Page 1 of 12 1234511 ... LastLast
Results 1 to 25 of 298

Thread: Možemo li prihvatiti razlike u vjeri, naciji I jeziku?

  1. #1
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Guanghzou, China
    Posts
    2,078
    Thanks Thanks Given 
    340
    Thanks Thanks Received 
    282
    Thanked in
    130 Posts

    Default Možemo li prihvatiti razlike u vjeri, naciji I jeziku?

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Mislim da duzi naslov teme nismo imali.

    Edit: sad vidjeh da se cijeli naslov je vidi.
    Nastavak, koji se ne vidi, je:" ili su te razlike tolike da su smetnja postizanju drustvenog konsenzusa

    Na otvaranje teme me inspirisala rasprava o zastavama na topicu o izborima u Tuzima. Zar je jedna zastava dovoljna da nacionalne strasti se uzburkaju I da nerazumijevanje I mrznja prema onom sto nije isto izbiju u prvi plan.

    Zvonci, molim te prebaci postove sa one teme, da odje mozemo da pricamo o svemu, a isto tako molim da se sankcionisu provokatori I trolovi.

    Molim kolege forumase da prije nego sto okarakterisu neku nacionalnu skupinu nekom generalizacijom, se zapitaju kako se osjecali kada bi to neko vama uradio. Mrznja radja mrznju.

    Mislim da smo kao drustvo generalno spremni da svi zajedno radimo na boljem uredjenju za sve nas, bez obzira na medjusobne razlike, pa valjda smo zreli I za temu dje realno mozemo I da pricamo o razlikama, a bez vrijedjanja.

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk
    Sve je ovo napravljeno da se bacaju žiške među ljudima i naravno uspjeli su u tome.

    Jer sad će svaki drugi građanin da kaže "eeee bolje DPS no ovi da mašu UČK zastavama."

    Tako je bilo i na sjeveru kad se mahalo Srbijanskim zastavama pričalo se "Evo, da vam dođu OVI na vlast kako bi vam bilo"

    A Milo se smije i uživa :-)

    P.S. EDIT: Kimmi je otvorio temu ali je ovaj Sparky-jev post "stariji" po datumu i postavljen je kao prvi, ali to nije bitno, izvolite i lijepo se igrajte
    Last edited by zvoncica; 10-03-19 at 00:45. Reason: ubacivanje citata i post skriptuma
    This time next year we'll be millionaires

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Koje cinjenice ?

    Cinjenice oko extremista kojih ima sa svake strane ?

    I jedni i drugi imaju vlazne snove o velikim nacionalnim drzavama.

    I jednim i drugima je vaznija neka druga zemlja od svoje.

    I jedni i drugi se smatraju uber narodima i svi drugi narodi su inferiorni.


    Meni su nacionalisti Srbi i Albanci isti, identicni...

    Kao sto su mi identicni gradjanski nastrojeni Srbi, Albanci, Hrvati, Crnogorci....



    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  3. #3
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,224
    Thanks Thanks Given 
    14,445
    Thanks Thanks Received 
    3,989
    Thanked in
    2,032 Posts

    Default

    Ajde mi reci koji su to Srbi nacionalisti koji pretenduju da šire državu Srbiju tako što će da ugroze Crnu Goru? A da ne kažem da sigurno ti lično ne znaš ni jednog. A isto sam tako siguran da možeš nabrojati onako na prvu nekoliko Albanaca. Ne bih da pričam o nacionalizmu, ali me nervira i ne mogu da prihvatim priču našeg naroda, mene, tebe, komšije kojima je isti nacionalista Albanac, Musliman i Srbin. A ne samo nacionalista nego svakako. Meni je to nepojmivo. I onda zbog toga i komentarišem, jer me nervira. I ne pričam ja o "građanskim" Albancima kojih i ti i ja i svi imamo među prijateljima. Ali kad su u pitanju nacionalisti, oni imaju pretenzije na teritorije Crne Gore. Da li je ikad Srbski nacionalista ubio nekog tvog komšiju, prijatelj itd. Nije. Zato Albanski, Hrvatski i Muslimanski jesu. Svi. I to u svakom ratu koji smo vodili. Pa bili uvučeni ili ne. Vodili smo ga. Naš narod je tamo išao. I ne mogu mi biti isti nikako. Ja svakog ljeta budem 10ak dana u Ulcinju. Nije mi prijatno ponekad. Konobar koji me ne razumije i ja onda budem fin i oću mu objasnim na engleskom ali on i ako razumije neće. A nemojmo.
    Sve kažem sebi da neću o ovim temama ođe ali se iznerviram pa...
    Sa ovim stvarno završavam. Neki će reći bolje. :-)

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  4. #4
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,686
    Thanks Thanks Given 
    1,460
    Thanks Thanks Received 
    4,849
    Thanked in
    2,274 Posts

    Default

    Jesu isti, a mrtve je degutatno brojati, kada bi počeo od mog sela...
    Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Srbija, Albanija, svi susjedi (u smislu nekih političkih grupacija iz tih država, te još veći šlj*m iz Crne Gore koji smatraju da im je matica van iste) imaju nekakve teritorijalne pretenzije na Crnu Goru, što možda i jeste legitimno, ali... ukratko ,,malo sutra".
    Što teritorijalne pretenzije jednih idu na jetru drugima koji imaju teritorijalnih pretenzija je... biću blag i reći - komedija.

    Sent from my Motorola 8400

  5. #5
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Трст
    Posts
    3,511
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Albanci cine 4.9% stanovnista CG po popisu. Stvarno ne vidim razlog da se pompezuje nesto sto nema potrebe. Imaju vecinu u par opstina ako ih i tako mozemo nazvati i ne vidim tu problem. Ako se plasite 4.9% stanovnistva CG, pockim se ja u junacku CG. Ne prdulecajte, idemo dalje.

    Sent from my Redmi 5 using Tapatalk
    Kako ti svaki put zadrhti ruka maleni čovječe što te kupuju za 2 sendviča i kutiju pralina...

  6. #6
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,689
    Thanks Thanks Given 
    2,067
    Thanks Thanks Received 
    4,597
    Thanked in
    2,460 Posts

    Default

    Ovo nije situacija za neku politicku korektnost, nego da nazovemo stvari pravim imenom. Sta u ovoj drzavi rade albanske, a jos vise zastave OVK i skandiranje istoj?

    Quote Originally Posted by StefanPG View Post
    Albanci cine 4.9% stanovnista CG po popisu. Stvarno ne vidim razlog da se pompezuje nesto sto nema potrebe. Imaju vecinu u par opstina ako ih i tako mozemo nazvati i ne vidim tu problem. Ako se plasite 4.9% stanovnistva CG, pockim se ja u junacku CG. Ne prdulecajte, idemo dalje.

    Sent from my Redmi 5 using Tapatalk
    Znaci da se ne osvrcemo na zastave OVK i skandiranje ostoj? Ako sjutra neki likovi pocnu da masu ISIS-ovim zastavama, ni to nije povod za reagovanje u nasoj drzavi?
    Last edited by technus; 04-03-19 at 19:23.
    Forever young, i want to be forever young

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Platinum View Post
    Ne drzite se teme,precerano,ali ajde,nisam ja moderator.
    Mene je interesovalo i zanimljivo mi je kako je doslo do koalicije Albanski Forum?
    Po meni je npr. DUA stranka pod kontrolom vlasti, uvijek bila uz DPS. Albanska Alternativa takodje, Djeljosaj je jasno i glasno prije predsjednickih izbora podrzao Djukanovica kao kandidata. Populisticki je prije toga ispaljivao strelice protiv DPSa, ali kad su dosli izbori, naravno za Mila, dje je po meni otkrio pravo lice sebe i svoje stranke.
    Stranku Demokratski Savez najmanje poznajem pa ih ne bih komentarisao.
    Dakle kako je doslo do kaolicije Albanski Forum kad DPS-u odgovara da sve te stranke samostalno izadju na izbore, svaka uzme po koji mandat i DPS napravi postizbornu koaliciju sa recimo jednom od tih albanskih stranaka, plus BS, plus SD i imaju vecinu. Ako bi bas bila potreba mogla bi jos jedna albanska stranka da udje u vlast. Dakle po meni je koalicija Albanski Forum nekom logikom napravljena kontra volje DPS-a.
    Mada moze se i razmisljati na nacin da DPS-u mozda vise nisu toliko kao nekad bitni lokalni izbori bez u nekoliko kljucnih gradova,narocito ne u Tuzima,jednoj od manjih opstina. Eto, moje pitanje je kako je doslo do Albanskog Foruma po vama....
    Kao sto sam iznio misljenje gore, uprosticu:

    Decenijama DPS daje mrvice albancima da sluze svrsi.
    Poslije referenduma sve se to pojacalo i dobili su opstine, prava i privilegije vece nego i jedna manjina.
    EU stiti manjine
    I oni zele bolji zivot i regije gdje oni zive u CG itekako su istrpjele tranziciju. Ulcinj - Plav - Gusinje - Malesija.
    U krajnjem slucaju zele da se pitaju vise u mjestima gdje zive i to je potpuno legitimno.

    Za prosle izbore prije samo godinuipo DPS je minirao Albanski forum i poslije inicijalnog dogovora koalicija se nije desila.
    Ovaj put nijesu napravili tu gresku.


    Albanska dijaspora(albanaca iz cg) je izuzetno jaka. Americka pogotovo, i ovo moze znaciti i otklon dijaspore po SAD nalogu naravno.


    BS je na zalost previse zaglibila da napravi jedan ovakav otklon jer DPS ima hiljade stranica materijala o njihovim funkcionerima.
    Isti slucaj je sa SD-om gdje je preko pola birackog tijela bosnjaci.

    Sudbina ove dvije partije je neraskidiva sa DPS-om i pasce zajedno (kao i HGI)

    Ovu koaliciju mozemo vidjeti kao prvo zvanicno napustanje DPS Titanika koji je uz pomoc DK udario u ledeni brijeg, a kapetan i posada se prave da brod ne tone.

    Znamo kako je to zavrsilo


    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    N/A
    Posts
    13,780
    Thanks Thanks Given 
    2,207
    Thanks Thanks Received 
    3,385
    Thanked in
    1,495 Posts

    Default

    Albanci su svjesno usli u koaliciju sa dps, i svjesno i proracunato uzimali "mrvice", da bi onda zagrizli debelo. Nista to nije slucajno.
    A svinjadija barska....ne bih komentarisao.
    - Smrt fasizmu baba
    - I tebi sinko, i tebi

  9. #9
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    179
    Thanks Thanks Received 
    555
    Thanked in
    268 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Kao sto sam iznio misljenje gore, uprosticu:

    Decenijama DPS daje mrvice albancima da sluze svrsi.
    Poslije referenduma sve se to pojacalo i dobili su opstine, prava i privilegije vece nego i jedna manjina.
    EU stiti manjine
    I oni zele bolji zivot i regije gdje oni zive u CG itekako su istrpjele tranziciju. Ulcinj - Plav - Gusinje - Malesija.
    U krajnjem slucaju zele da se pitaju vise u mjestima gdje zive i to je potpuno legitimno.

    Za prosle izbore prije samo godinuipo DPS je minirao Albanski forum i poslije inicijalnog dogovora koalicija se nije desila.
    Ovaj put nijesu napravili tu gresku.


    Albanska dijaspora(albanaca iz cg) je izuzetno jaka. Americka pogotovo, i ovo moze znaciti i otklon dijaspore po SAD nalogu naravno.


    BS je na zalost previse zaglibila da napravi jedan ovakav otklon jer DPS ima hiljade stranica materijala o njihovim funkcionerima.
    Isti slucaj je sa SD-om gdje je preko pola birackog tijela bosnjaci.

    Sudbina ove dvije partije je neraskidiva sa DPS-om i pasce zajedno (kao i HGI)

    Ovu koaliciju mozemo vidjeti kao prvo zvanicno napustanje DPS Titanika koji je uz pomoc DK udario u ledeni brijeg, a kapetan i posada se prave da brod ne tone.

    Znamo kako je to zavrsilo


    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    Nisam citao predjasnje postove.

    Ne slazem se da su posle referenduma Albanci "dobili opstine, prava i privilegije vece nego i jedna manjina"

    Posle referenduma nastale su 3 nove opstine (i to skoro), Gusinje, Petnjica i Tuzi. Samo u Tuzima Albanci cine vecinu (60%) u ostalima su mala manjina.

    Sto se tice prava i privilegija kao nacije nisam primijetio da su dobili ista vise nego bilo koji drugi narod. Mozda su dobili neki albanski politicari privilegije, pozicije i sve sto ide uz to, za albanske gradjane, nisam siguran da su dobili ista u tom smislu vise od drugih, nekad cak mislim da su dobili manje. Dobili su ono sto oce Albanci bliski vlasti, kao i uvijek u CG ne postoji nacionalna diskriminacija i nacionalno proteziranje nekih, nego partijska, ako si s nama dobices sta oces, bio Albanac, Crnogorac, Srbin. Samo glasaj. Ako si protiv isto ti je, bio Albanac, Crnogorac, Srbin, nebitno. Albanci opstinom Tuzi nece dobiti nista, oce politicari kad budu zaposljavali svoje rodjake u opstinske sluzbe, drugi nece dobiti nista. Milioni iz dijaspore? Pa da, isto kao u slucaju Petnjice i Gusinja. Eno jedu zlatnim kasikama.

    Kazes zele da se pitaju vise u mjestima dje zive. Pa i sad su se pitali u istim tim mjestima. Ali preko Albanaca iz DPS-a ali i istih tih albanskih stranaka koje su bile uz DPS.

    Sto se tice stranaka BS i HGI oni ce po meni biti dio svih buducih vlasti, kao nekakvi predstavnici manjinskih naroda,koji podrzavaju svaku vlast, mada BS glasa samo jedan mali djelic Bosnjaka, ista je stvar sa HGI, ali mislim da ce tako biti. Tako da narod od njih ne moze ocekivat da budu neki tas na vagi u smjeni vlasti. Oni prosto kazu, mi smo manjina, uz svakoga smo.

    A sto se tice Albanskog Foruma moze bit, neka veza SAD-a, dijaspora, sve je moguce. Mada moze njih DPS da minira i posle konstituisanja vlasti, da ih posvadja i tako to...

  10. #10
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Platinum View Post
    Nisam citao predjasnje postove.

    Ne slazem se da su posle referenduma Albanci "dobili opstine, prava i privilegije vece nego i jedna manjina"

    Posle referenduma nastale su 3 nove opstine (i to skoro), Gusinje, Petnjica i Tuzi. Samo u Tuzima Albanci cine vecinu (60%) u ostalima su mala manjina.

    Sto se tice prava i privilegija kao nacije nisam primijetio da su dobili ista vise nego bilo koji drugi narod. Mozda su dobili neki albanski politicari privilegije, pozicije i sve sto ide uz to, za albanske gradjane, nisam siguran da su dobili ista u tom smislu vise od drugih, nekad cak mislim da su dobili manje. Dobili su ono sto oce Albanci bliski vlasti, kao i uvijek u CG ne postoji nacionalna diskriminacija i nacionalno proteziranje nekih, nego partijska, ako si s nama dobices sta oces, bio Albanac, Crnogorac, Srbin. Samo glasaj. Ako si protiv isto ti je, bio Albanac, Crnogorac, Srbin, nebitno. Albanci opstinom Tuzi nece dobiti nista, oce politicari kad budu zaposljavali svoje rodjake u opstinske sluzbe, drugi nece dobiti nista. Milioni iz dijaspore? Pa da, isto kao u slucaju Petnjice i Gusinja. Eno jedu zlatnim kasikama.

    Kazes zele da se pitaju vise u mjestima dje zive. Pa i sad su se pitali u istim tim mjestima. Ali preko Albanaca iz DPS-a ali i istih tih albanskih stranaka koje su bile uz DPS.

    Sto se tice stranaka BS i HGI oni ce po meni biti dio svih buducih vlasti, kao nekakvi predstavnici manjinskih naroda,koji podrzavaju svaku vlast, mada BS glasa samo jedan mali djelic Bosnjaka, ista je stvar sa HGI, ali mislim da ce tako biti. Tako da narod od njih ne moze ocekivat da budu neki tas na vagi u smjeni vlasti. Oni prosto kazu, mi smo manjina, uz svakoga smo.

    A sto se tice Albanskog Foruma moze bit, neka veza SAD-a, dijaspora, sve je moguce. Mada moze njih DPS da minira i posle konstituisanja vlasti, da ih posvadja i tako to...
    Nisu dobili privilegije? Što veliš to obraza ti? Kakva je samo seoba rožajaca i belopoljaca zadnjih 5 godina i koliko su samo poslova dobili... Evo reci mi koliki je procenat Srba u CG u državnim institucijama. Što se Albanaca tiče evo im privilegija pravo na opštinu a i teritoriju koju oni prirodno vide u saatavu njihove matične države. Da se ne mastimo ovuda...

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Platinum View Post
    Nisam citao predjasnje postove.

    Ne slazem se da su posle referenduma Albanci "dobili opstine, prava i privilegije vece nego i jedna manjina"

    Posle referenduma nastale su 3 nove opstine (i to skoro), Gusinje, Petnjica i Tuzi. Samo u Tuzima Albanci cine vecinu (60%) u ostalima su mala manjina.

    Sto se tice prava i privilegija kao nacije nisam primijetio da su dobili ista vise nego bilo koji drugi narod. Mozda su dobili neki albanski politicari privilegije, pozicije i sve sto ide uz to, za albanske gradjane, nisam siguran da su dobili ista u tom smislu vise od drugih, nekad cak mislim da su dobili manje. Dobili su ono sto oce Albanci bliski vlasti, kao i uvijek u CG ne postoji nacionalna diskriminacija i nacionalno proteziranje nekih, nego partijska, ako si s nama dobices sta oces, bio Albanac, Crnogorac, Srbin. Samo glasaj. Ako si protiv isto ti je, bio Albanac, Crnogorac, Srbin, nebitno. Albanci opstinom Tuzi nece dobiti nista, oce politicari kad budu zaposljavali svoje rodjake u opstinske sluzbe, drugi nece dobiti nista. Milioni iz dijaspore? Pa da, isto kao u slucaju Petnjice i Gusinja. Eno jedu zlatnim kasikama.

    Kazes zele da se pitaju vise u mjestima dje zive. Pa i sad su se pitali u istim tim mjestima. Ali preko Albanaca iz DPS-a ali i istih tih albanskih stranaka koje su bile uz DPS.

    Sto se tice stranaka BS i HGI oni ce po meni biti dio svih buducih vlasti, kao nekakvi predstavnici manjinskih naroda,koji podrzavaju svaku vlast, mada BS glasa samo jedan mali djelic Bosnjaka, ista je stvar sa HGI, ali mislim da ce tako biti. Tako da narod od njih ne moze ocekivat da budu neki tas na vagi u smjeni vlasti. Oni prosto kazu, mi smo manjina, uz svakoga smo.

    A sto se tice Albanskog Foruma moze bit, neka veza SAD-a, dijaspora, sve je moguce. Mada moze njih DPS da minira i posle konstituisanja vlasti, da ih posvadja i tako to...
    U Gusinju albanci cine preko 40% stanovnistva. Znaci mozemo reci da su od 3 nove opstine 2 sa dominantnom Albanskom manjinom.
    Albanci imaju pravo na osnovne i srednje skole kao i na univerzitetske programe na svom jeziku.
    Imaju svoje TV stanice, kao i ucesce na javnom servisu na radio i televiziji i u RTCG radi preko 50 albanaca...
    Imaju specijalne stipendije i studijske programe van zemlje.
    Nepisano je pravilo da ministarstvo manjina pripada njima.
    Imaju zagarantovane poslanike.
    Podrsku EU u kreditiranju i integraciji manjina.

    Sto se tice da zele da se pitaju. DPS je centralizovana partija i uglavnom se prate instrukcije sa vrha.
    Albanci zele da se oni pitaju i budu nezavisni od vladajuce partije. Rezultatom na izborima su to i dokazali.
    Dijaspora je u porukama pred ove izbore jasno stavila do znanja da nece ulagati ukoliko DPS bude na vlasti.

    Tako da mislim da ove moje teze stoje.


    Postavlja se pitanje (iako politicka logika ne vazi u CG) zbog cega bi Albanski forum dijelio vlast jos sa 16 odbornika kada moze samo sa 1?

    Konkretno zbog cega bi dao 3-5-10-20 funkcija ako ne mora?

    Oni ce vec sada da ojacaju svoju poziciju i na drzavnom nivou a i da se osiguraju da Tuzi zauvijek ostanu u rukama albanskih partija.


    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  12. #12
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,116
    Thanks Thanks Given 
    339
    Thanks Thanks Received 
    648
    Thanked in
    316 Posts

    Default

    DPSu neprimjereno jer naravno nisu u koaliciji sa njima vise.
    Dok tursks zastave u rozajama bez cgske odgovaraju jer je BS koalicioni partner

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    408
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Izbori u Tuzima, 3 mart 2019

    Ovdje se prica o nekom albanskom separatizmu a njih ima oko 4% u Cg i JEDINE opstine dje su vecina (i to ne velika) su Tuzi i Ulcinj. Presmijesne bajke pricaju oni koji bi sjutra more pripojili Srbiji.
    I jos tolika hipokrizija vlada da se oni prozivaju a ne oni u Pluzinama, Beranama, Herceg Novom, Budvi itd. Sjetite se malo pjesama i zastava iz tih gradova i SJASITE.
    Ne zna se ko je gori ili vi srpski nacionalisti ili albanski.
    Last edited by Thalasoma; 04-03-19 at 21:52.

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    N/A
    Posts
    13,780
    Thanks Thanks Given 
    2,207
    Thanks Thanks Received 
    3,385
    Thanked in
    1,495 Posts

    Default

    Svakakvih zastava po CG, ponajmanje crnogorskih. Jadna nam majka....
    - Smrt fasizmu baba
    - I tebi sinko, i tebi

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    408
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Darkohh View Post
    Vjerovatno smo najgori mi Crnogorski nacionalisti koji smatramo milogorce slivnikom istorije.

    Sent from my Nokia 5110 using Tapatalk
    I ja sam crnogorski nacionalista (ne sovinista kako se gleda ovdje na nacionaliste) i gade mi se oni koji mi ne priznaju naciju i etnos da je drugaciji od srpskog i nazivaju me Milogorcem! Prijatelji mozemo biti kao i sa svakim ali prisvajat nasu istoriju i kulturu ne moze niko!

  16. #16
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    179
    Thanks Thanks Received 
    555
    Thanked in
    268 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Nisu dobili privilegije? Što veliš to obraza ti? Kakva je samo seoba rožajaca i belopoljaca zadnjih 5 godina i koliko su samo poslova dobili... Evo reci mi koliki je procenat Srba u CG u državnim institucijama. Što se Albanaca tiče evo im privilegija pravo na opštinu a i teritoriju koju oni prirodno vide u saatavu njihove matične države. Da se ne mastimo ovuda...

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk
    Crnogorske seobe su opsirna tema. Seobe su interne i eksterne. Seobe su svih nacionalnosti. Neko ide u PG, neko na more, neko na zapad, neko u Srbiju.

    Rozajci i Bjelopoljci kako kazes (oces da kazes Bosnjaci i Muslimani iz tih gradova) su dobili poslove ako su clanovi DPSa, SDa ili BSa. Tako su mozda dobili, drugacije, na osnovu nacionalne ili vjerske pripadnosti nisu, narocito ne ako su protiv vlasti. Takodje dzabe glasas neku iz tih stranaka ili imas njenu clansku kartu, ako nemas vezu, dzaba ti, nes gledat posla. Sa sjevera se nazalost sele svi, i Crnogorci i Srbi i Bosnjaci i ovi i oni, koji god. A ne samo Bosnjaci. I to ne 5 godina, nego 25.

    Koliki je % Srba u drzavnim institucijama. Ne znam, vjerovatno mali. Ali u Crnoj Gori nema necionalne i vjerske diskriminacije vec partijske.
    Ako glasas DPS, simpatizer si, imas clansku kartu, Srbin si, svaka ce ti vrata bit otvorena. Znam primjere, ne pisem napamet. Niko ih ne pita jesu li Srbi, vole li Amfilohija, kojim jezikom pricaju, jesi li ti i tvoja porodica za DPS? Jesmo. Ti si nas. Dobices posao. Zbog toga nema Srba u institucijama, jer njihova stranka nije dio vlasti. Kad postane dio vlasti (a od pro-rezimskog DFa me to nece iznenadit) bice vise Srba u institucijama. Dakle nije problem nacija, nego jesi li za vlast ili ne.

    Pravo na opstinu nije nikakvo vanzemaljsko pravo. Opstina ce sjutra biti i Zeta, mozda i Petrovac. Neki su cak pominjali i Grbalj. Pod jedan. Pod dva Tuzi, niti bilo koja druga opstina ne moze biti nacionalna. Niti je Herceg Novi, Berane srpske opstine, isto tako Tuzi i Ulcinj nisu Albanske. Ne moze opstina imat nacionalni predznak. Kao trece ogromna vecina vas ne zna da u Tuzi ne zivi 90% Albanaca kao sto mislite. Nego 60%, mislim da je tako po popisu iz 2011. Tuzi su vec bila opstina za vrijeme SFRJ. Isto tako Petnjica, Tuzi, Zupa Niksicka. Sve su to bile opstine. Sto se tice price o Velikoj Albaniji to je po meni neosnovana nacionalisticka paranoja koja je izmedju ostalog imala rezultat da jedno Kosovo ode od sastava Srbije,losom politikom. Pored drugih faktora. Albanci su lojalni gradjani CG. Apsolutno. Da li ima nacionalista, ima. Dje ih nema na Balkanu?

    Gospodo, ne mozete isticat samo jednu velikodrzavnu ideju. Kad osudjujete velikodrzavne projekte osudite velikosrpski projekat, osudite velikohrvatski projekat i velikoalbanski. I informisite se sta svaki od njih podrazumijeva. Nemojte se vatat samo za neki od ovih. A moze se pricat i o velikobosnjackom projektu (koliko god to tragikomicno zvucalo).
    Last edited by Platinum; 11-03-19 at 21:59.

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    408
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Izbori u Tuzima, 3 mart 2019

    Quote Originally Posted by biancoceleste View Post

    nije mi jasna ta prica o velikoj Albaniji ? Dje vi vidite tu pojavu ili samo pricate basne i price koju vam vasi podanici serviraju. Albanci jos nisu napali nekog da mu oduzmu teritoriju.
    Bez brige, zna se iz koje kuhinje to dolazi i cim je iz njihove zna se da su gluposti. Cijeli zivot (48 godina) sam u CG i ni na koji nacin nisam osjetio to o cemu oni pricaju. Dok bogami jesam velikisrpsku hegemoniju, nazivali su me ustasom jer sam Crnogorac!
    Na Kosovu zivi 97 posto albanaca i njihovo je odavno zvog pogresne politike Srbije, ali plasit nas sa 4% Alb u cg je smijesno, ne zbog procenata nego zbog velike vecine vas koji ste privrzeni ovoj drzavi. a to nam prizeljkuju i jedva bi cekali nesto slicno da se desi
    Last edited by Thalasoma; 04-03-19 at 22:28.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    70% albanaca je u Tuzi.
    10% Cgoraca
    10% Bosnjaka
    6% muslimani
    2% srbi

    Da okacimo ovo odje valjace.


    Last edited by Gandalf_White; 04-03-19 at 22:30.
    One Ring to Rule them all...

  19. #19
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    179
    Thanks Thanks Received 
    555
    Thanked in
    268 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    U Gusinju albanci cine preko 40% stanovnistva. Znaci mozemo reci da su od 3 nove opstine 2 sa dominantnom Albanskom manjinom.
    Albanci imaju pravo na osnovne i srednje skole kao i na univerzitetske programe na svom jeziku.
    Imaju svoje TV stanice, kao i ucesce na javnom servisu na radio i televiziji i u RTCG radi preko 50 albanaca...
    Imaju specijalne stipendije i studijske programe van zemlje.
    Nepisano je pravilo da ministarstvo manjina pripada njima.
    Imaju zagarantovane poslanike.
    Podrsku EU u kreditiranju i integraciji manjina.

    Sto se tice da zele da se pitaju. DPS je centralizovana partija i uglavnom se prate instrukcije sa vrha.
    Albanci zele da se oni pitaju i budu nezavisni od vladajuce partije. Rezultatom na izborima su to i dokazali.
    Dijaspora je u porukama pred ove izbore jasno stavila do znanja da nece ulagati ukoliko DPS bude na vlasti.

    Tako da mislim da ove moje teze stoje.


    Postavlja se pitanje (iako politicka logika ne vazi u CG) zbog cega bi Albanski forum dijelio vlast jos sa 16 odbornika kada moze samo sa 1?

    Konkretno zbog cega bi dao 3-5-10-20 funkcija ako ne mora?

    Oni ce vec sada da ojacaju svoju poziciju i na drzavnom nivou a i da se osiguraju da Tuzi zauvijek ostanu u rukama albanskih partija.


    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    Albanski jezik je posve drugaciji od Crnogorskog/Srpskog/Bosanskog/Hrvatskog i kao takva manjina treba da ima obrazovanje na svom jeziku kao jedno od fundamentalnih stvari za ocuvanje kulture i identiteta jednog naroda.

    Sto se tice Javnog servisa postoji Dnevnik na albanskom jeziku i jedna jedina emisija "Mozaiku" jednom nedjeljno, koja traje nekih mislim 30-45 minuta, sto je po meni prekratko. Postoji i emisija "Savore" na romskom jeziku, sto je pozitivna stvar za romsku zajednicu. Sto se tice privatnih TV stanica i radia, to je stvar privatnika. Valjda svak moze da osnuje radio i TV ako ima para za to....Ne znam koliko ima Albanaca u RTCG, ne znam dje si nasao taj podatak. Znam da RTCG ima izmedju 700 i 800 zaposlenih. Ne vjerujem da je preko 50 Albanaca, meni ne bi smetalo, ali ne vjerujem, ako su profesionalni, efikasni, ne smeta mi je li Albanac, Srbin, Kinez.

    Ministarstvo manjina je jedno od najneznacajnijih ministarstava, logicno je da ga vodi neko od manjinskih naroda, Albanac, Musliman, ovaj ili onaj, opet je vazno je li profesionalan, a znam da DPS sve te kadrove rasporedjuje po nekim drugim kriterijumima a ne profesionalnim.

    Zagarantovani poslanici, to je praksa mnogih drzava svijeta za manjine vjerske ili nacionalne. E kakvi su sad tu modaliteti, kvote, kako sta koliko, tu mozda ima nekih razlika, ali to nismo mi izmislili. U Iranu na primjer Jevreji i Hriscani imaju zagarantovane poslanike. To nije nista novo. E sad sto u CG dolazi do zloupotrebe toga , manjinskih glasova,stranaka,mandata, u korist DPS-a, to je druga prica.

    Dijaspora rekla da ce ulagati ako ne bude DPS na vlast, dobro bi bilo, ali ne vjerujem. Dijaspora se mnogo pominjala, i u slucaju Petnjice i Gusinja....nema nista od toga. Zasto bi AF dijelio vlast sa drugim strankama? Ne tvrdim 100% da ce tako bit, ali mislim da je veca vjerovatnoca. Zato sto su do sad bili sateliti/sluge DPSa, u drzavnom parlamentu, lokalnim vlastima kao sto je Ulcinj, DPS BS SD albanske stranke, za mene je to sve jedan monolitni sistem, koji pravi koalicije i dje im to matematicki ne treba. Tako je bilo do sad.
    Last edited by Platinum; 04-03-19 at 22:42.

  20. #20
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,689
    Thanks Thanks Given 
    2,067
    Thanks Thanks Received 
    4,597
    Thanked in
    2,460 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mexiko View Post
    Svakakvih zastava po CG, ponajmanje crnogorskih. Jadna nam majka....
    Odlicno zapazanje. Albanskih, Srpskih, Turskih, na sve se strane vijore, Crnogorska po dje koja, najvise na institucije. I ne samo sa zastavama, mozda ce zvucati desnicarski, ali briga me, iritira me sto dobar dio manjina ima veca prava od mene u skoro svim segmentima, imaju zagarantovane mandate, prije ce dobiti posao nego prosjecni Crnogorac, njegov glas vrijedi vise itd. I to sve u gradjanskoj drzavi. Ponekad se co'ek osjeti ka stranac u sopstvenu drzavu.
    Forever young, i want to be forever young

  21. #21
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    179
    Thanks Thanks Received 
    555
    Thanked in
    268 Posts

    Default

    Етнички састав према попису из 2011.[1]*
    Албанци 2.383 50,19 %
    Бошњаци 932 19,63 %
    Муслимани 554 11,67 %
    Црногорци 554 11,67 %
    Роми 111 2,33 %
    Муслимани-Црногорци 21 0,44 %
    Турци 15 0,31 %
    Срби 13 0,27 %
    Египћани 6 0,12 %
    Остали 15 0,31 %
    Регионална припадност 7 0,14 %
    Неизјашњени 122 2,57 %



    Struktura nacionale e popullsisë së Tuzit është : 2.383 Shqiptarë, 932 Boshnjakë, 554 Myslimanë, 454 Malazezë, 111 Romë, 13 Serbë, 172 të tjerë, 122 të paidentifikuar, 7 sipas përkatësisë rajonale, gjithsej 4.748.

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Platinum View Post
    Етнички састав према попису из 2011.[1]*
    Албанци 2.383 50,19 %
    Бошњаци 932 19,63 %
    Муслимани 554 11,67 %
    Црногорци 554 11,67 %
    Роми 111 2,33 %
    Муслимани-Црногорци 21 0,44 %
    Турци 15 0,31 %
    Срби 13 0,27 %
    Египћани 6 0,12 %
    Остали 15 0,31 %
    Регионална припадност 7 0,14 %
    Неизјашњени 122 2,57 %



    Struktura nacionale e popullsisë së Tuzit është : 2.383 Shqiptarë, 932 Boshnjakë, 554 Myslimanë, 454 Malazezë, 111 Romë, 13 Serbë, 172 të tjerë, 122 të paidentifikuar, 7 sipas përkatësisë rajonale, gjithsej 4.748.
    Ovo je mislim samo uze gradsko jezgro ili nesto tako :



    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  23. #23
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    738
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    51 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Platinum View Post
    Етнички састав према попису из 2011.[1]*
    Албанци 2.383 50,19 %
    Бошњаци 932 19,63 %
    Муслимани 554 11,67 %
    Црногорци 554 11,67 %
    Роми 111 2,33 %
    Муслимани-Црногорци 21 0,44 %
    Турци 15 0,31 %
    Срби 13 0,27 %
    Египћани 6 0,12 %
    Остали 15 0,31 %
    Регионална припадност 7 0,14 %
    Неизјашњени 122 2,57 %



    Struktura nacionale e popullsisë së Tuzit është : 2.383 Shqiptarë, 932 Boshnjakë, 554 Myslimanë, 454 Malazezë, 111 Romë, 13 Serbë, 172 të tjerë, 122 të paidentifikuar, 7 sipas përkatësisë rajonale, gjithsej 4.748.
    Ne znam dje si ovo izvukao al definitivno nije tacno

    Ne znam koje to manjine imaju zagarantovane mandate al Albancima svaki put treba preko 3000 glasova za jedan mandat tako da ne vidim kako nam neko nesto garantuje
    Last edited by biancoceleste; 04-03-19 at 22:49.

  24. #24
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    179
    Thanks Thanks Received 
    555
    Thanked in
    268 Posts

    Default

    To sam izvukao sa Wikipedie. Na sve Wiki prezentacije vezane za Tuzi. Albanska, njemacka, srpska, svud pise to isto. Ali u pravu je Gandalf, to je neko uze jezgro, ne citava Malesija.

    https://sq.wikipedia.org/wiki/Tuzi

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Platinum View Post
    To sam izvukao sa Wikipedie. Na sve Wiki prezentacije vezane za Tuzi. Albanska, njemacka, srpska, svud pise to isto. Ali u pravu je Gandalf, to je neko uze jezgro, ne citava Malesija.

    https://sq.wikipedia.org/wiki/Tuzi
    https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Општина_Тузи

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

Page 1 of 12 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Podijelimo, jer zajedno možemo više
    By rain_wind_storm in forum Centralni
    Replies: 5
    Last Post: 25-02-12, 18:46
  2. Teorija Evolucije i odnos prema vjeri i stvaranju.
    By Lepota in forum Nauka generalno
    Replies: 5
    Last Post: 07-10-10, 22:40
  3. Replies: 51
    Last Post: 31-03-10, 13:06
  4. Replies: 5
    Last Post: 30-11-09, 19:59
  5. O navodnoj pripadnosti Grbljana srpskoj naciji
    By Sholohov in forum Istorija
    Replies: 4
    Last Post: 19-05-08, 19:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •