Page 6 of 12 FirstFirst ... 2345678910 ... LastLast
Results 126 to 150 of 298

Thread: Možemo li prihvatiti razlike u vjeri, naciji I jeziku?

  1. #126
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Grof P.A. Tolstoj putovao je Bokom kotorskom pod kraj 17. st. Njegovi zapisi vrlo su autentično svjedočanstvo o etničkom sastavu bokeljskog stanovništva. U njegovo doba u većini primorskih mjesta u zaljevu živjeli su Hrvati, ali su kao posljedica oslobađanja Risna i Herceg-Novog iz turskih ruku počela srpska naseljavanja u priobalju. Tolstoj tako piše da je "daljše od Ercegnovog put ležal mimo beregov zaselenih Horvatima do Perasti v albanskom knjaževstve". U Perastu i okolini našao je Turaka, kazao je da tu "život Turki". To što je Tolstoj vidio posve je podudarno impresiji koju je iznio biskup Andrija Zmajević. Po njemu su neki od tih ljudi koji su preostali iz doba turske vlasti u dijelovima Boke kotorske bili vrlo pismeni i naobraženi pa je biskup od nekog prijatelja iz Rima naručio za njih Bibliju na arapskom jeziku želeći ih uvjeriti u istinu kršćanstva. U brdskim selima iznad priobalja Tolstoj je uočio mnoga srpska naselja i to, kako on veli, da oni "živut meždu velikih i visokih kamenih gor". Tolstojev opis posebno je dragocjen jer svjedoči o činjenici da su katolici u mnogim bokeljskim naseljima bili starosjedioci, a da su Srbi, kad ih je uočio na koncu 17. st., bili nastanjeni visokim gorama. Zanimljivo je da Tolstoj Srbe od Hrvata ne razlučuje po vjeri jer uz njihova etnička imena osjeća potrebnim reći i koje su vjere bili, misleći pri tom da bi oni mogli biti i jedne i druge vjere bez obzira na narodnost. Ta spoznaja baca sasvim novo svjetlo na etnogenezu Boke kotorske, a posebno kad se zamijeti da Tolstoj sasvim prirodnim smatra što bokeljski Srbi "platje nosjat hrvatskoje", da su im žene "podobni hervackim ženam v platje i v obiknostjah". Bokelji su se bavili prepisivanjem dubrovačkih djela. Marko Balović prepisao je još 1728. Gundulićevog Osmana shvativši mu nacionalni značaj. Nikola Burović prepisivao je starije dubrovačke tekstove i spasio od uništenja Vetranovićevu Istoriju od Dijane (jednu od najstarijih hrvatskih drama) nađenu u nekom milanskom antikvarijatu tek 1980-ih. Danas se čuva u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Andrija Balović pokušao je napisati jednu kratku povijest Dalmacije.
    Fra Andrija Kačić Miošić ovako je pjevao:
    “Ej Kotore, gnizdo sokolova,na visokoj grani savijeno,di se legu zmaji i sokoli,koji caru puno dodijaše!Svijeno je na jeli zelenojter pokriva Boku od Kotora,kojano je dika od Hrvatai viteško srce od junaka...”Ban Petar Zrinski doplovio je do Perasta na svome brigantinu u svibnju 1654., samo dva tjedna nakon pobjede nad Turcima. Gradić ga je dočekao urešen zastavama, sagovima i cvijećem. Navodno je ban rekao: "Dođoh samo zato da vidim slavni, sretni i plemeniti Perast". Knez u Perastu tada je bio Krsto Vuković. Tom prigodom darovao je Zrinski jednu prekrasnu sablju Peraštanima da ih sjeća na njihovo junaštvo. Od tada bio je običaj da se komunalni načelnik, kad ga se svake druge godine imenovalo, opasa tim mačem. Navodno je on nekad bio svojina Vuka Brankovića Zmaja Ognjenoga. Na pročelju njegovom je staroslavenski natpis bosanskom ćirilicom koji u prijevodu na suvremeni jezik glasi: "Sudi Gospodine one koji me obilaze i pobij one koji se bore sa mnom. Primi oružje i štit i ustani bijući se". Na drugoj strani bio je latinski natpis Memento mei domine i još jedan zaziv svetom Nikoli te potpis nekog Vukše Stepanovića.[4] Navodno su Peraštani Zrinskom uzvratili glavarskim peharom koji je nekoć bio svojina sigetskog junaka, njegova pretka Nikole, a koji je od nekog Turčina kupio jedan Peraštanin. Jedni izvori vele da su Peraštani Zrinskoga nakon dvodnevnog boravka ispratili pucanjem topova i zvonjavom zvona, ali ima i malicioznih koji su mu zamjerili jer je rečeno da će nakon njih posjetiti i Dubrovčane. Kažu ti izvori da su tom prilikom, valjda u pol glasa i za sebe, neki rekli "ode lupež lupežima", ali taj navod nije provjerljiv. Postoji i druga inačica prema kojoj su to izrekli uvrijeđeni Dubrovčani jer ih Zrinski nije posjetio. Kada je Zrinski za to saznao rekao je "nije lupež lupežima nego junak junacima", a što vrijedi u oba slučaja.
    Svoje obećanje posjetiti Boku kotorsku ban Jelačić je ispunio 1851. Bokelji su ga svečano i oduševljeno primili u primorskim mjestima, a dok je plovio zaljevom svugdje su ga pozdravljali maškulama. Na Verigama su ga Rišljani dočekali s desetak lađa. Jedino u Kotoru, gdje je bilo dosta činovništva, doček baš i nije bio sjajan jer je banov zagovor narodnog jezika bio ovdje hladno primljen. Srdačno su ga pozdravljali Grbljani, njih 400 koji su stigli s barjacima i klicali mu da je njihova sreća. U Kotoru Jelačić je obećao poslati svoju sliku za potrebe Slavjanske čitaonice pa je to 3 godine kasnije i učinio.
    Na Katedrali sv. Tripuna u Kotoru nalazi se spomen-ploča postavljena povodom tisućljetne godišnjice krunidbe hrvatskog kralja Tomislava.

  2. #127
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    179
    Thanks Thanks Received 
    555
    Thanked in
    268 Posts

    Default

    ASC, udji mu na profil prelistaj njegovih 120 postova, shvatices zasto mu ne treba odgovarati...
    A mozes i na forum.hr ako ti to nije dovoljno...pod nadimkom "Dubrovcanin".
    Covjek nema problem ideolosko-nacionalisticke prirode nego neke druge...
    Drzava univerzalnog normativnog morala i obrazovanja

  3. #128
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,229
    Thanks Thanks Given 
    14,452
    Thanks Thanks Received 
    3,989
    Thanked in
    2,032 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Samotnjak View Post
    Albanci su savršen primjer jednog naroda s više vjera. U Albaniji su 2008. godine bile 694 katoličke crkve, 568 džamija, 425 pravoslavnih crkvi i 70 bektaških tekija. Vuk Karadžić piše kako bi Albanac musliman radije ubio 100 Turaka muslimana nego 1 Albanca kršćanina. Albancu muslimanu draži je Albanac kršćanin nego musliman koji nije Albanac. Narodnost je prječa od vjere.


    U Bosni je obrnuto. Vjera je najprječa. Bosanac musliman radije bi ubio Bosanca kršćanina nego Indonežanina muslimana. Bosanac katolik radije bi ubio Bosanca pravoslavca nego Filipinca katolika. Bosanac pravoslavac radije bi ubio Bosanca katolika nego Gruzijca pravoslavca.
    Ja bi se djelimično složio sa ovim što piše. Isto tako mislim da je najveća greška naše pravoslavne crkve što nije posle Turaka prihvatila naše ljude koji su uzeli islam kao naše sa drugom vjerom. Ista stvar i za katolike. Mnogo bi ovo područje ljepše i mirnije izgledalo.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  4. #129
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Ja bi se djelimično složio sa ovim što piše. Isto tako mislim da je najveća greška naše pravoslavne crkve što nije posle Turaka prihvatila naše ljude koji su uzeli islam kao naše sa drugom vjerom. Ista stvar i za katolike. Mnogo bi ovo područje ljepše i mirnije izgledalo.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Pošto mnogi ovdje ne shvaćaju da su vjera i nacija dva potpuno odvojena pojma te ih štoviše uopće ne razlikuju (Hrvat=katolik, Srbin=pravoslavac, Bošnjak=musliman) postavljam dva pitanja.

    * 1. Što je s ateistima? Koja je razlika između Hrvata ateista, Srbina ateista i Bošnjaka ateista?
    * 2. Hrvati i Srbi bili su dva različita naroda i dok su ispovijedali istu (slavensku) religiju. Nisu ni znali za Isusa i Mariju nego su štivali Peruna, Velesa, Svetovida, Svaroga i društvo. Po čemu su se onda razlikovali (kad su i jezik i religija bili isti)?

  5. #130
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Na Wikipediji na engleskom piše da u Boki kotorskoj ima oko 100 katoličkih i oko 200 pravoslavnih crkvi. Ja sam se vozio magistralom kroz Boku, razgledavao Kotor, išao pješke od Tivta do Kotora. Čvrsto sam uvjeren da sam vidio znatno više katoličkih crkvi. Kome vjerovati?




  6. #131
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,009
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    846
    Thanked in
    530 Posts

    Default

    Te su pored puta, po pravoslavnom običaju u Crnoj Gori naše crkve moraju biti makar 500m udaljene od puta đe saobraćaju motorna vozila. Zbog izduvnih gasova i sadržaja olova u njima, kamen od koga se grade brže tamni. Možda si primijetio da su katoličke bjelje, to je zbog drugog kamena koji se koristi u izgradnji. Pravoslavni brže tamni pa da se ne bi dodatno ubrzavao proces sklanjaju se što dalje od puta.

  7. #132
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,686
    Thanks Thanks Given 
    1,460
    Thanks Thanks Received 
    4,849
    Thanked in
    2,274 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    Te su pored puta, po pravoslavnom običaju u Crnoj Gori naše crkve moraju biti makar 500m udaljene od puta đe saobraćaju motorna vozila. Zbog izduvnih gasova i sadržaja olova u njima, kamen od koga se grade brže tamni. Možda si primijetio da su katoličke bjelje, to je zbog drugog kamena koji se koristi u izgradnji. Pravoslavni brže tamni pa da se ne bi dodatno ubrzavao proces sklanjaju se što dalje od puta.
    Jao, kakva greška, tipična, nisi uzeo u obzir glinu od koje se pravi crijep i uticaj izduvnih gasova na stvaranje patine na istom, a zna se da pravoslavni i katolički crijep nisu isti.
    Kolega, molim da se više ne ponavljaju ova djelimična objašnjenja. Hvala.

  8. #133
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

  9. #134
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Čini mi se da sam pješačeći 20 km vidio 11 katoličkih i tek dvije pravoslavne
    Pa lijepo te je Dutch naucio: da bi nasao na pravoslavne crkve moras ih traziti van puteva. Ne samo da moraju biti udaljene od saobracajnica, vec se obicno nalaze na uzvisenjima, po vrhovima brda i planina. Kao "limenka" na vrhu planine Rumije.

  10. #135
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Ustvari pravoslavci nikada nisu živjeli uz more i primorske djelatnosti su im strane.

    Pomorac, ribar, brodograditelj, maslinar, uzgajač limuna, naranača i rogača, učenjak, marljiv radnik uvijek je katolik.

    Pravoslavac je obično seljak, stočar, čobanin, smutljivac, razbojnik, lopov.

    Musliman je obično nasilnik, navikao na povlašten položaj. Živi u gradskoj četvrti, svi seoski poslovi, uzgajanje bilo kojih biljaka i životinja su mu strani. Plodovima zemlje opskrbljuje ga njegov sluga, obično pravoslavac. Tako je bilo u Osmanskom Carstvu. Turci bi osvojili zemlju s koje bi tom prilikom protjerali sve ili gotovo sve katolike. U gradovima bi se naselili muslimani, a pravoslavci bi kao njihovi sluge (raja) živjeli u okolnim selima. Dokle je stigao islam, dotle je stiglo i pravoslavlje na hrvatskome etničkom prostoru.

  11. #136
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,009
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    846
    Thanked in
    530 Posts

    Default

    Znsd kako, u CG je katolicizam bio dominantan do Crnojevica, u vrijeme vladike Danila su neki Kuci presli tek u prsvoslavlje a i jos pojedina bratstva u drugim plemenima. E sto jes jes, Kuci su poznati kao brodograditelji i pomorci, a i narandza dobro radja na Uble.

  12. #137
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,764
    Thanks Thanks Given 
    88
    Thanks Thanks Received 
    3,266
    Thanked in
    1,814 Posts

    Default

    Znaš kako kažu u Hrvatskoj? Čuvene narandže sa Ubla.

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  13. #138
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,694
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Mi imamo Crnogorce katolicke vjere. Nisu ni Albanci ni Hrvati. Oni se izjasnjavaju kao Crnogorci katolicke vjere, a ovi za koje ja znam svi poticu iz Krajine na jezeru. Karanikici su jedna od poznatijih porodica.

    Bokeska mornarica datira iz 890 godine. Najstarije zvanicno pomorsko udruzenje. U njoj je bilo I pravoslavnih I kriscana.
    Slave Sv. Tripuna, a valjda su nedje u XIX vijeku pravoslavci napustili istu jer je odbijen zahtjev da Sv. Trojica budu prihvaceni kao sveci bokeske mornarice. Nakon toga je napisan tekst himne a kojim se poziva na zajednistvo "jer svi smo mi braca". E sad ne znam jel to urodilo plodom.....

    Isticu znacaj bokeske mornarice za Boku I Crnu Goru. Valjda je na razmatranje da budu primljeni u UNESCO.

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

  14. #139
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Ne postoje Crnogorci druge vjeroispovijesti osim pravoslavne. Crna Gora je bila teokracija, Njegoš je bio ujedno i svjetovni i vjerski poglavar. Muslimani su eliminirani klanjem u događaju poznatom kao istraga ********, a katoličke crkve nema niti jedne u četiri nahije. Samo jedna neaktivna na Cetinju, izgrađena 1899. za ljude u diplomatskoj službi Habsburške Monarhije, i nju sam fotografirao. Crnogorac musliman i Crnogorac katolik su oksimoroni, poput trudni muškarac ili kurata žena.

    https://upload.wikimedia.org/wikiped...na_Cetinju.jpg

    https://upload.wikimedia.org/wikiped...na_Cetinju.jpg

  15. #140
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Katolika koji se izjasnjavaju kao Crnogorci ima i u Boki. Mislim da se ministar Janovic izjasnjava kao Crnogorac, a on je, koliko znam, iz katolicke porodice.

    U Krajini odakle su Karanikici je bilo dosta mijesanja malisora katolicke vjere i Crnogoraca (moja profesorica fizike u gimnaziji je bila Karanikic - jako zgodna zena je bila). Postoji legenda da Lekici iz istog tog dijela pored jezera vuku ime od nekog malisora Leke.

    U Kucima takodje postoji dosta malisora katolika. Dobar dio Kuca vuce porijeklo od katolika, neki kazu malisora. Po Marku Miljanovu, Lale Drekalov je presao u pravoslavlje na nagovor nekog popa. E sad, ti katoici iz Kuca su poznati po dobrom siru i krtoli, a da je mene poznato, nijesu bili poznati kao brodograditelji, pomorci, maslinari, ili ribari. Ali, eto, tamo kazu dobro radjaju narance.

  16. #141
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    179
    Thanks Thanks Received 
    555
    Thanked in
    268 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Samotnjak View Post
    Ustvari pravoslavci nikada nisu živjeli uz more i primorske djelatnosti su im strane.

    Pomorac, ribar, brodograditelj, maslinar, uzgajač limuna, naranača i rogača, učenjak, marljiv radnik uvijek je katolik.

    Pravoslavac je obično seljak, stočar, čobanin, smutljivac, razbojnik, lopov.

    Musliman je obično nasilnik, navikao na povlašten položaj. Živi u gradskoj četvrti, svi seoski poslovi, uzgajanje bilo kojih biljaka i životinja su mu strani. Plodovima zemlje opskrbljuje ga njegov sluga, obično pravoslavac. Tako je bilo u Osmanskom Carstvu. Turci bi osvojili zemlju s koje bi tom prilikom protjerali sve ili gotovo sve katolike. U gradovima bi se naselili muslimani, a pravoslavci bi kao njihovi sluge (raja) živjeli u okolnim selima. Dokle je stigao islam, dotle je stiglo i pravoslavlje na hrvatskome etničkom prostoru.

    Ja mislim da si ti sve u pravu. Apsolutno.

    Pravoslavci ne znaju sto je more, vecina ga nije vidjela ni na slici do skoro. Cast izuzecima, koji su ga i primijetili, ali sa vise destina kilometara razdaljine. Doduse nisu smjeli da mu se primaknu vise, da im sto ne bude...

    (Pri)morske (visokonaucne) djelatnosti su im nepoznate, i u genetsko-umno-intelektualnom smislu su im fakticki nedostizne, i u najpovrsnijim oblicima i elementima.

    Pravoslavac je najcesce nepismeni razbojnik. Neandrentalac, lukavi lopov, esencija najprimitivnijeg civilizacijskog oblika. Eventualno kvalitetan stocar, ali svakako smutljivacki otpad drustva i stagnator svakog progresa.

    -

    Muslimani su nasilnici [(teroristi i pedofili (Aisa r.a.)].

    Ono sto je za Pravoslavca more i morske visokonaucno-intelektualne djelatnosti u vidu sadnje limuna , za Muslimana je to biljka. Zemlja. Zivotinja. Njiva.

    Smatra se da do sredine 20. vijeka ova grupa nasilnika i varvara nije imala kontakta sa biljnim i zivotinjskim svijetom...
    Prvi kontakti sa obradjivanjem zemlje naisao je na nasilje medju sam muslimanskim nasilnicima, optuzujuci novopecene zemljoradnike za izdaju Islama, islamske tradicije i kulture, osmanskog poretka, koji zabranjuje druzenje sa biljnim i zivotinjskim svijetom, svjedocili smo i nizom teroristickih napada.

    -

    Najteze je zapravo odgovoriti ko je gori, Pravoslavci ili Muslimani. Smutljivci, razbojnici i lopovi koji sluze i hrane muslimanske nasilnike.

    Muslimani su Katolike procerivali, jer ih je izludjivala njihova progresivnost, intelektualno-naucna dostignuca, erudicija i emancipovanost. Dok su Pravoslavci dobrovoljno pristajli na kmetstvo, jer ih tome uci istocno-pravoslavno dijabolicno-devijantno tumacenje Hriscanstva.
    Iz neke logike je zapravo od Muslimana gori Pravoslavac. Musliman se bar izborio i ima neki "polozaj". Izborio se i zivi u gradu. A Pravoslavac je ponosni vazal i najvisi zivotni uspjeh i cilj mu je (obicno) da to bude i ostane zauvijek.

    -

    Da sumiram, Pravoslavci i Muslimani su deponija civilizacije. Moram ovako direktno da se obratim uz prijetnju negativnih poena na forumu, jer ti najnizi oblici ljudskog postojanja jedino mozda takav vokabular razumiju. Mada sumnjam...

    Jedino ima jedna grupa ljudi gora cak i od njih....Preticu ih za jednu stepenicu. Samo jednu...Jedinu...

    To su sljedbenici i pripadnici krvolocno-krvopijske, koljacko-mesarske, (u sustini ateisticke) krvnicke klerofasisticke, naci-fasisticke ideologije. Ultranacionalisti i sovinisti. Sljedbenici ideologije krvi i tla. Kojima je jedina misija i san u zivotu da im ruke budu krvave do lakata po mogucnosti...

    ...Jedino su oni, za jednu zeru, gori od njih. Primitivniji i zaostaliji u svakom segmentu...

    A zovu li se oni Dusan, Josip ili Ibrahim....to je najmanje vazno...

    Ali ti su ti najgori. Vjeruj mi...
    Last edited by Platinum; 20-04-19 at 04:05.
    Drzava univerzalnog normativnog morala i obrazovanja

  17. #142
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Platinum, odlican post.

    Taj jedan stepenik nas dijeli od stereotipa transformisanog u predrasudu da je jedna nacija/rasa/religija bolja od druge, do sledeceg stepenika kojim se opravdavaju zlocini, pa i genocid prema "nizim vrstama".

    Heinz Thilo je bio nacisiticki doktor koji je u Ausvicu razvrstavao "ljudski otpad" koji je tamo zavrsavao na one koje treba odmah slati u gasnu komoru, i one koji jos mogu raditi, dajuci im za jedan stepenik bolju klasu u tom "ljudskom smecu". Taj nazi doktor je za Ausvic koristio jedan jako upecatljiv termin, "anus mundi" - kao mjesto u kojem se svijet cisti od nepotrebnog i skodljivog "ljudskog otpada". I tako svijet cini cistijim, boljim i ljepsim. To je bila "sveta misija" nacisticke Njemacke.

  18. #143
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Katolika koji se izjasnjavaju kao Crnogorci ima i u Boki. Mislim da se ministar Janovic izjasnjava kao Crnogorac, a on je, koliko znam, iz katolicke porodice.
    Povijesno gledajući ne postoje katolički Crnogorci, očito je kako se rečeni ministar izjasnio iz interesa. Na popisu stanovništva možeš reći što god hoćeš. Ima ih što se izjašnjavaju kao Musliman pravoslavac, Musliman katolik, Musliman ateist i sl.

  19. #144
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,009
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    846
    Thanked in
    530 Posts

    Default

    Povjesno gledajući pravoslavlje stiže sa Nemanjićima i preovlađujuća religija je do Crnojevića. No džaba tebi sva priča, ti ka Zonjo, ne priznaješ prepreke.

  20. #145
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Iako se mogu složiti u nekim gledištima koje je Platinum iznio (čitao sam i ranije postove i sa ove teme) ne mogu da se ne osvrnem na njegovo potpuno neargumentovano generalizovanje iz ugla vjere. Ipak shvatiću dijelom ako se samo bazirao na određeno vrijeme iz naše istorije i ovo podneblje. A ne znam puno katolika da bih mogao reći da su bolji od ostalih. Moguće i da jesu.
    Ali nije valjda da nas samo vjera oblikuje i određuje?

  21. #146
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    4,977
    Thanks Thanks Given 
    1,125
    Thanks Thanks Received 
    1,456
    Thanked in
    628 Posts

    Default

    Ovoga lika treba buksovci u svoju emisiju da pozovu sto prije

    Sent from my HTC U12+ using Tapatalk

  22. #147
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    186
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    890 svi su bili pravoslavni. Sizma je 1054 .Pravoslavci su nastavili po starom +ortodoksija a katolici sa malo izmjena

  23. #148
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Vama u Crnoj Gori bi bilo najbolje da se ugledate na primer Vojvodine koja je mozda i u celoj Evropi najbolji primer multietnicnosti a u regionu sigurno. Narocito kada se uzme u obziru kakvu su tek medjusobnu istoriju imali Srbi i Madjari, pogotovo tokom Drugog svetskog rata. Inace, to je najvise zasluga toga sto je Vojvodina jako apoliticna sredina i ne pridaje se neki znacaj tome ko je ko. Prosao sam kroz osnovnu, srednju i fakultet a da nikada nisam ni cuo ni video da je bilo ikakvih problema takve vrste a poznavao sam i Madjare i Madjarice i jednu Slovakinju i Rusinku. Cak mi se cini da bosanski Srbi tu mnogo viste štrče a i inace je primetna razlika izmedju vojvodjanskih i ostalih Srba.

    Uopste, tim medjuetnickim podelama se pridaje previse znacaja najvise sto ljudi dosta skromno zive pa se zamlacuju medjusobnom istorijom, jos politicari potpaljuju narod i svako govori svom narodu kako je najbolji i lider regiona. Jos kad se doda kolika je nacionalna histerija samo oko sportova onda nije nikakvo cudo sto se narodi medju kojima nema nekih bitnijih razlika toliko ne podnose. Ja sam tome pridavao znacaj dok nisam malo poodrastao pa shvatio da je sve to samo zamazivanje ociju, da se u ocima uspesnijih drzava posmatramo kao neki zaostali divljaci koji bi se prvom ozbiljnom prilikom medjusobno poubijali. Ukratko, da smo crna rupa Evrope. I da li uopste ima smisla toliko dozvoljavati proslosti da odredjuje buducnost za sva vremena i da ja zato sto sam Srbin moram da mrzim Hrvate, Albance, Bosnjake i ceo Zapad.

    Ali nisam inace pristalica multietnicnosti i tamo gde je nema ne treba je stvarati. Iako se u Vojvodini svi odlicno tolerisemo svako se drzi svojih. Istoriju ne treba zaboravljati ali ne treba ni da ima definisuci uticaj na drzavu i drustvo. A politicarima je lako da izigravaju patriote kad zive bolje od 99% naroda. Koliko god je moguce, svako bi trebao da gleda svoja posla, ne mora niko da se tu nesto voli ali mozemo da se podnosimo. Dok se mi bavimo decenijama pa i vekovima jednim te istim temama svet se ubrzano menja i postaje neprepoznatljiv. Treba se baviti najpogubnijim problemima koji kao da su ukorenjeni u ova nasa drustva i da se suocimo sa njima i tako poboljsamo i svoja drustva. Pa i da nas drugi cene a ne da kako se pomenu Srbija, Crna Gora, Bosna, Makedonija, donekle i Hrvatska, prve asocijacije su siromasne drzave gde cvetaju kriminal i korupcija a svi se medjusobno mrze. Samo sto je skoro pa nemoguce da se mentalitet naroda moze bas toliko promeniti. Meni licno je nezamislivo.
    Last edited by Severnjak; 21-04-19 at 10:36.

  24. #149
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Iako se mogu složiti u nekim gledištima koje je Platinum iznio (čitao sam i ranije postove i sa ove teme) ne mogu da se ne osvrnem na njegovo potpuno neargumentovano generalizovanje iz ugla vjere. Ipak shvatiću dijelom ako se samo bazirao na određeno vrijeme iz naše istorije i ovo podneblje. A ne znam puno katolika da bih mogao reći da su bolji od ostalih. Moguće i da jesu.
    Ali nije valjda da nas samo vjera oblikuje i određuje?
    Ja citam 2 puta i njegov i samotnjakov post i ne vjerujem kakva generalizacija.

    Ja ne vjerujem u crkvu kao u instituciju, ne pripadam ni jednoj religiji. Ali ne vjerujem da cu upravo ja da branim od generalizacije religije...

    O losem u svim religijama sam pisao godinama o dobrom nijesam imao prilike. Ali evo da se malo osvrnemo, pa ako neke bude zanimalo neka malo i procitaju po nesto - citanje je najbolji lijek protiv ksenofobije.

    Islam u svojim pocecima njegujuci nauku, kulturu i medicinu podario nam je neke od najvecih naucnika svih vremena. Zbog nase kulture i obrazovanja za vecinu nijesmo culi pa evo da ih nabrojimo par :

    - Ibn Khaldun - jedan od najvecih filozofa srednjeg vijeka, covjek koji je zaceo demografiju i drustvene nauke uopste

    - Jabir ibn Hayan - smatra se ocem hemije

    - Al Masudi - otac istorije geografije

    - Al Kvarizmi - otac algoritama i algebre

    - Ibn al Hajtam - otac optike, covjek koji je uveo revoluciju u fiziku

    - Kerim Kerimov - otac sovjetskog svemirskog programa, covjek koji je Jurija Gagarina poslao u svemir.

    - Ibn sina - otac neuropsihijatrije

    - Al Biruni - otac geodezije i veliki uticaj na razvoj antropologije i lingvistike

    - Al Tabari - tvorac medicinske enciklopedije

    - Al Zahravi - otac hirurgije

    - Ibn Sina - legenda i Bog u medicini -otac medicine !!!



    Astrologe, astronome, fizicare, pjesnike, pisce, putopisce, istoricare, matematicare ili jos modernih naucnika da ne nabrajam. Kao i vrhunske vojskovodje, ekonomiste, politicare.

    Ovo za ropstvo je van svake pameti i Islam ne treba posmatrati samo kroz uticaj na Balkanu ( ne zaboravimo da smo sami sebi bili najveci neprijatelji i da je islamizirano stanovnistvo i age i begovi odavde bili najveci zulumcari).
    Jerusalim je bastinio sve tri religije i postovao.
    Crkve su u okviru islamskih drzava prezivjele do danas i sada se susrecu sa najvecim problemima.

    I van svake pameti je ta generalizacija... Van - svake - pameti

    Protjerivali muslimani katolike zbog progresivnosti ili nadmoci u nauci aloooooo


    Katolici su spaljivali astronome na lomaci, doktore kaznjavali i ubijali radi seciranja leseva, palili naucne spise kao jeres dok su u to vrijeme muslimani imali bolnice, apoteke, laboratorije...

    Sta su katolici kroz vjekove radili jevrejima ? Koliko pogroma? Egzodusa ? Genocida ?

    A i jevreji su iznjedrili neke od najvecih naucnika, pisaca, doktora svih vremena.

    Ne znam.

    Odavno, bas odavno nista gluplje ne procitah
    Last edited by Gandalf_White; 20-04-19 at 23:55.
    One Ring to Rule them all...

  25. #150
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Platinumov tekst je ironija na temu generalizacije. Nijesam mislio da ga treba tumaciti i da je to dovoljno jasno.

Page 6 of 12 FirstFirst ... 2345678910 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Podijelimo, jer zajedno možemo više
    By rain_wind_storm in forum Centralni
    Replies: 5
    Last Post: 25-02-12, 18:46
  2. Teorija Evolucije i odnos prema vjeri i stvaranju.
    By Lepota in forum Nauka generalno
    Replies: 5
    Last Post: 07-10-10, 22:40
  3. Replies: 51
    Last Post: 31-03-10, 13:06
  4. Replies: 5
    Last Post: 30-11-09, 19:59
  5. O navodnoj pripadnosti Grbljana srpskoj naciji
    By Sholohov in forum Istorija
    Replies: 4
    Last Post: 19-05-08, 19:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •