Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
Pa vrlo je upitno da li ce EU verzije uopste biti na Ali-ju i sl.

Ali bi trebalo da se pojavi po EU prodavnicama kao recimo u Spaniji a onda je samo pitanje (kraceg) vremena kad ce doc' u HR a onda i u CG (nama sve stize preko HR koji su 'glavni' za region)...


Kakav WiFi adapter, nisam ukapirao. Imas Xiaomi roletne? Onda vjerujem da bi ti nesto kao 'wireless switch' odradio posao.

Ako su neke druge elektricne roletne onda nisam siguran sto trazis... S' obzirom da vjerujem da ima vise funkcija, ni 'smart plug' ne bi pomogao mnogo...



To je jedan od glavnih razloga sto dosta ljudi bjezi od 'smart' uredjaja.

Sto se ovoga konkretno tice... ti se sigurno bolje razumijes ali ja vjerujem da je cijeli ovaj ekosistem siguran koliko i WiFi mreza. Znaci ako je WPA/WPA2 enkripcija i solidna sifra znam(o) da je vrlo tesko provalit' je. Nista nije nemoguce ali onda ne bi koristili ni telefon ni kompjuter niti izlazili iz kuce, jel' te... S' obzirom da svi prikaceni uredjaji na sistem idu preko 'gateway'-a, ne moze se drugacije "doci" do sijalice, prekidaca itd. osim preko njega koji je sifrom povezan na WiFi. Dodatno, Xiaomi nudi da se postavlja sifra za svaki uredjaj posebno, koliko mi se ucinilo prilikom povezivanja istih sto je vjerujem neka dodatna sigurnost...

Kao sto vidis, ja sam se uglavnom fokusirao na svijetla jer mi to olaksava svakodnevnicu i neke manje stvari od kojih vecina nije ni povezana sa sistemom.

Meni licno ne reba 'smart' kuvalo ali znam ljude (van CG) kojima je prakticno skoro sve 'smart'. Meni je to previse i ne vidim realnu potrebu za tim. A na pitanje "zasto" svako od njih ce imat' odgovor, vjerovatno slican mojim - olaksava im svakodnevnicu.

Recimo Xiaomi kuvalo moze u tacno odredjeno vrijeme da zagrije vodu za caj. Mozda oces da imas toplu/vrucu vodu cim udjes u kucu kako bi bila spremna za caj ili sto vec. Xiaomi kuvalo cak i odrzava vodu na odredjenoj temperaturi koliko god je to korisniku potrebno. Slicna stvar bi bila sa aparatom za kafu (imaju i to) gdje se neko budi svaki dan u isto vrijeme za posao recimo i oce da mu kafa bude spremna cim ustane iz kreveta... Ima 'smart' "sine" i motor za roletne i podeseno mu je da samo u intervalu kad je sunce na toj strani kuce/stana, roletna je spustena a onda se podize... Za klimu, preciscivac vazduha, 'humidifier' i sl. sam vec pisao koji su vrlo korisni u kombinaciji sa senzorima temperature i vlaznosti vazduha. Xiaomi svakako ima sve zivo od 'kucnih aparata' kod njih (od TV-a, ves masina, grijalica, klima itd. itd.) pa onda njima sve ima mnogo vise smisla za 'automatizaciju'...

Neke stvari su stvarno koriste ali cu jos malo sacekati da to sve bude bez dodatnih adaptera Pokazace vrijeme koliko su neke stvari potrebe a koliko su neke samo moderne. (npr ovo sa roletnama je odlicna stvar)