Page 16 of 31 FirstFirst ... 612131415161718192026 ... LastLast
Results 376 to 400 of 774

Thread: [ŽIVOTNI STANDARD] Crnogorske plate € € €

  1. #376
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    imam dosta koleginica koje rade u americi i tamo obicno ako se neko razboli od karcinoma znaci bankrot . i ne zaboravite tamo nema kucnih posjeta u po dana u po noci da daju nesto protiv bolova . sve placete iz svog dzepa ili porodica se zaduzuje .

  2. #377
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dejan View Post
    Kako? Koje to osiguranje, koji je to paket?
    Pvt penzioni fondovi van CG, kojih odje nema na taj način. Bila je atlas penzija ali su to nekome prodali.

    https://dunavpenzije.com/dunav-fond-kalkulator-penzija

    Ima tamo i delta generali i grdilo još ovakvih opcija...

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  3. #378
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,364
    Thanks Thanks Given 
    2,804
    Thanks Thanks Received 
    3,996
    Thanked in
    1,934 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Ja ne želim državni penzioni fond ...

    Da skapavam cijeli život i na kraju da mi penzija bude 200 eur.

    Ne želim ni zdravstvo državno da plaćam jer svakako idem privatno i imam privatno zdravstveno osiguranje.


    E sad zbog čega ja plaćam nesto sto ne koristim i ne želim da koristim ?

    Zbog čega se nije ostavila opcija da možeš ili privatno ili društveno ? Da ne možeš i bez jednog i bez drugog nego jedno mora ali ti se da opcija da svojim novcem raspolažeš kako ti hoćeš...

    Evo jedna prosta kalkulacija ...

    Ako u pvt penzioni fond uplacujete 100 eur mjesečno sledeće 20 godina ...

    Onda ćete pošto odlučite da odete u penziju imati oko 270 eur penzije 20 godina penzije.

    Ili nešto slično tome.

    Pošto ja imam penziono + osiguranje mrzi me da kopam po papirima da vidim koliko je kod nas to.



    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    Lijepo je ovo ovako, kad saberu babe i zabe. I onda procitas:
    ''Iznosi akumuliranih suma i prosečnih mesečnih programiranih isplata izračunavaju se na osnovu parametara koje korisnik sam određuje. Dati prinosi i iznosi nisu garancija budućih rezultata.''
    Lijepo je imat privatni penzioni fond i uplacivat, ali nece se nio ni zeznut pa ti isplacivat ovako velike cifre. Jos je ovo u dinarima, koji na 10 godina izgubi na kurs prema EUR-u podosta. Ne racunam ovo vjestacko odrzavanje kursa u zadnjih - godina. A i 12000 din danas nece imati istu kupovnu moc za 20 godina. Jos je ovo bez inflacije.
    A stopa prinosa zavisi od investicija tog fonda i njegovog poslovanja. Nije mnogo srecnije ni kad je euro u pitanju i druge osiguravajuce kuce.
    Nego ovo nije nikakva novost, osiguranje je vazda takvo bilo. Placas nesto za cem se rijetko ukaze potreba, ali ako se slucajno ukaze onda ti oni kao pomognu. Npr poplavi stan, ali se onda u nekim slucajevima ispostavi da bas te plasticne cijevi u toj zgradi nisu na spisku materijala od kojih oni osiguravaju. Ima ih i korektnih, ali budimo realni niko se od njih nece preracunat na svoju stetu.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  4. #379
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brodomaketar View Post
    imam dosta koleginica koje rade u americi i tamo obicno ako se neko razboli od karcinoma znaci bankrot . i ne zaboravite tamo nema kucnih posjeta u po dana u po noci da daju nesto protiv bolova . sve placete iz svog dzepa ili porodica se zaduzuje .
    Upravo to...
    Ima nase zdravstvo dosta mana, i previse, ali kakvo god da je mislim da je bolje nego da je u potpunosti privatizovano...
    Brat od ujaka mi je bio dezuran (u urgentni stvarno) kad je nastradao onaj radnik iz Mojkovca u eksploziji, sav opecen, a prije toga dosla zena sa alergijom od prasine ili tome sl... i sou cinjela da udje preko reda i da je pregledaju u urgentni... u urgentni!!
    x puta mi je drustvo islo u hitnu jer su se otrovali od alkohola, bez licne, bez knjizice, niko ih nije izbacio na ulicu...

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Zdravstvo ako je državno to 8.5% je obavezno. I u to neću da ulazim uopšte u


    Ja pričam da bi valjalo ostaviti ljudima izbor penzionog Fonda (zakonski obavezan izbor) ili privatni ili državni fond

    Eto Karamazov za 10 godina u državnom sektoru ne samo da si imao stan nego u privatnom penzionom bi imao x1.5 tih para koje su tvoje i možeš sa njima šta hoćeš i kad hoćeš.

    Ovako nemas nista
    Tako je...
    Neka to, nego sto mnogi kazu da je fond pio u takvom stanju da ce vjerovatno jednog dana da rilne, pored svega nece biti dovoljno para da se isplati i to malo penzija...

    Ali je brodomaketar iznio jednu cinjenicu- ogromna vecina ljudi tu bruto crkavicu koju bi primili ne bi sebi uplacivali...
    I ovako zive na kredite i iz dugova...
    I sto onda?
    Mada ako bi makar dio uplacivali mislim da bi im izasla veca penzija nego iz drzavnog fonda...

    Evo ja bih bio za to da doprinosi za penzijsko budu obavezni, ali da biras dje ces da uplacujes svoje pare... ali jbg...

  5. #380
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,962
    Thanks Thanks Given 
    1,362
    Thanks Thanks Received 
    1,672
    Thanked in
    950 Posts

    Default

    Nidje veze priča Gando to da uplatis 75 a dobiješ 150 i slično

    Isto kao i životno osiguranje, kad krenu svi pričaju uplaticu 25k za 20godina dobicu 50k a na kraju to bude 26-27k PLAFON

    I grawe i zepter i svi...

    Bar ja znam PET prjmjera takvih.

  6. #381
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,457
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,160
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Samo onaj koji nema digitron može da vjeruje u te bajke osiguravajućih kuća.

  7. The Following User Says Thank You to remark For This Useful Post:


  8. #382
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stefke View Post
    Nidje veze priča Gando to da uplatis 75 a dobiješ 150 i slično

    Isto kao i životno osiguranje, kad krenu svi pričaju uplaticu 25k za 20godina dobicu 50k a na kraju to bude 26-27k PLAFON

    I grawe i zepter i svi...

    Bar ja znam PET prjmjera takvih.
    I to je tacno...
    Samo, moj stric je imao 45 godina staza kad je otisao u penziju... vazda je imao neku prosjecnu sluzbenicku platu... penzija mu je 270-280 eura, ima 75 godina, sa zdravljem nije najbolji, ako napuni 80 premija...
    Ne znam kako je to islo ranije, dinari, marke, inflacije, koliko je para bas on uplatio, ali ako za 40 godina staza uplatis fondu pio nekih 80-90 hiljada, ako pozivis 10-15 god kao penzioner, izvuci ces 3x manje...

    Bolja im je racunica nego kod drzavnog fonda, to sigurno...

  9. #383
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,952
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    912
    Thanked in
    486 Posts

    Default

    Na konto iznosa penzije kako se to zaracunava zna li neko? Meni to izgleda kao pandorina kutija, niko ne zna :-)

    Npr. ako ti je plata 40godina 500e koliko je realno da ti bude penzija?

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  10. #384
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,749
    Thanks Thanks Given 
    2,118
    Thanks Thanks Received 
    4,656
    Thanked in
    2,482 Posts

    Default

    Sto se tice zdravstva, jeste u kriticnom stanju, ali bi se sa nekim odgovornim menadzmentom brzo dovelo u normalu.
    Svakako sam prije i za ovakav javni fond zdravstva, nego privatni.
    U SAD se redovno desava da privatni fond odluci da jednostavno nije isplativo da pokrije neku rizicnu operaciju, pa ljudi proglase bankrot jer nemaju da plate bolnicko lijecenje, a nije rijedak slucaj da im pokusavaju naplatiti ni obicnu hospitalizaciju sa nekom manjom operacijom po par stotina hiljada $, jer su tamo i cini mi se vecina bolnica privatne.
    Sta da radi neko ko npr. trenutno ne radi, ostavit ga da umre?
    Imam primjer iz porodice, majka mi je prije 10 godina operisala aneurizmu na VMA u BG, o trosku fonda naravno, kao penzioner.
    Pogleda' sam listu sa troskovima lijecenja, sama operacija je kostala 5,000e, onda hospitalizacija par stotina, neka stipaljka (lici na iglu za kravatu, samo minijaturna) koja neutralise to ispupcenje na krvnom sudu je bila oko 500e, bilo ne tu jos nekih troskova, ne sjecam se, ukupno je bilo oko 7-8.000e.
    E to je bilo prije ravno 10, cijenim da su sad cijene i vece.
    E sad da postoji privatni fond, vjv da bi pokrili tu operaciju komplet, ali preglede, kontrole svake godine, i ne trebalo ali u neophodnom slucaju jos 1 operaciju cisto sumnjam da bi pokrili.
    Forever young, i want to be forever young

  11. #385
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Lijepo je ovo ovako, kad saberu babe i zabe. I onda procitas:
    ''Iznosi akumuliranih suma i prosečnih mesečnih programiranih isplata izračunavaju se na osnovu parametara koje korisnik sam određuje. Dati prinosi i iznosi nisu garancija budućih rezultata.''
    Lijepo je imat privatni penzioni fond i uplacivat, ali nece se nio ni zeznut pa ti isplacivat ovako velike cifre. Jos je ovo u dinarima, koji na 10 godina izgubi na kurs prema EUR-u podosta. Ne racunam ovo vjestacko odrzavanje kursa u zadnjih - godina. A i 12000 din danas nece imati istu kupovnu moc za 20 godina. Jos je ovo bez inflacije.
    A stopa prinosa zavisi od investicija tog fonda i njegovog poslovanja. Nije mnogo srecnije ni kad je euro u pitanju i druge osiguravajuce kuce.
    Nego ovo nije nikakva novost, osiguranje je vazda takvo bilo. Placas nesto za cem se rijetko ukaze potreba, ali ako se slucajno ukaze onda ti oni kao pomognu. Npr poplavi stan, ali se onda u nekim slucajevima ispostavi da bas te plasticne cijevi u toj zgradi nisu na spisku materijala od kojih oni osiguravaju. Ima ih i korektnih, ali budimo realni niko se od njih nece preracunat na svoju stetu.
    Quote Originally Posted by stefke View Post
    Nidje veze priča Gando to da uplatis 75 a dobiješ 150 i slično

    Isto kao i životno osiguranje, kad krenu svi pričaju uplaticu 25k za 20godina dobicu 50k a na kraju to bude 26-27k PLAFON

    I grawe i zepter i svi...

    Bar ja znam PET prjmjera takvih.
    Naravno ne ulazim u to što se tiče fondova i rizika koji isti nose, nećeš uplaćivati u neki divlji fond nego u renomiranu kuću sa 50-100 godina iskustva itd

    Nećemo pričati o jezdi dafini staroj deviznoj srednji i tako dalje.

    Ali ne mora duplo. Ne mora ni 1.5.


    Ali ako uplatim sebi 30 000 ako budem imao 35 000 složicete se da je svakako i to bolje nego minimalna penzija.

    Plus što taj privatni penzioni fond ostaje nekome pa vaša djeca ili unuci mogu te pare fino da podignu i eto - dupla penetracija.


    Moj pokojni djed je radio u rudniku cijeli život.
    Otišao je u penziju i istu je primao tačno 3 godine

    40 godina rada u rudniku i sve te uplate u njegov penzijski fond otišle su sa njim - niti je on mogao uživati niti njegova porodica. Da ne pričam da je primao penziju par desetina maraka itd.

    @stefke

    Ovo kod nas nijesu penzioni fondovi već osiguranje + štednja.

    Pa ne možeš ni očekivati neki povrat kao kad je samo penzioni fond u pitanju.
    I tu što se tiče ovo 25 dobijaš 50 to još nijesam vidio.

    Meni na onoj otkupnoj listi stoji tipa možda 30-35% uvećanje na 20 godina.
    Ali sam nakrkao svaku moguću polisu i od invaliditeta i od malignih bolesti i bolničko liječenje i sve.
    I mirno spavam jer znam da će mi familija biti makar neko vrijeme obezbijedjena u slučaju ne Daj boze+ znam da za 20 godina te pare od osiguranja koje sam uplaćivao + kamatu na to imam da sa njima radim šta hoću.

    Ako se dočeka to 20 godina - jedan stančić bi mogao da se kupi ili neka kućica ili šta hoćeš.

    Penzioni privatni fond je još bolja stvar.

    Sprdali bi mi se odje kad bih vam pricao koliko se u Australiji u tim fondovima nakupi, oni su to potpuno privatizovali, državna penzija je smiješna za njihove standarde i primaš je samo ako si u lošoj socijalnoj situaciji, nemaš kuću tj. Ne valja cijena itd itd.


    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    Last edited by Gandalf_White; 23-02-20 at 19:13.
    One Ring to Rule them all...

  12. #386
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bojankov View Post
    Na konto iznosa penzije kako se to zaracunava zna li neko? Meni to izgleda kao pandorina kutija, niko ne zna :-)

    Npr. ako ti je plata 40godina 500e koliko je realno da ti bude penzija?

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
    Starosna penzija (P) izračunava se tako što se lični bodovi osiguranika (LB) pomnože sa vrijednošću penzije za jedan lični bod na dan ostvarivanja prava (VPLB), što se izražava formulom:
    P = LB x VPLB
    Lični bodovi (LB) utvrđuju se množenjem ličnog koeficijenta osiguranika (LK) i njegovog penzijskog staža (PS), što se izražava formulom:
    LB = LK x PS
    Lični koeficijent osiguranika utvrđuje se tako što se zbir godišnjih ličnih koeficijenata podijeli sa razdobljem za koje su obračunati.
    Godišnji lični koeficijent predstavlja odnos između osiguranikove zarade, odnosno osnovice osiguranja u određenoj kalendarskoj godini prema prosječnoj godišnjoj zaradi u Crnoj Gori za tu kalendarsku godinu
    Počev od 2019. godine, kada ističe prelazni period postupnog produženja obračunskog perioda iz koga se uzimaju zarade, odnosno osnovice osiguranja za određivanje visine penzije, lični koeficijent će se računati na osnovu godišnjih ličnih koeficijenata (odnosno zarada i osnovica osiguranja) koje je osiguranik ostvario tokom cijelog perioda osiguranja. U prelaznom periodu (od 2004. do 2018. godine) lični koeficijent se računa na osnovu godišnjih ličnih koeficijenata koje je osiguranik ostvario: u 2004. godini u najpovoljnijih uzastopnih 12 godina, a svake sljedeće kalendarske godine se još po dvije godine uključuju u obračun. Tako se u 2011. godini lični koeficijent računa na osnovu godišnjih ličnih koeficijenata koje je osiguranik ostvario u najpovoljnijih uzastopnih 26 godina.
    Za period u kome su zarade, odnosno osnovice osiguranja iskazivane i u matičnoj evidenciji Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja Crne Gore utvrđene u neto iznosima (od 1. januara 1970. godine do 31. decembra 2003. godine), prilikom izračuna godišnjeg ličnog koeficijenta one se dijele sa prosječnom godišnjom neto-zaradom u Crnoj Gori, a za period u kome su u matičnoj evidenciji utvrđene u bruto iznosu (od 1. januara 2004. godine i ubuduće), dijele se sa prosječnom bruto-zaradom u Crnoj Gori. Za utvrđivanje godišnjeg ličnog koeficijenta ne uzimaju se zarade, odnosno osnovice osiguranja iz 1992. i 1993. godine.
    Vrijednost penzije za jedan lični bod (VPLB) je utvrđeni iznos penzije za jedan lični bod koji se usklađuje nakon isteka svake kalendarske godine.
    Za izračun visine penzije se uzima cjelokupan penzijski staž osiguranika, bez limitiranja u pogledu njegove dužine.
    Osiguraniku - ženi koja ima manje od 40 godina penzijskog staža, prilikom određivanja visine penzije, staž osiguranja navršen do 31. decembra 2003. godine, uvećava za 15%, s tim što ukupan penzijski staž ne može preći 40 godina.
    Osiguraniku koji sa tzv. “punim stažom osiguranja” od 40 godina prvi put ostvaruje pravo na starosnu penziju, kod utvrđivanja broja ličnih bodova, odnosno određivanja visine penzije, staž osiguranja preko 40 godina uvećava se za 40%.

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  13. #387
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,952
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    912
    Thanked in
    486 Posts

    Default

    @Gandalf_White prekomplikovano je, ne istrazuje mi se sad da bi proracunao :-)

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  14. #388
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bojankov View Post
    @Gandalf_White prekomplikovano je, ne istrazuje mi se sad da bi proracunao :-)

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
    Ne postoji sansa da izracunas sem ako nemas iz pio fonda sve uplate . Ugrubo ovako stoje stvari di kad se racunalo najbokjih deset godina bilo je odlicno ali to je ukinuto ima sedam osam godina . Sada je cio staz ali po novom ako fga usvoje bice dvadeset najbokjih godina .
    Evo za zdravstvo med sestra tehnicar sa punim stazom tu oko trista . Doktor ispod petsto ako nije neki subspec pa bio dir i slicno . Invalidske su bar trecinu manje .
    Ali to je sektor koji je redovno uplacivao doprinose za male plate doduse .
    Danad je mnogo njih cak i dobrovoljno ako mogu da biraju osigurano na minimalac ( eto vec moje potvrde da se bruto plata ubacuje u dnevni trosak ) sto ce znaciti penzio ispod minimalca kojj je 120 evra . To ako imate 40+ godina staza na minimalcu . Minus one godine kada vam pislodavac ne uplacuje doptinos a vi to saznate ored penziju da hvali desetak godina itd itd .
    Ali uvjek trebate imati na umu ovo je Balkan
    Rodio se u vrijeme teskog komunizma poceo da radin za vrijeme Tita , imao platu od nekoliko hiljada maraka za vrijeme ante markovica , imao plati od dve i po marke za vrijeme krize . Pa tako dalje . Mnogima je tada propalo inostrano osiguranje sto nisu mogli da ga pkacaju sto ovi iz inostranih kuca su mogli nas ovdje da zavlace jer im niste mogli nista .
    Ko sada sa dvadeset godina pocne da radi do oune penzije mu treba 67 gidina ziviota a za 47 godina ko zna kakvi ce uredjenjd biti , u kojoj drzavi ce tada zivjeti , da lj ce ne daj Boze biti opet nekog rata , tako da mlad covjek zaista ne zna sta sa izabere cak i da moze da bira .
    Da ja imam dvadeset otisao bi odavde a ovaj grad j zemlju volim najvise na svijetu ali sugurnost na duge staze ravna nuli

    Ps ponovo se izvinjavam na gresjama u kucanju . Vise ni naocare na pomszu

  15. #389
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,339
    Thanks Thanks Given 
    513
    Thanks Thanks Received 
    550
    Thanked in
    368 Posts

    Default

    Ovaj dio oko vrijednosti penzije za jedan lični bod nije bas precizan ( 75% x inflacija + 25%x rast zarade)
    Meni ispada 1,02... pa mi penzija na zaradu od 980eu ispada 70 eu

    Ako je prosjecna bruto zarada 773 i bruto zarada u narednih 40g 1400€.Licni koeficijent je 1,811.Licni bod je 1,811x40= 72,44 x 1,02( vrijednost penzije za jedan licni bod ) =73.88 iznosi penzija
    Last edited by Markys; 23-02-20 at 20:03.
    "Što bi, ne bi" - Felix Brych, 05.03.2019.

  16. #390
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bojankov View Post
    @Gandalf_White prekomplikovano je, ne istrazuje mi se sad da bi proracunao :-)

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
    Quote Originally Posted by Markys View Post
    Ovaj dio oko vrijednosti penzije za jedan lični bod nije bas precizan ( 75% x inflacija + 25%x rast zarade)
    Meni ispada 1,02... pa mi penzija na zaradu od 980eu ispada 70 eu

    Ako je prosjecna bruto zarada 773 i bruto zarada u narednih 40g 1400€.Licni koeficijent je 1,811.Licni bod je 1,811x40= 72,44 x 1,02( vrijednost penzije za jedan licni bod ) =73.88 iznosi penzija
    Ako si ored oenzijom u saznaces kada dobijes resenje ako nisi ne lomi glavu promjenit cecse to ko zna jos koliko puta

  17. #391
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,339
    Thanks Thanks Given 
    513
    Thanks Thanks Received 
    550
    Thanked in
    368 Posts

    Default

    Razriješena dilema, vrijednost penzije za jedan lični bod se objavljuje u sl listu, ko ode u 2020g u penziju on iznosi 7,31536.
    Tako da je penzija na neto platu od 980 eu 530eu ( uz dosta pretpostavki ).980 eu je plata kada se za PIO izdvaja 300eu mjesečno
    "Što bi, ne bi" - Felix Brych, 05.03.2019.

  18. #392
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Ne lomi glavu uzalud . Treba da uce u skupstinu novi zakon pa cemo vidjet sto on kaze . Mislim do opet nekog skedeceg

  19. #393
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Nesto nijesam citao predlog ovog novog zakona, ali uzimaju li 20 najboljih ili 30... nesto mi se cini najboljih 30 godina...

  20. #394
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Predlog je 20 i da se granica za muske spusti sa 67 na 66 a za zene sa 67 na 64 godine zivota . Ali obzirom da jos nije usao u oroceduru moze bito mijenjan plus na samoj skupstini amandmanima .
    Moja laicka pretpostavka je da ce prihvatiti ovo za godine zivota ali nisam siguran ovo za najbolje godine jer to bi dovelo do vecih penzija onih koji ce da idu u oenziju .
    Po meni opey laiku yrebalo je mijenjati da moras imati oba uslova za punu penziju godine zivota i godine staza . Recimo pocnes da radis sa 18 pa koliko moras imati staza do 67 godine zivota da bi imao punu penziju .

  21. #395
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Valjda se izbaca 10 najgorih godina, zato permutovah sa 30 najboljih...
    To mi zvuci realno, a 20 bi bilo idealno...
    Inace, razlicita granica za muskarce i zene mi je malo diskriminatorska... da ne pominjem sluzenje vojske, bacenih godinu-dvije a neki i vise sto su bili u mornaricu......

  22. #396
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Vojsku mislim da racunaju u staz a ti koji su sluzili mornaricu duze davno su u oenzije . Trazili li su mi vojnu knjizicu kad sam oredavao radnu i ostala dokumenta . Jedva je nadjoh davno je to bilo

  23. #397
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    798
    Thanks Thanks Given 
    715
    Thanks Thanks Received 
    73
    Thanked in
    56 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    U normalnu drzavu, tipa skandinavske, ...
    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
    Mislim da pricas napamet. Bez iskustva. Mozda se varam.

  24. #398
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Ne racunaju, bar nijesu mom starom... on je cak otisao u vojsku iz radnog odnosa...
    Mislim da su to nesto razmatrali, ko je bio u radnom odnosu pa otisao u vojsku da mu priznaju u staz, ali da nijesu prihvatili

  25. #399
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by karamazov View Post
    Ne racunaju, bar nijesu mom starom... on je cak otisao u vojsku iz radnog odnosa...
    Mislim da su to nesto razmatrali, ko je bio u radnom odnosu pa otisao u vojsku da mu priznaju u staz, ali da nijesu prihvatili
    Ovo zaista nisam mnogo provjeravao . Ja sam tu noc dezurao u hitnoj ujutro otisao u vojsku . Ali za invalidske penzije se nesto dodahe u odnosu na godine zivota . A iskreno nije me mnogo zanimalo jer par godina vise manje nikakav mi uticaj nebi imao na visinun.

  26. #400
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Maloprije sam iz doma zdravlja blok 5.
    2 ure smo čekali na pregled đeteta, doktorica preko 2 sata je u savjetovalište, pola sata na pauzu. Od 5ipo do 8 ili 9 ne znam tačno, ostaje da pregleda drugu djecu kojih je bilo 15-20 prije nas, a posle nas je ostalo još 10toro sigurno.
    Epidemija je gripa.
    Čekali bi smo još i više puta mlatili da nismo nalaze krvi uradili privatno.

    Ovaj sistem ovakvi po više osnova ništa ne valja. Neorganizacija i rasulo. Bože sačuvaj da vam se neko možda i izvini za to što čekate...
    Kukaju kako ima fali ljekara i drugog kadra.
    A danas čitam ovo.
    https://www.vijesti.me/vijesti/ekono...vnika-pravnika
    Iako se smatra da su medicinari deficitaran kadar u Crnoj Gori, na birou ih ima čak 715, od čega su 444 sa srednjom školom, 268 sa diplomom fakulteta, kao i tri magistra.
    Posao nema i 67 diplomiranih stomatologa, kao i troje magistara.
    Na evidenciji Zavoda je i 21 diplomirani farmaceut, sedam magistara i jedan doktor farmacije.
    Ko ođe koga zayebava?
    Last edited by autodijagnostika; 24-02-20 at 19:36.

Page 16 of 31 FirstFirst ... 612131415161718192026 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. P: WiMax 512/256 - HIT 75€
    By NokiaPg in forum Ostali oglasi
    Replies: 8
    Last Post: 10-02-10, 08:47
  2. I: Auto do 6.000€
    By NokiaPg in forum Ostali oglasi
    Replies: 33
    Last Post: 26-01-10, 08:13
  3. K: Nov telefon do 70€
    By institucija in forum Ostali oglasi
    Replies: 2
    Last Post: 25-11-09, 09:43
  4. 512 Mb Ddr 40 €
    By mmmm in forum Ostali oglasi
    Replies: 1
    Last Post: 19-03-06, 18:26
  5. Bi li za 1.000.000 €......
    By BLURP in forum Sex i erotika
    Replies: 32
    Last Post: 30-03-05, 16:43

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •