Page 29 of 31 FirstFirst ... 1925262728293031 LastLast
Results 701 to 725 of 774

Thread: [ŽIVOTNI STANDARD] Crnogorske plate € € €

  1. #701
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,863
    Thanks Thanks Given 
    2,695
    Thanks Thanks Received 
    2,571
    Thanked in
    1,453 Posts

    Default

    I prije 20.godina i posle 20 godina moras da imas 20000 eura ucesca za neki stan na kredit da bi uopste mogao da funkcionises sa ratom za kredit...


    Sent from my SM-A546B using Tapatalk

  2. #702
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,082
    Thanks Thanks Given 
    3,890
    Thanks Thanks Received 
    3,170
    Thanked in
    1,616 Posts

    Default

    Diskusija je započela kako sada dvoje sa minimalnim platama mogu da kupe stan i uzmu stambeni kredit.
    Odjednom se taj par na minimalcu pretvorio u nekoga gospodina sa državnim poslom koji ima vezu u banku i pregovara sa više banaka oko uslova.
    Ona mrčna kasirka sa minimalcem što je pomislila da se kući završi kao i prije osvježenja. Nastavite bez mene.
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  3. #703
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    2,001
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    567
    Thanked in
    367 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Diskusija je započela kako sada dvoje sa minimalnim platama mogu da kupe stan i uzmu stambeni kredit.
    Odjednom se taj par na minimalcu pretvorio u nekoga gospodina sa državnim poslom koji ima vezu u banku i pregovara sa više banaka oko uslova.
    Ona mrčna kasirka sa minimalcem što je pomislila da se kući završi kao i prije osvježenja. Nastavite bez mene.
    Zapocela, pa ti je dokazano kako sa dvije minimalne moze vise nego za vrijeme dps-a kad je ogromna vecina bila osigurana na taj minimalac. Ali to nije dovoljno nego nastavljas neke prozivke jer si deklasiran i nemas vise sta reci na temu.

    Dvije minimalne ili jedna prosjecna, mala je razlika.

  4. #704
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,863
    Thanks Thanks Given 
    2,695
    Thanks Thanks Received 
    2,571
    Thanked in
    1,453 Posts

    Default

    A zamislimo minimalac dps kao sto je trebao da bude i borba protiv inflacije ulaganje 300,400 miliona u Voli i Lakovic da smanje cijene artikala i da drze artikle po snizenoj cijeni uz subvenciju drzave i opet bi narod bio srecan sa minimalcem bez ES2.0 ...
    Hmmm teorija zavjere ....

    Sent from my SM-A546B using Tapatalk

  5. #705
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,527
    Thanks Thanks Given 
    5,404
    Thanks Thanks Received 
    3,884
    Thanked in
    1,535 Posts

    Default

    Ako se smatra moj post za pocetak price da navedem ponovo

    Milojko i spajko su rekli da ce sa ovim povecanjem ljudi koji rade poslove sa minimalnom platom moc da uzmu stan i da zive, putuju, odskoluju djecu

    Manimo se vise price kako je bilo pod dps aman. Znaci bilo je nikako apsorvirali smo to
    Pitanje je zasto nam 4 godine kasnije uopste nije bolje u smislu uredjenja zemlje
    Totalni je haos

    Partijsko zaposljavanje, pa dps je makar kroz 3 decenije to radio ovdje dodjosmo za 3 godine da sw udupla broj ljudi u drzavnim firmama

    Plate u drzavnom sektoru presisale plate u privatnom, jos jedan pokazatelj da se gleda samo sto duze da se ostane na vlasti

    Saobracajni horor sw vjerovatno dopusta da se ne bi nekom zamjerili

    I kolega medoje izborni rezulati su temeljeni na obecanjima, u redu za predsjednika tu su svi glasali da se smijeni milo ali partijski izbori su ispostavice se ostvareni na nicem drugom do lazima i obmanom

    Srecom sto je tako jer bi neki bankrot uletio brzo ...mada opet 2 milijarde za 3 godine zaduzeni...mogao bih vala i ja na kredit zemlju vodit, neko ce to morat da vrati

    I sta bi sa ogromnim investicijama sa svih strana, sta bi sa ulaganjima raznoraznim?

    Mozete nac moje postove ranije gdje sam svim srcem za promjenu a ne za zamjenu e upravo promjene zere nije bilo


    Sent from my SM-S918B using Tapatalk

  6. The Following 5 Users Say Thank You to kaemSe For This Useful Post:


  7. #706
    Join Date
    May 2016
    Location
    stara varos
    Posts
    394
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    180
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Ne vala koja jos banka trazi ucesce. Cus. Sve se utrkuju da daju mladim parovima na minimalac osiguran 64,000 eura kredita na 30 godina da zive u prazan stan. Kome jos treba namjestaj. A 500 eura preostalih kad plate anuitet 400 je dovoljno za zivot. Jos kad dodju djeca sve to upakovano laganini.

    Njje bas toliko dobro, a tesko je priznati ocigledno.

    Poenta je da na minimalac nikad neces moc rijesit stambeno pitanje kako je PES reklamirao. Nisi mogao ni za vakat DPSa ne mozes ni za vakat osvjezenih.
    Slabo je to, prvo kazes kako ne moze pa sad dodajes namjestaj, djecu, zaboravio si auto i gorivo.
    Koliko ljudi znam sto su ranije uzeli stambeni pa su im povecanja plata anulirala tu ratu, malo li je.
    Niko ljepseg zaavicaja nemaaa

  8. #707
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,082
    Thanks Thanks Given 
    3,890
    Thanks Thanks Received 
    3,170
    Thanked in
    1,616 Posts

    Default

    Zanima me razmišlja li neko na forumu o povećanju plate na način što će se potruditi na poslu i biti promovisan?
    Ili možda na postojećem poslu za manje pare naučiti što više stvari, pa promijeniti poslodavca i nekome drugom prodati znanje.
    Ili, ne daj Bože, od svojih para ispolagati za neke međunarodne licence koje i nisu nešto preskupe, pa onda se nađe poslodavac sa 50% i više većom platom?
    Dok je sva rapsrava kako država duradi nešto bićemo kanal.
    A ne vidjeh na temi o platama da iko pominje ovaj način povećanja.
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  9. #708
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Ja ne znam u koju drzavu ljudi mogu da priuste svoju nekretninu sa minimalcem?

    Vecina ljudi je prosjecno pametna, znaci da bi trebali zaradjivati 800-1000e umjesto 450.

    A ko se malo vise trudi, i sreca ga prati s vremena na vrijeme, ici ce na 1200, 1500, 2000+...

    Sent from my SM-A536B using Tapatalk

  10. The Following User Says Thank You to Mojsije For This Useful Post:


  11. #709
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    1,293
    Thanks Thanks Given 
    744
    Thanks Thanks Received 
    888
    Thanked in
    464 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Ja ne znam u koju drzavu ljudi mogu da priuste svoju nekretninu sa minimalcem?

    Vecina ljudi je prosjecno pametna, znaci da bi trebali zaradjivati 800-1000e umjesto 450.

    A ko se malo vise trudi, i sreca ga prati s vremena na vrijeme, ici ce na 1200, 1500, 2000+...

    Sent from my SM-A536B using Tapatalk
    Isto kao u Deutchland


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. The Following User Says Thank You to Shaneman For This Useful Post:


  13. #710
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    14,716
    Thanks Thanks Given 
    1,260
    Thanks Thanks Received 
    884
    Thanked in
    578 Posts

    Default

    I sreca ga veli prati, kako cudno pise "partija"

    Послато са SM-A528B помоћу Тапатока
    Postoje dvije velike ekipe u Milanu - Inter i Inter Primavera. Giuseppe Peppino Prisco.

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Tripleta For This Useful Post:


  15. #711
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,082
    Thanks Thanks Given 
    3,890
    Thanks Thanks Received 
    3,170
    Thanked in
    1,616 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Ja ne znam u koju drzavu ljudi mogu da priuste svoju nekretninu sa minimalcem?

    Sent from my SM-A536B using Tapatalk
    Ti si za DPS jer ne vjerujes da se od minimalca kupuje stan


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  16. #712
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,595
    Thanks Thanks Given 
    7,526
    Thanks Thanks Received 
    4,603
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Zanima me razmišlja li neko na forumu o povećanju plate na način što će se potruditi na poslu i biti promovisan?
    Ili možda na postojećem poslu za manje pare naučiti što više stvari, pa promijeniti poslodavca i nekome drugom prodati znanje.
    Ili, ne daj Bože, od svojih para ispolagati za neke međunarodne licence koje i nisu nešto preskupe, pa onda se nađe poslodavac sa 50% i više većom platom?
    Dok je sva rapsrava kako država duradi nešto bićemo kanal.
    A ne vidjeh na temi o platama da iko pominje ovaj način povećanja.
    Da razmišlja ne bi se pričalo toliko o ES.

    Meni je potpuno nejasno kako neko može da se zarobi na poslu đe ne napreduje, prvenstveno znanjem, a onda i zaradom (ako zarada stagnira sa znanjem se uvijek može naći bolji posao/poslodavac). Čak i oni koji rade u državnim firmama, ako imaju ikakavih ambicija rade nešto "sa strane".

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  17. The Following User Says Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


  18. #713
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,315
    Thanks Thanks Given 
    2,802
    Thanks Thanks Received 
    4,629
    Thanked in
    2,439 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Da razmišlja ne bi se pričalo toliko o ES.

    Meni je potpuno nejasno kako neko može da se zarobi na poslu đe ne napreduje, prvenstveno znanjem, a onda i zaradom (ako zarada stagnira sa znanjem se uvijek može naći bolji posao/poslodavac). Čak i oni koji rade u državnim firmama, ako imaju ikakavih ambicija rade nešto "sa strane".

    Sent using Tapatalk
    To sto je tebi i meni 'zarobljavanje', mnogi dozivljavaju kao 'spasenje'.

    Pogotovo ako pricamo o drzavnom poslu koji je zagarantovan i sa kojeg te u Crnoj Gori ni Bog ne moze mac' sjutra.

    Onda se ambicija obicno ogleda u tome moze li se kako ta pozicija zloupotrebit' za licne interese, nikako u pogledu nekog drugog/boljeg radnog mjesta.
    Last edited by Fidel Castro; 24-03-24 at 16:52.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  19. The Following 7 Users Say Thank You to Fidel Castro For This Useful Post:


  20. #714
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,595
    Thanks Thanks Given 
    7,526
    Thanks Thanks Received 
    4,603
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Nažalost većina, zato smo tu đe jesmo, i zato će svaka buduća vlast funcionisati na isti ili sličan način, tj prilagodiće se većini.

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  21. The Following 4 Users Say Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


  22. #715
    Join Date
    May 2016
    Location
    stara varos
    Posts
    394
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    180
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Da razmišlja ne bi se pričalo toliko o ES.

    Meni je potpuno nejasno kako neko može da se zarobi na poslu đe ne napreduje, prvenstveno znanjem, a onda i zaradom (ako zarada stagnira sa znanjem se uvijek može naći bolji posao/poslodavac). Čak i oni koji rade u državnim firmama, ako imaju ikakavih ambicija rade nešto "sa strane".

    Sent using Tapatalk
    Zato sto su svjesni svoje nesposobnosti, jos ako su tu dosli sa kupljenom diplomom (svako treci u javnoj upravi), eto dzekpot.
    Niko ljepseg zaavicaja nemaaa

  23. #716
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,425
    Thanks Thanks Given 
    5,563
    Thanks Thanks Received 
    5,002
    Thanked in
    2,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Onda su oko mene svi na heroin, pa im je zato dobro, jer ne poznajem nikog ko ima posao da živi lošije nego prije ES.
    Ovo sto si napisao nije tacno
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  24. #717
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,595
    Thanks Thanks Given 
    7,526
    Thanks Thanks Received 
    4,603
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Ovo sto si napisao nije tacno
    Navedi ime kome od ljudi koje ja poznajem, a koji imaju posao, je lošije.

    Mada moram priznati da sam prilično suzio krug prijatelja, i poznanika, sa kojima održavam kontakt.

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  25. The Following User Says Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


  26. #718
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,425
    Thanks Thanks Given 
    5,563
    Thanks Thanks Received 
    5,002
    Thanked in
    2,087 Posts

    Default

    Kaze se "na heroinu" a ne "na heroin"

    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  27. The Following 2 Users Say Thank You to Antares For This Useful Post:


  28. #719
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,595
    Thanks Thanks Given 
    7,526
    Thanks Thanks Received 
    4,603
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Kome ti to kako se u Nikšić kaže?

    Očigledno je da je najmanji skok u primanjima i kvalitetu života bio u Pg, jer se u Pg i prije ES koliko toliko pristojno živjelo. Zbog toga Podgoričani vjerovatno i nemaju osjećaj koliko je ES značio ostatku CG (liše još 2-3 grada na primorju, koja su za CG prilike imala nešto bolji standard).

    Počele su praktično nezamislive stvari da se događaju, pa sad npr kod nas u firmi imamo 4-5 zaposlenih koji putuju iz Pg na posao.

    P.S. Viđeh na Sken da imam nekih računa iz 2021. i 2022., ako ugrabim vremena baš ću da uporedim cijene, jer generalno slične artikle trgujemo uvijek.

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  29. The Following 2 Users Say Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


  30. #720
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,082
    Thanks Thanks Given 
    3,890
    Thanks Thanks Received 
    3,170
    Thanked in
    1,616 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Da razmišlja ne bi se pričalo toliko o ES.

    Meni je potpuno nejasno kako neko može da se zarobi na poslu đe ne napreduje, prvenstveno znanjem, a onda i zaradom (ako zarada stagnira sa znanjem se uvijek može naći bolji posao/poslodavac). Čak i oni koji rade u državnim firmama, ako imaju ikakavih ambicija rade nešto "sa strane".

    Sent using Tapatalk
    Ajde ovako... U ovome što mi je blisko, položiš i budeš ovlašćeni računovođa laganini 1k+. Napreduješ do revizora lagano 2k+ ili u revizorskoj kući ili kao interni revizor u banci&osiguranju.
    Da ne pričamo da položiš ACCA ili CFA i uzmeš međunarodne licence. Tada biraš grad u Evropi đe ćeš da živiš svuda si dobrodošao.
    Ili recimo odeš u rizike položiš CRA i bogotac si. Ili naučiš SQL i kreneš da za poslodavca kopaš po bazi.
    Ovo je na prvu u finansijama. A sve je ovo lagano 2,5K+ kod nas. Nikome niko ne brani da uči i razvija se. Štoviše, većina poslodavaca će da plati. No ljudi neće.
    Kao pravnik položi pravosudni. Kod inžinjera i u IT vjerovatno ima more utrživih licenci.
    U krajnjem, ka doktor si kanta bez specijalizacije.
    Ali, ne od juče nego od prije deceniju dvije bila je anketa đe je većina studenata imala ambiciju da se u državu uvali. O sigurnosti državnog posla ćemo više za godinu-dvije kad pukne Uhljebistan koji Švajcarska ne bi izdržala.
    Vraćam se na tezu od ranije, problem je što je ovdje fokus cijelog društva na KAKO PODIJELITI, umjesto na KAKO STVORITI.
    I realnost je da budemo najgori na Balkan jer su Albanci, Bosanci, Makedonci i Srbi pojam radne etike u odnosu na nas.
    To što smo u jednom trenutnku bili ispred njih bio je sticaj okolnosti, a ne naša zasluga.
    Last edited by Gagarin; 24-03-24 at 14:32.
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  31. The Following User Says Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  32. #721
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,082
    Thanks Thanks Given 
    3,890
    Thanks Thanks Received 
    3,170
    Thanked in
    1,616 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Kome ti to kako se u Nikšić kaže?

    Očigledno je da je najmanji skok u primanjima i kvalitetu života bio u Pg, jer se u Pg i prije ES koliko toliko pristojno živjelo. Zbog toga Podgoričani vjerovatno i nemaju osjećaj koliko je ES značio ostatku CG (liše još 2-3 grada na primorju, koja su za CG prilike imala nešto bolji standard).

    Počele su praktično nezamislive stvari da se događaju, pa sad npr kod nas u firmi imamo 4-5 zaposlenih koji putuju iz Pg na posao.

    P.S. Viđeh na Sken da imam nekih računa iz 2021. i 2022., ako ugrabim vremena baš ću da uporedim cijene, jer generalno slične artikle trgujemo uvijek.

    Sent using Tapatalk
    Moguće da si u pravu. ES mi je digla platu 15%, inflacija od tada 25-30%, hrana +47%. U međuvremenu sam srećom istrgovao bolje finansijski sa novim poslodavcem, sad sam neđe na break even.
    Nekome sa 250 na 450 je jackpot. Međutim što ako je bio osiguran na 250, a prima još na ruke do 400? Pa sad dobije 450? Da li mu je bolje?

    Raznorazni su slučajevi, ne valja generalizovat svakako.
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  33. #722
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,425
    Thanks Thanks Given 
    5,563
    Thanks Thanks Received 
    5,002
    Thanked in
    2,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Kome ti to kako se u Nikšić kaže?

    Očigledno je da je najmanji skok u primanjima i kvalitetu života bio u Pg, jer se u Pg i prije ES koliko toliko pristojno živjelo. Zbog toga Podgoričani vjerovatno i nemaju osjećaj koliko je ES značio ostatku CG (liše još 2-3 grada na primorju, koja su za CG prilike imala nešto bolji standard).

    Počele su praktično nezamislive stvari da se događaju, pa sad npr kod nas u firmi imamo 4-5 zaposlenih koji putuju iz Pg na posao.

    P.S. Viđeh na Sken da imam nekih računa iz 2021. i 2022., ako ugrabim vremena baš ću da uporedim cijene, jer generalno slične artikle trgujemo uvijek.
    Nije toliko do grada. Kad je krenuo ES, mnogima se stvorila sansa da dignu kredite, jer ranije sa diplomom VII stepena i zvanicnom platom od 180€ ili SSS i platom od 160€ kod privatnika kredit nije mogao uzeti svako.
    Kako tada banke nisu reagovale naglim uvecanjem kamatne stope, tada ko je digao kredit na neki kraci vremenski period ucinio je pravi potez.

    Ali danas iz ovog ugla gledano, plate su velike, kamatne stope isto, cijene uvecane - mala je razlika izmedju perioda sada i prije 10 godina.
    Da nije bilo rata i izbjeglica iz Ukrajine i Rusije mogli bi sagledati pravo stanje i ucinak ES1, ovako samo nagadjamo koliko bi ES1 uticao na zivotn i standard.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  34. #723
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,901
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,427
    Thanked in
    2,229 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Ajde ovako... U ovome što mi je blisko, položiš i budeš ovlašćeni računovođa laganini 1k+. Napreduješ do revizora lagano 2k+ ili u revizorskoj kući ili kao interni revizor u banci&osiguranju.
    Da ne pričamo da položiš ACCA ili CFA i uzmeš međunarodne licence. Tada biraš grad u Evropi đe ćeš da živiš svuda si dobrodošao.
    Ili recimo odeš u rizike položiš CRA i bogotac si. Ili naučiš SQL i kreneš da za poslodavca kopaš po bazi.
    Ovo je na prvu u finansijama. A sve je ovo lagano 2,5K+ kod nas. Nikome niko ne brani da uči i razvija se. Štoviše, većina poslodavaca će da plati. No ljudi neće.
    Kao pravnik položi pravosudni. Kod inžinjera i u IT vjerovatno ima more utrživih licenci.
    U krajnjem, ka doktor si kanta bez specijalizacije.
    Ali, ne od juče nego od prije deceniju dvije bila je anketa đe je većina studenata imala ambiciju da se u državu uvali. O sigurnosti državnog posla ćemo više za godinu-dvije kad pukne Uhljebistan koji Švajcarska ne bi izdržala.
    Vraćam se na tezu od ranije, problem je što je ovdje fokus cijelog društva na KAKO PODIJELITI, umjesto na KAKO STVORITI.
    I realnost je da budemo najgori na Balkan jer su Albanci, Bosanci, Makedonci i Srbi pojam radne etike u odnosu na nas.
    To što smo u jednom trenutnku bili ispred njih bio je sticaj okolnosti, a ne naša zasluga.

    Ima smisla. Šteta što takvih radnih mjesta ima vrlo malo, a svako se odnosi na poslove sa fakultetom. Koliko kod nas ono bješe procenat visokoškolaca? Manje od 15%? I to pričam o onima sa diplomom, nezavisno od toga je li kupljena ili lažirana.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  35. #724
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,595
    Thanks Thanks Given 
    7,526
    Thanks Thanks Received 
    4,603
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Moguće da si u pravu. ES mi je digla platu 15%, inflacija od tada 25-30%, hrana +47%. U međuvremenu sam srećom istrgovao bolje finansijski sa novim poslodavcem, sad sam neđe na break even.
    Nekome sa 250 na 450 je jackpot. Međutim što ako je bio osiguran na 250, a prima još na ruke do 400? Pa sad dobije 450? Da li mu je bolje?

    Raznorazni su slučajevi, ne valja generalizovat svakako.
    Po meni, najveći benefit (za radnike) ES nije povećanje plata nastalo prelivanjem doprinosa (koje u realnosti većina onih koji su dio plate primali na ruke, nijesu ni viđeli), već u tektonskim promjenama na tržištu radne snage koje su posljedično dovele do direktnog povećanja cijene rada.

    Da pojasnim.

    Imamo firmu A, koja je prije ES poštovala zakon i osiguravala radnike na punu platu, i direktnog konkurneta firmu B, koja je osiguravala na minimalac, a ostatak davala u kešu, neto su i jedan i drugi radnik primali isto. Nakon ES, firma A je svim radnicima podigla plate, dok je firma B samo dio koji je davala u kešu uvela u regularne tokove, tj isplaćivala preko računa, dok je zaposlenom plata ostala ista.

    Začuđujuće za CG, ali ogroman dio zaposlenih je skontao da nijesu ovce sa šišanje, i firma B je počela da gubi najbolje zaposlene koji su prelazili u firmu A (ili je morala da im uveća platu kako ne bi prešli), što je posljedično dovelo do povećanja cijene rada u cijeloj industriji. Ovo je od tačke do tačke šta se dogodilo u industriji u kojoj radim.

    Dodatno na ovo, porasla je cijena rada za neka univerzalna zanimanja tipa (magacioner, dostavljač, pomoćni radnik i sl), pa se više ne odiru za minimalac.

    Sent using Tapatalk
    Last edited by MeDo_JE; 24-03-24 at 15:24.
    #fakenews

  36. The Following User Says Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


  37. #725
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zhuangzi View Post
    Ziva ti je to istina, sto bi banka davala kredit dje je rata 400 eura (200 glavnica + 200 kamata) i kao osiguranje uzela nesto sa cim ne moze izgubiti jer vrijednost ide samo ka gore.
    Ma naravno. Banke trce da daju stambene kredite zaposlenima na minimalac. Sigurna pkata tizika nema. Beka to nego toliko su dobre da im ne traze ni ucesce nego im daju vise para nsgo sto vrijedi stan.

    Realnost je drugacija. Nije ovako ruzicasta. Nijedna banka ne daje stambene bez ucesca. Sa minimalnim zaradama zalud ces aplicirat za stambeni bez dobrog ucesca.

    Quote Originally Posted by Crni Zuti View Post
    Slabo je to, prvo kazes kako ne moze pa sad dodajes namjestaj, djecu, zaboravio si auto i gorivo.
    Koliko ljudi znam sto su ranije uzeli stambeni pa su im povecanja plata anulirala tu ratu, malo li je.
    Sa mnogo boljom spin majstorom sam izasao na kraj. Ti mu nisi ni do clanaka. Ne kuouje se ta diploma.

    Nisam zaboravio nista, ali jeste mi novost da sarkazam i ironiju ne prepoznajes.

    Povecanja su anulirala ratu ovi na fisknu kamatu. A cijene svega ostslog npr hrane su to anuliranje pojele.


    Quote Originally Posted by kaemSe View Post
    Hercules veca si ti budala sto se trudis
    A da ne misle da smo bas toliko ludi.
    Last edited by hercules; 24-03-24 at 16:17.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

Page 29 of 31 FirstFirst ... 1925262728293031 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Similar Threads

  1. P: WiMax 512/256 - HIT 75€
    By NokiaPg in forum Ostali oglasi
    Replies: 8
    Last Post: 10-02-10, 08:47
  2. I: Auto do 6.000€
    By NokiaPg in forum Ostali oglasi
    Replies: 33
    Last Post: 26-01-10, 08:13
  3. K: Nov telefon do 70€
    By institucija in forum Ostali oglasi
    Replies: 2
    Last Post: 25-11-09, 09:43
  4. 512 Mb Ddr 40 €
    By mmmm in forum Ostali oglasi
    Replies: 1
    Last Post: 19-03-06, 18:26
  5. Bi li za 1.000.000 €......
    By BLURP in forum Sex i erotika
    Replies: 32
    Last Post: 30-03-05, 16:43

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •