Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 29

Thread: Prvi svjetski rat (1914-1918)

  1. #1
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default Prvi svjetski rat (1914-1918)




  2. The Following User Says Thank You to ASC For This Useful Post:


  3. #2
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default


  4. The Following User Says Thank You to ASC For This Useful Post:


  5. #3
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    "Sunovrat divova", prvi dio trilogije XX vijek Kena Foleta. Posvećena WWI. Fenomenalno štivo koje pokazuje kako su se neke stvari dešavale i kako je uopšte došlo do rata.
    I koja je to besmislena kasapnica bila.

    Preporuka.

  6. #4
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default


  7. The Following 2 Users Say Thank You to ASC For This Useful Post:


  8. #5
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Snimih prethodnih dana momke sa majicom, ma i tetovažom Gavrila Principa. Valjda je on heroj. Ubio čovjeka i trudnu ženu koji nisu imali nikakvu šansu da se brane. Baš herojski.
    Ili možda ja nešto kapiram. Jasno mi je da je TVOJ ubio NJIHOVE. Prestolodaslednika i trudnu ženu da se slučajno ne rodi opet prestolonaslednik.
    Mada, oni koji su naoružali gavrila i dali mu nalog i plan, deset godina ranije su izrešetali svoga kralja koji im je bio komandant i kraljicu.
    I da ne budem jednostan pametni Aca Karađorđević ih je u Solunskom procesu pametno istražio, iako su mu taja, a posledično i njega, doveli na vlast.

    Vratimo se Gavrilo. Junak koji ubija nenaoružanog čovjeka i trudnu ženu? Za majicu? Za tetovažu? Eto vam dragi forumaši što donosi nečija dugotrajna interpretacija, poznatija kao ispiranje mozga.
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  9. The Following User Says Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  10. #6
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    To je odavno tačnije od krugova Dobrice Ćosića i sličnih u srpskoj akademiji nauka sprovedeno ko još jedan mitski motiv da politička elita srbije pali taj narod u BiH koristeći Gavrila Principa i proglašavajući njega ekskluzivno srpskim herojem i vječita uloga žrtve, nepravde i dobar materijal onda za laku mobilizaciju.

    Ratovi koji se u prevodu nisu završili još od prije 100 godina zbog takvih nacionalističkih idiota koji vrše reviziju istorije.


    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    No pasaran!

  11. #7
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Snimio sam ja lika, i to više njih, u majicama s Č. Mensonom i Čegevarom, ali nisam razmišljao o njihovim ideološkim pozicijama.
    Nikad se budućnosti okrenut.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  12. #8
    Join Date
    May 2018
    Posts
    2,069
    Thanks Thanks Given 
    243
    Thanks Thanks Received 
    847
    Thanked in
    438 Posts

    Default

    6. oktobar 1908.
    ne znam sta mlatinjate iskreno, mada to vam strano nije

  13. #9
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JigSaw View Post
    6. oktobar 1908.
    ne znam sta mlatinjate iskreno, mada to vam strano nije
    A ti ono na drugoj temi reče da ti je Ratko Mladić heroj, pa bi bilo bolje sa takvim stavovima da mnogo ne zalaziš u okršaje na ove teme.

    Osuđenog ratnog zločinca si nazvao herojem pa se pitam kako imaš i abera i slova jednog nakon toga da tumačiš istoriju.

    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 19-10-22 at 00:47.
    No pasaran!

  14. #10
    Join Date
    May 2018
    Posts
    2,069
    Thanks Thanks Given 
    243
    Thanks Thanks Received 
    847
    Thanked in
    438 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    A ti ono na drugoj temi reče da ti je Ratko Mladić heroj, pa bi bilo bolje sa takvim stavovima da mnogo ne zalaziš u okršaje na ove teme.

    Osuđenog ratnog zločinca si nazvao herojem pa se pitam kako imaš i abera i slova jednog nakon toga da tumačiš istoriju.

    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    Hvala sto brinete o tome sta je dobro za mene a sta ne, moderni ste heroj nema sta

    Mislim aj to sto ti nije strano da samo mlatis ovuda nego sto ni ne citas sta drugi pisu do kraja, tako da mozda ipak bolje vrati se na taj post i procitaj ga opet.

    Eto da uzvratim uslugu, i ja tebi mislim dobro


    A vezano za temu odje, ne znam sto pobjeze od nje nije krst nego tema obicna, pa molim objasnite kako je to sto je uradio Gavrilo Princip ispiranje mozga

  15. #11
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Nebitno da ne mračimo samu temu.

    Ono što je meni lično posebno ostavilo utisak oko fenomena Gavrila Principa bio je komad “Mali mi je ovaj grob” Biljane Srbljanović.
    Nakon izvođenja komada a opet na tu temu dva sjajna intelektualca bi bila kompas oko samo zloupotrebe metka koji vječito luta balkanom a ispaljenog još prvog svjetskog rata.

    Kad malo razmislim pojam da je Balkan „bure baruta“, baš kao i „balkanizacija“, što je u mnogim svjetskim rječnicima danas iskorišteno za opis razdiobe, bilo mirnim, a posebno ratnim putem, potiču tek iz devedesetih. Sa pravom, reći će mnogi, mada se kroz istoriju i ne može reći da je Balkanom raslo hiljadu cvjetova. Stoga, oprostite ako griješim. Otuda negdje potiče i ona da je Prvi svjetski rat započet baš na Balkanu, u Sarajevu kad je jedan hitac pogodio austrijskog vojvodu, a drugi njegovu suprugu. U školama to nismo učili. Taj hitac bio je povod. Ondašnjem umu bilo je teško razlučiti u čemu je razlika između uzroka i povoda i zašto baš to nije početak rata koji je okarakteriziran kao velika klaonica. Kasnije smo shvatili, ali bilo je prekasno.

    Dejan Kožul

    Prvo smo jedinke, možda i individualci koji izgube svoju vrijednost onog trenutka kad krenemo u svrstavanja bilo nacionalne ili neke druge prirode. Tada naša bol u nekom zbiru postaje velika, postaje gorivo za manipulaciju, postaje metak za nanošenje boli drugom. E, to je taj metak koji je na Vidovdan 1914. ispaljen, a koji i danas luta i traži žrtvu. Na žalost, suviše često je nalazi.

    Dino Mustafić


    ili kao u stihovima zostera..
    Jer kad se u Bosni plus i minus izjednači
    I kad se um pomrači
    I niko nikom ništa ne znači

    Za jedne on je heroj, a drugima je zločinac
    A možda negdje na pola puta, njegova duša luta.


    I na kraju jedan video o biografijama kroz istoriju što opet znači za sagledavanje samog vremenskog okvira u kojem je Gavrilo rođen,kao mnogih drugih činilaca što je teško posmatrati iz ugla današnice, kao i štetno nacionalizovati cijelu temu i na ovako nestabilnom Balkanu.


    Last edited by Bluemoon; 19-10-22 at 11:48.
    No pasaran!

  16. #12
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Jasno mi je da događaje od prije 100 godina nije realno sagledavati današnjim mjerilima. Anarhizam, atentati na krunisane glave i visoke političare gledali su se, iz nekih idiotskih razloga, kao epancipatorske rabote.
    Tim pucnjem počeo je WWI, mada prethodno su jedva preborđene nekolike krize, jer je omoćala Njemačka insistirala da novom dijelnju kolonijalnih i resusrnih karata.
    Zanimljivo da ga "tamnica naroda" čijeg je prestolonaslednika ubio nije osudila na smrt zbog godina, već na doživotnu robiju.
    I ono što je poetska pravda jeste sudbina organizatora atentata Dragutina Dimitirijevića Apisa. Strijeljan je nakon čuvenog Solunskog procesa i strijeljala ga je srpska vojska. Aleksandar Karađorđević je bio toliko pametan da iskoristi prvu priliku da se otarasi lika koji je vodio Crnu ruku, koja je dovela iste Karađorđeviće na presto. Kad je izdao i ubio prethodnog kralja kome se zakleo, zašto ne bi i njega izdao i ubio? A do tada je Apis bio moćniji i od kralja. Moralo se to riješiti.


    Svakako, nisu mi jasni likovi koji danas nose majice i tetovaže sa Principovim likom, izuzev ako ste mladunče nastalo iz parenja Arkana i Cece, jer je tada sve jasno. Dvite mu se? Liku koji je ubio nenaoružanog čovjeka i trudnu ženu? OK. U današnjem vremenskom kontekstu nekako bi mi bilo normalnije imat majicu sa nekim Džobsom. Ipak, ko sam ja da sudim plebsu sa najnižim prosječnim IQ u Evropi i posledično najsiromašnijim u Evropi, što je posljedica niskog IQ?
    Ipak bolje je da je na majici, neki pop ili neki ubica manje ili više masovan, iz manje ili više bliske prošlosti, nego neki nerd koji je radio nešto konstruktivno.
    Last edited by Gagarin; 19-10-22 at 14:55.
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  17. The Following User Says Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  18. #13
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Svakako, nisu mi jasni likovi koji danas nose majice i tetovaže sa Principovim likom, izuzev ako ste mladunče nastalo iz parenja Arkana i Cece, jer je tada sve jasno.
    Nažalost, ali tako nekako.
    O tome je Dejan Kožul ostavio dobar materijal u poslijeratnom periodu kao u tekstu: „Da li si Srbin?“ ili Kako su me napali pred tenkom na beogradskoj Marakani.



    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 19-10-22 at 16:35.
    No pasaran!

  19. #14
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,882
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    Mi smo u školi (onoj iz doba SFRJ) učili da je antentat bio samo povod, a uzroci rata su... kolonijalizam (kako se ono riješi situacija sa Marokom i Kongom)

  20. The Following User Says Thank You to wulfy For This Useful Post:


  21. #15
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Jasno mi je da događaje od prije 100 godina nije realno sagledavati današnjim mjerilima. Anarhizam, atentati na krunisane glave i visoke političare gledali su se, iz nekih idiotskih razloga, kao epancipatorske rabote.
    Tim pucnjem počeo je WWI, mada prethodno su jedva preborđene nekolike krize, jer je omoćala Njemačka insistirala da novom dijelnju kolonijalnih i resusrnih karata.
    Zanimljivo da ga "tamnica naroda" čijeg je prestolonaslednika ubio nije osudila na smrt zbog godina, već na doživotnu robiju.
    I ono što je poetska pravda jeste sudbina organizatora atentata Dragutina Dimitirijevića Apisa. Strijeljan je nakon čuvenog Solunskog procesa i strijeljala ga je srpska vojska. Aleksandar Karađorđević je bio toliko pametan da iskoristi prvu priliku da se otarasi lika koji je vodio Crnu ruku, koja je dovela iste Karađorđeviće na presto. Kad je izdao i ubio prethodnog kralja kome se zakleo, zašto ne bi i njega izdao i ubio? A do tada je Apis bio moćniji i od kralja. Moralo se to riješiti.


    Svakako, nisu mi jasni likovi koji danas nose majice i tetovaže sa Principovim likom, izuzev ako ste mladunče nastalo iz parenja Arkana i Cece, jer je tada sve jasno. Dvite mu se? Liku koji je ubio nenaoružanog čovjeka i trudnu ženu? OK. U današnjem vremenskom kontekstu nekako bi mi bilo normalnije imat majicu sa nekim Džobsom. Ipak, ko sam ja da sudim plebsu sa najnižim prosječnim IQ u Evropi i posledično najsiromašnijim u Evropi, što je posljedica niskog IQ?
    Ipak bolje je da je na majici, neki pop ili neki ubica manje ili više masovan, iz manje ili više bliske prošlosti, nego neki nerd koji je radio nešto konstruktivno.
    Gavrilo Princip postao atentator kao idealista sa 19 godina koji je krenuo da likvidira nekoga koga je smatrao za okupatora.
    Ispalio je 2 metka, pri čemu je na suđenju rekao da nije imao namjeru da ubije Ferdinandovu ženu.

    Dalje, bio je samodeklarisani Jugosloven, anarhista i ateista.
    Rodbina mu je završila u partizanima.

    Za njegovu glorifikaciju je zaslužna dobrim dijelom KPJ, iako se zadnjih 30 godina promoviše u novog Miloša Obilića.

    Sa druge strane "u ono vrijeme" Srbija je zvanično osudila atentat kao "bezumni teroristički čin" ako me sjećanje dobro služi. Čitao sam neđe pisanje srpske i crnogorske štampe neposredno nakon atentata.
    Last edited by ASC; 19-10-22 at 17:58.

  22. The Following User Says Thank You to ASC For This Useful Post:


  23. #16
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,882
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    jedan od boljih filmova na temu atentata je film ,,Sarajevo'' iz 2014 god. koji je premijerno prikazan usljed obelježavanja 100 godina od početka prvog svjetskog rata. preporuka za film https://en.wikipedia.org/wiki/Sarajevo_(2014_film).

    Kratka hronologija od atentata:
    28.6.1914 – Gavrilo Princip u Sarajevu ubija nadvojvodu Franca Ferdinanda i njegovu suprugu Sofiju Hotek od Hohenberga koji su došli nadgledati vojne vježbe.
    23.7.1914 – Austro-Ugarska šalje ultimatum Srbiji (koji je dosta ponižavajać za Srbiju)
    25.7.1914 – Srbija (uz nagovor Velike Britanije i Rusije) prihvata ultimatum Austro-Ugarske, osim u dvije tačke.
    28.7.1914 – Austro-Ugarska objavljuje rat Srbiji jer smatra da odgovor Srbije nije zadovoljavajući
    29.7.1914 – Rusija objavljuje mobilizaciju, te Njemačka zahtjeva da Rusija prekine sa mobilizacijom, a oni bi zauzvrat uticali na Austro-Ugarsku da napravi dogovor sa Srbijom
    12.8.1914 – Austro-Ugarska sa vojskom ušla u Srbiju
    19.8.1914 – Srpska vojska porazila Austro-Ugarsku u bici na Ceru (što je i prvi poraz Austro-Ugarske u ratu) čime nije uspio nagli prodor u Srbiju
    6.9.1914 – počeo drugi prodor Austro-Ugarske u Srbiju (bitka na Drini) kojim je do oktobra Austro-Ugarska uspjela da osvoji jedan dio Srbije.
    1.10.1914 – Njemačka objavljuje rat Rusiji jer nije prekinula mobilizaciju. Tog dana počinje mobilizacija u Francuskoj.
    2.10.1914 – Njemačka prodire do Luksemburga, te traže od Belgije da im omogući prolaz njihovih trupa da napadnu Francusku.
    3.10.1914 – Njemačka objavljuje rat Francuskoj
    4.10.1914 – Velika Britanija zahtjeva od Njemačke da poštuje neutralnost Belgije. Njemačka to odbija i objavljuje rat Velikoj Britaniji
    5.10.1914 – Crna Gora objavljuje rat Austro-Ugarskoj, a Austro-Ugarska objavljuje rat Rusiji.
    31.10.1914 – Turska objavljuje rat Rusiji
    ...

  24. The Following User Says Thank You to wulfy For This Useful Post:


  25. #17
    Join Date
    May 2018
    Posts
    2,069
    Thanks Thanks Given 
    243
    Thanks Thanks Received 
    847
    Thanked in
    438 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    jedan od boljih filmova na temu atentata je film ,,Sarajevo'' iz 2014 god. koji je premijerno prikazan usljed obelježavanja 100 godina od početka prvog svjetskog rata. preporuka za film https://en.wikipedia.org/wiki/Sarajevo_(2014_film).

    Kratka hronologija od atentata:
    28.6.1914 – Gavrilo Princip u Sarajevu ubija nadvojvodu Franca Ferdinanda i njegovu suprugu Sofiju Hotek od Hohenberga koji su došli nadgledati vojne vježbe.
    23.7.1914 – Austro-Ugarska šalje ultimatum Srbiji (koji je dosta ponižavajać za Srbiju)
    25.7.1914 – Srbija (uz nagovor Velike Britanije i Rusije) prihvata ultimatum Austro-Ugarske, osim u dvije tačke.
    28.7.1914 – Austro-Ugarska objavljuje rat Srbiji jer smatra da odgovor Srbije nije zadovoljavajući
    29.7.1914 – Rusija objavljuje mobilizaciju, te Njemačka zahtjeva da Rusija prekine sa mobilizacijom, a oni bi zauzvrat uticali na Austro-Ugarsku da napravi dogovor sa Srbijom
    12.8.1914 – Austro-Ugarska sa vojskom ušla u Srbiju
    19.8.1914 – Srpska vojska porazila Austro-Ugarsku u bici na Ceru (što je i prvi poraz Austro-Ugarske u ratu) čime nije uspio nagli prodor u Srbiju
    6.9.1914 – počeo drugi prodor Austro-Ugarske u Srbiju (bitka na Drini) kojim je do oktobra Austro-Ugarska uspjela da osvoji jedan dio Srbije.
    1.10.1914 – Njemačka objavljuje rat Rusiji jer nije prekinula mobilizaciju. Tog dana počinje mobilizacija u Francuskoj.
    2.10.1914 – Njemačka prodire do Luksemburga, te traže od Belgije da im omogući prolaz njihovih trupa da napadnu Francusku.
    3.10.1914 – Njemačka objavljuje rat Francuskoj
    4.10.1914 – Velika Britanija zahtjeva od Njemačke da poštuje neutralnost Belgije. Njemačka to odbija i objavljuje rat Velikoj Britaniji
    5.10.1914 – Crna Gora objavljuje rat Austro-Ugarskoj, a Austro-Ugarska objavljuje rat Rusiji.
    31.10.1914 – Turska objavljuje rat Rusiji
    ...
    Valja napomenuti da je Velika Britanija zeljela da konflikt ostane izmedju Austrougarske i Srbije (jer nije bila obavezana da brani Srbiju dok Belgiju jeste a pritom je Njemacka mornarica bila bolja od kraljevske). Samim tim, reci da je taj atentat razlog za prvi svetski rat je suludo, naravno da je imalo ulogu ali pored toga je imalo barem jos 10 dogadjaja i desavanja u tih 30ak godina.

  26. #18
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,882
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    Naravno ,,povod, a ne uzrok''
    Evo hronologije kako se ulećelo u taj sukob (sa posebnim osvrtom na naše krajeve).
    vojni savezi
    7.10.1879 - Njemačka i Austro-Ugarska potpisuju ugovor o vojnom savezu
    20.5.1882 - Italija potpisuje ugovor o vojnom savezu sa Austro-Ugarskom i Njemačkom čime se formira trojni savez
    17.8.1892 - Francuska i Rusija potpisuju ugovor o vojnom savezu
    8.4.1904 - Velika Britanija i Francuska stvaraju vojni savez kojim će jedna drugu štititi u odbrani kolonija u Africi
    1906 godina
    31.5.1906 god. – potisan sporazum kojim je okončana tzv. Tangerska kriza, a odnosilo se na to da je Njemačka (uz Austro-Ugarsku) podržavala nezavisnost Maroka (koji je bio kolonija Francuske), kojom se Francuska obavezala da će napraviti neke unutrašnje promjene u Maroku, a Njemačkoj će da pripadne dio Konga.
    1907 godina
    31.8.1907 - Potpisivanjem ugovora između Rusije u Ujedinjenog Kraljevstva, a sa već ranijim ugovoroma jedne i druge države sa Francuskom stvara se trojna atanta
    1908 godina
    24.7.1908 – završena ,,mladoturska revolucija’’ u Turskoj
    16.9.1908 – Austro-Ugarska i Rusija prave sporazum kojim se izigravaju odredbe berlinskog kongresa iz 1878 god. Tim sporazumom Austro-Ugarska će da pripoji Bosnu i Hercegovinu, a povući će svoje vojnike iz Novopazarskog sandžaka; Bugarska će proglasiti potpunu nezavisnost od Turske, Srbija će moći da širi svoje teritorije na uštrb Turske teritorije; Crnoj Gori će u slućaju potrebe biti uskraćena nezavisnost; Rusija će imati slobodan prolaz ratnih i drugih brodova kroz Bosfor i Rusija će vršiti pritisak na saveznike da prizanju aneksiju Bosne i Hercegovine.
    4.10.1908 – Bugarska proglašava nezavisnost
    5.10.1908 – Austro-Ugarska vrši aneksiju Bosne i Hercegovine
    6.10.1908 – Austro-Ugarska povlači svoju vojsku iz Novopazarskog sandžaka
    7.10.1908 – Srbija vrši mobilizaciju svoje vojske
    1909 godina
    26.2.1909 – Austro-Ugarska i Turska potpisuju sporazum kojim Turska pristaje na aneksiju BiH (poslije isplate od 2,2 miliona otomanskih lira), te da neće dodvoditi u pitanje nezavisnost Bugarske.
    26.3.1909 – Velika Britanija i Austro-Ugarska sklopile sporazum (uz odobrenje ostalih sila) kojim se priznaje aneksija Bosne i Hercegovine
    31.3.1909 – Srbija je potpisla sporazum koji su sklopile Velika Britanija i Austro-Ugarska čime priznaje da aneksija ne pogađa njene interse.
    19.4.1909 – završen Berlinski sporazum čime je okončana tzv. aneksiona kriza
    1912 godina
    13.2.1912 – potpisan sporazum između Srbije i Bugarske koji podrazumjeva vojnu saradnju
    30.3.1912 – Fesovskim mirom Maroko postaje proktetorat Francuske, a Njemačka dobija još jedan dio Konga čime se smatra da se završilo preraspodjelom kolonija u Africi (ali ,,ne lezi vraže'')
    29.5.1912 – potpisan ugovor između Grčke i Bugarske o vojnoj saradnji
    27.9.1912 – potpisan ugovor između Srbije i Crne Gore o vojnoj saradnji
    8.10.1912 – Crna Gora objavljuje rat Turskoj
    9.10.1912 – Zetski odred napada Tuze, a primorski osvaja Taraboš. Istočni odred zauzima Mojkovac i Bijelo Polje.
    11.10.1912 – Turska vojska preuzima Taraboš
    15.10.1912 – Crnogorska vojska ulazi u Tuze
    16.10.1912 – Crnogorska vojska ulazi u Berane
    17.10.1912 – Srbija objavljuje rat Turskoj
    18.10.1912 – završava se Tursko-Italijanski rat gdje je Italija potukla Turke. Grčka i Bugarska objavljuju rat Turskoj. Crnogorska vojska zauzima Čakor.
    30.10.1912 – Crnogorska vojska zauzima Peć i Đakovicu
    20.11.1912 – Istočni odred crnogorske vojske se pridružio Zetskom odredu kod Skadra
    4.12.1912 – posredstvom velikih sila nastupilo primirje između Turske i Balkanskih država koje je trajalo do kraja januara 1913 god.
    1913 godina
    7.2.1913 – počinje napad na Skadar crnogorske i srpske vojske koji je odbijen.
    23.4.1913 – srpska vojska je poslušala velike sile i povukla se iz bitke za Skadar, te je crnogorska vojska sama ušla u Skadar
    14.5.1913 – pod pretnjom velikih sila crnogorska vojska napušta Skadar
    30.5.1913 – Turska potpisuje mirovni ugovor u Londonu čime se završava prvi balkanski rat.
    30.6.1913 – Bugarska počinje napad na Srbiju (Bregalnica) i Grčku čime počinje drugi balkanski rat.
    10.7.1913 – Rumunija objavljuje rat Bugarskoj
    13.7.1913 – Turska napada Bugarsku
    31.7.1913 – zaustavljene sve ratne operacije
    10.8.1913 – potpisan mirovni ugovor u Bukureštu čime je završen drugi balkanski rat
    1914 godina
    28.6.1914 – Gavrilo Princip u Sarajevu ubija nadvojvodu Franca Ferdinanda i njegovu suprugu Sofiju Hotek od Hohenberga koji su došli nadgledati vojne vježbe.
    23.7.1914 – Austro-Ugarska šalje ultimatum Srbiji (koji je dosta ponižavajać za Srbiju)
    25.7.1914 – Srbija (uz nagovor Velike Britanije i Rusije) prihvata ultimatum Austro-Ugarske, osim u dvije tačke.
    28.7.1914 – Austro-Ugarska objavljuje rat Srbiji jer smatra da odgovor Srbije nije zadovoljavajući
    29.7.1914 – Rusija objavljuje mobilizaciju, te Njemačka zahtjeva da Rusija prekine sa mobilizacijom, a oni bi zauzvrat uticali na Austro-Ugarsku da napravi dogovor sa Srbijom
    12.8.1914 – Austro-Ugarska sa vojskom ušla u Srbiju
    19.8.1914 – Srpska vojska porazila Austro-Ugarsku u bici na Ceru (što je i prvi poraz Austro-Ugarske u ratu) čime nije uspio nagli prodor u Srbiju
    6.9.1914 – počeo drugi prodor Austro-Ugarske u Srbiju (bitka na Drini) kojim je do oktobra Austro-Ugarska uspjela da osvoji jedan dio Srbije.
    1.10.1914 – Njemačka objavljuje rat Rusiji jer nije prekinula mobilizaciju. Tog dana počinje mobilizacija u Francuskoj
    2.10.1914 – Njemačka prodire do Luksemburga, te traže od Belgije da im omogući prolaz njihovih trupa da napadnu Francusku.
    3.10.1914 – Njemačka objavljuje rat Francuskoj
    4.10.1914 – Velika Britanija zahtjeva od Njemačke da poštuje neutralnost Belgije. Njemačka to odbija i objavljuje rat Velikoj Britaniji
    5.10.1914 – Crna Gora objavljuje rat Austro-Ugarskoj, a Austro-Ugarska objavljuje rat Rusiji.
    31.10.1914 – Turska objavljuje rat Rusiji
    16.11.1914 – počinje Kolubarska bitka kojom u kontraofanzivi srpska vojska oslobađa dio Srbije koje je držala Austro-Ugarska
    15.12.1914 – završena Kolubarska bitka porazom Austro-Ugarske
    22.12.1914 – počela bitka kod Sarikamiša između ruske u turske vojske
    ...
    počelo je
    Last edited by wulfy; 19-10-22 at 20:34.

  27. The Following 2 Users Say Thank You to wulfy For This Useful Post:


  28. #19
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1,470
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    441
    Thanked in
    285 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post

    Svakako, nisu mi jasni likovi koji danas nose majice i tetovaže sa Principovim likom, izuzev ako ste mladunče nastalo iz parenja Arkana i Cece, jer je tada sve jasno. Dvite mu se? Liku koji je ubio nenaoružanog čovjeka i trudnu ženu? OK.
    Sofija Hotek nije bila trudna.
    Žena je imala 47 godina.

    Čisto eto da znaš.

  29. #20
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raulio View Post
    Snimio sam ja lika, i to više njih, u majicama s Č. Mensonom i Čegevarom, ali nisam razmišljao o njihovim ideološkim pozicijama.
    Nikad se budućnosti okrenut.
    Ovo je topic o istoriji. Ako nije problem...
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  30. The Following User Says Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  31. #21
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Mi smo u školi (onoj iz doba SFRJ) učili da je antentat bio samo povod, a uzroci rata su... kolonijalizam (kako se ono riješi situacija sa Marokom i Kongom)
    Ne znam na šta se Kožuli odnosila rečenica mi tako nismo u školi učili, ali meni realno je bilo teško u tim godinama sagledati (devedesetih) slučaj Gavrila Principa dok se dešavalo šta se dešavalo na našim prostorima.Bili smo natopljeni nacionalističkom propagandnom sa svih strana pa i nekih profesora istorije.Zato je ovaj film što si ti preporučio i takvi filmovi koji nisu obojeni propagandom vrijedan materijal za neke buduće generacije.

    I sad skrećem sa teme ali onaj duel mavik ukrajinskog drona i ruskog u stilu ww1 mi je bio čak i simpatičan jer prije svega nema ljudskih žrtava.

    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 19-10-22 at 22:11.
    No pasaran!

  32. #22
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,882
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    Koje su posljedice prvog svjetskog rata? Evo male (Evropske) hronologije:
    1918 godina
    22.1.1918 – proglašena nezavisnost Ukrajnske narodne republike
    1.2.1918 – u Kotoru izbija pobuna mornara Austro-Ugarske vojske koji traže primirije
    3.2.1918 – ugušena pobuna mornara, te je uhapšeno oko 800 mornara, a vođe pubune su streljani
    3.3.1918 – potpisan Brest-Listovski mir između Centralnih sila i Sovjetske Rusije kojom se Rusija isključuje iz prvog svjetskog rata, ali to je pokrenulo građanski rat u Rusiji.
    9.3.1918 – formirana Bjeloruska narodna republika
    22.4.1918 – proglašena Zakavkaska Demokratska Federativna Republika koju čine Gruzija, Azerbejdžan i Jermenija
    1.5.1918 – masovne demonstracije u Austro-Ugarskoj
    29.5.1918 – raspad Zakavkaske Demokratske Federativne Republike
    18.6.1918 – štrajkovi u Beču
    20.8.1918 – pobuna Austro-Ugarske vojske u gradu Mogiljiv-Podiljski (današnja Ukrajna)
    21.8.1918 – ugušena pobuna vojske u gradu Mogiljiv-Podiljski
    17.10.1918 – Ugarski parlament prekida uniju sa Austrijom i proglašava nezavisnost
    28.10.1918 – formira se (na tereitoriji negdašnje Austro-Ugarske) Čehoslovačka
    29.10.1918 – formira se (na tereitoriji negdašnje Austro-Ugarske) Država Slovenaca, Hrvata i Srba
    30.10.1918 – od Ugarske (Mađarske) se otcjepljuje Slovačka
    31.10.1918 – formira se (na tereitoriji negdašnje Austro-Ugarske) Banatska republika
    3.11.1918 – Austro-Ugasrka potpisuje primirije sa Atantom. Formira se (na tereitoriji negdašnje Austro-Ugarske) Zapadnoukrajnska narodna republika
    6.11.1918 – formira se (na tereitoriji negdašnje Austro-Ugarske i dijela Njemačke) Poljska koja od starta ratuje sa Ukrajnskom Narodnom republikom oko teritorija
    11.11.1918 – potpisano primirije Njemačke sa Atantom čime Sovjetska Rusija proglašava ništavnim Brest-Listovski miri kreće na zapad da pripoji teritorije sa kojih se Njemačka povlači
    12.11.1918 – Austrija se proglašava republikom i ujedinjuje se sa Njemačkom, ali Atanta ne dozvoljava ujedinjenje.
    13.11.1918 – Mađarski kralj Čarls I se povlači sa trona
    24.11.1918 – Srem postaje sastavni dio Kraljevine Srbije.
    25.11.1918 – Narodno Vijeće Vojvodine je donjelo odluku da se Vojvodina (Bačka, Baranja i Banatska republika) pripoji Kraljevini Srbiji.
    26.11.1918 – Podgorička Skupština donosi odluku da se Crna Gora pripoji Kraljevini Srbiji.
    1.12.1918 – objavljeno ujedinjenje Države Slovenaca, Hrvata i Srba sa Kraljevinom Srbijom čime je formirana država koja se zove Kraljevstvo Srba, Hrvata i Slovenaca (KSHS). Rumunija sebi prisajedinjuje Transilvaniju (do tada u posjedu Mađarske)
    stvaranje dodatnih država u Evropi na osnovu raspada Austro-Ugarske
    1919 godina
    16.12.1919 – formirana Litvanska Socijalistička Sovjetska Republika
    1.1.1919 – formirana Sovjetska Socijalistička Republika Bijelorusija ukidanjem Bjeloruske narodne republike
    22.1.1919 – Zapadnoukrajnska Narodna republika objavljuje ujedinjenje sa Ukrajnskom narodnom republikom (do koje praktično nije došlo)
    14.2.1919 – počeo Rusko-Poljski rat
    20.2.1919 – zabranjena komunistička partija u Mađarskoj, ali zbog velikih demonstracija odluka o zabrani povučena
    27.2.1919 – Litvanska Socijalistička Sovjetska Republika i Sovjetska Socijalistička Republika Bijelorusija se ujedinjuju Litvansko-Bjeloruska Sovjetska Socijalistička Republika
    11.3.1919 – počele demonstrancije u Budimpešti koje traže smjenu vlasti
    18.3.1919 – demonstracije u Budimpešti prerastaju u traženje uspostavu komunističke vlasti i ulazak trupa Sovjetske Rusije koje bi to garantovale
    21.3.1919 – formirana Mađarska Sovjetska republika (Magyarországi Tanácsköztársaság)
    3.4.1919 – Austrija protjeruje pripadnike dinastije Hasburga
    16.4.1919 – Rumunske trupe ulaze u Mađarsku Sovjetsku republiku, a uskoro se pridružuju i Čehoslovačke trupe.
    21.4.1919 – Ukrajska narodna republika ulazi u savez sa Poljskom u Rusko-Poljskom ratu
    29.5.1919 – formirana Murska republika
    6.6.1919 – Murska republika ulazi u sastav Kraljevstva Srba, Hrvata i Slovenaca
    16.6.1919 – Mađarska Sovjetska republika je u kontranapadu ušla u Čehoslovačku i formirana je Slovačka republika (Slovenská republika)
    28.6.1919 – u junu potpisan versajski mir čime je definitivno završen prvi svjetski rat.
    7.7.1919 – ukinuta Slovačka republika
    16.7.1919 – Zapadnoukrajsnka Narodna republika prestaje da postoji, a njena tetitorija pripada Poljskoj, Rumuniji i Čehoslovačkoj
    24.7.1919 – Ruska vojska napala Rumuniju kako bi se spojili sa vojskom Mađarske Sovjetske republike
    27.7.1919 – Rumunska vojka krenula ka Budimpešti
    3.8.1919 – Rumunska vojska ušla u Budimpeštu
    6.8.1919 – proglašena Kraljevina Mađarska
    25.8.1919 – raspuštena Litvansko-Bjeloruska Sovjetska Socijalistička Republika jer je rasparčana između Poljske i Njemačke
    1920 god.
    4.6.1920 – potpisan Trijanonski sporazum kojim su definisane Mađarske granice
    15.7.1920 – Kraljevstvo Srba, Hrvata i Slovenaca mjenja ime u Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca (KSHS)
    8.9.1920 – proglašena italijanska uprava za Kvarner (Reggenza Italiana del Carnaro)
    12.11.1920 – Slobodna država Rijeka (Stato libero di Fiume) je formirana umjesto italijanske uprave za Kvarner, te ista formalno postoji do 1924 god. kada je anektirala Italija
    1921 godina
    18.3.1921 – Rusko-Poljski rat prestaje mirovnim sporazumom u Rigi, a kojim prestaje da postoji Ukrajnska narodna republika (dio pripao Poljskoj, dio Rumuniji i Čehoslovačkoj, a najveći dio je pripao novoformiranoj Ukrajnskoj Sovjetskoj Socijalističkoj Republici). Time se formira i Bijeloruska Sovjetska Socijalistička Republika
    1922 godina
    12.3.1922 – formirana Zakavkaska Sovjetska Federativna Socijalistička Republika
    30.12.1922 – proglašena unija Ruske Sovjetske Republike, Ukrajnske Sovjetske Socijalističke Republike, Bijeloruske Sovjetske Socijalističke Republike i Zakavkaske Sovjetske Federativne Socijalističke Republike čime je stvoren Savez Sovjetskih Socijalističkih Republika (SSSR), skračeno Sovjetski Savez

  33. The Following 3 Users Say Thank You to wulfy For This Useful Post:


  34. #23
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Meni je ova tema koja se proteže još od tada do danas najbitnija u cijeloj priči.
    Gledam iznova spisak zemalja potpisnika od ww1 a nedavno je izašlo pravdanje zašto sovjetski savez nije potpisao ovaj dokument koji ne bih dijelila jer mi izgleda kao jeftina propaganda.
    Ženevska Konvencija je obimna i treba da bude ne samo na papiru ali evo jedan video ukratko.



    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 20-10-22 at 01:14.
    No pasaran!

  35. #24
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    20
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I sad skrećem sa teme ali onaj duel mavik ukrajinskog drona i 192.168.100.1 192.168.1.1 ruskog u stilu ww1 mi je bio čak i simpatičan jer prije svega nema ljudskih žrtava.

  36. #25
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Ne sjećam se da je neko odradio bolji prikaz ww1.



    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    No pasaran!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 24-02-14, 15:52
  2. 3. svjetski rat pocinje 2010
    By St Germain in forum Sve i svašta
    Replies: 140
    Last Post: 28-03-11, 18:08
  3. Treći svjetski rat na vidiku
    By ludost in forum Politika generalno
    Replies: 29
    Last Post: 27-11-10, 11:35
  4. Drugi Svjetski Rat DOKUMENTARNI
    By ALEK.MONTENEGRO in forum Film
    Replies: 1
    Last Post: 02-10-10, 15:21
  5. Bush: "Zbog Irana, moguć je treći svjetski rat"
    By Ćipur in forum Politika generalno
    Replies: 57
    Last Post: 27-10-07, 20:46

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •