Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 26 to 50 of 106

Thread: Afrika & Sahara 2018 - Monteguide enduro ekspedicija

  1. #26
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    Soba nam je bila ok, prostrana, jednostavna. Wc dosta veliki i uredan. Jastucnica i cebad su bili malo diskutabilni, ali peskir preko jastuka je sve rijesio. Konacno spavanje poslije izutetno dugog dana.
    - Komarci su nas razapeli, to je bilo nehumano, u toku noci sam se budio i ubio dosta njih, medjutim ujutro kad sam se probiudo i oni su bili mamurni od zurke sinoc i nijesu nidje bjezali a bilo ih je massuuu
    Jos sam im bio ostavio nogu ispod carsava samo da mi ne zuje oko usiju, ali sam tek ujutro vidio zasto ta tehnika nije odradila posao... Ja sam mislio da ima jedan, max dva kad ono armija... Jos smo sve bili zatvorili, ocigledno kampuju ispod kreveta i u ormaru. No dobro, idemo dalje


    Suncano, toplo jutro i pogled sa terase #neprocjenjivo





    Silazimo pored recepcije na dorucak, vani je svtarno lijep dan i dosta prijatna temperatura, sigurno oko 20 stepeni.


    Vedza je odusevljen doruckom : )))





    Marmelada, maslac, kroasani i kafa. I to je manje vise bio dorucak svih narednih dana putasestvija.


    Tu smo vec zaboravili na sve od prethodnog dana i uveliko razmisljali o onome sto nas tek ceka a vec je avantura bila prava i daleko od ocekivane!!! Sve u svemu sjajno!


    Restoran hotela ima dosta slika sa beduinima, kamilama i Saharom, eh covjece moze li bolje
    Dok doruckujemo pricamo o planovima dalje i sta nam je danasnji cilj. Zavrsavamo dorucak, uzimamo stvari iz sobe, ubacujemo u Adza i picimo za Tozeur. Tozer je grad dosta juzno, i to je prakticno oaza u pustinji koja je naseljena i ima cak do 30.000 stanovnika!


    Jutro ispred hotela





    Primijeticete da je stil gradjevina skroz drugaciji od Evrope, navikam se na to i stvarno se trudim da upijem svaki trenutak, da uzivam u tome, svim tim novim mirisima drugog kontinenta.
    Last edited by VooDooPrle; 14-12-18 at 14:49.
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  2. #27
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    Adzo spreman za put, i izlazimo sa sigurnog parkinga hotela u nepoznat svijet.
    Zamijenili smo jos malo para jer ce nam trebati sigurno.





    Pratimo mape i ubrzo nalazimo izlazak iz grada.





    Bulevari su veliki, i grad sad djeluje cak i lijep!


    Stajemo da sipamo goriva prvi put od Trebinja
    Litar dizela i benzina je ispod 0.5€ ah kako lijep osjecaj, za malo parad oobijes mnogo vise nego kod nas. Vec se malo i bolje snalazimo sa njihovom valutom, ali moram da promijenim nacin razmisljanja, unaprijed moram da znam koliko imamo para, zaliha goriva i hrane, jer ceka nas dosta voznje...





    Kako se odmicemo od sjevera Tunisa ka jugu, zelenilo postaje sve rjedje i rjedje, takodje i planine gube boju, dok pocinje era kaktusa pored puta.








    I polako izlazimo iz zone komfora, pocinju dugacki pravci, vegetacija nestaje. Vozimo se pravim pustarama, naidjemo na poneko naselje ali shvatis da je ljepsa i prijatnija pustara : ))
    Pravina ne prestaje, asfalt im je odlican, za veliki ADV motor dobra stvar, ali za motor koji nosi dosta goriva, sa kojim ne smijes ostati odje nedje iz bilo kod razloga. Poceo sam da iz prakticnih razloga razmisljam o izboru motora, na nasem kontinentu mi smo razmazeni, manje vise mozes svaki motor da vozis i servisiras. Pa i ako se pokvari sa parama zavrsis, slepu i hotel u najskupljem slucaju. I to telefonom da se ne pomjeris sa mjesta. Odje je to sve drugacije, nista od toga nema, a komunikacija je 0. Da li bi voljeli da vam se tu probije guma, ostanete bez goriva, trokira motor zbog loseg goriva... Milion stvari o kojima ne razmisljamo u poznatoj zoni komfora.











    Jako veliki broj magaraca


    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  3. #28
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    Malo po malo krece da se prikazuje prava divlja Afrika, idemo dalje ka Tozeuru ali kako se vozimo cijeli dan, naravno da smo ogladnjeli i da moramo opet zamijeniti vise para jer se brzo i trose. Cijelim putem je bio cudan osjecaj, da dajes za nesto vise para i pitam se da li to toliko vrijedi ali kad se pretvori u € vidis da je to svarno jefino, nego nikako da se otarasim onog prvog soka od cijene Inace Tunis je vrlo jeftina destinacija, ne znam pomenuh li ranije, ukupno za 14 dana smo potrosili po 1000€ od toga samo su nas trajekti kostali 500€ po osobi, ostalo sve tamo. I sto je najbolje od svega, pogotovu zapadne Evrope, ama bas ne gledas sta ces da narucis, kupis, koji hotel i slicno. Sad razumijem Svedjane kad dodju u Cg da ljetuju pa im je sve jefitno. Tako smo se mi tamo osjecali a daleko od toga da se ubijamo od zarade u Cg, nego se godinu dana skuplja za putovanje. Tacnije godinu dana poslije vraca dug


    Ono sto je sjajno na ovom putovanju bilo sto smo i kombijem obisli mnogo zanimljivih mjesta, daleko od toga da je bilo samo suvopartno trcanje da dodjemo do pustinje, spustimo motore i izvozamo se a da nista ne vidimo na putu do pustinje. Obisli smo dosta Rimskih lokaliteta, koloseum, ostatke Fenikije, Kartaginu... No da idemo redom.


    Spustamo se ka jugu i upucujemo ka Sbielti, tu se nalaze ostaci Rimske imperije. Hranimo se cipsom i pijemo vodu, uzivamo u zivotu
    Moramo potraziti i neku banku da bi zamijenili novac, ocigledno je bilo da ce dan biti dug i da imamo dosta kilometara pred nama. A kako sve postaje siromasije, bolje u toku radnog vremena da imamo malo novca...


    Odlucujemo da udjemo u jedan malo veci grad koji nam je usput Kairouan








    Imate osjecaj da ste u sred ratnih desavanja iz Sirije, Avganistana itd...





    I sve se nema : ))





    Trazimo banku, upitnim ulicama, kad odjdnom pise banka. Koci Vedza ovo nam je sansa da uzmemo dinare, jer euri nam nista ne vrijede. Cak i izlog banke znacajno odudara od okolnih fasada





    ali kad udjoh unutra... Sok! Kao da sam usao kod nas nedje!







    Ovo je inace standardna slika kroz predjele tj naselja koja se nailaze dok idemo juznije











    Ne znam kako je Vedzi bilo jer je on stalno vozio, ali ja sam uzivao, kao pravi njemacki turista u klimatizovanom autobusu poslednje generacije, naravno mi nemamo klimu i Adzo je generacija 2003. ali sam uzivao za sve dinare!


    I dok tako zvrljim lijevo desno, vidim prve kamile!!! Dozivljaj!





    Kotraljamo se dalje i vec vidimo putokaze za Sbietlu














    Dolazimo do nekadasnjeg velikog Rimskog grada, utvrdjenja. Naravno naoruzana vojska i policija je uvijek na ulazu u gradu, i pored svih vaznih objekata, pogotovu turisticki znacajnih. Kupujemo kartu, 7dinara i 1dinar za kameru ok!


    Kazu, vi ste prvi Crnogorci koji su dosli odje! E pa da se slikamo onda! Inace ovaj naoruzani policajac je trazio da vidi poslije fotografiju, pa onda trazio jos jednu, kako bi bolje ispao





    Krecemo u obilazak i odlucujemo se da ne uzimamo vodica, jer imamo svoj tempo, i ne zelimo da nas ko remeti, ovako mozemo otici kad mi zelimo i da se puno ne zadrzavamo. Naravno to tamo ne ide bas tako : )) vodici se neprimjetno "nakace" i malo po malo tu su non stop. Nas vodic se zove Rašid i prica engleski, odlicno malo pricamo o svemu i svacemu dok hodamo ostacima nekad impresivnog grada. Malo nam paznju remeti vojna vjezba na 200m od nas dje vojska koristi helikopter iz koga pucaju : )) Sjajno zar ne Ali Rašid kaze, samo je vjezba u pitanju i da se slobodno mozemo opustiti : )) Mislim da je helikopter bio Blakw Hawk, i od kad smo usli u Tunis, svaka gradjevina i desavanje me je asociralo na taj film i film o hvatanju Osame nema razlike u ambijentu.














    Kucni bazen





    Zaista je impresivno sve ovo...








    Porodicna grobnica





    I vodic koji uskace i kaze, vidite kao da je mjereno po meni





    Kako su ti Rimljani znali da zive


    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  4. #29
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    Prava pravcita dvorana iz Serious Sam-a mozda neki stari gejmer zna o cemu se radi.





























    Tu nam naravno Rasid i njegov kolega, nude razno razne ostatke gradjevina kao suvenire, od rimskih novcica do svega i svacega Malo mi bi sok, smijem li to kupiti da me ne bace u "apsanu u povratku...
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  5. #30
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    Poslije nekih sat vremena obilaska krenusmo dalje ka Tozeuru i pravoj Sahari...


    Kako se spustamo dalje, sve postaje divljije i divljije...











    A put ovako izgleda vec jedno 200km a i sledecih 200km sigurno











    Kako pada mrak, jos smo daleko od Tozeura, odlucismo konacno da nesto krsteno kupimo za jelo, i opet ista procedura, ulazimo u prvi malo veci grad i trazimo brzu hranu koja djeluje ok. Konacno nalazimo nesto pored jedne skole, Vedza ostaje vani u kombiju a ja da nam narcim po pizzu. Ok, ulazim unutra, pokusavam meni poznatim jezicima ali nista... Ok, pokusavam univerzalni, i kazem pizza?! Dobijam odgovor Ok, super rekoh, ali sledece njegovo pitanje je sigurno bilo od cega zelis pizzu Br"t?! E je**em li ga, sta sad, slegnuh ramenima... Vidio je i on koliko je sati i nastavio je da mijesi tijesto, kaze nesto i pokaza na sir? Da, da dodah i ja, i plus pomfrit! I to je univerzalna rijec kao i pizza. I ubaci on u pecnicu dvije pizze, malo pricamo o zivotu i vremenu vani : )) salim se ali dodjosmo nekako do toga odakle sam, pa sam mu pokazivao slike iz Crne Gore, bar ja vjerujem da je to bila tema : )) on ne moze da vjeruj da imamo toliko jezera, sume i zelenih poljana. Onda i ja poceh o tome da razmisljam, oni da imaju metar obradive povrsine sa vodom sigurno ne bi posadili skladiste, vec zivjeli od poljoprivrede.





    U to stizze pizza, pakuje bogami u kartonske kutije i ja vec hitam ka kombiju.
    Sjedamo i krecemo dalje, otvaramo da konacno nesto jedemo i stvarno mirise dobro, ali posle prvog zalogaja vjerujete da nemamo pojma sta jedemo. Pizza je od nekog mesa, ja nikad nijesam do sad pojeo nesto slicno, ne mogu nikako da ocijem od cega je.... Posto smo bili mrtvi gladni nekako pojednosmo jednu a drugu ostavismo. I nista, putasestvije se nastavlja.
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  6. #31
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    Bilo nam je krivo sto konacno ne ugledasmo pustinju, jer je mrak svuda oko nas ali se lagano primicemo Tozeuru, i zamisljamo kako ce nas ujutro pogled iznenaditi...


    Prvo naravno barikade sa naoruzanim policajcima prije grada, ali se ne zauzravljamo, samo nam masu da prolazimo dalje. I vec smo blizu











    Na prvi pogled, grad izgleda super! Nakon sve one pustare konacno svijetla i civilizacija Prvi utisak je stvarno nekako prjatan, ljudi opusteni, nasmijani, naravno sve djeluje jako siromasno ali na to smo vec navikli.


    Pratimo telefon i dolazimo do hotela, Vedza osta u kombiju a ja odoh da pitam za sobu.
    Soba ima, sjajna vijest, cijena 180 dinara za dvije noci, recepcioner prica eng te opet iskoristih priliku da progovorim koju. Dok nas upisuje, kaze dacu vam i popust, dvije noci ce vas kostati 160 dinara. Shukra! : )) nasmija se i on. Pitam da li imaju obezbijedjen parking i kako da dodjemo do njega. Sve mi fino objasni i dok on zavrsava paprilogiju ja odoh do Vedze da mu kazem kuda je ulazi u kapiju i da ce neko izaci da je otvori. Hotel djeluje super! Vratih se nazad da platim, i naplati mi 180 dinara. Pomislih ok, sta da se radi, idemo dalje. Uzimam kljuceve i idem ka sobi, kad odjednom hodnikom trci recepcioner, i zadihan mi se izvinjava i vraca 20 dinara Te ga ja castih 10 dinara.


    Konacno pravi pijesak pustinje i ispred hotela



    Otvaramo vrata, gledamo sobu i ne mozemo da vjerujemo sta dobismo, soba fenomenlna, hotel jako lijep u arapskom stilu, kupatilo veliko, sve besprekorno cisto i uredno...





    Mi smo vec u Sahari i ovaj grad je ustvari oaza da se ne zaboravi!
    Last edited by VooDooPrle; 14-12-18 at 15:05.
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  7. #32
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,456
    Thanks Thanks Given 
    3,812
    Thanks Thanks Received 
    3,059
    Thanked in
    1,298 Posts

    Default

    Svaka cast na energiji, koju barem ja osjecam dok citam ove recenice koje kao da si zamrznuo u momentu desavanja i sada dijelis sa nama...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  8. #33
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Titograd
    Posts
    1,633
    Thanks Thanks Given 
    1,456
    Thanks Thanks Received 
    508
    Thanked in
    263 Posts

    Default

    Nisam odavno čitao nešto s većim guštom, i iščekivao svaki post ka gladna beba majčinu sisu. Sjajno.

  9. #34
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    Bas ste me iznenadili, velika hvala! zapisivao sam svakog dana u notesu najbitnije stvari, pa mi se sad lako prisjetiti.
    Inace prastajte kad naidjete na gramaticke greske, pokusavam da napisem u sto kracem roku a da nije bas suvoparno pa se preskoci koje slovo itd...
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  10. #35
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,456
    Thanks Thanks Given 
    3,812
    Thanks Thanks Received 
    3,059
    Thanked in
    1,298 Posts

    Default

    Bas cemo se hvatati za pravopis. No sto bi rekli niksicani, ne mlati i pisi dalje kad ugrabis...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  11. #36
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    1,838
    Thanks Thanks Given 
    474
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    Ja slobodno mogu rec da sam bio svaka cast druze , jako lijepo pises iiii cekamo dalje
    ali policajac koji trazi da se ponovi slika ,nije ispa kako valja ))

  12. #37
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,677
    Thanks Thanks Given 
    169
    Thanks Thanks Received 
    217
    Thanked in
    93 Posts

    Default

    Uz mojsijev SE Asia, najzanimljiviji topic na forumu. Cekamo nastavak!

  13. #38
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,456
    Thanks Thanks Given 
    3,812
    Thanks Thanks Received 
    3,059
    Thanked in
    1,298 Posts

    Default

    Ne zaboravimo i brodomaketara i njegovo proputovanje sa suprugom...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  14. #39
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,444
    Thanks Thanks Given 
    5,236
    Thanks Thanks Received 
    3,744
    Thanked in
    1,493 Posts

    Default

    Sta mi uradi. Let mi je u 6 ujutro i rekoh aj da bacim pogled i evo 45min citam. Sad me neki adrenalin spucao necu ga zaspivat
    Zavidim na ovim stvarima, samo zalim sto mi drustvo nikad nije bilo ovakvog duha, vec samo kafana citav zivot.
    Jedva cekam nastavak

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

  15. #40
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    9,658
    Thanks Thanks Given 
    469
    Thanks Thanks Received 
    509
    Thanked in
    286 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ben Dover View Post
    Ne zaboravimo i brodomaketara i njegovo proputovanje sa suprugom...
    To nijesam čitao, daj link. Svaka čast za opise, sjajno!

    Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk

  16. #41
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,456
    Thanks Thanks Given 
    3,812
    Thanks Thanks Received 
    3,059
    Thanked in
    1,298 Posts

    Default

    https://r.tapatalk.com/shareLink?url...5&share_type=t

    Turkmenistan,Tadzikistan,Avganistan
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  17. #42
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,456
    Thanks Thanks Given 
    3,812
    Thanks Thanks Received 
    3,059
    Thanked in
    1,298 Posts

    Default

    Daako bude radio link jer sam sa TT...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  18. #43
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,480
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Odlicna tema!

    Evo je brodomaketarova (isto) odlcina tema
    https://forum.cdm.me/showthread.php?...tan-Avganistan

    Batalio sam Andoid na neko vrijeme ali cini mi se da je na Google Translate postojala opcija da se poskidaju rjecnici, da radi offline. Tako bi mogao slikat to sto ne znas i Translate to prevede.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  19. #44
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Sky
    Posts
    8,526
    Thanks Thanks Given 
    1,048
    Thanks Thanks Received 
    777
    Thanked in
    545 Posts

    Default

    Za sad 2 komentara da dodam:
    Je li moguce da su ukrali pjesu Coli (znam da je garant suprotno)
    i
    Ozbiljni Štef je bila igrica i po i pravili su je nase komsije Hrvati - ha! ima nas!
    I was born to be the best, number one and nothing less.

    Studio INtarsia

  20. #45
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    1,838
    Thanks Thanks Given 
    474
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by LuTheDuck View Post
    Za sad 2 komentara da dodam:
    Je li moguce da su ukrali pjesu Coli (znam da je garant suprotno)
    i
    Ozbiljni Štef je bila igrica i po i pravili su je nase komsije Hrvati - ha! ima nas!
    pjesma je bolja od coline 3 put

  21. #46
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,480
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VooDooPrle View Post
    Bas ste me iznenadili, velika hvala! zapisivao sam svakog dana u notesu najbitnije stvari, pa mi se sad lako prisjetiti.
    Inace prastajte kad naidjete na gramaticke greske, pokusavam da napisem u sto kracem roku a da nije bas suvoparno pa se preskoci koje slovo itd...
    Kad prije do Kine dodje, i to u nosnji

    Srbija je u Pekingu otvorila svoj kulturni centar pri čemu je na priredbi otvaranja nastup imao guslar u tradicionalnoj crnogorskoj nošnji. (koja je ujedno tu i bila jedina tradicionalna nošnja pored kineske)
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  22. #47
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    Hvala jos jednom!
    Dok se rijeci slazu, izasao je jos jedan video iz nase skromne produkcije

    Ksar Ghilane oaza u Sahari



    A evo narvno i prethodni, ukoliko ga preskocih

    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  23. #48
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    Konacno oprah motor



    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  24. #49
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    15. 11. 2018.


    I to je to, izvozali smo se fino i posle vratili kucama.





    Dok smo se sinoc raspakivali ispred hotela, imali smo konacno priliku da prodjemo prstima kroz pravi pijesak Sahare, toliko dugo cekan taj trenutak! Podjednako bitan i kao prvi korak na ovom kontinentu! Dvoriste hotela je ogradjeno i unutra su palme, i naravno pijesak!!!





    Budnjenje i jutro u Sahari, ovo se bas tako dugo cekalo, zbog ovoga smo i krenuli, motori su cijeli vrijeme spremno rezali dok su se vozikali kombijem.
    Otvaranje prozora sobe iiii pogled ka oazi, nije bas kako smo zamisljali dok smo obilazili vrleti crnogorskih planina i u pauzama pravili planove. Jos je bolje! Jer je sasvim izvjesno i tu, nadomak ruke, tacnije noge, tacnije noge i ruke


    Palme ispred nas, temperatura skroz ok, mozda nekih 20tak stepeni, dok gledam vani vrijeme vec u glavi kombinujem sta od opreme da nosim. Nijesam znao kakvo ce biti vrijeme osim preko online prognoze. Ako vas to zanima ja koristim yr.no i bas su dobri. Naravno nijesu Vidovita Zorka, ali u domenu prognoze i vjerovatnoce, pa recimo da su u 95% slucajeva tacni!


    Da je ovo film, sledece scena bi bila da jasemo kamile ili motore, medjutim, posto nijesmo u Holivudu, moramo prvo nesto jesti bogamE : )) iii ceka nas omiljeni Vedzin dorucak! nedje na pola dana putasetvija je i priznao da je zavolio maslac i marmeladu!





    Restoran hotela je jako fin, cist i uredan sa dosta pravih fotografija! Da ne zaboravim da su imali neki strasno dobar domaci sok, ali ne znam od cega, definitivno limun i pomorandza ali nije to ukus ako sto je kod nas...





    I konacno ono pravo, otvaranje kombija, odvezujemo spanere i pustamo krdo divljih konja vani Dobro, ne bas divljih, ja imam "samo" nekih ~27+ a Vedza mozda i do 40. Opet solidno moglo bi se reci









    Uzbudjenje je toliko veliko da je opipljivo! Bez pogresnih tumacenja molim! Stavljamo rance, vezemo gorivo, gume, noz i kapija hotela se otvara!! Salim se, dovezli smo se do kapije, ja sam sisao sa motora, otvorio da Vedza izadje, pa ja izgurao motor, zatvorio vrata za sobom i tek onda je filmski dan poceo : )))
    Vedza je prije toga naravno vezao selotejpom telefon za motor i spremni smo da krenemo u nepoznatom pravcu! Prvo, opet realan, zivot, moramo naci pumpu! Ok, pravac pumpa i izlaz iz grada! Voznja gradom i taj prvi osjecaj prolaska Tozeurom je neopisiv, vjerujem da smo izgledali kao da smo spremni za velike ekspedicije u svoj toj opremi i motorima koji su njima nazalost daleko stotinama godina. Djeca koju samim prolaskom odusevljavamo, i svako dijete nam daje znake rukom da prodjemo pored njih na zadnji tocak. E djeco moja, razmisljam, to je samo sarena oprema, ne znaci da smo Dakar vozaci, bar ja, Vedza i zna da ode na zadnji A ja, vise volim to da radim na skokove, nesto nikad nijesam ni imao vremena da vjezbam tockarenje.





    Definitivno ljudima nije novo da vide ovakve motore, vidi se da su navikli, ipak je Tunis turisticka zemlja i pustinja je raj za sve koji vole enduro voznje.
    Upijam svaki metar koji pravimo, u saobracaju je haos kakav se ne moze zamisliti, a moramo sudjelovati jer da bi dosli do pustinje moramo proci ovaj pakao Ono sto je zanimljivo i sto se odmah vidi, tu ama bas niko nije nervozan, stani kreni, guranje medju autima, malih motora koliko hoces, recimo da je situacija kao u kosnici, ali sve funkcionise, niko ne svira, niko ne pada, sve lagano. Tu shvatih porazavajucu istinu, kakvi smo mi divljaci, koliko smo mi daleko od civilizacijskog ponasanja. Odje su oni ispred nas daleko...


    Pratimo vec rutu koju je Vedza napravio, i prva stanica pumpa





    "A sada, pravac more" viknu Žuga iz sve glasa. Pišonja (Vedza) je vozio i pusio duhan.


    Idemo zapadno, ka Alziru i Nefta gradu - to saznao tek posle voznje, jer nije me bilo briga dje cemo samo dok idemo ka tamo


    Gazimo prvo malo magistrale, da vam docaram kako to izgleda, ispred nas crni asfalt a lijevo i desno zuti pijesak. Uzbudjenje je toliko veliko da je opipljivo! Sad mogu pogresna tumacenja :mrgreen:
    Skrecemo desno poslije nekih 10km i ambijent biva sve bolji i bolji kako i zadnji znak civilizacije nestaje... Osjecaj je neopisiv, smijem se ispod kacige a nista smijesno nijesam rekao sam sebi, niti sam pjevao. To ponekad znam da radim dok vozim i kad je malo dosadno, i onda se smijem sam sebi koliko nemam sluha i kako to smijesno zvuci. Dok nedje ne opizdim tako...


    I taj neki asfaltni put pocinje da iscezava u daljini, ali prije nego sto dodjosmo do te daljine, Vedza sprenu desno i pocesmo da peglamo... Ah... Uzbudjenje je jos vece Pijesak je kao brasno, nije ni nalik nasem prijesku sa Ade. Motor se cudno ponasa, mislim na upravljivost, srecom Ali ide to kako treba. Vrlo brzo smo se pohvatali sa novim uslovima voznje i grabimo, grabimo, vozimo uporedo i oci sve govore, rijeci nijesu potrebne. Kako se udaljavamo od civilizacije stvarno sve postaje bolje i bolje, i onda prava sloboda, pijesak na svih 360 stepeni oko nas. Vjerujete mi na rijec, a to sam i rekao Vedzi ubrzo na pauzi sto smo napravili. Da smo se tog trenutnka vratili kuci, ja bih bio prezadoovljan, i sva ona muka sto nas ubi oko procedura je mala kompenzacija za ovaj osjecaj slobode! E pa zamislite moje odusevljenje kad je to samo bio prvi dio, prvog dana voznje...


    Slijedi foto story













    Ruta nas ocigledno drzi ovim nekim utabanim putem, ali pjescana brda u daljini su nas i isuvise izazivala da odemo i vidimo jesmo li tamo :mrgreen:

















    Last edited by VooDooPrle; 18-12-18 at 15:58.
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  25. #50
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default




    Pogledajte samo ovu ljepotu

















    Inace ovi oblaci iza nas, nijesu kisni oblaci kao sto sam prvo pomislio, vec pjescana oluja koja nas je i u ovom trenu dobro pjeskarila











    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prodajem North Rebel 12m 2018 + Bar 2018
    By montegruja in forum Ostali oglasi
    Replies: 3
    Last Post: 02-03-20, 06:25
  2. Afrika
    By Pomengranate in forum Sve i svašta
    Replies: 17
    Last Post: 13-07-12, 23:29
  3. afrika
    By shajo in forum Motociklizam
    Replies: 0
    Last Post: 01-09-09, 10:18
  4. Evropa kao Sahara ?
    By G R A D in forum Nauka generalno
    Replies: 0
    Last Post: 11-08-05, 23:46
  5. Sahara
    By Chogo in forum Film
    Replies: 9
    Last Post: 13-05-05, 22:57

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •