Results 1 to 23 of 23

Thread: Dugotrajna nesanica

  1. #1
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,485
    Thanks Thanks Given 
    203
    Thanks Thanks Received 
    675
    Thanked in
    297 Posts

    Default Dugotrajna nesanica

    Zdravo narode.

    Od aprila sam počeo da imam problema sa spavanjem, pa bi mi trebao savjet ako je neko imao sličnih problema. Uglavnom idem u krevet oko 23h i tad zaspim bez problema, ali muka nastaje posle toga jer se konstantno budim oko 4-4i30 ujutro i nema trika da mogu zaspat posle. Ili se rasanim za sekund ili se probudim prividno naspavan, pa me stigne umor kasnije i budem ka govvno cio dan.
    Izvadio sam nalaze prije neki dan tako da čekam rezultate. Bio sam i kod izabrane doktorice, preporučila mi je durmitorski čaj od matičnjaka, ali neđe pročitah da mu treba 40 dana da počne da djeluje. Pomenula mi je da probam s valerijana kapima ukoliko mi čaj ne pomogne, tako da mi je još to ostalo da probam, a uzeću ih koliko je sjutra.

    Bilo kakva iskustva, savjeti, predlozi su dobrodošli.

  2. #2
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Guanghzou, China
    Posts
    2,078
    Thanks Thanks Given 
    340
    Thanks Thanks Received 
    282
    Thanked in
    130 Posts

    Default

    Čaj od valerijane.
    Uveče staviš u šerpicu pola litra vode i jednu kasiku caja od alerijane i tako neka stoji do ujutro a onda procijedis i to pijes po malo cijeli dan i izracunas od prilike da ti pred spavanje ostane jedna trecina i to popijes prije spavanja.

    Meni je pomoglo.

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk
    This time next year we'll be millionaires

  3. #3
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Brat mi je imao sličan problem godinama. Ne pije, ne puši, ne pije puno kafe samo jednu ujutru. Nedje gledah emisiju o tome pa su preporučivali suplement melatonin i poslah mu. Pio je to par puta i pomoglo mu je ali mu se nije svidjelo da pije tablete. Pa je to rješio jakom fizičkom aktivnošću - trčanje, teretana, maraton par puta u Bgd.
    Hrana bogata magnezijumom, kalcijumom i cinkom npr. Čaj od matičnjaka, kamilice.


    A možda prosto u tom trenutku kad se probudiš treba da primiš neku važnu informaciju pa budi propustljiv za nju. U toku dana ako možeš sebi da priuštiš još jedan quick nap od 15-20min i to je to. Prosto period u životu kad ti i ne treba previše sna.

  4. #4
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Pg
    Posts
    3,614
    Thanks Thanks Given 
    186
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lackie View Post
    Zdravo narode.

    Od aprila sam počeo da imam problema sa spavanjem, pa bi mi trebao savjet ako je neko imao sličnih problema. Uglavnom idem u krevet oko 23h i tad zaspim bez problema, ali muka nastaje posle toga jer se konstantno budim oko 4-4i30 ujutro i nema trika da mogu zaspat posle. Ili se rasanim za sekund ili se probudim prividno naspavan, pa me stigne umor kasnije i budem ka govvno cio dan.
    Izvadio sam nalaze prije neki dan tako da čekam rezultate. Bio sam i kod izabrane doktorice, preporučila mi je durmitorski čaj od matičnjaka, ali neđe pročitah da mu treba 40 dana da počne da djeluje. Pomenula mi je da probam s valerijana kapima ukoliko mi čaj ne pomogne, tako da mi je još to ostalo da probam, a uzeću ih koliko je sjutra.

    Bilo kakva iskustva, savjeti, predlozi su dobrodošli.
    Kao neko ko se preko 12 godina muci sa spavanjem, mogu ti rec sledece.
    Ako ti je nesanica pocela zbog nekog problema koji imas pa razmisljas vise no sto treba, trebalo bi uzet nesto sto smiruje misli. Maticnjak, kantarion... Mada ovo slabo pomaze. Maticnjak vrlo malo ili ni malo mene nije pomogao, kantarion jeste donekle. Magnezijum pred spavanje isto pomaze. Vitamin D mi obezbjedjuje cvrst san.
    Ako ne treniras, obavezno ubaci neku fizicku aktivnost. Kofein zaboravi posle 15h. Alkohol zaboravi.
    Kad se vec probudis i ne mozes da zaspes opet, ustani se, bolje nego da se prevrces po krevetu. I gledaj sto manje da razmisljas o tome, jer ce te to samo ubacit u jedan zaarani krug...
    To je nesto sto mozes sam pokusat, ako ti to ne pomogne, obavezno podji i popricaj sa nekim strucnim licem, psiholog, psihijatar.
    Ipak ti to dosta traje, a nesanica polako ubija i psihicki i fizicki.
    Sve je to na psihichkoj bazi ®

  5. #5
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,485
    Thanks Thanks Given 
    203
    Thanks Thanks Received 
    675
    Thanked in
    297 Posts

    Default

    Prvo da se zahvalim svima na odgovorima. Kafu popijem jednom u 2-3 dana, ne pušim i ne pijem uopšte. Trenutno ne treniram, ali sam po vaz dan aktivan i u pokretu.
    Uzeo sam upravo valerijanu. Počeću noćas s njom, pa ću javit rezultate jer od matičnjaka očigledno nema ljeba.

    A pomenute vitamine B i D, je li ih uzimate kao kompleks (tablete) ili namirnice koje sadrže iste?

  6. #6
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Pg
    Posts
    3,614
    Thanks Thanks Given 
    186
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ja i namirnice + suplemente.
    Sve je to na psihichkoj bazi ®

  7. #7
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Pg
    Posts
    3,614
    Thanks Thanks Given 
    186
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Mada za b kompleks ti je dobr nutritivni ili pivski kvasac... Dok d vit ako se ne suncas preko hrane nema sanse da ga mozes unijet.
    Sve je to na psihichkoj bazi ®

  8. #8
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,358
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    611
    Thanked in
    495 Posts

    Default

    ja sam primijetio ako popijem kafu posle 5 sati da imam problema sa spavanjem, ali ako ne pijem kafu onda nemam problema. Tako da ko god ima imalo problema sa spavanjem mozda bi mu pametno bilo da potpuno iskljuci kafu.
    Čupatelj

  9. #9
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lackie View Post

    Od aprila sam počeo da imam problema sa spavanjem, pa bi mi trebao savjet ako je neko imao sličnih problema. Uglavnom idem u krevet oko 23h i tad zaspim bez problema, ali muka nastaje posle toga jer se konstantno budim oko 4-4i30 ujutro i nema trika da mogu zaspat posle. Ili se rasanim za sekund ili se probudim prividno naspavan, pa me stigne umor kasnije i budem ka govvno cio dan.
    Izvadio sam nalaze prije neki dan tako da čekam rezultate. Bio sam i kod izabrane doktorice, preporučila mi je durmitorski čaj od matičnjaka, ali neđe pročitah da mu treba 40 dana da počne da djeluje. Pomenula mi je da probam s valerijana kapima ukoliko mi čaj ne pomogne, tako da mi je još to ostalo da probam, a uzeću ih koliko je sjutra.

    Bilo kakva iskustva, savjeti, predlozi su dobrodošli.
    Da li si mjenjao ishranu? eksperimentisi malo. Ako legnes ranije jel se budis i dalje u 430? Treniras li? Ako ne pocni i vidi sta se desava.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  10. #10
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,485
    Thanks Thanks Given 
    203
    Thanks Thanks Received 
    675
    Thanked in
    297 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    [FONT=Verdana]

    Da li si mjenjao ishranu? eksperimentisi malo. Ako legnes ranije jel se budis i dalje u 430? Treniras li? Ako ne pocni i vidi sta se desava.
    Nije do ishrane sigurno. Prilično pazim na ishranu. Nisam fanatik, ali vodim računa šta jedem. Bio sam kod doktorice prošle neđelje. Nalazi su mi perfektni.

    Na dan kad sam izbacio post, uzeo sam u apoteci valerijana kapi. Pola sata prije spavanja to uzmem i spavam normalno. Baš su me spasile. Sinoć sam prvi put preskočio da ih uzmem s namjerom da vidim reakciju i opet je loše bilo. Po starom.

  11. #11
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Pg
    Posts
    3,614
    Thanks Thanks Given 
    186
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lackie View Post
    Nije do ishrane sigurno. Prilično pazim na ishranu. Nisam fanatik, ali vodim računa šta jedem. Bio sam kod doktorice prošle neđelje. Nalazi su mi perfektni.

    Na dan kad sam izbacio post, uzeo sam u apoteci valerijana kapi. Pola sata prije spavanja to uzmem i spavam normalno. Baš su me spasile. Sinoć sam prvi put preskočio da ih uzmem s namjerom da vidim reakciju i opet je loše bilo. Po starom.
    To ti je greska. Pij ih i ne razmiljaj monogo o tome ako ih ne popijes oli moc zaspat, jer kad upanes u to razmisljanje caooo.
    Kojesi nalaze vadio? Krvnu sliku ili nesto odredjeno?
    Sve je to na psihichkoj bazi ®

  12. #12
    Join Date
    May 2010
    Location
    Wherever I want
    Posts
    8,838
    Thanks Thanks Given 
    1,129
    Thanks Thanks Received 
    1,060
    Thanked in
    512 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Olosh View Post
    Ako ti je nesanica pocela zbog nekog problema koji imas pa razmisljas vise no sto treba,
    Ријеши тај проблем ахахаха


    Шала наравно али итекако истина


    Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
    Sate sate sate

  13. #13
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8,514
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    24
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Jesi li pokušao da preskočiš spavanje na jednu noć? Pobrineš se da tu cijelu noć budeš aktivan toliko da nećeš zaspati ni na sekundu, kao i tokom sledećeg dana.
    Trebalo bi da uveče u 22-23h legneš i spavaš 8-9h neki naredni period.

    Izabereš dan kad si slobodan ili tako nešto.

    Naravno zatvoriš prozore i pobrineš se da neće biti buke.

  14. #14
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Valerijana se ne bi trebala dugotrajno korisiti... Otkriti i rijesiti uzrok, jer su ostalo samo sredstva koja lijece privremeno posledicu...

    Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

  15. #15
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Here and now
    Posts
    1,848
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lackie View Post
    Zdravo narode.

    Od aprila sam počeo da imam problema sa spavanjem, pa bi mi trebao savjet ako je neko imao sličnih problema. Uglavnom idem u krevet oko 23h i tad zaspim bez problema, ali muka nastaje posle toga jer se konstantno budim oko 4-4i30 ujutro i nema trika da mogu zaspat posle. Ili se rasanim za sekund ili se probudim prividno naspavan, pa me stigne umor kasnije i budem ka govvno cio dan.
    Izvadio sam nalaze prije neki dan tako da čekam rezultate. Bio sam i kod izabrane doktorice, preporučila mi je durmitorski čaj od matičnjaka, ali neđe pročitah da mu treba 40 dana da počne da djeluje. Pomenula mi je da probam s valerijana kapima ukoliko mi čaj ne pomogne, tako da mi je još to ostalo da probam, a uzeću ih koliko je sjutra.

    Bilo kakva iskustva, savjeti, predlozi su dobrodošli.
    U kojoj mjeri si fizicki aktivan i na koji nacin? Uzimas li neki lijek ciji bi nezeljeni efekat mogla biti insomnia? Da li ti je ishrana sredjena, veceras li redovno? Pusis li, pijes li alkohol? Da li si svakodnevno ili cesto izlozen nekom jakom psihickom stresu? Ako si zaposlen, koja profesija je u pitanju? Eto, sve to sam te pitao da bih eventualno zakljucio sta je uzrok tvog problema.

  16. #16
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,485
    Thanks Thanks Given 
    203
    Thanks Thanks Received 
    675
    Thanked in
    297 Posts

    Default

    Samo da update-ujem ovaj topik ukoliko nekog zadese slične muke. Ne prećerujem kad kažem muke jer spavat 4 sata u prosjeku 8 mjeseci strejt značajno utiče na psihu i raspoloženje.

    Pokušao sam svašta nešto dok nisam našao formulu. Krenuo sam s čajevima, valerijana kapima. To je brzo prestalo da pomaže, pa sam prešao na melatonin i izmijenio ishranu... ništa. Preko kumova i đevojke sam saznao za neku gospođu na Vrelima Ribničkim koja se bavi bacanjem olova. Rekoh aj da pokušam i to - niđe veze u mom slučaju.

    Na kraju od muke odlučih da se bacim u teretanu (3 puta neđeljno). Nije ni to imalo značajnog efekta u početku, ali sam je pojačao na 5 puta neđeljno i na to dodao Jameison suplemente i eo me ka' nov zadnje dvije neđelje. Uzimam 5HTP, B komplex i D3 po jednu dnevno. Nadam se da će ovako ostati. No pain, no gain
    Last edited by Lackie; 07-02-20 at 15:51.

  17. #17
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,064
    Thanks Thanks Given 
    497
    Thanks Thanks Received 
    423
    Thanked in
    234 Posts

    Default

    Zapitaj se ti odakle ti djevojka zna za tu na vrela ribnicka ahahahahahah

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  18. The Following User Says Thank You to Djalac For This Useful Post:


  19. #18
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,485
    Thanks Thanks Given 
    203
    Thanks Thanks Received 
    675
    Thanked in
    297 Posts

    Default

    Vodio ju je ćale kod Zorice dok je bila dijete. Forašu.

  20. The Following User Says Thank You to Lackie For This Useful Post:


  21. #19
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Kakvo crno olovo... Ne znam koja muka da je na mene ne bi koristio te 'usluge'

    A tebi srecno u daljem nalazenju rjesenja bez hemije

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  22. The Following 2 Users Say Thank You to Mojsije For This Useful Post:


  23. #20
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Jes da nije u vezi sa temom, ali može i bit - imaju sad ovi Smart satovi koji imaju da mjere između ostalog i vaš san. Awake, light sleep, REM, deep sleep.
    Elem, važim u porodici za nekog ko ima dobar san tj noćni odmor, ali uzeh nedelju dana da se testiram. Mjerih 3 dana na desnoj ruci i pise efficiency 92/93% a od toga neki prosjek
    Awake 15/20min
    Light sleep 4,30/5h
    REM 2h 30min
    Deep sleep 0

    Onda sam stavila 3 dana sat na lijevu ruku i statistika slična sem što je bilo i malo deep sleep-a cirka 15min

    Uglavnom zanimljivo, šteta što nemamo neki centar da možemo detaljno da ispitamo slučaj

  24. #21
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lackie View Post
    Nije do ishrane sigurno. Prilično pazim na ishranu. Nisam fanatik, ali vodim računa šta jedem. Bio sam kod doktorice prošle neđelje. Nalazi su mi perfektni.

    Na dan kad sam izbacio post, uzeo sam u apoteci valerijana kapi. Pola sata prije spavanja to uzmem i spavam normalno. Baš su me spasile. Sinoć sam prvi put preskočio da ih uzmem s namjerom da vidim reakciju i opet je loše bilo. Po starom.


    Quote Originally Posted by Lackie View Post
    Samo da update-ujem ovaj topik ukoliko nekog zadese slične muke. Ne prećerujem kad kažem muke jer spavat 4 sata u prosjeku 8 mjeseci strejt značajno utiče na psihu i raspoloženje.

    Pokušao sam svašta nešto dok nisam našao formulu. Krenuo sam s čajevima, valerijana kapima. To je brzo prestalo da pomaže, pa sam prešao na melatonin i izmijenio ishranu... ništa. Preko kumova i đevojke sam saznao za neku gospođu na Vrelima Ribničkim koja se bavi bacanjem olova. Rekoh aj da pokušam i to - niđe veze u mom slučaju.

    Na kraju od muke odlučih da se bacim u teretanu (3 puta neđeljno). Nije ni to imalo značajnog efekta u početku, ali sam je pojačao na 5 puta neđeljno i na to dodao Jameison suplemente i eo me ka' nov zadnje dvije neđelje. Uzimam 5HTP, B komplex i D3 po jednu dnevno. Nadam se da će ovako ostati. No pain, no gain
    Milo mi je što si uspio da nađeš način da sebi pomognneš...batali i inače te odlaske kod bacačica olova nevezano sa ovim....
    Nego na račun ovoga što pišeš, ja se budim svako jutro u 9:30 ali lijegam poslije tri...oko 6 sati spavam u prosjeku i ako se slučajno desi da legnem u 23h eto me u 5 na noge i to je to samo otvorim oči naspavana ka da sam godinu spavala...jedino ako sam nead bas bas nenaspavana tj legnem u 3 a ustanem u 6 onda sljedeću noć spavam barem 8 sati
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  25. #22
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,956
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    Eto, malo se isforsiras i zaspis ko zaklan.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  26. #23
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    8,146
    Thanks Thanks Given 
    1,125
    Thanks Thanks Received 
    580
    Thanked in
    339 Posts

    Default

    Nije to do treninga, nego do suplementacije koju si počeo da uzimaš.. prestani da treniraš, nastavi da piješ isto, i spavaćeš i bez treninga kao beba, a onda opet počni da treniraš radi sebe

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Nesanica
    By JOLE in forum Sve i svašta
    Replies: 20
    Last Post: 23-04-19, 12:30

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •