je jako NEefikasna = HAOS

    Uvedes jos 30/40 buseva... vec je haos, sa dodatnim vozilima kao sto su autobusi bi se sve to jos vise usporilo.

    Tramvaji zvuce kao bolja opcija ali to je do onog trenutka kad vidis nase profi vozace kako se ubacuju ispred tramvaja "jer je on sporiji i manje bitan", parkiraju tik uz sine ili taman preko njih itd. itd.


    Daleko od toga da ne postoji rjesenje i da ne treba nista da se radi ali je gomila preduslova da bi se ista od toga efikasno realizovalo a mentalitet je jedan od najtezih (ako ne i nemoguc) za promjenit' na bolje.


    Inace je ova prica bas za: https://forum.cdm.me/showthread.php?...emi-i-rjesenja
    Lako se mentalitet mijenja. Samo da je pravde i zakona. Naš čovjek kad ode u neku od evropskih zemalja bez ikakvih problema poštuje sve zakone. Isto tako bi mogao i ovdje.
    Isto tako da onog Njemca dovedeš ovdje da živi i vidi kako sve funkcioniše posle pola godine bi počeo i on da se ponaša kao mi. Da ne poštuje zakone, da bude bahat, da mulja nešto jer bi mu moglo proći.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  14. #14
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Botswana
    Posts
    1,737
    Thanks Thanks Given 
    250
    Thanks Thanks Received 
    248
    Thanked in
    144 Posts

    Default

    1. Gradski saobraćaj prebaciti u ruke Grada.
    2. Smanjiti broj taxista na ~500 sa sadašnjih 900 i kusur.
    3. Kupiti nove električne autobuse i poneki noviji dizel jer električni još drže cijenu. Podrazumijeva se elektronska naplata karata, aplikacije za praćenje autobusa, modernizovana stajališta, najmanje 15-minutna frekvencija i sl.
    4. Pojačati rad pauka da se čiste desne trake jer se poluđe od zaustavljanja 'na 5 minuta'.
    5. Proširiti pojedine ulice i bulevare, neko je neđe pomenuo da se Cetinjski put mora proširivati u skorijoj budućnosti na po još jednu traku jer će biti pakao od onih kvartova. Takođe proširiti Krivi most i onaj u Vojislavljevića. Podvožnjak za spajanje bul Save Kovačevića i Starog.
    6. Završiti sve biciklističke staze
    7. Tramvaj ne treba za sad ali se sjećam da se nekad razmišljalo o liniji do aerodroma. Za to bi se recimo mogla iskoristiti postojeća pruga pa da bude kao neki shuttle od željezničke do aerodroma. Na toj dionici koja nije duža od 5,6km bi se mogao napraviti i drugi kolosjek.

    Uglavnom rješavanje ovog problema zahtjeva uključivanje i države jer mislim da ovdje ima mnogo elemenata na koje grad ne može da utiče.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  15. The Following User Says Thank You to B3lv3d3r For This Useful Post:


  16. #15
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,716
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,880
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Vozim i upaljen mi radio, ne znam ko priča, ali kaže (parafraziram jer nisam zapamtio svaku riječ), po novom svi taksisti moraju imati ovjeren cjenovnik, te se mora naplacivati start. Do sada su taksisti radili nesto sto nije po zakonu, pokrivali su linike koje treba da pokriva gradski saobracaj, pa se skupi njih tri, četri, podjele trošak i jeftinije voziti se taksijem nego provozom. To se ne smije dozvoliti. To je redovna pojava u glavnom gradu, a preko sezone u Budvi i još nekim mjestima. U Podgorici ima 966 registrovani taksi vozila, a procjenjujemo još 300-400 divljih.

    Dakle, ne razmišlja se o poboljšanju gradskog prevoz već o poskupljenju taksija kako ne bi bili konkurenti... nešto mi je tu naopako, opet ograđujem se jer ne znam ko je bio gost u studiu koji je na ovaj način predstavio problem.

  17. #16
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,684
    Thanks Thanks Given 
    126
    Thanks Thanks Received 
    616
    Thanked in
    272 Posts

    Default

    Naravno da je naopako.
    Meni je taksista rekao da ce da im uvedu obavezan start.
    Poskupljenje taksija nece nista rijesiti.

    Imas npr situaciju da ljudi koji imaju kola uzmu taksi jer idu na mjesto gdje znaju da ce biti problem sa parkingom.
    Kad poskupi taksi, oni ce da krenu svojim kolima. I onda kad stigne , tamo hvata naokolo krugove trazeci parking....I tako napravi puno vecu guzvu nego da je dosao taksijem.
    Kada mozak ne koristiš, čekaš da ti kažu
    tada misliš da sve znaš, ne vidiš da lažu

  18. #17
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,716
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,880
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Javni prevoz i Luksemburg: Besplatne vožnje, ali po koju cijenu

    Jedan od ciljeva je da se smanje gužve u saobraćaju, ali kritičari to vide samo kao PR trik

    Posle više meseci podizanja velike prašine, u Luksemburgu je konačno krenuo besplatan javni prevoz. Sa populacijom od svega 614.000 stanovnika, to je verovatno jedna od najmanjih zemalja u Evropi.
    Ali kampanja za „besplatnu mobilnost" uzbudila je maštu mnogih. Autobusi, tramvaji i vozovi sada se slobodno kreću, a vama na treba karta za njih. Jedan od ciljeva je da se smanje gužve u saobraćaju, ali kritičari to vide samo kao PR caku.
    „Vlada želi da Luksemburg postane laboratorija za mobilnost", kaže ministar za mobilnost Fransoa Bauš, koji ističe ubrzani rast broja stanovnika u velikom vojvodstvu, sa porastom od 40 odsto u poslednjih 20 godina. Nekih 200.000 radnika - skoro polovina radne snage Luksemburga - putuje iz Belgije, Francuske i Nemačke, privučeni visokim platama i bogatom ekonomijom.
    Veliki subotnji dan obeležen je koncertima na četiri železničke stanice i brojnim drugim događajima.
    Markus Hese, profesor urbanih studija na Univerzitetu u Luksemburgu, kaže da je sva ta „raskoš" koju su organizovali pogrešno rešenje za složeni problem.
    Jedno od pitanja je da li će besplatan javni prevoz zaista biti besplatan.

    Koliko to košta?

    Putovanje prevozom biće besplatno i za državljane i za posetioce, sem za putnike prve klase u vozovima.
    Cena projekta iznosiće 41 milion evra u izgubljenom prihodu od karata, ali to će nadoknaditi poreski obveznici.
    „Naravno, samo zato što ga zovem besplatnim prevozom, to ne znači da ga niko ne plaća", rekao je Bauš, koji je član luksemburške zelene stranke Dei Greng.
    Ukupni troškovi vođenja javnog prevoza iznose više od 500 miliona evra tako da vlada gubitak u prihodima od karata vidi kao relativno mali.
    Zaposleni u javnom prevozu neće izgubiti poslove, samo će provoditi manje vremena proveravajući karte. Nije da su bile previše skupe ni pre 29. februara. Jedna karta je koštala 2 evra, a dvostruko više za celodnevnu vožnju.
    Mnogim radnicima u Luksemburgu država subvencioniše godišnju kartu, tako da zapravo vrlo malo ljudi uopšte troši novac na prevoz.

    Zašto to uraditi?

    Vlada ima nekoliko razloga:
    Ona govori o socijalnoj meri koja će više udariti po džepu većih poreskih obveznika nego drugih
    Želi da ukloni automobile sa puteva - Luksemburg ima više automobila po 1.000 ljudi nego bilo koja druga zemlja u EU
    Ona želi da u roku od pet godina ima 20 odsto više putnika u javnom prevozu
    Skrenuće pažnju Luksemburžana na ekološke probleme njihove zemlje
    Želi da uloži u saobraćajnu mrežu kako bi se izborila sa ionako velikim porastom broja putnika

    Šta tu ima da vam se ne dopada?

    Luksemburg ima stravičan problem sa saobraćajem. Glavni putevi su redovno zakrčeni u špicu, autobusi su staromodni, a železnička mreža je ozloglašena po kašnjenjima.
    Cena dizela i benzina u Luksemburgu je niska, u poređenju sa njenim susedima, tako da ne samo da mnogi putnici iz susednih zemalja voze na posao, već i „benzinski turisti" prelaze granicu da napune rezervoare.
    Besplatan javni prevoz neće zapravo razrešiti problem sa automobilima, prema profesoru Heseu, zato što Luksemburg ima „visoke plate a niske cene goriva, tako da ljudi kupuju kola."
    Mnogi od onih koji putuju iz susednih zemalja žive u oblastima bez pristojnog javnog prevoza tako da on smatra da će oni i dalje nastaviti da voze.
    Luksemburžani koji trenutno voze bicikle mogli bi takođe da siđu sa četvorotočkaša kako bi uživali u besplatnom prevozu.
    On takođe smatra da je vlada odabrala potpuno pogrešan trenutak za ovo.
    Nova tramvajska mreža se proširuje, a novac se troši na vozove i autobuski sistem, ali to će potrajati, tvrdi on.
    „Oni ulažu toliko da iako je čitav sistem obnovljen, kašnjenja se zapravo povećavaju, zato što sve vreme rade na šinama pokušavajući da ih poprave."

    Hoće li se infrastruktura u Luksemburgu poboljšati?

    Jedan od ključnih ciljeva je da se javni prevoz poboljša, sa obećanjem od 4 milijarde evra za vozove između 2018. i 2027. godine.
    Vlada procenjuje da će broj korisnika prevoza porasti za 20 odsto u narednih pet godina, a proširenje tramvajske mreže i autobusa uspeće da se izbori sa tim.
    Luksemburg troši više svog ekonomskog priliva na saobraćaj od većine drugih evropskih država, sa prijavljenih 600 evra godišnje po osobi.
    Kritičari se žale da plan neće rešiti problem nestašice smeštaja, koji je prisilio hiljade Luksemburžana da emigriraju van granica zemlje istovremeno zadržavajući poslove u zemlji.

    Ko još ima besplatan prevoz?

    Glavni grad Estonije Talin uveo je besplatan javni prevoz 2013. godine, ali samo za stanovnike. Nije isključio proširenje plana na ostale, ali ne želi da potroši dodatnih 20 miliona evra koliko bi ga to koštalo.
    Grad na severu Francuske Dankerk (broj stanovnika: 200.000) takođe je uveo besplatna putovanja 2018. godine, što je dovelo do dramatičnog porasta broja autobuskih putnika.
    Bio je to toliki uspeh da je privukao pažnju gradonačelnice Pariza En Hidalgo. U sklopu obećanja za gradonačelničku kampanju, ona želi da uvede besplatan prevoz za mlađe od 18.
    Ona je već prethodno pokrenula ideju besplatnog prevoza za sve Parižane, ali to bi na kraju izašlo oko 500 evra po domaćinstvu, što se naširoko doživljava kao preskupo.

    izvor: bbcnasrpskom





    Sent from my Motorola 8400

  19. #18
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,716
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,880
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Zna li neko kada je osnovano ,,Gradsko Saobraćajno Preduzeće" (GSP) u Podgorici/Titogradu? Da li se ono naslanja na poslove ,,Grand-garaže" osnivane prije drugog svjetskog rata (imali su tada gradske i prigradske linije)? Koje godine je ugašen GSP? Ko sada vrši gradski prevoz?

    Sent from my Motorola 8400

  20. #19
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Kolko ja znam Gsp sad vodi privatnik Haris Alivodić,ako će ti shto biti od pomoci,kako vodi,i kako ide...samo vidish vozni park...
    ...

  21. #20
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,716
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,880
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    ,,Alivodić-Baston'' je privatna kompanija koja od 1997 god. vrši prevoz putnika u gradskom saobraćaju. Kada je ugašen GSP oni mjenjaju ime u ,,Gradski saobraćaj'', tako da ,,Gradski saobraćaj'' nema veze sa negdašnjim ,,Gradskim saobraćajnim preduzećem''.

  22. #21
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,716
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,880
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Glavni grad nedavno je najavio da će početkom juna da krene testiranje elektronske karte u autobusima gradskih prevoznika, ali se to još nije desilo.
    Pored toga, nije ni počela obuka zaposlenih u prevozu, a prema informacijama “Vijesti”, Glavni grad je u projekat krenuo i bez konsultacija sa prevoznicima. Zamjenica gradonačelnika Slađana Vujačić 28. maja je izrazila zadovoljstvo što je gradska uprava u prilici, da zajedno sa partnerima, predstavi ono što je prva faza modernizacije javnog prevoza - uvođenje elektronske autobuske karte.
    “Elektronska karta će našim građanima omogućiti upotrebu jedne karte i vezanih putovanja u mreži javnog prevoza što će pojednostaviti i ubrzati proceduru kupovine karata u autobusima. Za Glavni grad ovo predstavlja važan izvor novih podataka i omogućava bolji nadzor javnog transporta u Podgorici. Ovo će svakako predstavljati praktičniji i ekonomičniji način transporta za naše građane“, saopštila je tada Vujačićeva, dodajući da će testiranjem trajati 15 dana.
    U tom periodu, građani neće moći da kupe elektronsku kartu, već će to biti faza projekta koja će se odnositi na edukaciju vozača, ali već tokom jula, tada je saopšteno, elektronska karta će biti dostupna svim građanima.
    Iz Glavnog grada “Vijestima” nisu odgovorili zbog čega prva faza - testiranje projekta još nije počelo.
    Direktor BLT-a Janko Bulatović kazao je “Vijestima” da testiranje još nije počelo, ali da se očekuje narednih dana.
    “Nije počela ni obuka, to treba Glavni grad da sprovede, jer su oni nosioci posla. Podržavamo uvođenje elektronske karte. Cijena za građane će ostati ista, a vidjećemo kako će sve funkcionisati kada to zaživi”, kazao je Bulatović.
    On je istakao da sa Glavnim gradom imaju konstruktivnu saradnju, da očekuju da tako bude i u ovom slučaju.
    “Ako se poveća broj putnika, to bi značilo da bi onda mi mogli i da obnovimo vozni park”, kazao je Bulatović.
    Elektronska karta, kako su najavili iz Glavnog grada, podrazumijeva da se sa jednom kupljenom voznom kartom može koristiti više autobusa bez obzira da li se radi o različitim prevoznicima, u vremenskom okviru za koji je karta izdata - sat, dan ili mjesec.
    Linijski prevoz putnika u Podgorici obavljaju tri privatna prevoznika.
    Da bi se ova aktivnost sprovela, Glavni grad je nabavio post terminale, računarsku i drugu opremu potrebnu za uvođenje elektronske karte.

    izvor: www.vijesti.me

    Sent from my Motorola 8400

  23. #22
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    "post terminale". Mrtvo novinarstvo.
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  24. #23
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Ако већ не могу шине по граду да се постављају, имају ли шансе тролејбуси?
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  25. #24
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Ако већ не могу шине по граду да се постављају, имају ли шансе тролејбуси?
    ti obrces vodu na neciju hidrocentralu

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  26. The Following User Says Thank You to kauboj24 For This Useful Post:


  27. #25
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    evo po opstini koja ima jak lobi biciklista da utice izgleda samo rikse mogu doci u obzir

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

Page 1 of 10 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Mreža u kućama(problemi/rješenja)
    By Macasho in forum Hardware
    Replies: 19
    Last Post: 29-11-10, 15:26
  2. Mrežna rješenja
    By Iggy in forum Hardware
    Replies: 3
    Last Post: 17-07-09, 10:21
  3. P: Mrežna rješenja
    By Iggy in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 16-07-09, 12:58

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •