Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 137

Thread: Kako artikulisati proteste

  1. #1
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,403
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default Kako artikulisati proteste

    Vecina ljudi se slaze da je sistem truo I da mora da se mijenja. Vjerujte da je vecina ljudi koji glasaju DPS, a sa kojima sam pricao, stava da ovo cudo od stanja u drustvu mora da se mijenja, da su svjesni korupcije I svega isto kao I mi, ali imaju strah od toga ko ce doci na vlast (citajte strah od DF).

    E sad, ovi protesti su gradjanski, ne predvodi ih opozicija, I ovo je mozda prilika da se na tim protestima iznesu neki realni, nikako maksimalisticki, zahtjevi, a koji bi bili prihvatljivi za 90% stanovnistva. Ovo bi znacilo I mogucnost drasticnog omasovljavanja protesta I dovodjenja do tolikog nivoa pritiska da stvarno I dodje do promjena.

    Ja bih da mi odje sa foruma izbacimo par opcija o tome na koji nacin vidimo promjenu ovog trulog sistema, odnosno sta bi po nama trebali biti konkretni I realni zahtjevi sa protesta.

    Kako ja otvaram temu, evo da se upisem prvi.


    Ima nas odje raznih, ali slozicemo se da se narod u Crnoj Gori nikad nece sloziti oko identitetskih pitanja, zato to odmah rijesiti na nacin da identitetska pitanja ostavljamo po strani. Ako neko misli da je najbitnije sad da rjesavamo ta neka pitanja, dok se drzava raspada, taj je za Dobrotu.

    Dakle:

    1)Ostavke predsjednika drzave, Ivice Stankovica I Katnica, Blaza Jovanica, Radoja Zugica I onog Radonjica u ASKa, vracanje starih clanova savjeta RTCG. Ne pomenuh ostavku Markovica jer bi on mogao biti premijer ispred DPS u sistemu rotacije. Za ostavke dodajte po zelji....

    2) a) Trazi se formiranje vlade nacionalnog jedinstva (tehnicka vlada) dje bi usle sve politicke partije uz rotaciju vlast I opozicija na mjestu premijera svakih 6 mjeseci. Dok je premijer iz jedne opcije svi podpredsjednici su iz druge, pa opet rotacija. b)ekspertska vlada. Licno mi je bliza ideja ekspertske vlade ali mislim da je opcija pod a) realnija

    3)Cilj vlade mora biti stvaranje slobodnog I demokratskog drustva sa prevashidnim ciljem sto brzeg ulaska u EU. (Ovdje se izmedju redova cita da se spoljna politika ne mijenja jer onaj ko hoce u EU mora da uskladjuje svoju SP sa onom koju vodi EU).

    4)ispitivanje porijekla imovine svih javnih funkcionera I partijskih funkcionera (vlast I opozicija), kao I svih gradjana sa imovinom vecom od 200 hiljada eura

    5)ukidanje naknade za MHE

    6)Identitetska pitanja se ostavljaju po strani do ulaska u EU, a nakon toga ce se rjesavati u skladu sa dobrom praksom EU.




    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

  2. #2
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,334
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    57
    Thanked in
    37 Posts

    Default

    "Dzabe 1000 kanala i sve drustvene mreze, u ekran nabijamo glavu i od sukoba svi beze"


    Njegoševa kletva " Dabogda braćo moja ! Nemo'te me zajebavat ! "

  3. #3
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,581
    Thanks Thanks Given 
    7,488
    Thanks Thanks Received 
    4,579
    Thanked in
    1,773 Posts

    Default

    1. Zamrznuti potpuno pristupne pregovore sa EU.

    2. Okrenuti se sebi, svojim problemima i rješavanju istih.

    3. Tehnička vlada čiji će isključivi cilj biti rad na jačanju, osnaživanju i osamostaljenju institucija.

    4. Potpuna/sveobuhvatna sistematizacija javnog sektora.

    5. Korijenita promjena fiskalne i poreske politike, u skladu sa CG realnošću.

    6. Stroga kontrola iskorišćavanja prirodnih resursa.

    7. Pravljenje nacionalne strategije ulaganja u proizvodnju, poljoprivredu i stočarstvo.

    To je prvo što mi pada na pamet, ako budem imao vremena potrudiću se da detaljnije objasnim svaku stavku pojedinačno...




    Sent from my iPad using Tapatalk
    #fakenews

  4. #4
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,128
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    1,485
    Thanked in
    739 Posts

    Default

    Zločin se NE isplati!


    To je ono za sta mi jos od propasti socijalizma ne znamo, kad nije moglo biti ovakvog bogacenja na racun gradjana, gdje je samo jedan covjek uzivao nenormalni luksuz, a cak ni on nije nista prisvojio za sebe i ostavio potomcima. Nakon te AB revolucije, sve se činilo da narod dobro upamti jednom za svagda da se zločin isplati. Nauceni smo da se ugledamo na lopove, tajkune, kriminalce, lazove, manipulatore..

    A da bi se uspostavio sistem u kom se zlocin NE isplati, treba dobro zasukat rukave i pazljivo i sistematski pogazit skakavce koji su nas opustosili. Ali mi smo mali narod. Svako svakog zna. Nepotizam nam je, samim tim, tradicija. Kako imati nezavisnog tuzioca, sudiju? Kako te ljude i njihove porodice zastititi od pritisaka, ucjena mocnih ljudi iz podzemlja, kojima niko nije nedostupan i van domasaja njihovih pipaka? Tu ja vidim najveci problem. Cak i idealne ljude da dovedes i postavis na te pozicije, strah za zivot svoje djece i rodbine je jaci od profesije i morala, tako da ce to biti krvav put i tu bi trebalo dosta da ucimo od Amerike i Italije, koje su kuburile vec sa ovakvim kancerima drstva. Sve da se Milo i komplet DPS posalju u politicku proslost, ti ljudi imaju nenormalno puno sredstava, kapitala, bogatstva, da ce potkupiti, ucijeniti, eliminisati svakog ko im radi o glavi.

    Medjutim, bar tu vidim jednu veliku prednost u odnosu na proslu smjenu sistema: 90-ih se, nakon raspada socijalizma, sve radilo da se drustvena svojina prelije u privatno vlasnistvo. Ovog puta, jednostavno, nema drugog kursa, osim da se ide u suprotnom smjeru. Prelivace se iz privatnih šapa u drustvenu svojinu, samo je pitanje u kojoj mjeri. A tu se opet vracamo na tuzilastvo i sudstvo..


  5. #5
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,403
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    1. Zamrznuti potpuno pristupne pregovore sa EU.

    Sent from my iPad using Tapatalk
    Pojasni ovo, ako ti nije problem.

    Buducnost u EU je nesto za sta se zalaze znacajna vecina stanovnistva.

    Takav zahtjev bi bio pogresan iz makar dva razloga:

    a) deklarises se kao neko ko je protiv EU a ocekujes njihovu pomoc u sredjivanju sistema

    b)otjerao bi znacajan dio ljudi sa protesta I ostalo bi ti nesto malo hard core DFovaca

    Da ne pricamo da bi takvim zahtjevom samo dao municiju DPSu da pokaze prstom I kaze: "jesmo li vam rekli da Rusi stoje iza ovoga".


    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

  6. #6
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Ni ja ne razumijem ovo za zamrzavanje pregovora sa EU. To bi pojedini u DPS-u jedva dočekali, a da ne pričam da bi kao što kimmi reče snaga protesta bila ugašena.

    Nema alternative Evropskoj uniji ako želimo promjenu sistema. I ne možemo očekivati da nam Evropska unija riješi sve probleme koje imamo u društvu na način što će blokirati pregovore ili otvoreno kritikovati Vladu. Vjerujem da oni upućuju zavijene, a ne oštre poruke upravo zato da ne bi skrenuli državu s evropskog puta.
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  7. #7
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,403
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post

    5. Korijenita promjena fiskalne i poreske politike, u skladu sa CG realnošću.

    6. Stroga kontrola iskorišćavanja prirodnih resursa.

    7. Pravljenje nacionalne strategije ulaganja u proizvodnju, poljoprivredu i stočarstvo.



    Sent from my iPad using Tapatalk
    Ovo mi je ok, I dodao bih ga na moju listu.

    Pokusavam da razmisljam kao politicar...
    Najavljenom sistematizacijom radnih mjesta u javnoj upravi bi od sebe otjerao sve drzavne cinovnike. Dakle takvo nesto proizvodi kontraefekat.

    Promjena sistema podrazumijeva da je struka ispred partijske pripadnosti I da nema zabusavanja u organima javne uprave.

    Dodao bih, pored ova tri tvoja, jos 2 zahtjeva:

    1)Promjena zakona o javnim nabavkama po ugledu na EU. Dakle uvesti praksu da najbolji ponudjac (cjenovno) ima mogucnost ispravljanja dokumentacije u roku od 7 dana od dana otvaranja ponuda. Trenutno imamo situaciju da neko ponudi za milion nizu cijenu ali ga odbiju kao tehnicki neispravnog zbog nekih gluposti u dokumentaciji, sto otvara ogroooman prostor za korupciju.

    2) ispitivanje sumnjivih privatizacija (Pomorski saobracaj itd.)

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk
    Last edited by kimmi; 19-02-19 at 11:10.

  8. #8
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,688
    Thanks Thanks Given 
    127
    Thanks Thanks Received 
    622
    Thanked in
    276 Posts

    Default

    Prva i druga tacka u principu u redu.
    Treca tacka mora biti stvaranje uslova za prve demokratske izbore.

    Kad se formira regularna vlada….onda mogu ostale tacke.

    -Za izbore trebaju javno dostupni spiskovi svih biraca sa imenom, prezimenom I adresom stanovanja….tako ce se lako ocistiti, svi znamo ko su nam komsije.
    - Aktiviste svih partija registrovati, kratki kurs o izbornom zakonu I drakonske kazne u slucaju krsenja…..min 10 god robije za kupovinu glasova….pa nek se zezaju ako smiju
    - Debilima za koje se ustanovi da su prodali svoj glas oduzeti pravo glasa na 10 godina…..pa ponovo vratiti kad i ako uspjesno poloze kurs o smislu demokratskih izbora.

    Kasnije ce sigurno biti jos stvari koje treba bolje regulisati, npr:

    - Bolje regulisati prava partija koje predstavljaju nacionalne manjine. Sad se ocigledno prodaju onome ko je na vlasti….I to ce uvijek biti tako. Ako u skupstinu hoce da udju po nacionalnom kljucu (manje glasova) ….trebalo bi ima organiciti prava samo na nacionalno-kulturne teme….I tu im dati pravo veta….da ih zastitimo od vecine. Ali da oni upravljaju vaznim ministarstvima, trguju mandatima, budu tas na vagi prilikom formiranja vlade...to je suludo.
    Kada mozak ne koristiš, čekaš da ti kažu
    tada misliš da sve znaš, ne vidiš da lažu

  9. #9
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    1,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Zasto ne pokusati da budemo sami. Ako se traze promjene daj da idemo do kraja i da ne zavisimo ni od DPS-a ni od opozicione stranke (pojedinacno) pa ni od EU ni od NATO ni od nikoga, jer ako smo pod necijim pratronatom onda cemo opet dobiti nekoga da nas jase a koga ce podrzavati neko sa istoka/zapada/juga/sjevera. Nikad glasao nisam a evo skoro 4 banke pune pa me ne svrstavajte u neku politicku partiju/struju/... Ima nas i takvih koji smo manjina. Mozda ne bi imali ljeba da jedemo pri ovakvoj mojoj zamisli ali isto tako mislim da bi ovo i pored trenutnog stanja svijesti planete zemlje tj. njenih gazda, ovo moglo proci, tj. nadam se. Ali opet, imam pravo na svoje misljenje, jel...

  10. #10
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Dodao bih, pored ova tri tvoje, jos 1 zahtjev:

    1)Promjena zakona o javnim nabavkama po ugledu na EU. Dakle uvesti praksu da najbolji ponudjac (cjenovno) ima mogucnost ispravljanja dokumentacije u roku od 7 dana od dana otvaranja ponuda. Trenutno imamo situaciju da neko ponudi za milion nizu cijenu ali ga odbiju kao tehnicki neispravnog zbog nekih gluposti u dokumentaciji, sto otvara ogroooman prostor za korupciju.
    Uh, ovo pod hitno. Jeste da su sve rasprodali i pokrali, ali da se više nikad ne desi da prođe ponuda niža za 170 milion EUR zato što konkurenciji fali potpis na jednom dokumentu. I da se onda ta konkurencija namiruje drugim poslovima.
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Sve bih se slozio sa gore navedenim. Dodao bih jos po koji zahtjev :

    a) Ukidanje DPS i zabrana djelovanja ove partije poput Hitlerove NSDAP u Njemackoj
    b) zakonskom regulativom zabraniti SVIM visokim funkcionerima DPS koji su ikada bili : ministri,poslanici pomocnici ministra, direktori uprava sekretarijata itd, da obavljaju javnu funkciju
    c) Otvoriti dosijee ANB
    b) Blokirati imovinu SVIH OFSHOR kompanija u CG dok se ne dokaze da nije u vlasnistvu funkcionera ili lica povezanih sa DPS-om, za ovo dati period od 2 godine max. Za imovinu za koju se utvrdi da je na bilo koji nacin povezana sa licima iz politickog zivota odmah konfiskovati
    e) Odraditi reviziju SVIH privatizacija u CG, po utvrdjivanju nepravilnosti svu imovinu odmah konfiskovati tj. nacionalizovati
    f) uvesti porez na luksuz na svakog ko ima preko 2 nekretnine gdje ce porez na trecu nekretninu biti 20 puta veci od osnove
    g) objaviti javno spisak funkcionera koji su dobili stanove i ukoliko se utvrdi nepravilnost iste konfiskovati (sada su ovi spiskovi tajni)
    h) Objaviti javno SVU dokumentaciju o izgradnji autoputa - odgovorne u zatvor
    i) zaplijeniti sve MHE u CG i nacionalizovati ih, blokirati izgradnju novih MHE i ukinuti subvenciju
    j) Uvesti moratorijum na privatizaciju AERODROMA i EPCG na makar 10 godina
    k) Zabraniti privatnim licima da koriste imovinu Nacionalnih Parkova Crne Gore



    ako mi jos sta padne na pamet dodacu
    Last edited by Gandalf_White; 19-02-19 at 11:20.
    One Ring to Rule them all...

  12. #12
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,403
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Sve bih se slozio sa gore navedenim. Dodao bih jos po koji zahtjev :

    a) Ukidanje DPS i zabrana djelovanja ove partije poput Hitlerove NSDAP u Njemackoj
    b) zakonskom regulativom zabraniti SVIM visokim funkcionerima DPS koji su ikada bili : ministri,poslanici pomocnici ministra, direktori uprava sekretarijata itd, da obavljaju javnu funkciju
    c) Otvoriti dosijee ANB
    b) Blokirati imovinu SVIH OFSHOR kompanija u CG dok se ne dokaze da nije u vlasnistvu funkcionera ili lica povezanih sa DPS-om, za ovo dati period od 2 godine max. Za imovinu za koju se utvrdi da je na bilo koji nacin povezana sa licima iz politickog zivota odmah konfiskovati
    e) Odraditi reviziju SVIH privatizacija u CG, po utvrdjivanju nepravilnosti svu imovinu odmah konfiskovati tj. nacionalizovati
    f) uvesti porez na luksuz na svakog ko ima preko 2 nekretnine gdje ce porez na trecu nekretninu biti 20 puta veci od osnove


    ako mi jos sta padne na pamet dodacu
    Auuuu

    Ovo moze neka partija da iznese kao politicki program, pa nek se izmjeri na izborima.

    Ako pricamo o buntu sirokih narodnih masa, dakle svih, sa jasno koncipiranim zahtjevima, onda su ovakvi predlozi kontraproduktivni (pricam o zahtjevu za ukidanje DPSa)

    Sam si rekao da si sreo DPS glasace na protestu. Ovakvim radikalnkm zahtjevom bi potpuno odgurnuo od sebe dobar dio naroda I destimulisao ih od izlaska na proteste.

    Ovi protesti valjda ne treba da budu skupovi radikalnih opozicionih aktivista vec da pokazu da je narod za mijenjanje sistema.

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

  13. #13
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,581
    Thanks Thanks Given 
    7,488
    Thanks Thanks Received 
    4,579
    Thanked in
    1,773 Posts

    Default Kako promjeniti sistem

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Pojasni ovo, ako ti nije problem.

    Buducnost u EU je nesto za sta se zalaze znacajna vecina stanovnistva.

    Takav zahtjev bi bio pogresan iz makar dva razloga:

    a) deklarises se kao neko ko je protiv EU a ocekujes njihovu pomoc u sredjivanju sistema

    b)otjerao bi znacajan dio ljudi sa protesta I ostalo bi ti nesto malo hard core DFovaca

    Da ne pricamo da bi takvim zahtjevom samo dao municiju DPSu da pokaze prstom I kaze: "jesmo li vam rekli da Rusi stoje iza ovoga".


    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk
    Odgovarao sam na naslov topika, koji je “Kako promijeniti sistem”, bez osvrta na proteste...

    Smatram da je u trenutnoj situaciji, sa aspekta državnih interesa Crne Gora, kontraproduktivno ući u EU... U realnosti, kad nas, dok još nijesmo članica Unije, napuštaju najpametniji pojedinci i najstručniji kadar, ulazak u EU bi za posljedicu imao još veći, nepovratan, odliv istih. Crna Gora je siromah, koji većinu resursa troši da uđe u društvo bogatih. Džaba dižemo kredite da kupimo ferari, ako nemamo za gorivo, a uz to i umiremo od gladi.

    Sama EU je trenutno na staklenim nogama. Stvorili su neodrživ birokratski aparat koji jede sam sebe, i očigledno je da u ovom obliku neće opstati. Dva su moguća scenarija, ili potpuni raspad ili čvrsto ujedinjenje. Trenutno, rješenje nije ni na vidiku, a konstantno jačanje desnice, ne uliva nadu da će se situacija u skorijoj budućnosti poboljšati.

    Imajući sve ovo u vidu, mišljenja sam da CG treba konačno da se okrene sama sebi i SVE svoje resurse, i materijalne i stručne, okrene unutrašnjem uređenju. Tek kad stvorimo održiv sistem, kad budemo sami sebe hranili i imali proizvodnju, možemo pričati o samostalnosti i nezavisnosti.

    Ovo nije anti EU stav, jer CG želim nekad da vidim kao dio jedinstvene Evrope. Ovo je realan stav iz ugla CG interesa, a ne pojedinačnog interesa mene kao građanina. Ne prekinuti, već ZAMRZNUTI pregovore, dok ne budemo realno spremni (ne na papiru), za društvo najrazvijenijih.


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Last edited by MeDo_JE; 19-02-19 at 11:30.
    #fakenews

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Odgovarao sam na naslov topika, koji je “Kako promijeniti sistem”, bez osvrta na proteste...
    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Auuuu

    Ovo moze neka partija da iznese kao politicki program, pa nek se izmjeri na izborima.

    Ako pricamo o buntu sirokih narodnih masa, dakle svih, sa jasno koncipiranim zahtjevima, onda su ovakvi predlozi kontraproduktivni (pricam o zahtjevu za ukidanje DPSa)

    Sam si rekao da si sreo DPS glasace na protestu. Ovakvim radikalnkm zahtjevom bi potpuno odgurnuo od sebe dobar dio naroda I destimulisao ih od izlaska na proteste.

    Ovi protesti valjda ne treba da budu skupovi radikalnih opozicionih aktivista vec da pokazu da je narod za mijenjanje sistema.

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Odgovarao sam na naslov topika, koji je “Kako promijeniti sistem”, bez osvrta na proteste...
    ni ja nijesam pricao o protestima nego o sistemu generalno
    One Ring to Rule them all...

  15. #15
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,581
    Thanks Thanks Given 
    7,488
    Thanks Thanks Received 
    4,579
    Thanked in
    1,773 Posts

    Default

    Možemo li bar u ovoj temi da ne razmišljamo i ne govorimo kao političari... Možemo li da pričamo o REALNIM potrebama CG kao države i CG kao društva... Ne borimo se mi ođe na forumu za glasove ostalih forumaša i građana, pa ajde da pišemo šta mi mislimo da treba, a ne šta će se sviđet ostalima...


    Sent from my iPad using Tapatalk
    #fakenews

  16. #16
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    f) uvesti porez na luksuz na svakog ko ima preko 2 nekretnine gdje ce porez na trecu nekretninu biti 20 puta veci od osnove
    Pa brate.... šta sam ti ja skrivio.....
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  17. #17
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,403
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Odgovarao sam na naslov topika, koji je “Kako promijeniti sistem”, bez osvrta na proteste...

    Smatram da je u trenutnoj situaciji, sa aspekta državnih interesa Crne Gora, kontraproduktivno ući u EU... U realnosti, kad nas, dok još nijesmo članica Unije, napuštaju najpametniji pojedinci i najstručniji kadar, ulazak u EU bi za posljedicu imao još veći, nepovratan, odliv istih. Crna Gora je siromah, koji većinu resursa troši da uđe u društvo bogatih. Džaba dižemo kredite da kupimo ferari, ako nemamo za gorivo, a uz to i umiremo od gladi.

    Sama EU je trenutno na staklenim nogama. Stvorili su neodrživ birokratski aparat koji jede sam sebe, i očigledno je da u ovom obliku neće opstati. Dva su moguća scenarija, ili potpuni raspad ili čvrsto ujedinjenje. Trenutno rješenje nije ni na vidiku, a konstantno jačanje desnice, ne uliva nadu da će se situacija u skorijoj budućnosti poboljšati.

    Imajući sve ovo u vidu, mišljenja sam da CG treba konačno da se okrene sama sebi i SVE svoje resurse, i materijalne i stručne, okrene unutrašnjem uređenju. Tek kad stvorimo održiv sistem, kad budemo sami sebe hranili i imali proizvodnju, možemo pričati o samostalnosti i nezavisnosti.

    Ovo nije anti EU stav, jer CG želim nekad da vidim kao dio jedinstvene Evrope. Ovo je realan stav iz ugla CG interesa, a ne pojedinačnog interesa mene kao građanina. Ne prekinuti, već ZAMRZNUTI pregovore, dok ne budemo realno spremni (ne na papiru), za društvo najrazvijenijih.


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    ni ja nijesam pricao o protestima nego o sistemu generalno
    Prvi post: "E sad, ovi protesti su gradjanski, ne predvodi ih opozicija, I ovo je mozda prilika da se na tim protestima iznesu neki realni, nikako maksimalisticki, zahtjevi, a koji bi bili prihvatljivi za 90% stanovnistva. Ovo bi znacilo I mogucnost drasticnog omasovljavanja protesta I dovodjenja do tolikog nivoa pritiska da stvarno I dodje do promjena.

    Ja bih da mi odje sa foruma izbacimo par opcija o tome na koji nacin vidimo promjenu ovog trulog sistema, odnosno sta bi po nama trebali biti konkretni I realni zahtjevi sa protesta."

    Ovo sam napisao u prvom postu....

    Ne mogu sve ni u naslov da stavim, ali je ista u kontekstu protesta, sto mi se cini da je jasno ako se cita prvi post.



    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk
    Last edited by kimmi; 19-02-19 at 11:29.

  18. #18
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,403
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Možemo li bar u ovoj temi da ne razmišljamo i ne govorimo kao političari... Možemo li da pričamo o REALNIM potrebama CG kao države i CG kao društva... Ne borimo se mi ođe na forumu za glasove ostalih forumaša i građana, pa ajde da pišemo šta mi mislimo da treba, a ne šta će se sviđet ostalima...


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Moja ideja je bila da vidimo moze li se naci makar na forumu, da se matematicki izrazim, najveci zajednicki sadrzalac, koji bi zadovoljio sve opcije nezavisno od partijske pripadnosti.

    Da, znam da oni koji drze Milovu sliku nista bez dinasticke vladavine familije ne vide kao prihvatljivu opciju, ali racunam da ih je valjda sramota da to I javno priznaju.

    E ako bi se mi odje slozili, pa mozda neko odavde ko poznaje organizatore protesta proslijedi ono sto smo se mi odje "dogovorili", mozda nas nesto I poslusaju ili se ukljuce u diskusiju slobodnih gradjana :-)

    Ako nista, ostace nadam se kvalitetna razmjena misljenja o tome kako bi se ovi protesti mogli artikulisati.

    Mozda bi, sad kad razmislim, to bio pravi naziv teme: kako artikulisati proteste.

    Ako umije ko od moderatora da promijeni naziv, nek to I ucini.

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

  19. #19
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,129
    Thanks Thanks Given 
    426
    Thanks Thanks Received 
    467
    Thanked in
    213 Posts

    Default

    Ne treba siriti pricu i imati 100 zahtjeva... zahtjevi moraju biti jasni , precizni , i razumljivi vecini gradjana... za pocetak ja bih postavio 3-4 zahtjeva i to ovim redom

    1. ostavka Predsjednika Republike i raspisivanje novih predsjednickih izbora
    2. Ostavka SDT i VDT, guvernera CBCG
    3. Uvlacenje institucija EU u kontrolu izbornog procesa u CG

  20. #20
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,581
    Thanks Thanks Given 
    7,488
    Thanks Thanks Received 
    4,579
    Thanked in
    1,773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Moja ideja je bila da vidimo moze li se naci makar na forumu, da se matematicki izrazim, najveci zajednicki sadrzalac, koji bi zadovoljio sve opcije nezavisno od partijske pripadnosti.

    Da, znam da oni koji drze Milovu sliku nista bez dinasticke vladavine familije ne vide kao prihvatljivu opciju, ali racunam da ih je valjda sramota da to I javno priznaju.

    E ako bi se mi odje slozili, pa mozda neko odavde ko poznaje organizatore protesta proslijedi ono sto smo se mi odje "dogovorili", mozda nas nesto I poslusaju ili se ukljuce u diskusiju slobodnih gradjana :-)

    Ako nista, ostace nadam se kvalitetna razmjena misljenja o tome kako bi se ovi protesti mogli artikulisati.

    Mozda bi, sad kad razmislim, to bio pravi naziv teme: kako artikulisati proteste.

    Ako umije ko od moderatora da promijeni naziv, nek to I ucini.

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk
    Bez želje da umanjim bitnost protesta i zahtjeva, ali oni samo mogu biti prvi korak (smjena vlasti) ka promjeni sistema...

    Većina nas dosta dugo želi i čeka na promjenu vlasti, međutim to samo po sebi neće donijeti napredak, ukoliko koraci nakon promjene takođe ne budu pravilni...

    Narodu se sviđa dps, tako da ako protestanti žele da se svide većini, najbolji slogan bi im bio “bićemo bolji dps od dps-a”... ;D


    Sent from my iPad using Tapatalk
    #fakenews

  21. #21
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,581
    Thanks Thanks Given 
    7,488
    Thanks Thanks Received 
    4,579
    Thanked in
    1,773 Posts

    Default

    Uvlačenje EU, pomoć EU, ambasadori EU, izaslanici EU...

    Kako očekujete da nas drugi poštuju, ako ne poštujemo sami sebe...

    Zovete li i za kućne probleme ljude sa strane, idete li kod komšije da ga zovete u po$etu da vam riješi problem sa gospođom ili đetetom...? Sazivate li skupštinu stanara da vas savjetuju treba li promijeniti crknutu sijalicu u sopstvenom stanu...?

    Oćemo li se ikad okrenut sami sebi...


    Sent from my iPad using Tapatalk
    #fakenews

  22. #22
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7,130
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    1,677
    Thanked in
    976 Posts

    Default

    Kazao si realni zahtjev a ne maksimalisticki pa dodao dosta toga. Ovdje je dovoljan jedan zahtjev a ostali ce doci sami po sebi. Ako bi protest bio uporan, konstantan, sa jasnom porukom i sve vecim omasovljenjem sa jednim jedinim zahtjevom a to je ostavka Mila Djukanovica svi ostali dolaze post festum. Upravo sve veci broj zahtjeva, raznorodnost ideja i pojavljivanja odredjenih lica mogu da zbune i oslabe. Dakle samo jedan zahtjev i aktivizam u kojem bi svaki pristalica bio svjestan svoje odgovornosti i cinio sve da posalje dobru energiju prema ljudima koja imaju strah od promjena a ne kao do sada ici u krajnost i sa frustracijama i neukusnim parolama i uvredama tjerati sve od sebe.

    Generalno ljudi ovdje imaju pogresnu percepciju sto se tice i brojnosti i sveukupnog stanja sto je na jednoj strani lose ali isto i toliko dobro jer drzi energiju i volju da je ostvarenje cilja ovog puta dovoljno. Dakle samo jedan zahtjev jer kako vidim da se dodaju i uporno insistiraju na svakakvim glupostima doci ce se o do NATO, EU, Kosova... ili do toga da se Maduro podrzi sto je jedna od glavnih preokupacija Marka Milacica bilo do skora.

  23. #23
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,663
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    64
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi
    Ima nas odje raznih, ali slozicemo se da se narod u Crnoj Gori nikad nece sloziti oko identitetskih pitanja, zato to odmah rijesiti na nacin da identitetska pitanja ostavljamo po strani.


    Ne bih se baš složio sa tim da se ovo ostavi skroz po strani, mada kapiram šta si htio da kažeš. Vjerovatno smatraš da u nemogućnosti objašnjenja treba jednostavno batalit priču. Ali, nije ni to rješenje.

    Šta god se radilo, jednu stvar moraju svi građani Crne Gore imati na umu. Tiče se upravo ovog identitetskog pitanja koje se poteže non-stop.

    Identitet se ne ućeruje, identitet se stvara.

    Naizgled jednostavna, ali suštinski važna i, za veliki dio stanovništva (nažalost), poprilično komplikovana rečenica. Ako ljudi ovo shvate pravilno, priča je totalno jednostavna.

    I... kad se od toga krene, sve ostalo je prirodan tok i nema tu nikakve komplikovane matematike.

  24. #24
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    186
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ponovit cu neke od vasih
    1. Otvoriti dosije-e UDBE ( mada za pocetak dovoljno je otvoriti Montenegro banku i sticovanje deviza, Telekom, EPCG, i prvo americko pa onda rusko finansiranje Djukanovica kroz KAP)
    2. Ostavke
    3. Vlada eksperata sa 0% politicara na dvije godine da pripremi sve izbore u jednom danu
    4. I mozda najvaznije , kao sto i Gandalf kaze , moratorijum na prodaju monopola , uz profesionalnu nepartijsku upravljacku strukturu za iste.
    5. Sigurno najvaznije, tolerancija na razlicito misljenje, naciju, jezik i potpuno ignorisanje svih koji te teme pokrecu,

  25. #25
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    14,015
    Thanks Thanks Given 
    5,022
    Thanks Thanks Received 
    2,429
    Thanked in
    1,308 Posts

    Default

    Iselit sadashnje stanovnshtvo na makar 4g negdje na neko ostrvo,a ovdje dovest ...Skandinavce,posle 4 g mozemo nazad,to bi bilo to,ukratko.
    ...

Page 1 of 6 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kako vas je zora dočekala, a kako ispratila..?
    By Raquel in forum Sve i svašta
    Replies: 2
    Last Post: 14-12-16, 05:22
  2. Kako dalje ka EU? Nacionalna disciplina i kako je steći?
    By Old Bone in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 4
    Last Post: 21-01-12, 14:04
  3. Idete li na proteste u Crnu Goru?
    By Petar Mrvaljevic in forum Politika generalno
    Replies: 632
    Last Post: 27-03-08, 13:44
  4. Proteste pocinjemo u svim gradovima, dizemo Crnu Goru na nog
    By ZuTa_MiNuTa in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 7
    Last Post: 27-06-04, 13:50

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •