Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 36

Thread: CEZAP - Centar za zaštitu potrošača

  1. #1
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,020
    Thanks Thanks Given 
    2,695
    Thanks Thanks Received 
    4,397
    Thanked in
    2,342 Posts

    Default CEZAP - Centar za zaštitu potrošača

    Pominjao se ovaj 'centar' vise puta na forumu ali rastrkano na brojnim temama a posljednje pominjanje je na temi o bankama i zastiti korisnika u tom pogledu...

    Jeste li imali iskustvo sa CEZAP-om? Pozitivno ili negativno? Mozete ukratko da podijelite koje iskustvo ovdje...

    S' obzirom da licno smatram da uopste ne stite korisnike i potrosace vec iskljucivo kompanije, vjerujem da uopste ne funkcionisu onako ko bi morali, tj. u duhu samog imena NVO. Jer su po meni sve samo ne zastitnici potrosaca.

    Ja sam imao vise iskustava, svako je bilo maksimalno negativno. Cak i kad sam znao da sam u pravu i samo trazio savjet od njih kako dalje da postupim (ili da je srece da oni preuzmu stvar u svoje ruke), oni su me uvjeravali da nisam u pravu i da je bolje "da se ne igram" nego da odustanem, platim ili sto vec.

    Navescu samo jedan primjer, da ne duzim puno u ovom uvodnom post-u...

    To je bilo nedje prosle godine (ili pretprosle)... EOS poceo da zove i da trazi pare za dug u vezi neplacenog duga za fiksni telefon koji je nastao godinama unazad, na proslog vlasnika ili podstanara u tom trenutku (ne sjecam se tacno). Uglavnom je proslo vise godina i dug je zastario. Telekom je zbog nemogucnosti naplate "prodao" dug EOS-u i od tada (vjerujem i dalje) EOS zove korisnike za te zastarjele dugove da protiv-zakonito uzimaju pare od naivnih gradjana...

    Elem, informisem se ja, procitam zakon i utvrdim da nemam obavezu da platim zastarjeli dug. Kontaktiram CEZAP da provjerim i da me upute na dalje korake a razgovor sa njima je bio sve samo ne profesionalan. Prebacuju me sa jedne zene na drugu, daju druge brojeve telefona itd. da bi na kraju dosao do neke 'glavne' koja mi govori da moram da platim taj dug jer cu na sudu da izgubim i moracu da platim mnogo vecu sumu. Ja ne vjerujem sto prica pa joj ukazujem na clanove zakona ali ona pocinje da izmislja neke 'zackoljice' u smislu ako je ugovor potpisan sa fiksnim telefonom onda je ovako, ako je fiksni telefon kupljen posebno onda je onako... u svakom slucaju je preporuka bila da dug platim sto prije da ne bi imao problema.

    Srecom, vidim da su to davolja posla i ne platim nista nego se i dalje pracakam sa EOS-om koji vremenom popusta, pogotovo kad im pocnem pominjat' konkretne clanove zakona i da me ne smaraju jer sto rade je protiv-zakonito i na kraj ce oni izvuc' deblji kraj. Onda EOS sa "zakonskog osnova" prelazi na "moralnu obavezu" sto mi je u tom trenutku bilo fascinantno jer smo na kraju dosli do toga da mi kazu "U redu, nemate zakonsku obavezu gospodine ali imate moralnu obavezu da platite dug". Tada sam im rekao da cu da poklopim slusalicu i da me vise nikad u zivotu ne zovnu jer cu ja njih tuzit' za prevaru i nanosenje dusevnih bolova. Nikad se vise nisu javili.

    Bilo je tu jos slucajeva a znam i slucajeve od drugih ljudi gdje CEZAP u nijednoj situaciji nije stao u zastitu potrosaca vec samo na njihovu stetu.

    Jel' moguce da tako nesto postoji?

    Koje je rjesenje? Kad bi se napravila neka peticija ili sl., sto bi se tacno trazilo? Gasenje takvog centra ne bi doprinijelo nicemu osim uklanjanju kancera i farse koju CEZAP predstavlja ali da li bi to znacilo osnivanje nekog novog, "zdravog" centra koji bi stvarno stitio prava potrosaca? Ili zahtjevanje "ispravljanja krive Drine" i eventualna promjena ljudi u tom centru? Nesto deseto?

    U svakom slucaju, ocigledno je da trenutno, JEDINA "institucija" koja se bavi zastitom potrosaca to uopste ne radi, cak naprotiv - radi iskljucivo na stetu tih potrosaca i nesto treba da se mijenja.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  2. #2
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Pg
    Posts
    3,614
    Thanks Thanks Given 
    185
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ja sam ih prije nedje kontaktirao putem mejla u vezi sa udesom nekim i osiguravajucom kucom i pitao za savjet. Lagano su mi trazili sve od podataka ime, prezime cak i maticni broj iako im ne treba to nista, te ih ja pozdravih.
    Sve je to na psihichkoj bazi ®

  3. #3
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    843
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    53
    Thanked in
    18 Posts

    Default

    Pa bil pomogla kakva peticija da se ugase il' što li već kad ne štite potrošače?

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

  4. #4
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Pominjao se ovaj 'centar' vise puta na forumu ali rastrkano na brojnim temama a posljednje pominjanje je na temi o bankama i zastiti korisnika u tom pogledu...

    Jeste li imali iskustvo sa CEZAP-om? Pozitivno ili negativno? Mozete ukratko da podijelite koje iskustvo ovdje...

    S' obzirom da licno smatram da uopste ne stite korisnike i potrosace vec iskljucivo kompanije, vjerujem da uopste ne funkcionisu onako ko bi morali, tj. u duhu samog imena NVO. Jer su po meni sve samo ne zastitnici potrosaca.

    Ja sam imao vise iskustava, svako je bilo maksimalno negativno. Cak i kad sam znao da sam u pravu i samo trazio savjet od njih kako dalje da postupim (ili da je srece da oni preuzmu stvar u svoje ruke), oni su me uvjeravali da nisam u pravu i da je bolje "da se ne igram" nego da odustanem, platim ili sto vec.

    Navescu samo jedan primjer, da ne duzim puno u ovom uvodnom post-u...

    To je bilo nedje prosle godine (ili pretprosle)... EOS poceo da zove i da trazi pare za dug u vezi neplacenog duga za fiksni telefon koji je nastao godinama unazad, na proslog vlasnika ili podstanara u tom trenutku (ne sjecam se tacno). Uglavnom je proslo vise godina i dug je zastario. Telekom je zbog nemogucnosti naplate "prodao" dug EOS-u i od tada (vjerujem i dalje) EOS zove korisnike za te zastarjele dugove da protiv-zakonito uzimaju pare od naivnih gradjana...

    Elem, informisem se ja, procitam zakon i utvrdim da nemam obavezu da platim zastarjeli dug. Kontaktiram CEZAP da provjerim i da me upute na dalje korake a razgovor sa njima je bio sve samo ne profesionalan. Prebacuju me sa jedne zene na drugu, daju druge brojeve telefona itd. da bi na kraju dosao do neke 'glavne' koja mi govori da moram da platim taj dug jer cu na sudu da izgubim i moracu da platim mnogo vecu sumu. Ja ne vjerujem sto prica pa joj ukazujem na clanove zakona ali ona pocinje da izmislja neke 'zackoljice' u smislu ako je ugovor potpisan sa fiksnim telefonom onda je ovako, ako je fiksni telefon kupljen posebno onda je onako... u svakom slucaju je preporuka bila da dug platim sto prije da ne bi imao problema.

    Srecom, vidim da su to davolja posla i ne platim nista nego se i dalje pracakam sa EOS-om koji vremenom popusta, pogotovo kad im pocnem pominjat' konkretne clanove zakona i da me ne smaraju jer sto rade je protiv-zakonito i na kraj ce oni izvuc' deblji kraj. Onda EOS sa "zakonskog osnova" prelazi na "moralnu obavezu" sto mi je u tom trenutku bilo fascinantno jer smo na kraju dosli do toga da mi kazu "U redu, nemate zakonsku obavezu gospodine ali imate moralnu obavezu da platite dug". Tada sam im rekao da cu da poklopim slusalicu i da me vise nikad u zivotu ne zovnu jer cu ja njih tuzit' za prevaru i nanosenje dusevnih bolova. Nikad se vise nisu javili.

    Bilo je tu jos slucajeva a znam i slucajeve od drugih ljudi gdje CEZAP u nijednoj situaciji nije stao u zastitu potrosaca vec samo na njihovu stetu.

    Jel' moguce da tako nesto postoji?

    Koje je rjesenje? Kad bi se napravila neka peticija ili sl., sto bi se tacno trazilo? Gasenje takvog centra ne bi doprinijelo nicemu osim uklanjanju kancera i farse koju CEZAP predstavlja ali da li bi to znacilo osnivanje nekog novog, "zdravog" centra koji bi stvarno stitio prava potrosaca? Ili zahtjevanje "ispravljanja krive Drine" i eventualna promjena ljudi u tom centru? Nesto deseto?

    U svakom slucaju, ocigledno je da trenutno, JEDINA "institucija" koja se bavi zastitom potrosaca to uopste ne radi, cak naprotiv - radi iskljucivo na stetu tih potrosaca i nesto treba da se mijenja.
    Znaci, nakrca si ogroman racun za telefon, nista od toga nijesi platio, prijavljujes ljude zato sto oce da naplate svoje pare, spustas im slusalicu, i otvaras temu na forum dje ih zbog toga prozivas...
    Zamisli u Svajcarsku ili neku uredjenu drzavu da ne platis racun uredno?

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,764
    Thanks Thanks Given 
    88
    Thanks Thanks Received 
    3,265
    Thanked in
    1,814 Posts

    Default

    Ovo je na granici....

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  6. #6
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,689
    Thanks Thanks Given 
    2,067
    Thanks Thanks Received 
    4,597
    Thanked in
    2,460 Posts

    Default

    @karamazov, nekad si bio pomalo i zanimljiv, al sad bas apsolutno smaras, aj sjasi vise srece ti.
    Forever young, i want to be forever young

  7. #7
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,902
    Thanks Thanks Given 
    1,340
    Thanks Thanks Received 
    1,632
    Thanked in
    926 Posts

    Default

    Taman, svaku temu uništi

    Od cezapa nema sreće, dva puta sam ih zvao za nešto i vidimo se..

  8. #8
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Znači tako... šmrc...

  9. #9
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    843
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    53
    Thanked in
    18 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by karamazov View Post
    Znaci, nakrca si ogroman racun za telefon, nista od toga nijesi platio, prijavljujes ljude zato sto oce da naplate svoje pare, spustas im slusalicu, i otvaras temu na forum dje ih zbog toga prozivas...
    Zamisli u Svajcarsku ili neku uredjenu drzavu da ne platis racun uredno?
    E nasmija si me dobro

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

  10. #10
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,020
    Thanks Thanks Given 
    2,695
    Thanks Thanks Received 
    4,397
    Thanked in
    2,342 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Pelax View Post
    Pa bil pomogla kakva peticija da se ugase il' što li već kad ne štite potrošače?

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
    Pa zato i pokrenuh temu... Sto bi sadrzala peticija? Sto bi se zahtjevalo?

    Ne moze se samo rec' "ovo ne valja". Koja je alternativa?
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,764
    Thanks Thanks Given 
    88
    Thanks Thanks Received 
    3,265
    Thanked in
    1,814 Posts

    Default

    Ne rade svoj posao ili ga rade ali ne u interesu građana.

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  12. #12
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    1,195
    Thanks Thanks Given 
    38
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Mozes da se zalis Ce tru za razvoj NVO ili Ministarstvu javne uprave koje je sad nadlezno za rad NVO. Za bilo kakvo objasnjenje zene koje tamo rade veze blage nemaju. Sve rade u korist prodavaca ili firmi koje nude usluge a kur.c stite potrosace i narod. Kad ih god zovnem i pitam da li smiju da rade dobijen odgovor da smiju i clan iz zakona kod skroz potkrijepi moje tvrdnje ali dzabe u dil su sa operaterima, epcg, bankama, volijem i sl. Svakako od takvih firmi dobijaju donacije za poslovanje.

    Sent from my SM-N9500 using Tapatalk

  13. #13
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,164
    Thanks Thanks Given 
    1,273
    Thanks Thanks Received 
    4,264
    Thanked in
    1,987 Posts

    Default

    Uloga CEZAP-a se sasvim jasno ogleda kroz ovaj klip, s naglaskom na dio od 2:13

    Last edited by starwalker; 26-08-19 at 01:45.
    The more things change, the more they stay the same.

  14. #14
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    To je samo NVO? Je li zakonom regulisana uloga tog NVO? Ako nije i ako je to samo NVO, treba samo napraviti drugi NVO koji se fokusira na tu istu stvar i završena priča. No ko će to finansirati, pitanje je.
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  15. #15
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,689
    Thanks Thanks Given 
    2,067
    Thanks Thanks Received 
    4,597
    Thanked in
    2,460 Posts

    Default

    Ao, svaki dan sve veca doza kurzzobolje, ka da se trude da obrnu igricu.
    Inace su ovi osnivaci vecine NVO veci uhljebi nego iko iz drzacnih sluzbi, cast izuzecima poput MANSA i sl.
    Inace, ovo je gospoDZa koju ne zanimaju nova istrazivanja, direktorica, a mislim i osnivac Centra za Zayebanciju Potrosaca.



    Quote Originally Posted by Dejan View Post
    To je samo NVO? Je li zakonom regulisana uloga tog NVO? Ako nije i ako je to samo NVO, treba samo napraviti drugi NVO koji se fokusira na tu istu stvar i završena priča. No ko će to finansirati, pitanje je.

    Cus ko, sveti gral AKA drzavna sisa.
    Last edited by technus; 26-08-19 at 08:50.
    Forever young, i want to be forever young

  16. #16
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,040
    Thanks Thanks Given 
    2,187
    Thanks Thanks Received 
    2,347
    Thanked in
    1,212 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by technus View Post
    Ao, svaki dan sve veca doza kurzzobolje, ka da se trude da obrnu igricu.
    Inace su ovi osnivaci vecine NVO veci uhljebi nego iko iz drzacnih sluzbi, cast izuzecima poput MANSA i sl.
    Inace, ovo je gospoDZa koju ne zanimaju nova istrazivanja, direktorica, a mislim i osnivac Centra za Zayebanciju Potrosaca.






    Cus ko, sveti gral AKA drzavna sisa.
    A inače je majka one naše bistrice iz ambasade Turske što se sita nalupetala na FB. Sve ista pašta

  17. #17
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,689
    Thanks Thanks Given 
    2,067
    Thanks Thanks Received 
    4,597
    Thanked in
    2,460 Posts

    Default

    Tacno tako. A i prisna 'prijateljica' jednog ministra :-D
    Forever young, i want to be forever young

  18. #18
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,020
    Thanks Thanks Given 
    2,695
    Thanks Thanks Received 
    4,397
    Thanked in
    2,342 Posts

    Default

    Nista vas ne cujem...



    Inace jos jedna i nizu NVO koje ne rade apsolutno nista a sisaju drzavu i/ili EU.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  19. #19
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,164
    Thanks Thanks Given 
    1,273
    Thanks Thanks Received 
    4,264
    Thanked in
    1,987 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dejan View Post
    To je samo NVO? Je li zakonom regulisana uloga tog NVO? Ako nije i ako je to samo NVO, treba samo napraviti drugi NVO koji se fokusira na tu istu stvar i završena priča. No ko će to finansirati, pitanje je.
    Znači to je taj model, dva sindikata radnika, dva udruženja penzionera, dva ovo, dva ono.... Prvi naprave dil sa vladjućima, drugi izigravaju ulogu prvih dok se i sami ne prodaju. Strahota jedna.
    The more things change, the more they stay the same.

  20. #20
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default



    Radi se o tome da ako bi ovi drugi radili posao kako treba, svojim djelovanjem bi ugasili ove prve i problem bi bio riješen. U teoriji to tako bude, ali vjerovatno, malčice je drukčije u praksi.
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  21. #21
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    titograd
    Posts
    3,643
    Thanks Thanks Given 
    2,640
    Thanks Thanks Received 
    1,058
    Thanked in
    496 Posts

    Default

    Cijeli mjesec internet dan radi dan ne radi.t com mi eba majku zovemo se po cijeli dan al problem ne resavaju.kome da se zalim sta da radim kaze ne mozete da raskinete imate ugovornu obavezu !!!pa zar nije obaveza da mi isporucite ono sto sam platio.preko 200 poziva zadnji mjesec.monteri samo napisu problem rijesen iako nijednog bez 5 avgusta, jedan sto je dosao ostao 5 min rekao to je to, bilo je veli do podesavanja .ja zovem sjutra i tako danima.od jutros od 10 nema ni neta ni kablovske.isao u poslovnicu,neko ce vas zvati kaze nemojte da se uznemiravate ko da je to velika nuzda pa se iseres i lakse ti je..znaci mjesec dana te vozeeee eeeej.sad je 16:56 h
    Stanje je trenutno ovako.dokle ce nas vise ebati u zdrav mozak

    Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
    Last edited by aleksa111111; 27-08-19 at 17:00.
    Tebe mi je žao a za mene me duša boli

  22. #22
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,515
    Thanks Thanks Given 
    7,374
    Thanks Thanks Received 
    4,439
    Thanked in
    1,731 Posts

    Default

    Iščitaj ugovor, mislim sa ne određeno koliko posto mora biti funkcionalan servis... Podnesi pismenu žalbu svakako, to će ti jedino vrijeđet ako budeš raskidao ugovor kasnije ..

    Sent from Tapatalk
    #fakenews

  23. #23
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Tg
    Posts
    6,873
    Thanks Thanks Given 
    1,476
    Thanks Thanks Received 
    771
    Thanked in
    483 Posts

    Default

    Obicno se obavezuju da ce uslugu isporuciti u 95% vremena u toku mjeseca tako da ovdje nisi u obavezi da im platis racun za taj mjesec to i trazi u zalbi i napisi da ako se nastavi trazis raskid ugovora naravno u pismenoj formi. Duzni su da odgovore u roku od 8 dana ako ne budu javi se cezapu ili direktno agenciji za telekomunikacije na koju ce te jadni cezap poslati i onda oni resavaju dosta su azurni al treba zivaca za sve ovo...

    Sent from my Mate 10 pro using Tapatalk
    Satelitski resiveri/oprema

  24. #24
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,020
    Thanks Thanks Given 
    2,695
    Thanks Thanks Received 
    4,397
    Thanked in
    2,342 Posts

    Default

    Samo formalna zalba, sve napismeno.

    Ti pozivi, dolasci nestrucnih servisera i pracakanje po poslovnici ne znaci apsolutno nista.

    Te zalbe napismeno su jos jedina stvar koja iole moze imat' nekog efekta. Jer poslije ako dodje da $ranja ili eventualno kakvog suda... imas sve napismeno a i oni to znaju pa ce gledat' da to toga (suda i dodatnih troskova) uopste ne dodje i pristace ne mnoge stvari na koje inace ne bi pristali.

    Iz iskustva.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  25. #25
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    titograd
    Posts
    3,643
    Thanks Thanks Given 
    2,640
    Thanks Thanks Received 
    1,058
    Thanked in
    496 Posts

    Default

    odmah sam posao i podnio napismeno,trazio ukidanje racuna za avgust i ako se nastavi raskidanje ugovora kod agencije za telekomunikacije

    Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
    Tebe mi je žao a za mene me duša boli

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Zaštita potrošača?
    By :)) in forum Društvena hronika
    Replies: 128
    Last Post: 25-03-18, 01:01
  2. Prodajem Velika ponuda potrošačkih BATERIJA
    By TCK in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 3
    Last Post: 07-08-17, 10:22
  3. Zaštita potrošača interneta
    By _joco_ in forum Internet
    Replies: 18
    Last Post: 11-01-15, 18:15
  4. Kupujem Zaštitu za Note II
    By 11/11/11 in forum Mobilni telefoni i oprema
    Replies: 7
    Last Post: 21-08-13, 14:03
  5. Sta kaze CEZAP
    By srdjancar in forum Operatori
    Replies: 8
    Last Post: 25-01-08, 11:54

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •