Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 33

Thread: Mentano zdravlje

  1. #1
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default Mentano zdravlje

    'Biti prilagodjen u duboko bolesnom drustvu, nije mjerilo zdravlja', rece jedan pametni ciko nekad.

    Kad se kaze zdravlje, obicno se misli na fizicko zdravlje, dok se mnogo manje posvecuje paznje mentalnom zdravlju, koje vjerovatno dosta i utice na fizicko zdravlje organizma.
    Bombardovani smo svakodnevno svakakvim glupostima iz medija, raznim aferama, zivimo u vremenu koje je dosta promjenljivo, i nepredvidljivo, sa stanovista ekonomije i privrednih aktivnosti, politicki, pa nema one 'sigurnosti' koja je mozda nekad postojala, o dugogodisnjem radu, laganom porodicnom zovotu, sigurnoj penziji...

    Ne vidim da se u cg uopste govori o mentalnom zdravlju a kamoli o odrzavanju istog, i koje bi to akivnosti bile kojim bi se bavili ljudi...
    Ne volim pesimisticno mislit, ali mi se cini da u CG vecina stanovnista i nema bas najbolje mentalno zdravlje, iako zivimo u nekom prividu da je mirno i dobro koliko toliko. Ne mogu prihvatit da neko ko prezivljava ima mentalno dobro zdravlje, a takvih je 80% minimum u ovu drzavu.

    Ili je mozda ipak bolje stanje u glavama ljudi nego sto ja mislim? Sto bi rekli da vi radite da se ne uklopite u oronulo stanje drustva?
    Meni se cini da coek moze da radi za sebe sto bolje moze, da pozitivno eventualno utice na familiju i drustvo najblize ako moze, i kroz neke gradjanske inicijative na lokalnom nivou uticati na poboljsanje opste situacije u drustvu, sto bi se eventualno odrazilo na bolje mentalno zdravlje kompletne nacije...
    Tema nije strogo za medocinu, jer je vezana za dfustveno poliicke okolnosti, zato sam je i stavio ovdje.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  2. #2
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Keyboard
    Posts
    2,563
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Drustvoo se popravlja mrdanjem guzice. Kad zaradis za sebe, ne mora niko da te kupuje, pa onda ti na izborima mijenjas politicku strukturu, koja vodi na bolje samo ako se mijenja. Svi zivi Crnogorci/ke su tokom svog zivotnog vijeka imali jednu ili dvije vlasti, ili cak samo jednog lidera, Tita ili Mila, i tesko je ocekivati da drustvenom inicijativom sistemski i sustinski nesto promijenis,.kad se za pisljive lokalne.izbore daje po 100 000eura, onda ti je jasno koliko se novca okrece.

    Druga stvar uzmi izvjestaj novinski, od pocetka 2018, koliko je uhapseno ljudi zbog prodaje i sverca narkotika, pa uporedi sa brojem stanovnika, a onda pro aj od 2008.
    Zatim uporedi kolicinu narkotika, pa ce ti biti jasno kako se zivi i iz kojih izvora.

    Crna Gora koliko vidim zivi odlicno, s obzirom na strukturu stanovnistva i njegovo mentalno zdravlje.
    Svi se pravimo pametni a u stvari smo kvazi obrazovani, jer je generalno trend u CG pametovati i izmisljati prdnjave da bi se izgledalo urbano i modefno, a dusa nam je i dalje hajducka i ratnicka.
    Kultura nas je davno zaobisla, a tastatura zamijenila jatagane.

    Kome nije dobro neka ide, nema razloga da strada ovdje.
    Aferim!

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk
    Hellblazer...

  3. #3
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,956
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    druga stvar pored nebrige o mentalnom zdravlju je sto si osudjen sam da brines o svom, jer nikoga ne zanima, ne kako ti zivis, imas li da jedes, koji te problemi zivotni muce nego u kakvom stanju ti je um i mozak. cak su ljudi s tim problemom predmet posprdavanja bas zato sto to niko ne dozivljava ozbiljno.
    i da se ne razumijemo pogresno, kad kazem da si sam osudjen da brines o svom mentalnom zdravlju, ne mislim da neko drugi treba to radi, naravno da ti niko nece i ne moze pomoci dok sam ne krenes, vec mislim na institucije, okruzenje itd.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    nothing comes from violence and nothing ever could

  4. #4
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Pale
    Posts
    2,846
    Thanks Thanks Given 
    143
    Thanks Thanks Received 
    55
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    'Biti prilagodjen u duboko bolesnom drustvu, nije mjerilo zdravlja', rece jedan pametni ciko nekad.

    Kad se kaze zdravlje, obicno se misli na fizicko zdravlje, dok se mnogo manje posvecuje paznje mentalnom zdravlju, koje vjerovatno dosta i utice na fizicko zdravlje organizma.
    Bombardovani smo svakodnevno svakakvim glupostima iz medija, raznim aferama, zivimo u vremenu koje je dosta promjenljivo, i nepredvidljivo, sa stanovista ekonomije i privrednih aktivnosti, politicki, pa nema one 'sigurnosti' koja je mozda nekad postojala, o dugogodisnjem radu, laganom porodicnom zovotu, sigurnoj penziji...

    Ne vidim da se u cg uopste govori o mentalnom zdravlju a kamoli o odrzavanju istog, i koje bi to akivnosti bile kojim bi se bavili ljudi...
    Ne volim pesimisticno mislit, ali mi se cini da u CG vecina stanovnista i nema bas najbolje mentalno zdravlje, iako zivimo u nekom prividu da je mirno i dobro koliko toliko. Ne mogu prihvatit da neko ko prezivljava ima mentalno dobro zdravlje, a takvih je 80% minimum u ovu drzavu.

    Ili je mozda ipak bolje stanje u glavama ljudi nego sto ja mislim? Sto bi rekli da vi radite da se ne uklopite u oronulo stanje drustva?
    Meni se cini da coek moze da radi za sebe sto bolje moze, da pozitivno eventualno utice na familiju i drustvo najblize ako moze, i kroz neke gradjanske inicijative na lokalnom nivou uticati na poboljsanje opste situacije u drustvu, sto bi se eventualno odrazilo na bolje mentalno zdravlje kompletne nacije...
    Tema nije strogo za medocinu, jer je vezana za dfustveno poliicke okolnosti, zato sam je i stavio ovdje.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
    Da biti prilagođen i govoriti tako je kada gooza natrabunja nešto...
    Mentalitet građana oblikuje država odnosno njene ispostave vlast,mediji .Ko će brinuti o tvom zdravlju ako nećeš ti sam...goozu na bolovanje do daljnjeg
    Primarijus..dr. Beli vuk

  5. #5
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    458
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    Kod nas je još neprihvatljivo da čovjek može poći kod psihologa ili psihijatra, a da mu ne prišiju etiketu - lud. Mene je oduševio momak skoro, koji je skroz lagano pričao kako je potražio stručnu pomoć zbog depresije. Bio je dovoljno samosvjestan da shvati da možda sa nečim ne može sam da se izbori.
    E sad društvo u globalu nije toliko samosvjesno, ja ovdje primjećujem nezadovoljstvo kako svojim poslom, primanjima i privatnim stvarima, pa prenose na okruženje i to postaje normalno ponašanje. Polemike oko nacionalnosti, politike i religije koje se vrte po tv samo doprinosi tom lošem mentalnom zdravlju, pa i jednom vidu razvijanja mržnje. Rijetko ko dodje sa nekom finom pričom o pomirenju ili barem kako to nije bitno. Tako da smatram da se solidno držimo u tom dijelu obzirom na priče koje se plasiraju skoro svakodnevno. Naš najveći problem je lično nezadovoljstvo i finansije. Nevjerovatno je da neku osobu ne zanimaju tuđi životi, društvo nam je takvo da voli sve da zna o drugome, ma šta je doručkovao... A o finansijama... To može na široko, ali eto da izdvojim ono najupečatljivije: ne prašta se uspijeh. Znam da primanja 90% pop. u CG nijesu dovoljna, ali ta frustracija kod ljudi koja se pojavljuje ako imaš više od njih, kao da si uzeo njima iz džepa (a nisi) je zabrinjavajuća.
    Quote Originally Posted by Prekidi_stvarnosti View Post
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night.
    Okreni na igru!

  6. #6
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Planet Earth
    Posts
    7,967
    Thanks Thanks Given 
    598
    Thanks Thanks Received 
    71
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    tonemo..

  7. #7
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    UL-HN-PG-AMS-BG
    Posts
    4,107
    Thanks Thanks Given 
    134
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Sto bi rekli da vi radite da se ne uklopite u oronulo stanje drustva?
    Meni se cini da coek moze da radi za sebe sto bolje moze, da pozitivno eventualno utice na familiju i drustvo najblize ako moze, i kroz neke gradjanske inicijative na lokalnom nivou uticati na poboljsanje opste situacije u drustvu, sto bi se eventualno odrazilo na bolje mentalno zdravlje kompletne nacije...
    Imaš li ti neki primjer ko radi sve ovo? Neka osoba u CG koja je prepoznata na lokalnom nivou na taj način? Ne vidim toliko pozitivnih primjera po medijima, pa računam da se ništa ne radi...
    I respect your wrong opinion.
    Lukaj

  8. #8
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    'Biti prilagodjen u duboko bolesnom drustvu, nije mjerilo zdravlja', rece jedan pametni ciko nekad.

    Kad se kaze zdravlje, obicno se misli na fizicko zdravlje, dok se mnogo manje posvecuje paznje mentalnom zdravlju, koje vjerovatno dosta i utice na fizicko zdravlje organizma.
    Bombardovani smo svakodnevno svakakvim glupostima iz medija, raznim aferama, zivimo u vremenu koje je dosta promjenljivo, i nepredvidljivo, sa stanovista ekonomije i privrednih aktivnosti, politicki, pa nema one 'sigurnosti' koja je mozda nekad postojala, o dugogodisnjem radu, laganom porodicnom zovotu, sigurnoj penziji...

    Ne vidim da se u cg uopste govori o mentalnom zdravlju a kamoli o odrzavanju istog, i koje bi to akivnosti bile kojim bi se bavili ljudi...
    Ne volim pesimisticno mislit, ali mi se cini da u CG vecina stanovnista i nema bas najbolje mentalno zdravlje, iako zivimo u nekom prividu da je mirno i dobro koliko toliko. Ne mogu prihvatit da neko ko prezivljava ima mentalno dobro zdravlje, a takvih je 80% minimum u ovu drzavu.

    Ili je mozda ipak bolje stanje u glavama ljudi nego sto ja mislim? Sto bi rekli da vi radite da se ne uklopite u oronulo stanje drustva?
    Meni se cini da coek moze da radi za sebe sto bolje moze, da pozitivno eventualno utice na familiju i drustvo najblize ako moze, i kroz neke gradjanske inicijative na lokalnom nivou uticati na poboljsanje opste situacije u drustvu, sto bi se eventualno odrazilo na bolje mentalno zdravlje kompletne nacije...
    Tema nije strogo za medocinu, jer je vezana za dfustveno poliicke okolnosti, zato sam je i stavio ovdje.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
    Okolnosti u kojima smo nisu izgovor da se ne vodi mentalna higijena. Prljavštine vazda ima al ima i vode i sapuna. Elem, da nisam previše strog razumiojem da ljudi u takvoj sredini koju si pomenuo lako obole. Možda će biti intersantna činjenica da postoji nešto kao bibliloterapija gdje ti bibliotekar/psiholog propiše šta da čitaš. Od skoro psihijatri u UK propisuju pjevanje, čitanje, slikanje, sviranje, učenje jezika kao formu terapije. Al to smo već znali neko će reći. Možda i jesmo al nismo primjenjivali.

    Ja lično i čitam, sviram i učim jezike. Uhvatiš sebe kako razmišljaš na jeziku koji učiš, prebiraš po glavi note koje sviraš, razmišljaš o pročitanom. Često dok učim da sviram počnem da se smijem jer mozak skroz drugačije radi kad sviraš i dok pokušavaš sa notama da se pohvataš. Sve su to forme meditacije. Malo mi ostane vremena za bilo šta drugo. I onda vidiš da je malo ozbiljnih stvari koje zahtjevaju da o njima razmišljaš. Uz to se ne može oboljeti od najopasnije bolesti "svakodnevice"

    Biblioteke i knjižare prazne, niko ne pjeva već samo kuka, dovoljno je Vijesti novine pročitati i najpametniji si na svijet... I veliš bolesno društvo? Ma nismo čini ti se
    Last edited by Caesar; 19-01-19 at 18:08.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  9. #9
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,956
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default Mentano zdravlje

    najlakše je sjedjeti, ne uraditi ništa i kriviti nešto i nekog drugog.
    slažem se sa cijelim tvojim postom.


    doprinos drustvu.
    Last edited by goozica; 19-01-19 at 18:22.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  10. #10
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    8,524
    Thanks Thanks Given 
    124
    Thanks Thanks Received 
    468
    Thanked in
    214 Posts

    Default

    Zamoljava se guzica da prevede,ne bukvalno, poruku ove pjesmice.
    "LIFE IS ABOUT PASSIONS. THANK YOU FOR SHARING MINE." - Michael Schumacher



  11. #11
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default





    Rat koji trenutno traje i ono sto ljudi rade "tudjoj" deci, ljudima... razboli. To sto nema "resenja", bespomocnost... eto, treba ostati" normalan", zdrav okruzen svim ovim.

  12. #12
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    "Mentalna higijena" ???? Pokusavam da zamislim kako to uopste funkcionise...... i ne ide mi paaaa ne! ide Ali, dobro nismo svi tako visperno vizionarski nastrojeni.
    Duhovna higijena moze ALI i ne mora da pozitivno utice na mentalno zdravlje. Nekako.... od VAJKADA je taj nas famozni EGO hronicni uzrocnik svih mentalnih problema. Da budem iskren(a pametnije bi mi bilo da cutim), jaaaaaa hm.... mozda da se zakoljem za jezik??? ali.... ne, ne i ne! Moj karakter mi to jednostavno ne dozvoljava ......jaaaa hocu da piiiiisemmmmm....
    ..... imam subjektivan(a bgm je objektivan) osjecaj da je 95, 7 i po% ljudi mentalno bolesno. Teze ili lakse, ali je bolest prisutna i sto je najgore ona je i hronicna.
    Po svemu sudeci najbolje u odnosu na ovu bolest stoje ljudi pesimisticki nastrojeni.....sto ne znaci da nijesu i zahvaceni(pesimizam je dokaz), ali joj se najbolje odupiru.
    Svijest kao globalna i jedina koja postoji je NAMJERNO iskrivljena i duboko oboljela. Te stoga covjek kao neraskidiva karika drustva je u vrlo nezavidnom polozaju. Potrebni su nadljudski napori da bi se oduprli mentalnim bolestima. Ustvari..... potrebno bi bilo u ocima drustva biti bolestan, da bi sacuvao mentalno zdravlje Ovo zvuci mozda sasavo, ali to bi bila najpreciznije opisana DANASNJA CIJENA mentalnog zdravlja.
    Na mentalno zdravlje najjaci pritisak vrse mediji, ali ne direktno(jer ljudi misle ako su svjesni necega da su samim tim i iznad toga), vec upravo preko te hipnotisane mase i svog licnog EGA koji se duboko poklanja "vriscima " mase.
    Genetika, i roditelji....... to je jedina vakcina protiv ove bolesti.

  13. #13
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Okolnosti u kojima smo nisu izgovor da se ne vodi mentalna higijena. Prljavštine vazda ima al ima i vode i sapuna. Elem, da nisam previše strog razumiojem da ljudi u takvoj sredini koju si pomenuo lako obole. Možda će biti intersantna činjenica da postoji nešto kao bibliloterapija gdje ti bibliotekar/psiholog propiše šta da čitaš. Od skoro psihijatri u UK propisuju pjevanje, čitanje, slikanje, sviranje, učenje jezika kao formu terapije. Al to smo već znali neko će reći. Možda i jesmo al nismo primjenjivali.

    Ja lično i čitam, sviram i učim jezike. Uhvatiš sebe kako razmišljaš na jeziku koji učiš, prebiraš po glavi note koje sviraš, razmišljaš o pročitanom. Često dok učim da sviram počnem da se smijem jer mozak skroz drugačije radi kad sviraš i dok pokušavaš sa notama da se pohvataš. Sve su to forme meditacije. Malo mi ostane vremena za bilo šta drugo. I onda vidiš da je malo ozbiljnih stvari koje zahtjevaju da o njima razmišljaš. Uz to se ne može oboljeti od najopasnije bolesti "svakodnevice"

    Biblioteke i knjižare prazne, niko ne pjeva već samo kuka, dovoljno je Vijesti novine pročitati i najpametniji si na svijet... I veliš bolesno društvo? Ma nismo čini ti se
    Mentalna higijena, svidja mi se izraz
    Mislim da hobiji, doprinose znacajno odrzavanju kvalitetnog mentalnog zdravlja, nebitno je li to sport, citanje, ucenje, ili sto god drugo sto iskljucuje gutanje komercijalnih sadrzaja u pisanoj i video formi, tipa citanje portala, beskonacno svrljanje drustvenim mrezama, gledanje televizije.

    Nemastina utice puno da narod prosto nema hobije, nego da nakon posla radi ono sto je najjeftinije, nista ne kosta, ovo sto sam gore pomenuo. A to kosta zdravine u glavu.
    Putovanja znacajno obogacuju duh coeka, i guraju ga naprijed, ali to je tek neizvodljiv sport za nase gradjane.
    I tako 600000 plemenika mirnijem snom spava...

  14. #14
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Depresija je bolest koja vlada mogo vise medju imucnima i ljudima koji imaju dosta vremena za razmisljanje o besmislu i smislu nego medju ljudima koji moraju da kopaju od jutra do kasno u noc.

  15. #15
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,294
    Thanks Thanks Given 
    64
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Dokoni um je djavolje igraliste. Od tud svi problemi se stvore u vuGla.
    Njegoševa kletva " Dabogda braćo moja ! Nemo'te me zajebavat ! "

  16. #16
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    COVJEK SE OSJECA ZIVIM ONOLIKO KOLIKO RAZUMIJE I KOLIKO JE SVJESTAN ZIVOTA!
    Covjek nije biljka ili zivotinja da poput nekog "inventara" tu i tamooooo.... odsluzi zivot. Covjek je IZNAD svega MISAONO bice. I kao takav, vrlo je KONKURENTAN da se uhvati u kostac sa razumijevanjem takvog fenomena kao sto je ZIVOT!
    Cesto sam slusao slicne fraze(citaj-pouke), da je dokoni um djavolje igraliste, ili da ga treba "opteretiti" poslovima da bi manje imao vremena za razmisljanje i tako sacuvao "zdrav razum" LOL! I, ljudi ovo zdravo za gotovo prihvataju kao zivotni moto
    SAMO JEDAN DAN GLEDATI SE SA FENOMENOM ZIVLJENJA OCI U OCI.......vrijedniji je od cijelog zivota jednog "zaposhljenog" uma!
    Sto se tice "mentalne higijene" ......
    Mentalno zdravlje je gotov proizvod. Ono vam dodje kao konacan rezultat vrlo kompleksnih matematickih zadataka. I pokusati uticati direktno na mentalni sklop je kao da pokusate da korigujete konacan rezultat ZANEMARUJUCI postupak izrade. A to je neizvodljivo.

  17. #17
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    8,524
    Thanks Thanks Given 
    124
    Thanks Thanks Received 
    468
    Thanked in
    214 Posts

    Default

    Evo jednog dobrog članka vezanog za mentalno zdravlje, i trend soba bijesa...

    https://www.cdm.me/drustvo/u-crnoj-g...-ne-bi-prosle/

    Ako ne država i društvo, možemo li mi ođe na forumu promijeniti nešto nabolje, sem što ćemo samo dati zaključak i stanju ?
    "LIFE IS ABOUT PASSIONS. THANK YOU FOR SHARING MINE." - Michael Schumacher



  18. #18
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Još smo mi dobri đe i kako živimo
    Predugo na našem prostoru ima turbulencija da se to ne bi odrazilo na mentalno stanje Crnogoraca...i ne samo Crnogoraca, niko u našem okruženju nije u idealnom mentalnom stanju. Možda sam subjektivna ali bez obzira na sve falinke, čini mi se da smo u malo boljoj poziciji od svih susjeda..ili nas je manje pa se nekako lakse ukrivamo
    Inače, nema izgovora, kolektivno ludilo koje nas je uhvatilo, moralni sunovrat, društvena neodgovornost, empatija, neosjetljivost na opšte probleme, svejednoća, sve nije moralo da bude tako, iako ću se složiti da država vuče najveću odgovornost za naše mentalno zdravlje (ona priča čoban vodi svoje ovčice tamo đe mu odgovara a prvo smo se igrali rata godinama) ipak mislim da je svaka porodica pojedinačno mogla da u svojim okvirima da svoj doprinos..ali ne, mi volimo da budemo političari, ministri, direktori, svi sve znamo, svi se u sve razumjemo, umjesto da se bavimo svojim porodicama....ipak sam ja još zagvornik onoga da je porodica osnovna ćelija društva i od nje kreće sve. Ali nama danas instant bogataši i polusvijet služi kao "uzor"...fala bogu ne svima!
    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Mentalna higijena, svidja mi se izraz
    Mislim da hobiji, doprinose znacajno odrzavanju kvalitetnog mentalnog zdravlja, nebitno je li to sport, citanje, ucenje, ili sto god drugo sto iskljucuje gutanje komercijalnih sadrzaja u pisanoj i video formi, tipa citanje portala, beskonacno svrljanje drustvenim mrezama, gledanje televizije.

    Nemastina utice puno da narod prosto nema hobije, nego da nakon posla radi ono sto je najjeftinije, nista ne kosta, ovo sto sam gore pomenuo. A to kosta zdravine u glavu.
    Putovanja znacajno obogacuju duh coeka, i guraju ga naprijed, ali to je tek neizvodljiv sport za nase gradjane.
    I tako 600000 plemenika mirnijem snom spava...
    Pa malo je neobično (kontradiktorno) reci, a reći istinu zapravo da zbog nemaštine narod ide na internet i gleda kablovske televizije i sumnjive rijalitije...to nije bas toliko jeftina zabava i time se najviše bavi naša danasnja "srednja klasa" (koje zapravo nema, ali mi imamo ljude koji su na ivici, one koji su pali ispod ivice i one koji su prebogati) a to su oni koji eto rade za tu mizernu platu i jedva sastavljaju kraj sa krajem, kojima jedan mjesec ne daj platu i sunovratiše se...ali svi đetetu kupe po tablet, a se rodi, jer dijete mora da ima sve ka druga đeca...mislim da su se ljudi odvikli od svih "hobija"...možda ni u moje vrijeme ne bismo imali hobije niti se igali od jutra do sjutra sa jednom loptom oko zgrade da smo imali ovo što današnja đeca imaju. Nego su se neki roditelji danasnjih mladih roditelja igrali rata svojevremeno pa smo zaboravili da čovjek može da radi mnogo lijepih stvari osim tv-a i portala, da može recimo da obilazi našu prelijepu Crnu Goru, ako nema za putovanja po svijetu (znate li vi koliko ima ljudi koji osim svoga rodnoga grada i Podgorice a bogomi poneko i Beograd nijesu viđeli? I to mnoooogo!) da čita, da sluša lijepu muziku, gleda lijepe putopisne reportaže na tim istim internet stranicama, da upozna svijet barem tako ako ne može oči u oči...ali kako kad ne zna za bolje...a sa druge strane, ogroman broj ljudi je frustriran svojom nemoći i indolencijom, radi ono što ne voli, politički se izjašnjava "mimo volje" radi posla i egzistencije i osjeća se ka crv...što će onda no da ode na portale i pljuje, izbacuje safru iz sebe, pa odatle u zadrugu, da vidi da ima gorih od njega.

    Podsjeti me to na priču o obuci ekstremista mudzahedina koji od malih nogu nemaju pojma o svijetu oko njih i jedina im je životna radost da daju život za svoju stvar...mi ti ga dođemo neki "malo moderniji" ekstremisti, usmjereni kako nekome odgovara.
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  19. #19
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Mentalna higijena, svidja mi se izraz

    Zar si toliko mlad da ne pamtis Atimsko Skloniste
    ... to ja znam jer je mene brat u Italiju !

  20. #20
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    8,524
    Thanks Thanks Given 
    124
    Thanks Thanks Received 
    468
    Thanked in
    214 Posts

    Default

    Vala kad zvončica napiše post, treba ti dobra volja da ga pročitaš. Ne zbog toga što je obiman, no što niđe nema novog reda, no samo onako na gomilu.

    Kakva to vrsta mentalne higijene se preporučuje? Neki ustaljeni rituali koji se ponavljaju svakog dana?

    Trening je rješenje koje u nekom dijelu podmiruje obije potrebe, i fizičku i mentalnu.
    "LIFE IS ABOUT PASSIONS. THANK YOU FOR SHARING MINE." - Michael Schumacher



  21. #21
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mindcircus View Post
    Drustvoo se popravlja mrdanjem guzice. Kad zaradis za sebe, ne mora niko da te kupuje, pa onda ti na izborima mijenjas politicku strukturu, koja vodi na bolje samo ako se mijenja. Svi zivi Crnogorci/ke su tokom svog zivotnog vijeka imali jednu ili dvije vlasti, ili cak samo jednog lidera, Tita ili Mila, i tesko je ocekivati da drustvenom inicijativom sistemski i sustinski nesto promijenis,.kad se za pisljive lokalne.izbore daje po 100 000eura, onda ti je jasno koliko se novca okrece.

    Druga stvar uzmi izvjestaj novinski, od pocetka 2018, koliko je uhapseno ljudi zbog prodaje i sverca narkotika, pa uporedi sa brojem stanovnika, a onda pro aj od 2008.
    Zatim uporedi kolicinu narkotika, pa ce ti biti jasno kako se zivi i iz kojih izvora.

    Crna Gora koliko vidim zivi odlicno, s obzirom na strukturu stanovnistva i njegovo mentalno zdravlje.
    Svi se pravimo pametni a u stvari smo kvazi obrazovani, jer je generalno trend u CG pametovati i izmisljati prdnjave da bi se izgledalo urbano i modefno, a dusa nam je i dalje hajducka i ratnicka.
    Kultura nas je davno zaobisla, a tastatura zamijenila jatagane.

    Kome nije dobro neka ide, nema razloga da strada ovdje.
    Aferim!

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk
    I ja kažem isto, priželjkujem isto i za sebe. Malo mi je problem što sam porodicu osnovao ovdje.
    A ne ostaje mi se nikako. Nije dobro skoro pa ni u jednom smislu, i ovom mentalnom.

  22. #22
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    titograd
    Posts
    3,647
    Thanks Thanks Given 
    2,664
    Thanks Thanks Received 
    1,060
    Thanked in
    496 Posts

    Default

    nikako mi nije dobro
    kad vidim dje zivim
    s kime zivim (narod)
    od cega zivim
    i djecu treba da ceram da uce ?za koga ?
    da uce sta ?
    kako se korupcija isplati
    kako je dobro i isplativo krasti na veliko, na malo ne daj boze
    da bude poltron
    da klima glavom
    da se uclani u glavnu partiju jer mu se vise isplati to nego ucit 16+ godina
    i sad mi treba neki jaki jaki trening, mentalni ili fizicki da bi ovo sve ispeglao
    nemojte samo reci idi u beograd kad ti odje nije dobro,ovo vazi za sav balkan i nidje nije bolje, samo su nijanse u pitanju.
    a da bjezim, dje da bjezim?
    kad sam, kako rece kolega, osnovao porodicu odje.tesko je poci i poceti novi zivot treba zrtva i to velika



    Послато са SM-N960F уз помоћ Тапатока
    Tebe mi je žao a za mene me duša boli

  23. #23
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Keyboard
    Posts
    2,563
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    @autodijagnostika e sad zamisli lad.neko za rsi fakultet, drzavni, priznat... ne moze da dobije pristojan posao, a zna jezik, it je jako pismen, obrazovan, razvijeni svijet mu je poznat i dopada mu se...
    I imas 30 godina i na klackalici si da li da ides, ili da zasnivas porodicu ovdje jer ti je vrijeme...jer imas partnera/ku sa kojom/im si 5-6 god zajedno...
    I kao takav odes o radis poslove koje radi i bilo koja druga budala koja podje...i dzabe si prosuo roditeljsku muku da te skoluje i podigne, jer tamo preko pocinjes od nule.

    Ako 600 000 ljudi u drzavi dje se daje 100k za lokalne od jednog biznismena ne moze da zivi dobro... onda smo mi kao ljudi zakazali, niko drugi. A zapad vise nije sto i nekad...a i CG ce rzo da iznivelise cijene zivota kao zapad...

    Odrzavanje stana, ulazq, struje, goriva, pica po primorju, kvalitetnije hrane... ih...

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk
    Hellblazer...

  24. #24
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Pa jesmo, mi smo kao narod krivi za sve što nam se dešava. Loši smo.
    Osoba koju si opisao ne može da nađe posao jer je drugi neko upao na njeno mjesto zahvaljujući vezama, bilo rodbinskim ili partijskim.
    To nije fer i to će nam izbit jednog dana na nos svima, a posebno onima kojima je kao dobro u ovoj zemlji.
    I neka će.

  25. #25
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Keyboard
    Posts
    2,563
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Pa jesmo, mi smo kao narod krivi za sve što nam se dešava. Loši smo.
    Osoba koju si opisao ne može da nađe posao jer je drugi neko upao na njeno mjesto zahvaljujući vezama, bilo rodbinskim ili partijskim.
    To nije fer i to će nam izbit jednog dana na nos svima, a posebno onima kojima je kao dobro u ovoj zemlji.
    I neka će.
    Evo sad zamisli da dajes savjet navedwnoj osobi?
    Otici ili ne? Ili makar da mu kazes sta dalje?

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk
    Hellblazer...

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Zdravlje
    By tropical in forum Sve i svašta
    Replies: 24
    Last Post: 16-06-06, 20:09
  2. Zdravlje
    By palma in forum Sve i svašta
    Replies: 28
    Last Post: 13-04-06, 14:20
  3. Zdravlje
    By palma in forum Ženski kutak
    Replies: 1
    Last Post: 10-04-06, 17:54
  4. Tangice & zdravlje.
    By kIkICa in forum Ženski kutak
    Replies: 21
    Last Post: 02-07-05, 17:05

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •