Pominjao se ovaj 'centar' vise puta na forumu ali rastrkano na brojnim temama a posljednje pominjanje je na temi o bankama i zastiti korisnika u tom pogledu...

Jeste li imali iskustvo sa CEZAP-om? Pozitivno ili negativno? Mozete ukratko da podijelite koje iskustvo ovdje...

S' obzirom da licno smatram da uopste ne stite korisnike i potrosace vec iskljucivo kompanije, vjerujem da uopste ne funkcionisu onako ko bi morali, tj. u duhu samog imena NVO. Jer su po meni sve samo ne zastitnici potrosaca.

Ja sam imao vise iskustava, svako je bilo maksimalno negativno. Cak i kad sam znao da sam u pravu i samo trazio savjet od njih kako dalje da postupim (ili da je srece da oni preuzmu stvar u svoje ruke), oni su me uvjeravali da nisam u pravu i da je bolje "da se ne igram" nego da odustanem, platim ili sto vec.

Navescu samo jedan primjer, da ne duzim puno u ovom uvodnom post-u...

To je bilo nedje prosle godine (ili pretprosle)... EOS poceo da zove i da trazi pare za dug u vezi neplacenog duga za fiksni telefon koji je nastao godinama unazad, na proslog vlasnika ili podstanara u tom trenutku (ne sjecam se tacno). Uglavnom je proslo vise godina i dug je zastario. Telekom je zbog nemogucnosti naplate "prodao" dug EOS-u i od tada (vjerujem i dalje) EOS zove korisnike za te zastarjele dugove da protiv-zakonito uzimaju pare od naivnih gradjana...

Elem, informisem se ja, procitam zakon i utvrdim da nemam obavezu da platim zastarjeli dug. Kontaktiram CEZAP da provjerim i da me upute na dalje korake a razgovor sa njima je bio sve samo ne profesionalan. Prebacuju me sa jedne zene na drugu, daju druge brojeve telefona itd. da bi na kraju dosao do neke 'glavne' koja mi govori da moram da platim taj dug jer cu na sudu da izgubim i moracu da platim mnogo vecu sumu. Ja ne vjerujem sto prica pa joj ukazujem na clanove zakona ali ona pocinje da izmislja neke 'zackoljice' u smislu ako je ugovor potpisan sa fiksnim telefonom onda je ovako, ako je fiksni telefon kupljen posebno onda je onako... u svakom slucaju je preporuka bila da dug platim sto prije da ne bi imao problema.

Srecom, vidim da su to davolja posla i ne platim nista nego se i dalje pracakam sa EOS-om koji vremenom popusta, pogotovo kad im pocnem pominjat' konkretne clanove zakona i da me ne smaraju jer sto rade je protiv-zakonito i na kraj ce oni izvuc' deblji kraj. Onda EOS sa "zakonskog osnova" prelazi na "moralnu obavezu" sto mi je u tom trenutku bilo fascinantno jer smo na kraju dosli do toga da mi kazu "U redu, nemate zakonsku obavezu gospodine ali imate moralnu obavezu da platite dug". Tada sam im rekao da cu da poklopim slusalicu i da me vise nikad u zivotu ne zovnu jer cu ja njih tuzit' za prevaru i nanosenje dusevnih bolova. Nikad se vise nisu javili.

Bilo je tu jos slucajeva a znam i slucajeve od drugih ljudi gdje CEZAP u nijednoj situaciji nije stao u zastitu potrosaca vec samo na njihovu stetu.

Jel' moguce da tako nesto postoji?

Koje je rjesenje? Kad bi se napravila neka peticija ili sl., sto bi se tacno trazilo? Gasenje takvog centra ne bi doprinijelo nicemu osim uklanjanju kancera i farse koju CEZAP predstavlja ali da li bi to znacilo osnivanje nekog novog, "zdravog" centra koji bi stvarno stitio prava potrosaca? Ili zahtjevanje "ispravljanja krive Drine" i eventualna promjena ljudi u tom centru? Nesto deseto?

U svakom slucaju, ocigledno je da trenutno, JEDINA "institucija" koja se bavi zastitom potrosaca to uopste ne radi, cak naprotiv - radi iskljucivo na stetu tih potrosaca i nesto treba da se mijenja.