Page 7 of 12 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast
Results 151 to 175 of 298

Thread: Možemo li prihvatiti razlike u vjeri, naciji I jeziku?

  1. #151
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Pravoslavci ne znaju sto je more, vecina ga nije vidjela ni na slici do skoro. Cast izuzecima, koji su ga i primijetili, ali sa vise destina kilometara razdaljine. Doduse nisu smjeli da mu se primaknu vise, da im sto ne bude...
    Ne mogu da vjerujem da je ovo neko mogao da bukvalno shvati. Uostalom, kao ni ostatak posta.

    Platinum je ironijom odgovorio na gluposti koje odje sipa Samotnjak. Na drugi nacin je takvim likovima besmisleno odgovarati.

    Platinum je jedan od najlucidnijih likova na ovom forumu.

  2. #152
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,694
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Platinumov tekst je ironija na temu generalizacije. Nijesam mislio da ga treba tumaciti i da je to dovoljno jasno.
    Evo I ja se cudim, bas je ocigledna ironija bila. Ovaj Samotnjak se I ne trudi da pokusa da polemise kad mu neko odgovori cinjenicama, vec samo ide dalje sa novim "istinama". Treba iskulirat I cao.

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

  3. #153
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,694
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Oduprise97001 View Post
    890 svi su bili pravoslavni. Sizma je 1054 .Pravoslavci su nastavili po starom +ortodoksija a katolici sa malo izmjena
    Jes, postojalo je pravoslavlje prije Velike Sizme. Ajde ostavite se bajki da vas zamolim.

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

  4. #154
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,927
    Thanks Thanks Given 
    4,971
    Thanks Thanks Received 
    2,396
    Thanked in
    1,282 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Ne mogu da vjerujem da je ovo neko mogao da bukvalno shvati. Uostalom, kao ni ostatak posta.

    Platinum je ironijom odgovorio na gluposti koje odje sipa Samotnjak. Na drugi nacin je takvim likovima besmisleno odgovarati.

    Platinum je jedan od najlucidnijih likova na ovom forumu.
    Inteligencija par excellence
    ...

  5. #155
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,694
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Ja bi se djelimično složio sa ovim što piše. Isto tako mislim da je najveća greška naše pravoslavne crkve što nije posle Turaka prihvatila naše ljude koji su uzeli islam kao naše sa drugom vjerom. Ista stvar i za katolike. Mnogo bi ovo područje ljepše i mirnije izgledalo.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    A nasa crkva je bas sirokih shvatanja. Frapirao sam se kad sam cuo da ne moze kum da ti bude katolik, dok kod katolika moze pravoslavni da ti kumuje. Toliko o sirini.

    Al dobro, evo sad moze I opelo za kremiranu osobu, iako je valjda tek skoro prihvaceno da moze kremacija, ali mora opelo prije toga da se obavi. Al Mira je vjerovatno zaduzila pravoslavlje pa se prave izuzeci.



    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

  6. #156
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    Povjesno gledajući pravoslavlje stiže sa Nemanjićima i preovlađujuća religija je do Crnojevića. No džaba tebi sva priča, ti ka Zonjo, ne priznaješ prepreke.
    Crnu Goru je osnovao Ivan Crnojević u 15. stoljeću, prije toga ne postoji Crna Gora. Otkad postoji, isključivo je pravoslavna.

  7. #157
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    A nasa crkva je bas sirokih shvatanja. Frapirao sam se kad sam cuo da ne moze kum da ti bude katolik, dok kod katolika moze pravoslavni da ti kumuje. Toliko o sirini.

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk
    Eto, nijesam znao da pravoslavna crkva ne dozvoljava da ti kum bude katolik. Svasta. Ovo drugo je tacno. Ja sam kumovao jednom Albancu koji je katolik. Covjek u kojeg imam vise povjerenja nego u bilo kojeg Crnogorca.

  8. #158
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Boka kotorska bila je do Morejskog rata većinom katolička. Onda su protjerani muslimani iz Risna i Herceg-Novog, a masovno doselili pravoslavci iz Hercegovine i Crne Gore. Do 17. stoljeća, prije nego što su ga Mlečani oslobodili, Herceg-Novi je bio islamski grad. Zvonik katoličke Crkve sv. Jeronima, koji danas dominira vizurom grada, bio je minaret. https://www.dialogos.ba/2017/09/09/d...-herceg-novom/

    Od 17. do 20. stoljeća grad je većinski katolički. Prema popisu stanovništva 1910. godine, Herceg-Novi i Perast imaju po 70% katolika, Kotor 69%, a Tivat 95%.

    Herceg-Novi je primjer mijenjanja vjerske strukture istog mjesta. Do 17. stoljeća islamski, od 17. do 20. katolički, sada svetosavski.

  9. #159
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,325
    Thanks Thanks Given 
    5,457
    Thanks Thanks Received 
    4,863
    Thanked in
    2,033 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Islam u svojim pocecima njegujuci nauku, kulturu i medicinu podario nam je neke od najvecih naucnika svih vremena. Zbog nase kulture i obrazovanja za vecinu nijesmo culi pa evo da ih nabrojimo par :

    - Ibn Khaldun - jedan od najvecih filozofa srednjeg vijeka, covjek koji je zaceo demografiju i drustvene nauke uopste

    - Jabir ibn Hayan - smatra se ocem hemije

    - Al Masudi - otac istorije geografije

    - Al Kvarizmi - otac algoritama i algebre

    - Ibn al Hajtam - otac optike, covjek koji je uveo revoluciju u fiziku

    - Kerim Kerimov - otac sovjetskog svemirskog programa, covjek koji je Jurija Gagarina poslao u svemir.

    - Ibn sina - otac neuropsihijatrije

    - Al Biruni - otac geodezije i veliki uticaj na razvoj antropologije i lingvistike

    - Al Tabari - tvorac medicinske enciklopedije

    - Al Zahravi - otac hirurgije

    - Ibn Sina - legenda i Bog u medicini -otac medicine !!!


    Astrologe, astronome, fizicare, pjesnike, pisce, putopisce, istoricare, matematicare ili jos modernih naucnika da ne nabrajam. Kao i vrhunske vojskovodje, ekonomiste, politicare.
    Nije u pitanju religija toliko, koliko je u pitanju podneblje odakle se razvila civilizaicija. Negdje je bilo pitanja da li bi danasnji tehnoloski napredak bio daleko ispred trenutnog stanja da nije bilo religije.
    Manje-vise zakljucak je da bi tehnoloski napredak bio na istom stepenu da hriscanstvo nije "negiralo" nauku, a paralelu su gradili poredjenjem sa islamom u tom periodu.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  10. #160
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    179
    Thanks Thanks Received 
    555
    Thanked in
    268 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Evo I ja se cudim, bas je ocigledna ironija bila. Ovaj Samotnjak se I ne trudi da pokusa da polemise kad mu neko odgovori cinjenicama, vec samo ide dalje sa novim "istinama". Treba iskulirat I cao.

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk
    Vec sam jednom forumasu napisao bio, lik nema problem ideolosko-nacionalisticke prirode, nego neke druge, a to se moze lako svatit kad mu udjes na profil i procitas 100 i kusur njegovih postova, ne sve od slova do slovo, ali preletis. Sve ti je jasno. Trolovanje, kontradiktornost, odsustvo najelementarnije logike, ekstremna najpovrsnija generalizacija, nemanje stava i jasnog licnog motiva u misljenju i radu.
    Jedan dan napise da su Hrvati i Srbi jedan isti narod, sjutra dan da su Srbi i Pravoslavci najveci krvnici i otpad drustva. Proglasavanje Hrvata stokavaca za Srbe. Negiranje postojanja nacije Bosnjaka i Crnogoraca, pa onda u sljedecem postu priznavanje da postoje....Pa svaki kamen u Boki vristi da je hrvatski. A sta onda vristi kamenje u Splitu, Zagrebu, Rijeci po toj logici? Da su Hrvatski? Pa zapadna civilizacija je kolonijalisticka, krvopijska, varvarska, pa onda velicanje zapada i sve sto je potkaceno zapadnom kulturom proglasavanje superiornim, sta polemisat uopste sa coekom koji zeli drugima da odredjuje koje su nacije i etnosa?...i tako...baka je sampion apsolutni...Bolji je trol od Milomira Marica...
    Last edited by Platinum; 21-04-19 at 08:33.
    Drzava univerzalnog normativnog morala i obrazovanja

  11. #161
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Severnjak View Post
    Vama u Crnoj Gori bi bilo najbolje da se ugledate na primer Vojvodine koja je mozda i u celoj Evropi najbolji primer multietnicnosti a u regionu sigurno. Narocito kada se uzme u obziru kakvu su tek medjusobnu istoriju imali Srbi i Madjari, pogotovo tokom Drugog svetskog rata. Inace, to je najvise zasluga toga sto je Vojvodina jako apoliticna sredina i ne pridaje se neki znacaj tome ko je ko. Prosao sam kroz osnovnu, srednju i fakultet a da nikada nisam ni cuo ni video da je bilo ikakvih problema takve vrste a poznavao sam i Madjare i Madjarice i jednu Slovakinju i Rusinku. Cak mi se cini da bosanski Srbi tu mnogo viste štrče a i inace je primetna razlika izmedju vojvodjanskih i ostalih Srba.
    Šta znači "vojvodjanski Srbi" i šta ih to specijalno razlikuje od ostalih Srba?

    Otklon od stereotipa je prvi preduslov za prevazilaženje razlika u naslovu teme.

    A ti u svom postu takodje iznosiš neke stereotipe.

  12. #162
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Ne mogu da vjerujem da je ovo neko mogao da bukvalno shvati. Uostalom, kao ni ostatak posta.

    Platinum je ironijom odgovorio na gluposti koje odje sipa Samotnjak. Na drugi nacin je takvim likovima besmisleno odgovarati.

    Platinum je jedan od najlucidnijih likova na ovom forumu.
    Quote Originally Posted by AL no1 View Post
    Inteligencija par excellence
    Svaka mu čast onda.

  13. #163
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Šta znači "vojvodjanski Srbi" i šta ih to specijalno razlikuje od ostalih Srba?

    Otklon od stereotipa je prvi preduslov za prevazilaženje razlika u naslovu teme.

    A ti u svom postu takodje iznosiš neke stereotipe.
    Sta znaci? Samo ime kaze, Srbi iz Vojvodine. A ako mislis da nema kulturoloskih i mentalitetskih razlika izmedju vojvodjanskih i ostalih Srba i Srba onda si kroz Vojvodinu ili samo prosao kolima ili si mozda bio na dan-dva u Novom Sadu. Tome je najvise uticalo sto su Srbi iz Vojvodine bili pod vladavinom Austrougarske a ostali Srbi pod Turcima. Prva ocigledna razlika je u arhitekturi i u vojvodjanskim gradovima je i dalje vidljiv austrougarski uticaj, dovoljno je samo prosetati se centrom Novog Sada. A ako bi se govorilo o stereotipima onda bi stereotip za vojvodjanske Srbe bio da vaze za kulturne, mirne i najliberalnije od ostalih Srba, a i poznato mi je da je to stvarno nesto do cega se drzi i da ima Vojvodjana koji se zale da su Bosanci to poremetili (ako si cuo za termin "dođoš"). Ja licno na to nisam obracao neku posebnu paznju a poznavao sam bosanske Srbe i ne zelim da verujem u to da su oni inferiorni ali da su drugaciji, jesu. Cak ne mislim ni da je Novi Sad nesto preterano kulturna sredina ali da je tolerantna i da nema te opterecenosti ko je koje nacionalnosti, to jeste. Ali kao sto rekoh, verujem da je do toga najvise sto je ovo dosta apoliticna sredina. Jedini izuzetak je kada Vucic dodje nekim povodom i sa sobom mobilise i dovuce autobusima koga god moze.

    Inace, te podele se gledaju kao losa stvar zato sto se to odmah shvata kao separatizam a ne kao lokalne razlike. Iz svog iskustva mogu reci da Srbima u Vojvodini to nije ni na kraj pameti i da nikada nisam cuo da je neko insistirao da je Vojvodjanin a ne Srbin, cak ni da je neko sebe uopste nazvao Vojvodjaninom ili vojvodjanskim Srbinom. Cak je za vreme vladavine demokrata, bila neka kampanja sa bilbordima da se Srbi izjasnjavaju kao Vojvodjani pa nisu nista postigli zato sto ljude to ne zanima. Ali necu ni da sada tu dokazujem neki patriotizam time sto cu da ubedjujem sebe da smo ja i onaj Srbin iz Vranja, Bijeljine ili Kosova isti kada nismo, niti na to gledam kao na nesto lose.
    Last edited by Severnjak; 21-04-19 at 12:16.

  14. #164
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Severnjak View Post
    Sta znaci? Samo ime kaze, Srbi iz Vojvodine. A ako mislis da nema kulturoloskih i mentalitetskih razlika izmedju vojvodjanskih i ostalih Srba i Srba onda si kroz Vojvodinu ili samo prosao kolima ili si mozda bio na dan-dva u Novom Sadu.
    Odmah da ti kažem da sam rodjen i ceo život živim u Vojvodini.


    Tome je najvise uticalo sto su Srbi iz Vojvodine bili pod vladavinom Austrougarske a ostali Srbi pod Turcima. Prva ocigledna razlika je u arhitekturi i u vojvodjanskim gradovima je i dalje vidljiv austrougarski uticaj, dovoljno je samo prosetati se centrom Novog Sada.
    Pričamo o ljudima, a ne o arhitekturi.
    Kakve arhitektura ima veze sa mentalitetom ljudi?

    A ako bi se govorilo o stereotipima onda bi stereotip za vojvodjanske Srbe bio da vaze za kulturne, mirne i najliberalnije od ostalih Srba, a i poznato mi je da je to stvarno nesto do cega se drzi i da ima Vojvodjana koji se zale da su Bosanci to poremetili (ako si cuo za termin "dođoš").
    To o vojvodjanskim Srbima, kao mirnim, liberalnim i tolerantnim je samo stereotip, koji je plasiran i eksponiran u vreme vladavine komunističkih autonomaša u Novom Sadu.
    A to zaista nema mnogo dodira sa realnošću.
    Čak i danas kad gledaš, ti neki političari, zagovornici autonomije Vojvodine i teza da su Srbi iz Vojvodine drugačiji, su u stvari prvo koleno dodjoša, poput Čanka iz Like.

    Srbi starosedeoci u Vojvodini su u suštini prilično konzervativan narod i prilično zadrt i tvrdoglav.
    Vole generalno, što bi se reklo, da pile naopako.
    Znaju da kažu: "Mi od vas dodjoša nekad nismo smeli srbovati, a danas ne možemo od vas doći na red".

    Njihova istorija je bila drugačija od istorije Srba dodjoša, ali to ne znači da je bila prožeta mirom, tolerancijom i liberalnim suživotom sa komšijama.
    Oni očima ne mogu videti Madjare, što je nepojmljivo Srbima, dodjošima iz Bosne, Hercegovine, Krajine Crne Gore, uže Srbije...kojima su arhineprijatelji Hrvati i Turci.

    Ako bi morao navesti klasičan prototip Srbina, starosedeoca iz Vojvodine, onda je to nekadašnji poslanik SPO-a, Milan Paroški. E to je pravi Laloš (mada su Lale u stvari samo Srbi iz Banata), zadrt, svadljiv, britak na jeziku, u stanju da ti opsuje u jednoj rečenici sve do desetog kolena.

    A mnogi misle da je to Djordje Balašević. A on čovek pola Madjar, pola Bosanac. Znači, uopšte nije neki stari Srbin iz Vojvodine.

    Ja licno na to nisam obracao neku posebnu paznju a poznavao sam bosanske Srbe i ne zelim da verujem u to da su oni inferiorni ali da su drugaciji, jesu. Cak ne mislim ni da je Novi Sad nesto preterano kulturna sredina ali da je tolerantna i da nema te opterecenosti ko je koje nacionalnosti, to jeste. Ali kao sto rekoh, verujem da je do toga najvise sto je ovo dosta apoliticna sredina. Jedini izuzetak je kada Vucic dodje nekim povodom i sa sobom mobilise i dovuce autobusima koga god moze.
    Kako je to Novi Sad apolitična sredina?
    Pa Novi Sad je kolevka srpskog prosvetiteljstva i nacionalizma.
    To što te niko na ulici ne pita koje si nacionalista, nije ništa neobično, jer ipak je u pitanju relativno veliki grad.
    Mislim da te niko ne pita ni u Podgorici.
    I uopšte ne verujem da su u Crnoj Gori ljudi nešto više opterećeni time, nego u Vojvodini.

    Ali necu ni da sada tu dokazujem neki patriotizam time sto cu da ubedjujem sebe da smo ja i onaj Srbin iz Vranja, Bijeljine ili Kosova isti kada nismo, niti na to gledam kao na nesto lose.
    Ja samo po dijalektu pravim razliku.
    Baš sam mesec i po dana ove godine bio službeno u Pirotu i Dimitrovgradu. Tamo žive mirno Srbi i Bugari.
    Isti je sve to narod kao u Vojvodini, samo što drugačije pričaju. A ni lepši, ni ružniji, ni gluplji, ni pametniji,ni dobroćudniji ni bezobrazniji, ni prostiji, ni kulturniji, ni viši, ni niži od nas u Vojvodini.
    Last edited by Dača; 21-04-19 at 16:45.

  15. #165
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Eto, nijesam znao da pravoslavna crkva ne dozvoljava da ti kum bude katolik. Svasta. Ovo drugo je tacno. Ja sam kumovao jednom Albancu koji je katolik. Covjek u kojeg imam vise povjerenja nego u bilo kojeg Crnogorca.
    SPC čak ne dozvoljava da ti kum bude kršten u CPC. Tj ne priznaju da je kršten, već mora da se nanovo krsti u SPC da bi mogao biti kum.
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  16. #166
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,694
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dejan View Post
    SPC čak ne dozvoljava da ti kum bude kršten u CPC. Tj ne priznaju da je kršten, već mora da se nanovo krsti u SPC da bi mogao biti kum.
    Moja jedna bivša koleginica iz Makedonije nije mogla da se poslije posta pričesti u Podgorici, jer je krštena u MPC. Priča mi je zvučala glupo, jer mi je nevjerovatno to kako su je oni mogli "provaliti", ali ona je baš ponosna Makedonka pa je pitala da li je to problem, jer je htjela istaći svoju nacionalnu pripadnost, a ovi joj rekli da jeste problem to što je krštena u nekanonskoj crkvi i nijesu je htjeli pustiti da se pričesti.

  17. #167
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,062
    Thanks Thanks Given 
    489
    Thanks Thanks Received 
    418
    Thanked in
    233 Posts

    Default

    Ja prosto ne mogu da povjerujem u ove price..Krsten ovamo,krsten tamo bla bla..
    Prije svega ja sam skoro bio svjedok dje su kumovi bili nekrsteni i lagano,bas sam bio u cudu..
    Vala stv ako je do toga doslo da me neko pita u koju sam crkvu krsten i da ne mogu kumovat zbog toga onda bi mu ocitao jednu takvu bukvicu da vj vise ne bi ni vjernik bio.
    Ja prije ni ne znam kojoj mitropoliji pripada koja crkva ili manastir,a i ne zanima me i ne treba nikog.To je tvoja pravoslavna crkva pa nek se oni dijele.
    E na sto smo spali majko moja...

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  18. #168
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,694
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djalac View Post
    Ja prosto ne mogu da povjerujem u ove price..Krsten ovamo,krsten tamo bla bla..
    Prije svega ja sam skoro bio svjedok dje su kumovi bili nekrsteni i lagano,bas sam bio u cudu..
    Vala stv ako je do toga doslo da me neko pita u koju sam crkvu krsten i da ne mogu kumovat zbog toga onda bi mu ocitao jednu takvu bukvicu da vj vise ne bi ni vjernik bio.
    Ja prije ni ne znam kojoj mitropoliji pripada koja crkva ili manastir,a i ne zanima me i ne treba nikog.To je tvoja pravoslavna crkva pa nek se oni dijele.
    E na sto smo spali majko moja...

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
    Pa eto ti nedje kad podjes u crkvu pitaj svesteno lice da li bi bio problem da je kum na vjencanju katolik, ili ovo oko CPC I MPC, pa prenesi I nama odgovor odje.

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

  19. #169
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,927
    Thanks Thanks Given 
    4,971
    Thanks Thanks Received 
    2,396
    Thanked in
    1,282 Posts

    Default

    Mene je davno pod Ostrog primio tadashnji otac Lazar,rekao mi je da mi ne moze pomoci oko bilo chega,na startu,zato shto sam islamske vjere,ali da mi moze dat savjet,a ja mu rekoh da mi bash savjet samo i treba,te mi sjedosmo u neku kao kancelariju,isprichasmo se,popismo po dvije,3 i banja,poslushah savjet,a iskreno i dan danas se kajem shto ga poslushah,a shto cesh.
    ...

  20. #170
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Pa eto ti nedje kad podjes u crkvu pitaj svesteno lice da li bi bio problem da je kum na vjencanju katolik, ili ovo oko CPC I MPC, pa prenesi I nama odgovor odje.

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk
    Do skoro je bila praksa da nijesu davali nepravoslavnima da vide relikvije u Ct manastiru



    Quote Originally Posted by AL no1 View Post
    Mene je davno pod Ostrog primio tadashnji otac Lazar,rekao mi je da mi ne moze pomoci oko bilo chega,na startu,zato shto sam islamske vjere,ali da mi moze dat savjet,a ja mu rekoh da mi bash savjet samo i treba,te mi sjedosmo u neku kao kancelariju,isprichasmo se,popismo po dvije,3 i banja,poslushah savjet,a iskreno i dan danas se kajem shto ga poslushah,a shto cesh.

    Bolje da si mene zvao da se napijemo kao stoka pa ujutro kod hodze Irfana da nam privije po zapis. Ko rukom odneseno.


    Provjereno islamska magija mnogo bolja no krscanska
    One Ring to Rule them all...

  21. #171
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,062
    Thanks Thanks Given 
    489
    Thanks Thanks Received 
    418
    Thanked in
    233 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AL no1 View Post
    Mene je davno pod Ostrog primio tadashnji otac Lazar,rekao mi je da mi ne moze pomoci oko bilo chega,na startu,zato shto sam islamske vjere,ali da mi moze dat savjet,a ja mu rekoh da mi bash savjet samo i treba,te mi sjedosmo u neku kao kancelariju,isprichasmo se,popismo po dvije,3 i banja,poslushah savjet,a iskreno i dan danas se kajem shto ga poslushah,a shto cesh.
    Ahahaahahaaahhaahahaaahaha..
    Win!!!!
    Ti si brat !

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  22. #172
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,062
    Thanks Thanks Given 
    489
    Thanks Thanks Received 
    418
    Thanked in
    233 Posts

    Default

    Vjerujem ja vama sto vi kazete,ali kazem vam da sam svjedok da kum nije bio krsten pri crkvenom vjencanju.
    Shvatite da i pri crkvi svakakvih svestenih lica nazalost ima.
    Sjecam se kad sam jednom posao na hodocasce,pop ispred mene svako malo staje i cisti makserice :/ Nisam mogao vjerovat..
    Kod ujaka mog dolazi dosta svjestenih lica jer pomaze crkvi i veliki je vj itd itd.Uglavnom par puta sam prisustvovao i zgrozio se ponasanju crkvenog lica da mi je bilo doslo da mu svasta kazem,nego nisam mogao zbog ujaka i postovanja prema starijim osobama.
    Sami ste svjesni i znate sta se desavalo oko Kacavende,oca Bojana koliko se sjecam i ostalih.
    Imate na YT Goli zivot -Kacavenda Bojan Jovanovic pa odgledajte.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  23. #173
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,842
    Thanks Thanks Given 
    3,157
    Thanks Thanks Received 
    5,516
    Thanked in
    2,233 Posts

    Default

    Sreca pa me zabolje dupe za vjere i ove nase crkve, nemam problema sa ovim stvarima. Vjerovanja ljudi sa ostrva Sulavesi su mi za sad najbliza

    Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

  24. #174
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,694
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Nijesam kršten, a razmišljao sam da se krstim. No aj sad kako da izaberem crkvu. CPC je nekanonska, bačali su na njih nekakve kletve itd., SPC mi je ono baš bezveze prije svega zbog negiranja moje nacije a i pomalo zbog svih ovih gore stvari koje su nabrojane.

    Dođoh do zaključka, pošto sam pravoslavan i hoću da se krstim u pravoslavnoj crkvi, da je najbolje da se krstim kod Grka (GPC). Mogao bih da slavim Božić i Vaskrs kad mu je i vrijeme, jer naučno je dokazano da julijanski kalendar ne odgovara pravom vremenu već je Gregorijanski tačniji. Da ne otvaramo sad još i tu temu, dovoljno je podsjetiti na srpskog naučnika Milutina Milankovića https://sh.wikipedia.org/wiki/Revidi...anski_kalendar

    Kao bonus imao bih i neradne dane ove po julijanskom :-D

    Samo ne znam da li bih mogao da slavim Božić 25.12. samo po osnovu krštenja u GPC ili bih morao da se nacionalno izjašnjavam kao Grk, a to ne bih.

  25. #175
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    186
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne priznaje ni jedna kanonska crkva.
    Isto kao da i kazes da si krsten u MANSu
    Quote Originally Posted by Dejan View Post
    SPC čak ne dozvoljava da ti kum bude kršten u CPC. Tj ne priznaju da je kršten, već mora da se nanovo krsti u SPC da bi mogao biti kum.

Page 7 of 12 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Podijelimo, jer zajedno možemo više
    By rain_wind_storm in forum Centralni
    Replies: 5
    Last Post: 25-02-12, 18:46
  2. Teorija Evolucije i odnos prema vjeri i stvaranju.
    By Lepota in forum Nauka generalno
    Replies: 5
    Last Post: 07-10-10, 22:40
  3. Replies: 51
    Last Post: 31-03-10, 13:06
  4. Replies: 5
    Last Post: 30-11-09, 19:59
  5. O navodnoj pripadnosti Grbljana srpskoj naciji
    By Sholohov in forum Istorija
    Replies: 4
    Last Post: 19-05-08, 19:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •