Page 9 of 12 FirstFirst ... 56789101112 LastLast
Results 201 to 225 of 298

Thread: Možemo li prihvatiti razlike u vjeri, naciji I jeziku?

  1. #201
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Sada se Marko Miljanov proglasava "srpskim herojem" od strane srpskih nacionalista.

    Sto bi Marko Miljanov kazao da je kojim slucajem imao prilike da na nekom nebeskom TV kanalu cuje povike iz hiljade grla "ubij, ubij Shiptara" upucene nekolicini crnogorskih igraca u sportskoj dvorani u Beogradu? Ili "g*vna shiptarska"?

    Tesko je spojiti zajedno Marka Miljanova, kao "srpskog heroja' i takvu mrznju prema Albancima A tek prema Crnogorcima.
    Marko Miljanov je sa svojim čojstvom, junaštvom, poštenjem i vidjenjima, nadrljao i u svom vremenu, a kamoli u današnjem.
    Zna se kako je i zbog čega ponižen i oteran sa dvora kralja Nikole. Ukinuta mu je čak i penzija.

    Danas bi verovatno još gore prošao da se usudi Milu ukazati na korupciju vlasti. Radio bi ga Katnić odmah za pokušaj državnog udara i proglašen bi bio za posrbicu i ruskog špijuna.

    Politički i nacionalni pogledi Marka Miljanova, najbolje se vide u njegovom pismu kojim on posredno odgovara na austrijsku ponudu da bude knjaz nekakve albanske kvazidržavne tvorevine na granice tadašnje Crne Gore i današnje Albanije. Znači, jedna evropska sila mu nudi onako poniženom i proteranom da bude knjaz.

    Šta je tad kazao Marko Miljanov, a šta bi danas kazali crnogorski političari da im takva ponuda stigne iz Brisela ili Vašingtona. I ne samo crnogorski da se razumemo.


    Марко Миљанов кучком комадиру Нову Спасојеву

    Видио си у прво писмо које сам писа Тому с дружином за онога аустринскога посланика; но будући је Томо позват на Цетиње, ти се споразуми с реченом дружином. Може бит' вама се учињело прећерано да га бијете, како сам ви пријед писа. Ја и сам видим да је прећерано, кад би се гледало с гледишта човјечанскога, али несита сила чојства не заслужује.
    Ту смо заслугу познали од Косова досад. Свака сила и круна несавјесно се према Срба показала. Они жале нас од трускога тирјанства да не под своје метну. Што ћу говорит' за оно што свако зна? Ђавоља сила нагони да чојек заборави на себе. Ја не би' тога Аустријанца био ни поганио ка слугу своје отаџбине, кад би служио своју, а чува моју. Да 'оће тако и ми бисмо друкчије. Но се добро размислите за ово моје тирјанско с њим поступање. Ми можемо нашу личну увреду праштат и заборављат', али увреду српскога народа нећу заборављат нити ју и за чам замјењиват' са задовољством својијем ни другијем. Себе ћу сваку штету чињет колико биднем могућ', теке српски душман да од мене нема користи.
    Моје брбљање, које ми на срце и језик стоји, да прекинем сад. Но, пошто ви се допада да би љепше било друкчије, а ви ајде провате и ово: ако дође ка и што ће доћ' по свој прилици, реците ви њему од моје стране да се не желим великијем назват'. Ако би пита зашто, ваља му укратко казат' да он каже аустринскоме ћесару, да би ја ради(ји) у босанске и ерцеговачке планине под ведријем иебом све муке подносит' њему шгету чињет' и коју рану српску осветит', но уживат' у књажевски чин или ма који други у Арбанију или ђе друго.
    Ја би за арбанашки народ свако добро желио и чинио, кад би мога, нека ми Бог зна, но се не може вјероват' великијема да ће добро учињет' народу, а то се види на српски народ којега су избавили од Турака у Босну и 'Ерцеговину. Реците аустринскоме посланику, да каже његовом цару, кад би га Бог на добро обрнуо, па да сједини Српство: Босну и 'Ерцеговину, Црну Гору, Србију и Стару Србију, па да је то српска краљевина, а Срби ће знат' како ће бит' благородни својему избавитељу - бисмо му свакојако добро жељели, више, ако се може, но што му зла сада желимо. Ја, Божа ти вјера, ради(ји) би' му био бит' та' ма' коњушар, но овако књаз или што више; с једном ријечи: ако ви обећа и поштену ријеч да: да ће цару његову као српскога народа пријатељ говорит, сретите га лијепо, а ако не кћене ништа друго до само за моју престоницу, опет ви кажем: ударите му тојаге. Цару и посланику то нека је одговор.
    Ако бидне писма од арбанашкога народа, њима ваља одговорит' ка што сам ви пријед писа, па ако би ви преша за чам још била може те ми писат'.
    Војвода Марко
    Last edited by Dača; 24-04-19 at 09:12.

  2. #202
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Marko Miljanov je sa svojim čojstvom, junaštvom, poštenjem i vidjenjima, nadrljao i u svom vremenu, a kamoli u današnjem.
    Zna se kako je i zbog čega ponižen i oteran sa dvora kralja Nikole. Ukinuta mu je čak i penzija.

    Danas bi verovatno još gore prošao da se usudi Milu ukazati na korupciju vlasti. Radio bi ga Katnić odmah za pokušaj državnog udara i proglašen bi bio za posrbicu i ruskog špijuna.
    A kako bi tek prosao u Srbiji kad bi vidio sto je srpska vojska i paravojska radila s Albancima na Kosovu? Ubijanje zena i djece? Tovarenje pobijenih albanskih civila u hladnjace kako bi se sakrio trag zlocina? Covjek koji je drzao do cojstva i postenja takve zlocne prema nejaci ne bi mogao da precuti. Nije tesko zamisliti kako bi ga srpski mediji razapeli.

    Ја би за арбанашки народ свако добро желио и чинио, кад би мога,
    Zbog ovakvog stava bi prije bio smatran izdajnikom srpstva, nego herojem.

    Znacajan dio cojstva i junastva odnosi se na Arbanase, koje Marko, prakticno, nije razdvajao od Crnogoraca. U danasnje vrijeme vjerovatnije je da bi zbog takvog odnosa prema Albancima srpski nacionalisti i njega proglasili za "shiptarsko g*vno" Ako mogu pripisati takav atribut igracima Buducnosti, koji se bave sportom, a ne politikom, nije tesko zamisliti sto bi rekli za nekog da zeli svako dobro Albancima.

    Marko je pravio razliku na ljude i neljude. Potpuno drugacije od onog sto rade nacionalisti.

  3. #203
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    E kamo srece da nam je danas takvih makar na prste da ih izbrojimo...
    ...

  4. #204
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Koliko znam, puni naziv Primjera čojstva i junaštva je Primjeri čojstva i junaštva Crnogoraca i Arbanasa.

  5. #205
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AL no1 View Post
    E kamo srece da nam je danas takvih makar na prste da ih izbrojimo...
    Marko bi, da zivi u danasnje doba, vjerovatno bi zavrsio u Spuzu (nesto bi mu Milo napakovao), a mozda bi bio lider pokreta Odupri se:fat:

    Poznato je sto je Marko mislio o korupciji i nepotizmu, a bio je britak na jeziku. Takvi danas lose prolaze. Jedan od tih rijetkih koji se mogu na prste izbrojiti, a koga ja veoma postujem, jeste Milan Popovic. Ima svoju kolumnu u Monitoru. Moguce da je neki Markov potomak.

  6. #206
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ćepanica View Post
    Koliko znam, puni naziv Primjera čojstva i junaštva je Primjeri čojstva i junaštva Crnogoraca i Arbanasa.
    Vrlo moguce. Ko sto rekoh, Marko je ljude dijelio prema cojstvu i junastvu, a ne po vjeri i naciji. Znacajan dio primjera iz te Markove knjige odnosi se na Arbanase.

    Nacionalisti nijesu u stanju da razumiju Marka, jer oni na ljudske kvalietet gledaju kroz nacionalnu prizmu. Koja je po definiciji iskrivljena.

  7. #207
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    648
    Thanks Thanks Given 
    1,759
    Thanks Thanks Received 
    400
    Thanked in
    207 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    A kako bi tek prosao u Srbiji kad bi vidio sto je srpska vojska i paravojska radila s Albancima na Kosovu? Ubijanje zena i djece? Tovarenje pobijenih albanskih civila u hladnjace kako bi se sakrio trag zlocina? Covjek koji je drzao do cojstva i postenja takve zlocne prema nejaci ne bi mogao da precuti. Nije tesko zamisliti kako bi ga srpski mediji razapeli.



    Zbog ovakvog stava bi prije bio smatran izdajnikom srpstva, nego herojem.

    Znacajan dio cojstva i junastva odnosi se na Arbanase, koje Marko, prakticno, nije razdvajao od Crnogoraca. U danasnje vrijeme vjerovatnije je da bi zbog takvog odnosa prema Albancima srpski nacionalisti i njega proglasili za "shiptarsko g*vno" Ako mogu pripisati takav atribut igracima Buducnosti, koji se bave sportom, a ne politikom, nije tesko zamisliti sto bi rekli za nekog da zeli svako dobro Albancima.

    Marko je pravio razliku na ljude i neljude. Potpuno drugacije od onog sto rade nacionalisti.
    Znači srpska vojska čuda radila po Kosovu prema nevinim i golorukim Albancima jel? Neozbiljan si skroz. Ustvari najvjerovatnije bezobrazan. Jer je nemoguće da ne znaš.
    A igračima Budućnosti skandira dio navijača. To pod broj jedan. Pod broj dva skandiraju sa razlogom. Jer je to državni klub, klub Mila Đukanovića koji je priznao Kosovo. Odnosno Crna Gora je priznala. I bila svuda prva kad je trebalo priznati Kosovo u bilo kojoj međunarodnoj ustanovi. I ti se onda čudiš zašto takvoskandiranje?

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Last edited by Zuma; 24-04-19 at 13:41.

  8. #208
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zuma View Post
    Znači srpska vojska čuda radila po Kosovu prema nevinim i golorukim Albancima jel? Neozbiljan si skroz. Ustvari najvjerovatnije bezobrazan. Jer je nemoguće da ne znaš.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Aj da pocnem od ovog zadnjeg: je li nemoguce da ne znas?

    http://mondo.rs/a920325/Info/Srbija/...-Albanaca.html


    http://www.6yka.com/novosti/dragan-b...-ocima-djeteta

    https://www.vreme.com/cms/view.php?id=290475

    http://balkans.aljazeera.net/vijesti...bnice-u-srbiji

    https://www.blic.rs/vesti/hronika/ka...leseva/ph6sqc2

    https://pescanik.net/grobnica-u-dvoristu/

    http://www.rts.rs/page/stories/sr/st...hladnjaci.html

    Ovako bih mogao do sjutra.

    Leba ti, je li moguce da nista od ovog ne znas?

    Mnogo volem kad se pojave ovakvi likovi. Kojima treba ocitati lekciju. Jer ih tata i mama nijesu naucili neka vazne stvari.

    Ako se brzo ne izgubis, najebo si.:offended:

  9. #209
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    648
    Thanks Thanks Given 
    1,759
    Thanks Thanks Received 
    400
    Thanked in
    207 Posts

    Default

    Od ovoliko linkova pola je o hladnjači ili na tu temu. I gdje pročita da su ubijane žena i djeca. Ne kažem da nije bilo izolovanih slučajeva ali da je bilo planirano od strane države to nije. Dok si sa druge strane imao terorističku organizaciju OVK. Slobodno sam pronađi linkove i pročitaj šta su radili. I evo sad odlično vidimo kakvo je Kosovo.
    I pusti se te priče o čitanju lekcije i gubljenju.

    A što se tiče Marka Miljanova, on danas od strane Srba ne bi bio proglašen za izdajnika već upravo od ovih koji su sada na vlasti i od montenegrina. Bio bi protivnik države. Bio bi u zatvoru zbog državnog udara. Bio bi Nacionalista. Šovinista. Itd itd.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  10. #210
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zuma View Post
    Od ovoliko linkova pola je o hladnjači ili na tu temu. I gdje pročita da su ubijane žena i djeca. Ne kažem da nije bilo izolovanih slučajeva ali da je bilo planirano od strane države to nije. Dok si sa druge strane imao terorističku organizaciju OVK. Slobodno sam pronađi linkove i pročitaj šta su radili. I evo sad odlično vidimo kakvo je Kosovo.
    I pusti se te priče o čitanju lekcije i gubljenju.

    A što se tiče Marka Miljanova, on danas od strane Srba ne bi bio proglašen za izdajnika već upravo od ovih koji su sada na vlasti i od montenegrina. Bio bi protivnik države. Bio bi u zatvoru zbog državnog udara. Bio bi Nacionalista. Šovinista. Itd itd.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Linkovi se odnose na hladnjacu, jer sam to stavio kao osnovu za trazenje. To je ono sto je bilo bas uzasno, jer je tu drzava Srbija direktno bila umijesana. A nacin na koji je drzava Srbija pokusala da sakrije zlocin je bio monstruozan. Ni da ga je Covke smislio:crushed:

    Prica o zlocinima koje su pocinili Srbi na Kosovu ima bezbroj. Evo jedan koji se ne odnosi na hladnjace, da ti ucinim po volji:

    http://balkans.aljazeera.net/vijesti...e-djece-uz-caj
    Autor je Dragan Busrac, Srbin iz Banjaluke.

    Par citata:

    "Kada bi svi zajedno mogli da se preselimo 20 godina u prošlost, u noć mračnu pored autobuske stanice u Đakovici, na broj 157 ulice Miloša Gilića vidjeli bi 20 duša kako se tiskaju u malenoj prostoriji koja se ni podrumom ne može zvati.

    Upijaju oči, dvadeset pari očiju, mrak i iščekuju nešto bolje, neko bolje sutra u zlu koje ih je snašlo. Tiskaju se prilike u toj tmini. To su porodice Vejsa, Hadžihavdiju, Hodža i Čaka. Još preciznije, tiskaju se žene i djeca. Nema među ovih dvadeset nevoljnika odraslih muških glava.

    Ali ima jedan dječak. To je Dren Čaka. Promatra u mraku tijela ljudi. Desetogodišnjak ne shvata sve, ali zna vrlo dobro da je u nekakvom skloništu sa majkom, sa sestrom od dvije godine. Onako bunovan, probuđen i u mraku doveden u ovo sklonište, gleda oko sebe sve te tetke, bake, majke i prepoznaje djevojčicu Fjaku.

    Ona ima 15 godina i u očima Drena je već velika cura. Eto, zadesila se ovdje u ovoj memli sa svima njima. Drenu je drago što je vidi, pa makar i u ovom mrklom mraku i u ovom zlu. Prepoznaje joj kosu, pokrete, one oči što sijaju u tmini.

    A onda čuje je zvuk zavijanja. Tako su se između sebe glasali srpski vojnici i policajci u Đakovici. Ovaj put to su bili policajci. Došli su iz mraka, ali su to ljudi koje Dren zna. Mrak ih ne može sakriti. To su njihove komšije.

    Pa, policajci su valjda tu da im garantuju bezbjednost, to zna i dijete od deset godina. Ali, zašto su civili nagurani u ovu prostoriju, kad među njima nema niti odraslih muškaraca, niti nekakvog oružja, pita se dijete?

    Zašto ih u ovom mraku prepadaju urlicima vučjim, zašto im viču da su pobunjenici OVK, zašto im prijete i da će ih pobiti? Pa, komšije valjda znaju ko su oni, misli desetogodišnjak. A onda ga zasljepljuje udarac kundaka u čelo. Pomisli dijete, kakvo sam zlo skrivio da me policajac udara iz mraka?

    Fjakin čaj

    Utom se ona lijepa djevojčica Fjaka pomjeri, ustade i dođe nekako veća. Dosjetila se ona, da će zapričati srpske policajce ukoliko ih ponudi čajem.

    Eto, banuli su kao zvijeri, nagurali ih u ovu prostoriju, ali će ih svejedno ugostiti. I nema veze što udaraju žene i djecu.

    Ispravi se Fjaka, a onda je rafal sasječe. Jedan, pa još jedan. I gleda Dren kako mu pod noge pade mrtva simpatija dok se ona krv slijeva oko cipelica.

    A onda nasta haos. Srpski okupatori počeše redom pucati po ženama i djeci. Dren na momenat ugleda majku, koja se svojim tijelom zarotirala i obgrlila bebu, njegovu sestru ne bi li je spasila. Gleda Dren kao da se nekome drugom dešava i kako majka pada preko žive sestre i kako dijete plače pod njom, i kako ljudi u smrtnom ropcu padaju jedni preko drugih, sa onda osjeti neku vatru iznad na ruci.
    Ranjen sam, ali ću se napraviti mrtav. Tako ću preživjeti, pomisli desetogodišnje dijete dok ga je bol sjekla i kroz ruku udarala u mozak.

    Moja mala sestra je plakala pritisnuta mrtvim majčinim tijelom, ali ja sam bio dječak, ustrijeljen u ruku, i pored svih pokušaja, nisam uspio da je izvučem. Morao sam da je ostavim i izađem iz sobe ispunjene dimom kako bih preživio“, prisjetio se ovog životnog horora deset godina kasnije Dren Čaka na suđenju policijskom generalu Vlastimiru Đorđeviću pod čijom su palicom i egzekutivnim Miloševićevim naređenjima psi rata ubijali ljude po Kosovu i Metohiji.

    I tako je te noći ranjeni dječak promatrao tijela svojih najmilijih, svoje simpatije, svoje majke, i svoje žive sestrice dok mu je staklasti pogled krajičkom oka tražio asasine. A oni su zapalili cigarete, i smijali se.

    Onda su potpalili ormar sa dječjim stvarima i kuća je planula. Dječak je čekao bespomoćno. Beskonačno, činilo mu se. Prvo je pokušavao izvući sestru, dok ga je dim bacao u nesvijesti. Nije uspio. Zadnjim atomima snage, podvukao je ispod sebe smrskanu ruku, odgurno se o leševe ljudske i pobjegao na zadnji izlaz u mrak.

    U spas. Iza sebe je u plamenoj buktinji ostavio sve, doslovno sve.

    Komadići ljudskog mesa i žuti Yugo
    Nakon nekoliko sati doteturao se do tetkine kuće. Ispričao je tetki i teči užas noći. Oni su mislili da dijete bunca, sve do momenta kada je krvava dječja ruka izvirila ispod jakne i dok je miris paleži i ljudskog mesa žigosao zrak.

    Kasnije će u svom svjedočenju Ismet Hadžihavdiju reći za masakr:

    „Ubijena je moja žena Valbona, moja osmogodišnja kćerka Doruntina, moj petogodišnji sin Egzon, moja četverogodišnja kćerka Rina“.

    Reći će još i ovo, a ostalo je zapisano u sarajevskim Danima:

    „Kad sam pronašao komadić ljudskog mesa, počeo sam plakati. Sjedio sam i plakao oko dva sata i psovao Boga. Mislio sam da i on mora da je na Miloševićevoj strani.“

    I dok su ljudi polako prilazili kući spaljenici, koju su srpski monstrumi u uniformama države Srbije trajno obilježili ubijajući tada svoje državljane, dječak Dren Čaka je bio daleko. Preko albanskih planina u raspadnutom žutom „Jugiću“ vozio se u koloni izbjeglica prema Tirani, prema slobodi.
    Ubice nikada nisu odgovarale
    Danas možete vidjeti tog mladića. Možete osjetiti život i životnost jednog 30-ogodišnjaka čiji su planovi toliko slični sa životnim planovima svakog Kanađanina njegove dobi. Ovo je priča o njemu.

    Ali možete vidjeti u dubini očiju ulicu Miloša Gilića 157 u Đakovici, možete čuti korake Fjakine, prvi rafal i ukraden život dječji.

    Možete, svi zajedno, makar na par sekundi provesti svoje misli kroz podrume životne i one duhovne u kojima je vječno nastanjeno 20 ubijenih žena i djece.

    I možete znati na koncu da ubice nikada nisu odgovarale za svoje zlodjelo.

    1. april 1999, Đakovica.

    Da se ne zaboravi!"


    Tekst zavrsava sa "Da se ne zaboravi!"

    A ti o ovom, momak, koliko vidim, pojma nemas. Ne mozes ni zaboraviti nesto sto ne znas. Sto nijesi nikad ni znao. Koliko uopste imas godina? Treba li ja da da te ucim odje sto se radilo na Kosovu? Vidim da ti pojma nemas ni o Marku Miljanovu. I njegovom postovanju prema Arbanasima. Marko Miljanov bi bio sovinista? E, moj jado supljoglavi!. No se i ja cudim, ko da ne vidim kolko je sati. Kako ocekivati da Marka Miljanova razumije jedan nacionalista opranog mozga?

    Sto budes dalje ulazio u raspravu sve ce se vise razotkrivati tvoje neznanje i zatucanost. A ti samo izvoli. A ja ti rekoh kako ces proci. Sto bi kazao Vujaklija, najebaces ko vibrator u zenskom zatvoru :loyal:

  11. #211
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Mnogi shetaju sasvim slobodno moj Ostoja,kako zive ti "ljudi" sa svim time na dushi nikad mi jasno nece bit',najgora vrsta koju ljudski rod moze izbachit.
    ...

  12. #212
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AL no1 View Post
    Mnogi shetaju sasvim slobodno moj Ostoja,kako zive ti "ljudi" sa svim time na dushi nikad mi jasno nece bit',najgora vrsta koju ljudski rod moze izbachit.
    Eto se i od nas sudi jednom takvom monstrumu - neki Zmajevic iz Niksica, ako sam dobro zapamtio. Pobio neke civile na Kosovu. I sad mi dolazi neki zatucani klipan da mi kaze da sam bezobrazan sto o tom pricam? Da se razumijemo, bilo je zlocina na svim stranama. Ali, prije nego se upre prstom u "one druge", treba prvo jasno osuditi zlocine koje su napravili "oni tvoji" . Istina, mozemo pripadati istoj naciji, ali takvi ljudi nikad ne mogu biti "moji" .

  13. #213
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Sve znam,nazalost ni 100. dio nece biti proslijedjen sudu,ima ih dosta koji sasvim lagodno žive gledajući po nekretninama i lokalima koje imaju po CG i SRB,kako uveche spavaju,ne zelim niti bih ikada pozelio da sam im u koži,gade mi se do beskraja.
    Sa sjevera si,sve ti je jasno shta su pojedini tamoshnji stanovnici radili tamo,da ne shirimo prichu.
    ...

  14. #214
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Jeste li se ikada zapitali zašto ovaj Cafe del Montenegro forum u rubrici Gradovi nema Ulcinj? Ima Titograd, Herceg-Novi, Kotor, Bar, Budva, Cetinje, Nikšić i Pljevlja-Žabljak-Berane-Bijelo Polje. Znači, ni vi ne osjećate Ulcinj svojim, kao što Ulcinjani ne doživljavaju Crnu Goru svojom domovinom? Oni se ponašaju kao da su u Albaniji, i da ih se pita, pripojili bi joj se.

  15. #215
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    E svaka ti je prica ovakva.

    Nema ni Tivat, Mojkovac, Rozaje...
    To sto nema Ulcinja, pa nema. Nema ni Plava, Kolasina, a cijeli sjever je u jedan topic.

    Koji je Topic o gradovima ziv nesto posebno. Da nije onaj o BP, BA, ZB, PV?

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

  16. #216
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    A kako bi tek prosao u Srbiji kad bi vidio sto je srpska vojska i paravojska radila s Albancima na Kosovu? Ubijanje zena i djece? Tovarenje pobijenih albanskih civila u hladnjace kako bi se sakrio trag zlocina? Covjek koji je drzao do cojstva i postenja takve zlocne prema nejaci ne bi mogao da precuti. Nije tesko zamisliti kako bi ga srpski mediji razapeli.



    Zbog ovakvog stava bi prije bio smatran izdajnikom srpstva, nego herojem.

    Znacajan dio cojstva i junastva odnosi se na Arbanase, koje Marko, prakticno, nije razdvajao od Crnogoraca. U danasnje vrijeme vjerovatnije je da bi zbog takvog odnosa prema Albancima srpski nacionalisti i njega proglasili za "shiptarsko g*vno" Ako mogu pripisati takav atribut igracima Buducnosti, koji se bave sportom, a ne politikom, nije tesko zamisliti sto bi rekli za nekog da zeli svako dobro Albancima.

    Marko je pravio razliku na ljude i neljude. Potpuno drugacije od onog sto rade nacionalisti.
    Marko Miljanov je i sam bio nacionalista. Drugo nije ni mogao biti u svoje vreme, kada je nacionalni romantizam zahvatio celu Evropu, a mali narodi na Balkanu se borili za nacionalno oslobodjenje.
    On je čovek bio i ratnik, hajduk, komandant, vojevao je i bitke izmedju ostalog i protiv Arbanasa iz Prizrenske lige, koji su služili Turcima.
    Njegovi ideali su bili izrazito nacionalni.
    Zalagao se za ujedinjenje svih srpskih zemalja. Srbije, Crne Gore, Stare Srbije, Bosne i Hercegovine. Ono što bi danas nazvali Velikom Srbijom.
    Onog ko se danas zalaže za to, etiketiraju kao velikosrbina, četnika, šešeljevca...

    Ali Marko nije bio nacionalista sa dna kace, šovinista. I po tome je bio sasvim neobičan lik za svoje doba. Iako izrazito nacionalni pisac, njegova pisana dela su neobično za ondašnje patriote lišena neobjektivnosti i ostrašćenosti. Nema megalomanije i nekritičkog pristupa. On je svestan mana svog naroda, kukolja i loših karaktera koji postoje, a takodje zna da i medju drugim narodima ima dobrih ljudi i primera čojstva i junaštva.

    Tako on piše o Arbanasima u pozitivnom kontekstu, jer njih najbolje poznaje, oni su mu komšije. Ističe neke njihove vrline i primere čojstva i junaštva. Razume ih, jer su i oni u to vreme mali narod koji ima svoje težnje.
    Ali premda ih poštuje i oni poštuju njega, nisu mu arbanaški nacionalni interesi ispred srpskih. A ti interesi su već u ono vreme suprostavljeni, jer Albanci iz Prizrenske lige prvo brane tursko carstvo, Plav, Gusinje, a potom postaju eksponenti austrougarske politike. A Marko ne veruje velikim silama.
    On čak odbija da se osveti Kralju Nikoli za račun arbanaških interesa, odnosno interesa AU monarhije.

    Tako da je prilično deplasirano pitati se šta bi Marko kazao 120 godina posle, za skandiranje na nekoj košarkaškoj utakmici ili za srpske zločine nad Albancima. Mnogo je tu vremena prošlo i mnogo je zle krvi u medjuvremenu pušteno.
    Nemoj da misliš da ni u njegovo vreme nije bilo zločinaca medju Srbima i Albancima. Znao je Marko on i za "istrage ********" i za one dogadjaje u gusinjskom i plavskom kraju koje muslimani Crne Gore nazivaju "karadački genocid".

    Pa šta je rekao za te zločine nad Bošnjacima i Albancima?

    Verovatno ih je osudjivao i stideo ih se. Ali nije postao autošovinista.

    Da li bi on bio razapet u srpskim medijima zbog osuda srpskih zločina?

    Pa vidi, bio je u Srbiji tog doba jedan poznat političar koji se zvao Dimitrije Tucović. On za razliku od Marka Miljanova nije nikako bio nacionalista, već je duboko verovao u internacionalizam. Reklo bi se, neka preteča socijalista, komunista, liberala i globalista. Želeći iz najbolje namere da dokaže svojim evropskim ideološkim istomišljenicima kako i Srbin može biti internacionalista, on je napisao jedno kapitalno delo o zločinima srpske vojske na Kosovu u toku Balkanskog rata.
    Nije ga niko ubio ili razapeo u Srbiji zbog toga. Učestvovao je kao poslanik u skupštini aktivno u političkom životu Srbije.

    Svoje zablude je platio, kada su isti ti njegovi socijalistički istomišljenici iz Austrije, preko noći postali najžešći ratni jastrebovi uoči napada AU na Srbiju 1914 godine. Skončao je na Kolubari. A o genocidu koji je je potom AU vojska sprovela nad njegovima narodom u Srbiji, malo ko je pisao. Kao što se ni medju Arbansima nikad jedan takav nije našao da piše o njihovim zločinima nad Srbima. Kao što se i danas zna o sudbini nesretnih Albanaca iz hladnjače, a ne zna se ništa o sudbini nestalih Srba sa Kosova, ni gde su skončali, ni ko im je vadio i prodavao organe.

    U takvim zabludama Marko Miljanov nikad nije bio. On je više voleo pisati o primerima čojstva i junaštva, nego o zločinima jednih i drugih. Možda je trebalo obrnuto, da piše o primerima kukavičluka i zločina. No, za ono vreme i to što je pisao bila je čista avangarda.
    Last edited by Dača; 26-04-19 at 09:22.

  17. #217
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Kao i uvijek na sličnim temama, definicija dobra i zla od strane mozgabez forumaša je:
    Dobro = kad "naši" pokolju i poubijaju "njihove", sve redom.
    Zlo = kad "njihovi" to urade nama.

    Zamislite koliko treba da budeš retardiran da nalaziš opravdanje za ubijanje đece, bilo čije.

  18. #218
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ćepanica View Post
    Koliko znam, puni naziv Primjera čojstva i junaštva je Primjeri čojstva i junaštva Crnogoraca i Arbanasa.
    Loše znaš. Verovatno nisi ni čitao.
    On u tom delu ne govori o Crnogorcima i Arbanasima konkretno, već o primerima čojstva i junaštva kod ljudi, koje je poznavao ili za koje je čuo iz priča. A medju junacima njegovih priča ima i Turaka recimo ili domaćih muslimana.

    Naziv Crnogorci nisam siguran da li je upotrebio i jednom u tom delu.

    Zbog ovakvog stava bi prije bio smatran izdajnikom srpstva, nego herojem.

    Znacajan dio cojstva i junastva odnosi se na Arbanase, koje Marko, prakticno, nije razdvajao od Crnogoraca. U danasnje vrijeme vjerovatnije je da bi zbog takvog odnosa prema Albancima srpski nacionalisti i njega proglasili za "shiptarsko g*vno" Ako mogu pripisati takav atribut igracima Buducnosti, koji se bave sportom, a ne politikom, nije tesko zamisliti sto bi rekli za nekog da zeli svako dobro Albancima.

    Marko je pravio razliku na ljude i neljude. Potpuno drugacije od onog sto rade nacionalisti.
    I ti treba ponovo da pročitaš, ako već nisi, Markova dela.
    Njegova dela o Arbanasima imaju didaktički karakter. Piše o Arbanasima zbog samih Srba. Da bolje razumeju taj narod.
    Znači, iz srpskih nacionalnih interesa.
    Kao što nekada davno Car Konstantin Porfirogenit u svom delu "O upravljanju carstvom", piše o narodima Srba i Hrvata i ostalim, ne znato što ih mnogo voli, već kako bi njegov sin koji treba da ga nasledi bolje razumeo narode koji naseljavaju njegovo carstvo.

    Tako Marko Miljanov kaže u rezimeu svoga "Života i običaja Arbanasa":

    "Али ја сам мало од њи'нога обичаја о'ђе поменуо само толико ради примјера, јер ми је чудновато у онакву оскудицу и онакву школу овакви народ да бива, које би' ја друкче и дуже каза, да сам писмен. Али ја с оволико да опоменем, ако би послужило ово онога Србина који се би желио шњима познат или у прилог српства о њима мисли водит'. Али ја ћу сад опет на прво доћ а ово нека за послије остане. "

    Nema sumnje da je Marko Miljanov bio impozantna i vanvremenska figura.
    Njegova dela su štampana u Beogradu, a ne na Cetinju.

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Eto se i od nas sudi jednom takvom monstrumu - neki Zmajevic iz Niksica, ako sam dobro zapamtio. Pobio neke civile na Kosovu. I sad mi dolazi neki zatucani klipan da mi kaze da sam bezobrazan sto o tom pricam? Da se razumijemo, bilo je zlocina na svim stranama. Ali, prije nego se upre prstom u "one druge", treba prvo jasno osuditi zlocine koje su napravili "oni tvoji" . Istina, mozemo pripadati istoj naciji, ali takvi ljudi nikad ne mogu biti "moji" .
    To je sasvim ispravno razmišljanje, samo ne vidjeh da si priču poveo upirući prstom u "svoje", već se tobože naivno upita šta bi Marko Miljanov danas kazao na ovaj nesoj iz Biograda. A potom nas zatrpa linkovima o srpskim zločinima.
    Last edited by Dača; 26-04-19 at 11:08.

  19. #219
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Ti si taj koji je tvrdio da na Kosovu nisu ubijani albanski civili i tovareni u hladnjače.

  20. #220
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ćepanica View Post
    Ti si taj koji je tvrdio da na Kosovu nisu ubijani albanski civili i tovareni u hladnjače.
    Kad? Podseti me

  21. #221
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Moja greška. Drugi forumaš je to tvrdio. Zuma.

  22. #222
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    648
    Thanks Thanks Given 
    1,759
    Thanks Thanks Received 
    400
    Thanked in
    207 Posts

    Default

    Ne, nisam to tvrdio. Nego nisam imao vremena a ni želje da se raspravim sa Ostojom. Inače očiglednim idiotom.
    Ja sam samo odreagovao na to kako je on odmah počeo priču o tome što mi Marko Miljanov rekao za ove iz Beograda i o srpskim zločinima. A ovamo meni rekao da ja upirem prstom u neke "tuđe" a ne u "svoje". Što je upravo on uradio. I o svemu čemu je pisao, pisao je o srpskim zločinima.
    Nemojmo.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  23. #223
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Marko Miljanov je i sam bio nacionalista. Drugo nije ni mogao biti u svoje vreme, kada je nacionalni romantizam zahvatio celu Evropu, a mali narodi na Balkanu se borili za nacionalno oslobodjenje.
    On je čovek bio i ratnik, hajduk, komandant, vojevao je i bitke izmedju ostalog i protiv Arbanasa iz Prizrenske lige, koji su služili Turcima.
    Njegovi ideali su bili izrazito nacionalni.
    Zalagao se za ujedinjenje svih srpskih zemalja. Srbije, Crne Gore, Stare Srbije, Bosne i Hercegovine. Ono što bi danas nazvali Velikom Srbijom.
    Onog ko se danas zalaže za to, etiketiraju kao velikosrbina, četnika, šešeljevca...

    Ali Marko nije bio nacionalista sa dna kace, šovinista. I po tome je bio sasvim neobičan lik za svoje doba. Iako izrazito nacionalni pisac, njegova pisana dela su neobično za ondašnje patriote lišena neobjektivnosti i ostrašćenosti. Nema megalomanije i nekritičkog pristupa. On je svestan mana svog naroda, kukolja i loših karaktera koji postoje, a takodje zna da i medju drugim narodima ima dobrih ljudi i primera čojstva i junaštva.

    Tako on piše o Arbanasima u pozitivnom kontekstu, jer njih najbolje poznaje, oni su mu komšije. Ističe neke njihove vrline i primere čojstva i junaštva. Razume ih, jer su i oni u to vreme mali narod koji ima svoje težnje.
    ...........................................
    Govoriti o istoriji 19. vijeka kroz prizmu 21. vijeka, pa jos kroz nacionalisticku prizmu ima kao posljedicu iskrivljenu sliku. Ko sto prije napisah, sama nacionalisticka prizma je po definiciji iskrivljena i neobjektivna.

    Marko je bio heroj svog vremena. Njegov odnos prema Arbanasima se najbolje vidi kroz ono sto je pisao o njima. Naravno da ih je najbolje znao, jer se narod u Kucima mijesao. Crnogorci su se zenili s Albankama, a Albanci uzimali Crnogorke za zene. Ima o tome kod Erdeljanovica, ako te interesuje. Mnogi obicaji Arbanasa su veoma slicni crnogorskim. Ja sam jedino kod Arbanasa i Crnogoraca cuo musko lelekanja na sahranama. Kao sto je jedino kod Crnogoraca i Arbanasa postojala krvna osveta. Sama organizacija je bila slicna - bratstva i plemena. Po mnogim obicajima Crnogorci su blizi Arbanasima nego Srbijancima. Uostalom, postoji relativno vjerodostojna teorija da znacajan dio porodica iz Kuca vuce porijeklo od Arbanasa (Drekalovici, po jednoj teoriji, vode porijeklo od Kastratija, a ovi od Berisha, Arbanaskog plemena sa sjevera Albanije).

    Besmisleno je sada pricati kakao bi se u danasnje vrijeme Marko snasao u kovitlacu mrznje i sukoba. Ja sam se malo salio kad sam pomenuo utakmicu. Naravno, mozemo praviti konstrukcije na osnovu njegovog odnosa prema Arbanasima u njegovo vrijeme. Ali to je sve na nivou hipoteze.

    Odnosi izmedju Arbanasa i Crnogoraca su bili jednako zategnuti kao sto su bili odnosi izmedju Crnogoraca i Crnogoraca, odnosno Arbanasa i i Arbanasa - ti sukobi nijesu bili po nacionalnoj osnovi. Uostalom, zna se kako su prosli Kuci kad je dosla crnogorska vojska da ih kazni zbog (navodne) saradnje s Turcima.

    Za razliku od odnosa izmedju Srba i Albanaca na Kosovu, odnosi izmedju Arbanasa i Crnogoraca su bili relativno dobri kroz istoriju. A Albanci imaju jako dobro pamcenje. Ja sam bio vjencani kum jednom Malisoru (Albanac - katolik) i sjecam se jedne prilike, davno je to bilo, kad su me ugostili u Malesiji. Povela se prica o odnosima Arbanasa i Crnogoraca i otac mog kuma isprica jednu interesantnu pricu iz Drugog svjetskog rata. Naime, tada su Italijani, koj su vazda medju Albancima trazili svoju interesnu zonu, dali oruzje Malisorima. Prema prici tog oca mog kuma, Malisori odluce da odrze neku vrstu "plemenske skupstine" (ugledni ljudi iz raznih bratstava) da vide sto im je radit i kako se postavit. Zakljucak je bio da se Crnogorci kroz istoriju nijesu ogrijesili o Arbanase, tako da je data besa da niko od Arbanasa ne smije okrenuti oruzje dobijeno od Talijana prema crnogorskom komsijama.

    Ako se pogleda taj odnos izmedju Arbanasa i Crnogoraca i uporedi s odnosom izmedju Srbijanaca i Albanaca na Kosovu, jasno se moze vidjeti da Crnogorci i Srbijanci nijesu isti narod

    :smiley_simmons:

    Daco, vidim da se odje nastupas kao neki ekspert, ali sam isto primijetio da plagiras tudje tekstove. To dovodi u sumnju tvoju stvarnu kompetentnost.

    Ja sam dosta citao, ali priznajem da odavno nijesam nista citao na ovu temu. Sad se bavim ovozemaljskim poslovima od kojih zivim. S druge strane, imam neke informacije sa izvora. Mislim da je to jedna od razlika izmedju nas. Sem toga, ja nijesam opterecen nacionalnim, operisan sam od toga. To je druga krupna razlika.

    Nemam nista protiv da Srbi smatraju Marka Miljanova svojim herojem. To je, onda, nesto sto spaja Crnogorce i Srbe. Ali ne bi bilo dobro da to ide u ekstrem pa da se tvrdi da Marko Miljanov nije bio crnogorski junak. To bi bilo otimanje i prisvajanje tudje istorije.

    Jedna stvar koja mi se svidja kod Marka Miljanova jeste da kad je govorio o jeziku, nije koristio nazive ni srpski ni crnogorski, nego "naski". Odlicna ideja koju i sam koristim. Da mi se niko ne naljuti. Zbog gluposti:fat:

  24. #224
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    To je sasvim ispravno razmišljanje, samo ne vidjeh da si priču poveo upirući prstom u "svoje", već se tobože naivno upita šta bi Marko Miljanov danas kazao na ovaj nesoj iz Biograda. A potom nas zatrpa linkovima o srpskim zločinima.
    Daco, potpuno si me pogresno procijenio. Naravno da sam uvijek spreman da govorim o nepocinstvima Crnogoraca. Mozda nije najbolji primjer, ali mozes naci sto sam pisao o "trecoj utakmici" Buducnosti i Zvezde i kako sam ocrnio primitivizam navijaca Buducnosti. Na isti nacin ne bjezim od toga da govorim o zlocinima Crnogoraca. Uostalom, pomenuo sam tog Zmajevica iz Niksica koji je pobio neke civile na Kosovu. Mada, sva prilika je da je on Srbin iz CG.

    E sad, aj ti mene nauci koje su to zlocne pocinili Crnogorci 90-ih? Prvo mi napamet padaju Strpci, ali to su opet "srpska posla". Bilo je nesto u Pljevljima i okolini, ali su to opet radili neki " novo-cetnici" tipa Ceka Dacevica. Daklem, opet Srbi. Crnoj Gori se moze staviti na teret Dubrovnik, sto je jedna od najvecih sramota u istoriji Crne Gore. Moze se tome dodati Morinj, iako je to povezano. I moze se na listu dodati izrucenje Bosnjaka vojsci Radovana Karadzica, sto je takodje velika mrlja. Ima li jos nesto? Na drugoj strani, lista zlocina koji su pocinili Srbi je "beskonacna". To su neki od najgorih i najmonstruoznijih zlocina koji su pocinjeni nakon Drugog svjetskog rata. I to je teska mrlja na srpskom narodu koju samo vrijeme moze izblijediti. Veoma je vazno da sami Srbi prema tome zauzmu kritican stav, kako se nikad vise nista slicno ne bi ponovilo. Bojim se da takav odnos ne primjecujem kod tebe. Zumu mozgabez da ne pominjem. Zato, mislim da je bolje da se pokrijete usima i da ne govorite nista na temu zlocina, ako nijeste spremni da prije svake takve rasprave osudite zlocine pocinjenje u ime srpstva. Ako to ne uradite, bolje me ne vucite za jezik. Presjesce vam rasprava sa mnom. A ni meni se nesto ne ulazi u te mracne rasprave.

  25. #225
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zuma View Post
    Ne, nisam to tvrdio. Nego nisam imao vremena a ni želje da se raspravim sa Ostojom. Inače očiglednim idiotom.
    Ja sam samo odreagovao na to kako je on odmah počeo priču o tome što mi Marko Miljanov rekao za ove iz Beograda i o srpskim zločinima. A ovamo meni rekao da ja upirem prstom u neke "tuđe" a ne u "svoje". Što je upravo on uradio. I o svemu čemu je pisao, pisao je o srpskim zločinima.
    Nemojmo.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Daleko od toga da sam nečiji advokat. Ali čitajući tvoju pisaniju rekao bih da je Ostoji kompliment što ga ti nazva idiotom.

    Sent from my E5823 using Tapatalk
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

Page 9 of 12 FirstFirst ... 56789101112 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Podijelimo, jer zajedno možemo više
    By rain_wind_storm in forum Centralni
    Replies: 5
    Last Post: 25-02-12, 18:46
  2. Teorija Evolucije i odnos prema vjeri i stvaranju.
    By Lepota in forum Nauka generalno
    Replies: 5
    Last Post: 07-10-10, 22:40
  3. Replies: 51
    Last Post: 31-03-10, 13:06
  4. Replies: 5
    Last Post: 30-11-09, 19:59
  5. O navodnoj pripadnosti Grbljana srpskoj naciji
    By Sholohov in forum Istorija
    Replies: 4
    Last Post: 19-05-08, 19:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •