Page 12 of 131 FirstFirst ... 289101112131415162262112 ... LastLast
Results 276 to 300 of 3261

Thread: #OdupriSe - 97000

  1. #276
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Marcus Aurelius View Post
    Svudje se prosječna plata koristi kao mjerilo, samo ljudi koji se ne razumiju u ekonomiju i statistiku koja se svudje koriste imaju tvoje argumente. Inače, ja sam mnogo godina proveo na Zapad dje sam i fakultet ekonomski završio.
    Bila bi i potrosacka korpa vjerovatno standard, da ide u prilog ovoj vlasti.

  2. #277
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NovakRamov View Post
    Sve da je Milaš pozlatio brda i doline,da teče med i mlijeko a bgm. i pivo umjesto vode,vrijeme mu je bilo da ode i prije 20g a ne danas...Svaka vlast mora da bude smjenjiva a narod po prirodi da u sebi ima ugrađen osjećaj vječite opozicije

    Послато са Mi A2 Lite уз помоћ Тапатока
    Da je poša' prije 20 godina mi bi bili dio zajedničke države sa Srbijom danas, a 97,000 eura bi bilo 97,000 dinara koje bi na ruke uzeo Mandić.

  3. #278
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Bila bi i potrosacka korpa vjerovatno standard, da ide u prilog ovoj vlasti.
    Statistika se svudje mjeri na isti ili sličan način, da bi bila uporediva.
    Last edited by Marcus Aurelius; 17-02-19 at 12:59.

  4. #279
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ako ćete da kritikujete ovu vlast kritikujte je tamo dje zaslužuju kritiku, a ne tamo dje zaslužuju pohvalu. Životni standard u CG je bolji nego kako je moga' bit da je neka druga politika pobijedila gledajući geopolitički i istorijski kontekst. Ako je neko mislio da je u CG danas trebao da bude standard kao u Švedsku onda ta osoba ima nerealna očekivanja.

  5. #280
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Marcus Aurelius View Post
    Statistika se svudje mjeri na isti ili sličan način, da bi bila uporedjiva.
    Jeste. Tacno. Samo sto se nidje ne uzima kao neki standard sem kao statisticki podatak. Bas zbog neomucnosti da uporedis troskove zivota o odnosu na posjecnu platu na osnovu samo jedne cifre.
    Fina ti ta ekonomija sto si zavrsio
    Taman kao i ovi vladini eksperti i razne mikimaus titule Knezevica i Karica

  6. #281
    Join Date
    May 2007
    Location
    pg
    Posts
    2,343
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovaj sto je ekonomski fakultet zavrsio na zapad bi trebalo da zna da je medijana mnogo realniji statisticki prikaz neke mjere od prosjecne vrijednosti, koja se stalno pominje. Medijana je mnogo bolja jer nije osjetljiva na outlier-e, odnosno vrijednosti koje se nalaze na ekstremnim polovima, sto je od posebnog znacaja za CG jer razni dps direktori primaju plate od par hiljada eura. Medijana s druge strane mjeri iznos plate u odnosu na koji 50% populacije ima vecu platu, a 50% manju. To bi bilo interesantno vidjeti.

    Takodje, i 75% percentile bi bio interesantan, ne znam vodi li Monstat ili ko je vec zaduzen uopste takvu statistiku.

  7. #282
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ekrem_drndar View Post
    Ovaj sto je ekonomski fakultet zavrsio na zapad bi trebalo da zna da je medijana mnogo realniji statisticki prikaz neke mjere od prosjecne vrijednosti, koja se stalno pominje. Medijana je mnogo bolja jer nije osjetljiva na outlier-e, odnosno vrijednosti koje se nalaze na ekstremnim polovima, sto je od posebnog znacaja za CG jer razni dps direktori primaju plate od par hiljada eura. Medijana s druge strane mjeri iznos plate u odnosu na koji 50% populacije ima vecu platu, a 50% manju. To bi bilo interesantno vidjeti.

    Takodje, i 75% percentile bi bio interesantan, ne znam vodi li Monstat ili ko je vec zaduzen uopste takvu statistiku.

    Ne postoji podatak medijan plate kod nas (a ni u Srbiju, desilo se da znam i za Srbiju to), ali si u pravu. Medjutim, ja uporedjum našu prosječnu platu sa državama iz okruženja i sa našom prošlošću. Neko je ovdje pomislio da "prosječna plata" znači da svi primaju tolko, to je pogrešno razmišljanje, to nidje na svijet nije tako.

  8. #283
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,343
    Thanks Thanks Given 
    517
    Thanks Thanks Received 
    551
    Thanked in
    369 Posts

    Default

    Ali ti donosiš zaključak kao da svi primaju
    "Što bi, ne bi" - Felix Brych, 05.03.2019.

  9. #284
    Join Date
    May 2007
    Location
    pg
    Posts
    2,343
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako je prosjecna plata 500 eura, a medijana 350 (hipoteticki), ta mjera onda apsolutno nista ne znaci. U zemljama dje postoji manja razlika izmedju polova mean kao mjera ima vise smisla. Znaci mean sama po sebi ne govori mnogo.

  10. #285
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Marcus Aurelius View Post
    Ne postoji podatak medijan plate kod nas (a ni u Srbiju, desilo se da znam i za Srbiju to), ali si u pravu. Medjutim, ja uporedjum našu prosječnu platu sa državama iz okruženja i sa našom prošlošću. Neko je ovdje pomislio da "prosječna plata" znači da svi primaju tolko, to je pogrešno razmišljanje, to nidje na svijet nije tako.
    I ja ti sad kazem ponovo da okacis o klin tu diplomu. Ako je prosjecna plata 500eur a trozkovi zivota 800, a kod drugih 400 a troskovi zivota 200, nikako ne znaci da je kod ovog prvog bolje jer je plata veca.
    I ovo odakle smo svi krenuli. Poljaci, cesi i slovaci su krenuli sa 5 puta gore pozicije pa su danas za nas Njemacka u odnosu na SFRJ i Njemacku 1991ve

  11. #286
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    391
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Marcus Aurelius View Post
    Da je poša' prije 20 godina mi bi bili dio zajedničke države sa Srbijom danas, a 97,000 eura bi bilo 97,000 dinara koje bi na ruke uzeo Mandić.
    Lakše bi skinuli bilo koga 5x naspram ovoga

    Послато са Mi A2 Lite уз помоћ Тапатока

  12. #287
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ekrem_drndar View Post
    Ako je prosjecna plata 500 eura, a medijana 350 (hipoteticki), ta mjera onda apsolutno nista ne znaci. U zemljama dje postoji manja razlika izmedju polova mean kao mjera ima vise smisla. Znaci mean sama po sebi ne govori mnogo.
    Medijan plata je uvijek manja od prosječne plate.

  13. #288
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NovakRamov View Post
    Lakše bi skinuli bilo koga 5x naspram ovoga
    Jeste, ali bi 100x teže bilo obnovit nezavisnost i uć' u NATO.

  14. #289
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    I ja ti sad kazem ponovo da okacis o klin tu diplomu. Ako je prosjecna plata 500eur a trozkovi zivota 800, a kod drugih 400 a troskovi zivota 200, nikako ne znaci da je kod ovog prvog bolje jer je plata veca.
    To je tačno da su cijene manje u države dje su manje prosječne plate, ali je kod nas kupovna moć ipak malo veća bez obzira što su cijene skuplje. Ranije sam imao podatke i o tom uporedjivanju, ali ih nemam sad ovdje.


    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    I ovo odakle smo svi krenuli. Poljaci, cesi i slovaci su krenuli sa 5 puta gore pozicije pa su danas za nas Njemacka u odnosu na SFRJ i Njemacku 1991ve
    1991-e je kod nas počeo rat zbog srpsko-hrvatskog nacionalizma i želje za promjenom AVNOJ-evskih granica. Bio bi rat i u CG da Milošević nije imao potpunu kontrolu nad CG 1991-e/1992-e. Ako uzmeš u vid taj rat i ekonomske sankcije (koje su potpuno uništile našu, najblaže rečeno, posrnulu privredu) onda se slobodno može reć da smo mi krenuli sa 20 puta gore pozicije od Poljske.
    Last edited by Marcus Aurelius; 17-02-19 at 13:21.

  15. #290
    Join Date
    May 2007
    Location
    pg
    Posts
    2,343
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Marcus Aurelius View Post
    Medijan plata je uvijek manja od prosječne plate.
    I? To ne znaci da je svuda jednako manja, a u tome je sustina.

  16. #291
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ekrem_drndar View Post
    I? To ne znaci da je svuda jednako manja, a u tome je sustina.
    Jeste, ali sam siguran da nije kod nas grdja situacija nego li recimo u SAD ili u mnoge zapadne države.

  17. #292
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,424
    Thanks Thanks Given 
    5,561
    Thanks Thanks Received 
    5,001
    Thanked in
    2,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Marcus Aurelius View Post
    Migo je dobio 97,000 na ruke, a DF milione od neprijatelja naše evroatlanske budućnosti.
    Jesu li to Srbijanci ili Rusi?
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  18. #293
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Za Crnu Goru (a ni Srbiju, a vjerovatno ne i za okolne zemlje) ne postoji ovaj podatak o medijan primanjima:

    https://blog.datawrapper.de/weekly-chart-income/

    Last edited by Marcus Aurelius; 17-02-19 at 13:34.

  19. #294
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    U mnoge zemlje je medijan plata skoro pola prosječne plate, a u CG će minimalna plata biti skoro pola (250 EUR) prosječne plate (što je absolutno pozitivna stvar):

    http://www.bankar.me/tag/minimalna-zarada-crna-gora/

    "Vlada će do kraja marta donijeti konačnu odluku ima li prostora za povećanjem minimalne cijene rada sa 193 na 250 eura koliko su tražili crnogorski sindikati. Međutim, Vlada će se naći na novom iskušenju, jer je pokrenuta peticija kojom se traži povećanje minimalne zarade na 350 eura, a inicijatori tvrde da prostora za povećanje od 157 eura i te kako ima."

  20. #295
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Marcus Aurelius View Post
    To je tačno da su cijene manje u države dje su manje prosječne plate, ali je kod nas kupovna moć ipak malo veća bez obzira što su cijene skuplje.
    Volio bih da mi objasnis ovu ekonomsku zavisnost prametara, ali evo te molim

  21. #296
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    Kao da BAR-a citam..


  22. #297
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Marcus Aurelius View Post
    Ne slažemo se odje, da je vlast "trula od vrha do dna", mislim da je očigledno da nije. Ako je tačno ovo što Duško Knežević iznosi onda je jasno da nije trula od vrha do dna. Mislim, moga bi sad da objasnim detaljno, ali bih morao da se vraćam na tekstove koji o tome govore i koji će ti to bolje dokazati.
    Jesu li Predsjednik drzave i predsjednik Skupstine uhvaceni u vrlo mutnim finansijskim aktivnostima? Jesu. Je li nam SDT rekao da sumnje nema "ni u naznaci", a ASK rekla da Predsjednik nije primio poklon jer "posjedovanje kartice nije poklon"? Jesu.

    Ima li ikakve sanse, ikakve, da ce te institucije sudski goniti Predsjednika i predsjednika? Nikakve. Nula. Zilch.

    Je li takav sistem truo od vrha do dna? Nego sta je.

  23. #298
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,312
    Thanks Thanks Given 
    2,799
    Thanks Thanks Received 
    4,627
    Thanked in
    2,437 Posts

    Default

    Aoooooo, sto ptopustih ovo.... U kojem univerzumu zive ovi pojedini.... Aoooo, pakao, svega mi.

    Prastajte, bio sam na protestu u Baru... i na svaki sledeci, ovaj nezdrav mora da se lijeci a pojedinima je izgleda vec kasno...

    Citam zadnje 2-3 stranice od danas i ne vjerujem sto pisu ljudi... Taman kao da zive na drugoj planeti i citaju plasirane vijesti sa vrha koji veze sa razumom nemaju.

    Veli samo sudstvo/tuzilastvo ne funkcionise... A koja to institucija funkcionise? Zdravstvo? Skolstvo? CBCG? ASK?

    Vladu ne vodi Milo veli... N'o ko je vodi? DK? Ruski spijuni? Cetnici iz BG-a?

    Veli standard nam je najbolji od drzava iz okruzenja... Iz kojeg okruzenja? O kojoj planeti govorimo?

    A ne moze ovo... Pitam se kod koga moze da prodje ova prica? Mislim od djece starije od 10-12 godina.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  24. #299
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    763
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Marcuse Aureliuse, pošto si "odlično" obradio temu o stanju i životu 70-ih i 80-ih godina u CG, Jugoslaviji i svijetu, zamolio bih te, ako ti nije problem, da nam napišeš koliko si tada imao godina?

    Samo toliko. Neću se uključivati u raspravu u vezi ovoga o čemu pišeš.

  25. #300
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Volio bih da mi objasnis ovu ekonomsku zavisnost prametara, ali evo te molim
    Ne razumijem što te tačno interesuje. Što se cijena tiče može se to lako nać na internet, evo primjera cijena hleba i mlijeka iz regiona:

    https://avaz.ba/media/2018/02/02/495...s/1005x635.jpg

Page 12 of 131 FirstFirst ... 289101112131415162262112 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •