Results 1 to 13 of 13

Thread: Uvoz - nemoguća situacija

  1. #1
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Angry Uvoz - nemoguća situacija

    Pošto se na ovom pdf-u ponajviše priča o poručivanju sa neta, uvozu i slično riješih da ovdje napišem nemoguću situaciju koju sam proživio ovog avgusta u ovoj našoj lipoj CG od nje iste tj od njenih organa.
    Jedno negativno iskustvo koje se zapravo najbolje može opisati kao, kako to moderno vole da kažu, ''biznis barijera''. U jeku navodnog olakšavanja preduzetništva i dopuštanja svakakvih soboda u poslovanju.

    Naime bavim se servisiranjem neke opreme, uglavnom elektronike, mikro preduzetnik koji je registrovan.
    Imam stalno potrebe da poručujem neke djelove, elektronske komponente, alate i materijale iz inostranstva jer ih kod nas nema. Kod nas je sva industrija izumrla a tek da ne govorim o elektronskoj industriji koja je za mnoge ovdje misaona imenica.
    I tako u avgustu sad poručim nešto od jedne velike kompanije iz UK koja se zove Farnell, i između ostalog da ne daljim poručim jednu tečnost tkz. odmašćivač-degreaser (5L u 1 pakovanju-po naški bidon, oko 33eur vrijednost) koji se koristi za pranje štampanih ploča (ali ima i drugih namjena).
    Tečnost nije zapaljiva, nije opasna, prodaje se online i može da se pošalje avionski UPS-om i sličnim servisima. Druge tečnosti koje su zapaljive,neki sprejevi recimo ne smiju avionski i njih ne mogu poručiti jer fino stoji upozorenje.
    A negdje kapiram da UK nije neuređena država koja bi to tek tako pustila da se proda preko interneta,izveze itd. Nigdje u CG takvu tečnost nisam mogao da nađem i kupim. I u Srbiji teško. I rekoh ajde da poručim.
    Dakle tečnost jeste namijenjena za industrijske svrhe ali nije bilo nikakvih ograničenja da je poručim a Farnell pošalje UPS-om. Usput, nikad ne naplaćuju dodatno ništa za transport.
    Sve mi je stiglo za 2 dana na aerodrome u PG i špediter (u ovom slučaju UPS - crnogorski) krenulo se u uvoznu proceduru kao što obično biva kad vam nešto stigne zvanično na ime firme. Morate obezbijediti prevod fakture i slično da bi špediter krenuo u procedure carinjenja.
    Ajde što mi prvo tražiše radiološka uvjerenja a neke druge rabote vrijednosti od (12eur, to radi Institut za metalurgiju iz NK) . Platiću rekoh neka đavo nosi.

    Pravi problem je nastao kod uvoza one tečnosti - odmašćivača. Morao sam prvo da platim oko 35eur Sanitarnoj inspekciji, mada nisam razumio zbog čega ali ajde reko đavo neka nosi i to.
    Ali muci nema kraja.
    Slučaj je otišao do Agencije za zaštitu životne sredine.
    Jer tečnost sadrži hemikaliju ‘’kaustičnu sodu’’ u promjeru manjem od 3% u ukupnoj količini. A kaustična soda je hemikalija za koju treba posebna dozvola od Agencije.
    Oni su mi poslali na email zahtjeve koje moram da ispunim da bih mogao da uvezem i pustim u promet tih 3% (od 5L) kaustične sode.
    Evo zahtjeva ispod.

    DOKUMENTACIJA POTREBNA ZA IZDAVANJE DOZVOLA ZA PREVOZ i uvoz
    HEMIKALIJA

    1. PISMENI ZAHTJEV (u dva primjerka)
    - naziv i sjedište, odnosno ime i adresu dobavljača
    - trgovačko ime hemikalije , kolicina planirana do kraja godine
    - podatke o proizvođaču, pošiljaocu, prevozniku i primaocu
    - UN broj i klasifikacionu oznaku, podatke o ukupnoj koliĉini otrova
    po jedinici prevoza
    - (bruto masa/neto masa) i naĉin pakovanja;
    - podatke o prevoznom sredstvu (tip prevoznog sredstva, registarska
    oznaka i dr.);
    - naziv ulaznog, odnosno izlaznog graniĉnog prelaza;
    - podatke o načinu skladištenja (lokacija, opis prostorija);List
    nepokretnosti ako je u Vasem vlasnistvu ili Ugovor o zakupu o skladistenju, kao i fotografije skladistnog prostora.
    - mjere koje će se sprovoditi za bezbjedno čuvanje i skladištenje
    hemikalija;

    2. UPLATA ADMINISTRATIVNE TAKSE ( Sl. list CG 22/2008 )
    - Broj žiro računa
    - Naziv korisnika Agencija za zaštitu živ.
    sredine
    - Svrha doznake AT
    - Taksa 2 eura
    - Za izdavanje saglasnosti (dozvole) 40 eura

    3. SERTIFIKAT hemikalije ili preparata (garancija o proizvođaču)

    4. BEZBJEDONOSNI LIST hemikalije ili preparata

    5. PROFAKTURA DOBAVLJAČA/ISPORUČIOCA ( količina)

    6. UGOVOR O OSIGURANJU OD ODGOVORNOSTI ZA EVENTUALNU ŠTETU KOJA MOŽE
    NASTATI UPOTREBOM HEMIKALIJA U CRNOJ GORI
    *POLISA ZA EKOLOŠKE ŠTETE*

    7. IZVOD IZ SUDSKOG REGISTRA


    Sve sam ovo bio krenuo da vadim , iz inata, i izvadio. Ali ključni problem je bio što ne posjedujem skladište (ili ga nemam u zakup). To skladište mora da bude po nekakvim njihovim propisima.
    Nikad u životu nisam prezva više telefona i osoba ne bih li možda uz nečiju pomoć uspio da sve sredim.
    Lik koji je iz Agencije bio zadužen za moj slučaj, mi je samo govorio da se SVE mora ispoštovati, nebitno što je mala količina i što je nabavljam za svoju ličnu upotrebu u firmi.
    Čak mi je nekoliko puta ponovio da smo mi ipak jedna UREĐENA država (zamislite tu provalu) i da ako ne mogu da ispunim sve te uslove onda i ne treba da se bavim tim poslom misleći na posao kojim se inače bavim i da treba da odustanem od uvoza ove tečnosti.
    Neki bi ga poslali u 3 lijepe ne, ali ja sam znam da budem vrlo tolerantan i smiren.
    Nekoliko firmi koje se bave uvozom hemikalija sam zvao da mi izađu u susret i da mi obezbijede skladište. I jedni, moje komšije inače, su mi izašle u suset i htjele da mi ustupe dzabe svoje skladište za tu proceduru dok se ne završi.
    Međutim, kao što to i piše u zahtjevima, nisam imao ugovor o zakupu. Znate.

    I na kraju sam odustao. Nisam više imao volje, ni nerava a ni para da bacam.
    Tečnost je ostala zaplijenjena na carini.
    Eto to je ta famozna, za Agenciju životne sredine opasna rabota koja se tek tako ne smije u CG nabaviti.
    https://export.farnell.com/ambersil/...4?st=degreaser

    Najjače od svega je što u svaku prodavnicu možete da kupite odmašćivače ua pranje suđa, odvoda i slično koji su vjerovatno i mnogo gori nego ovo moje.
    Ali pošto kod nas imamo dosta apsurda ni ovo me nije značajnije iznenadilo.

  2. The Following User Says Thank You to autodijagnostika For This Useful Post:


  3. #2
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Tzentar
    Posts
    131
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ni ne očekujem od debila zaposljenih tamo da razlikuju natrijum hidroksid u tecnom jedinjenju od izolovanog.

    Nista novo, nista neočekivano, pusti DHL da ti preuzme robu sa aerodroma iduci put, oni se za svoje "manipulativne" troskove ceraju do Strazbura.

    Sent from my logorska vatra

  4. #3
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Čim sam počeo da čitam znao sam đe ćeš "poginut".
    Kada uvoziš nešto prvi put obavezno traži od prodavca tarifni broj robe kako bi ti špediter mogao provjeriti da li su potrebne dodatne dozvole za taj proizvod. Dobro si uradio što si odustao jer bi navukao sebi potencijalni problem kontrole naše sređene države a vjerojatno bi morao i da vodiš posebnu evidenciju i podnosiš izvještaje o trošenju toga itd itd

  5. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,242
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Kada ovo citas i onda okrenes kanal na Tv i vidis sto su napravili od Tare kao i ostalih rijeka dodje ti da bacis bombu. Da, ti si glavni problem ove drzave. Ubicu se.

    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  6. The Following User Says Thank You to GaD For This Useful Post:


  7. #5
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Što je dopušteno Jupiteru nije dopušteno volu, samo što kod nas ima malo mnogo Jupitera pa pođe sve u K.

  8. #6
    Join Date
    May 2008
    Location
    NK
    Posts
    4,580
    Thanks Thanks Given 
    132
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Ne razumijem zasto sebi to radis. Samo mu se izvristis na slusalicu pomenes mu sve zivo i mrtvo ukljucujuci majku i sestru, u nadi da ce te pitati DJE SI, a onda moze da pocne zabava i istresanje negativne energije

  9. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,864
    Thanks Thanks Given 
    1,632
    Thanks Thanks Received 
    2,808
    Thanked in
    1,217 Posts

    Default

    Odradis fino to na fizicko lice proci ce ka najlaganije. I sto rece kolega preko dhl kad te zovnu za njihove usluge ti kaze odradite i cao.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    f6

  10. #8
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Aaaaaaa

    Iznervirah se dok sam ovo čitao.

    QQ dje mi živimo.

    Imam ja u firmi situaciju sa jednom opštinom. Traže mi neki formular da se popuni, donijeli neki opstinski propis, al u sekretarijatu nemaju više tih formulara. Dakle nema štampanih primjeraka. Pokazali mi primjer jedne druge firme koji je popunjen. Inače traže da se sve to popuni ručno u tri primerka.

    Dakle, neka sto mora da se piše ručno, nego puta tri. Reko dajte ne sprdajte se pošaljite formular u wordu na mail da se to iskuca. Kažu oće, al sad ne znaju dje im je na kom kompjuteru. Neko je to nekad odštampao u više stotina primeraka i tice znaju dje im je to. Pisace mi kaznu ako to ne dostavim za deset dana a nemaju ni stampani ni elektronski formular. Znaci ne znam dal da plačem ili da se smijem.

    Nema veze sa uvozom, al ima veze sa državnom/opstinskom administracijom.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Last edited by Drug Tito; 31-10-19 at 23:16.

  11. #9
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Tzentar
    Posts
    131
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Aaaaaaa

    Iznervirah se dok sam ovo čitao.

    QQ dje mi živimo.

    Imam ja u firmi situaciju sa jednom opštinom. Traže mi neki formular da se popuni, donijeli neki opstinski propis, al u sekretarijatu nemaju više tih formulara. Dakle nema štampanih primjeraka. Pokazali mi primjer jedne druge firme koji je popunjen. Inače traže da se sve to popuni ručno u tri primerka.

    Dakle, neka sto mora da se piše ručno, nego puta tri. Reko dajte ne sprdajte se pošaljite formular u wordu na mail da se to iskuca. Kažu oće, al sad ne znaju dje im je na kom kompjuteru. Neko je to nekad odštampao u više stotina primeraka i tice znaju dje im je to. Pisace mi kaznu ako to ne dostavim za deset dana a nemaju ni stampani ni elektronski formular. Znaci ne znam dal da plačem ili da se smijem.

    Nema veze sa uvozom, al ima veze sa državnom/opstinskom administracijom.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Skeniraj, istampaj, prekrij trakom bjelilom pisano, kopiraj opet.

    Koja opstina svega ti, radoznao sam.

    Sent from my logorska vatra

  12. #10
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by acs View Post
    Odradis fino to na fizicko lice proci ce ka najlaganije. I sto rece kolega preko dhl kad te zovnu za njihove usluge ti kaze odradite i cao.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Nisam siguran, kada ukuca tarifni broj odmah mu se "upali lampica" ako treba neka dodatna papirologija, uvijek može da se ide na faktor sreće naravno.

  13. #11
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Svaka roba ima svoj tarifni broj i na osnovu tog tarifnog broja carinik i sam špediter zna šta je potrebno pribaviti od dodatnih dozvola/uvjerenja. Ukoliko se ta dozvola/uvjerenje ne priloži uz carinsku deklaraciju deklaracija ne može da prođe elektronski a samim tim ne može dibiti "RG" broj niti fizički doći do carinika koji treba da potvrdi rascarinjavanje robe. U tvom slučaju, kao što kaže remark, upalila se "lampica" da je potrebna dozvola Agencije za zaštitu životne sredine i tu nema mnogo rasprave, potrebna je i tačka.

    E sad, Agencija za zaštitu Životne sredine ima baš neke umobolne propise koji su vjerovatno preuzeti iz razvijenijih zemalja Evrope i traže da uvoznik ima skladište ili da ga uzme u zakup, da izvati polisu osiguranja za eventualnu štetu koja bi mogla nastati nestručnim rukovanjem itd itd..

    Sve se to može završiti, naravno da značajno povećava zavisne troškove i da ima dosta posla ali to je otprilike samo prvi put, svaki naredni put to manje-više bude pjesma.

    Tvoj problem je što se radi o manjoj količini i sa razlogom si ogorčen. Ja uvijek uvoznike kojima radim špediciju savjetujem da prije nego naruče robu meni pošalju fakturu da vidim svaki artikal i da im unaprijed saopštim da li je za određeni artikal propisano pribavljanje neke vrste dozvole za uvoz ili uvjerenja (radiološko, veterinarsko, fitosanitarno, sanitarno itd).

    Naredni put, kao što kaže acs, naruči manju količinu (ne 5l nego recimo 1 LT) na fizičko lice i bićeš pošteđen svega što ti je prilikom ovog uvoza zadalo probleme.
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  14. #12
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,193
    Thanks Thanks Given 
    34
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    42 Posts

    Default

    bogami mora za sve te hemikalije dozvola da se vadi. e sad što je i u tu agenciju za zaštitu životne sredine ka sve kod nas, pa jedne godine za jednu vrstu hemikalije (motorno ulje konkretno) treba dozvola a sljedeće ne treba, pa posle te opet treba. prodje nekoliko tona hemikalija carinu bez problema( nisam znao da treba dozvola) a npr. za 10 litara ti traže dozvolu i dolaze u firmu sa carine na provjeru šta si uvezao. ne može da prođe na carinu u pg, ali zato u nk prođe bez problema. kao što rekoše, naruči kao fizičko lice...

  15. #13
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    439
    Thanks Thanks Given 
    15
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    90 Posts

    Default

    Narucio glupost neku koja nema veze sa medicinom, na kraju ta glavna na carinu procijenila da se to koristi u medicinske svrhe i da kao fizicko lice ne mogu da uvezem i ako sam joj preveo sve i dao sva potrebna dokumenta, pa sam morao da ovlastim firmu koja uvozi medicinsku opremu i jos da dam 100 eura agenciji za ljekove da glupaci dokazu da to nema veze sa medicinom, plus se cimao oko toga nedelju dana.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Bezbjednosna situacija u CG
    By Here To Help in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 259
    Last Post: 18-08-20, 21:12
  2. Situacija na Bliskom
    By DavidM in forum Politika generalno
    Replies: 0
    Last Post: 23-01-19, 15:46
  3. Čudna situacija... ali...
    By bmwe39 in forum Ljubav
    Replies: 204
    Last Post: 12-01-12, 22:56
  4. Nemogu da vjerujem da i ovo postoji ???
    By CRNOGORAC_FR in forum Sve i svašta
    Replies: 75
    Last Post: 10-01-08, 01:49
  5. LOOK na nemoguće ili pak moguće...Hm
    By makica-pakica in forum Sve i svašta
    Replies: 0
    Last Post: 29-11-07, 07:25

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •