Page 1 of 31 1234511 ... LastLast
Results 1 to 25 of 774

Thread: [ŽIVOTNI STANDARD] Crnogorske plate € € €

  1. #1
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default [ŽIVOTNI STANDARD] Crnogorske plate € € €

    -



    Najveća zarada u Crnoj Gori u 2018. godini na koju su plaćeni porezi i doprinosi, isplaćena je u avgustu i iznosila je neto 33.695 eura, što je bruto 59.638 eura, isplaćena je licu zaposlenom u djelatnosti vađenja sirove nafte. Prema računici podgoričke Pobjede, od nje su mogle da se isplate više od 174 minimalne zarade.

    Dok se sindikat i opozicija 'prepucavaju' s vladom oko zahtjeva za povećanje minimalca, koji je najniži u regionu i iznosi 193 eura, najsvježiji podaci crnogorske Poreske uprave pokazuju da je najtanji koverat zaradjen u novembru primilo 7.269 zaposlenih.

    Na drugom mjestu je zarada isplaćena u septembru, a na trećem u oktobru.

    Iz Poreske uprave su naveli da je najveća zarada za poreski period septembar 2018. godine iznosila 17.102 eura, a bruto 30.269 eura, a isplaćena je osobi zaposlenoj u djelatnosti monetarnog poslovanja.

    U oktobru je najveća neto isplaćena plata bila 10.328 eura, a sa porezima i doprinosima 18.281 euro. Ova isplata je registrovana u djelatnosti izgradnje stambenih i nestambenih objekata.

    Broj zaposlenih koji primaju minimalnu zaradu razlikuje se od mjeseca do mjeseca, ali istovremeno to ne znači da su baš svi sa evidencije primili samo 193 eura jer je česta pojava da poslodavci na ruke zaposlenom isplate razliku do pune plate i na taj način izbjegavaju poreze i doprinose.


    Izvor: Pobjeda/B92


    +


    Prosječna zarada (bruto) u novembru ove godine u Crnoj Gori iznosila je 769 eura, dok je prosječna zarada bez poreza i doprinosa (neto) iznosila 512 eura, saopšteno je iz MONSTAT-a.

    Prosječna (neto) zarada u novembru u odnosu na oktobar zabiježila je rast od 0,4 odsto, dok je prosječna (neto) zarada u novembru 2018. godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine ostala na istom nivou.

    “Ukoliko se ima u vidu da su potrošačke cijene u novembru u odnosu na prethodni mjesec zabilježile rast od 0,2 odsto proizilazi da su realne neto zarade u istom periodu zabilježile rast od 0,2 odsto”, naglasili su u MONSTAT-u.

    Po sektorima djelatnosti prosječne neto zarade u novembru u odnosu na prethodni mjesec zabilježile su rast u sljedećim sektorima djelatnosti: Snabdijevanje električnom energijom (5,1 odsto), Usluge smještaja i ishrane (4,6 odsto), Prerađivačka industrija (3,2 odsto),
    Stručne, naučne i tehničke djelatnosti (1,3 odsto), Državna uprava i odbrana (jedan odsto), Umjetnost zabava i rekreacija (0,7 odsto), Poslovanje sa nekretninama (0,1 odsto).

    Pad je zabilježen u sljedećim sektorima: Finansijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja (6,1 odsto), Vađenje ruda i kamena (3,2%), Saobraćaj i skladištenje (2,3 odsto), Građevinarstvo (1,9 odsto), Informisanje i komunikacije (1,9 odsto), Administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti (1,8 odsto), Poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo (1,8 odsto), Snabdijevanje vodom, upravljanje otpadom (1,7 odsto),Ostale uslužne djelatnosti (0,2 odsto), Zdravstvena i socijalna zaštita (0,2%) i Obrazovanje (0,2 odsto).


    Izvor: MONSTAT/CDM.me


    _____________



    Ajmo sad da pričamo realnu priču. Direktno i konkretno. Realne plate na realnim pozicijama. Na konkretnim radnim mjestima.

    Za početak, državna uprava.. Primanja službenika u opštini, na carini... u sudu.. policiji? A u zdravstvu, obrazovanju..
    The more things change, the more they stay the same.

  2. #2
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Plate su tacno onolike kolika je pregovaracka moc radnika- nikakva i nikakve.
    U odnosu na produktivnost i profitabilnost privrede, tu su plate cak u privatnom sektoru realne, dok u drzavnom sektoru su previsoke. Kresa bi svima u drzavni aparat plate za 30% minimum odma. I to bi bilo malo s obzirom na ucinkovitost i produktivnost. Pa bi se paraziti zapitali st9 rade.

    Dobrih plata nema bez cjelozivotnog ucenja i napredovanja u lancu iz godine u godinu. Tako fukncionise ovaj divlji kapitalizam, i nazalost oni koji nisu jaki dovoljno, nece proci najbolje. U cijelom sistemu jedino mi je zao djecu, jer ona nisu trazila da se rode i zive u ovakvom sistemu, ali valjda ce bolje izbore napraviti od roditelja za 5-10-15 godina...

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  3. #3
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    8,524
    Thanks Thanks Given 
    124
    Thanks Thanks Received 
    468
    Thanked in
    214 Posts

    Default

    Što Mojsije napisa, jedino što mi prvo pada na napamet kad vidim milion loših stvari oko sebe su - đeca.

    Moja, vaša, svačija, budući robovi, na koje će drugi robovi, koji nijesu svjesni da su to, čizmom kretati. Gledam da im ugodim što najviše mogu i znam, i van svojih mogućnosti jer nikad tako kao sad srećni neće biti, a sa druge strane da ih ne razmazim, da bi imali bar neku šansu da opstanu u ovakvom društvu u Crnoj Gori.

    I ne vjerujem da će se to promijeniti, posebno ne dok oni stasaju. Da se ispravi stanje, treba 50 godina minimum, a ne samo 20 koliko će bit potrebno dok ne upoznaju i dožive realnost.
    "LIFE IS ABOUT PASSIONS. THANK YOU FOR SHARING MINE." - Michael Schumacher



  4. #4
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,701
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    kakvi radnici takve i plate....mislim na to da se niko ne buni svima odgovara sv,a i kad pogledamo kako smo svi obuceni,koja se auta voze,onda su plate ok.

  5. #5
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,480
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokac View Post
    kakvi radnici takve i plate....mislim na to da se niko ne buni svima odgovara sv,a i kad pogledamo kako smo svi obuceni,koja se auta voze,onda su plate ok.
    Neki su auta kupili od prodaje imovine prije 10 godina, pametniji su uzeli nekretnine, dok oni koji nisu imali sta da prodaju a nisu htjeli da se izdvajaju dizali su (i dizu) kredite.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  6. #6
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,701
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    prodaja imovine je stala,prodato je skoro sve,a kupuje se pogotovo auta,ko je uzeo nekretnine,vecina ne zna sto sa njima,a porez sve veci,a ovi ostali su do guse zaduzeni,al zanimljivo je da se niko ne buni,sto je pokazatelj da su svi zadovoljni.a i kad se pogleda dnevnik na RTCG,napredujemo u svakom pogledu.a i koverte pune,vidi kako se redjaju afere..

  7. #7
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,426
    Thanks Thanks Given 
    953
    Thanks Thanks Received 
    548
    Thanked in
    306 Posts

    Default

    Evo da počnem ja konkretno :mrgreen:

    Uprava carina 525€ sa 15 godina staža. Nemam varijabilu a da imam, kao što ima velika većina u carini, imao bih 650-660€.

    Sent from my Mi A1 using Tapatalk

  8. #8
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Niksic
    Posts
    913
    Thanks Thanks Given 
    1,400
    Thanks Thanks Received 
    339
    Thanked in
    154 Posts

    Default

    Programer, završen pmf, 3 godine iskustva 700€

    Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

  9. #9
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,031
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Profesor 499(sa radnim stazom to raste, tipa sa 40godina staza ima 100-150 na tu platu) al sa razrednim starjesinstvom, 450 bez njega

    Stolarski pogoni - majstori 400-600(ovi sa vecom imaju dosta prekovremenih i staza), pomocni radnici 200-250
    Cistacice po drzavnim ustanovama uglavnom oko 200, domari oko 300.
    Policajci oko 400
    Vaspitacice u vrticu oko 450
    Last edited by Dutch; 09-02-19 at 18:52.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    U komsiluku
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    293
    Thanks Thanks Received 
    283
    Thanked in
    123 Posts

    Default

    Retail u telekomunikacijama
    Mtel prodavci u shopu - 400, 450
    T mobile - stari prodavci 650-700
    Telenor prodavci u shopu - 400 fiksni + varijabilni (muda da otelis da uzmes jos 200, 250e)

  11. #11
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Niksic
    Posts
    913
    Thanks Thanks Given 
    1,400
    Thanks Thanks Received 
    339
    Thanked in
    154 Posts

    Default

    Profesor u skoli 450€

    Farmaceut 550 €

    Farmaceutski tehnicar 400€

    Telenor - IT oko 700 pa više u zavisnosti od iskustva

  12. #12
    Join Date
    May 2009
    Posts
    8,351
    Thanks Thanks Given 
    1,326
    Thanks Thanks Received 
    1,468
    Thanked in
    593 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by johninum View Post
    Profesor u skoli 450€

    Farmaceut 550 €

    Farmaceutski tehnicar 400€

    Telenor - IT oko 700 pa više u zavisnosti od iskustva
    Na tih farmaceutovih 550 dodaj jos jedno 700 jer svi prodaju diplomu da bi apoteka radila jednu smjenu...
    Quote Originally Posted by Biznismen Podgorica View Post
    Oli da se kladimo ti das 50e a ja cu 200e.
    Ako ne prodje ti imas 200e.. :wink:

  13. #13
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Plate su tacno onolike kolika je pregovaracka moc radnika- nikakva i nikakve.
    U odnosu na produktivnost i profitabilnost privrede, tu su plate cak u privatnom sektoru realne, dok u drzavnom sektoru su previsoke. Kresa bi svima u drzavni aparat plate za 30% minimum odma. I to bi bilo malo s obzirom na ucinkovitost i produktivnost. Pa bi se paraziti zapitali st9 rade.

    Dobrih plata nema bez cjelozivotnog ucenja i napredovanja u lancu iz godine u godinu. Tako fukncionise ovaj divlji kapitalizam, i nazalost oni koji nisu jaki dovoljno, nece proci najbolje. U cijelom sistemu jedino mi je zao djecu, jer ona nisu trazila da se rode i zive u ovakvom sistemu, ali valjda ce bolje izbore napraviti od roditelja za 5-10-15 godina...

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
    Znaš li koliko je briga ove što su na državne jasle za ovu tvoju priču? Apsolutno nikoliko, i štoviše stali bi u svoju odbranu da zarađuju svaki cent i da sve zaslužuju.
    Njima je to sistem obezbijedio, oni ne žive u kapitalizmu oni i dalje žive u socijalizmu.
    Realno ti si u pravu, oni te plate ne zarađuju samo ih dobijaju. Njima zakoni obezbjeđuju tu platu. Država se finansira od poreza. Država ne zarađuje.
    Privreda bi trebalo da zarađuje.Ali privreda je loša.
    Objektivni ekonomski analitičari bi trebali da daju prognoze do kada zaduživanje može da traje.
    Ali kod nas ništa nije realno. Izgleda da postoje crni fondovi sa kojima neko održava ovo stanje.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    5,233
    Thanks Thanks Given 
    909
    Thanks Thanks Received 
    227
    Thanked in
    107 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Znaš li koliko je briga ove što su na državne jasle za ovu tvoju priču? Apsolutno nikoliko, i štoviše stali bi u svoju odbranu da zarađuju svaki cent i da sve zaslužuju.
    Njima je to sistem obezbijedio, oni ne žive u kapitalizmu oni i dalje žive u socijalizmu.
    Realno ti si u pravu, oni te plate ne zarađuju samo ih dobijaju. Njima zakoni obezbjeđuju tu platu. Država se finansira od poreza. Država ne zarađuje.
    Privreda bi trebalo da zarađuje.Ali privreda je loša.
    Objektivni ekonomski analitičari bi trebali da daju prognoze do kada zaduživanje može da traje.
    Ali kod nas ništa nije realno. Izgleda da postoje crni fondovi sa kojima neko održava ovo stanje.
    Nije bas svuda tako, sve zavisi ko je direktor i da li mora da se pokaze na tu novu funkciju. Ja npr proklinjem dan sto sam dosao da radim dje radim ali nemam izbora i dok ne nadjem nesto bolje morat cu trpjeti to sto me je snaslo. Hiljadu puta mi je bilo bolje kod privatnika. Ovdje ne radim fizicki teske poslove ali kolegijalni odnosi i obaveze su dovedene do tog nivoa da kad idem na posao kao da idem na robiju.

  15. #15
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,712
    Thanks Thanks Given 
    1,114
    Thanks Thanks Received 
    891
    Thanked in
    551 Posts

    Default

    Plate u državnom sektoru se zarade.
    Nije to baš ka` što se priča da se ništa ne radi.
    Ima dosta drżavnih đe su kartice, mrdnut ne moš.
    Đe te tovare ka` kod privatnika.

  16. #16
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    9,658
    Thanks Thanks Given 
    469
    Thanks Thanks Received 
    509
    Thanked in
    286 Posts

    Default

    Eto tako ja znam petoro koji rade u drzavnoj upravi kao crnci....

    Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk

  17. #17
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Guanghzou, China
    Posts
    2,078
    Thanks Thanks Given 
    340
    Thanks Thanks Received 
    282
    Thanked in
    130 Posts

    Default

    A ja znam 20 njih sto ne rade nista.
    Śede po kancelarijama, puše unutra, donose bureke i hamburgere, smrdi svaka druga kancelarija na hranu i na duvan.

    Svi obučeni po posljednjoj modi a papa se burek sa mesom i lukom.

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk
    This time next year we'll be millionaires

  18. #18
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    9,658
    Thanks Thanks Given 
    469
    Thanks Thanks Received 
    509
    Thanked in
    286 Posts

    Default

    Pa sigurno ima, ali min sporta, ziks, min kulture, deru dobro...

    Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk

  19. #19
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Fixna plata u drzavnoj upravi ti je svudje ista, imas tacno propisani koeficijent za radno mjesto, razlika varira u 20-30eura...
    Plata je oko 500e + varijabila, dnevnice, prekovremeni i projekti...
    Dok sam radio, mislim da nijednog mjeseca nijesam primio manje od 700 eura...
    Ali sam zato krv propljuvao od posla i najljepsih 6 godina ostavio tamo, ne bih se vratio da mi ponude 3x vecu platu, ali bukvalno...
    Eto takva je situacija, a da li ima izmisjenih radnih mjesta za partijske kadrove, sigurno da ima, ali nije bas tako kako se misli...
    Privatna praksa u struci, nista ljepse od toga nema, jedino zalim sto nijesam otisao ranije kad sam mogao...
    A 400, 700 ili 1000 eura koje primis od drzave su toliko smijesna cifra, od tih para nikad nista napravit neces

  20. #20
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,534
    Thanks Thanks Given 
    1,932
    Thanks Thanks Received 
    2,527
    Thanked in
    1,089 Posts

    Default

    A realno 500e i nije neka plata...

    Sent from my ONEPLUS A3000 using Tapatalk
    Tu es mon héro!

  21. #21
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    706
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Procijenjivati životni standard (ili recimo samo finansijsko stanje) na osnovu automobila koja se voze u CG nije relevantno iz razloga već gore pomenutih, a još tome valja pridodati i snobizam i sklonost ka automobilima, koji su numero uno predmet admiracije kod suživotara u našim gradovima. Posebno u Podgorici, gdje je ubjedljivo najveći broj skorojevića, a čini mi se i prve generacije djece lopovskih političara i njima bliskih osoba.

    Druga stvar, to što se niko ne budi ne znači da im je dobro, već naprosto ne umiju da se bune. Jako je zabrinjavajuće da je sama činjenica da imaš posao privilegija. Kada imate takvu početnu poziciju, sve karatkeristike toga posla (od izbora zanimanja, plate, radnih ondosa) koje same i određuju kvalitet istog, ostaju u drugom planu.

    Državni službenik, sa visokim obrazovanjem i platom od 450e, zaradi tu platu. Ne ako ga upoređujete sa količinom posla koji neko odradi kod skorup kapitaliste za 300e, ali na račune struje od po 150e i cijene koje su prilično visoke, ta plata je jako jako mala.

    Na kraju zaista, onom ko se još uvijek nije vezao za CG u smislu porodice, i koji (srećom) ne pripada onim koji gramzivo beru sve privilegije, a ne snose nikakvu odgovornost, jedina ispravna odluka ostaje da hazarderski pristupi, i prosto ode.

  22. #22
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,712
    Thanks Thanks Given 
    1,114
    Thanks Thanks Received 
    891
    Thanked in
    551 Posts

    Default

    Plata od 500€ je dovoljna za momka.
    Za famelju trebaju 2 takve.
    Neko ne umije živjet ni sa 2000 no se žali.

  23. #23
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Tako je, ne može se rad kod privatnika poredit sa državnim poslom.
    Kod privatnika (posebno malih domaćih) 50% stavki iz zakona o radu se ne poštuje i ne sprovodi u djelo. Plata koja se primi na ruke ponekad je veća od plata u državne ali to kad tad izađe na nos.

  24. #24
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    706
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    Plata od 500€ je dovoljna za momka.
    Za famelju trebaju 2 takve.
    Neko ne umije živjet ni sa 2000 no se žali.
    Ako taj momak nema svoj krov?

  25. #25
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,712
    Thanks Thanks Given 
    1,114
    Thanks Thanks Received 
    891
    Thanked in
    551 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Quazar View Post
    Ako taj momak nema svoj krov?
    Nijesu ga rode donijele.
    Ako će luxuz da živi sam.
    Nek stvori nešto.

Page 1 of 31 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. P: WiMax 512/256 - HIT 75€
    By NokiaPg in forum Ostali oglasi
    Replies: 8
    Last Post: 10-02-10, 09:47
  2. I: Auto do 6.000€
    By NokiaPg in forum Ostali oglasi
    Replies: 33
    Last Post: 26-01-10, 09:13
  3. K: Nov telefon do 70€
    By institucija in forum Ostali oglasi
    Replies: 2
    Last Post: 25-11-09, 10:43
  4. 512 Mb Ddr 40 €
    By mmmm in forum Ostali oglasi
    Replies: 1
    Last Post: 19-03-06, 19:26
  5. Bi li za 1.000.000 €......
    By BLURP in forum Sex i erotika
    Replies: 32
    Last Post: 30-03-05, 17:43

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •