Page 15 of 31 FirstFirst ... 511121314151617181925 ... LastLast
Results 351 to 375 of 774

Thread: [ŽIVOTNI STANDARD] Crnogorske plate € € €

  1. #351
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brodomaketar View Post

    Gandalfe aljde reci mi kao preduzetnik i neko koga smatram ozbiljnog . Koliko bi ljudi za deset a ne za cetrdeset godina imalo banke ustedjene . Ali reci mi to ozbiljno znajuci nas kakav smo kao narod . Nemoj polaziti od sebe

    Mislim da me nijesi razumio, ja kažem da bi trebalo ostaviti opciju da biras da li želiš privatno ili državno. A ne da ostaneš bez oba.

    Pa neka izabere svako ono što misli da treba.

    Vaša generacija i generacija naših roditelja je zakucila po nekakvu penziju pa će imati i tu crkvicu.

    Moja generacija (1985 godište i kasnije) (osim jednog vrlo malog procenta) nece imati ni to što vi imate jer ili su prijavljeni na minimalac ili u najviše slučajeva nijesu uopste prijavljeni.

    A realno i zbog čega bi se uplacivalo ?
    Na osnovnu zdravstvenu njegu svakako čekaš, penzije su nikakve i ponižavajuće a i ko će misliti šta će biti za 30+ godina kad su sad računi tu koje treba platiti itd itd

    Ja sam to odavno vidio - jer recimo od nekih 8 godina koliko sam radio kod privatnika imam uplaćeno 6 ili 7 mjeseci staza.

    Pa čim sam počeo za sebe da radim počeo sam da odvajam privatno osiguranje i penziju za ne Daj boze ...
    Ne vidim drugi način da se kasnije prezivi


    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  2. The Following User Says Thank You to Gandalf_White For This Useful Post:


  3. #352
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    2,531
    Thanks Thanks Given 
    1,024
    Thanks Thanks Received 
    260
    Thanked in
    174 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Mislim da me nijesi razumio, ja kažem da bi trebalo ostaviti opciju da biras da li želiš privatno ili državno. A ne da ostaneš bez oba.

    Pa neka izabere svako ono što misli da treba.

    Vaša generacija i generacija naših roditelja je zakucila po nekakvu penziju pa će imati i tu crkvicu.

    Moja generacija (1985 godište i kasnije) (osim jednog vrlo malog procenta) nece imati ni to što vi imate jer ili su prijavljeni na minimalac ili u najviše slučajeva nijesu uopste prijavljeni.

    A realno i zbog čega bi se uplacivalo ?
    Na osnovnu zdravstvenu njegu svakako čekaš, penzije su nikakve i ponižavajuće a i ko će misliti šta će biti za 30+ godina kad su sad računi tu koje treba platiti itd itd

    Ja sam to odavno vidio - jer recimo od nekih 8 godina koliko sam radio kod privatnika imam uplaćeno 6 ili 7 mjeseci staza.

    Pa čim sam počeo za sebe da radim počeo sam da odvajam privatno osiguranje i penziju za ne Daj boze ...
    Ne vidim drugi način da se kasnije prezivi


    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    Totalna istina.

    Sent from my Redmi 5 using Tapatalk

  4. #353
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,740
    Thanks Thanks Given 
    2,107
    Thanks Thanks Received 
    4,654
    Thanked in
    2,480 Posts

    Default

    Kakva god bila zdravstvena njega danas, svakako mislim da bi drzavno zdravstvo moralo bit obavezno.
    Za penzioni fond se slazem da bi trebalo dat izbor privatni ili drzavni.
    Forever young, i want to be forever young

  5. #354
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    A sto mislis ako se recimo omoguci da biraju.sta ce izabrati i koliko njih ce imati ustedjeno bilo sta . Eto recimo dobice tih sto evra vise a skoro svi ce to izabrati .
    Ali sve usluge lijecenja placaju i nema drzavne oenzije kad dodje zato vrijeme .
    Optimisticki jedan posto ce imato nesto ili nesto vise zavisi kako raspolaze sa novcem .

  6. #355
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,937
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,327
    Thanked in
    1,859 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brodomaketar View Post
    Bugi nije bas tako . Ti koji nebi ostavljali za penziju bi pali na socijalnu pomoc ma kolika ona bila
    Upravo je tako.
    Obavezno je obavezno, a sve ostalo nije.
    Ako bi spali na socijalno i neka bi, samo minimalna penzija treba da bude duplo veća od socijalnog, eto da se čisto zna, ko je rintao čitavog života a ko ladio muda ili pikicu.

    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  7. #356
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    moze li neka preporuka za privatno zdravstveno i penziono osiguranje ?
    posto odje vidim ima zdravih ljudi u glavu koji realno razmisljaju

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  8. #357
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kauboj24 View Post
    moze li neka preporuka za privatno zdravstveno i penziono osiguranje ?
    posto odje vidim ima zdravih ljudi u glavu koji realno razmisljaju

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Wiener ili grawe - austrijske firme ne misliš

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  9. #358
    Join Date
    May 2010
    Location
    Boka Kotorska HN♥️
    Posts
    4,093
    Thanks Thanks Given 
    633
    Thanks Thanks Received 
    656
    Thanked in
    409 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Nema problema, nek odrede koliko je minimalno potrebno za obavezno zdravstveno i penziono osiguranje, a ostatak želim da ulažem đe ja hoću... Ne želim da plaćam 100e+ mjesečno u fond zdravstva, a da za svaku sitnicu moram kod privatnika...

    Šta vrijedi osobama koje pomenuh što su za radnog staža uplatili preko 100 HILJADA eura u fond (po osobi), ako sad moraju da plaćaju privatno snimanje, ili su ostavljeni da umru kao kerovi...


    Sent using Tapatalk
    Sestre kad god im djeca imaju nekih zdravstvenih problema,bukvalno svaki lijek placaju jer ga nema u drzavnoj apoteci ili ga drzava ne placa.
    Inhalaciju daju djetetu doma.

    Sjecam se situacije od par godina kad je sestri sin imo dvije godine,i pocelo dijete da kaslje.Povela ga ona u dom zdravlja,a veli joj doktorica gospodjo idete li vi svaki put kod doktora kad pocnete da kasljete?U smislu sto si dosla jadna radi kaslja kod mene?
    Hvala bogu,nisam iso kod doktora preko 12 godina.Idem kod privatnog zubara kao i vecina
    To zdravstveno je ostalo samo kao rezerva za hitan slucaj ne daj boze.Jer vecina ljudi dok stigne na pregled moze umrijet 100x

  10. #359
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Ja isto smatram da obavezno zdravstveno i penzijsko osiguranje ne bi smjeli biti državni.

  11. #360
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,937
    Thanks Thanks Given 
    3,214
    Thanks Thanks Received 
    5,608
    Thanked in
    2,271 Posts

    Default

    U normalnu drzavu, tipa skandinavske, ok je da postoji obavezni drzavni i penzijski i zdravstveni fond... Tamo znas sto placas i mozes da koristis usluge zdravstva da ne cekas pola godine i umres u medjuvremenu... I imas dostojanstvenu penziju, umjesto da sa 70 godina strazaris u Voli za 200e...

    A u ove failed drzave kao nasa uplacivanje zdravstvenog i PIO je sipanje u prazno...

    Da se ide u njemacku da se radi 15-20 godina i dobije penzija makar 1500e i onda nema zime...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  12. The Following User Says Thank You to Mojsije For This Useful Post:


  13. #361
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Zaista ne razumujem kada pisete dactreba ukinuti obavezno osiguranje . Gdje vi zivite ? Shvatate li da taj novac bi narod trosio niti bi imao za lijecenje niti za penziju . Znate li na kom nivio drustvena svijest treba biti za nesto tako ? Od hiljadu jedan ce placati privatno osiguranje .
    Druga je prica da li tteba dati izbor i za zdravstvo i za penziono . Pa da covjek bira kod koga ce uplacivati . To je vec ok .

  14. #362
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,937
    Thanks Thanks Given 
    3,214
    Thanks Thanks Received 
    5,608
    Thanked in
    2,271 Posts

    Default

    Ja nemam problem da uplacujem, ali bi da biram dje cu...

    Ovaj sistem danasnji je zastario prije 30 godina, a sad je obican dinosaurus koji se dopunja iz kredita MMFa i ko zna odakle, da bi imalo novca za ionako mizerne penzije i zdravstvo...

    Kad vidim na platnu listu koliko mi je razlika izmedju bruto i neto plate nije mi dobro... I po stavkama dje mi sve idu pare i koliko...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  15. #363
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    884
    Thanks Thanks Given 
    1,854
    Thanks Thanks Received 
    204
    Thanked in
    132 Posts

    Default

    Još kod nas nema privatnih penzionih fondova već samo životnih osiguranja što nije isto. A pitanje je vremena kada će biti kolaps penzionog fonda jer i pored ovolikih nameta ne može da pokrije sve sam već se zadužuje država...

    Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

  16. #364
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brodomaketar View Post
    Druga je prica da li tteba dati izbor i za zdravstvo i za penziono . Pa da covjek bira kod koga ce uplacivati . To je vec ok .
    Upravo o tome pričamo...


    Eo neće zamjeriti kolega Mojsije vidim da je pomenuo razliku između bruto i neto plate.

    Evo uzeću s obzirom na ,stručnost kolege, pretpostavku da mu je iznos koji mu se od bruto plate odbija za doprinose pio najmanje nekih 300 eur.

    Što je 3600 godišnje.
    Za 20 godina 72 000 eur

    U slučaju da te novce stavi u privatni penzioni fond nazad bi dobio preko 150 000 eur.

    Što znači da bi mu penzija bila oko 600 eur - 20 godina odlaska u penziju.



    Quote Originally Posted by skodilak View Post
    Još kod nas nema privatnih penzionih fondova već samo životnih osiguranja što nije isto. A pitanje je vremena kada će biti kolaps penzionog fonda jer i pored ovolikih nameta ne može da pokrije sve sam već se zadužuje država...

    Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
    PIO je odavno propao samo niko ne priča.

    Deficit fonda PIO zadnje 10 godina je preko MILIJARDU eura.

    To je milijarda koju smo morali da pozajmimo da bismo dali penzije.

    To je trećina državnog duga....
    Last edited by Gandalf_White; 23-02-20 at 17:34.
    One Ring to Rule them all...

  17. The Following 2 Users Say Thank You to Gandalf_White For This Useful Post:


  18. #365
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,018
    Thanks Thanks Given 
    3,953
    Thanks Thanks Received 
    6,512
    Thanked in
    3,105 Posts

    Default

    a od cega ce da zive sadasnji penzioneri ako mi nr placamo?
    nothing comes from violence and nothing ever could

  19. #366
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    a od cega ce da zive sadasnji penzioneri ako mi nr placamo?
    Isto kao i do sada.

    Jedna trećina fonda PIO svakako dolazi iz DUG-a.

    Jedna trecina dolazi tako što država plaća sebi doprinose za 60+ hiljada zaposlenih u državnom sektoru..
    A jednu trećinu plaća privatni sektor.

    Ne bi previše ljudi prešlo na to jer ljudima je vazda Milija sigurica od države

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  20. #367
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    kolika je plata ako je odbijanje za pio 300evra
    odbici za pio 15%
    za zdravsto 8.5%
    Last edited by brodomaketar; 23-02-20 at 17:41.

  21. #368
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brodomaketar View Post
    kolika je plata ako je odbijanje za pio 300evra
    Velika, upravo zato i treba ostaviti osobama sa visokim primanjima da biraju dje ce uložiti svoj penzioni fond.

    Da ne pita starost dje je bila mladost.

    Kad neko te pare uzima već jel?

    I onda dodjes u situaciju da ti tamo neko obračunava posle koeficijent, da kasni penzija (kao što će i kasniti brzo) itd

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  22. #369
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Velika, upravo zato i treba ostaviti osobama sa visokim primanjima da biraju dje ce uložiti svoj penzioni fond.

    Da ne pita starost dje je bila mladost.

    Kad neko te pare uzima već jel?

    I onda dodjes u situaciju da ti tamo neko obračunava posle koeficijent, da kasni penzija (kao što će i kasniti brzo) itd

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    cak i na tu platu od 2000 evra sto je rijetko za CG mislite li da se nedaj Boze moze lijeciti od karcinoma ili neceg slicnog sa 175 evra mesecno koliko odbijanje

  23. #370
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brodomaketar View Post
    cak i na tu platu od 2000 evra sto je rijetko za CG mislite li da se nedaj Boze moze lijeciti od karcinoma ili neceg slicnog sa 175 evra mesecno koliko odbijanje
    Primjetices da nijesam na to dodao 8.5% za zdravstveno samo 15% za PIO. To neka stoji za zdravstvo.
    Pričamo o privatnom penzionom fondu isključivo.






    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  24. #371
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,018
    Thanks Thanks Given 
    3,953
    Thanks Thanks Received 
    6,512
    Thanked in
    3,105 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Isto kao i do sada.

    Jedna trećina fonda PIO svakako dolazi iz DUG-a.

    Jedna trecina dolazi tako što država plaća sebi doprinose za 60+ hiljada zaposlenih u državnom sektoru..
    A jednu trećinu plaća privatni sektor.

    Ne bi previše ljudi prešlo na to jer ljudima je vazda Milija sigurica od države

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    mozes li da provjeris za mup info da ne uplacuju doprinose dok ne das, dobijes otkaz?
    bar je nekad tako bilo.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  25. #372
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Primjetices da nijesam na to dodao 8.5% za zdravstveno samo 15% za PIO. To neka stoji za zdravstvo.
    Pričamo o privatnom penzionom fondu isključivo.






    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

    ja sam za to da covjek moze da bira gdje ce da uplacuje jedno i drugo ali da je obavezan da uplacuje . u protivnom onaj koji trosi zivjet ce na grbaci onih koji su placali bilo da je to drzava , rodjaci i slicno

  26. #373
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brodomaketar View Post
    A sto mislis ako se recimo omoguci da biraju.sta ce izabrati i koliko njih ce imati ustedjeno bilo sta . Eto recimo dobice tih sto evra vise a skoro svi ce to izabrati .
    Ali sve usluge lijecenja placaju i nema drzavne oenzije kad dodje zato vrijeme .
    Optimisticki jedan posto ce imato nesto ili nesto vise zavisi kako raspolaze sa novcem .
    Posto je prica ozbiljna, da ispostujem...
    U potpunosti dijelim misljenje brodomaketara, sve sto je covjek napisao je potpuno tacno...
    Za 10 godina koliko sam primao platu od drzave na bruto zaradu je otisao jedan lijepi stan...
    Zdravstvenih problema da kucnem nemam a penziju ko zna ocu li docekati...
    Znam i za primjere dje ljudi podju kod doktora i zakazu im pregled za 3 mjeseca, uz obrazlozenje - tako je kako je, sto cemo, gledaj ako imas kakvu vezu...
    Sve je to tacno...
    Bacene pare...

    Medjutim, svakog dana se u kbc obavljaju jako ozbiljne operacije, spasavaju se zivoti, a sve o trosku drzave...
    Koliko bi kostala ozbiljnija operacija u nekoj od privatnih klinika, sa boravkom za vrijeme oporavka...?????
    Jedan clan moje familije je bio tako bolestan da se znalo da mu nema spasa i da mu je ostalo nekoliko nedjelja do par mjeseci zivota... svakog dana smo za ljekove i privatne preglede davali u prosjeku nekoliko stotina eura...
    Moguce da je to moglo da se refundira, nesto obavi dzabe, ali kad je neko tako bolestan jednostavno nemas ni vremena ni zivaca a ni srca da jos i o tome razmisljas i cekas po bolnicama i fondovima...
    A zamislite da ne daj boze imate tesko bolesnog clana familije kojem predstoji visegodisnje lijecenje a da sve to placate iz svog dzepa... za to bi trebalo nekoliko desetina hiljada eura... mislite li da bi sakupili dovoljno u privatne fondove?
    Nego o tome niko ne razmislja dok ga ne klepi, narocito ne mladi ljudi...

    A sto se tice privatnih penzionih fondova, koliko bi to ljudi uplacivalo sebi doprinose da primaju platu na ruke...
    Otisla bi ta razlika na bolji tel, garderobu, auto, uz logiku, imam kad uplacivat... i na kraj centa ne bi imali...
    Mada bih realno i ja vise volio da se ukine obavezno penzijsko...
    Ali zdravstveno definitivno ne...
    Kakvo god da nam je zdravstvo sa ljekarima iz Foce i Mitrovice sto rade 12 sati za 700e, dobro je...

  27. #374
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Zdravstvo ako je državno to 8.5% je obavezno. I u to neću da ulazim uopšte u


    Ja pričam da bi valjalo ostaviti ljudima izbor penzionog Fonda (zakonski obavezan izbor) ili privatni ili državni fond

    Eto Karamazov za 10 godina u državnom sektoru ne samo da si imao stan nego u privatnom penzionom bi imao x1.5 tih para koje su tvoje i možeš sa njima šta hoćeš i kad hoćeš.

    Ovako nemas nista


    Quote Originally Posted by goozica View Post
    mozes li da provjeris za mup info da ne uplacuju doprinose dok ne das, dobijes otkaz?
    bar je nekad tako bilo.
    Ahhahahahha

    Aoook mene
    Last edited by Gandalf_White; 23-02-20 at 18:01.
    One Ring to Rule them all...

  28. #375
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    ...
    Što je 3600 godišnje.
    Za 20 godina 72 000 eur

    U slučaju da te novce stavi u privatni penzioni fond nazad bi dobio preko 150 000 eur.

    Što znači da bi mu penzija bila oko 600 eur - 20 godina odlaska u penziju.
    Kako? Koje to osiguranje, koji je to paket?
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

Page 15 of 31 FirstFirst ... 511121314151617181925 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. P: WiMax 512/256 - HIT 75€
    By NokiaPg in forum Ostali oglasi
    Replies: 8
    Last Post: 10-02-10, 08:47
  2. I: Auto do 6.000€
    By NokiaPg in forum Ostali oglasi
    Replies: 33
    Last Post: 26-01-10, 08:13
  3. K: Nov telefon do 70€
    By institucija in forum Ostali oglasi
    Replies: 2
    Last Post: 25-11-09, 09:43
  4. 512 Mb Ddr 40 €
    By mmmm in forum Ostali oglasi
    Replies: 1
    Last Post: 19-03-06, 18:26
  5. Bi li za 1.000.000 €......
    By BLURP in forum Sex i erotika
    Replies: 32
    Last Post: 30-03-05, 16:43

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •