Page 10 of 12 FirstFirst ... 6789101112 LastLast
Results 226 to 250 of 298

Thread: Možemo li prihvatiti razlike u vjeri, naciji I jeziku?

  1. #226
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    648
    Thanks Thanks Given 
    1,759
    Thanks Thanks Received 
    400
    Thanked in
    207 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dejan View Post
    Daleko od toga da sam nečiji advokat. Ali čitajući tvoju pisaniju rekao bih da je Ostoji kompliment što ga ti nazva idiotom.

    Sent from my E5823 using Tapatalk
    Ne moraš da se zamaraš tim. Ako imaš nešto pametno na temu kaži ako ne onda ćuti. ;-)

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  2. #227
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Govoriti o istoriji 19. vijeka kroz prizmu 21. vijeka, pa jos kroz nacionalisticku prizmu ima kao posljedicu iskrivljenu sliku. Ko sto prije napisah, sama nacionalisticka prizma je po definiciji iskrivljena i neobjektivna.
    U stvari je obrnuto.
    Mi iz 21. veka možemo shvatiti nacionalne poglede i pobude poznatih likova iz 19.veka.
    Oni pak teško da bi mogli razumeti 21.vek, kroz taj nebeski televizor koji si prizivao.

    Marko je bio heroj svog vremena. Njegov odnos prema Arbanasima se najbolje vidi kroz ono sto je pisao o njima. Naravno da ih je najbolje znao, jer se narod u Kucima mijesao. Crnogorci su se zenili s Albankama, a Albanci uzimali Crnogorke za zene. Ima o tome kod Erdeljanovica, ako te interesuje. Mnogi obicaji Arbanasa su veoma slicni crnogorskim. Ja sam jedino kod Arbanasa i Crnogoraca cuo musko lelekanja na sahranama. Kao sto je jedino kod Crnogoraca i Arbanasa postojala krvna osveta. Sama organizacija je bila slicna - bratstva i plemena. Po mnogim obicajima Crnogorci su blizi Arbanasima nego Srbijancima. Uostalom, postoji relativno vjerodostojna teorija da znacajan dio porodica iz Kuca vuce porijeklo od Arbanasa (Drekalovici, po jednoj teoriji, vode porijeklo od Kastratija, a ovi od Berisha, Arbanaskog plemena sa sjevera Albanije).
    Nije uopšte neuobičajena stvar da dva različita naroda koji žive jedni pored drugih ili izmešano, poprime slične sociološke, kulturne i tradicionalne karakteristike.

    Albanci iz Crne Gore bi sa još većim pravom mogli reći "Mi Gege iz Crne Gore imamo mnogo više zajedničkih običaja i tradicije sa Crnogorcima, nego sa Albancima Toskima u južnoj Albaniji. Ta južni Albanci ne poznaju ni krvnu osvetu, ni naricanje muškaraca na sahranama, a i plemenski način života su napustili u srednjem veku.

    I jezici su im različiti kao dva zasebna dijalekta albanskog.

    I Albanci medjusobno jako dobro znaju tu razliku, ali spolja nastupaju kao jedinstveni Albanci.



    Za razliku od odnosa izmedju Srba i Albanaca na Kosovu, odnosi izmedju Arbanasa i Crnogoraca su bili relativno dobri kroz istoriju. A Albanci imaju jako dobro pamcenje. Ja sam bio vjencani kum jednom Malisoru (Albanac - katolik) i sjecam se jedne prilike, davno je to bilo, kad su me ugostili u Malesiji. Povela se prica o odnosima Arbanasa i Crnogoraca i otac mog kuma isprica jednu interesantnu pricu iz Drugog svjetskog rata. Naime, tada su Italijani, koj su vazda medju Albancima trazili svoju interesnu zonu, dali oruzje Malisorima. Prema prici tog oca mog kuma, Malisori odluce da odrze neku vrstu "plemenske skupstine" (ugledni ljudi iz raznih bratstava) da vide sto im je radit i kako se postavit. Zakljucak je bio da se Crnogorci kroz istoriju nijesu ogrijesili o Arbanase, tako da je data besa da niko od Arbanasa ne smije okrenuti oruzje dobijeno od Talijana prema crnogorskom komsijama.
    O kako romantična priča.
    Pa valjda su ispunili besu, jer koliko znam Malisori u Velici nisu poklali Crnogorce sa italijanskim, nego sa nemačkim oružjem.

    Ako se pogleda taj odnos izmedju Arbanasa i Crnogoraca i uporedi s odnosom izmedju Srbijanaca i Albanaca na Kosovu, jasno se moze vidjeti da Crnogorci i Srbijanci nijesu isti narod

    Ili Arbanasi u Crnoj Gori i Albanci na Kosovu nisu isti narod.
    Nešto od to dvoje.

    :smiley_simmons:

    Daco, vidim da se odje nastupas kao neki ekspert, ali sam isto primijetio da plagiras tudje tekstove. To dovodi u sumnju tvoju stvarnu kompetentnost.
    Jedino što doslovce plagiram su citati Marka Miljanova. A sve ostalo ti se može učiniti.



    Nemam nista protiv da Srbi smatraju Marka Miljanova svojim herojem. To je, onda, nesto sto spaja Crnogorce i Srbe. Ali ne bi bilo dobro da to ide u ekstrem pa da se tvrdi da Marko Miljanov nije bio crnogorski junak. To bi bilo otimanje i prisvajanje tudje istorije.
    A jbga...ti kao da te neko pita da li si protivan.
    Nemaju Srbi šta da smatraju, kad se Marko Miljanov sam deklarisao kao Srbin. Ako to nekom nije jasno iz njegove pisane zaostavštine, onda taj ima problem sa funkcionalnom pismenošću ili iz nekog razloga odbija da prihvati to što Marko piše.

    Jedna stvar koja mi se svidja kod Marka Miljanova jeste da kad je govorio o jeziku, nije koristio nazive ni srpski ni crnogorski, nego "naski". Odlicna ideja koju i sam koristim. Da mi se niko ne naljuti. Zbog gluposti:fat:
    Jedino to ti se svidja kod Marka Miljanovog?
    Pa što ga onda uznemiravaš u večnim lovištima?

    Kakav je to "naški" jezik?
    Ono kao, samo da nije srpski.
    Svi jezici sveta uglavnom nose imena po izvornom narodu koji ga govori.
    Ako je u tadašnjoj Crnoj Gori zvanični jezik bio srpski, ja ne znam kojim drugim bi Marko mogao pričati i pisati.

  3. #228
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post

    E sad, aj ti mene nauci koje su to zlocne pocinili Crnogorci 90-ih? Prvo mi napamet padaju Strpci, ali to su opet "srpska posla". Bilo je nesto u Pljevljima i okolini, ali su to opet radili neki " novo-cetnici" tipa Ceka Dacevica. Daklem, opet Srbi. Crnoj Gori se moze staviti na teret Dubrovnik, sto je jedna od najvecih sramota u istoriji Crne Gore. Moze se tome dodati Morinj, iako je to povezano.
    E pa da ...to je to.
    Ako je čojstvo i junaštvo u pitanju, onda su Crnogorci svi. Pa i Marko Miljanov koji je izvorno Brdjanin, Kuč i deklarisani Srbin.

    A ako su zločini u pitanju, onda su sve to srpska posla i Srbi iz Crne Gore.

    A ja života mi danas ne znam razliku izmedju Srba iz Crne Gore i Crnogoraca iz Crne Gore.

    Ti ih vidim nekako nacionalno prepoznaješ po delima i nedelima.
    Last edited by Dača; 26-04-19 at 19:41.

  4. #229
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    E pa da ...to je to.
    Ako je čojstvo i junaštvo u pitanju, onda su Crnogorci svi. Pa i Marko Miljanov koji je izvorno Brdjanin, Kuč i deklarisani Srbin.

    A ako su zločini u pitanju, onda su sve to srpska posla i Srbi iz Crne Gore.

    A ja života mi danas ne znam razliku izmedju Srba iz Crne Gore i Crnogoraca iz Crne Gore.

    Ti ih vidim nekako nacionalno prepoznaješ po delima i nedelima.
    To ti nekako dodje isto ko kad je neki sportski uspjeh nekog porijeklom iz Crne Gore, a srpski mediji jave o srpskom uspjehu, al ako je neki krimos u pitanju, moze imati 4S na celo istetovirano reci ce drzavljanin Crne Gore.

    Uglavnom, ne bih sad o Marku Miljanovu, nit sam neki poznavalac opusa niti mi se ulazi u pricu ko je bio Crnogorac a ko Srbin.

    Oko savremene istorije I odnosa Srba I Albanaca....

    Zlocini su radjeni sa obje strane. Negiranje zlocina pocinjenih u ime nacionalnih interesa je specificnost ovog podneblja, a Albanci I Srbi nisu izuzetak, naprotiv bas ovigledan primjer.

    Kad mi krenu sa siptarski teroristi, digne mi se kosa na glavi, jer odmah znam da prica neko ko je zaslijepljen mrznjom, isto ko kad krenu sa cetnicke horde I slicno.

    Ne znam odakle da pocnem. Albanci su imali Zutu kucu I popalili su dosta srpskih domova I svetinja nakon "oslobodjenja"...
    Najveca mrlja za Albance je po meni sadasnje rukovodstvo, pri cemu vrlo konkretno mislim na Ramusa Haradinaja koji nije osudjen za ratne zlocine zato sto su svjedoci pobijeni u toku samog sudskog procesa. Albanvi se moraju, prije ili kasnije, suociti sa zlocinima pocinjenim u njihovo ime.

    Srbi su skoro pa etnicki ocistili Kosovo u jednom momentu, sjetite se samo kolona izbjeglica.

    Evo jedan dokumentarac gdje sve sami Srbi pricaju sta se desavalo. Pricaju kako su nalazili tijela djece od 5 godina, tijela prerezana motornim testerama I tijela smrskamih lobanja. MUP Srbije je sve zataskavao. Koliko ljudi je osudjeno za ovo???



    Ali svi lamentiraju nad zrtvama svojih naroda, a ne pominju zlocine ucinjene u njihovo ime. Nema opravdanja za ovako zvjerske postupke. Ovo ne mogu uraditi ljudi, to su neljudi I najgore nesto sto hodi ovim zemljama, ma koje vjere I nacije bili.



    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

  5. #230
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Evo jedan dokumentarac gdje sve sami Srbi pricaju sta se desavalo..

    Ali svi lamentiraju nad zrtvama svojih naroda, a ne pominju zlocine ucinjene u njihovo ime.
    Pa kako ovo ide zajedno? Evo upravo si postavio dokumentarac u kom Srbi pricaju o zlocinima koji su pocinili njihovi sunarodnici. A sad mi nadji neki dokumentarac u kom Albanci govore o svojim zlocinima. Ili Hrvati o svojim.. Nasi muslimani o klanici u Veliki... Nadji JEDAN takav dokumentarac.


  6. #231
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Pa kako ovo ide zajedno? Evo upravo si postavio dokumentarac u kom Srbi pricaju o zlocinima koji su pocinili njihovi sunarodnici. A sad mi nadji neki dokumentarac u kom Albanci govore o svojim zlocinima. Ili Hrvati o svojim.. Nasi muslimani o klanici u Veliki... Nadji JEDAN takav dokumentarac.
    Ja sam pricao o "savremenoj istoriji" a ne o desavanjima prije WWII.

    Znas I sam moj stav na tu temu, vise puta sam ga ponovio. Vise sam puta odje trazio da se kolege izjasne o tim nekim pitanjima, ali te molim da ne skreceno temu sad na te stvari.

    Znas kako, Albanci su htjeli da svjedoce o zlocinima Haradinaja pred sudom u Hagu, da nije tako ne bi bili pobijeni.

    Ovo kad sam napisao da svi kukaju nad svojim zrtvama, mislio sam na uobicajenu pricu nacionalno zatucanih koji svaki zlocin pocinjen u ime svoje nacije zele da, ako ga ne negiraju, opravdaju.

    To je ta spirala zla na prokletom Balkanu.

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

  7. #232
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    To ti nekako dodje isto ko kad je neki sportski uspjeh nekog porijeklom iz Crne Gore, a srpski mediji jave o srpskom uspjehu, al ako je neki krimos u pitanju, moze imati 4S na celo istetovirano reci ce drzavljanin Crne Gore.
    Sestre Dabović iz HN, reprezentativke Srbije u košarci i velike Srpkinje prilikom osvajanja medalja. Kad im je rođeni brat uhapšen zbog 5 kila kokaina, novine pisale o uhapšenom Crnogorcu.

  8. #233
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    648
    Thanks Thanks Given 
    1,759
    Thanks Thanks Received 
    400
    Thanked in
    207 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Ja sam pricao o "savremenoj istoriji" a ne o desavanjima prije WWII.

    Znas I sam moj stav na tu temu, vise puta sam ga ponovio. Vise sam puta odje trazio da se kolege izjasne o tim nekim pitanjima, ali te molim da ne skreceno temu sad na te stvari.

    Znas kako, Albanci su htjeli da svjedoce o zlocinima Haradinaja pred sudom u Hagu, da nije tako ne bi bili pobijeni.

    Ovo kad sam napisao da svi kukaju nad svojim zrtvama, mislio sam na uobicajenu pricu nacionalno zatucanih koji svaki zlocin pocinjen u ime svoje nacije zele da, ako ga ne negiraju, opravdaju.

    To je ta spirala zla na prokletom Balkanu.

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk
    Oćeš da kažeš da ovi nemaju zločina posle ww2?

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  9. #234
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Isti jezik su nazvali hrvatskim, srpskim, bosanskim, crnogorskim. Je li ikada postojala ideja hercegovačke narodnosti i hercegovačkog jezika? Država se zove Bosna i Hercegovina. E pa sada koja je logika, Hercegovac da bosanski spika?

  10. #235
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    U stvari je obrnuto.
    Mi iz 21. veka možemo shvatiti nacionalne poglede i pobude poznatih likova iz 19.veka.
    Tesko se istorija moze objektivno razumjeti ako se pristupa s nacionalisticke pozicije. Koja je selektivna, uzima se samo ono sto potvrdjuje unaprijed zacrtani cilj. Time je po definiciji neobjektivna i daje iskrivljenu sliku. Recimo, ako bih ja ovdje postavio citat u kojem se u 18. vijeku pravi jasna razlika izmedju Srba i Crnogoraca, nije tesko pretpotstaviti da ti neces to prihvatiti, jer se ne uklapa u ono sti mislis da je tacno. I svaka rasprava je tu uzaludna.



    kako romantična priča.
    Pa valjda su ispunili besu, jer koliko znam Malisori u Velici nisu poklali Crnogorce sa italijanskim, nego sa nemačkim oružjem.
    Bilo je rijec o dijelu Malesije u okolini sela/varosice Tuzi i juzno prema Albaniji. Kad se kaze Malesija, Crnogorci pod tim pojmom obicno podrazumijevaju taj dio. Koliko mi je poznato, taj dio je ostao relativno miran tokom rata.



    Ili Arbanasi u Crnoj Gori i Albanci na Kosovu nisu isti narod.
    Nešto od to dvoje.
    Dosta se stvari promijenilo nakon 90-ih, tako da je sad tesko nesto tvrditi. Prije onog sto se desilo na Kosovu, Malisori su osjecali blize Crnogorce nego Albance sa Kosova. Ovo govorim na osnovu licnog iskustva, jer imam dosta prijatelja medju Malisorima. Mislim da vise nije tako, iako sam odavno posao iz CG, tako da nemam vise direktnog kontakta s tim ljudima (osim povremene prepiske s kumom). Naravno, ne ocekujem da neko ko je srpski nacionalista moze da u ovo povjeruje.

    Jedino što doslovce plagiram su citati Marka Miljanova. A sve ostalo ti se može učiniti.
    Pa da vidimo.

    Iako izrazito nacionalni pisac, njegova pisana dela su neobično za ondašnje patriote lišena neobjektivnosti i ostrašćenosti. Nema megalomanije i nekritičkog pristupa. On je svestan mana svog naroda, kukolja i loših karaktera koji postoje, a takodje zna da i medju drugim narodima ima dobrih ljudi i primera čojstva i junaštva.
    Ipak, Marko kao nacionalni pisac nije bio neobjektivan i ostrašćen. Kod njega nema nekritičkog i megalomanskog pristupa tako karakterističnog za naše tadašnje (i današnje) nacionalne autore. Marko je smatrao i da u drugim narodima ima dobrih ljudi.
    Ne radi se o Marku Miljanovu, vec: http://www.nspm.rs/srbija-i-crna-gor...tml?alphabet=l

    Svaka slicnost je slucajna:beguiled: Jes da nije bas doslovce prepisano. Ali...ako laze Daca ne laze rog:loyal:



    Nemaju Srbi šta da smatraju, kad se Marko Miljanov sam deklarisao kao Srbin.
    I sta kazes, Marko Miljanov sebe nije smatrao Crnogorcem?

    Tek u nji` nema ni crnoga ni bijeloga, u čam se slava ne traži tako veličanstveno da se ne može opisat` njina fantazija, od koje imamo neki dio mi Brđani i Crnogorci u običaje, da se u mlogome priliču s arbanaškijem običajima, i to više imaju toga plemena brcka koja su bliže Arbanije, kao Vasojevići i Kuči, malo Lješnjani i Ceklinjani, a poviše Cr[m]ničani. Ova su više poznata s Arbanasima i njinijema običajima, da i` nijesu toliko opori jednijema i drugijema, no se miješaju, traže jedan drugoga, čine poznanstvo i prijateljstvo, bratime se i kumuju, i u sve drugo se slažu, kad se ne biju među sobom; samo i` je u jezik velika razlika, no i to su mlogi jedni od drugije naučili da govore, naši arbanaški, a naški
    Marko kaze "mi Brdjani i Crnogorci". I sto cemo sad, Daco? A?

    Kao sto rekoh, nemam problem s time da se Marko Miljanov u Srbiji smatra "srpskim herojem". Ali tvrditi da on nije crnogorski heroj predtsvalja pokusaj manipulacije, negacije i prisvajanja tudje istorije. Kao onaj incident iz Pekinga s crnogorskom narodnom nosnjom prilikom otvaranja srpskog kulturnog centra.
    Mada, u neku i razumijem...a bolje je da ne objasnjavam.
    Last edited by Ostoja; 27-04-19 at 03:14.

  11. #236
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    E pa da ...to je to.
    Ako je čojstvo i junaštvo u pitanju, onda su Crnogorci svi. Pa i Marko Miljanov koji je izvorno Brdjanin, Kuč i deklarisani Srbin.

    A ako su zločini u pitanju, onda su sve to srpska posla i Srbi iz Crne Gore.

    A ja života mi danas ne znam razliku izmedju Srba iz Crne Gore i Crnogoraca iz Crne Gore.

    Ti ih vidim nekako nacionalno prepoznaješ po delima i nedelima.
    Sta da ti radim, Daco. Cinjenice su. E sad, razumijem da b i ti volio da je drugacije od onog kako je bilo.

    A ko sto gore citirah Marka, on se deklarisao i kao Brdjanin i Crnogorac.

    Oko deklarisanja, sjetih se pokojnog Ratka Djokica, "zestokog momka s titogradskog asfalta" koji je ubijen prije nekoliko godina u Svedskoj. On je sebe smatrao Srbinom, a otac mu se zvao, koliko se sjecam Maljota, iz bratstva Djokaj.

    Tako i Srbi niz Crne Gore. Sto tu neko moze, ako se oni deklarisu Srbima?

    E sad, ti za Marka uzimas u obzir samo djelove dje on kaze da je Srbin, a preskaces djelove dje kaze da je Crnogorac. Kako da to nazovemo. Daco, a da mi se ne uvrijedis?

  12. #237
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post

    I sta kazes, Marko Miljanov sebe nije smatrao Crnogorcem?



    Marko kaze "mi Brdjani i Crnogorci". I sto cemo sad, Daco? A?
    Pa ništa.
    Kao da je sad napišem: "Mi Srbi i Crnogorci..." ili "Mi Bosanci i Hercegovci"....

    Sa razlogom se u tom slučaju kaže "Mi", jer ta dva subjekta žive u nekom obliku zajednice ili su po drugom osnovu bliski, ali se sa razlogom naglašava i dvojnost, jer to verovatno nije isto.
    Država se u to vreme zove Crna Gora i Brda, a Marko je Brdjanin...te zato Brdjane najčešće i stavlja na prvo mesto, kad kaže "Mi Brdjani i Crnogorci".

    On svakako jeste ličnost iz istorije današnje Crne Gore, odnosno sa prostora današnje Crne Gore.
    Ali ako govorimo o tom vremenu i njegovom doživljaju, on je Kuč, Brdjanin i Srbin. Nije Crnogorac u ondašnjem smislu.

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Dosta se stvari promijenilo nakon 90-ih, tako da je sad tesko nesto tvrditi. Prije onog sto se desilo na Kosovu, Malisori su osjecali blize Crnogorce nego Albance sa Kosova. Ovo govorim na osnovu licnog iskustva, jer imam dosta prijatelja medju Malisorima. Mislim da vise nije tako, iako sam odavno posao iz CG, tako da nemam vise direktnog kontakta s tim ljudima (osim povremene prepiske s kumom). Naravno, ne ocekujem da neko ko je srpski nacionalista moze da u ovo povjeruje.
    Nema uopšte razloga da ti ne verujem.
    Šta više, ja sam ubedjen da je baš tako kako ti kažeš.

    Ali baš zato je jako naivno pitati se šta bi Marko Miljanov rekao o današnjem odnosu Srba prema Albancima.
    Niti je isto vreme, niti su Albanci ono što su bili u njegovo vreme.

    On kad piše o Arbanasima, on piše o svojim Arbanasima, praktično o komšijama sa kojim je proveo ceo život. Njima su njegovi Kuči dakako bili mnogo bliži nego tamo neki Arbanasi sa Kosova ili Albanije. I on im se u svom delu ne može dovoljno zahvaliti.

    Ali to sa današnjicom nema veze. To više nije to.
    Albanci su nacionalno i politički u toj meri ujedinjeni, da ništa nije bitnije od albanskog nacionalnog projekta.

    Skoro sam pročitao izjavu ministra za ljudska i manjinska prava u Vladi Crne Gore, Mehmeda Zenke koji kaže nešto u fazonu "Stanje ljudskih prava u Crnoj Gori nije loše, ali daleko smo od Kosova. Kosovo je naučna fantastika, Meka i Medina za nacionalne manjine i ljudska prava".

    Kako je to specifično.
    Ne toliko u smislu što veze sa realnošću nema.
    Nego što ministar u vladi jedne države, "priznaje" da njegova država, ni vlada, ni resor koji vodi, ni on sam nisu toliko sposobni kao što su to komšije, gde uzgred budi rečeno nacionalne manjine žive u svojevrsnim getoima.


    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    To ti nekako dodje isto ko kad je neki sportski uspjeh nekog porijeklom iz Crne Gore, a srpski mediji jave o srpskom uspjehu, al ako je neki krimos u pitanju, moze imati 4S na celo istetovirano reci ce drzavljanin Crne Gore.
    Ne znam zaista za takve slučajeve.
    Dakako, ima dosta sportista poreklom iz Crne Gore, koji brane boje Srbije. Ima i obrnuto.
    Naravno da se njihovi uspesi u medijima tretiraju kao uspesi države pod čijom zastavom nastupaju.

    Ima valjda i Srba iz Crne Gore koji nastupaju za Crnu Goru. Tu se krvna zrnca ne broje. Bitno je za koju zemlju nastupaju.

    A šta reći za krimose? Pa oni imaju pasoše i lične karte.
    Tako ih se odredjuje.
    Mislim, glupo je i izlišno napisati "Uhapšen je državljanin Crne Gore, koji se inače izjašnjava Srbin".
    Last edited by Dača; 27-04-19 at 09:08.

  13. #238
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    A shto radi paraistorichar ha ha,na silu bi da su isto Cetnjanin i Jagodinac i nema druge:lolblue:
    ...

  14. #239
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Pa ništa.
    Kao da je sad napišem: "Mi Srbi i Crnogorci..." ili "Mi Bosanci i Hercegovci"....

    Sa razlogom se u tom slučaju kaže "Mi", jer ta dva subjekta žive u nekom obliku zajednice ili su po drugom osnovu bliski, ali se sa razlogom naglašava i dvojnost, jer to verovatno nije isto.
    Država se u to vreme zove Crna Gora i Brda, a Marko je Brdjanin...te zato Brdjane najčešće i stavlja na prvo mesto, kad kaže "Mi Brdjani i Crnogorci".

    On svakako jeste ličnost iz istorije današnje Crne Gore, odnosno sa prostora današnje Crne Gore.
    Ali ako govorimo o tom vremenu i njegovom doživljaju, on je Kuč, Brdjanin i Srbin. Nije Crnogorac u ondašnjem smislu..
    Ao, Daco, ovo postaje neozbiljno. Marko kaze mi Brdjani i Crnogorci, a ti to prevodis kao Brdjanin i Srbin? Jel ti to ozbiljno, keve ti?

    A i jezik "naski" bio je crnogorski, sve dok knjaz Nikola nije poceo da srbuje. Imas o tome kod Ljube Nenadovica

  15. #240
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    738
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    51 Posts

    Default

    Procitah sve i svasta ovdje al najvise me zanima odakle vama sve ove informacije o Albancima ? 99% sto ste napisali nije istina i nije mi jasno kako mozete da pisete stvari koje ne znate....
    Da vam ja napisem nesto o tom Marku Miljanovom i o tome kako on "postovao" Albance a o tome on nije pisao u njegovim knjigama... dva Albanska (Malisorska) plemena su bili u granici sa Kucima a to su Zatrijebas i Koci i Marko je ta plemena vise od 10 puta spalio do temelja tako da je on pisao sve i svasta al one lose stvari koje je cinio Albancima nije nidje napisao..

  16. #241
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by biancoceleste View Post
    Procitah sve i svasta ovdje al najvise me zanima odakle vama sve ove informacije o Albancima ? 99% sto ste napisali nije istina i nije mi jasno kako mozete da pisete stvari koje ne znate....
    Da vam ja napisem nesto o tom Marku Miljanovom i o tome kako on "postovao" Albance a o tome on nije pisao u njegovim knjigama... dva Albanska (Malisorska) plemena su bili u granici sa Kucima a to su Zatrijebas i Koci i Marko je ta plemena vise od 10 puta spalio do temelja tako da je on pisao sve i svasta al one lose stvari koje je cinio Albancima nije nidje napisao..
    Sto konkretno nije tacno? Iz onog sto je pisao o Arbanasima, vidi se da je veoma postovao taj narod. Veoma dobro je poznavao taj narod, kazu da je imao i albanske krvi, a iz onog sto je pisao vidi se da im je i vjerovao. Jedan citat iz kojeg se to vidi:



    "Сад би требало да кажем како сам ја с Арбанасима и Арнаутима моје вријеме проша, а како сам ја њи', и они мене, вјеровали и велики над један на другога имали, и племена завађена међусобна арнауцка мирили. Од свега овога мојега ш-њима ништа не могу да опишем, само толико да кажем, коме би преша било знат', мога би нај рукописе, који су ми долазили од Арбаније и Старе Србије а, може бит', наша би се који и од Босне и Јерцеговине .

    Само оволико да кажем за вјерност моје браће и дружине Арбанаса, колико су ми ваљали потлашњега рата. А то овако. У почетак рата, ја сам доша у Куче, у турску границу, те су се побунили Кучи и обрнули пушку на Турке. Паша турски је потпунио с војском Медун и фортице, Фундину, Коће, Затријебач и Ора'ово. У Ора'ово је метнуо Арбанасе, пред којијема је био климентачки барјактар Ујк Гила и други главари арбанашки. Турци су метнули Арбанасе у Ора'ово зато навр' главе од Куча, како ја с Кучима нећу моћ' никако бој чињет', будући је село Opa'oвско најгорње од Куча; па кад се бише побили Кучи с Турцима, да Арбанаси вазда могу ударит' нама с плећа, како не бисмо Турцима. могли на'уд ит' на град и фортице, а камо ли у Подгорицу. Но, ја с мојијема Арбанасима здоговорим се, и они ми даду ријеч да ја могу оставит' села Кучка на њи', и у села жене и ђецу, и да те ми они све чуват', а ја да се могу бит' с Турцима, не само на град и фортице, него, ако и' могнемо прићерат', и до у Подгорицу, ка што је тако и било. Наша је војска у први бој ћерала Турке до воде Рибнице и Подгорице, а моји вјерни Арбанаси чували ми Куче, ка што реко', који су, да су кћели, све Куче без пушке могли спалит', и то без да крећу цијелу војску што су имали, но само сто војника да су послали према Медуна и фортице на Сјенице, само да ми пут препријече да се ни један мој војник не би више мога вратит' у Куче, но ми да идемо у Пипере, а народ вас да остане у ропство...

    Ја ово реко', да су ми тако Арбанаси чували плећи први дан; но и послије, кад смо ћерали Турке, у сваки бој до Подгорице и Ћемовскога, сваки дан су ми чували плећи Арбанаси, ка први дан. Тако је било, докле гој сам и' посла, по командиру Нову и војводи Васу, ријеч да ми пуште Ора'ово и Затријебач. И они су тако учињели. Ја и' не 'оћа' ни та' ма' послат', да останем без такве узданице од Турске, но опази' да Турци 'оте другу војску да ту шиљу, па онадар зло за мене! И тога пута, ја с Арбанасима својевољно и мојом војском, заузесмо Ора'ово, Коће и Затријебач."

    Marko je ostavio pisani trag o tome sto je mislio o Arbanasima, a opisao je njihove i dobre i lose osobine, koje kod svakog naroda postoje. Po onom sto se moze naci zapisano, bio je postovan od Arbanasa, pa je cak i mirio zavadjena arbanaska plemena. Je li i ratovao s njima, ne sumnjam da jeste. Ali, ono sto je za ovu pricu bitno, iz onog sto je ostavio zapisano, moze se jasno vidjeti postovanje koje je imao prema Arbanasima. Moguce da Albanci imaju svoj stranu price koja je drugacija. Pretpostavljam da si Albanac, pa bih volio cuti i tu drugu stranu price.

  17. #242
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    738
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    51 Posts

    Default

    Da jeste imao je postovanje u to ne sumljam i onda ih je posle toga pljackao i ubijao.. tolko o njegovom postovanju... ne zelim ja da pricam o porijeklu Kuca i Marka jer o tome se dosta pricalo i pisalo i dosta Kuca ne priznaje istinu.

    Samo kazem da mi nije jasno kako neko ko nije Albanac iznosi neke nebuloze vezano za tradiciju i obicaje Albanaca a nema nikakv dokaz za to... Jeste Albanac sam al nema potrebe da ti ja pricam neku drugu stranu price

  18. #243
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by biancoceleste View Post
    Da jeste imao je postovanje u to ne sumljam i onda ih je posle toga pljackao i ubijao.. tolko o njegovom postovanju... ne zelim ja da pricam o porijeklu Kuca i Marka jer o tome se dosta pricalo i pisalo i dosta Kuca ne priznaje istinu.

    Samo kazem da mi nije jasno kako neko ko nije Albanac iznosi neke nebuloze vezano za tradiciju i obicaje Albanaca a nema nikakv dokaz za to... Jeste Albanac sam al nema potrebe da ti ja pricam neku drugu stranu price
    To da neki Kuci ne priznaju da vuku porijeklo od Arbanasa znam dobro. Imao sam raspravu na tu temu s nekim Kucima, koji su bas od Drekalovica. Neki od njih tvrde da su od Mrnjavcevica. Porijeklo Drekalovica se obicno dovodi u vezu s Kastriotima, a ja sam nasao jedan dalji podatak da Kastrioti vuku porijeklo od bratstva Berisha sa sjevera Albanije. No, vjerujem da kao Albanac imas detaljnije podatke. Meni je recimo relevantno i ono sto kaze Marko Miljanov o tome - da je sin Drekalov Lale presao iz katolicanstva u pravoslavlje (na nagovor nekog popa iz Crmnice, mislim da se zvao Boljevic). A dobro je poznato ko su bili katolici, a ko pravoslavci u Kucima. Sto je posebno interesantno, dobar dio Drekalovica su sada veliki Srbi. Kao onaj Vuksanovic s Ubala koji vodi neku srpsku stranku.

    O obicajima Albanaca se moze naci dosta informacija u literaturi. Naravno, Marko Miljanov se smatra relevantnim izvorom. A meni je informativan i tekst Sava Orovica u kojem pise o plemenskoj organizaciji, krsnoj slavi, pokajnicama, epskim pjesmama, folkloru i drugim slicnostima:
    https://www.rastko.rs/rastko-al/folk...-folklor_l.php

    Meni je, inace, kum iz Malesije (tj. ja sam njemu bio vjencani kum), tako da ponesto znam i iz druzenja s njim. Sjecam se da mi je jednom kazao za Kuce, drzeci glavicu luka, "maknes li ovu ljuspu spolja dje se pise Crnogorac, ono unutar glavice ti je Malisor". Bilo mi simpaticno, pa sam zapamtio. Nedje ranije napisah na ovoj temi da vise vjerujem tom kumu Malisoru, nego bilo kojem Crnogorcu.

    Ti ako mislis da nesto od ovog sto sam pisao nije tacno, onda kazi sto to nije tacno. Mislim da nije bas lijepo da kazes nista nije tacno, a da ne kazes sto to nije tacno.

  19. #244
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    648
    Thanks Thanks Given 
    1,759
    Thanks Thanks Received 
    400
    Thanked in
    207 Posts

    Default

    Albanci nikad nikog nisu pljačkali i ubijali. To jedan vrlo fin i miroljubiv narod.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  20. #245
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zuma View Post
    Albanci nikad nikog nisu pljačkali i ubijali. To jedan vrlo fin i miroljubiv narod.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Zuma misterija. Odjednom se pojavil iznebuha. Argumenti smisleni. Tak, dumam da bi bilo grehotica potrosit i jedan kamsot.

  21. #246
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    738
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    51 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zuma View Post
    Albanci nikad nikog nisu pljačkali i ubijali. To jedan vrlo fin i miroljubiv narod.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Za razliku od Srba i Crnogora budi siguran da jeste

  22. #247
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    648
    Thanks Thanks Given 
    1,759
    Thanks Thanks Received 
    400
    Thanked in
    207 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by biancoceleste View Post
    Za razliku od Srba i Crnogora budi siguran da jeste
    Za tebe koliko mi se čini OVK bijahu oslobodioci? Da ovdje neko napiše kako je Ratko Mladić oslobodioc razapeli bi ga. Ali kad nešto slično kaže Albanac ili neko drugi onda ništa. Da se ne zamjeramo. Da budemo građanski. Da budemo patriote kao Ostoja odakle ono Ostoja? Tajland?

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  23. #248
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    @Zuma

    Ti bas odises miroljubivoscu, ali svaki tvoj post na ovoj temi. Bravo!!!!

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

  24. #249
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    @Zuma

    Ti bas odises miroljubivoscu, ali svaki tvoj post na ovoj temi. Bravo!!!!

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk
    To majka ne radja.

  25. #250
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    648
    Thanks Thanks Given 
    1,759
    Thanks Thanks Received 
    400
    Thanked in
    207 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    @Zuma

    Ti bas odises miroljubivoscu, ali svaki tvoj post na ovoj temi. Bravo!!!!

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk
    I šta je problem? Nije ti problem ovo što kaže biancoceleste ali jeste ovo moje?

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

Page 10 of 12 FirstFirst ... 6789101112 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Podijelimo, jer zajedno možemo više
    By rain_wind_storm in forum Centralni
    Replies: 5
    Last Post: 25-02-12, 18:46
  2. Teorija Evolucije i odnos prema vjeri i stvaranju.
    By Lepota in forum Nauka generalno
    Replies: 5
    Last Post: 07-10-10, 22:40
  3. Replies: 51
    Last Post: 31-03-10, 13:06
  4. Replies: 5
    Last Post: 30-11-09, 19:59
  5. O navodnoj pripadnosti Grbljana srpskoj naciji
    By Sholohov in forum Istorija
    Replies: 4
    Last Post: 19-05-08, 19:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •