Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 26 to 50 of 50

Thread: Bruto vs Neto plata

  1. #26
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Evo ovdje kako se i koliko država puni
    http://mojnovac.me/web/budzet-po-dub...#263;i-prihodi

    Bogme od doprinosa više od 500miliona i od PDV preko 600miliona.

  2. #27
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    1,472
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post

    U vecinu normalnih drzava plata se po pravilu izrazava i ugovara u bruto iznosu. Zasto je to tako na zapadu? I ja sam u inostranstvu u dvije drzave dobijao ponudu plate u bruto iznosu, poslodavci se nisu ni trudili da objasne puno koliko to neto ispada... mislim da je kljuc u svijesti da se vidi komplet iznos, jer kod nas radnicima kao da ne pada na pamet koliko je vazno pomenuti tu razliku ozmedju bruto i neto, za sto se izdvajaju porezi i doprinosi, u kojoj mjeri...

    Mislim da kod nas 90% zaposlenih nikad nije vidjelo platnu listu tzv payslip dje je sve pobrojano u vezi plate i poreza i doprinosa.... moze li se ovo kod nas u skorije pokrenuti i da li postoji interes uopste??

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
    Najveci razlog zasto poslodavci u inostranstvu daju bruto iznos kroz ponudu za posao jeste sto je generalno kalkulacija poreza individualna i zavisi od dosta varijabli ( bracni status, djeca itd). Znam ljude koji su zazalili sto su prihvatili ponudu jer im je bilo neisplativo - cak dobiju i estimaciju od relevatnih firmi (big 4) i opet bude razlike jer postoje dosta komplikovani sistemi.
    U skorijoj buducnosti na nasim prostorima se nece davati bruto plata pa ti uplacuj dje oces i kolko oces jer u tom slucaju prvog narednog mjeseca ne bi bilo za penzije i plate.

  3. #28
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,242
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Ti si protiv drzave pa tako pricas! Nas PIO je postena i stabilna institucija!

    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  4. #29
    Join Date
    May 2008
    Location
    NK
    Posts
    4,580
    Thanks Thanks Given 
    130
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Citav zivot sam govorio poslodavcima, daj ti meni all in sve u kovertu, nemoj da me prijavljujes. I to mi je polazilo za rukom dok nisam dosao u najbolju firmu u crnu goru, tacnije najbolju za radnika pa mi to nije smjelo pasti na pamet da pitam, bio bih neozbiljan Odje se uplacuju porezi i doprinosi na svaki euro primjeni i to ne samo na osnovicu plate, nego i na bonuse i prekovremene.

    Ali ne nadam se od penzije. Mislim da je budala svako ko se nada penziji.

  5. #30
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Niksic/Podgorica
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    306
    Thanks Thanks Received 
    284
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Feeleep View Post
    Citav zivot sam govorio poslodavcima, daj ti meni all in sve u kovertu, nemoj da me prijavljujes. I to mi je polazilo za rukom dok nisam dosao u najbolju firmu u crnu goru, tacnije najbolju za radnika pa mi to nije smjelo pasti na pamet da pitam, bio bih neozbiljan Odje se uplacuju porezi i doprinosi na svaki euro primjeni i to ne samo na osnovicu plate, nego i na bonuse i prekovremene.

    Ali ne nadam se od penzije. Mislim da je budala svako ko se nada penziji.
    U Nk imaš možda 3 privatne firme (i to nategnuto) koje plaćaju sve. Ostale bi propale ukoliko bi se pomjerili sa minimalca...

  6. #31
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    648
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by GaD View Post
    Pa bas ti zbog toga pricam, sjutra bi se ugasili svi ovi sto si ih nabrojao da mozemo da biramo dje cemo da uplatimo. Nema veze to neto/bruto dok god ne rijesimo dje mozemo da ih uplatimo nas novac.

    Nekad sam se "ljutio" na ove sto te prijave samo na osnovno, sada bih rado rekao mojoj firmi "dajte mi 300 eur vise, prijavite me na 190 eur , ostalo uzmite vi" (bolje medju sobom da podijelimo nego da damo ovima sto ih samo prosipaju).

    Da ulazem svaki mjesec 300 eur u neki strani penzioni fond bolje bi mi bilo 300 puta nego sto dajem ovima da kupuju sluzbena auta (obavezno audi ili meredes).

    Npr. 300€×12mjeseci×40godina staza = 144 000€

    Radis do 67, znaci da zivis jos 25 godina, sto je 92 godine (vjerovatnoca za tim mala ali eto da ne bude da namjestam) ispada penzina svaki mjesec 480 eur i to da racunar da nemas nikakvu dobit na pozitovnu kamatnu stopu.

    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
    Najbolje bi bilo da se ulaze svaki mjesec u kupovinu bitkoina. Evo sajta dje mozete izracunati zaradu. Da si ulagao po 300$ zadnjih 5 godina sad bi imao 200 000$
    https://dcabtc.com/?sd=2014-11-18&sd...=30000&c=false

    Sent from my Armor_3 using Tapatalk

  7. #32
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    648
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Problem sa penzionim sistemom nema samo cg,sinoc gledah hrt imaju isti problem gdje se veliki dio penzija finansira iz budzeta(poreza). Matematika je jednostavna imamo generaciju rodjenu posle ww2 bejbi bumeri dok je kasnije natalitet i zaposlenost opadala. Tako imamo paradox da veliku generaciju bejbi bumera u vrijeme kada su svi bili zaposleni i osigurani treba da izdrzava generacija milenijalaca koja je znatno manja i sa manjim procentom zaposlenosti,plus veliki broj onih koji rade-rade na crno ili su osigurani na minimalac,a da ne pominjemo freelansere koji dobro zaradjuju a ne placaju drzavno osiguranje. Mislim da je kolaps penzionog sistema neminovan u cg,pa desio se u mnogo razvijenim zemljama kao sto je Japan.

    Sent from my Armor_3 using Tapatalk

  8. #33
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Da li ste mladi ili samo naivni ? Zivotom potpisujem da os hiljadu ljudi kojima bi recimo se sve davalo na ruke 990 bi ili morali taditi di smtti ili bi bili beskucnici pod stare dane . Svako bi poceo to da trosi po sistemu ostavlhat cu kasnije .
    Isto je i sa izdvajanjem za zdravstvo , lijepo je dok si zdrav ali jedna malo ozbiljnija operacija bi znacila bankrot , kancer i slicno da ne pominjem .
    A penzije jesu nikakve , znam po sebi , ali i to nikako je bolje od nista .

  9. #34
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Razmisljajuci o penziji za 35 godina od danas, kad bi treba da imam 67 godina... Sa ovom stopom inflacije cijene ce bit 80-100% vece...
    Znaci da mi penzija ne smije bit manja od 800e, idealno minimum 1500e... Hm... Kako mi ovo djeluje kao da se nece desiti...

    Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

  10. #35
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Mojsije prvo vjerovatno ces moci u oenziju sa 70 bar Njemci to trazev, drugo nece ti biti tolika penzija . A sad mi reci eto za sebe . Hoces li moci biti takav karakter da ostavljas sa strane da nikad ne didjes u iskusenje da nesto kupos od toga itd itd . Plus da li ce banka propasti ili ako stavljac u slamaricu infkacija ce to vise nego orepoloviti . Mnogo je tu nepoznanica . Mislim da nijedna drzava nece dizvoliti da se ne izdvaja za penzije bilo u drzavni bilo u privatne fondove jer znaju da bi imali stare ljude bez ikakvih primanja i bez ustedjevine . Znam da svi misle da ce neki privatni biznisom sve rijesiti ali nek vide koliko njih propadne pre ili kasnije

  11. #36
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brodomaketar View Post
    Mojsije prvo vjerovatno ces moci u oenziju sa 70 bar Njemci to trazev, drugo nece ti biti tolika penzija . A sad mi reci eto za sebe . Hoces li moci biti takav karakter da ostavljas sa strane da nikad ne didjes u iskusenje da nesto kupos od toga itd itd . Plus da li ce banka propasti ili ako stavljac u slamaricu infkacija ce to vise nego orepoloviti . Mnogo je tu nepoznanica . Mislim da nijedna drzava nece dizvoliti da se ne izdvaja za penzije bilo u drzavni bilo u privatne fondove jer znaju da bi imali stare ljude bez ikakvih primanja i bez ustedjevine . Znam da svi misle da ce neki privatni biznisom sve rijesiti ali nek vide koliko njih propadne pre ili kasnije
    Svijet se toliko brzo mijenja, da mislim da 99% za 35-40 godina od danas nece postojati penzioni fondovi.
    Volio bih da sam neki ekonomski vidovnjak, ali ne znam na sto ce svjetska ekonomija liciti do tad... mislim da ne mozemo ni da zamislimo kako ce tada stvari izgledati, mozemo samo lose da nagadjamo...

    Ocu li ostavljati sa strane... za sad to ne radim, jer ovo sto ostavljam sa strane investiram, i ne ostavljam nesto sto ce mi biti povrat u 2055oj... mislim da cu za 5-10 godina od danas imati bolju sliku o stvarima i kuda vode ove investicije, ali za sad je taj period poslije 2050te totalna nepoznanica za mene... nadam se da cu u iducoj dekati uspjeti da nesto nazrem sto se tice toga.

  12. #37
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    648
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Svijet se toliko brzo mijenja, da mislim da 99% za 35-40 godina od danas nece postojati penzioni fondovi.
    Volio bih da sam neki ekonomski vidovnjak, ali ne znam na sto ce svjetska ekonomija liciti do tad... mislim da ne mozemo ni da zamislimo kako ce tada stvari izgledati, mozemo samo lose da nagadjamo...

    Ocu li ostavljati sa strane... za sad to ne radim, jer ovo sto ostavljam sa strane investiram, i ne ostavljam nesto sto ce mi biti povrat u 2055oj... mislim da cu za 5-10 godina od danas imati bolju sliku o stvarima i kuda vode ove investicije, ali za sad je taj period poslije 2050te totalna nepoznanica za mene... nadam se da cu u iducoj dekati uspjeti da nesto nazrem sto se tice toga.
    Slazem se da penzioni fondovi u danasnjem obliku nece postojati za 30-40 godina. Jedan od razloga je uvodjenje robota umjesto radne snage,a roboti ne placaju doprinose. Jedino resenje da ne dodje do socijalnih nemira je universal basic income.
    Mislite da je to syfi? Pa vec postoje prodavnice bez kasirki i automobili bez vozaca sve ce to za 10 ak godina postati svakodnevnica,kladionice su vec sve presle onlajn ili ce umjesto radnica biti automati(prije neki dan sam usao u kladionicu posle ko zna koliko vremena,nije bilo moguce uplatiti tiket kod radnice vec mi je ona pokazala kako da koristim automat,a samo sam ispaltu obavio kod nje). Zapitajte se gdje ce raditi 90% zaposlenih koji danas rade u taxiju,marketima,kladionicama ili buticima. Sve se seli onlajn a dostava robotizovana takodje. Nemojte mi reci samo da ce vise ljudi poceti da se bavi programiranjem i sl.jer AI ce poceti usjoro i to da radi. Buducnost nam donosi paradoks da ce sve biti jeftinije,brze,sigurnije a da ce nezaposlenost biti veca nego ikada. Jedino sto nas spasava sad od robitizacije je sto je jos uvijek jeftinije placati radnika 200-300$ nego kupiti zamjenskog robota od 30-50 000.

    Sent from my Armor_3 using Tapatalk

  13. #38
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    E u tome i jeste problem . Kada se vidi sta ce biti u sledicoj dekati vec je kasno . O 2050-oj ne moram da brinem necu biti ziv .
    Neko moje misljenje je da ce penzije jis dugo postojati . Doduse sada vec na zapadu cim se podje u penziju standard znacajno opadne .
    Zasto mislim da ce penzije postojati ? Zato sto je solucija drzavna socijalna pomoc sto mu u sumi vjerovatno dodje na isto . Njemci sad vec traze da se radi do 70 godina i na to ce se ici . Znaci maksimalno smanjiti vijek primanje penzije a na drugu stranu invalidske , prevremene i slicne smanjiti toliko da budu eto da se prezivi . Tek privatni fondovi su rizicni . Koliko je njih u Americi 2008 ostalo bez penzija . Kod nas se jis ne zna sto ce biti sa Atlas fondom nego mali je broj ljudi i nisu dugo uplacivali

  14. #39
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brodomaketar View Post
    E u tome i jeste problem . Kada se vidi sta ce biti u sledicoj dekati vec je kasno . O 2050-oj ne moram da brinem necu biti ziv .
    Neko moje misljenje je da ce penzije jis dugo postojati . Doduse sada vec na zapadu cim se podje u penziju standard znacajno opadne .
    Zasto mislim da ce penzije postojati ? Zato sto je solucija drzavna socijalna pomoc sto mu u sumi vjerovatno dodje na isto . Njemci sad vec traze da se radi do 70 godina i na to ce se ici . Znaci maksimalno smanjiti vijek primanje penzije a na drugu stranu invalidske , prevremene i slicne smanjiti toliko da budu eto da se prezivi . Tek privatni fondovi su rizicni . Koliko je njih u Americi 2008 ostalo bez penzija . Kod nas se jis ne zna sto ce biti sa Atlas fondom nego mali je broj ljudi i nisu dugo uplacivali
    Ja sam se pomirio s tim da ce mi radni vijek bit do 70te, sto bi podrazumijevalo da sam zdrav do tad... nemam problem s tim da radim do tad. Naravno ne da utovaram pakete u Voli, racunam da cu do tad bit neko i nesto u svojoj struci, pa mi rad nece tesko padati...
    A za te zadnje 10-15 godina, racunam da cu imati dovoljno, ako budem neko i nesto u svojoj struci...

    Buducnost nikad nije bila nesigurnija, promjene se nikad nisu brze desavale, a disrupcije sistema na svakih 5-10 godina su postale standard... kljuc je izgraditi fleksibilnu licnost, koja ce da pliva i navigira kroz sve ove promjene, i uciti iz godine u godinu, maltene cio zivot... i onda nema zime. Boldovano je sustina, mozda i najizazovnije za covjeka.

  15. #40
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    648
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Ja sam se pomirio s tim da ce mi radni vijek bit do 70te, sto bi podrazumijevalo da sam zdrav do tad... nemam problem s tim da radim do tad. Naravno ne da utovaram pakete u Voli, racunam da cu do tad bit neko i nesto u svojoj struci, pa mi rad nece tesko padati...
    A za te zadnje 10-15 godina, racunam da cu imati dovoljno, ako budem neko i nesto u svojoj struci...

    Buducnost nikad nije bila nesigurnija, promjene se nikad nisu brze desavale, a disrupcije sistema na svakih 5-10 godina su postale standard... kljuc je izgraditi fleksibilnu licnost, koja ce da pliva i navigira kroz sve ove promjene, i uciti iz godine u godinu, maltene cio zivot... i onda nema zime. Boldovano je sustina, mozda i najizazovnije za covjeka.
    Crna Gora zemlja poznata po fleksibilnosti i promjenama ljudi zele fabrike ne shvatajuci da je industrijska revolucija davno zavrsena. Vlada se fokusira na poljoprivredu i turizam koji u maloj zemlji kao sto je nasa ima veoma ogranicene mogucnosti rasta. Umjesto da se fokusirano na tehnologiju 21.vijeka AI,blokcejn i ostalo mi se fokusiramo na grane koje su postojale prije 2000 godina.

    Sent from my Armor_3 using Tapatalk

  16. #41
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Robotizacija ce neminovno u skedecih desetak godina ocistiti bukvalno radna mjesta , to svi znaju . Problem je taj da ti ljudi ostaju bez ili jako smanjenim primanjima sto automatski dovodi do pitanja na koje jos ne postoji odgovor a ko ce kupivati to sto roboti proizvedu . It sektor ima ogranicenu moc rasta , npr gdje je sada nekoliko stotina radnika jedan ili dva it operatera ce to zavrsavati sa robotima pod uslovom da i to ne rade roboti . Pa zasto ikom tteba 5G ili 6G mreza ? Za obicnog smrtnika potpuno nepottebna ali za robotizaciju u auto i avionskoj industruji j trgovini itekako . Juce procitah da u Sloveniji otvaraju mega narket brz zaposlenih . Znaci to cemo uskoro imati i kod nas . Sto Mojsije kaze treba biti fleksibilan a ne da ce trebati u sledecih 20-40 godina bito fleksibilan nego jao gimnasticar da se u svoj toj papazjaniji obicni smrtnik snadje .
    Poljoprivredi i turizam naravno da treba razvijati ali oni su onaj slag na torti uspjesne zemlje . Grcka je negativ primjer toga , imaju jedno i drugo i uvjek su duzni da duznijo bit ne mogu .
    Sta je za nas najbolje mislim da ni najbolji makro ekonomisti ne mogu tacno reci .
    Ali ako zaista robotizacija zazivi ajd u sledeih 20-ak godina to za nas znaci da ce svi sem zdravstva , skolstva , sudstva , policije i jos nekih manje brojcsnih zanimanja ostati sve ostalo ( ( bar kako predvidjaju u svijetu ) ostati brz posla , turizam trgovina ugistiteljstvo saobracaj pomorstvo vec o svim zaposlenim po opstinama i slicnim preduzecima da ne pricam . A onda se vracemo na pocetak , kad sve zamjene roboti a ko ce kupovati njihove proizvode i usluge .

    Uh odoh u realnu naucnu fantastiku

  17. #42
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    648
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nije naucna fantastika nego realnost. Kapitalizam u trci za sto vecim profitom ubija sam sebe to je jasno. Bez radnicke klase nema konzumenata. Nece biti niko bezbjedan ne znam koliko pratis razvoj vjestacke inteligencije algoritmi tumace brze i tacnije rtg snimke od najboljih svjetskih specijalista,a u japanu se ai kandidovao za predsjednika opstine. Dane pominjem robotizovane hirurge koji su precizniji od covjeka 1000x. Nijedno zanimanje nece ostati netaknuto pa cak i umjetnost ai vec je kreirao fantasticna umjetnicka dijela.
    Evo link ispod pa pogledaj


    Sent from my Armor_3 using Tapatalk

  18. #43
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Zdravstvo i skolstvo ce ostati bar dok roboti ne budu hunanizovani a to ipak nece biti skoro . Uz jos par zanimanja koja ne ucestvuju ni sa feset posto u ukupnom broju . Mislim uopsteno na samo kod nas .
    Putovao sam dosta i zadnjih 15-ak godina u Aziji ne vidite covjeka za kupovinu karata ili su skuplje nego na automatu . Jedino npr ne znam kako u prodavnici bez radnika sprecavaju kradje . Kamerom mogu sigurno jer ako na koncertu medju sto hiljafa ljudi pronadju odredjeno lice sto nebi moglo lopova iz prodavnice ali to mi je nesto komplikovan nacin

  19. #44
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    648
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by brodomaketar View Post
    Zdravstvo i skolstvo ce ostati bar dok roboti ne budu hunanizovani a to ipak nece biti skoro . Uz jos par zanimanja koja ne ucestvuju ni sa feset posto u ukupnom broju . Mislim uopsteno na samo kod nas .
    Putovao sam dosta i zadnjih 15-ak godina u Aziji ne vidite covjeka za kupovinu karata ili su skuplje nego na automatu . Jedino npr ne znam kako u prodavnici bez radnika sprecavaju kradje . Kamerom mogu sigurno jer ako na koncertu medju sto hiljafa ljudi pronadju odredjeno lice sto nebi moglo lopova iz prodavnice ali to mi je nesto komplikovan nacin
    Jeste kamerama prate svaki proizvod koji si uzeo,a da bi usao u prodavnicu ulazis uz pomoc svog accounta,tako da sve sto uzmes se skida sa tvog racuna.

    Sent from my Armor_3 using Tapatalk

  20. #45
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    648
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Mislim da su gakve prodavnice odlicno resenje za cg i ovo sto se ne radi nedeljom

    Sent from my Armor_3 using Tapatalk

  21. #46
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Evlcrazylady View Post
    Crna Gora zemlja poznata po fleksibilnosti i promjenama ljudi zele fabrike ne shvatajuci da je industrijska revolucija davno zavrsena. Vlada se fokusira na poljoprivredu i turizam koji u maloj zemlji kao sto je nasa ima veoma ogranicene mogucnosti rasta. Umjesto da se fokusirano na tehnologiju 21.vijeka AI,blokcejn i ostalo mi se fokusiramo na grane koje su postojale prije 2000 godina.

    Sent from my Armor_3 using Tapatalk
    Tzv babyboomer-i, rodjeni 40ih i 50ih su ocigledno najbolje prosli, kao cjelokupna generacija... pogotovo po zapadu. Oni koji su dosli poslije njih, rodjeni 60ih i 70ih, najgore prolaze trenutno... rodjeni su u jednom sistemu, prezivjeli tranziciju, i sad se bore za egzistenciju u divljem kapitalizmu, jer jako tesko prevazilaze mentalitet prije kapitalizma.

    Mi iz 80ih i 90ih plivamo kako znamo i umijemo. Nazalost, pod uticajem korupcionaskog i komunistickog metoda, veliki broj ljudi iz moje generacije pokazuje mentalitet svojih roditelja, dinosaurusa, jer ne zele da budu fleksibilni, nego oce neku sigurnost i komunizam. Zato i teze da se zaposle u drzavne sluzbe, jer nisu sposobni da se bore sa globalizacijom, i ovim ustalasanim morem od danasnjeg svijeta.

    Zato i kazem da je kljuc biti fleksibilan, ne gledati u proslost, nego u buducnost. Usvajati nova znanja iz godine u godinu, mijenjati struku ako treba, biti u korak s tehnologijom.... ne bojati se nepoznatog, nego prigrliti tu nesigurnost i preuzeti rizik. To se kosi sa ljudskom prirodom i sistemom dje vecina ljudi treba da spada u srednju mirnu, uljuljkanu, uspavanu klasu, koja lagano zivi... toga vise nema, niti ce ga biti.

  22. #47
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    648
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Upravo sam dobio vijest Idea prva uvofi prodavnice bez kasirki,vec su napredniji od svih imaju onlajn prodavnicu,a da ne pominjem zdravoljubce .

    Sent from my Armor_3 using Tapatalk

  23. #48
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Evo kako izgledaju marketi buducnosti...



    Amazon Go. Trgovah ovako u San Francisko pocetkom godine...

    Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

  24. #49
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    648
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Evo kako izgledaju marketi buducnosti...



    Amazon Go. Trgovah ovako u San Francisko pocetkom godine...

    Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
    Amazon ima 10 ak prodavnica takvih u Kini jedna firma ima 300!

    Sent from my Armor_3 using Tapatalk

  25. #50
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Evlcrazylady View Post
    Nije naucna fantastika nego realnost. Kapitalizam u trci za sto vecim profitom ubija sam sebe to je jasno. Bez radnicke klase nema konzumenata. Nece biti niko bezbjedan ne znam koliko pratis razvoj vjestacke inteligencije algoritmi tumace brze i tacnije rtg snimke od najboljih svjetskih specijalista,a u japanu se ai kandidovao za predsjednika opstine. Dane pominjem robotizovane hirurge koji su precizniji od covjeka 1000x. Nijedno zanimanje nece ostati netaknuto pa cak i umjetnost ai vec je kreirao fantasticna umjetnicka dijela.
    Sent from my Armor_3 using Tapatalk
    Ne brigaj za konzumente, evo ih uvoze masovno.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 03-10-19, 10:27
  2. Replies: 1
    Last Post: 28-02-19, 12:29
  3. Minimalna plata- obracun plata zaposlenima
    By Mojsije in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 30
    Last Post: 05-09-11, 15:08
  4. 13-a poslanicka plata
    By Tattoo in forum Politika generalno
    Replies: 41
    Last Post: 14-12-08, 01:44
  5. plata...
    By rain_wind_storm in forum Sve i svašta
    Replies: 29
    Last Post: 01-06-04, 15:38

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •