Page 10 of 31 FirstFirst ... 6789101112131420 ... LastLast
Results 226 to 250 of 774

Thread: [ŽIVOTNI STANDARD] Crnogorske plate € € €

  1. #226
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    I jeste i niste u pravu, to da posla ima.
    Kojeg posla ima? Ima običnih poslova za koje vam ne treba neka škola. Ali zato ima masu onih poslova koji se uopšte ne traže.
    E upravo tu nastaje problem kad završite neki faks za kojim nema potražnje na našem tržištu. Pa onda pitate sebe zašto ste uzalud gubili vrijeme.
    To je problem ove države, izabrale je strategiju da potpuno uništi neke privredne grane. Kod nas skoro da nema nikakve ozbiljne proizvodnje pa tražnja za stručnijim kadrom koji je potreban u industriji i proizvodnji je svedena na sve minimume. Samo imamo trgovine, kladionice, ugostiteljstva, turizam, javnu upravu, banke i sl. Nema raznovrsnosti privrede.
    U razvijenijim zemljama postoja mnogobrojna zanimanja koja se traže, mnogobrojne stručne škole koje pružaju potrebno obrazovanje itd itd

    U prilog ove moje priče pročitajte današnji tekst u Vijestima
    https://www.vijesti.me/vijesti/ekono...eci-poslodavci

  2. #227
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,943
    Thanks Thanks Given 
    3,215
    Thanks Thanks Received 
    5,619
    Thanked in
    2,276 Posts

    Default

    Zasto se onda skoluje za konkretno zanimanje ako zna da za njega nema traznje? Ne bi da budem grub, ali niko mu nije kriv sto uci za nesto sto se u cg ne trazi u ovom trenu. Nije realno da se skolujem za astronauta ako nemamo NASU.

    S druge strane, svijet je odavno globalizovan, nikad nije lakse bilo otici odavde, tako da zaista ko god ima nesto u glavu, i voli i ima afiniteta prema konkretnom zanimanju, sigurno nece ostati ovdje. Niti treba. Mi smo teritorijalno mala drzava, i treba migrirati, jer je nase parce zemlje toliko malo, da je stvarno veliko ogranicenje ako neko nikad ne napusti ovu drzavu, makar neki period....

    Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

  3. #228
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Država je kriva. Ali.
    Nije to tako jednostavno. Ako želimo prosperitetnu državu obrazovanje mora biti i kvalitetno i raznovrsno ali i da privreda bude raznovrsna.
    Ali rukovodstvo države mora imati jasne strategije razvoja, a ne osnuješ recimo Poljoprivredni fakultet, školuješ agronome koji kasnije ne rade u struci ili ako rade u struci to su obično samo agro apoteke.
    Neke privredne grane država mora da stimuliše, ne samo obezbeđivanjem navodno povoljnim kreditnim linijama pa nek se mladi sami oprobaju kao preduzetnici.
    Pa ne treba daljiti recimo od Srbije koja je mnogo veća država i koja je toga svjesna pa se jako trudi da prvo dovodi velike strane kompanije da otvaraju pogone i tako zapošljavaju ljude a uz to će i da uče i nauče mnoge korisne stvari za dalje usavršavanje.
    Zamisli kad jedan veliki Bosch danas ima svoje kapacitete u Srbiji, i traže razna moderna tehnička zanimanja.
    https://www.bosch.rs/vesti-i-price/b...rast-u-srbiji/

    I sad ćete reći, pa idi u Srbiju. Mogu ali neki od nas ne žele da idu, žele da ostanu ovdje i da rade posao koji bi voljeli i za koji su se školovali, pa eto makar približno školovali.
    Last edited by autodijagnostika; 08-10-19 at 21:09.

  4. #229
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    327
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Država je kriva. Ali.
    Nije to tako jednostavno. Ako želimo prosperitetnu državu obrazovanje mora biti i kvalitetno i raznovrsno ali i da privreda bude raznovrsna.
    Ali rukovodstvo države mora imati jasne strategije razvoja, a ne osnuješ recimo Poljoprivredni fakultet, školuješ agronome koji kasnije ne rade u struci ili ako rade u struci to su obično samo agro apoteke.
    Neke privredne grane država mora da stimuliše, ne samo obezbeđivanjem navodno povoljnim kreditnim linijama pa nek se mladi sami oprobaju kao preduzetnici.
    Pa ne treba daljiti recimo od Srbije koja je mnogo veća država i koja je toga svjesna pa se jako trudi da prvo dovodi velike strane kompanije da otvaraju pogone i tako zapošljavaju ljude a uz to će i da uče i nauče mnoge korisne stvari za dalje usavršavanje.
    Zamisli kad jedan veliki Bosch danas ima svoje kapacitete u Srbiji, i traže razna moderna tehnička zanimanja.
    https://www.bosch.rs/vesti-i-price/b...rast-u-srbiji/

    I sad ćete reći, pa idi u Srbiju. Mogu ali neki od nas ne žele da idu, žele da ostanu ovdje i da rade posao koji bi voljeli i za koji su se školovali, pa eto makar približno školovali.
    Djelimicno si u pravu - Dobro je dovoditi strane kompanije, ali ne po svaku cijenu kao sto je to uradila Srbija.

    Plate obicnim radnicima u FIATu u Kragujevcu su cca 215e (!), pri tom nesto se po emisijama (Kesic, Ivanovic) provlacilo da FIAT dobija neki stimulans od drzave da zaposli domacu radnu snagu.

    P.s. ne Kazem da su svi takvi, ali eto konkretan primjer

  5. #230
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Neko mora donijeti tehnologiju i znanje.

    Jedna Turska danas ima elektronsku industriju pa proizvode maltene sve uređaje za domaćinstvo.
    Nebitno kupili Philips, Hitachi ili Toshibu recimo velika je vjerovatnoća da ste zapravo kupili turski proizvod, odnosno Vestel.

    Čujem da je VW otvorio fabriku u Turskoj takođe.

  6. #231
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,943
    Thanks Thanks Given 
    3,215
    Thanks Thanks Received 
    5,619
    Thanked in
    2,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Država je kriva. Ali.
    Nije to tako jednostavno. Ako želimo prosperitetnu državu obrazovanje mora biti i kvalitetno i raznovrsno ali i da privreda bude raznovrsna.
    Ali rukovodstvo države mora imati jasne strategije razvoja, a ne osnuješ recimo Poljoprivredni fakultet, školuješ agronome koji kasnije ne rade u struci ili ako rade u struci to su obično samo agro apoteke.
    Neke privredne grane država mora da stimuliše, ne samo obezbeđivanjem navodno povoljnim kreditnim linijama pa nek se mladi sami oprobaju kao preduzetnici.
    Pa ne treba daljiti recimo od Srbije koja je mnogo veća država i koja je toga svjesna pa se jako trudi da prvo dovodi velike strane kompanije da otvaraju pogone i tako zapošljavaju ljude a uz to će i da uče i nauče mnoge korisne stvari za dalje usavršavanje.
    Zamisli kad jedan veliki Bosch danas ima svoje kapacitete u Srbiji, i traže razna moderna tehnička zanimanja.
    https://www.bosch.rs/vesti-i-price/b...rast-u-srbiji/

    I sad ćete reći, pa idi u Srbiju. Mogu ali neki od nas ne žele da idu, žele da ostanu ovdje i da rade posao koji bi voljeli i za koji su se školovali, pa eto makar približno školovali.
    Slazem se ja sa svim sto ti kazes, sve to stoji, ali od ove kvazidrzave ne treba ama bas nista ocekivati. Sigurno je da u narednih 50 godina ovdje nema srece, a za kasnije ce se vidjet.

    Ono sto treba mladi ljudi da rade, kad im dodje u tintaru, da vide neku profesiju ka kojoj imaju afiniteta, i strucno da se usavrsavaju u tome. Sto im prije dodje u tintaru to bolje.

    Ja cu navesti svoj primjer, jer mi nije u tintaru doslo prije 22ge. Od 18te do 22ge nisam bas znao sto bih da radim... ali sam onda upro od 22ge kad sam vidio, da ako se ne iscimam, da cu sjedjet sa 30 godina s drustvom ispred zgrade. To cimanje me je povelo u inostranstvo da ucim ono sto sam odabrao... vratio sam se u CG onda sa kvalifikacijama i boljim iskustvom. I opet cu napolje... jer se ovdje moze samo stagnirati, ako se coek prepusti rutini... jer ovo je malo parce zemlje, fizicki limitirano sa malo kompanija i malim trzistem... s toga mora se ici napolje ko oce da grabi neke prilike...

  7. #232
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Nažalost, saglasan sam, jedini izlaz iz svega ovoga je odlazak napolje.

    A htio sam još nešto da prokomentarišem. Neko spomenu zanate, i da se od njih može dobro zarađivati. Može, ali.
    Svi mi možemo da naučimo da radimo određeni posao, određenu vještinu. Međutim potpuno je drugo pitanje kako doći do klijenata, mušterija.
    Za to treba da ste dobar preduzetnik, po meni neko ko se rađa sa darom prije svega za trgovinu. Vještina da se nešto ''proda'' ba bilo to roba, usluga, priča. A i za to postoje škole.
    Ali kod nas se sve dobija na mufte
    Gledajući primjere dostine zanatlija i preduzetnika kod nas zaključio sam da oni dosta uspješno krenu samostalno tako što preuzmu klijente od poslodavca kod kojeg su radili i naučili posa.
    Obično spušte cijene u početku i uspjeh u početku je zagarantovan.
    Za to vam nije potrebna škola i znanje već isključivo bezobrazluk.
    Last edited by autodijagnostika; 09-10-19 at 09:10.

  8. #233
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,395
    Thanks Thanks Given 
    5,526
    Thanks Thanks Received 
    4,943
    Thanked in
    2,070 Posts

    Default

    Ako je neko zavrsio zanat i dobar je u tome nace se i klijenti. Dobrom majstoru je skola nebitna, a preporuka sve.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  9. #234
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,576
    Thanks Thanks Given 
    41
    Thanks Thanks Received 
    692
    Thanked in
    217 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Ako je neko zavrsio zanat i dobar je u tome nace se i klijenti. Dobrom majstoru je skola nebitna, a preporuka sve.
    Upravo tako!

    Dobar proizvod ili usluga lako nađe klijenta. Najbolja reklama su ljudi koji kupe od tebe proizvod ili koje ti uslužiš/koriste tvoju uslugu. Ti ljudi kažu drugim ljudima za tebe, pa u narodu se kaže "dobar glas daleko se čuje" ali isto tako "loš glas još dalje se čuje"... To je mač sa 2 oštrice, kako se pokažeš takav će te glas i prenositi.

  10. #235
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Preporuka je 1/1 dobijanje posla.
    Ali da li ste razmišljali koliko je vremena potrebno da zahvaljujući samo preporukama dobiješ dovoljno količine posla da možeš da zarađuješ i živiš fino od tog posla?

  11. #236
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,074
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    871
    Thanked in
    550 Posts

    Default

    Iz ličnog iskustva, godine

  12. #237
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,943
    Thanks Thanks Given 
    3,215
    Thanks Thanks Received 
    5,619
    Thanked in
    2,276 Posts

    Default

    Dobar majstor se ne postaje preko noci. Nemojmo da polazimo od pretpostavke da se dobar majstor radja. I taj majstor koji ima afiniteta prema nekom zanatu, trebaju mu makar dvije do pet godina da se usavrsi, da nauci osnove, pa i nesto napredno iz tog zanata. Shodno tome, ne moze ocekivati da za pola godine-godinu razvije biznis. Treba segrtariti uz nekog godinu-dvije, pa onda se upustiti u samostalne vode... ono sto je sigurno- kod nas je manjak kvalitetnih majstora, jer cesto mora da se ceka nekoliko nedelja da dodje. Znaci da ima posla, a ne da lezi.

    Dobar majstor zaradjuje 2000+ eura, ako ne i 3000+. I neka zaradjuju kad su sposobni, radni i ambiciozni. Naravno, ove 3 bitne osobine ne posjeduju vecina zanatlija, nego mozda 10-15% od onih koji za druge rade u pocetku... nije svakom merak da radi 10-12 sati 5-6 dana u nedelji za sebe, jer toliko realno i rade odlicni majstori.
    Last edited by Mojsije; 09-10-19 at 12:11.

  13. #238
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Sto se tice zanata u BD bukvalno hvali sve . Musteriju nema samo onaj koji nece da radi ( alkoholicari , netacni , bezobrazni itd itd ) , ali mladi nece u majstore i to ce biti samo gore . Ono malo sto nauci otici ce vani .

    Veci je problem sto mladi ne znaju sta hoce cak i kaf skoro svi zavrse fakuktete . Prvo mora im biti jasno da nema mjesta za sve da mora neko biti i radnil . Medjutim mladi nece nista da rade bukvalno , cast izuzecima , jednostavno nece .
    Roditelji stvaraju vezlicne tatine i mamine princeze i princeve koji apsolutno niti hoce niti su spremni za realni zivot .
    Tako je sirom zapadnog svijeta .
    A onda ih drmne zivot i eto ekonomskih robova za citav zivot .
    Sto ne platis na drini plati ces na cupriji kazu stari .

  14. #239
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,074
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    871
    Thanked in
    550 Posts

    Default

    Ja kad radim ovo moje sa pločastim materijalima isl, nekih puta imam problem da nađem pomoćnika. Momci bez škole, posla i centa u džepu nalaze izgovore. 30e dnevnica(nekih 8-9 sati) je za njih poniženje, a posao im je da mi pomognu pri utovaru i istovaru i posle uglavnom dodaju alat isl. Oznojiš se u startu sat vremena i manje više kuliraš. Vrlo često je moja dnevnica tolika kad sve oduzmem i saberem a njima bez znanja i volje za radom je malo. Skoro sam jednom nudio da radi kod kuma mi, 500e plata, ima hranu obezbijeđenu itd, nikakvog znanja nema što se tiče tog posla, ima srednju elektro. Izgovor mu bio ko će putovati svaki dan do Danilovgrada(bus mu staje pred fabriku tačno). Ja kad sam krenuo da učim zanat(posle završenog faxa) imao sam mjesečno 250e godinu dana. Tek kad sam promijenio firmu povećano na nekih 400 pa 450.

  15. #240
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Vratit cu se na ono sto sam vec pisao . 13,5% je trazeno visokoskolaca ostali sa stednjom ili brz skole sa tendecijom daljeg pada . Ako godisnje 95% zavrsi fakultete naktene svi srednjoskolci upucu i na kraju zavrse gdje ce se zaposliti ostatak ? Problem je sto mladi upisuju fakultet tek onako pola njih i ne zna sta moze uopste raditi sa njim .
    Reci ce neko bilo je bolje nekad a i zanati su teski . Mislili li neko da je meni sa srednjom ili doktorima bilo lako toliko godina u hitnoj , samo kakav je osjecaj kad vam dijete umre na rukama iz saobracajke ili nebitno odakle ????
    Tesko je bilo , tesko je i danas . Kao sto je i majstorima tesko . Ali ni mi ni oni nikad nismo morali da cekamo da nam roditelji daju za izlazak . Ne shvatam momci cure id vec tridesetak godina izicaju od roditelja za tetetanu mole za kafu uz koju sjede satima i naravno prave ili mnogo njij kopije top mobilnih . I tako svaki dan . Vide li njihovi roditelji gdje to vofi . Ne razumijem zaista .

  16. #241
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,074
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    871
    Thanked in
    550 Posts

    Default

    Roditelji kažu " Moje je dijete fakultet završilo(obično privatni neki sa skriptom od 5 strana) i neće ga radit te poslove i znojit se".

  17. #242
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,587
    Thanks Thanks Given 
    3,546
    Thanks Thanks Received 
    8,590
    Thanked in
    4,638 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    Momci bez škole, posla i centa u džepu nalaze izgovore. 30e dnevnica(nekih 8-9 sati) je za njih poniženje, a posao im je da mi pomognu pri utovaru i istovaru i posle uglavnom dodaju alat isl.
    poniženje jer su puni kompleksa. samo sam u CG čuo da je poniženje raditi fizički posa’. ali im nije poniženje kad odu u Ameriku pa gule krompir ili čiste WC. to su oni što ništa u životu nisu radili, a imaju tih 1-2e i njima dosta. te su roditelji naučili da im sve bude gotovo, koji ni doručak sebi ne znaju spremit’ no im mora majka. i onda dodje jedna frka i ne znaju što i kako i nikad se više ne vrate u normalu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  18. #243
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,937
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,327
    Thanked in
    1,859 Posts

    Default

    Od 98 godine putujem po CG i radim...
    Svaki dana minimalno 150 km...

    Nikad mi neće biti jasno, kako je bolje ležati nego primiti 500e, ali šta ćeš...

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ ¯\_(ツ )_/¯.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  19. #244
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,806
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,322
    Thanked in
    2,172 Posts

    Default

    Kako to misliš ili ležat ili primat 500€? Samo oboje dolazi u obzir. Pritom ne mislim na dps švercerku kokaina u gaćama.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  20. #245
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Planet Earth
    Posts
    7,967
    Thanks Thanks Given 
    598
    Thanks Thanks Received 
    71
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    nisu booksovci za dzabe snimili milorada krusicu..
    slika naseg drustva

  21. #246
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Da nadjes covjeka da zna da radi pare ne pomazu, a omladina nece da uci bilo kakav posao, dosta lose im se pise kad se malo sredi stanje.

  22. #247
    Join Date
    May 2019
    Posts
    683
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    210
    Thanked in
    107 Posts

    Default

    U Crnu Goru nema dje, skoro, pa ni jedan posao da se uci. Eventualno kod onih koji su se zanatima bavili i prije 100 godina ali i ti imaju svoje. Gomila ljudi ovdje je cudom upadala u razne poslove i radila ih bolje ili gore ali nijedan se za to nije odlucio, posvetio i slicno. Bukvalno kako koga poplava izbaci. Nemojte ni da zaboravite da smo fukara od naroda koja placa marijasima, odnosno, ovdje ako neko ima pare ima i nekakav nenormalan ego pa je svako pogadjanje posla nemoguce i tu neki zanatlija treba da izvisi.
    I na kraju, neko treba da od 14 godine uci zanat, ulozi pare u alat i materijal, a onda da se pogadja sa fukarom od naroda i nista boljom drzavom. Da se juri sa dugovima. I posle se pitate sto nema zanatlija. Pa uzmite vi pa ga radite braco. Daleko od toga da su samo zanatlije problem, koliko salterusa u drzavnim institucijama ne zna svoj posao, na sta lici elektrodistribucija ili zeljeznica.
    Sto se tice skolstva to su uhljebnicke institucije ali i ne samo to. Ima tu i mnogo mutnijih stvari. Jedan Kipar mislim da nema fakultet nego skoluje u inostranstvu. Ne znam za Maltu. Ali Crna Gora svakako ne bi ni podnijela ljude skolovane ni po babu ni po stricevima. Za to nam i sluze Momisici i Donje Gorice.

  23. #248
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,781
    Thanks Thanks Given 
    1,484
    Thanks Thanks Received 
    4,934
    Thanked in
    2,313 Posts

    Default

    Naplata... aok... izdaš fakturu jer će biti plaćeno (kažu ti), a ne plate... PDV svakako moraš platiti...

    Sent from my Motorola 8400

  24. #249
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Ne znam ocete li me vjerovati, ali kad sam zavrsavao fakultet, mislio sam da upisem neki kurs za zanatlije... vidio sam neki slicni oglas u novinama...
    Tipa keramicar, parketar i sl...
    Pa ono, da se ubacim nedje i s vremena na vrijeme odradim neki stancic kad mi para prifali...
    Ozbiljno vam pricam...

    Medjutim, shvatio sam da je svaki posao na neki nacin zanat... ako si dobar u tome sto radis, za tebe nema zime...
    Evo ovdje se prica o tome koliko uzima ovaj i onaj majstor...
    Je li neko napisao koliko uzima dobar advokat, racunovodja, ljekar, arhitekta...?
    Sve su to zanati...

    Neka no jos ispade da je glupo zavrsiti fakultet...
    Realno, glupo je zavrsavati odredjene fakultete, tipa socijalni rad (aloo, 200 ljudi se upise svake godine), novinarstvo, kriminalistika, geografija, istorija, filozofija i sl...
    Sto sa tim mozes da radis sjutra?
    A kad procitam ovdje sto ce pravo i ekonomija, dodje mi da se prekrstim i lijevom i desnom...

    Dalje, itekako je bitno zavrsiti taj fakultet na vrijeme...
    Kad ti zavrsis fakultet sa 22-3 godine, ako te ne krene, idi brate onda kod nekog majstora, mlad si covjek, naucices taj zanat...
    Ili, sto je malo pametnija opcija, mozes da volontiras kod nekog profesionalca iz svoje struke... pa onda da krenes samostalno da radis...
    Medjutim, kad studiras 10-15 godina, zavrsis faks sa 30, potpuno je drugacija situacija... dobar dio ljudi u tim godinama stvara familiju, zena, djeca... mnogo je teze reskirati, uloziti u neki posao i krenuti u neizvjesnost kad neko od tebe zavisi, kad moras da hranis i zaradjujes za porodicu...
    I onda bude ono, daj sto das, ili nedje kod privatnika, ili nedje u opstinu, bilo koji posao...

    A ta diploma jeste bitna... kad bih vam pricao na koje se gluposti pare klepaju u advokaturi, ne bi me vjerovali...
    Da je 3x vise, bilo bi za sve posla...
    Jedan rodjak ima skoro 50 godina... sretoh ga jedan dan, sto se radi, veli - ucim... covjek se pod stare dane prekvalifikovao i oce da polaze nesto za racunovodju...
    Ranije je drzao neke firmice (i propao) zna kako to sve funkcionise, neka nabaci 5-6 firmi eto mu jedna dobra platica...
    I ovim zanatlijama koje pominjete neko mora knjige da vodi...
    Znam za slucaj jedne profesorice hemije, koja je kad je otisla u penziju zavrsila farmaciju... vjerovatno polagala neku razliku u predmetima... i kazu da sad kao penzioner klepa fine parice, saradjuje sa ovim apotekama, i lupa im pecate tamo dje treba, jer ovi nemaju dipl.farmaceuta...
    Tako da nije lose imati taj papir, barem onaj koji mozes privatno da unovcis...
    Last edited by karamazov; 09-10-19 at 20:25.

  25. #250
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,187
    Thanks Thanks Given 
    1,275
    Thanks Thanks Received 
    4,302
    Thanked in
    2,007 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    Roditelji kažu " Moje je dijete fakultet završilo(obično privatni neki sa skriptom od 5 strana) i neće ga radit te poslove i znojit se".

    Realno, oni su u pravu (koliko god to bilo neozbiljno). Društvene norme koje oblikuju današnju stvarnost svele su srednjoškolsku diplomu na jedno veliko n i š t a, fizički rad je maksimalno ocrnjen, takav radnik podcjenjen a prečesto i obespravljen. U tom svijetlu zaista nije iznenađujuće da neko ko je pukao 10-15k eura na finansiranje 'ulaznice u svijet boljih mogućnosti' - bude rezolutan u namjeri da ne prihvata ništa što je mogao raditi i bez te 'svete' fakultetske diplome.

    Promjene svijesti našeg naroda nema bez sistemskih promjena, bez sveobuhvatne reforme obrazovanja i politike zapošljavanja.

    Bez rješavanja problema hiperprodukcije kadra kroz uvođenja kvota za studijske programe, a s druge strane onemogućavanja zapošljavanja kandidata sa VSS na pozicije na kojima je dovoljna SSS i kreiranje pravednijih platnih razreda - nema nade. Dok se ne iskorjene pojave gdje zaposlena osoba x juri master na Pravnom zbog boljeg koeficijenta plate na opštinskom šalteru, čiji posao realno može da radi neko sa 4 razreda turističke - nema sreće. Bez popularizacije stručnih škola kroz model - 2 dana nastava, 3 dana plaćeni praktični rad - nema realne šanse da na našem tlu bude išta kako bi trebalo biti.
    The more things change, the more they stay the same.

Page 10 of 31 FirstFirst ... 6789101112131420 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. P: WiMax 512/256 - HIT 75€
    By NokiaPg in forum Ostali oglasi
    Replies: 8
    Last Post: 10-02-10, 08:47
  2. I: Auto do 6.000€
    By NokiaPg in forum Ostali oglasi
    Replies: 33
    Last Post: 26-01-10, 08:13
  3. K: Nov telefon do 70€
    By institucija in forum Ostali oglasi
    Replies: 2
    Last Post: 25-11-09, 09:43
  4. 512 Mb Ddr 40 €
    By mmmm in forum Ostali oglasi
    Replies: 1
    Last Post: 19-03-06, 18:26
  5. Bi li za 1.000.000 €......
    By BLURP in forum Sex i erotika
    Replies: 32
    Last Post: 30-03-05, 16:43

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •