Odavno sam htio da otvorim ovakvu temu, no nisam imao nesto zivaca da pisem, i sad slucajno naletim na youtube-u na video iz susjedne nam Srbije koji cu ostaviti nakon komentara.

Ako smatrate da ovoj temi ovdje nije mjesto, ja bas mislim da jeste s obzirom da je buducnost (Crne Gore) u OIE koje smo vec poceli da placamo za tatinog sina i jos par privilegovanih kumova od kojih mi necemo vidjeti nikakvu dobit, no placamo najskuplju struju u regionu ako ne i evropi, ali to je neka druga tema.

Ono sto mene interesuje da li bih i ja ako bih sjutra instalirao na krovu svoje kuce solarne panele, morao da limitiram prozivodnju struje, a ne da vracam u mrezu kao u svim normalnim evropskim drzavama?

Dakle u sred ljeta, 15 dana sam otisao na odmor, proizvedem 3 puta vise struje nego sto potrosim i to proslijedim u mrezu i neko drugi iskoristi moju struju, da li bih imao umanjen racun za onoliko koliko sam ja dao struje mrezi na nekim narednim racunima ili bih morao ugraditi limiter da paneli prozivedu struje onoliko koliko potrosim i ni kilovat preko toga?

Znam da kod nas to nije moguce bilo do prije par godina, ali odavno ni sa kim nisam pricao na ovu temu, pa eto da pitam ovdje da se nije sto promijenilo i ako ko zna kakvi su nam zakoni i ostale peripetije?
Znam i da u Sloveniji to funkcionise na principu koji sam vec objasnio gore.

Siguran sam da sa najsavremenijim panelima i mozda nekom mini vjetrenjacom bi mogli da svedemo placanje struje na 0 (nula) eura mjesecno, pogotovo primorje i da bi se takva investicija isplatila kroz 10-12 godina ako ne i brze.

Samo je pitanje da li to kod nas moze da zazivi, ili ipak ovi sto drze monopol nece nikad dozvoliti tako nesto jer bi im onda njihove investicije propale, a mi bi dobili nazad nase rijeke i potoke?