Results 1 to 6 of 6

Thread: Nekoliko rijeci o nama

  1. #1
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,159
    Thanks Thanks Given 
    179
    Thanks Thanks Received 
    557
    Thanked in
    270 Posts

    Default Nekoliko rijeci o nama

    Ponekad se pitam, ima li iskompleksiranijeg narod od nas, isfrustriranijeg, ukocenijeg, prefriganijeg.

    Svakodnevno dolazis u kontakt sa ljudima koji pokusavaju da te preveslaju, da te predju na ovaj ili onaj nacin, da ta zakinu. Od salterske radnice do rodbine, prodavacice, raznoraznih sluzbenika, majstora, kolega na poslu, djevojaka koje ti se recimo dopadnu. Tuzno je vijdet i supruznike koji su u brak 20 godina i dan danas taktiziraju, prave jedno drugom smicalice, klopke. Ne pricam o svadji, nego mali mikro svakodnevni testovi i testiranje, dokle mogu da te uzjasem na demokratski nacin.
    Svak te testira, isprobava, analizira i kalkulise, vaga tvoje recenice, provlaci kroz sito. Apsolutno. Dokle mogu da idu kod tebe, dokle mogu da te gaze, koriste, prave magarcem. Neki to rade potpuno svjesno neki manje svjesno. Uglavnom stalno si proban, da vide od kojeg si materijala.
    Covjek kod nas mora biti u konstantnom ofanzivno-defanzivnom polozaju, ne smijes se opustiti sekundu, kao neki vid boksa. Cekaju te da sekundu spustis gard da te iskoriste/preveslaju, ponize, postave se nad tobom - sebe uzidgnu, da te neispostuju. Ja cu pokusat da te sprcnem, a ti se brani. Pa cemo onda vidjet, mozda odustanem, a mozda probam jace..

    To drzanje garda moze biti mod a moze biti kompletan covjek. Oni koji imaju mod garda oni ga drze prema odredjenim ljudima, uglavnom vecini, a spuste pred nekom manjinom, dakle gase ga i pale, neki drugi su stalno pod gardom, vjerovatno sticajem okolnosti od djetinjstva nauceni da takav covjek treba da bude, da smo to mi, nas mentalitet, kultura.
    Neki se samo brane, imaju gard i uzvrate na neki udarac, neki napad smatraju odbranom pa ubrzo po stupanjem u kontakt sa tom osobom ona odma stupa brzo da ti stavi do znanja da moras biti ispod nje, drugi, donji, da je ta osoba tu nadmocna nad tobom u bilo kom smislu. To ce uraditi konstantno dodavajuci nesto na tvoje izjave, sale, misljenja, ispravljajuci te, grlatim kontriranjem makar ta kontra bila apsolutno majmunska, bitno je biti dovoljno grlat.

    Dosta se gadim nasega mentaliteta, mada sam odavde i nisam provodio vrijeme u inostranstvu. Prosto ne prihvatam nas mentalitet i duh kao normalan.
    To je jedan apsolutni primitivizam, palanacko-malogradjanski duh kasabe, koji je nekad mi se cini najizrazeniji u najvecem gradu, Podgorici. U prosjeku smatram da ces boljeg prijatelja upoznat medj ljudima i sa sjevera i juga a iz centralnog dijela iz jednog Niksica, Cetinja. U prosjeku, ne generalizujem.
    Cijeli je Balkan jedno dno Evrope, ali ta crnogorska lukavost, podmuklost koja je endemska i nastala u toj maloj sredini, to je unikat. Taj vid kompleksa, lazne opustenost, laznog flegmatizma, laznog humora, ljubomore, provincijalne sitne lukavosti, zavisti. Ne pricam o zapadnoj Evropi, ja toga u toj kolicini nisam primijetio ni kod jednog naroda u drzavama oko nas. Velika gluma, glumatanje, ukocenost. Isfoliranost.
    Crnogorci veliki zaebanti, humoristi. Kraljevi! Carevi! Jeste. To prolazi u Beogradu. I nidje drugo. To dosta govori o nama a i o njima gore. Slican se slicnom raduje. Mada vama i ne treba da ve drugi smatraju kraljevima. Beograd je univerzum. Nebitno, bio Crnogorac, Srbin, pro-crnogorski, pro-srpski - Beograd je san i jednima i drugima jednako....avaj...necu o tome, e ce neko rec da pricam o politici, a to ima veze sa tim samo djelimicno, pisem o tom dijelu koji nema veze sa politikom.

    Ovo je jedina drzava dje nekom kazes "izvinite" i "fala" dje vas cudno gledaju, zbune se. Jednom se jedna prodavacica cudila i pitala me zasta se zafaljujem, kao, sta to znaci, ja sam nesto kupio, uzeo, dao pare, fala ono..prijatno...sta veli fala? Pleme. Bilo i ostalo. Garantujem da nema drzave dje ce vam se to desit.

    I to je sad jedna kompletna aura, to su ljudi gotovo svi odje, konstantna napetost, borba, nepovjerenje, paranoja, nevjerica, laktanje, predrasude. Nekad se pricalo brk u brk, lucidno i direktno, mudro, sad naucismo da se ku*vamo, pa spustamo jedni druge uz osmijeh i diplomatskim rjecnikom. Pljuc. Ogovaranje muskarcima postala omiljena disciplina...

    Jedna drzava koja bi zbog svoje velicine i broja ljudi trebala bit najprisnija i sloznija mi smo sinonim otudjenja i nesloge. Ali to je d(r)uga prica.

    Ne generalizujem, da ne ispadne da sam ja paranoican, postoji neka normalna manjina ljudi koji su iskreno opusteni, otvoreni, neiskvareni, nelukavi, neproracunati, koji se sale spontano neusiljeno (usiljeni crnogorski humor je posebna tema) da bi im neko reko "krealju", ljudi koji oce da pomognu drugom, koji nemaju neku zelju da se postave nad tobom, ali to je manjina.
    Drzava univerzalnog normativnog morala i obrazovanja

  2. The Following User Says Thank You to Platinum For This Useful Post:


  3. #2
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,337
    Thanks Thanks Given 
    44
    Thanks Thanks Received 
    95
    Thanked in
    57 Posts

    Angry

    za temu.

    "Nemamo kad mi kurve doc na red, od ovih "postenih"..."

    Gomila skorojevica, ljudi koji gledaju da sa sto manje posla imaju sto vise, sa sto manje ulozenog sto vise dobijenog, sve odmah i sve sad.
    Frizideri prazni, telefon od >500e, bar jedno auto u familiju (nema veze sto nema kocnica i sto dimi ko sumski pozar).
    Instagrami puni koktela, putovanja, skupe garderobe.
    Dug za vodu, struju, itd. su bili na 0.00 prilikom useljavanja. Zasto bi neko platio ono sto potrosi kad umjesto toga moze da sjedi u jednom od milion lounge-a, bistroa.
    Uz sve ovo moram da dodam i temu sa foruma Ao mici mi to - iliti hrana koju ne mogu primirisat jer moj mozak ne moze da shvati da zdrav i normalan coek moze da "slavi" sto ne jede odredjenu vrstu hrane.

    Pametnije bi bilo Amerima da su na Balkan bacili 5-6 atomskih, nego sto nagrdise postene i radne Japance.

  4. #3
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Niksic/Podgorica
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    306
    Thanks Thanks Received 
    284
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    Ima jedno štivo koje nas opisuje na pravi način.

    Primjera radi, meni su ljudi govorili da sam budala jer sam legalno izgradio stambeni objekat. WTF?

    Ne treba generalizovati, ali stiče se dojam da je sistem vrijednosti urušen kod ozbiljnog dijela stanovništva...

  5. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vojvotk|nja od Fund|ne
    Posts
    20,926
    Thanks Thanks Given 
    1,011
    Thanks Thanks Received 
    1,852
    Thanked in
    704 Posts

    Default

    Što sam starija sve više kapiram i insistiram da se osoba s kojim se družim, smijem, šalim, volim, zadovoljavam (seksualno exploatišem), svađam, mora KUPAT' i da je dobra, kulturna i poštena...
    Sve ostalo mogu da prihvatim kao neku usputnu varijantu, naravno uz raspoloženje da se manje lijepe stvari - osobine koriguju...Isto važi i za mene i moje manje lijepe osobine...
    Sell the Vatican, Feed the World!

  6. #5
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Pale
    Posts
    2,846
    Thanks Thanks Given 
    143
    Thanks Thanks Received 
    55
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Analizirajući ponašanje naroda kako
    ",gotovo svi odje, konstantna napetost, borba, nepovjerenje, paranoja, nevjerica, laktanje, predrasude. Nekad se pricalo brk u brk, lucidno direktno, mudro, sad naucismo da se ku*vamo"

    ovo je sve tačno iz razloga što narod voli da analiziraju čak i ime koje sam sebi nisi dao već roditelji,ali ne vole kada neko analizira njih.

    Sve što je narodu milo,šta vole rado,oni to ne mogu da sakriju od samih sebe a kamoli svijeta koji je daleko.

  7. #6
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Sve si ti ovo vrlo precizno opisao. Malograđanština je virus koji je pokorio ovaj narod joššš odavno. Ali kad govorimo o mentalitetu nekog naroda onda ne možemo a da ne generalizijemo stvar. A generalno gledano ovo je jedan (još) NEiskvaren narod. Vjerovatno da se većina(ako ne i svi) nećete složit s ovim, ALI ovdje se radi o vrlo PROVIDNIM ljudima i moram napisat da ona "podmuklost" koju si pomenuo jedino štrči nekako previše...... ipakkkk nije to baš tako crno. Svuđe ima podmuklih ljudi...... ali ovdje se radi o tolikom "postotku" da ga ne možemo svrstat u dio mentaliteta.
    Sve ovo NE BI trebalo da nam previše smeta?! Čakkkk štoviše mene su ovizi "moji " Crnogorci straŠno simpatični ljudi...... toliko da sam i Kinez opet bih zavolio ovaj narod i još bih bio ljubomoran što nisam dio njih (krajnje sam ozbiljan).
    Siguran sam da se većina neće složit sa ovim mojim pisanjem, ali ipakkkkk dOOOObro razmislite i prevagajte.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prodajem Nekoliko starih laptopova za djelove i nekoliko djelova odvojeno
    By anjamen in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 30
    Last Post: 07-02-16, 19:01
  2. Smijesne rijeci
    By lara croft in forum Zabava
    Replies: 23
    Last Post: 22-04-12, 13:01
  3. ona je iza nas a u nama...
    By TiJaNaaaA in forum Ljubav
    Replies: 11
    Last Post: 16-01-07, 01:10
  4. Samo par rijeci
    By Antares in forum Sve i svašta
    Replies: 32
    Last Post: 24-02-06, 15:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •