Vjerujem da je ovo najprikladniji dio foruma za ovakvu temu...

Ne znam jesam li jedini u CG ali mozda bude jos nekih zainteresovanih pa da podijelim neka svoja iskustva i sl.

Suvisno je pricat' koliko volim Xiaomi proizvode od samog dizajna, funkcionalnosti pa do pristupacnih cijena.

Najveca mana je sto se vecina stvari radi iskljucivo za Kinu (makar za sad) sto znaci da za vecinu uredjaja su potrebni adapteri sa Kineskog na EU 'plug' sto nije nikakav izdatak ali narusava estetiku.


Za one koji o ovome nemaju pojma, ovaj klip od 8 minuta objasnjava dosta toga...



A lik koji postavlja ove snimke radi i zivi tamo i pravi odlicne snimke, recenzije, vijesti i sl. pa bi preporucio i sve ostale snimke koje je objavio...

https://www.youtube.com/channel/UCkT..._cmnWoXfjQ6thw



Sto se mene tice, ja sam svakako prvo uzeo 'gateway' koj je 'mozak' medju svim uredjajima i bez njega prakticno nista ne funkcionise... Njega sam postavio u dnevnoj sobi koja se nekako nalazi u centru samog stana. Pored glavne funkcije 'mozga' sistema moze da se koristi kao alarm, kao nocno svijetlo a moze cak da pusta u radio (doduse samo Kineski pa to nisam nikad ni koristio).



Onda sam poceo sa sijalicama i senzorima.. Postoje bijele sijalice (ide od hladne bijele, skoro plave do tople bijele, skoro zute) a ima ih i u boji koje mogu da mijenjaju sve moguce boje, ukljucujuci i standardne bijele tonove ovih prvih.

Sijalice su Yeelight a najnovija verzija (koju koristim) izgleda ovako...



Sijalice se mogu aktivirat' na milion nacina. Ja najvise koristim senzore za pokret. Znaci kad udjem u neku prostoriju, svijetlo se pali i nakon 2/5 minuta od nedetektovanja poketa, svijetlo se gasi. Kao 'backup', na nekim mjestima imam i 'wireless switch' koji moze da se nakaci na zid ili da bude 'slobodan' na stolu i sl. kojim opet moze da se pali/gasi svijetlo, mijenja temperatura/boja itd. Na mjestima gdje uveliko dopire dnevna svijetlost, senzori se aktiviraju samo poslije odredjenog vremena dana (meni je to trenutno 17/18 casova) tako da se do tad ne pale cak i kad osjeti pokret a poslije tog vremena se aktivira. Sve se moze podesavat' i uskladit' sa potrebama.

Senzora ima milion pa ih necu ovdje postavljat' da ne cinim ovaj prvi post predugim. Prakticno svi senzori postoje u 2 "izrade", tj. Xiaomi koristi dvije kompanije - 'Mijia' i 'Aqara'. Razlika medju njima je minimalna i vise se svodi na dizajn iako je i on dosta slican i po meni odlican u oba slucaja.

Ukoliko imate vise sijalica u jednoj lampi mozete grupisat' vise sijalica da se ponasaju identicno pri odredjenoj akciji (pokret, pritisak na 'switch' itd.).

To mi je bio glavni cilj iako oni imaju lepezu proizvoda koji vam ne mogu ni na pamet past'.

Pored sijalica i senzora, imam jos i 'Air Purifier 2S' koji preciscava vazduh. On ima mnogo kljucniju funkciju u Kini gdje je vazduh jako zagadjen ali ja ga koristim kad dimim (vape) ili ako mi neko dodje pa pusi u stanu. Dosta efektivno uklanja dim i neprijatne mirise. Filteri se poslije odredjenog vremena (zavisno od frekvetnosti koriscenja) mijenjaju a ima ih raznih iako 'standardni' je sasvim dovoljan za vecinu potreba. Moze da se koristi potpuno odvojeno od svega ali moze i u kombinaciji sa senzorima sa temperaturu/vlagu i sl.



Uzeo sam i 'Xiaomi Strip', produzni kabl jer mi je on svakako trebao a njihov sam uzeo jer ima USB post-ove gdje ne moram da koristim punjac i sl. nego jednostavno metnem kabl i punim sto mi treba... Njega sam recimo uzeo u Multicom-u jer je EU verzija za nase uticnice te ne moram da koristim dodatne adaptere...




Imam i neke stvari koje rade potpuno nezavisno od njihovog 'Mi Smart Home' ekosistema...

Automatski 'dispenzer' (kako li se na naski to zove) za tecni sapun... Bolji je sto se higijene tice, meni mnogo laksi za koriscenje od trljanja sapuna medju ruke, cistiji, laksi za upotrebu a i traje znatno duze...




Jedna od lampi koje imam a radi potpuno nezavisno od njihovog ekosistema je 'indukciona' (ko zna jel' i to naski) lampa koja radi na pokret ali bez dodatnih senzora i sl. Njih koristim u oba kupatila. Cim detektuje pokret pali se. Kada pokreta nema jedan minut, gasi se. Idealna za manje prostore gdje niste stacionarni tako da je meni to odlicno 'palo' za WC.




Ima tu sigurno jos nekih stvari koje imam a nisam pomenuo jer nisu previse znacajne a post je dug ionako... Ima i dosta stvari od Xiaomi-ja koje imam ali ne pripadaju njihovom ekosistemu pa nisam ni htio da ih pominjem...

Mislim da je dovoljno za pocetak a ukoliko ima bilo kakvih pitanja vezano za ovo, slobodno pisite ispod pa cu objasnit' koliko mogu.

Kontam da je mnogima ovo neka vrsta 'debilizma' ili kako bi ga vec nazvali ali meni jednostavno olaksava svakodnevnicu a uz to estetski doprinosi izgledu stana, makar po mom misljenju.