Results 1 to 13 of 13

Thread: Ljudskost - stara škola

  1. #1
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bunker
    Posts
    21,944
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    178
    Thanked in
    115 Posts

    Default Ljudskost - stara škola

    Osjetio sam da nam treba ovakva tema, jer su se neke stvari počele zaboravljati. Upali smo u krizu morala.


    Skoro pa je isčezlo "ono nešto", što je bila odlika velikih ljudi, kakvi smo kroz istoriju znali biti.



    Zagubilo se: poštovanje, lojalnost, čast, principijelnost, pravednost, iskrenost, posvećenost. Sve pliće i sve brže se živi, a ne stiže nigdje.




    Odrastao sam vjerujući u ideale "stare škole" gdje su prisutne gore navedene osobine.
    Vjerovanja sam da ne treba biti sitna duša.



    Sitna duša neće:
    -Ispoštovti šanse koje joj se pruže
    -Ljude koji su pružili tu šansu
    -Gledati da ne ponizi slabijeg od sebe
    -Biti lojalna
    -Držati se moralnih principa
    -Nastojati uvjek da postupi pravedno


    Ako nismo LJUDI u pravom smislu te riječi - šta smo?


    Ovim bih započeo temu, o kojoj pravi ljudi sve razumiju u 3 rečenice, ali nije na odmet, radi ovih "zagubljenih" reći više.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to cvxcomputers For This Useful Post:


  3. #2
    Join Date
    May 2019
    Posts
    29
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Ta čuvena crnogorska ljudskost je postojala samo u pjesmama i mitovima. Jer da nije tako ostalo bi bar nešto od nje danas. Kad neko toliko hvali sebe da je najbolji i najpošteniji istina je na drugoj strani. I ja sam odrastao u ubjeđenju da smo mi stvarno poseban narod sa najpoštenijim ljudima, i meni omiljenom tezom - najljepšim ženama. Sazrijevanjem, obrazovanjem, putovanjima se shvati sa smo samo jedno malo primitivno društvo licemjera. Zaboravih, toplu dušu slovensku koje niđe nema. Uostalom, svako vidi ono što želi.

  4. #3
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bunker
    Posts
    21,944
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    178
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Ima tu istine.
    Možda previše idealizujem, ali garantujem da poznajem par kvalitetnih ljudi starog kova, koji baš jesu - po opisanom.

    To su veliki ljudi, vrijedni poštovanja.

    Nisam živio prije 50 i 100 godina, ali manjih je uvijek bilo...

  5. #4
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Here and now
    Posts
    1,848
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lemmy View Post
    Ta čuvena crnogorska ljudskost je postojala samo u pjesmama i mitovima. Jer da nije tako ostalo bi bar nešto od nje danas. Kad neko toliko hvali sebe da je najbolji i najpošteniji istina je na drugoj strani. I ja sam odrastao u ubjeđenju da smo mi stvarno poseban narod sa najpoštenijim ljudima, i meni omiljenom tezom - najljepšim ženama. Sazrijevanjem, obrazovanjem, putovanjima se shvati sa smo samo jedno malo primitivno društvo licemjera. Zaboravih, toplu dušu slovensku koje niđe nema. Uostalom, svako vidi ono što želi.
    To prosto nije istina, jer to nije nesto sto se desavalo prije nove ere i to se jos pamti. Ako si ti iz takve familije i kraja, gdje nije postojalo takvih ljudi i gdje je moral bio na niskom nivou, onda te razumijem. Moj otac je prilicno star, a zivi su i neki rodjaci koji su i od njega stariji i fakat je da ja od njih cujem autenticne price o nekom narodu ciji je moral bio na visokom nivou. Naravno, postojalo je i tada fukare kao i uvijek, desavale su se i neke strasne stvari i to obicno od strane sile koja Boga ne moli, ali je taj starocrnogorski porodicni i plemenski moral svakako bio na visokom nivou.

  6. #5
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Dobri smo mi @lemmy, nemoj tako. Ođe je vazda bilo a i vazda će biti, što se ono veli, ljudskovine. To pošteno i ljudsko se ne može iskorijeniti nikad. Ja uvijek polazim od toga da su svi ljudi dobri, a da im se u životu desi nešto zbog čega prema nekome reaguju na loš način. Čak i onaj ko ti se čini najpokvarenijim, budi siguran da je i on za nekoga dobar. Problem danas jeste što se brzo živi i ne obraćamo pažnju na to šta se dešava oko nas, nego najprije gledamo da završimo svoje obaveze. A onda u toj žurbi možda i nagazimo nekom mučeniku na žulj, koga ko zna kakvi problemi more. Pa i ja sam sigurno više puta nepravedno reagovao prema drugim ljudima. Nekad mi bude žao. Nekad smatram da je to bilo potrebno zbog neke lekcije, ali i ta lekcija je tu jer mi je stalo da taj neko nauči nešto što ja smatram da je bitno. A sigurno je i tu bilo situacija da pogriješim. Jer niko nije nepogriješiv.

    Znam dosta ljudi iz sjeverne, zapadne, centralne Evrope, koji uvijek sa zadovoljstvom dolaze u Crnu Goru i koji se uvijek vole družiti sa nama. Zašto je to tako, šta misliš?
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  7. The Following User Says Thank You to Dejan For This Useful Post:


  8. #6
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,663
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    64
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Zato što smo prema onima koji dođu sa strane uvijek izuzetno ljubazni i učinjeni, samo da bi nam ponijeli lijep glas odavde. Drugim riječima, licemjerni smo.

    Čast izuzecima, ali u poređenju sa nekim prošlim vremenima o kojima toliko slušamo, crnogorsko društvo je gotovo pa propalo što se tiče moralnih normi i načela. Lično sam više puta bio svjedok koliko nisko ljudi mogu da idu zbog nekih sitnih, gotovo smiješnih i kratkoročnih interesa, a da se istovremeno ponašaju kao da se ništa ne dešava. Drugim riječima "dok god mi drugi ne znaju da sam džukela, meni ne smeta".

    Donji prag dostojanstva je totalno otišao u ku*ac i to je najveći problem ovog društva - što bi svašta činjeli samo dok god mislimo da drugi za to ne znaju.

  9. #7
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,432
    Thanks Thanks Given 
    94
    Thanks Thanks Received 
    149
    Thanked in
    84 Posts

    Default

    Danas svaka fukara i glupan ima mogućnost da kaže što misli i da radi što želi. I koriste to. I glasni su. I više ih je. Glupana makar.

    Pametniji, moralniji, časniji, pošteniji, iskreniji se povlače jer su naučeni da "pametniji popušta".

    Znao sam i znam časne, poštene, visoko moralne i veoma poštovane muškarce i žene. Nije ta vrsta nestala, samo se u ovom vremenu ne ističu ni blizu kao onda kad su djela i mudrost sudili o osobi.
    "K'o mi, kad zovemo velikim čovjeka sitne duše,
    a ko zna koliko je tihih što divovi u njima čuče."

  10. #8
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    129
    Thanks Thanks Received 
    289
    Thanked in
    190 Posts

    Default

    dobra vijest daleko se cuje ,losa vijest jos dalje
    ljudskosti je vazda bilo ovdje i bice ,samo sto isplivavaju losi ljudi i koje je sve manje briga da li ko kaze da su losi.nekad su bili na margini drustva a sad se sve vise pokazuju .i mediji su dosta krivi sto se iskrivila slika drustva u cjelini non-stop nas zatrpavaju samo s losim vijestima jer narod vise voli da procita ko je sto lose uradio nego da cita nesto dobro.
    sve vise korisnika raznih narkotika i ljudi zeljnih brze zarade koji ne prezaju od bilo cega i bilo kojeg moralnog posrnuca.
    ali i dalje ima mnogo vise postenih i cestitih ljudi
    i ovo sto kaze ds gore je vise nego dobro objasnjenje

  11. The Following User Says Thank You to kikiriki For This Useful Post:


  12. #9
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Ljudskost - stara škola

    Ima još tih ljudovišta kao iz starih vremena. Bio sam u njihovom društvu i bilo mi ih je zao. Neprilagodjeni. Moralni čistunci bez i najmanje mrlje na obrazu. U vazduhu se osjeti osudjivanje. Volim više ovaj prirodni razvrat no tu neprirodnu vrlinu.

    Ima i onih moralno čistih koji ne osudjuju, razumiju i svakog prihvataju.Svetački. Takvih nisam sreo kod nas.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Caesar; 25-12-19 at 20:26.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  13. #10
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Ja mislim da je problem u novcu. Određeni dio ljudi je došao do veće sume novca nego što je ikad ranije mogao.
    A novac ljude kvari. Nerijetko ćete sresti kod nas da ima bogataša koji nisu niti posebno pametni niti obrazovani.
    Ali su stekli nekako novac pa misle da vrijede više nego drugi. A kad sebe ubijediš da si bolji od drugih zato što imaš novca onda je đavo ponio šalu.

    Od turskih serija možemo dosta naučiti.

  14. #11
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Here and now
    Posts
    1,848
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    AD, nije to nesto sto se desilo tek u ovoj nasoj epohi, toga je od kad je svijeta i vijeka, toga je bilo i prije ljudske rase.

  15. #12
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bunker
    Posts
    21,944
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    178
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Ja mislim da je problem u novcu. Određeni dio ljudi je došao do veće sume novca nego što je ikad ranije mogao.
    A novac ljude kvari. Nerijetko ćete sresti kod nas da ima bogataša koji nisu niti posebno pametni niti obrazovani.
    Ali su stekli nekako novac pa misle da vrijede više nego drugi. A kad sebe ubijediš da si bolji od drugih zato što imaš novca onda je đavo ponio šalu.

    Od turskih serija možemo dosta naučiti.
    Novac, po mom rezonovanju NE KVARI. Već omogućuje ljudima da pokažu pravo lice.

    Bio si loš čovjek prije novca? Bit ćeš još gori kad ti više može biti.

    Nije bez neke izreka "Daj čovjeku moć i vidjet ćeš kakav je čovjek".

  16. The Following 2 Users Say Thank You to cvxcomputers For This Useful Post:


  17. #13
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Crnom Gorom uzduz i poprijeko
    Posts
    22,208
    Thanks Thanks Given 
    732
    Thanks Thanks Received 
    2,137
    Thanked in
    1,618 Posts

    Default

    Upravo tako.
    Ako ne postoji razlog da se pije, to nije razlog da se ne pije...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Najbolja škola ?
    By septembar in forum Religija i filozofija
    Replies: 29
    Last Post: 17-07-15, 17:40
  2. Plesna škola u PG
    By the Genius in forum Sve i svašta
    Replies: 6
    Last Post: 20-09-09, 04:50
  3. FOTO škola
    By cpu in forum Vizuelne umjetnosti
    Replies: 18
    Last Post: 06-03-09, 18:19
  4. Hemijska škola - pitanje
    By cpu in forum Sve i svašta
    Replies: 13
    Last Post: 07-01-09, 16:40
  5. Wireless škola
    By eskim in forum Internet
    Replies: 16
    Last Post: 12-12-05, 18:41

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •